Onderhandelingen tussen Amerikaanse staal' industriëlen en arbeiders mislukt Amerika wenst een nieuwe vier- mogendhedenconferentie SNIPPER J NIEUWSk Nederland herdacht zijn doden Minister Wemmers zal over vele problemen voorlichting ontvangen Plechtige militaire herdenking te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hooggerechtshof verbiedt Truman de lonen te verhogen Jnze hoofdredacteur voor het voetlicht Minister Stikker in Nederland terug Londen-J ohannesburg in 23 uur en 33 min* Indonesische stappen inzake Westerling A A Besprekingen met de West vlottten nog niet Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2163 MAANDAG 5 MEI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.10 u., onder 20.14 u. Maan op 16.31 u., onder 3.26 u. Hoogwater Dinsdag 6 Mei: Vlisssingen: 11.55 u. 1.59 m„ Terneuzen: 12.19 u. 1.80 m. Wemeldinge: 0.55 u. 1.20 m., 13.26 u. 1.54 m. Zierikzee: 0.35 u. 1.00 m., 13.12 u. 1.33 m. De onderhandelingen tussen de Amerikaanse staalindustriëlen en de ar beiders, welke op het Witte Huis Zaterdag en Zondag zijn gehouden, zijn mislukt. In het officiële communiqué wordt medegedeeld, dat op dit ogen blik geen overeenstemming kan worden bereikt. President Truman heeft Zaterdag Je presidenten van Amerika's groot ste staalbedrijven medegedeeld, dat ie regering bereid is de lonen der staalarbeiders vandaag te verhogen, als de directies voordien geen overeen stemming met de vakverenigingen souden bereiken. Truman wilde niet, dat de regering de arbeidsvoorwaar den in de opgevorderde industrie zou bepalen. Er bleef echter geen andere keus, als werkgever en vakvereniging niet tot een accoord kwamen. Het Hooggerechtshof heeft uitge maakt, dat de regering de lonen van de staalarbeiders niet kan verhogen, p lders in dit blad is een kort ver slag opgenomen van een vergadering van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad", waarin met algemene stemmen de heer J. D. Troostheide is benoemd tot hoofd redacteur van ons blad. Op 15 October 1950 nam de heer R. Zuidema afscheid als hoofdredacteur van ons blad. Ruim 46 jaar was hij in welversneden pen en zijn helder in de journalistiek werkzaam. Door zijn zicht in bijna alle vraagstukken waar voor het leven ons plaatst, heeft hij aan een groot deel van het Zeeuwse volk leiding en steun gegeven. Nog maals wilen wij hem daarvoor harte lijk dank zeggen. \7oor het bestuur en de leden van v de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" was het dan ook geen gemakkelijke taak een waardig opvolger van de heer Zuidema te vinden. Want het beroep of is het een ambt? van journa list is geen sinecure. Wij hebben ons blad van j.l. Zaterdag eens voor ons genomen om op ons te laten inwer ken wat een journalist alzo moet we ten. En dan zijn we tot de ontdekking gekomen, dat een landbouwer veel moet weten, een minister meer moet weten, doch een redacteur alles moet weten. Hij moet weten, dat de opbouw van het Ned. leger ondanks materieel- schaarste voortgezet wordt, hij moet weten dat men in 24 uur van Londen naar Johannesburg kan vliegen. Hij moet weten, dat twee blinden van Groningen naar Maastricht wandelden en dat botersmokkelaars zware straf fen krijgen. Hij moet weten, dat er een „levende" maquette van de Oos- terschelde vervaardigd wordt en dat Generaal Eisenhower een bespreking met Adenauer heeft gehad. Hij moet weten, dat de Zeeuwse Verg. van A.R. Gemeente- en Provinciebestuurders in Aardenburg vergaderde, hij moet we ten, dat de Bilt zegt: „weinig veran dering". Hij moet weten, dat in Ril- land-Bath de bliksem ingeslagen is en dat de Rijkspolitie van Baarland niet heeft gevloekt. Hij moet weten, dat de toren van Hansweert voortaan met een verlichte wijzerplaat zal pronken en dat Eisenhower een goede kans maakt om in Het Witte Huis te raken. Niet minder dient hij te weten, dat in de Wielingen een tanker gelicht is, en evengoed, dat ze het ding ook weer hebben laten zinken. Hij dient te we ten, dat in Apeldoorn een roofoverval gepleegd is en dat de gemeenteraad van Goes gaat voetballen tegen de dok toren en dat de Amerikaanse staalin dustrie-staking een muisje met een lang staartje is. Vanzelfsprèkend moet hij weten, dat in St. Laurens een 55- jarig huwelijksfeest op handen is en dat bij Hulst prachtige fabrieksterrei nen liggen. Hij moet verder weten, dat B. en W. van Kloetinge standjes ge kregen heben en dat boven Zeeland een verlichte parachute uitgeworpen zal worden. Hij moet weten, dat in Arnemuiden een concert zal worden gegeven en dat in Yerseke 'n benzine lamp uit elkaar is gesprongen. Hij moet weten, tenslotte, dat op Zuid- Beijerland drie woningen afgebrand zijn, dat de Parijzenaar een groot ge heim heeft en dat op de maaltijden dient te worden versoberd en last not least dat het Zeeuwsch Dagblad op 14 Juni een wandel- en fietstocht orga niseert, waaraan, naar hij hoopt, alle lezers van ons blad zullen deelnemen. Dit alles is slechts een greep uit ons blad van eergisteren. Een journalist moet dus wel iemand zijn, die alles moet weten, en ogen en oren open heeft naar alle zijden. it alles te weten en weer te geven in de krant behoort tot de taak van een journalist. En toch is dit niet het belangrijkste. Immers, wij weten, dat er tweeërlei wereld- en levens beschouwing is. Een die uitgaat van de Bijbel als het geopenbaarde Woord van God, en een die uitgaat van de mens. Ons blad stelt zich op de grond slag van Gods Woord. Bij alle ver scheidenheid van de kerkelijke groe pen waartoe de leden van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" behoren is er een eenheid die ons samenbindt en die de richting bepaalt voor ons blad. Alleen mj, die uit het geloof in Gods Woord !?u ijan leiding geven aan ons Prot. Car. Dagblad. In al wat hij doet zal met veel lek en gebrek, want wij zijn zondige mensen trachten mede te werken aan de ere en ver heerlijking van Gods Naam en aan de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. onze nieuwbenoemde hoofdredac- ®!f'de heer J. D. Troostheide, bidden de zege?,van God op al zijn rbeid aan ons blad. Geen nieuw ge- uia, maar ook geen onzeker geluid erwachten wij van hem. G. r tenzij de industrie hiermee accoord gaat. Het Hof schortte het vonnis van rechter Pine op, waarin de opvorde ring door de regering onwettig werd verklaard. Dit betekent, dat de rege ring het beheer over de bedrijven behoudt, waardoor de arbeiders re- geringsemployé's blijven, voor wie staken verboden is. „De reis van de Koningin en de Prins naar Amerika is een groot suc ces geweest en de stemming was boven verwachting vriendelijk. Hoofdzakelijk voor de Koningin is het een zware tijd geweest. De stem ming was bijzonder prettig en er is een „goodwill" ontstaan, zodat ver schillende problemen, die weliswaar niet van enorme betekenis waren, op gelost zijn. Op lange afstand heeft dit bezoek zeker betekenis", aldus minis ter Stikker, die Zaterdagmorgen met de Nieuw-Amsterdam uit de V.S. terugkeerde. Ook op een aantal politieke vraag-, stukken gaf de minister zijn visie. Er is geen kans meer op een nieuw Amerikaans crediet voor de E.B.U, Aan het eind van deze maand zal een vergadering van de O.E.E.S. een nieuw rapport van de „directing board" moe ten bestuderen. Mr Stikker sprak van een critieke situatie, die gevolgen kan hebben, omdat zonder een betalings regeling het moeilijk zal zijn tot over eenstemming te komen. Hij zag de toestand echter niet hopeloos in. Het Britse passagiersvliegtuig met straalaandrijving, dat de eerste reis maakte op de lijn LondenJohannes burg, is Zaterdag in Johannesburg na een reisduur van 23 uur en 33 minu ten geland, dat is 7 minuten voor de beoogde tijd. Alleen wanneer de toerentallen van de vier straalmotoren even verschil den, was een dof gerommel hoorbaar, r..aar zodra zij weer gelijk waren, was het geluid in de cabine als dat van een naaimachine. De 36 passagiers hadden geen last van vermoeidheid. De trilling van het toestel was zó ge ring, dat een koperen munt in even wicht bleef op de rand van een kopje en een potlood rechtop kon blijven staan. De vliegtijd was 18 uur en 40 mi nuten. De reisduur was aanzienlijk korter dan die van een vliegtuig met zuigermotoren (32 uur en 25 minu ten), terwijl toestellen van het laatst genoemde type een route vliegen, die 1600 km korter is. Millioenen meikevers rondom Parijs. Millioenen grote meikevers hebben zich geworpen op de groenten- en vruchtentuinen in de omgeving van Parijs. Het Franse ministerie van Landbouw is thans een actie begon nen, waarbij h "'fschroefvliegtuigen en insectendodend gas worden gebruikt. Het „slagveld" strekt zich over een afstand van 90 km uit. Het is onder verdeeld in zönes, waarin met gas verspreiende sproeiers bewapende „in fanteristen" tot de aanval zijn over gegaan. Ook de „franc-tireurs" ontbreken niet, in de vorm van kinderen die zich, na schooltijd, met potten bewa pend geestdriftig in de strijd werpen. OM DE TOEKOMST VAN DUITSLAND. Critiek te Parijs, verbazing te Londen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er van Amerikaanse zijde een bijeenkomst van de vier Hoge Commissarissen in Duitsland gesuggereerd is. „Het kan geen voorstel worden genoemd. Het is in dit stadium slechts een suggestie, een vaag idee", zei hij. Men is thans bezig deze suggestie te bestuderen. Sommige Amerikaanse functionaris sen te Washington verklaarden, dat een Amerikaans voorstel zou dienen om de Russen in Duitsland het initia tief te ontnemen op het ogenblik, dat Moskou ernaar streeft West-Duitsland buiten het Atlantisch Pact te houden Het voorstel zou te Parijs veel cri tiek hebben gewekt en te Londen verbazing, daar de V.S. steeds hebben Zaterdagmorgen heeft de waar nemend Hoge Commissaris van Indo nesië, mr Soesanto Tirtoprodjo, aan mr N. S. Blom, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, nadere inlichtin gen gevraagd inzake de justitiële be handeling van de zaak-Westerling. Mr Soesanto heeft uitdrukking ge geven aan zijn leedwezen met betrek king tot de behandeling van deze zaak door de rechter-commissaris te Amsterdam. Tenslotte heeft hij medegedeeld, dat binnenkort door de Indonesische re gering aan de Nederlandse regering een formeel verzoek tot uitlevering van Westerling aan Indonesië zal wor den ingediend. De bestandsonderhandelaars van de Verbondenen en de Noordelijken zijn Zondag voor de derde maal in be sloten zitting, bijeen geweest. Over het resultaat van het onderhoud, dat 13 minuten duurde, is niets mee gedeeld. Volgens het Nieuw China Nieuwsagentschap heeft China gedu rende de economische conferentie te Moskou handelsovereenkomsten gete kend ter waarde van 223 millioen dollar. President Jacob Arbenz- Guzman van Guatemala heeft zijn veto uitgesproken over de van de communisten afkomstige arbeidswet ten, die het beperkend karakter van de huidige wetgeving vergroten. Engeland heeft IJsland een. nota doen toekomen, waarin het verklaart het niet eens te zijn met de beperkingen, die IJsland per 15 Mei aan buiten landse vissersvaartuigen gaat opleg gen. In 36 graafschappen in Enge land en Schotland is mond- en klauw zeer uitgebroken. De Franse treiler „Jean Marther" heeft gemeld, dat het vaartuig tussen Bretagne en de Scil- ly-eilanden een verlaten sloep zonder kentekenen heeft opgepikt. - Konin gin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschool te Apeldoorn, die 100 jaar bestond. Het hoofd der school, de heer J. M. Kerkmeijer, is benoemd tot Ridder 2e klasse in de Huisorde van Oranje. - Te Heelsum is Vrijdag op 86-jarige leeftijd over leden prof. dr L. van Itallië, oud hoogleraar in de artsenijbereidkunde en de vergif leer aan de Rijksuniver siteit te Leiden. gestaan op een spoedige onderteke ning van het verdrag betreffende de Europese Verdedigingsgemeenschap en van de contractuele overeenkomst tussen West-Duitsland en de weste lijke grote mogendheden. BEZWAAR DER C.D.U. Voor de eerste maal heeft een voor aanstaande christen-democraat, Franz Strauss, die leider is van de Beierse afdeling der partij, openlijk bezwaren tegen het voorgenomen souvereini- teitsverdrag met het Westen genoemd. In een interview met „Die Welt" zei hjj, dat de geallieerden afstand moeten doen van hun recht op ver dere herstelbetalingen. Duitsers en buitenlanders moesten gelijk behan deld worden en de buitenlanders dienden niet gedurende zes jaar te worden vrijgesteld. Ook dienden de gealliëerde strijdkrachten meer de zuinigheid te betrachten. Belgische reder zal burgemeester van Urk aanklagen. De Belgische reder van Iseghem heeft een aanklacht ingediend tegen de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer. Van Iseghem wil de heer Keyzer wegens smaad in Nederland doen vervolgen, omdat de burgemees ter op een persconferentie zou hebben gezegd, dat Van Iseghem een avon turier is, die de Urker vissers onder valse voorwendsels naar Argentinië heeft gehaald en wel tezamen met Belgische oorlogsmisdadigers. Burgemeester Keyzer heeft ver klaard, dat hij één en ander beschouwt als een afleidingsmanoeuvre. Hij had nog niets van de aanklacht vernomen. DEEN VERSLOEG OPA KLI|ZING. Een Deen, Paul Lausten, is tot kampioen-pijproker uitgeroepen bij eeji wedstrijd, die Zaterdag onder auspiciën van het socialistische dag blad „Socialdemokraten" te Kopen hagen is gehouden. Hij deed 110 mi nuten en 25 seconden over 3,3 gram tabak, die hem was overhandigd. Zo als bekend heeft de 77-jarige Opa KUjzing uit Purmerend onlangs 92 minuten en 18 seconden gerookt met eenzelfde hoeveelheid (Amerikaanse) tabak van een Deense firma. Opa Klijzing rookte indertijd Bur- leytabak, die een bepaald vochtig heidsgehalte had. één der platen staan 86 namen van gevallenen, de undere plaat is er een ter nagedachtenis aan wijlen prof. dr J. Oranje, de stuwende kracht van het universitaire verzet. „OPDAT WIJ NIET VERGETEN". Duizenden trokken naar begraafplaatsen en erekerkhoven, Nederland heeft Zaterdag zijn doden herdacht. In bijna alle steden en dorpen zijn duizenden onder de grootste stilte naar de begraafplaatsen en de erekerkhoven gewandeld om daar in eerbied te gedenken allen, land genoten en gealliëerde vrienden, die in hun strijd als militair of in het verzet, voor de vrijheid van ons land en van ons allen, die nu nog mogen leven, het hoogste offer brachten. In toespraken is opnieuw herinnerd aan de idealen, waarvoor zij streden en is opgewekt deze levend te houden en nooit te vergeten, dat de vrijheid één der hqpgste goederen is, die God ons schenkt. In de stemmig versierde Ridderzaal in den Haag vond de nationale her denking plaats. Daar spraken mr J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, en prof. dr ir H. v. Riessen en daar zong het mannenkoor „Die Haghe Sanghers", terwijl de jonge Amerikaanse pianist Jack Abram de Ballade in es kl. terts van Chopin ten gehore bracht. De Haagse Jeugdactie belegde des middags op het Binnenhof een herenkingssamenkomst, waar mr J M. L. Th. Cals, Staatssecretaris van Onderwijs, een rede uitsprak. Aan de stille tocht naar de ere begraafplaats te Overveen, namen ruim 600 nabestaanden en belangstel lenden deel. Op het fusilladeterrein bij het monument in de Lunetten te Vught werden, aan de voet van het monument, bloemen en kransen ge legd en op de begraafplaats op de Grebbeberg werd een miUtaire plech tigheid gehouden. Grenadiers en ja gers herdachten bij het monument aan de Hofweg te den Haag hun gevallen makkers en op de begraafplaats op Texel, waar ruim 600 Georgiërs be graven liggen, die in April 1945 sneu velden bij hun verzet tegen de Duit sers, werden kransen gelegd, o.m. namens de Russische ambassade. Bij de dodenherdenking te Baarn waren de Koningin en de Prins aanwezig. DE V.U. Op een bijeenkomst in de Oude Remonstrantse kerk te Amsterdam heeft de Vrije Universiteit de tijdens de bezetting gevallen leden en oud leden van de Civitas Academica her dacht. Tijdens de dienst, die door ds S. Popma werd geleid, heeft prof. dr A. Sizoo twee (reeds aangebrachte) bronzen gedenkplaten overgedragen aan de directeuren van de V.U. Op Het komende ministeriële bezoek aan Zeeland. Zoals bekend komt de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Wemmers, Woensdag en Donderdag naar Zeeland om zich te laten voor lichten over tal van problemen. Bezoeken zullen worden gebracht en be sprekingen gevoerd op Schouwen, Zuid-Beveland, Walcheren, Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderett. Voor de eerste dag is een reisschema opgesteld, dat duurt van 10 uur 's morgens tot half 9 's avonds. Donderdag beginnen de besprekingen om kwart voor 9 en 's middags om 5 uur zal de minister Zeeland verlaten. naar Zierikzee. Daar vindt 'n bespre king plaats in het gemeentehuis in te genwoordigheid van het gemeentebe stuur, alle burgemeesters van de ge meenten van Schouwen en Duiveland, een delegatie uit de Verkeerseommis- sie voor Schouwen en Duiveland, de directie van de R.T.M. en de heer C. H. van Oeveren, die de busonderne ming van Zierikzee naar West-Schou wen exploiteert. Deze bespreking duurt van omstreeks half elf tot half een. Om tien voor twee vertrekt men uit Zierikzee. Een uur later arriveert het gezelschap te Katseveer, waar ook ir. A. Wiebes, arr. hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat zich erbij voegt. Ver volgens zal de sluis te Wemeldinge be zocht worden, waarbij een bespreking met het gemeentebestuur is gearran geerd. Dan is de beurt aan Hansweert, waar bij de sluis 'n bespreking wordt gevoerd met het gemeentebestuur van Kruiningen. Om kwart voor 5 zal het gezelschap in Middelburg aankomen, waarna een bespreking ten Stadhuize zal worden gevoerd met het gemeentebestuur van Middelburg. Na een diner in de „Campveerse Toren" te Veere zal 'a avonds om half 9 een bespreking wor den gehouden ten huize van de Com missaris der Koningin. Donderdag be gint de dag met een bespreking in da Statenzaal, waartoe het gemeentebe stuur van Vlissingen is uitgenodigd. Om half 10 zal in het Polderhuis een bespreking plaats hebben met het dag. bestuur van de Polder Walcheren. Be zoeken worden gebracht aan Westka- pelle (de dijk) en Oostkapelle (de dui nen). Het gemeentebestuur van Oost kapelle zal een koffiemaaltijd aanbie den. 's Middags vindt te Vlissingen de bezichtiging plaats van de sluiswer- ken, de fuik e.d. Na de Wester-Schelde te zijn overgestoken zal ook in Bres- kens de fuik en de haven bezichtigd worden. Daarop volgt een tocht naar Terneuzen, waar nog een bespreking plaats heeft met het gemeentebestuur. Woensdagmorgen om kwart voor 10 arriveert de minister te Anna Jacoba- polder. Hij zal vergezeld zijn van de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir A. G. Maris, en de directeur- generaal van het Verkeer, de heer H. van Galen Last. Het gezelschap zal ontvangen worden door de Commissa ris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de leden van Ged. Staten, de Griffier der Staten, mr J. M. Pi laar, de hoofdingenieur-directeur der Rijkswaterstaat, ir. Th. Heyblom, de hoofdingenieur van de Prov. Water staat, ir H. D. J. Swaters, de hoofdin genieur van de Rijkswaterstaat (hoofd afd. Goes) ir J. G. Snip en de Rijks inspecteur van het Verkeer, mr J. L. Nieuwenhuis. Om even over 10 uur vertrekt het gezelschap naar Zijpe, waar aan boord zal zijn de directeur van de R.T.M., dr H. J. van Zuylen. Van Zijpe gaat het De ruim een maand geleden begon nen besprekingen op de R.T.C. met de West schijnen thans in een nieu we en belangrijke fase te zijn getre den. Het tot voor kort gevolgde tijd rovende systeem van puntsgewijze be handeling van het werkstuk is ver laten. De Surinaamse delegatie stelt als streefdatum voor de beëindiging der conferentie half Mei en de Neder landse delegatie vóór 10 Mei. De grootste verschillen doen zich voor tussen de Nederlandse en de Surinaamse delegatie, welk verschil van mening op enkele essentiële pun ten vrij diep gaat. De verschilpunten zijn thans bij de centrale commissie in behandeling. Hoewel de besprekingen nog niet over het dode punt heen zijn, is geen spra ke van een „vastlopen" der confe rentie. v.v. Ononderbroken uurdienst op Zeeuwse lijn per 18 Mei. Op de lijn NijmegenVlissingen zal m.i.v. de nieuwe dienstregeling, op 18 Mei a.s., een ononderbroken uurdienst met Dieseltreinen worden gereden. De Zeeuwse lijn zal te Roo sendaal elk uur aansluiten op en van de electrische dienst richting Rotter damAmsterdam v.v. Zeeuws Zaterdagelftal voor 10 Mei samengesteld. Het Zeeuwse Zaterdagmiddagelftal dat Zaterdag 10 Mei a.s. in Dordrecht uitkomt tegen het district Dordrecht en Rotterdam voor het landelijk tour- nooi voor Zaterdagvoetballers, is di rect na de wedstrijd tegen Goes als volgt samengesteld. Doel: N. Bolleman (Spui), achter van l.n.r.: H. Marijs (Arnemuiden, aanvoerder) en M. Vermerris (Wemel dinge), midden: M. Lobbezoo (Krab- bendijke), C. Lobbezoo (Rillandia) en C. Walraven (Rillandia), voor: C. de Kok (Nieuwdorp), P. van Tatenhove (Hoek), A. Domisse (Nieuwdorp), H. Schouwenaar (Wemeldinge) en A. Dees (Tern. Boys). THUNDERJET MAAKT RONDVLUCHT. Ook boven Goes zal het vliegtuig verschijnen. Als normale navigatie-oefening zal vandaag een formatie van ongeveer acht Thunder jet-straaljagers van de vliegbasis Volkel een vlucht maken boven de belangrijkste steden van Nederland. Deze vlucht duurt ander half uur. Gevlogen wordt op een hoogte van circa 1000 voet. De start is om tien uur van Volkel. De route zal ook boven Goes worden gevlogen. GEVALLEN MILITAIREN EN BURGERS HERDACHT. Stille omgang te Middelburg, Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom. Op de Middelburgse begraafplaats, vlak achter de aula, ligt een militair begraven, die destijds deel uitmaakte van de Prinses Irene-brigade. Toen Zaterdagavond de laatste deelnemers aan de stille omgang, ter herdenking van de gevallenen, het kerkhof verlieten, lagen tal van bloemen bij de eenvoudige grafsteen. Niemand van hen, die de jongeman opnieuw in stilte eerden, zal hem gekend hebben, doch dit alles was kenmerkend voor de stille tocht. In de morgenuren vond op de begraafplaats een militaire plechtigheid plaats, 's avonds kwamen enkele honderden Middelburgers hun doden eren. Tal van hoge militaire autoriteiten waren op de begraafplaats bijeen om de militaire herdenkingsplechtigheid ter ere van alle gevallen strijders bij te wonen. Het betrof hier de jaar lijkse herdenking van de Kon. Land macht in de 3e militaire afdeling. Bij het begin van de plechtigheid werd de proclamatie van Koningin Wilhel mina voorgelezen, waarbij zij op 10 Mei 1940 de Duitse inval veroordeelde en opriep tot de strijd. Nadat de hoofdlegerpredikant in het 3e Gewest, luit.-kol. ds B. A. Bos, een gebed had uitgesproken, zongen leerlingen van de Rijkskweekschool „Wilt heden nu treden". Tijdens het spelen van treurmuziek door de mi litaire kapel legden kinderen van de Geref. school aan de Herengracht bloemen bij het verzetsmonument en op de graven van de militairen en verzetsstrijders. Bij het monument hadden 39 man van de officiersoplei ding van de C.O.A.K. de erewacht be trokken, bij de graven stond een sol daat op wacht. TOESPRAKEN. De wnd. Bevelhebber in de 3e Mil. afd., de kolonel C. J. A. v. d. Putte, wees in een toespraak op de zin van de herdenking. Voor Middelburg, zo zei de kolonel, gaan onze gedachten niet alleen uit naar de eigen militai ren en verzetsstrijders, maar vooral ook naar de Franse vrienden, die te hulp snelden en hun leven lieten, naar de leden van de bemanningen der veerboten, de bij bombardementen om het leven gekomenen. „Wanneer we aan dit alles denken", aldus kol. v. d. Putte, „dan komt de gedachte op: dat met Gods wil nooit weer! Wanneer we het voorbeeld der doden begrepen hebben, dan zullen we tot offers bereid moeten zijn. Als we ons voornemen offervaardig te zijn, dan pas zal de herdenking der doden waardig kunnen zijn." De kolonel legde hierna een krans aan de voet van het monument. De wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, zei, dat velen maar al te gauw vergeten. Hij meende, dat niet alleen aan de vooravond van de bevrijding herdacht dient te worden, doch iedere dag. „Laten wij de be loften, die wij destijds hebben gedaan, ook in vervulling doen gaan", aldus de heer Philipse. Hij besloot met te zeggen, dat de nagedachtenis van hen, die zijn gevallen bij de strijd in Zee land, bij het Zeeuwse volk altijd in de diepe herinnering zullen voort leven. Na een hoornsignaal werd een mi nuut stilte in acht genomen, waarna het Wilhelmus weerklonk. De plechtigheid werd door de hoofd aalmoezenier in de 3e Mil. afd., luit.- kol. Beuker, met gebed gesloten. STILLE TOCHT. 's Avonds werd door vele Middel burgers deelgenomen aan de stille tocht naar de begraafplaats, waar men na het spelen van „Abide with me" door de Chr. Muziekver. „Onda" en het blazen van de Last Post, de twee minuten stilte in acht nam. Velen legden daarna bloemen bij het monu ment en op verschillende graven. Na de plechtigheid begaven honder den zich naar de Dam, waar ds P. van Til vooral wees op de grote ver zetsheld Willem van Oranje. Hij her innerde aan de grote plaats, die Ko ningin Wilhelmina steeds heeft inge nomen en de plaats, die ons Konings huis ook nu nog inneemt. Aan de hand van enkele regels /an het Wil helmus wees de predikant erop, dat het verzet mede is voortgekomen uit de gehoorzaamheid aan God. Hierna werd het Wilhelmus gezon gen. Burgemeester Bolkestein sprak een slotwoord. Hij herinnerde aan de dagen, die hij doorbracht in St. Mi chielsgestel en hoe daar altijd de spanning was, wanneer bekend werd, dat als repressaille weer gijzelaars zouden worden doodgeschoten. Hij vroeg zich af, waarom velen hun leven moesten geven en anderen niet. Hij meende, dat niemand ooi. zal kunnen goed maken wat de gevallenen hebben gegeven. TE GOES. Te Goes werd Zaterdag onder lei ding van ds H. M. Strating, in de Ned. Herv. Kerk een samenkomst gehouden. De voorganger nam als uit gangspunt Pred. 4:2 en 2 Petrus 3 13. In de R.K. Kerk werd ter her denking van de gevallenen een Lof gehouden. Na afloop van deze dien sten ging men onder het luiden van de herdenkingsklok; in optocht naar de Grote Markt, waar zich reeds een grote menigte verzameld had. Nadat hier bij het monument door de heer A. de Roo namens de G.O.I.W. en door de burgemeester namens het Gem.bestuur een tweetal kransen waren gelegd, werden onder een in drukwekkende stilte de doden her dacht. TE VLISSINGEN. Honderden personen hebben Zater dagavond te Vlissingen deelgenomen aan de stille omgang. Om half acht formeerde de stoet zich en onder het gelui van de klokken kwam deze op de begraafplaats aan, waar zich nog vele personen aansloten. Het signaal, dat het begin en het einde van de twee minuten stilte aan gaf, werd door een zeeverkenner ge blazen, waarna twee padvinders de vlag hesen. De Vlissingse Oratorium vereniging zong hierna twee couplet ten van het Wilhelmus, waarna vele personen bloemen legden op de gra ven der gevallenen. 's Morgens vroeg werd door de Commissie Gedenkteken Kon. Mij „De Schelde" een krans gelegd bij de gedenkplaten voor de gevallen Schelde-arbeiders. TE BERGEN OP ZOOM. Ook te B. o. Zoom werden op pas sende wijze de doden herdacht. Voor het stadhuis was een ceno- taaph geplaatst, waarbij door militai ren de gehele dag de dodenwacht werd betrokken. In de kerk van de O. L. Vr. ten Hemelopneming werd voor de geval lenen een plechtige mis opgedragen, terwijl in de andere kerken diensten werden gehouden. Omstreeks kwart over acht werd door de voorzitter van het comité dodenherdenking, de heer Jac. Becht, een krans gelegd, welk voorbeeld door het gemeentebestuur en tal van af gevaardigden van verenigingen werd gevolgd. Om half acht werd i.i de val van het stadhuis een gedenkplaat wor alle gevallenen door de burgemeester aan geboden en door één der raausleden onthuld. Nadat alle klokken van de kerken hadden geluid volgde op het Markt plein de grote dodenherdenking. De heer Becht hield een toespraak. Na de stilte en nadat het Chr. Zangkoor het Ave Verum had gezongen, hield Antoon Coolen de herdenkingsrede. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Enkele buien. Wisselend bewolkt met enkele bui en en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1