TEGEN EINDE 1952 BEZIT NEDERLAND DRIE GOED GEOEFENDE DIVISIES In 24 uur van Londen naar Johannesburg. EEN WEEK LATERj Gedenken en denken. Roofoverval te Apeldoorn Staking in Amerikaanse staal industrie ten einde De Rijkspolitie heeft niet gevloekt k SNIPPER NIEUWS1 Redacteuren op reis Zeeuwse Ver* van A*R*~Ge~ meente- en Provinciebestuurders PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Legeropbouw ondanks tekort aan materieel Aan manoeuvres in West-Duitsland zullen 30.000 man deelnemen Eerste lijndienst per straalvliegtuig. A'j Si Islamietische vereniging treedt uit de „Masjumi". „Levende" maquette van Oosterschelde Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2162 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 3 MEI 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.04 u„ onder 20.11 u. Maan op 14.02 u., onder з.06 u. Hoogwater Zondag 4 Mei: Vlissingen: 10.09 u. 1.27 m., 22.34 1.14 m. Terneuzen: 20,29 u. 1.48 m., 22.58 u. 1.36 m. Wemel- dinge: 11.27 u. 1.27 m„ 23.57 u. 1.05 m. Zierikzee: 11.11 u. 1.10 m., 23.36 u. 87 m. „Tegen het einde van dit jaar zullen de strijdkrachten te velde drie goed geoefende divisies tellen. Geen parate divisies, maar divisies, die, indien nodig, in 24 uur op de been gebracht kunnen worden. De opbouw van deze divisies verloopt niet zonder strubbelingen. Zo kort na het optreden in Indonesië, het aangaan van de Nato-verplichtingen en de invoering van de diensttijd van 20 maanden is het niet te verwachten, dat de personeelspolitiek van het leger reeds tot in alle détails geregeld is. Daarnaast biedt de materieelvoorziening moeilijkheden", aldus heeft minister Staf Vrijdagmiddag medegedeeld. Minister Staf twijfelde geenszins aan rust met materieel, dat voor de terri- de uiteindelijke komst van het Ameri- kaanse materieel. De wapens en uit rustingen komen echter soms later dan voorzien was. Dat veroorzaakt ver schuivingen bij opleidingen. Van som mige wapens is geen voldoende hoe veelheid aanwezig, wat weer een har monische opbouw in de weg staat. Pa rate troepen zijn daardoor nog uitge A/Taandag 5 Mei gaan de vlaggen uit. ivl We gaan dan als volk herdenken, hoe nu 7 jaar geleden aan de oorlog met Duitsland een einde kwam. Hoe na een geweldige worsteling de over weldigers gedwongen werden onvoor waardelijk te capituleren. Maar eer we uiting geven aan onze vreugde en dankbaarheid, gaan van daag de vlaggen halfstok. We gaan eerst met eerbied en dankbaarheid herdenken de vele duizenden, die ge durende het schrik'lijk pleit voor dwang en vrijheid him leven hebben geofferd. Wij doen daarbij niet aan helden verering. Maar wèl willen we dank baar herdenken, dat velen van onze medeburgers, toen het erop aankwam, lijf ende goed al te zamen, niet hebben verschoond, maar dat zij alles hebben Ingezet om ons volk van het gehate dwangjuk te bevrijden. Zij hebben zich daarbij niet gevoeld pis mensen, die een heldenrol speelden. Dit blijkt wel uit de vele nagelaten brieven en uit wat anderen, die als een wonder soms gespaard bleven, daaromtrent hebben medegedeeld. Zij hebben, althans de grote meerderheid onder hen, gedaan wat ze als hun vaderlandse plicht zagen. En zij heb ben dat vaak gedaan, nadat zij zich - overtuigd van de ernst van de zaak, omdat zij wisten wat er op het spel stond - door het gebed hadden ge sterkt. LJ un strijd tegen een overmachtige 1A en meedogenloze vijand, was uiteraard moeilijk, temeer omdat helaas tal van zich noemende Neder landers bereid waren him medebur gers voor een Judasloon te verraden. En daarnaast waren er nog „goede Nederlanders", die de weg van de minste weerstand kozen en die geen goed woord hadden voor de „roeke loze" mannen, die het voor de goed willende burgers, die zich gaarne naar de eisen van de bezetters schikten, maar lastig maakten. Maar ondanks de dreiging van de vijand, spijts ontrouw en spijts mis verstand bij de" eigen landgenoten, hebben zij gestreden tot het bittere einde, tot de dood. Met dankbaarheid denken we weer opnieuw aan wat zij voor de zaak der bevrijding hebben gedaan. Eerbiedig willen wij vandaag hun nagedachtenis eren, omdat zij mede het middel in Gods hand waren, om aan onrecht en onderdrukking een einde te maken en voor ons volk de vrijheid te verwerven. 1WTaar na 't gedenken van de tallozen, die als slachtoffer van de Duitse terreur zijn gevallen, gdan we dan a.s. Maandag 5 Mei, de nationale feest dag, met vreugde herdenken de ver lossing van de tyrannie. Dan gaan de vlaggen wapperen, vol uit. Dan gaat het feestlied klinken. Wanneer we denken aan het grote gebeuren, toen op de vroege morgen van 5 Mei 1945 de Duitsers onvoor waardelijk capituleerden, dan, hoe kan het anders, breekt de jubel los. En als het goed is, dan lost het den ken aan die heuglijke gebeurtenis zich op in het danken. Dan vindt weer klank het lied: „Dankt, dankt nu allen God, met blijde feestgezangen". Intussen is ook nu weer gebleken, dat het hier beneden alles ten dele blijft. Nee, de bevrijding heeft niet gebracht wat velen ervan hadden ge hoopt en verwacht. En bovendien, aan de politieke ho rizon zien we de lucht betrekken en pakken donkere wolken zich samen. Er zijn oorlogsgeruchten. Er is oor logsdreiging. Dit kan ons echter niet verhinde ren opnieuw uiting te geven aan onze vreugde en dankbaarheid. Wanneer we terugdenken aan de grote nood, waaruit we werden ver- nst, dan zegg n we met de Psalmist: Lof ~ij den Heer tot in der eeuwigheid! Toen 't ondier zich tot d' aanval had [bereid, "eft onze God het in zijn sprong [gestuit; zo vielen wij zijn tanden niet ten buit! Gods almacht heeft genadig ons [bevrijd, Zoals een vogel, die naar vrijheid [haakt uit een gebroken strik is losgeraakt' wij ontkomen aan des vijands net. Lof zij den Heer, Wiens hulp ons heeft [gered, de Heer, Die aard en hemel heeft [gemaakt! G- Z. toriale eenheden was bestemd. Het tekort aan materieel heeft er tenslotte toe geleid, dat ons land niet met 45.000 man, zoals eerst het plan was, doch met 30.000 man op de inter- geallieerde herfstmanoeuvres in W. Duitsland (9 a 10 dagen) vertegen woordigd zal zijn en dat er dit jaar minder herhalingsoefeningen worden gehouden. OPROEP VOOR 15 MEI. „Het ministerie van Oorlog streeft ernaar alle oproepen voor de herha lingsoefeningen van dit jaar vóór 15 Mei a.s. de deur uit te hebben. Dege nen, die rond deze datum geen oproep hebben ontvangen, kunnen er dus na genoeg zeker van zijn, dat zij dit jaar niet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen warden geroepen", aldus de minister. Onder degenen, die niet opgeroepen worden, behoren o.m. de mannen van de tweede divisie, met uitzondering van de staven, die wèl worden opge roepen. De Nederlandse regering onderhan delt nog steeds met de West-Duitse re gering over het gebruik van oefenter reinen door Nederlandse troepen in West-Duitsland. Gistermiddag is de 67-jarige fietser K. M. B. in de Nieuwstraat te Apel doorn op wel zeer brutale wijze van een tas met circa f 5000.beroofd. Een voorbijganger slaagde erin de dief te grijpen, doch deze rukte zich weer los en wist per auto te ontkomen. B., die gepensionneerd is, is belast met het uitbetalen van steungelden aan werkloze leden van het N.V.V.. Een man sprong plotseling uit een auto, liep op de fietser af en rukte de tas met geld van het stuur. B. riep om hulp en een juist passerende vertegen woordiger wist de dief te grijpen. Ech ter maar voor een ogenblik, want de man rukte zich los, stapte in de wagen en reed in snelle vaart weg. De ver tegenwoordiger was echter op de tree plank gesprongen. De overvaller reed vlak langs een uitbouw, waardoor hij hem noodzaakte van de wagen te springen. Bezwaren van West-Duitse vrije democraten. De_ West-Duitse „vrije democraten", op één na de grootste partij van Ade nauers regeringscoalitie, hebben een aantal bezwaren bekend gemaakt te gen de geallieerde verdragen met Duitsland, waardoor de ondertekening op uiterlijk 20 Mei een onmogelijkheid zou worden. Herdenking van de bevrijding op de scholen. De regering zal het op prijs stellen, wanneer onze bevrijding ook dit jaar we derom op waardige wijze op de scholen zal worden herdacht. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is van mening dat het aanbeveling verdient bij deze gelegenheid hen, die in de strijd voor ons vaderland zijn gevallen, in het bijzonder, en de strijd voor Nederland's vrijheid in het algemeen te gedenken. Hij adviseert hiervoor te bestemmen een les uur op de laatste schooldag, voorafgaande aan de Nationale Feestdag, of, indien op de Nationale Feestdag geen vrijaf wordt gegeven het eerste lesuur op die dag. NOG GEEN TWEEDE T.H.I Naar het A.N.P. ter ore komt, zou de kans niet groot zijn, dat de Tweede Kamer nog vóór de verkiezingen in behandeling zal nemen de thans aan hangige wijziging der begroting van Onderwijs, welke behelst de kosten van voorbereidingen voor een tweede in stituut voor technisch hoger onderwijs. De te Athene gevoerde Grieks-Turk se besprekingen zijn geëindigd. In het uitgegeven communiqué wordt geen aanwijzing gegeven v.n het bereikte resultaat. Naar verluidt staat echter weinig meer een unie tussen de landen in de weg. Bij ongeregeldheden, die zich in To kio hebben voorgedaan, is één burger gedood. De toestand van een politie agent is critiek. Ongeveer 100 demon stranten en politie-agenten zijn ernstig en ongeveer 500 licht gewond. 153 mensen zijn aangehouden. MURRAY GAAT VANDAAG MET TRUMAN PRATEN. Twee blinden wandelden van Groningen naar Maastricht. Vrijdagmiddag is de blinde heer C. de Boer uit Ermelo in gezelschap van eveneens een blinde heer K. Markus uit Berkenwoude in Maastricht aange komen. Zij vertrokken op 16 April uit Groningen met hun geleidehonden Max en Kazan. De 426 km. lange tocht werd gemaakt via Emmen, Nijmegen, za°n'een'stuk ^las^n^ijn^poot^reeg" Murray, de leider van de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft moest de heer Markus uitvallen. Later Vrijdag bevel gegeven de staking te beëindigen. Deze staking begonDinstog heeft hij zich te Venlo evenwel weer jl. toen president Trumans opvordering van de industrie onwettig werd bü zijn makker gevoegd. verklaard. Murray beval de 650.000 stakenden zo spoedig mogeiyk weer aan het werk te gaan. Hy nam deze maatregel op verzoek van Truman. Inmiddels heb ben de advocaten van de staalmaat- schappyen zich tot het Hooggerechts hof gericht met het verzoek het in be slag nemen van de staalindustrie door Truman onwettig te verklaren. Murray heeft de uitnodiging van Truman, vandaag naar het Witte Huis te komen om te trachten het geschil te regelen, aanvaard. Dertien kilometer per minuutl Gistermiddag vertrok van Lon den Airport het van vier straalmo toren voorziene de Havilland „Co- met" verkeersvliegtuig van de Bri tish Overseas Airways Corporation. Drie en twintig uur en veertig minu ten later zal het in Johannesburg moeten zijn aangekomen. De „Cornet" zal per minuut bijna dertien kilometer afleggen en op een hoogte van circa dertien kilometer vliegen. Terwijl de passagiers in de cabine op die hoogte zich in normale kamertemperatuur bevinden, kan de temperatuur buiten zestig graden C. onder nul zijn. De druk zal in de ca bine dan gelijk zqn aan die welke voorkomt op een hoogte van circa 2300 meter. De lucht in de cabine wordt elke drie minuten ververst. Het was 27 April j.l. twintig jaar geleden dat Engeland de eerste Licht dienst van Londen naar Johannesburg opende. De reis nam toen tien en een halve dag in beslag. Ster» in Londen 2Mei15u" i Route van hel vliegluig Afstand welke hef vliegfuig zonder fussenlanding kan afr De B.O.A.C. heeft thans vier „Cornet" toestellen, de vyfde zal spoedig wor den afgeleverd. In totaal vliegen er thans acht, de negende zal over enige weken het luchtruim kiezen. Elke maand komt er thans een „Cornet" ge reed. In 1954 zullen er twee per maand de fabrieken verlaten. RUMOER IN BAARLANDS RAAD. Geen verdere vervolging tegen de ambtenaar I. v. Rooyen. „Uit het rapport, dat mij vanmiddag ter hand is gesteld door de comman dant van de Rijkspolitie, majoor van Ballegoyen de Jong, heb ik moeten constateren", zo zei gisteravond de loco-burgemeester van Baarland, de heer C. J. de Mol in een spoedeisende raadsvergadering, „dat door de Rykspolitie hier niét is gevloekt. Het rapport heb ik nog maar kort in mijn bezit en daarom heb ik het dus nog niet voldoende kunnen bestuderen. Na de open bare raadsvergadering ligt het rapport ter inzage van de raadsleden". „Mijnheer de voorzitter", zo sprak de heer H. de Vriend hierna, „U gelooft de politie. Maar ook de politie durft te liegen". „Ik wil nhjn verklaring", zo ging de heer de Vriend verder, „die ik eerder in de raad heb gedaan, onder ede sta ven. Er is gevloekt en er zijn kracht termen gebruikt. Nog nooit hebt U mij hier in de raad horen liegen. Ik ben geen leugenaar. De Rykspolitie heeft wel degelijk en bij herhaling ge vloekt". „Ik geloof U wel", was het antwoord van de loco-burgemeester. „Ik heb uit het rapport móeten constateren „Als U constateert, stelt U vast", inter rumpeerde de heer de Vriend. „Ik ge loof", antwoordde de heer de Mol o.m., „dat de heer de Vriend mij toch niet wil geloven. Ik wil de discussie slui ten". De rij van pretendenten voor de de mocratische candidatuur is versterkt door Senator Brien McMahon, voorzit ter van de Congrescommissie voor atoomenergie. Generaal Eisenhower, heeft Vrijdag twee uur met Bondskan selier Adenauer gesproken over de vraag, hoe de volkeren, in het bijzon der de Europese jeugd, een betere toe komst te verzekeren. Het districts hof van Bonn heeft Fritz Roessler, die onder valse naam lid van de West- Duitse Bondsdag is geweest, overeen komstig de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. De Westberlijnse politie heeft 140 com munistische jongelieden aangehouden, die t.g.v. het bezoek van de West- Duitse president Heuss demonstreer den tegen „het oorlogspact". De laatste twee maanden zijn in de zóne van het Suezkanaal geen gewelddaden meer voorgevallen. Een Britse militai re woordvoerder noemde de toestand „zeer bevredigend". „Frankrijk heeft extra-hulp van de V.S. ten bedrage van meer dan 170.000 millioen francs nodig om dit jaar de twaalf divisies en 27 escadrilles vliegtuigen te vormen, die aan de Navoraad zijn toegezegd", aldus heeft minister van Defensie Pleven verklaard. -• Evenals in 1951 zullen ook dit jaar Nederlandse en Belgische militaire eenheden gezamen lijk oefenen, deels in Nederland, deels in België. De zaak tege. de 52-jarige ex-sergeant Konstabel van de K.M. A. H. F. Fonteyn zal opnieuw worden behandeld op Vrijdag 9 Mei a.s. door het Haagse Gerechtshof. De kans, dat de officieren, die zich in de be zetting niet in krijgsgevangenschap hebben begeven, doch zijn ondergedo ken, alsnog voor een schadevergoeding in aanmerking zullen komen, is ge ring, aldus een verklaring van minis ter Staf. «-Lord Mountbatten, de voor malige onderkoning van Brits-Indië en zijn echtgenote hebben Donderdag en Vrijdag een bezoek gebracht aan de Koninklijke familie op het paleis Soestdijk. Dit was het slot van een bewogen raadsvergadering, waarin de voorzitter de raad had voorgelezen een gerech- telqk schrijven van de Officier van Justitie te Middelburg, waarin werd meegedeeld, dat er tegen de heer I. van Rooyen, ambtenaar ter secretarie, geen verdere vervolging zou worden ingesteld wegens onvoldoende aanwys- bare schuld. De heer de Mol sprak zijn blijdschap uit over dit schrijven, omdat het wan trouwen na dit officiële onderzoek was weggenomen en stelde de vergadering voor, omdat dit schrijven nog maar kort in handen van B. en W. was, het in een volgende vergadering te be spreken. De heer de Vriend bleek dit standpunt niet te delen en wenste, dat de heer van Rooyen (die ten on rechte verdacht was van valsheid in geschrifte) openlijk in deze vergade ring gerehabiliteerd zou worden. „Waarom moet dat nu weer worden uitgesteld?" zo voegde hy eraan toe. De heer de Mol antwoordde, dat hij hierover zou nadenken. Naar aanleiding van de mededelin gen maakte de heer de Vriend B. en W. een compliment, wegens de onder nomen pogingen bij de A.M.Z. ver betering van de busverbindingen te verkrijgen. De directie van de A.M.Z. heeft toegezegd, dat er enkele proef ritten zullen worden gereden i.v.m. de tijdopname. Een definitieve beslissing of de bussen in het dorp zullen stop pen, is nog niet gevallen. Niet Zaterdag 7 Juni, zoals we eerst berichtten, maar ZATERDAG 14 JUNI organiseren wij onze FIETS- EN WANDELTOCHT op Zuid-Beveland. Omdat elders in Zeeland 7 Juni een sport evenement wordt gehouden en onze organisatie nog in een be ginstadium is, heeft het organi serend comité besloten ons sport- feest een week uit te stellen. Inmiddels heeft het comité niet stil gezeten en wie wat meer wil weten van de komende toch ten, leze ons wandel- en fiets- praatje op pagina 2, waar we tevens een inschrijfformulier af drukken. De bedoeling is, dat dit formulier wordt ingevuld en ge zonden naar „Zeeuwsch Dag blad", Lange Vorststraat 90, Goes. Ook verstrekken we op aanvraag een fraaie folder, ver lucht met foto's, waarin nauw keurige gegevens staan vermeld. Onze verwachtingen zqn niet te hoog gespannen, als we ver onderstellen, dat uit ieder gezin, dat onze krant leest, deelnemers zich zullen opgeven. En zij, die geen abonné zijn, zijn er niet minder welkom om. Integendeel! Het belooft goed te worden Journalistiek werk is een nooit eindigende bezigheid. Want iedere minuut van de 24 uren die een dag telt gebeurt er iets dat voor de krant van belang kan zijn en daar om dient een journalist ook 24 uren ter beschikking te staan. Dat kan natuurlijk niet altijd, er moet een tijd van rust, van vacantie zijn. Maar ook dan kruipt het bloed waar het niet kan gaan: het zien brengt tot schrijven, omdat de jour nalist nu eenmaal gewend is zijn lezers op de hoogte te houden van wat hij hoort en ziet. Het is daarom dat onze redacteu ren met enige zorg hun vacanties uitgezet hebben: zij wilden iets an ders dan anders en zij wilden U ook iets anders dan anders vertellen. En zo treft U dan vandaag de eerste reportage aan naar aanleiding van de opgedane reisindrukken. Dit maal gaat het over Parijs en de vol gende weken zal het gaan over Bretagne. En na deze serie over Frankrijk krijgt U de verslagen over een reis door het Zuiden van Duitsland, waar één onzer redacteuren zijn oude herinneringen aan de tijd van het slavenwerk voor de bezetter nog eens wil ophalen en wil zien hoe dat land thans reilt en zeilt. Voor onze redacteuren is dit alles een verfrissing van de geest wij hopen dat hun verhalen voor U even verfrissend zullen zijn tussen al dat, dikwijls zo sombere nieuws, dat een krant helaas iedere dag moet geven. Het te Palembang gehouden congres van de Islamietisch-godsdienstige ver eniging „Nahdatul Ulama" heeft het besluit genomen om uit de Masjumi te treden. Het congres heeft hiermede het in- dertyd door het hoofdbestuur der ver eniging genomen besluit daartoe goedgekeurd. De Nahdatul Ulama was als vereniging buitengewoon lid van de grootste Indonesische Islamietische partij, de Masjumi. Het congres te Palembang besloot voorts het voorstel in te dienen, dat de Masjumi dient te worden gereor ganiseerd tot een federatie van Isla mietische politieke partijen. VOORJAARSVERGADERING TE AARDENBURG. Vrijdag hield de Zeeuwse Ver eniging van A.R. Gemeente- en Provinciebestuurders haar voor jaarsvergadering te Aardenburg. De drukbezochte vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer A. A. van Eeten. In zijn openingswoord verwelkomde deze in 't bijzonder de heren J. van Dongen, burgemeester vap Aardenburg en J. C. Haspels, bur gemeester van Bussum. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester, de heren H. U. Bouw man en J. Marijs, bleek, dat het aantal leden 82 bedraagt en dat het afgelopen jaar een voordelig saldo bracht van f432.60. De heren J. Marijs, C. de Putter, L. A. Verburg en J. M. Contant, werden als bestuursleden herkozen. Vervolgens hield de heer J. C. Has pels een zeer interessante rede over: „Hedendaagse Gemeentefinanciën". Hij wees erop, dat er sinds de ver gadering van het vorige jaar op het gebied van de gemeente-financiën zeer veel is gebeurd. Hij dacht hierbij aan de noodvoorziening 1951'52, waarby de gemeentebesturen via de Tweede Kamer een vrij belangrijke overwin ning hebben behaald op minister Lief- tinck, doordat de reserves van het Gem. Fonds ter beschikking van de gemeenten komen. Het gaat hierbij over een aanzienlijk bedrag, ongeveer 355 millioen gulden, dat veel hoger is dan aanvankelijk werd verwacht. Na de eerste uitkering hebben de gemeen ten nog plm. f 250 millioen te vorde ren. De hoop werd uitgesproken, dat het voorschot over 1949, ongeveer f 155 millioen, spoedig zal worden gedéblok- keerd. Verder wees de heer Haspels o.m. op de afschaffing van de Ondernemings belasting, by de vervanging waarvan aan de gemeenten onrecht is gepleegd, doordat haar inkomsten in totaal met ruim f 100 millioen zijn achteruitge gaan. Dit is een ernstige zaak, omdat het van veel belang is, dat de gemeente- ïyke middelen op peil blijven. Vooral is het noodzakelijk, dat men bedacht is op een behooriyk verzorgingspeil van de kleine gemeenten, die bü de grote zusters dreigen achtergesteld fe worden. In dit verband wees de heer Haspels erop, dat de uitkeringen, uit het Gem. Fonds werden verhoogd van 135 tot 145 pet. By de mindere inkomsten zul len de gemeenten speciaal aandacht hebben te schenken aan de verbete ring van de kapitaaldienst. INDUSTRIALISATIE. Spr. handelde verder over de plan nen tot uitbreiding van de industriali satie in de kleine gemeenten, waarbij men erop bedacht moet zijn, dat zij niet de taak en het risico van de on dernemers overnemen. Bij de bespre king van de credietverlening voor de woningbouw werd erop gewezen, dat het van belang kan zqn, dat de kleine gemeenten gaan samenwerken om het beschikbare bouwvolume tot effect te brengen. Van de na de pauze geboden gele genheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Na de sluiting van de vergadering werd onder leiding van burgemeester van Dongen een bezoek gebracht aan het fraaie nieuwe gemeentehuis, aan de in restauratie zijnde Ned. Herv. kerk en aan het Sportpark met zwem bad. In het sport-paviljoen, waar door het gemeentebestuur de thee werd aangeboden, gaf de burgemeester nog een overzicht van hetgeen na de be vrijding in deze gemeente tot stand werd gebracht. ZWARE STRAFFEN VOOR BOTERSMOKKELAARS. De 28-jarige melkslijter P. J. M. A., uit Hulst, die had terecht gestaan om dat hij gedurende de afgelopen winter verschillende malen voorzien van een geladen pistool, met behulp van een pantserauto in de omgeving van Hulst boter had gesmokkeld en tijdens ver schillende smokkelritten ook van zijn vuurwapen had gebruik gemaakt, kreeg voor deze feiten een gevangenis straf voor de tijd van drie jaar met aftrek van de tijd, die hij sedert 18 Januari j.l. in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. De 21-jarige landbouwer G. A. v. O., uit Vogelwaarde, die verschillende ke ren als chauffeur van deze pantser auto's had gefungeerd, kreeg hiervoor 2 jaar met aftrek. De Rechtbank is tot deze zware straffen gekomen, daar was komen vast te staan, dat verdachten tijdens hun smokkeltochten niets ontzagen, steeds gereed waren om zich met ge weld aan een aanhouding door opspo ringsambtenaren te onttrekken en alle aan deze ambtenaren ten dienste staande machtsmiddelen te trotseren. Bovendien werd rekening gehouden met de grote hoeveelheden boter, n.l. 1% 2 ton per keer, die verdachten over de grens hadden gevoerd. Grote plannen in Yerseke De vereniging „Handelsbelangen" te Yerseke heeft grote plannen. Ter be vordering van het vreemdelingenver keer en tevens als veelzijdige reclame van het zilte Scheldeproduct de oes ter wil men een grote maquette la ten vervaardigen van de gehele Ooster schelde met de oester-, kreeften- en mosselcultures. En dat wordt niet zo maar een gewone maquette. Neen, het wordt een levend lets met eb en vloed. Men zal daardoor de putten ln het Zui den en de zeeften op het Noorden kun nen zien. Miniatuur korboten zullen er drijven "en pannen zullen er staan uit gezet. Bovendien zal de bekende oesterfilm, „Imperialen vijf maal nul", er de ge hele zomer continu van Maandags tot Zaterdags worden gedraaid in Hotel Nolet. Iedere bezoeker van de film en de maquette, die op de haven in een loods zal worden gebouwd, zal 'n fraai uitgevoerd boekwerkje kunnen kopen, waarin het ontstaan en de ontwikkeling van de Zeeuwse oester door de bioloog dr Korrlnga wordt beschreven. In het boekwerkje zullen verscheidene foto's onder meer luchtfoto's van de Yer- sekse bedrijven worden opgenomen. Gezonken tanker gelicht en weer laten zinken. Het bergingsbedrijf Van Wienen is erin geslaagd, na maandenlange voor bereidingen, om de in 1944 in de Wie lingen gezonken tanker „War Diwan" te lichten. De berger heeft de olie gepompt uit één der delen van het in tweeën ge broken schip. Duikers zijn vele malen onder water gegaan m alle gaten en lekken te dichten. Dit deel weegt 1400 ton. Minstens 1400 kubieke meter lucht moest in het casco worden gepompt, alvorens het naar boven kwam. Het bleek evenwel, dat het wrak niet al te vast op het water lag, waardoor het niet veilig door de gereed liggende sleepboten „C. A. van Woelderen" en „Borneo" naar de Vlissingse haven zou kunnen worden gesleept. Het voor schip is daarom opnieuw op de bodem van de Wielingen neergelaten. Nog en kele voorzieningen zullen worden ge troffen en dan zal de bergingspoging herhaald worden. Volgens Reuter zou aanvankeiyk vandaag het verdrag voor het Euro pese leger te Parijs geparafeerd worden De parafering is echter uitgesteld, om dat de deskundigen der zes landen (Frankryk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) moeilijkheden ondervinden bij de voltooiing van het ontwerp. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Droog weer en met uitzondering van het Zuiden van het land vrij weinig bewolking. Overwegend matige Noord- oosteiyke tot Oostelijke wind en onge veer dezelfde midd .gtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1