ARBEIDERS- EN STUDENTEN RELLETJES IN JAPAN Naar een Grieks-Turkse unie? Oorlogsmisdadigers zullen onder toezicht der geallieerden blijven 'SNIPPER NIEUWS Staking in de Amerikaanse staal industrie duurt voort In Oost-Duitsland wordt een „gewapende verdedigingsmachf opgericht Leger des Heils te Goes herdacht 60~jarig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stenen vlogen naar Ridgwaij's hoofdkwartier „Amerika houdt Japan in slavernij en vernedering" i i i Hotel te Wagenborgen in as gelegd Burgemeesters en secretaris sen van Walcheren ver gaderden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2161 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 2 MEI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.06 u., onder 20.09 u. Maan op 12.50. u., onder 2.55. Hoogwater Zaterdag 3 Mei: Vlissingen: 8.51 u. 1.24 m., 21.19 u. 1.03 m. Terneuzen: 9.12 u. 1.47 m., 21.43 u. 1.25 m. Wemeldinge: 10.13 u. 1.22 m., 22.45 u. 0.95 m. Zierikzee: 9.57 u. 1.04 m., 22.23 u. 0.77 m. Japanse arbeiders hebben gisteren stenen gegooid naar het hoofdkwartier van generaal Ridgway in Tokio. De politie joeg de betogers met traangas uiteen. Ook op andere plaatsen te Tokio hield men demonstraties. Een Ameri kaan werd met stenen aangevallen, terwijl hij trachtte een opname voor een radio-uitzending te maken. De betogers riepen: „Ga naar huis, Ameri kanen, ga naar huis". Ongeveer 300.000 arbeiders en stu denten keurden in het Meidjipark te Tokio de verklaring goed, dat Amerika Japan „in slavernij en vernedering" houdt. Ruim duizend communisten vochten met vakverenigingsleiders, die naar hun mening een te slap standpunt in nemen. De politie greep hier niet in. Toen een Japanse persauto voorbij kwam, van waaruit het gevecht werd gefotografeerd, vielen de communisten deze aan. De inzittenden werden er uit gesleurd en de fototoestellen vernield. Volgens berichten uit landelijke „Het Griekse en het Turkse volk zijn het best van de volken van Euro pa geschikt voor de strijd. Tien van onze divisies zijn dertig andere waard. Indien wij voldoende wapens hebben en een verbond, of liever een unie sluiten, die de Dardanellen en de Aegeïsche Zee beheerst, kunnen wij met goed gevolg het gemeenschappe lijke gevaar van de wereld het hoofd bieden", aldus heeft de Griekse pre mier, Plastiras, op zyn ziekbed tegen over Turkse en andere buitenlandse journalisten verklaard. Joego-Slavië zou zich als eerste bij een dergelijke unie dienen aan te slui ten en Bulgarije en Roemenië zouden niet dralen eveneens toe te treden. Men zou dan een democratisch Bal- kanblok vormen. Amerikanen mogen niet naar communistische landen reizen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een reisverbod naar alle landen onder communistisch bestuur is uitge vaardigd voor Amerikaanse burgers, tenzij een speciale vergunning wordt uitgereikt. „Wegens risico's" zal op het paspoort voortaan vermeld staan, dat het niet geldig is voor Albanië, Bulgarije, Chi na, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Po len, Roemenië en de Sowjet-Unie zon der speciale vergunning van het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Atoombom werd uit vliegtuig geworpen. Boven de Nevada-woestijn is Don derdag een atoombom uit een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit geworpen. Op zeven kilometer afstand hadden 2150 mariniers zich in mans gaten ingegraven. De bom was van middelmatige grootte. Te Las Vegas, op 120 kilometer afstand, werd wel het lichtschijnsel van de ontploffing waar genomen, doch geen geluid gehoord of schol', gevoeld. Leiders der Choeren geven zich over. Tadjo Tsjandio, de laatste belangrij ke vogelvrij verklaarde van de opstan dige stam der Choeren (Pakistan) op wiens hoofd een prijs van ruim vijf duizend gulden was gesteld, heeft zich overgegeven. Tsjandio heeft bijna tien jaar gevangenneming weten te ont gaan. Hij gaf zich over aan de autoriteiten van de Pakistanse provincie sinds na van het nieuwe hoofd van de stam, Pir Pagaro, opdratht te hebben ont vangen het voorbeeld van 45 andere vogelvrijverklaarden te volgen, die zich in het begin van deze week over gaven. districten ten Westen van Tokio heeft de politie zeven pogingen ontdekt om politieposten op te blazen. ST3NEN VLOGEN DOOR DE LUCHT Onder het zingen van de „Interna tionale" wierpen betogers honderden stenen naar Amerikanen in uniformen. Ook gooiden zij ruiten in in de omge ving van het hoofdkwartier van gen. Ridgway. Amerikaanse legerauto's werden vernield, terwijl de eigenaars druk bezig waren foto's te nemen. In het gehele land zijn demonstraties georganiseerd door de algemene raad van vakverenigingen, die de volgende verklaring heeft uitgegeven: „Het Ka- binet-Josjida heeft onze hoop op na tionale vrede vernietigd door het slui ten van een eenzijdig vredesverdrag en het beveiligingsverdrag met de Ver. Staten. Dat zal het land tot slavernij en vernedering voeren". Het vakver bond spreekt zich uit tegen herbewa pening en voor „een ware onafhanke lijkheid door verwijdering van de Amerikaanse troepen". De vrouwelijke leden van het poli tiekorps te Osaka zijn ontwapend om te voorkomen, dat communisten zich van haar wapens meester maken. Het Amerikaansee hoofdkwartir en het hoofdkwartier van het Britse Ge menebest te Tokio hebben later al hun personeel bevolen binnenshuis te blij ven. Volgens de eerste berichten kwam een burger om het leven. Zeventig ge wonden verkeren in levensgevaar, Minstens 10 buitenlandse auto's zijn geheel door brand vernield en tien tallen andere beschadigd. Er zijn 64 arrestaties verricht. Amerikaanse troepen, gewapend met machinegeweren, zijn Tokio ingetrok ken, teneinde levens en eigendommen van Amerikanen en andere buitenlan ders te beschermen. Het inkomen van de Koningin en de Prins. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk 1 der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1952. Hierbij wordt voorgesteld het inkomen van de Ko ningin te verhogen met f500.000 en te brengen op f 1.500.000; het inkomen van Prins Bernhard te verhogen met f 100.000 en te brengen op f 300.000; en de post onderhoud der koninklijke pa leizen te verhogen met f 250.0001 en te brengen op f 350.000. DE BESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND. Toenemende ontevredenheid in de Bondsdag. Een hoge geallieerde ambtenaar heeft Donderdagavond te Bonn verklaard, dat de Westduitse bondskanselier Adenauer Donderdag met de drie Westerse Hoge Commissarissen in West-Duitsland heeft gesproken over de toenemende ontevredenheid in de Westduitse volksvertegenwoordiging over de stand der onderhandelingen omtrent het sluiten van contractuele overeenkomsten met de Westerse verbondenen, welke in de plaats zouden komen van het be zettingsstatuut. Waterkanonnen bij 1 Mei-viering in Berlijn. Reeds voordat de dag aanbrak ston den gistermorgen Oostduitse politie mannen, met machinepistolen onder de arm, op hoge punten langs de grens met de Westelijke zóne van Berlijn op post. Op 175 meter afstand werden Westberlijnse politiemannen opgesteld. Toen colonnes van uit West-Beriijn afkomstige leden der Oostduitse com munistische jongerenorganisatie zich door de Westelijke sectors naar Oost- Berlijn begaven, werden deze aange vallen door groepen West-Berlijners. De politie nam de jongeren in be scherming, doch het colonneverband werd verbroken en de jongeren zetten in kleine groepjes hun reis met de trein voort. Een half uur voordat in West-Berlijn de massademonstratie begon, werden auto's van de Westberlijnse politie naar de Franse sector gezonden, waar 5000 andere communistische jongeren zich „in slagorde" opstelden voor een mars door de Westelijke sectoren. De marsorde werd door de politie, ge steund door anti-demonstratiewagens met waterkanonnen, verbroken. 31 jongeren werden gearresteerd. Samuel Reber, de plaatsvervanger van de Amerikaanse Hoge Commissa ris John J. McCloy, heeft medegedeeld, dat o.m. overeenstemming is bereikt over het vraagstuk van dè toekomst van ongeveer 600 Duitse oorlogsmisda digers, die zich thans in Duitsland in geallieerde handen bevinden. Zij zul len, ook na het van kracht worden der contractuele overeenkomsten, onder toezicht der geallieerden blijven. Wel iswaar hadden de drie Westerse minis ters van Buitenlandse Zaken en Ade nauer in het begin van dit jaar be sloten, dat de Westduitse regering, na het aflopen van het bezettingsstatuut, de verantwoordelijkheid voor hen te dragen zou krijgen, doch dit bleek, met het oog op de Westduitse grond wet, niet mogelijk te zijn. EEN „GOUVERNEUR". De oorlogsmisdadigers blijven in Duitsland, doch een geallieerde „gou verneur" zal verantwoordelijk voor hen zijn. Er is geen sprake van, dat aan de gevangenissen, waarin zij zich bevinden, de exterritoriale status zal worden verleend. r r k i DE BILT ZEGT: Minder warm. Weersverwachting geldig tot vanavond Over het algemeen weinig bewol king en droog weer. Overwegend ma tige en in het uiterste Noorden van het land vrij krachtige noordoostelijke wind. Iets lagere temperaturen. President Peron heeft op de eerste zitting van het nieuwe Argentijnse Congres sinds het in November van het vorige jaar werd gekozen, ver klaard, dat de oppositie, die gesteund wordt door gelden van buitenlandse belanghebbenden, zal worden vernie tigd. Argentijnse politici, die zich in Montevideo in ballingschap bevin den, hebben in een protestschrijven aan Trygve Lie verklaard, dat in Ar gentinië politieke gevangenen worden gemarteld. De Amerikaanse ambas sadeur in Praag, Ellis Briggs, heeft voor het eerst een onderhoud gehad met de Amerikaanse journalist Oatis, die zich in Tsjecho-Slowakije in ge vangenschap bevindt. De Britse re gering heeft Perzië een nota doen toe komen, waarin zij de Perzische aan spraken op het Sheikdom Bahrein, een eiland in de Perzische Golf, verwerpt. De Sowjet-Unie heeft Perzië tien vliegtuigen en 50 ton vergif en de diensten van drie technici aangeboden voor de bestrijding der sprinkhanen plagen in Zuid-Perzië. Maarschalk Stalin heeft de 1-Meiparade op het Rods Pl-in te Moskou bijgewoond. In Athene heeft de politie vijftien per sonen gearresteerd bij een Meibeto ging, waartoe het algemeen verbond van arbeiders had opgeroepen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Truman verklaard, dat hij zich een voudig niet voor verkiezing beschik baar zou stellen, ook al zou de demo cratische partij hem tegen zijn bedoe ling candidaat stellen voor de presi dentsverkiezing. Op het station van Villeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt) is een personentrein op een locomotief gereden. Eén persoon werd gedood, veertig werden gewond. Tij dens de daling voor een landing op het vliegveld Llandow in Zuid-Wales is een tweemotorige Britse straalbom- menwerper van het type „Canberra", die een proefvlucht maakte, neerge stort. De twee bemanningsleden kwa men om het leven. Minister-presi dent Drees heeft gisteravond in Leiden temidden van vele partij- en vak bondbestuurders medegelopen in de 1 Mei optocht, welke voornamelijk door de Leidse arbeiderswijken trok. Reber zei verder, dat een aantal minder belangrijke, niet financiële vraagstukken is opgelost, terwijl goe de vorderingen zijn gemaakt bij het oplossen van enkele financiële pro blemen van ingewikkelder aard. Het moeilijkste, nog niet opgeloste vraagstuk, nl. dat van de verdeling der Westduitse bijdrage in geld aan de Europese verdediging in een bijdrage aan de E.V.G. en het bekostigen van een gedeelte der legeringskosten voor geallieerde strijdkrachten in West- Duitsland, is nog niet aangesneden. VIJFTIG DODEN BIJ ONGE LUK MET „STRATOCRUISER" De „Pan American World Airways" heeft meegedeeld, dat het wrak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Bue nos Aires naar New York vermiste „Stratoeruiser" nabij de stad Carolina in Brazilië is gevonden. Het toestel, dat het wrak ontdekte, meldde, dat men geen tekenen heeft waargenomen, die er op duiden, dat iemand van de vijftig inzittenden het opgeluk heeft overleefd. Onder de inzittenden be vond zich de Nederlander D. Raders- ma, onder-directeur 1 .n het kantoor New York der Ljrneo Sumatra Handelmij. Schone was verdween in de schoorsteen. Kraaien zijn roofzuchtige vogels. Dat dit niet „zo maar" een verhaal tje is, heeft een inwoonster van Giessen-Nieuwkerk in de Alblasser- waard ondervonden. Zij had de was gedaan en die te bleken gelegd op het grasveldje achter haar woning. „Een vliegende kraai vindt altijd wat" en zo ontdekte een groepje kraaien ook het blekende wasgoed. Na enkele uren was dat grotendeels verdwenen. Er werd onmiddellijk aan diefstal gedacht. Maar later bleek, dat menselijke handen deze diefstal niet hadden gepleegd. Men was hoogst verbaasd, toen de textiel- goederen werden teruggevonden ineen schoorsteen. Omdat het toch schoonmaaktijd is, wilden de kauwtjes hun woning blijkbaar eens inrichten met smetteloos witte tex tiel. Schoon was die was overigens niet meer ONGERELDHEDEN IN NOORD-FRANKRIJK. Bij 1-Meibetogingen is het in Douai en Valenciennes (Noord-Frankrijk) tot botsingen gekomen tussen Noordafri- kaanse demonstranten en afdelingen van de republikeinse garde. Te Douai weigerde een groep van ongeveer 2000 Noordafrikanen gehoor te geven aan het bevel van de politie om spandoeken met opschriften te verwijderen. In de hierop volgende ge vechten liepen vijf leden van de garde verwondingen op. In Valenciennes moest een lid van de garde naar het ziekenhuis worden overgebracht, ter wijl 15 politiemannen licht werden ge wond. Britse regering behaalt overwinning De Britse regering heeft Donderdag 'n overwinning behaald inzake de door haar voorgestelde wijzigingen in het stelsel van de nationale gezondheids dienst. Het wetsvoorstel, dat de kosten voor hen, die van deze dienst gebruik maken, wil verhogen, werd met 284 tegen 266 stemmen aangenomen. Een felle brand heeft gistermorgen in Wagenborgen (Gr.) binnen enkele uren tijds een hotel met gehele inboe del in de as gelegd. De hotelgasten moesten zich langs ladders en via nooduitgangen naar buiten begeven. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van het redden van inboedel of bezittingen van hotel gasten geen sprake meer was. De brandweerlieden konden niets uitrich- t-r tegen de vuurzee. Zij slaagden er wel in een belendende garage te be houden. Een grote schuur, waarin landbouwmaterialen lagen opgeslagen, werd echter een prooi der vlammen. Bovendien ging alle materiaal, toebe horende aan de muziek- en gymna stiekvereniging verloren. Daags tevoren had men in de be nedenzaal van hotel Akkerman een groot Koninginnefeest gevierd, dat omstreeks half drie was afgelopen. Men vermoedt, dat men achter het to neel gerookt heeft, waardoor in de nacht deze brand is ontstaan. De scha de wordt op ruim honderdduizend gul den geschat. K.L.M.-toeristendiensten tot half Juli uitverkocht. Gisteren was het een belangrijke dag voor de burgerluchtvaart, omdat de toeristenklasse in de luchtvaart werd ingesteld. Gisteravond om elf uur ver trok de eerste voor toeristenvervoer ingerichte Lockheed „Constellation" der K.L.M. naar de nieuwe wereld. Het eerste K.L.M.-toeristentoestel uit Ame rika komt vanmorgen op Schiphol aan. De toeristen-toestellen der K.L.M. (voorlopig 59 plaatsen per toestel en na de indienstneming van de DC 6 75 plaatsen per toestel, drie toestellen per week) zijn van Amerika uit naar Amsterdam tot half Juli uitverkocht. Minister Mansholt heeft Donderdag' te Utrecht de Beurs voor Landbouw, Zuivel, Visserij en Techniek geopend. Voordat de minister zijn rondgang over de Zuivelbeurs aanving, werd hem door twee meisjes in provinciale klederdrachten een schaaltje met „lammetjesboter" aangeboden. TRUMAN WENST GEEN DICTATOR TE ZIJN. Hof van Beroep verwierp verzoek van staalmaatschappijen. Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft het verzoek verworpen om te voor komen, dat de Amerikaanse regering loonsverhoging invoert, zolang de op vordering der industrie door de regering van kracht blijft. De meeste fabrieken bleven Donderdag gesloten. Het is nog niet bekend, of de 650.000 stakers naar hun werk terug zullen keren. Kort voor de uitspraak had minister van Handel Sawyer verklaard, dat hij niet van plan was de arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk loonsver hoging te geven. Hij drong er bij de maatschappijen en de vakvereniging op aan nieuwe pogingen te doen tot een vergelijk te komen. President Truman heeft verklaard, dat hij zich zal neerleggen bij de uit spraak van het Hooggerechtshof over de wettigheid van zijn opvordering van de staalindustrie. Hij zei, niet de wens te koesteren om dictator te zijn, doch dat hij zijn best deed om, on danks het geschil tussen werkgevers en werknemers over lonen en arbeids voorwaarden, stagnatie in de staalpro- ductie te voorkomen. CHR. MIDDENSTANDS BOND. De heer P. I. Hamming te Middel burg is niet gekozen tot hoofdbestuurs lid van de Chr. Middenstands Bond, zr gisteren werd gemeld, doch her- 1 i. Hij maakt n.l. reeds sinds 1934 1 an deel uit, niet alleen voor Zee land, maar voor de drie zuidelijke provincies. De kanselier van Oostenrijk, Leopold Figl, zal 11 Mei op uitnodiging der Amerikaanse regering een bezoek aan Washington brengen om besprekingen met Truman en Acheson te voeren. „HET KIND KRIJGT ALLEEN EEN ANDERE NAAM". Aankondiging van president Pieck op 1 Mei betoging in Oost-Berlijn. De president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, heeft aangekondigd, dat Oost-Duitsland een „gewapende verdedigingsmacht" zou oprichten, als de contractuele overeenkomst van West-Duitsland met het Westen doorgang zou vinden. Deze strijdkrachten zouden de politie behulpzaam zijn bij het bestrijden van „agenten, saboteurs en scheurmakers" van de Westelijke mogendheden. De strijdmacht zou voorts dienen ter bescherming van het land en het we- deropbouwwerk en ter handhaving van de vrede. Pieck sprak op een 1-Meibetoging in de Oostelijke sector van Berlijn, die door een millioen mensen werd bijge woond. Na de rede van Pieck defileerde een divisie Oostduitse hulppolitie langs het podium. Er werden spandoeken mee gedragen met leuzen als: „Wij zijn pa raat om iedere provocatie van de oor logsstokers af te slaan" en „Onze wa pens dienen de zaak van de vrede en vrjjheid". Achter deze divisie marcheerde in blokken van honderd een eenheid van 2000 vrouwelijke leden der hulppolitie. In de optocht werd „Tuli" meege voerd, de bekroonde melkkoe. Het dier, dat jaarlijks bijna 6000 liter melk levert, werd op een vrachtauto ver voerd, geflankeerd door caricaturen van „Westerse oorlogsstokers". COMMENTAAR. In gewoonlijk goed ingelichte rege ringskringen is verklaard, dat Piecks mededeling in feite niets anders was „dan het kind een andere naam geven om het onder die nieuwe naam harder te laten groeien". Kanselier Adenauer zei te Bonn naar aanleiding van Piecks verklaring, dat deze „niets nieuws" behelst. „Zij heb ben reeds een leger en sinds enige tijd een sterk leger". Op 'een vraag antwoordde hij, dat Piecks verklaring niet in het minst een dreiging inhoudt. „Er verandert eenvoudigweg niets". Hij zou blijven voortgaan met zijn politiek van een West-Duitse integratie in het Weste lijke defensiestelsel. Wegens de deze week begonnen sta king van ongeveer 90.000 arbeiders der Amerikaanse olie-industrie heeft de Amerikaanse regering de uitvoer van olie en olieproducten naar alle landen behalve Canada verboden. De uitvoer van Californië, Oregon en Washington valt echter niet onder het verbod. De Ver. van Burgemeesters en Secre tarissen op Walcheren, die gistermid dag in Hotel „De Burg" te Middelburg onder voorzitterschap va- burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke vergaderde, heeft o.m. gesproken over de plannen der rege ring van de archiefbladen uit het be volkingsregister afschriften te laten vervaardigen, welke op een veilige plaats in het buitenland zullen worden ondergebracht. Uit één en ander meen de men de conclusie te moeten trek ken, dat voor dit werk van werkloze hoofdarbeiders gebruik moet worden gemaakt. Opnieuw kwam het nu gewijzigde concept-straatverlichtingscontract, dat de PZEM. met de gemeenten wil slui ten, aan de orde. Er werd ook een bespreking gewijd aan enige bepalingen van de winkel sluitingswet, die October a.s. in wer king zal treden. Daarin wordt o.m. be paald, dat de kapperszaken om zes uur moeten sluiten, terwijl het mogelijk is, dat bij algemene maatregel van be stuur dit tijdstip op zeven uur wordt gebracht. Speciaal op het plateland zal dit grote bezwaren opleveren en is het gewenst het sluitingsuur op acht uur te bepalen. Geadviseerd werd een zo danige bepaling bij plaatselijke veror dening in het leven te roepen. „DANKT GOD IN ALLES". Sergeant-majoor M. C. Janse van Noordwijk gedecoreerd. „Dankt God in alles", stond in vlammende letters boven het podium van de Legerzaal te Goes, waar het korps gisteravond zijn 60-jarig jubileum vierde. En het was inderdaad zo tijdens deze herdenkingssamenkomst, dat „het feest één danken was", zoals de Veldsecretaris luitenant-kolonel W. F. Palstra uit Amsterdam, die de bijeenkomst leidde, het in zijn rede had uit gedrukt. Steeds weer werden de dankliederen aangeheven en de feest vreugde scheen een hoogtepunt bereikt te hebben, toen de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, onder luid applaus, namens de overheid met het uitreiken van de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de sergeant-majoor M. C. Janse van Noordwijk het gehele korps eerde. de heer Palstra het woord tot de over heid, vertegenwoordigd door de burge meester, en tot de kerken, pleitend om één te zijn op de grondslag van het ge loof in Jezus Christus als Redder van de wereld. Nadat de zangbrigade een feestlied had gezongen, sprak de burgemeester woorden van sympathie en waardering voor het vele goede werk, dat het Le ger voor Goes deed. Na de wens uit- In zijn feestrede herinnerde luit.-kol. Palstra aan het leven van de stichter van het Leger des Heils, William Booth. „Ik geloof", zo zei hij, „dat God het Leger des Heils verwekt heeft om de boodschap van het heil aan de bui tenkerkelijken te brengen. Daarom is ons motto: Gered, om te redden". Na het zegenrijke werk van het korps Goes in de 60 jaar van zijn be staan gememoreerd te hebben, richtte gesproken te hebben, dat het nog vele jaren zijn zegenrijke werk mag ver richten, reikte mr ten Kate de ere- médaille uit aan de sergeant-majoor M. C. Janse van Noordwijk, die gedu rende 49 jaar in het Leger onder de jeugd werkte. In bewogen bewoordin gen dankte deze voor de hem verleen de onderscheiding. Het oudste korpslid, ere-sergeant- majoor C. Bolle, die het Leger gedu rende 60 jaar diende, getuigde van zijn vele en zegenrijke werk. De penningmeester van het korps, de heer Polderman, overhandigde na mens de korpsleden aan de bevelvoe rend officier, kapitein van Stokkem, een levensgroot portret van William Booth. Tot slot sprak de divisie-officier, sr- majoor P. Deurloo, een opwekkend woord naar aanleiding van de laatste woorden uit Psalm 60: „In God zullen wij kloeke daden doen". In de middaguren recipieerde het korps in de Legerzaal, waar we o.m. opmerkten ds J. Karelse, Vrij Evang. predikant, ds H. M. Strating, Ned. Herv. predikant, dr C. Stam, Geref. predikant, de heer C. Duvekot Lzn, leden van de gemeenteraad en tal van andere belangstellenden. Youth for Christ Rally te Middelburg. Van Woensdag- tot en met Zaterdag avond worden in de Oostkerk te Mid delburg door de Youth for Christ bij eenkomsten georganiseerd. De eerste avond was de belangstelling zeer ge ring. Adriènne Buijsse hield een korte toespraak, waarna onder leiding van Jan van Capelleveen een tweetal lie deren werd gezongen. Adriènne Buijs se en Ben Warren zongen met piano begeleiding van Tiny Roomer een duet. Na een pianosolo zette Jan van Capelleveen uiteen hoe en waarom de Youth for Christ is ontstaan. Hij ver telde o.m., dat de actie geen nieuwe kerk of secte wil, maar uitsluitend op het oog heeft, op populaire wijze de jeugd van deze tijd te bereiken met het Evangelie van Christus. Leo Pasman, de evangelist van de Youth for Christ, hield een toespraak over de geschiedenis van Naaman de Syriër (2 Kon. 5). Deze toespraak maakte een diepe indruk. In de ko mende dagen zullen twee kerkkoren, t.w. dat van de Herv. gemeente van Middelburg en 'tZand en het muziek corps van het Leger des Heils, mede werking verlenen. APRIL WAS ZONNIG, WARM EN DROOG. Het KNMI deelt mede: De afgelopen maand April is een zeldzaam mooie maand geweest, zoals uit enkele cijfers blijkt. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur bepaalde temperaturen, bedroeg te Dé Bilt 10,3 graden Celsius tegen 8,3 gra den normaal. Tot nu toe in déze eeuw is alleen in 1943 en 1949 April gemid deld nog warmer geweest. Bijzonder g.oot was het aantal voorjaarsdagen, dit zijn de dagen, waarop de tempe ratuur boven 20 graden stijgt. Te De Bilt bedroeg dit aantal 11 tegen slechts 2 normaal. Sedert 1865, toen 't 13 bedroeg, was dit aantal niet meer zo groot geweest. Van de dertig dagen, die de maand telt, waren er toch nog tien gemid deld kouder dan normaal. Van deze tien kwam op 4 dagen vorst voor, juist het normale aantal. Op 1 April kwam te De Bilt een temperatuur voor als sedert 1936 ni meer in April was ge meten, nl. twee en een halve graad onder nul. De hoogste temperatuur werd op Koninginnedag gemeten. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 221 tegen 159 normaal. Een zo zonnige maand April behoort ook al tot de zeldzaamheden, maar het kan nog wel eens zonniger zijn: in 1942 werden in De Bilt zelfs 259 uren zon geregistreerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1