NIEUWE WESTELIJKE PROTESTNOTA SPREEKT KRACHTIGE TAAL Koninginnedag in geheel Zeeland op feestelijke wijze gevierd Amerikaanse staalindustrie nog in handen van de regering Feest op paleis Soestdijk Engelse Labourregering wil een viermogendhedenconferentie i''SNIPPER Prof* Holwerda overleden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nasleep van een ernstig incident Sowjet-Unie verantwoordelijk gesteld voor aanval op Frans lijnvliegtuig Nieuwe Britse voorstellen Feest in de Zeeuwse steden en dorpen Muziek, optochten, parades en wedstrijden vormden de hoogtepunten NIEUWS Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2160 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 1 MEI 1952 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grnppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.08 u., onder 20.08 u. Maan op 11.36 u., onder 2.40 u. Eerste Kwartier 4.58 u. Hoogwater Vrijdag 2 Mei: Viissingen: 7.35 u. 1.45 m„ 20.00 u. 1.14 m. Terneuzen: 8.02 u. 1.67 m., 20.25 u. 1.37 m. Wemeldinge: 9.06 u. 1.33 m., 21.32 u. 1.01 m. Zierikzee: 8.49 u. 1.13 m., 21.10 u. 0.82 m. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft gisteren verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sowjet-Unie om de Westelijke mogendheden met geweld uit Berlijn te verdrijven, door hen beschouwd zal worden als een Sowjet-aanval op West-Duitsland. De woordvoerder deelde dit mede naar aanleiding van de beschieting van het Franse vliegtuig in de Iuchtcorridor naar West-Berlijn door Russische jagers. Het Russische protest, waarin werd gezegd, dat het Franse toestel buiten de corridor vloog, is inmiddels in een tweede protestnota van de Westerse staten van de hand gewezen. Het onder welke omstandigheden ook, in vredestijd beschieten van een ongewapend vliegtuig, is volstrekt on toelaatbaar en in strijd met alle maat staven voor een gedrag, zoals dat be schaafde naties betaamt, zo wordt in de tweede Westelijke protestnota ge zegd. Voorts wordt in de nota opnieuw met kracht geprotesteerd tegen de niet te rechtvaardigen en met bruut geweld uitgevoerde aanval. Er is opnieuw ge- eist, dat de Russische autoriteiten on verwijld een onderzoek zullen instellen naar de toedracht van het gebeurde, dat zjj, die voor de aanval verantwoor delijk zijn, zullen worden gestraft en dat schadevergoeding zal worden be taald. BEWIJZEN VOORHANDEN. Al het thans beschikbare bewijsma teriaal vormt een bevestiging van het geen reeds in de eerste nota is ver klaard, namelijk, dat het Franse Ijjn- toestel niet bniten de corridor heeft gevlogen en desondanks toch door de NIEUWE SUCCESSEN VOOR EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft bij de voorverkiezingen voor het Amerikaan se presidentschap opnieuw een grote zege behaald. Ditmaal was het in de staat Massachusetts, waar 27 van de 28 republikeinse afgevaardigden Eisen hower zullen steunen. Senator Taft kreeg slechts drie afgevaardigden op zijn hand. Een groot aantal democra ten bleek eveneens geporteerd voor de candidaatstelling van Eisenhower. Zuid-Afrikaanse ministers hebben des nachts politiebewaking. De woningen der Zuid-Afrikaanse ministers worden voorlopig des nachts door politie bewaakt, naar men aan neemt voor het eerst in de Zuid-Afri kaanse geschiedenis. Alle ingangen van de ambtswoning van premier Malan worden door poli tiemannen in burger, gewapend met een revolver bewaakt. INSTRUCTIES VOOR VER ZOEK TOT UITLEVERING V^N WESTERLING. De Indonesische regering heeft de Indonesische waarnemend Hoge Com missaris in Nederland, mr Susanto Tir- toprodjo, de nodige instructies gegeven om de Nederlandse regering uitleve ring te verzoeken van ex-kapitein Westerling. jagers werd beschoten. Het beschoten toestel is door de radarapparaten van het vliegveld Tempelhof, waar de ma chine landde, gevolgd en daarbij is ko men vast te staan, dat het vliegtuig geen ogenblik buiten de corridor is ge weest. Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn 80 machine geweerkogels en granaten op het toe stel afgevuurd. DE KWESTIE DER DUITSE OORLOGSMISDADIGERS. De Duitse bond van oud-soldaten heeft een beroep op Adenauer gedaan, geen verdragen met de Westelijke mo gendheden af te sluiten, voordat deze een algemene amnestie voor de Duitse oorlogsmisdadigers hebben toegezegd. Het regent thans adhaesiebetuigingen van oud-soldaten in de Bondskanselarij om dit verzoek kracht bij te zetten. De kwestie der oorlogsmisdadigers heeft naar verluidt Woensdag nieuwe complicaties gebracht in de besprekin gen over het souvereiniteitsverdrag, die binnen enkele weken moeten wor den voltooid. Tot nog toe was de rege ling der Duitse financiële bijdrage voor de verdediging het voornaamste nog niet opgeloste geschilpunt. Een nieuwe Duitse opvatting over het probleem der oorlogsmisdadigers heeft echter de besprekingen nog verder bemoeilijkt. Het Brits-Egyptisch geschil. Sir Ralph Stevenson, de Britse am bassadeur in Cairo, zal vandaag naar Cairo vliegen, in het bezit van nieuwe Britse voorstellen voor de Egyptische regering. Men neemt aan, dat het zwaartepunt van deze voorstellen valt op een plan, om de bevolking van de Soedan te raadplegen over een even tuele verandering van de status van het land. Men is echter niet optimistisch over de uitwerking, die de voorstellen zullen hebben, temeer daar deze zaak juist het struikelblok vormde van de tot he den gevoerde besprekingen. EDEN LEGDE VERKLARINGBN AF. In antwoord op desbetreffende vra gen heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, Woensdag ver klaard, dat een inval in Indo-China geen minder dreigende toestand zou doen ontstaan, dan die waarmee de Ver. Naties in Korea te maken hebben. Mocht er een inval in Indo-China plaatsvinden, zo vervolgde Eden, dan zal Groot-Brittannië haar verplichtin gen volgens het Handvest van de V.N. nakomen. In antwoord op een andere vraag zei Eden, dat de Britse verplichtingen om alle staten-leden van de Europese de fensiegemeenschap militaire en andere hulp te verlenen, in geval van agressie, van kracht zal blijven zolang Groot- Brittanië lid van de N.A.V.O. blijft. Het is de bedoeling van Groot-Brittannië, zo, voegde Eden daaraan toe, zolang troepen op het Europese vasteland te handhaven, als dat noodzakelijk geacht wordt. SCHUMAN OVER DUITSLAND EN DE E.V.G. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Woens dag ten overstaan van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat Frankrijk niet bij voor baat gekant is tegen het instellen van een commissie, samengesteld uit hetzij vertegenwoordigers der vier bezetten de mogendheden in Duitsland en neu trale waarnemers, hetzij alleen uit neutrale waarnemers, aangewezen door deze vier staten, die tot taak zou krij gen het organiseren en houden van toezicht op in geheel Duitsland uit te schrijven vrije verkiezingen". Schuman zeide voorts dat de Franse regering een groot voorstandster is van het, tezamen met de Amerikaanse, Britse en Russische regeringen, opstel len en bestuderen van de maatregelen die moeten worden genomen, opdat een eventuele vier-mogendhedenconfe- rentie onder gunstige vooruitzichten kan beginnen. Man over boord op de „Rijndam". Dinsdag is Pieter Hennekas, een ste ward uit Rotterdam, over boord van de „Rijndam" gevallen op het ogen blik, dat het schip het vrijheidsbeeld bij New York passeerde. Een hefschroefvliegtuig en een aan tal sloepen hebben enkele uren zonder resultaat naar de man gezocht. De „Rijndam" liet inmiddels het anker in de haven vallen. TERWIJL DE STAKINGEN REEDS ZIJN BEGONNEN. UITVOERING VAN HET VONNIS TOT TERUGGAVE OPGESCHORT. Het Amerikaanse hof van beroep heeft het verzoek van de Amerikaanse regering, het vonnis van de federale rechter inzake het overnemen van de staalindustrie op te schorten ingewilligd. Bij meerderheid van stemmen werd besloten de regering tot morgen de gelegenheid te geven bij het oppergerechts- hof een verzoek in te dienen voor een herbehandeling van de zaak. De federale rechter had het rege ringsbesluit tot het overnemen van de staalindustrie onwettig verklaard. De overname geschiedde destijds in ver band met de dreigende staking. Inmiddels zijn de stakingen begon nen. De meeste fabrieken lagen giste ren reeds stil. Het zal nn van de her behandeling van de zaak afhangen of de Amerikaanse staalproductie in de komende dagen geheel zal worden lam gelegd. De opvordering van de industrie door de regering is door de uitspraak Kantoorhouder P.T.T. te Kapelie nam afscheid. Woensdag heeft de heer J. C. Wirtz afscheid genomen als kantoorhouder der P.T.T. te Kapelie. Dit wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Wirtz is 38 jaar kan toorhouder van de P.T.T. geweest, waarvan 20 jaar te Kapelie. Zijn vorige standplaats was 's-Heerenhoek. Leden van de Oostduitse volks- politie naar Noord-Afrika? Naar West-Berlijn uitgeweken leden van de Oostduitse volkspolitie hebben onlangs meegedeeld, dat groepen spe ciaal opgeleide manschappen van dit corps naar Noord-Afrika worden ge zonden om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen. Zo zouden vorige maand 28 leden van de volkspolitie uit Stettin zijn ver trokken met 6000 Oostduitse geweren, 400 machinegeweren, munitie, tien ton dynamiet en kortegolfzenders. Hun taak zou zijn, zich te verenigen met Libyse partisanen onder de nationalis tische leider Betsjir Sadvi en de stam men in dit gebied tot opstand te bren gen. van het Hof van Beroep nog van kracht. De arbeiders in de staalindus trie zijn hierdoor weer regeringsem- ployé's, die niet wettig kunnen staken. Directeur Fokkerfabrieken bezocht de V.S. De directeur van de Fokkerfabrieken ir P. J. C. Vos is teruggekeerd na op verzoek van Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan de V.S. te hebben ge bracht. De directeur had o.m. een on derhoud met de Amerikaanse minister voor de Luchtmacht. Hoewel dit on derhoud geen directe resultaten, wat orders betreft met zich bracht, wordt het bezoek van belang geacht, omdat deze kennismaking een uitstekende in troductie betekent. De Fokkerfabrie ken beogen momenteel de nieuwe straaltrainer S. 14 in de internationale belangstelling te plaatsen. VLIEGTUIGEN MET ATOOM AANDRIJVING? In de V.S. zouden op het ogenblik uiterst geheime plannen ontwikkeld worden voor de bouw van vliegtuigen met atoomaandrijving, die in een vlucht om de wereld de snelheid van de zon zouden kunnen evenaren. De snelheid zou dan 4000 km. per uur moeten bedragen. De bouw van een dergelijk vliegtuig zou 2 tot 3 jaar duren.- Onder een wolkenloze hemel, waarbij de zon de temperatuur in de middag uren tot bijna zomerse waarden deed oplopen is gisteren in geheel Zeeland de verjaardag van H. M. de Koningin op feestelijke wijze gevierd. In de steden en in de dorpen waren vele duizenden op de been. Overal was er muziek, zang, wedstrijden en optochten. De jeugd werd natuurlijk niet ver geten en het waren trouwens vooral de jongeren, die hun beste beentje voor zetten, wanneer het wedstrijden betrof. Er is in Zeeland overal druk gevlagd, waardoor de gehele provincie, vooral in de streken met bloeiende boomgaar den, een feestelijk aanzien kreeg. IN MIDDELBURG. Duizenden hebben gisteren, vooral in de avonduren, in de Zeeuwse hoofd stad Koninginnedag gevierd. De eerste plechtigheid, die plaats vond was een parade van de leerlingen van de C.O. A.K. Toen de garnizoenscommandant maj. J. Potteboom arriveerde, stonden de troepen in carré op het Marktter rein opgesteld. Nadat hij de troepen had geïnspecteerd, volgde een parade langs het stadhuis, waar de garnizoens commandant de parade afnam. Stram in het gelid marcheerden de leerlingen langs hun commandant, ter wijl de drumband op de Markt stond opgesteld. Als paradecommandant fun geerde ditmaal de kapitein Frederiks. De parade werd o.m. bijgewoond door de burgemeester mr dr N. Bolkestein en zijn echtgenote, de wethouders J. W. Kögeler en A. J. Berenpas en en kele genodigden. Zowel 's morgens als 's middags genoten in de Electro Bios coop 800 kinderen van filmvoorstellin gen, die werden gegeven door de Kon. Ver. „Uit het Volk—Voor het Volk". Er werden films over het Oranjehuis vertoond, alsmede een tekenfilm. 's Middags vond op het Gem. Sport, terrein een voetbalwedstrijd plaats, waarbij een elftal van de Ambonezen cn van de Middelburgse voetbalvereni ging in het veld kwamen. De Middel burgse ploeg won met 5—3. AVONDPROGRAMMA. Het avondprogramma begon met massazang op de Markt. Voordien sprak de voorzitter van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", de heer L. A. Schenk, die meedeelde, dat door de vereniging namens de burgerij een telegram met gelukwensen naar Soest dijk was gezonden. De burgemeester mr dr Bolkestein richtte ook het woord tot de talrijke aanwezigen, waarbij hij wees op de plaats, die het Koninklijk Huis in ons volksleven inneemt. Met begeleiding van het Middelburgs mu ziekcorps o.l.v. de heer Jan Kuiler werden hierna een aantal vaderlandse liederen gezongen. Honderden kinde ren liepen daarna mee in een lampion optocht, die een uniek schouwspel op leverde, vooral in de minder goed ver lichte stadsgedeelten. De Chr. muziek- ver. „Onda" en het Chr. Tamboers- en Pijperscorps, alsmede de Padvinders band verleenden medewerking. De dag werd besloten met een concert van „Onda" op de muziektent voor het stadhuis, waarna „Juliana" een taptoe blies. IN GOES. Zwart stond het gistermiddag op de zon-over-goten Grote Markt in Goes van mensen, die genietend van het heerlijke voorjaarsweer de volleyball- wedstrijden tussen de Goese Lycea en de U.L.O.-scholen en de vrolijke volks dansjes onder leiding van mej. Jansen en wika Veenhoven gadesloegen. De feestvreugde van de Koninginnedag bereikte wel een hoogtepunt In de avonduren, toen „Euphonia" en „Ho sanna" op de Grote Markt concerteer den, waarnaar honderden, jong en oud, luisterden, voor zover zij niet door de stad flaneerden. Het feest was 's morgens begonnen met een poppenkastvoorstelling op de Grote Markt. De eigenlijke festivitei ten begonnen pas, toen burgemeester mr W. C. ten Kate de schooljeugd vriendelijk toesprak en de tekst voor las van een gelukstelegram, dat aan de Koningin verzonden zou worden. De voorzitter van de Oranjevereniging, dr H. Doeleman, bracht in zijn tospraak de verknochtheid van de Zeeuwen aan het Huis van Oranje naar voren. Toen werd door honderden schoolkinderen uit volle borst het Wilhelmus en an dere nationale volksliederen gezongen, begeleid door „Hosanna". De rest van de morgen hielden de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen zich bezig met vaar- digheidsspelen. Natuurlijk ontbrak op het Koninginne-festijn de versnapering niet voor de schoolkinderen. Later op de dag verdrongen zich voor de mu ziektent, waar aan meer dan honderd gelukkigen de prijzen werden uitge reikt. Het feest 's middags stond in het te ken van de sport. Na een sportieve strijd om een echte leren bal, bleken de dames en de heren van het Goese Lyceum de beste volleyballteams te hebben. Vooral de wedstrijd van het herenteam tegen het Chr. Lyceum had een spannend verloop en tot het laatste ogenblik in deze wedstrijd was het on zeker wie winnaar zou worden. Na de concerten van „Euphonia" en „Hosanna" en de rondgang van het tamboers- en pijperscorps „Excelsior" bleef het 's avonds nog laat druk in de stad. OP ZUID-BEVELAND. Ook de kleinere gemeenten op Zuid- Beveland hebben de bloemetjes buiten gezet. Te Kattendijke trok 's avonds de fan fare door het dorp en in Wemeldinge kregen de schoolkinderen 's morgens chocolade en sinaasappelen en de ouderen 's avonds muziek van de mu ziekvereniging O.K.K. Trouwens, mu ziek is er heel veel gemaakt. Kapelie kreeg tot haar genoegen haar muzikaal diner voorgezet door „Ons Genoegen". Tijdens de middag hield men er kinderspelen op het sportveld. In Heinkenszand zongen de kinderen voor het gemeentehuis en blies „Eu terpe" er 's avonds de stemming in. In Wolfaartsdijk organiseerde men kin derspelen op het voetbalveld en trac- teerde men hen daarna. Overweldigend was de versiering der gemeenten Kwadendamme en Hoede- kenskerke. Des middags reed een optocht van met bloemen versierde wagens door de straten. De schooljeugd was druk aan het koekhappen, stoeltje dansen, zak- lopen en schaatsen op houten blokken. Hier zagen wij ook de oude sport van het ringrijden op paarden weer. Voor de fietsenbezitters was een wielerwed strijd uitgeschreven. Te Hoedekenskerke hield men zich voornamelijk met dezelfde wedstrijden bezig. Ook speelde men hier nog een vermakelijke gecostumeerde voetbal wedstrijd. 's Avonds trok het muziek gezelschap „Con Amore" door het dorp. IN ZIERIKZEE. In Zierikzee had men een etalage wedstrijd georganiseerd, waaraan door ongeveer 100 winkeliers werd deelge nomen. Dinsdagavond vond daarvan de prijsuitreiking plaats. Op Koninginne dag werden op het Havenplein kinder spelen gehouden en een wielerwed strijd. Ook was er een singelloop en „Mevo" had zich in maskeradecostuum gestoken voor een partijtje voetbal. De gymnastiekverenigingen verleenden aan het feest eveneens medewerking en 's avonds concerteerde „Kunst en Eer". De dag werd besloten met een lampionoptocht. Door de burgemeester Jhr Schuurbeque Boeye werd aan het muziekcorps een gedenkpenning uit gereikt. De beide gymnastiekvereni gingen ontvingen een penning van ver dienste. Ter gelegenheid van het on langs aan de Zeelandiafabriek ver leende predicaat Koninklijk werd gis teren door de muziekvereniging een serenade gebracht. Duizenden uit alle delen van ons land hebben gisteren voor bet Palelf Soestdijk voor de jarige Koningin gedefileerd. De bovenste foto toont de Koninklijke familie, terwijl men het défilé gadesloeg. De onderste foto geeft een beeld van het grootste bloemenmozaïk, dat ooit is gelegd en waarin bijna 3 millioen dubbele tulpen zijn verwerkt. Het is een plattegrond van Neder land, de provincies uitgelegd in afstekende kleuren. De afmetingen van het -*■ mozaïk zijn 55 bij 24 meter. MOGELIJKHEID VAN DUITSE VERKIEZINGEN MOET BESPROKEN WORDEN. Het dagelijks bestuur van de Engelse Labourpartij heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op de regeringen van Engeland, de V.S. en Frankrijk om met Rusland een viermogendhedenconfe rentie te beleggen teneinde de moge lijkheid van het houden van vrije ver- ONVERANDERDE DIVIDEN DEN BIJ PHILIPS. In de gisteren te Eindhoven gehou den vergadering van commissarissen van de N.V. Philips gloeilampenfabriek is besloten aan de op 26 Mei te houden algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1951 uit te keren een dividend van 12 procent (onveranderd) op de oude ge wone aandelen en een dividend vaa 7,2 procent (onv.) op de oude cumulatief preferente aandelen, resp. een dividend van 6 procent op de nieuwe gewone aandelen en van 3,6 procent op de nieuwe cumulatief preferente aande len. Ds Niemöller komt naar Nederland. Naar het gewest Amsterdam van de vredesbeweging „de derde weg" me dedeelt komt ds Niemöller naar Neder land. Hij zal op Woensdagavond 28 Mei a.s. in Bellevue te Amsterdam een toe spraak houden, over „de derde weg" in Duitsland in het raam van de vredes beweging. De avond zal onder leiding staan van ds K. Strijd uit 's-Hertogen- bosch. De vertaling van de toespraak van ds Niemöller wordt verzorgd door ds J. J. Buskes uit Amsterdam. Minister Drees zal op de nationale feestdag na de opvoering van het le kenspel „Leiden ontzet" op het Bin nenhof te Den Haag 'n bevrijdingsrede uitspreken, die evenals het spel via de televisie zal worden uitgezonden. 1 H. M. de Koningin heeit ter gelegen heid van haar verjaardag vele geluk wensen ontvangen, o.m. van president Truman. Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene woonden gis termiddag de tweede helft bij van een voetbalwedstrijd in Soest, waarvan de baten bestemd waren voor het Kon. Wilhelminafonds. In Den Haag is een wedstrijd gespeeld tussen een Haags elftal en de Zwaluwenploeg. De Hagenaars wonnen met 32. De Waaldijk bij Waardenburg is over een lengte van 30 m. verzakt. De dijk is ter plaatse voor het verkeer gesloten. Bij de Amsterdamse Droogdok Mij zijn 230 arbeiders in staking gegaan om hun looneisen ingewilligd te krijgen. Tijdens het opblazen van een aantal bunkers te IJmuiden is een ernstig on geval gebeurd, dat aan een 22-jarige sergeant der genie het leven heeft ge kost. - Een groot aantal ex-gevange nen uit het concentratiekamp Dachau kwam in reünie te Amsterdam bijeen. - In India is een lijnvliegtuig van de Indische luchtvaartmaatschappij neer gestort. Negen personen verloren het leven. kiezingen in geheel Duitsland te be spreken. Het partijbestuur aanvaardde voorts in principe de West-Duitse herbewape ning, zij het onder zekere voorwaar den. Opnieuw werd de Theologische Ho geschool van de Geref. Kerken onder houdende art. 31 K.O. te Kampen door een zwaar verlies getroffen. Want gis teravond om acht uur is prof. Barend Holwerda plotseling in de ouderdom van 45 jaar overleden. De hoogleraar was tot half zeven in het schoolgebouw waar hij een candi- daatsexamen afnam werkzaam ge weest. Nadat hij de maaltijd gebruikt had, begaf hij zich naar zijn studeer kamer ter afdoening van persarbeid. Omdat hij zich niet wel gevoelde begaf hij zich te bed. Inmiddels ontboden ge neeskundige hulp kwam echter reeds te laat. Want om 8 uur vond men de hoogleraar dood te bed. Prof. Holwerda werd 22 Sept. 1909 geboren en is een zoon van ds Karei Holwerda, em. pred. van Houwerzijl. Hij studeerde aan de theologische Ho geschool te Kampen, waar hij in 1933 candidaat werd. Op 21 October 1934 bevestigde zijn vader hem te Kantens in het predikambt. In 1938 vertrok hij naar Amersfoort welke kerk hij ge diend heeft tot 7 November 1945 en waar hij een zeer groot aantal beroe pen heeft ontvangen. De Synode van de vrijgemaakte kerken van Enschede (October 1945) benoemde hem tot hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen om de exegese van het Oude Testament te doceren. Dertig Januari 1946 hield hij zijn inaugurele oratie over Psalm 110. Van de hand van prof. Holwerda, die na prof. Schil der ongetwijfeld de meest begaafde der hoogleraren kon worden genoemd, ver schenen enkele geschriften. Het plot seling heengaan heeft in de kring van de Klamper school grote verslagenheid gewekt. ADMIRAAL FECHTELER IN ONS LAND. De chef van de Amerikaanse marine staf, admiraal Fechteler is gisteravond in ons land aangekomen. Hoewel zijn bezoek als niet-officieel is aangekon digd, neemt men aan, dat hij bespre kingen zal voeren met minister Staf, staatssecretaris Moorman en met ma rineautoriteiten. De Amerikaanse hulp aan het buitenland. De Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft Woensdag met 12 tegen 0 stem men het tot 6900 millioen dollar terug gebrachte program voor hulp aan het buitenland goedgekeurd. Het ontwerp gaat thans naar de Se naat, waar het Maandag in behande ling zal worden genomen. DE BILT ZEGT: Droog en warm weer met later meer bewolking, hoofdzakelijk in het Zuid- Westen van het land. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1