E ZEELAND DOOR WATER EN VUUR 'WaMfo KONINGINNEDAG 1952 BRENGT WEER VELEN EEN ONDERSCHEIDING. 3» POSITIE VAN ADENAUER ERNSTIG VERZWAKT. Betalingsbalanscrisis kan als over wonnen worden beschouwd. Oud-directeur Chr* Kweekschool Middelburg onderscheiden* Pagina 2 CHTEN leland" ZEEUWSCH DAGBLAD De critiek neemt toe Pagin Verdragen met het Westen ontmoeten steeds meer tegenstand* Dollartekort blijft één van de moeilijkste problemen* DE BETUWR, BLOEIT! smaak Ned, gemeenten openden nieuw gebouw in Den Haag. Als waardering voor bewezen diensten. In Zeeland zijn er 47 gelukkigen* MARNIX D'HONTENISSE v- v.l zijn tanden me alles! Ik r tot Maartje lende bak kof- lartje. „Frach- wat je nodig invoer in totaal 680Gebruilvsvee Jveren 15; Nuch- |22; Biggen 275; of lammeren Bokken of gei- -3.00, 2.60-2.80; -4.00, 2.65-2.85; lichtere kalveren lachtpaarden 2.60, Kalfkoeien 1200, are koeien 875, Pinken 580, 430, Jonathan: ver- |dem C 70; Fruit lidem I boven idem 11 4853; laat 77-^-88; idem Jnley Seedling I Imy 2946; Com- Itten 49—52; Gol- [3560; Bramley Ls )stek) 21-27; ippels 3—14. ■pril. Prijs voor Tg. Handelaren- 10 cent, Gans- ït, Kalkoeneieren April. Andijvi# 115Stoofsla 10; I 122—153; Krop- Kmkool A 6378 Tl ijs 19—12. Alles gezondheid (telegram van ■tan aan Ko- 149J4 152 72 104 137 16*J 149^ 152 72# 104# 138 W m 48# 73 14M 42 73# m 6 3754 102 21# 6454 6654 52 73 44 48 7254 42 72 38*4 6 3754 101 22 6454 6654 43# 20 litr. 19?4 19 19 18# ims afwerking I-, 125.- ■nge en Iguren [IS 3, 85.- 45.- Pantalons Itot 55.- |g 18.50 vlOEG liddelburg ïjemaiu Woensdag 30 April 195a Naarmate de streefdatum voor de voltooiing van het Duitse souvereiniteits- verdrag nader komt, stapelen zich nieuwe ernstige moelijkheden voor de West- Duitse regering op. Zij worden in politieke kringen in Bonn in vier categoriën samengevat6 1. De Franse pogingen om Adenauer's verklaring, dat het verdrag een wijzigings clausule zal bevatten voor het geval van een hereniging van Duitsland uit te leggen als een radicale koerswending van Duitse zijde; 2. De erkenning van de Duitse kanselier, dat zijn pogingen om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te komen zjjn doodgelopen; 3. De gevaarlijke verzwakking der regeringspositie door de vorming van een in meerderheid socialistische regering in WürttembergBaden; 4. In regeringskringen gerezen bedenkingen tegen een toegeven aan de gealli eerde eisen op de nog niet opgeloste punten van het verdragssysteem. In Bonn heerst nu de overtuiging, dat deze tegenslagen de regering van dr Adenauer, enkele weken voordat de ver dragen zullen moeten worden onderte kend, in een zeer critieke situatie hebben geplaatst. Be Franse relaties op Adenauer's jong ste radio-interview vormen wel de ern stigste tegenslag voor de Kanselier. In Bonn wordt er niet aan getwijfeld, dat de Franse vrees voor een Duitse koers wijziging het gevolg is van een onjuiste beoordeling van de jongste verklaringen van Adenauer. Hier zijn deze algemeen opgevat ats uitsluitend bestemd voor bin nenlands gebruik. Tegenover de sterk gegroeide mening, dat de huidige koers de eenheid van Duitsland voor lange tijd onmogelijk zou maken, heeft Adenauer zich genoodzaakt gezien te verklaren, dat ook zijn eerste streven op de Duitse een heid gericht blijft en hij is een grote campagne in alle delen der Bondsrepu bliek oegonnen om het volk ervan te overtuigen, dat het souvereiniteitsverdrag de weg naar deze eenheid niet zal blok keren. Naar in de omgeving van de Kan selier verluidt, is van een verandering in zijn politiek in het geheel geen sprake. Deze blijtt op een zo spoedig mogelijke afsluiting van het verdragswerk gericht en Adenauer wil de ratificatie in de Duit se bondsdag nog voor het zomerreces klaar hebben. Kansen voor enig vrucht baar overleg met de Russen ziet Aden auer niet. SAAiluatSibU NN INTEGRATIE. De onmogelijkheid om tot een ver gelijk over net Saargebled te komen wordt in Bonn gezien als een ernstige hindernis voor de verdere Europese sa menwerking. Wèl heeft de Kanselier aan gekondigd, dat hij zijn Europese koers door dit incident niet zal laten beïnvloe den. Zelf heeft hij echter moeten verzuch ten, dat deze strijd nu zodanig op de Kans-Duitse verhouding drukt, „dat de integratiepolitiek gestoord of zelfs ver hinderd dreigt te worden". De in Bonn omcieel uitgesproken overtuiging, dat de toenemende versterking der Duitse po sitie nieuwe mogelijkheden zal scheppen voor een regeling van de Saarkwestie, zal vermoedelijk de lust tot toenadering in Parijs niet versterken. In Duitsland zijn de bezwaren tegen het door Adenauer met zoveel overtui ging voorgestane plan-Schuman weer toegenomen sedert men in Partfs de toe komst van dit plan wil binden aan de status quo der Bondsrepubliek. Eén der argumenten, waarmee Adenauer het plan in de Bondsdag heeft doorgezet, was, dat het een oplossing van het Saarvraagstuk in zicht zou brengen. Het wordt hier als een ernstige afbreuk van Adenauer's prestige beschouwd, dat het tegendeel nu het geval schijnt te zijn. SOCIALISTEN HEBBEN DE WIND MEE. Zo is menige uiting uit Parijs en uit de Ver. Staten er in de laatste maanden op gericht geweest de socialistische op positie de wind in de zeilen te blazen. De socialistische partü heeft het verstaan zich tot spreekbuis van het eenheidsver langen te maken, ondanks het feit, dat zij de kansen op een overeenkomst met Moskou niet veel hoger schat dan Aden auer. De gevaren, die daardoor voor Aden auer's regering ontstaan, worden schril in het licht gesteld door het falen van de pogingen om de regering in de nieuwe Zuid-West-staat af te stemmen op de eis en van de coalitie van Bonn. Er is daar nu een regering van socialisten en libe ralen gevormd, met het gevolg, dat de regering-Adenauer niet langer van een meerderheid in de Bondsraad, de verte genwoordiging der landen, verzekerd kan zijn. Dit betekent, dat Adenauer minstens moet rekenen met een grote vertraging in de ratificering van de thans hangende verdragen met het Westen. ONDERZOEK NAAR ZENDER VAN VALSE S.O.S.- BERICHTEN. Britse scheepvaartautoriteiten, die een geheime radiozender trachten op te spo ren, die sinds twee maanden valse S.O.S.- benchten uitzendt, hebben Maandag me degedeeld, dat de zender zich op onge veer acht mijl van Oostende aan de Bel gische kust moet bevinden. Het onder zoen wordt voortgezet. Maandagmiddag werden wederom S.O.S.-signalen opgevangen, waarin ge zegd werd, dat een schip ter hoogte van de kust van Kent op een wrak was ge stoten. De reddingboot van Ramsgate werd gealarmeerd, doch voer niet uit, omdat men aan de juistheid van de bood schap twijfelde. Het bleek, dat er inder daad geen schip bestaat met de in het bericht genoemde roepletters. Op grond van peilingen van de stations North Foreland, Willemsoord (Den Hel der) en Kootwijk, die de boodschap op vingen, is men ten aanzien van de plaats van de zender tot bovengenoemde con clusie gekomen. In de afgelopen twee maanden zijn verscheidene .alse S.O.S.-berichten opge vangen, waardoor reddingboten vergeefs zea kozen. Praehistorische vondsten in Oosterpolder. Bij de werkzaamheden in de nieuwe polder, de z.g. Oosterpolder in het Zui derzeegebied, zijn wederom beenderen van praehistorische dieren opgegraven. Hierbij bevindt zich een klein fragment van een gewij van een rendier, dat in ons land tijdens het Tubantien is uit gestorven. Tot nu toe waren geen been deren van dat dier tussen de faunaresten Uit de Noord-Oost en Oosterpolder ge vonden. Dinsdag zijn te Parijs twee regerings decreten gepubliceerd, waarbij de rege ringsuitgaven met 110 milliard fr. wor den verminderd en credieten ten bedrage van 9s milliard fr. worden geblokkeerd. De Nederlandsche Bank in 1951. De voornaamste conclusie, waartoe de president van de Nederlandsche Bank, dr M. W. Holtrop, In zijn verslag over 1951 komt, is, dat de betalingsbalanscrisis als overwonnen kan worden beschouwd, maar dat men er rekening mee moet houden, dat belangrijke en niet geheel beheersbare schommelingen In de betalings balanspositie ook in de toekomst mogelijk blijven. De baten van onze centrale crediet- vlottende schuld in langlopend papier te ios, verwisselen. Het verslag wijst op de ernstige om standigheid, dat de kapitaalmarkt in 1951 niet de middelen heeft opgebracht om het totaal van de door de lagere publiek rechtelijke organen ondernomen investe ringen, waaronder dus vooral de woning bouw, te financieren. instelling over 1951 zijn belangrijk groter geweest dan in 1950. De Bank heeft een nettowinst gemaakt van ƒ25.032.864 tegen een winst van ƒ14.793.466 in 1950. Hier van is in het reservefonds ƒ3.453.143 ge stort (vorig jaar ƒ1.849.436). Het meer dere ad ƒ21.579.721 (vorig jr. ƒ12.944.030) is aan de staat uitgekeerd. DEVIEZENSITUATIE. Uitvoerig laat de president zijn licht schijnen op de financiële en monetaire ontwikkeling van ons land. Hij onder streept de spectaculaire verbetering van onze zichtbare deviezensituatie in het tweede halfjaar, die echter gepaard ging met een vermindering van de industriële bedrijvigheid en stijging van de werk loosheid. Het verslag bespreekt dan de vraag, of het regeringsprogram wellicht diep heeft ingegrepen en of het aan de bevolking opgeiegde „consumptie-offer" te groot zou zijn geweest. Het antwoord luidt, dat op grond van de waargenomen feiten met stelligheid de opvatting moet worden afgewezen, dat het regeringspro gram van Maart 1951 te zeer de nadruk zou hebben gelegd op de vermindering van het gebruik, in de zin van vermin dering van het reële loon, en daardoor zou hebben bijgedragen tot een vermijd bare toeneming van de werkloosheid. De werkgelegenheid, aldus het verslag, is een goed van hoge orde. Maar naast de werkgelegenheid zijn eveneens waar devastheid van het geld en de solvabili teit van de volkshuishouding goederen van hoge orde. De werkgelegenheid, die gekocht wordt met het bederf van het geld, is te duur betaald. Bovendien is zij nimmer van duurzame aard. DOLLARTEKORT. Overgaande op de financiële en mone taire ontwikkeling constateert het ver slag, dat nu het probleem van het alge mene betalingsbalanstekort in beginsel wel als opgelost beschouwd mag worden, en gebleken is, dat ons land de middelen om een algemeen betalingsbalanstekort te vermijden in eigen hand heeft, het dollartekort één van de moeilijkste pro blemen blijft, die onze volkshuishouding confronteren. Dit probleem is te moei lijker, omdat het zeer onwaarschijnlijk lijkt, dat de oplossing door interne Ne derlandse maatregelen zou kunnen wor den bereikt. Het tekort bedroeg eind 1951 656 millioen. DE VLOTTENDE SCHULD. Over het veel besproken vraagstuk der consolidatie van de vlottende schuld wordt geconcludeerd, dat er voor een om vangrijke consolidatie geen mogelijkheid bestaat. Er zijn immers geen houders van vlot tende schuld, die tot een bedrag van enig belang bereid geacht kunnen worden hun GEEN BELASTINGVERLAGING. Van de belastingen zegt het verslag, dat de opbrengst in 1951 uitzonderlijk hoog is geweest. Verlaging van de belas tingdruk lijkt echter voorshands niet mo gelijk, tenzij een belangrijke verlaging van het uitgavenniveau voor het Rijk doorvoerbaar zou blijken, of wel de ka pitaalmarkt aanzienlijk ruimere mogelijk heden zou bieden voor het opnemen van leningen. (Ingezonden Mededeling adv.) Gistermiddag is officieel in gebruik genomen het nieuwe gebouw van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in de Paleisstraat te 's-Gravenhage. Het oude gebouw, dat ook in deze uit zonderlijk gunstig en rustig gelegen straat stond, was veel te klein gewor den. Het nieuwe Is driemaal zo groot en naar verwacht wordt ook voor de toekomst voldoende. De vereniging kan zich in haar nieuwe huis gelukkig prij zen, al hebben de bouwkosten dan ook een millioen bedragen. De ingebruikneming van dit ge bouw valt vrijwel samen met de vie ring van het 40-jarig bestaan der ver eniging. Zij werd opgericht 28 Febru ari 1912. De aanleiding hiertoe was de sterk gevoelde behoefte aan geregeld con tact tussen de gemeenten. Voor zover de grote gemeenten betreft, bestond dit contact reeds, al werd het inci denteel onderhouden. Sedert 1950 zijn echter alle Neder landse gemeenten lid. De gemeente Overslag In Zeeuwsch-Vlaanderen was de laatste, welke zich aansloot. Het eigenaardige is, dat deze sterke band tussen de gemeenten geheel vrijwillig is aangegaan. Nergens in het buiten land bestaat tussen de gemeenten een contact van een omvang als deze. Met België zijn wij het enige land, dat één vereniging heeft voor alle gemeenten. In het buitenland meent men veelal, dat voor aansluiting bij één lichaam de belangen der gemeen ten te uiteenlopend zijn. Ten on rechte, aldus de heer N. Arkema, hoofddirecteur der vereniging. Ook hier lopen die belangen ver uiteen, maar er zijn nooit moeilijkheden op dit terrein geweest. Merkwaardig is de sterke geest, welke in de gemeenten als zelfstan dige lichamen leeft. Zij vechten voort durend voor het behoud van die zelf standigheid. De heer Arkema juicht deze gesteldheid toe. Een krachtig ge meentelijk leven achtte hij de beste leerschool der democratie, die de de mocratische staatsinstelling ook op den duur kan redden. Evengoed, aisae kleurrijke overdaad van ue bollenvelden is ue iere pracht van de bloeiende Betuwe een feestelijke bevestiging van het voorjaar. De witte en rose bloesem is tevens een voorbode van de rijpheid van de zomer als de bloemen uitgegroeid zullen zijn tot kersen, appels of peren. Het is nu de tijd van het jaar om een tocht te maken door het rijke land van de bloeiende Betuwe, de boomgaard van Nederland en te genieten van de pracht der vruchtbomen, die als enorme bouquetten staan te pronken in het groen der weiden. Officier in de Orde van Oranje-Nassau: Commissaris der Koningin sprak waarderende woorden tot dr K* Huizenga. „Niet alleen, omdat U Uw allerbeste krachten liebt mogen geven om da Zeeuwse jeugd voor te bereiden op de toekomst, hebt U deze koninklijke on derscheiding te danken, doch aan de verdienstelijke wijze, waarop U zich op maatschappelijk terrein heht bewogen Deze woorden sprak de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gisterochtend In de gymnastiekzaal van de Chr. Kweekschool te Middelburg tot de oud-direc teur van deze school, dr K. Huizenga, die benoemd K t«t Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Jhr de Casembroot kwam deze on derscheiding persoonlijk uitreiken, hetgeen voor dr Huizenga en zijn echt genote, die uit 's-Gravenhage naar Middelburg waren „ontboden" een grote en mooie verrassing was. Eigen lijk had deze plechtigheid in Den Haag plaats moeten vinden, doch van offi ciële zijde was toestemming gegeven om de school deze gebeurtenis te la ten meevieren. De gymnastiekzaal bevatte dan ook vele genodigden, die met het school bestuur zich over deze onderscheiding Koninginnedag 1952 brengt voor een groot aantal Nederlanders weer een verrassing. Een milde lintjesregen, traditie van vele jaren, brengt ook dit jaar een al of niet onverwachte vreugde in vele har ten en gezinnen. Vele honderden koninklijke onderscheidingen als waardering en dank voor bewezen diensten op zo ongeveer alle ter reinen van het maatschappelijk leven en in alle delen van ons land sieren sinds gisteren, toen zij werden uitgereikt, de revers van maat schappelijk welgestelden en eenvoudigen. Bij de eersten is het een echt lintje, bij de laatsten een eremédaille Ook in Zeeland zijn verschillende onderscheidingen gevallen. Drie per sonen werden benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zes Zeeuwen werden Ridder fn deze Orde. Vier eremedailles, in goud, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, werden in onze provincie uitgereikt, negen eremédailles in zilver en vijf en twintig in brons. In totaal werden dus 47 koninklijke onderscheidingen verleend. MINISTERIE VAN JUSTITIE. I ver, verbonden aan de Orde TT Maziik notaris te Oranje-Nassau, terwijl aan de heer J. De heer H. van Mazijk notaris te|,r(ill,j„ v,n He Geref Sluis, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Mej L. Pad' mos, oud-organiste van de Geref. kerk te Scharendijke, wonende te Duiven- dijke, ontving de eremedaille, in zil- Volkërs, oud-koster van de Geref. kerk te Middelburg, deze eremedaille in brons werd toegekend. 56. Henk was die avond weer ongenietbaar. Het relaas van zijn vader had hem woedend gemaakt. Zijn hart sloeg hem in de keel en toen de familie zich gereed maakte naar bed te gaan, liep hij de deur uit, de weg op buiten het dorp. Zó kon hij toch weer niet slapen. Een wandeling was Waar het beste. Hij verdiepte zich in de mogelijkheden, die er geweest waren, wanneer hij eens voor zo'n kerel had gestaan. Zou hij zich hebben kunnen beheersen? Geen denken aan. Hij was hem naar zijn keel gevlogen! En zulke ellendelingen komen hier ons volk murw maken, gelijk- Icliakelen met het Duitse schapenvolk, dat zich alles maar iet welgevallen. Hij betreurde het, dat hij geen kans had gehad als zovelen, toen de wapens moesten worden neer gelegd, naar Engeland uit te wijken. Daar kon je ten minste iets uitrichten, had je wapens in je handen. Maar hier Je kon hier als een hulpeloos kind zitten afwachten wat gr in Rusland gebeurde. Ja, daar hadden de Moffen een Jtw„de aan. In drie weken zou Hitler in Moskou zijn! tWas al October. Bijna vijf maanden had de afslachting si geduurd, 't Moge hem wel bekomen! Het was een heldere maannacht. Prachtig weer voor de Tommies om een tocht te maken boven de steden van Duitsland. Het rustige gezoem van pie zware Engelse motoren was hem muziek in de oren. s Nachts lag hij er soms uren naar te luisteren. Hij keek naar het westen, de richting van Vlissingen. Daar brachten ze ook vrij regelmatig een bezoek aan de Werf van De Schelde. Plots bleef hij staan. Een scherpe streep zoeklicht gleed langs de horizon. Ze waren er dus weer. Meteen hoorde hij het dreunen van vallende bommen en 2ag hij het bloedrode vuurwerk van lichtspoormunitie. Ze slaagden er zelden in een Engelse bommenwerper peer te schieten. Een enkele keer was het nog maar ge bikt, wanneer een al te brutale piloot bij de fabrieken van Sluiskil, bij de sluizen van Hansweert of boven de scheeps werven van De Schelde, te laag vloog. Hunkerend keek hij in de sterrennacht. Hij verwachtte hog eens een lange onafgebroken fille van bommenwer pers, die in staat zouden zijn in één nacht Rotterdam te Wieken. En zijn gedachten gingen uit naar die dappere jongens in hun kleine cockpit, die een afgrond, diep en zwart onder zich wisten en maar één enkele raakschot nodig hadden om in vlammen neer te storten en een gruw zaam dood te sterven. Zij waren de helden, die telkens weer opnieuw de dodenrit ondernamen en de hel van het Duitse afweergeschut ingingen. Zo'n piloot zou hij ook willen zijn. Iedere week boven ons land vliegen en de Duitse macht stelselmatig ver gruizelen met je bommen Het gezoem boven zijn hoofd werd sterker. Ongetwij feld ging er een groot eskader over. Hij wenste de jon gens een behouden thuiskomst en veel succes Toen op eens, daar boven Walcheren een kleine licht- flikkering; een steekvlam, die een moment als Blitzlicht de omgeving klaar verlichtte. Daarop schoot een kleine vuurbol langzaam naderbij; zo maar een klein vlammetje eerst, dat allengs groter werd, het leek op een vuur vliegje, dat door de donkere nacht fladderde. Het schoot een poos in rechte lijn omlaag, herstelde zich toen en scheen aarzelend te zoeken welke richting het uit moest, eerst rechts, toen linies, en dan, langzaam dalend, kwam abrupt het eind. Een grote vlam lichtte op tegen de flu- weeldonkere nacht en dan een val, recht omlaag Henk beet zich het bloed uit de lippen. Geen twijfel aan. Er was een Engelsman geraakt. Nu konden de Moffen jubelen over een succes. De krant zou er wel hele ver halen over hebben en de wrakken dagenlang te bezich tigen liggen voor het publiek. Zouden de ai-me kerels zijn omgekomen? Hij draaide zich om en liep naar huis. Hij wilde er liefst niet verder aan denken. Maar het geval liet hem niet los. Hij dacht aan die arme jongens, die misschien verminkt ergens in het veld lagen. Ze hadden hun ouders, hun vrouw, hun verloofde thuis. Het was misschien nog maar een goed uur geleden, dat ze afscheid genomen had den. Ze zouden nooit meer terugkeren. Ook al hadden ze kans gezien zich in een parachute te redden, waren ze im mers toch krijgsgevangenen, wie weet voor hoe lang. Werktuigelijk liep hij naar huis, ging naar zijn kamer en legde zich te bed. Hoog boven zijn hoofd ging het gezoem van vliegtuig motoren al maar door. Zijn geoefend oor kon het geronk van de Engelse vliegtuigen, in onderscheid van de Duitse, goed waarnemen. Hij wist, dat de lucht vol Tom mies zat en dat gaf hem tenslotte nog een rustige slaap. (Wordt vervolgd) MINISTERIE VAN BINNENLANDSE ZAKEN Een drietal Zeeuwse wethouders werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het zijn de heren C. Sturte waegen van Aardenburg, A. L. Hage van Sint Maartensdijk en C. Padmos van Eikerzee. De eremedaille, in goud, van de Oranje-Nassau Orde ontvin gen de heren L. de Bad, oud-adjudant van gemeentepolitie te Vlissingen en A. v. d. Jagt, adjudant van gemeente politie te Middelburg. In zilver werd de eremedaille toegekend aan de heer J. v. d. Jagt, oud-brigadier van ge meentepolitie te Vlissingen. MINISTERIE VAN ONDERWIJS, K. EN W, Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau werd benoemd dr H. Huizen ga, oud-directeur van de Chr. Kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen te Middelburg, thans wonende te Den Haag. MINISTERIE VAN MARINE. De commandant van de maritieme middelen Vlissingen, de kapitein t. z. J. G. Broekhuijsen, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nas sau, met de zwaarden. MINISTERIE VAN VERKEER EN WATERSTAAT. De eremedaille, in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is verleend aan L. L.B. v.d Broek te Hulst stationschef 3e klasse der Ned. Spoor wegen. In zilver ontvingen deze me daille de heren J. Verstraate te Veere, kantonnier B van de Rijkswaterstaat; D. Verschuure te Wemeldinge, sluis wachter C. van de Rijkswaterstaat; K. de Jonge te Vlissingen, employé le klasse der P.T.T.; J. M. v. d. Heijden te Westdorpe, kantoorhouder der P. T.T. en P. Bouman te Vlissingen, hoofdconducteur bij de Ned. Spoor wegen, Voor de eremedaille, in brons, kwamen in aanmerking de heren P. M. Cornelis te Philippine, oud-kantonnier C van de Rijkswaterstaat; J. v. d. Gou we te Axel, kantonnier C van de Rijkswaterstaat; C. Kooman te Vlis singen, besteller le klasse der P.T.T.; A. F. de Waal te Hontenisse, goede renklerk-kaartverkoper Prov. Stoom bootdiensten en J. A. Modde te Hans- weert, matroos bij de Prov. Stoom bootdiensten. MINISTERIE VAN LANDBOUW, VISSERIJ EN VOEDSELVOORZIENING. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd de heren P. J. J. Dekker te Wemeldinge, landbouwer fruitkweker, voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, hoofd bestuurslid van de Z.L.M., voorzitter van het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep en bestuurslid van tal van andere land- en tuinbouworganisaties; C. de Putter te Axel, voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B.; M. Steijn te Hoedekenskerke, landbouwer, voorzit ter van de kring Zuid-Beveland van de Kath. Land- en Tuinbouwbond. De eremedaille, in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toe gekend aan de heer P. Rijk te Oude- lande, landbouwer, bestuurslid van landbouworganisaties. De eremedaille, in zilver, was voor de heren J. v. d. Hoek, te Serooskerke (S.). landarbei der op het bedrijf van de fam. de Oude en J. Verijzer te Kruiningen, landar beider op het bedrijf van de fam. van Nieuwenhuijzen. Verder ontving 'n aantal arbeiders bij „De Wilhelmina- polder" de medaille, in brons. Het zijn de heren H. de Bad te Wolphaarts- dijk (paardenknecht), J. Braam te Kattendijke, D. J. Heijnsdijk te Goes, M. Kloosterman te Wolphaartsdijk (paardenknecht), N. Kole te Wolp haartsdijk, A. Labeur te Kattendijke; L. P. Minnaar te Kattendijke (paarden knecht), P. Molhoek te Kattendijke, F. Verburg en Chr. Wisse, eveneens te Kattendijke. Voorts ontvingen het bronzen eremetaal de heren A. J. de Coninck te Zuiddorpe, jachtopziener bij Baron Kervijn d'Oud Mooreghem; J. Kloet te Sint Maartensdijk, landar beider op het bedrijf van de wed. Iz. en G. J. de Wilde; J. Meijer te Bigge- kerke, landarbeider op het bedrijf van de wed. J. Dekker-Maas; E. Nuytinck te Philippine, voorheen mosselvisser bij P. J. Barbé en C. Zegers te Zaam- slag, landarbeider op het bedrijf van de fam. A. Dieleman. MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID. De eremedaille, in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd verleend aan de heren J. v. d. Broeke, pakhuisknecht bij N.V. J. G. en J. J. v. d. Harst's Handel in Kol. Waren te Middelburg; H. in 't Anker, timmer mansknecht bij de heer W. Jobse te Serooskerke (W.); L. de Looze, kolen- opschepper bij de Coöp. Kolenver. „Al gemeen Belang" te Waarde en J. J. Geldof, voorheen melkbezorger bij de Coöp. Melkinr. en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. Konden verheugd,, uaar waren onder meer ook aanwezig de leden van het Prov. comité en de plaatselijke A.R.- kiesvereniging, de burgemeester van Middelburg mr N. Bolkenstein en zijn echtgenote, en natuurlijk niet te ver geten de leerlingen. Jhr de Casembroot herinnerde in zijn toespraak aan het 40-jarig jubi leum dat de school mocht vieren en aan het afscheid van haar directeur in September 1951 en schilderde wat dr Huizenga voor het onderwijs en de provincie heeft betekend. „Ik kan U wel zeggen," zo besloot jhr de Ca sembroot, „hoe goed het me heeft ge daan, dat, als de kroon op het werk, dat U heeft mogen verrichten, U deze onderscheiding verleend is". Onder luid applaus bevestigde jhr de Casembroot hierna de onderschei ding op de revers van dr Huizenga. Twee sprekers voerden hierna het woord; allereerst het lid van G.S., de heer A. Schout, mede namens het Prov. comité. In zijn gelukwens bracht hij naar voren, hoe dr Huizenga zijn hart aan Zeeland heeft verpand en richtte hij zich ook nog tot de echt genote van de nieuwe officier, haar dank brengend voor de steun, die zij haar echtgenoot steeds heeft geboden. Namens het bestuur, de leraren en leerlingen sprak de directeur der school, de heer J. A. van Bennekom, een gelukwens, dat dr Huizenga, na 14 jaar als leraar en 21 jaar als direc teur de school te hebben gediend, van de lintjesregen nu ook een droppel op zijn revers heeft gekregen. Met dank gewaagde hij van de onkreuk baarheid, rechtvaardigheid, toewijding en liefde, waarmede de oud-directeur het scli jnileven heeft geleid. Na zijn gelukwens overhandigde één der leer lingen, mej. I Arnoldi, mevr. Huizenga een fraai bouquet. In zijn dankwoorden wees dr Hui zenga bescheiden alle lof af, er op wijzend, dat hij dit nimmer had kun nen doen zonder hulp van anderen en zekér niet zonder hulp van God. „Door Zijn Genade heb ik dit werk kunnen volbrengen". Hierna volgde gelegenheid dr Hui zenga de hand te drukken, waarna nog een kop koffie werd gedronken. De politie te Khartoem heeft enige leiders van de Soedanese arbeidersfede ratie gearresteerd, nadat dit vakverbond zijn naar schatting 100.000 leden tot een algemene staking had opgeroepen .Voorts werd een einde gemaakt aan een kleine demonstratie in de Soedanese hoofdstad. N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" veertig jaar. In Juni a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de fabriek van de N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek "Sas van Gent" in werking werd gesteld. De oprich ting geschiedde door de heer Lucien Marie Emilie Joseph Callebaut, gebo ren te Aalst op 3 Juli 1891, thans wo nende te Brussel, aan wie als minder jarige daarvoor handlichting was ver leend. De heer Callebaut zal dus in Juni ook 40 jaren de leiding van de fabriek hebben gevoerd. Thans is hij gedelegeerde van de raad van bestuur der vennootschap. BELANGRIJK ROMEINS GRAF .ONTDEKT. Bij ontginningswerkzaamheden in het dorp Esch, nabij St. Michelsgestel is Maandag opnieuw een zeer belangrijk Romeins graf ontdekt. Het eerste werd een paar weken geleden gevonden. De rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek le Amersfoort heeft thans een graf van twee bij een meter blootgelegd. In dit graf bevonden zich niet minder dan 35 aardewerkpotten, alsmede een groot aantal glazen fles sen, bakjes, kommetjes en een reuk flesje. Ook kwam een terra sigillata- schaal te voorschijn. Het graf was over dekt met zoden en moet zich oorspron kelijk als eenheuvel in het terrein hebben afgetekend. Als datering wordt aangenomen de tweede eeuw na Chris tus. Men meent dat men hier te doen heeft met een belangrijk vrouwengraf. Het graf is uniek wat de rijkdom be treft en deze, zo wel als de vroegere vondsten op dit terrein werpen een nieuw licht op de geschiedenis van Brabant met betrekking tot de Romein se occupatie. De synode van de Ned. Herv. Kerk, die te Bloemfontein wordt gehouden, heeft de kerk verzocht een waarschuwing uit te geven tegen de toenemende infil tratie van het rooms-katholicisme en deze infiltratiepoging te bestrijden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3