Koninginne-, Moederdag! Russische jagers beschoten Frans vliegtuig Onenigheid tussen Neder land en Engeland De bouw van het „Medisch Centrum Goes gaat door te Piloot wist te ontsnappen in het wolkendek Om de toekomst van Pakistan Truman s naasting van staalindustrie is onwettig Kaninqüt Juliana imndaay 43 j,aaA De Kroon blijft opgedragen aan het Huis van Oranje A k SNIPPER NIEUWS Vrijlating van Westerling niet gemotiveerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ernstig luchtincident bij Berlijn Russisch protest Handelsbesprekingen te Den Haag afgebroken Pagfna 8 iJll Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van iler Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 3159 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE WOENSDAG 30 APRIL 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v d Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeünge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.10 u., onder 20.06 u. Maan op 10.22 u., onder 2.22 u. Hoogwater Donderdag 1 Mei: Vlissingen: 6.31 u. 1.61 m„ 18.53 u. 1.35 m. Terneuzen: 7.01 u. 1.80 m., 19.23 u. 1.56 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.42 m„ 20.33 u. 1.14 m. Zierikzee: 7.51 u. 1.20 m., 20.12 u. 0.92 m. Gistermorgen omstreeks half elf hebben twee Russische straaljagers een Frans vliegtuig, dat op weg was naar Berlijn, met kanon- en mitrailleurvuur bestookt. Met moeite is de piloot erin geslaagd het zwaar beschadigde toestel op het vliegveld van Berlijn aan de grond te zetten. Twee passagiers werden gewond. De drie West-Berlijnse commandanten hebben bij de Sowjet-autoriteiten geprotesteerd tegen de beschieting van het vliegtuig boven de Sowjet-zöne, die het toestel moest passeren om Berlijn te bereiken. Het protest, waarin een onmiddellijk onderzoek, bestraffing van de aanvallende piloten en een be hoorlijke schadevergoeding wordt geëist, is generaal Tsjoeikof aangeboden. De Franse machine, die ongeveer 50 km. ten Noordwesten van Leipzig vloog en zich bevond in de afgebaken de luchtcorridor naar Berlijn, werd door de Russische straaljagers gedwon gen lager te gaan vliegen. De Russische vliegtuigen schoten in vier aanvallen ongeveer vijftig mitrailleurkogels en vier granaten van 10 mm af. Een der granaten werd later in het vliegtuig terug gevonden. De piloot van het Franse toestel slaagde erin, in het wol kendek te ontsnappen, waarna de Russen hun aanval staakten. De Amerikaanse en Britse lucht vaartmaatschappijen staakten na het incident dadelijk de diensten op Ber lijn. Later op de dag steeg weer een Engels vliegtuig op. Het Franse mini sterie van Vervoer gaf onmiddellijk opdracht een onderzoek naar het inci dent in te stellen. In een te Frankfort door de Air France uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat het toestel met kanon nen en machinegeweren was bescho ten, waarbij o.m. een benzinetank werd doorboord. In het toestel werd een ware ravage aangericht. Volgens oog getuigen vertoont de machine in de romp en de vleugels zeven granaat gaten. De twee rechtermotoren van het viermotorige toestel werden door ma chinegeweerkogels tot stilstand ge bracht. Officieren van de Amerikaanse luchtmacht tonen zich zeer verwon derd, dat de bemanning er in geslaagd is het zwaargehavende vliegtuig veilig aan de grond te zetten. Een ander te ken van de ernst van de aanval is een bloedplas op de grond van het vlieg tuig en een grote bloedvlek op een van de zitplaatsen achter in de machine. DOOR DE BEKENDE handigheid van de winkelhoudende midden stand is enige jaren geleden het be grip „Moederdag" in ons land ont staan. In korte tijd heeft dit begrip zich ingeburgerd: Moederdag is thans reeds een traditie! Met opzet spreek ik van traditie, niet van konventie: Tradities hebben zin, maar kulti- veert ze welbewust; konventies volgt men onbewust en hun betekenis is meer beperkt. Toch hebben zij tra ditie en konventie ook wel wat ge meen: Traditie is niet zuiver logisch, konventie evenmin en dat is goed. Dit logica, verstandelijk gaan denken zonder meer, is vol gevaar. Verstan delijk denken zonder meer heeft in een deel van West-Europa de kuituur vermoord! Het was een proces van eeuwen, waarvan men thans het re sultaat gaat zien. Wat we nog hebben aan tradities, aan welbewuste gewoon ten die zinvol zijn, laat ons daaraan vasthouden! Louter konventie, na volging zonder zin en zonder dat men er zich rekenschap van geeft, leidt tot kultuurvervlakking. Die moge uit gebannen zijn! Waarom ik dit alles nu beweer op Koninginnedag? Omdat ik 'n verge lijking wil maken; omdat ik verband zie. Op Moederdag als het tradite, geen konventie is bedoelt men met 'n kleine gave zijn erkentelijkheid tot uiting te brengen voor wat moeder deed in het gezin, voor wat ze was voor ieder die daartoe behoort, voor alles wat men zo moeilijk in woorden en zeker in koude getallen niet uit drukken kan. En kijk, nu is er ook een traditie om van een Koningin te spreken als van een landsmoeder. En verder een traditie om op Koninginne dag als leden van het grote gezin dat volk heet te getuigen van zijn waar dering voor de moeder van het volk. En zo kan men terecht in plaats van over Koninginnedag spreken over Moederdag, te vieren door ons volk. V" ONTNGINNEDAG is Moederdag! Dit heeft bepaaldelijk voor ons als christenen een dieper zin. Wij we ten immers, dat al wat gebeurt, niet zinloos is: Er is een Godsbestuur! God deed ons daar en daar, in dat gezin geboren worden en had er zeker Zijn bedoeling mee. Elk gezin en iedere familie, elk geslacht heeft zijn tradi ties, brengt bewust of onbewust zeer veel uit zijn verleden mee. Dui zend banden binden ons aan het ver leden, zonder dat men ze altijd lo gisch kan verantwoorden. Maar men weet het en voelt het. Hier is iets, iets dat ons treft, iets dat we niet durven loslaten, en zo voort. God deed ons ook geboren worden in ons vaderland, als onderdanen van Oranje, en had er zeker Zijn bedoeling mee. Een traditie van eeuwen rust cp r js! Gods bestiering was het, dat uit deze lage landen via de Bourgon diërs een eenheid groeide, een eenheid gevormd in de strijd om Gods Woord, een eenheid die steeds weer zijn mid delpunt in Oranje vond. Er is in de loop der dingen zeer veel dat niet logisch is. Doch er is een traditie ge vormd die zich niet stoort aan al of niet logisch, evenmin als het leven zelf! Ik herinner mij een gesprek met iemand van beslist niet-christelijke huize. „Hoe meer ik de geschiedenis bezie' vertelde die, „hoe meer ik voor Oranje ben"! Zo moet het wel voor ieder zijn die zich op zijn verhouding tot ons vorstenhuis bezint. En dan hoeft men nog heus niet alles goed te keuren '•'at geschiedt. Ik zelf heb velerlei bezwaren, telkens weer. Maar niette min, God heeft eenmaal 'n band gelegd, ,n band tussen onze vaderen en Oran je. Oranje en wij zijn samen erfge namen van grote tradities. En daarom zijn wij blij op Koninginnedag, onze nationale Moederdag. Blij, omdat, wat ook voor ons verloren ging, wij Oran je nog hebben! QNLANGS hoorde ik bezwaren: „Och, het gaat er immers toch wat af, de aandacht voor het Konings huis, ook bij ons!" Dit werd gesproken in een christe- hjke kring! Beseft men wel wat het betekent, als men zoiets zegt? Er is oen band tussen ons en Oranje, zoals er een band is tussen Moeder en ge zin. Beide banden zijn door God ge legd en natuurlijk gegroeid. Dit te er kennen wijst op een bepaalde levens houding: Onderworpenheid aan Gods bestuur! Een dezer banden onver schillig breken is: verandering van levenshouding, niet langer steeds en overal aan Gods bestiering onderwor pen zijn! En ken ik het bestuur van God nu m het één niet meer, hoe zal ik het er- kermen in het andere? Er is teveel verband: Mijn levenshouding is er mee gemoeid! De gevolgen van 't veranderen van levenshouding, van k kreken van de banden die ons bonden, zien wij om ons heen: Er is geen eind! Laat onze christelijke gezinnen een egenwicht vormen, tegen de verwor ding en bandeloosheid van onze kul- Er is meegedeeld, dat de gewonde passagiers zich buiten levensgevaar be vinden. Bij een van hen, mevrouw Nebel, zijn langs operatieve weg enige splinters weggenomen. De Franse ste ward is naar een Frans militair hospi taal overgebracht, waar hij een knie operatie zal moeten ondergaan. RUSSISCH COMMENTAAR. Een functionaris van de Sowjetrus- sische controle-commissie heeft gister avond verklaard dat eerst een onder zoek moet worden ingesteld naar de toedracht van de beschieting van het toestel van de „Air France", voordat de commissie een verklaring kan af leggen. „Wij moeten eerst uitmaken wat waar en wat onwaar is", zo zei de Rus. De Sowjet-autoriteiten hebben gister avond bij de Franse autoriteiten te Berlijn geprotesteerd tegen, wat zij noemen, de schending van de lucht vaartbepalingen door een Frans C-54 toestel. Volgens hen heeft het vliegtuig bui ten de luchtcorridor tussen Berlijn en West-Duitsland gevlogen en vervol gens geen gevolg gegeven aan een door Russische jachttoestellen gegeven be vel om te landen. Hierop had een Rus sische piloot waarschuwingsschoten af gevuurd, om het Franse toestel tot lan den te dwingen. In de brief, die door de plaatsvervan gende stafchef van de Russische bezet tingstroepen aan diens Franse collega werd overhandigd, wordt gezegd, dat het Franse toestel de corridor heeft verlaten en tenslotte 25 kilometer bui ten de voorgeschreven route vloog, waarna de Russische jagers in actie kwamen. Aan de Franse autoriteiten wordt verzocht maatregelen te treffen teneinde er voor te zorgen, dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. In de Jordaan te Amsterdam werd gisteren een politieagent door een Jor- daner tegen de straat gesmeten. Er ont stond een rel, een schot weerklonk, maar de dader wist te ontsnappen. Later werd de rust hersteld en de agressieve jongeman gearresteerd. AANSLAG OP KONING FAROEK? Eind Maart zou op koning Faroek een moordaanslag gepleegd zijn, waar bij deze aan de dij zou zijn verwond. De aanslag zou het werk geweest zijn van een vereniging van een aantal op positionele groepen, waartoe behoren de Waldpartij, de Mohammedaanse broederschap en een groep door de Cominform gesteunde communisten. Men herinnert zich, dat koning Fa- roek zich enige tijd geleden ontdeed van het anti-Engelse Wafdministerie en een ministerie benoemde, dat op een compromis met de Britten steunde. (Red.). Opnieuw dreigende staking. Rechter David Pine van het Ameri kaanse Federale Gerechtshof te Was hington heeft gisteren in een uitspraak verklaard, dat de opvordering van de Amerikaanse staalindustrie door de re gering op 9 April jL onwettig is. Zoals bekend vorderde president Truman indertijd de staalindustrie, an derhalf uur voor dat 600.000 arbeiders uit deze bedrijven in staking zouden gaan teneinde hun looneisen kracht bij te zetten, waaraan de werkgevers, on danks de aanbevelingen van de raad voor loonstabilisatie, geen gehoor wil den geven. Men verwacht, dat de advocaten van de regering in hoger beroep zullen gaan. Binnen een uur na de uitspraak van de rechter Pine begonnen arbeiders te posten bij de fabrieken van de „United States Steel Corporation" te Zuid-Chi- cago en het nabijgelegen Gary in In diana. Een functionaris van de vak vereniging deelde later te Washington mee, dat onmiddellijk stakingsorders zijn uitgevaardigd. Koninklijke Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" loste moeilijkheden op. De Koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" deelt ons het volgende mee: „De moeilijkheden, wel ke sinds enige tijd in de vereniging be stonden, zijn geweken. Dit bleek uit een dezer dagen onder leiding van de heer G. O. Sneep gehouden vergade ring van het hoofdbestuur, waarin weer van vertrouwen eri onderlinge samenwerking getuigd kon worden. Op legale wijze werden de opengevallen plaatsen in het dagelijks bestuur aan gevuld en werden de heren J. A. Stols, Em. Kallen, K J. Kaan en D. J. Tonckens er aan toegevoegd. Besloten werd na de tentoonstelling op 5, 6 en 7 September te Brussel op 9 en 10 September a.s. de nationale trekpaardententoonstelling te Den Bosch te doen honden". H. .ti. ue Koningin, middelpunt van haar grote gezin, het Nederlandse volk, dat vandaag gezamenlijk haar verjaardag zal vieren. (Foto Schuurman). R.T.C. MET DE WEST HEEFT RESULTATEN. DE KONING BENOEMT DE RAAD VAN MINISTERS. Gistermiddag kwamen onder leiding van de plaatsvervangende voorzitter der conferentie, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters, de delegaties met haar adviseurs in vergadering bijeen. Ten aanzien van de positie van de Kroon werd overeenstemming verkregen over een formulering, waarin de verknochtheid van de rijksdelen aan het Huis van Oranje tot uitdrukking komt, t.w.: de Kroon is en blijft opgedragen aan Hare Majesteit Juliana, Prinses van Oranje Nassau, om door haar en hare wettige opvolgers te worden bezeten. Wat de behartiging van de aangele genheden van het Koninkrijk door sa menwerking van Nederland, Suriname en'de Nederlandse Antillen aangaat werd overeenstemming bereikt over o.m. de volgende bepalingen: De Raad van Rijksministers van het Koninkrijk is samengesteld uit de door de Koning benoemde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen. De rijksdelen krijgen vrijheid om zelf aan te geven, welke der konink- rijksaangelenheden naar hun oordeel hun belangen raken. De Raad van Mi nisters oordeelt hierover. In beginsel is het systeem van het overleg in de Raad van Ministers en een z.g. intern appel aanvaard, met dien verstande, dat nog overleg gaan de is omtrent de vraag, of en in hoe verre een land door een regeling van het Koninkrijk tegen zijn wil kan wor den gebonden. De mogelijkheid wordt geopend, dat Pakistan heeft zich ten doel gesteld haar economie in de komende zes jaren te reorganiseren en te moderniseren. Geassisteerd door de Uno en de Uno- hulporganisaties is met de uitvoering van het zesjarenplan begonnen. Grote woestijngebieden zullen kunstmatig worden bevloeid, nieuwe havenwerken teelvijvers voor vis worden aangelegd, betere uitrusting en effectievere ex ploitatie van de mijnen, de katoen- en de jute-mdustrie, betere huisvesting, beter onderwijs en goede gezondheids diensten voor de gehele bevolking, worden beoogd. Met dit plan zal onge veer 800 millioen dollar gemoeid gaan. Het Westen van Pakistan is een bijzon der droog gebied, dat afhankelijk is van waterbronnen buiten de grenzen. De foto laat zien hoe Unesco-geleerden samenwerken met geleerden uit Pa kistan. Zij bereiden gezamenlijk proe ven voor tot het maken van kunst matige regen. A In Amerika is men ongerust over een Amerikaanse Clipper met 50 personen aan boord op weg naar Trinidad. Het vliegtuig, waarmee het radiocontact is verbroken, is over tijd. In aanwezig heid van een groot aantal autoriteiten is gisteren door burgemeester mr P. J. Oud van Rotterdam het gebouw van de Vereniging voor Nederlandse Gemeen ten officieel geopend. Volgens vele ooggetuigen is gisteren boven Singa pore (het verkeer lag stil omdat ieder een naar boven keek) een blinkend si- gaarvormig voorwerp waargenomen. tuur! Er moet onder ons meer be zinning zijn en ook meer gebed, ook voor ons Koningshuis, of zijn wij reeds een zoutloos zout? Maar dat deugt nergens toe! Koninginnedag zij voor ons allen Moederdag! En dan geen konventie, maar traditie: Welbewust! G. J. Kw. Christelijke Middenstandsbond te Utrecht bijeen. Gisteren vergaderde in Esplanade te Utrecht de Christelijke Middenstands bond, onder voorzitterschap van de heer Joh. de Jong uit Rotterdam. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren C. Langeveld te Goes, H. A. W. Kok te 's-Gravenhage, S. Oudakker te Hillegom en H. de Mooy te Rijns- woude. TE DRASTISCHE INVOERBEPERKINGEN. De handelsbesprekingen tussen Engeland en Nederland die op 17 April in Den Haag zijn begonnen, zijn afgebroken. Er is geen datum vastgesteld voor de hervatting. De Nederlandse ambtenaren zijn somber gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een oplossing van de moeilijkheden. Hun voornaamste klacht is, dat de invoerbeperkingen op enkele producten die van bijzonder belang zijn voor Nederland, te drastisch zijn. De officiële zienswijze van Neder land is, dat door de Britse invoerbe perkingen Nederland blootgesteld wordt aan de kant van dumping door concurrenten, waarvan er vele nieu welingen op de Britse markt zijn. Als gevolg daarvan verkeren traditionele leveranciers, als Nederland, die een ge stadige handel op een langdurige basis hebben opgebouwd, onredelijk in het nadeel. Er zijn reeds bij de betrokken handelaren in Nederland stemmen op gegaan, dat Nederland, wanneer Enge land weigert speciale maatregelen ter bescherming van hun traditionele aan deel in de markt te nemen, de Neder landse regering tegenmaatregelen zou moeten nemen, door vermindering van de vrij ruime invoerquota, die tot dus verre zijn toegestaan voor enkele kwetsbare Britse producten. In Britse kringen hoopt men, dat er een com promis zal kunnen worden gevonden, waardoor voorkomen zal kunnen wor den, dat de uitstekende Nederlands- Engelse handelsbetrekkingen, die na de oorlog zijn gevestigd, verstoord worden. Voor het ogenblik heeft men aan Britse zijde de concessies, die op grond van vroegere handelsovereen komsten, welke betrekking hadden op het verlenen van exportvergunningen voor schaarse goederen, nog niet onge daan gemaakt. MINISTERIELE GOEDKEURING KOMT. een Staatsraad van Suriname en een Staatsraad van de Nederlandse Antil len aan de werkzaamheden van de Raad van State kunnen deelnemen bij behandeling van die aangelegenheden van het Koninkrijk, welke deze landen raken. Beroep van O.M. niet ontvankelijk verklaard. Bij alle juridische problemen, die al aan de affaire Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog een gevoegd. De Amsterdamse rechtbank heeft nl. beslist, dat de beschikking van de rech- ter-commissaris, waarbij de vordering van het openbaar ministerie tot in be- waringstelling van Westerling werd af gewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was nl. niet „met redenen omkleed") en derhalve geen beschik king is, zodat het Openb. Ministerie voor wie overigens geen andere weg openstond appèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen beschikking is en dus eigenlijk niet in beroep had kun nen gaan. Met andere woorden heeft de rechtbank dus beslist, dat het Open baar Ministerie in zijn beroep niet ont vankelijk is. Er zijn in de affaire Westerling thans twee mogelijkheden: 6f de rechter commissaris is het met de uitspraak van de rechtbank niet eens en hand haaft zijn eerste beslissing, (in welk geval het o.m. niet nogmaals beroep kan aantekenen, doch slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan) of de rechter-commissaris stelt na een nood zakelijk nieuw verhoor van Westerling in andere terminologie een nieuwe be schikking op, waarvan dan alsnog de Officier van Justitie als vertegenwoor diger van het O.M., indien dit nodig geoordeeld wordt, in appel zal gaan bjj dezelfde Kamer van de Amsterdamse Rechtbank, die het eerste beroep be handeld heeft. De stichting „Medisch Centrum" te Goes heeft van het Ministerie van Wederopbouw de mededeling ontvangen, dat goedkeuring zal worden ver leend tot de houw van een medisch centrum annex badhuis te Goes. Er wordt nog overleg gepleegd over kleine wijzigingen doch volledige goedkeuring zal niet lang meer op zich laten wachtéö. Dank zijn het feit, dat het kapitaal, benodigd voor de bouw voordelig geleend kon worden, tegen 3'/2 op lange termijn, is het tenslotte toch gelukt de plannen die al van 1950 dateren, doorgang te kunnen doen vinden. Zoals bekend is het medisch een- van het kind, waarvan dr P. K. de trum van Goes,dat gevestigd is in een woonhuis aan de Oostsingel, te klein want de opleiding voor de kraamver zorgsters moest er in plaats vinden, de Chr. wijkverpleging was er onderge bracht alsmede het magazijn van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Toen heeft het Groene Kruis het ini tiatief genomen om door samenwer king iets beters tot stand te brengen. Op 29 October van het vorige jaar werd de stichtingsacte van het Medisch Centrum gepasseerd. Aan deze stich ting nemen deel het Oranje-Groene Kruis, het Groene Kruis te Goes, het Rode Kruis en de Stichting Kraamzorg. Bovendien ontving men steun van de Provinciale Commissie voor de hygiëne Beatrixplein met het front naar het waarvan Haas de leiding heeft. Het bouwplan, dat spoedige goedkeu ring kreeg van gemeente en provincie de gemeente stelde zich garant voor het badhuis bleef in Den Haag lig gen doch dank zij de activiteit van het gemeentebestuur en niet het minst dank zij de medewerking van de Com missaris der Koningin in Zeeland is het tenslotte toch voor elkaar geko- HET BOUWPLAN. Het bouwplan, ontworpen door de directeur van gemeentewerken, de heer Oranje, is zeer fraai. Het gebouw komt te staan aan het Zuiden. Het heeft drie ingangen, die in een hal zijn verenigd, een voor de wijkverpleging, een voor het centrum kraamzorg en een voor het medisch centrum zelf. Het badhuis bevindt zich aan de linkerzijde van het gebouw en heeft een aparte ingang. Niet minder dan 22 douce-cellen en 2 cellen voor kuipbaden zijn hier geprojecteerd. Aan de linkervoorzijde van het ge bouw bevindt zich een oefenruimte voor het geven van cursussen en aan de linkerachterzijde enkele depóts. Rechts van de ingang is een aantal ka mers geprojecteerd, waar wijkverple ging, centrum kraamzorg en het con sultatiebureau voor zuigelingen wor den ondergebracht, alsmede ook de on derzoekruimte voor de t.b.c.-arts, de schoolarts enz. Geheel rechts aan de achterzijde bevindt zich een oefenlo kaal voor het Rode Kruis. Het gebouw krijgt twee verdiepingen met aparte woningen voor de concierge van het badhuis, twee aparte woningen voor de wijkzusters en nog enkele kamers voor de kraamverzorgsters. FRAAIE PRESTATIE VAN DE A.M.Z. De Auto Mij Zeeland te Goes heeft in de gisteren door de N.V.T.O. gehou den landelijke ralley voor toerwagens, waaraan door 40 vooraanstaande on dernemingen in Nederland werd deel genomen, kans gezien de 2e prijs in de wacht te slepen. De prijs werd toege kend na loting, daar men evenveel punten verzameld had als de Over- ijselsche Autobusdienst V.V. te Holten, die no. 1 werd. Een prachtige beker en een aantal ereprijzen werden vannacht mee naar Goes gebracht. VERBOD TOT HET VERVOER VAN VARKENS. Tot voorkoming en uitbreiding van varkenspest is het met ingang van van daag verboden varkens van het ene deel van Nederland (ons land is ver deeld in drie gebieden, nl. het Weste lijk gebied, het Noordelijk-Oostelijke gebied en het Zuidelijk gebied) naar een ander deel te vervoeren. Roomboter 50 ct per kg. goedkoper. Door de gunstige weersomstandighe den gedurende de laatste weken en de intrede van het nieuwe weideseizoen, kon belangrijk meer roomboter wor den geproduceerd, hetgeen heeft geleid tot verlaging van de boterprijs. Deze verlaging bedraagt circa 50 cent per kg. of tenminste 12 cent per halfponds- pakje. DE BILT ZEGT: Zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond Zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Op nieuw hogere temperaturen. f I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1