Polder Walcheren gaat 1 millioen lenen» Geraakt Middelburg uit het financiële slop? Nieuwe Belgische nota inzake de Benelux* Straatbelasting en marktgelden te Middelburg gaan omhoog* Technische School te Oostburg officieel geopend* Bij „Kerk en Wereld" wordt een groot recreatiecentrum geopend* avonturen van en Maarlfe* 176 man vermist na scheepsramp. Voldoening in Den Haag. Dinsdag 29 April 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Het verzorgingspeil moet omhoog l Belangrijke mededelingen in volgende raadsvergadering. Het ls bekend genoeg, dat Middelburg financieel in een slop is geraakt. De begroting voor 1952 wees een belangrijk tekort aan en van de uitvoering van de dringend noodzakelijke kapitaalwerken kon niets komen. Komt er een ver- verandering ten goede in deze onprettige sitnatief Naar wjj vernemen zal in de volgende raadsvergadering op Dinsdag 6 Mei a.s. de wethouder van finan ciën, de heer J. W. Kögeler, een aantal mededelingen doen, die voor Middel burg van groot belang zijn. Pagina 5 Wat ls toch de oorzaak, zo vroegen wij de wethouder van openbare werken, de heer L. J. van 't Westende, dat Mid delburg ln de knoei zit met het uitvoe ren van kapitaalwerken? De wethou der meende, dat het gemeentebestuur voor de oorlog, toen de economische toestand gunstiger was dan thans, ver zuimd heeft deze uit te voeren. Het vol gende geslacht zit nu met de strop. Men is toen dl te zuinig geweest en wij, al dus de heer van 't Westende, moeten nu de tol betalen. Gevraagd om enkele voorbeelden te noemen, waaruit de ver keerde zuinigheid van voor de oorlog spreekt, zei de wethouder, dat bijv. de verbetering van de begraafplaats en vooral van de aula, hetgeen thans pas ls geschied, voor de oorlog al aange pakt had moeten worden. Het rioleren van de Segeersweg is achterwege ge bleven en ook dit ls een werk, dat voor de oorlog uitgevoerd had kunnen wor den. URGEXTIKI.IJ.ST, De urgentielijst ls lang en de wer ken, die uitgevoerd moeten worden, ver gen behoorlijke bedragen. Nieuwe wer ken zijn het geenszins. Bovenaan de lijst van kapitaalwerken staat de verbetering van de Selsweg, een straat, waarover nu al jaren ach tereen terecht wordt geklaagd. De bouw van een urinoir behoort ook tot de wen sen. Dat zjjn echter niet de grootste werken. Hoeveel zwemmers zien met verlangen uit naar de dag, dat kan Amerikaanse torpedoboot- jager op Atl. oceaan gezonken Volgens officiële mededeling zijn er 176 man vermist van de in totaal 235 opvarenden van de Ame rikaanse torpedobootjager „Hob son", die in het weekeinde tijdens nachtoefeningen op ongeveer zeven honderd mijl van de Azoren op de Atlantische Oceaan is gezonken na een aanvaring met het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp". De „Wasp" liep aan de achterzijde een scheur van 25 meter op. Onder de bemanning van dit schip, dat lang zaam op eigen kracht naar New York vaart, zijn geen slachtoffers gevallen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de slechte weersomstandigheden, De botsing gebeurde toen de „Wasp" keerde en tegen de wind in ging va ren om vliegtuigen op te nemen die terugkeerden van nachtelijke oefe- vluchten. De gezagvoerder van de „Hobson", Tierny, schijnt met zijn schip in de diepte te zijn verdwenen. Admiraal Mccormick, opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, verklaarde, dat de „Wasp" en de „Hobson" deel uitmaakten van een met speciale taken belaste groep, wel ke zich in de Middellandse Zee bij de Amerikaanse zesde vloot had moeten voegen. De nieuwe Belgische nota inzake Benelux, welke vorige week aan de Nederlandse regering werd overhan digd, stemt tot voldoening. De teleur stelling, welke het Belgische ant woord van 11 April heeft gewekt, is door de nieuwe nota weggenomen, hoewel mag verwacht worden, dat er nog vele besprekingen in de raad van presidenten aan de nieuwe mini steriële conferentie zullen moeten voorafgaan. Er blijkt uit de nieuwe nota, zo ver nemen wy van bevoegde zijde, dat men mag aannemen, dat er van Bel gische zijde geen enkel wezenlijk be zwaar bestaat tegen de Nederlandse voorstellen van 18 Februari. yooreerst blijkt uit de nieuwe nota duidelijk, dat men het eerste Belgi sche antwoord niet zo doet uitleggen, dat België een spoedige verwezen lijking van de economische unie in twijfel stelt. Daarvan heeft men ln ons land met vreugde kennis genomen. Van Belgische zijde is men over tuigd, dat een unificatie van de han delspolitiek der Beneluxlanden tegen over het buitenland zo spoedig moge lijk dient te worden nagestreefd. Wel stelt België, dat de interne economische politiek van de beide landen gelijktijdig zal dienen te wor den gecoördineerd. In de nieuwe nota wordt voorts gezegd, dat er naar zal moeten wor den gestreefd het deficit der beta lingsbalans tussen de Belgisch-Luxem burgse economische unie en Neder land zo klein mogelijk wordt ge houden. In Nederlandse kringen is men van mening, dat de nieuwe Belgische nota de wezenlijke bezwaren tegen de Nederlandse voorstellen heeft weg genomen. Het stemt tot vreugde, dat duidelijk blijkt, dat de Belgische re gering streeft naar een spoedige ver wezenlijking der Economische Unie. Er zullen nog tal van verschillen bestaan over de methoden, welke moeten worden gevolgd teneinde die unie te verwezenlijken, maar men hoopt, dat in de besprekingen in de raad van presidenten daarover over eenstemming zal kunnen worden be reikt, opdat daarna de laatste mini steriële conferentie zal kunnen wor den gehouden. worden begonnen aan de bouw van een nieuwe zweminrichting? De uitbreiding van de sportterreinen is een wens, die vele sportliefhebbers bezig houdt en bovendien een verbete ring zou brengen voor de Zaterdagmid dagvoetballers, die het altijd maar met het slecht bespeelbare Modderoord moe ten stellen. Het gemeentebestuur houdt verder vast aan de plannen tot bouw van de garage voor reinigingsdienst en brandweer. Zoals bekend wil men met de bouw van dit complex de grote lege ruimte tussen Breestraat en Rotterdam se kaai opvullen. Men zou dit lijstje nog kunnen aanvullen met het door trekken van de uitvalsweg achter het Stadhuis, de verbetering van Klein Vlaanderen, nieuwe bestrating voor de Gortstraat, Vlissingsestraat en andere straten. Het zijn allemaal wensen, die op verwezenlijking wachten, doch het kan jaren duren voor deze wensen zfln vervuld. Hoe het ook zij, menigeen zal met belangstelling uitzien naar de me dedelingen, die binnenkort zullen wor den gedaan. Dat daarbij voorop wordt gesteld, dat het verzorgingspeil van de Zeeuwse hoofdstad omhoog moet, laat zich zonder meer verstaan. Concours-hippique. te Bergen op Zoom Nu de officiële toestemming tot het houden van het traditionele concours- hippique op 2e Pinksterdag is ontvangen is het Bestuur van de West-Brabantse Harddraverij- en concours-hippique-ver- eniging te Bergen op Zoom druk aan het werk gegaan om ook dit jaar de echte paardensportliefhebbers uit Brabant en Zeeland een programma aan te bieden dat zal klinken als een klok. Er is veel materiaal aangeschaft. Het bestuur dat het concours-hippique weer op Kijk in de Pot zal houden had aan vankelijk het plan om het middenterrein van de nieuwe renbaan als concourster rein te gebruiken. Dit is echter dit jaar nog niet mogelijk gebleken, daar de gras mat zich nog niet voldoende heeft vast gezet. Wel zal van de renbaan gebruik wor den gemaakt om voor de eerste maal se dert jaren een echte originele jachtrit met eindwedloop te doen plaats hebben. Jaarvergadering A.R. Kiesver. te Bergen op Zoom Vrijdagavond kwam de A-R. Kiesver eniging „Nederland en. Oranje" uit Ber gen op Zoom in het verenigingslokaal bij de Gereformeerde kerk onder „leiding van de heer J. J. Boon in jaarvergade ring bijeen. De secretaris, de heer A. Schipper, bracht zijn jaarverslag uit en de finan ciële toestand werd belicht. De heer C. A. van urimmelen, voor zitter van de Regionale Prop. Comm. van de Kieskring en de heer K. de Geus, Herv. AR. wethouder te 's-Gravenmoer en secretaris dezer commissie, belichtten in geestdriftige toespraken de principiële eis en taak. Ds A. G. v. d. Stoel sloot de vergade ring met dankgebed. De Britse plannen voor de productie van atoombommen zijn volgens het Brit se Labourblad „Daily Herald" voltooid. De plannen zouden, indien noodzakelijk, snel kunnen worden uitgevoerd, in zes centra, aldus het blad. De begroting moet sluitend worden gemaakt. Op de inning der reinigingsrechten kan worden bezuinigd» hebben de raad van Middelbar? voorgesteld, voorlopig voor 1952 on de straatbelasting 20 opcenten te heffen. Als de raad daaraede acciord rLt kri£t de gemeente daardoor f12.000 meer in het iaadje, n.l. 20 pCt van de «raSde opbrengst van de hoofdsom voor 1952, die ƒ60.000 bedraagt geraamde Een prachtige aanwinst voor W.-Zeeuwsch-Vlaanderen Toen de heer B. Th. Hennequin, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, Vrijdagmiddag met een door de leerlingen der oude ambachtsschool ver vaardigd bijltje, dat hem op een kussen door Janneke van de Beukei, hei dochtertje van de directeur, was aangeboden, het lint aan de hoofdingang der nieuwe technische school doorhakte, was door deze symbolische handeling de opening der fraai en ultra-moderne onderwijsinrichting een feit geworden. Uit de vele toespraken bleek zowel de vreugde van deze prachtige aanwinst op onderwijsgebied als de wil om West Z.-Vlaanderen tot meerdere bloei te brengen. De vlaggen van de meeste West Z.-Vlaamse gemeenten wapperden voor het nieuwe gebouw in de voor jaarszon, toen zich in de met palmen, bloemen en vlaggen versierde timmer hal de vele genodigden met hun dames verzamelden. De voorzitter der Vereniging „De Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken", de heer J. Mijs, gaf aller eerst een historisch overzicht van de oude school. De plannen hiertoe bestonden reeds in 1907 en in 1908 werd begon nen met 26 leerlingen. De bouw kostte destijds slechts f23.000. De tweede wereldoorlog had voor de scnool ruïneuze gevolgen. De voor zitter dankte allen, die hebben bijge dragen aan het totstandkomen der nieuwe school. Veel schoolmeubilair is door de leerlingen vervaardigd en er is onder hoogspanning gewerkt om op tijd klaar te komen. Namens het bestuur overhandigde de heer Mijs de directeur een vulpen als blijk van er kentelijkheid. Ook de concierge, de heer P. de Ridder, werd dank gezegd en de echtgenote van de directeur en hem werden bloemen overhandigd. De voorzitter sprak tenslotte de hoop uit, dat de school een zegen zal zijn voor het hele Westen en nimmer door oorlogsgeweld zal worden ge teisterd. Hierna had de symbolische hande ling van de opening plaats en werd een rondgang door het nieuwe gebouw gemaakt en werden de fraaie leslo kalen bezichtigd, evenals de klok met automatische bel, een geschenk van de oud-leerlingen. VELE SPREKERS. Nadat de sirene had geloeid en thee was geserveerd door meisjes der huis houdschool uit Schoondijke voerde als eerste in de lange rij van sprekers het woord de heer R. Th. Hennequin, in specteur van het Nijverheidsonderwijs, die verklaarde verbaasd te staan over de ontembare energie, waarmede zo veel in zo korte tijd is opgebouwd en die hij typerend voor de Zeeuwse geest noemde. De heer Hennequin vroeg daarna aandacht voor vakonderwijs op geheel andere basis, dat meer zal voldoen aan de eisen des tijds, opdat daaruit groeie de harmonische mens. Burgemeester Hoekzema zei bijzon der ingenomen te zijn met de opening van dit nieuwe gebouw, dat inderdaad een sieraad is voor de gemeente en de streek.. De heer Iz. Risseeuw wees als oud bestuurslid op het grote verschil in lessen, vroeger en nu en bracht een eresaluut aan degenen, die vroeger zoveel hebben gedaan voor de ont plooiing van de streek, o.a. mr Henne quin en de grote Vorsterman van Oyen. De heer A. Hoolhorst, directeur van het Lyceum te Oostburg, feliciteerde in de eerste plaats de jeugd, die hier met een goed stel hersens en met ma teriaal van de stof iets nuttigs leert maken. De heer L. v. Dijk, directeur der R.L.W.S. te Schoondijke, felici teerde mede als landbouwconsulent voor de streek. In Z.-Vlaanderen draaien 1100 1200 tractoren en plm. 200 combines. Dit grote machinepark vraagt goede vakmensen. Hij waar deerde de brede visie van het school bestuur op het landbouwonderwijs en sprak de hoop uit, dat men er in zal slagen eerlang een cursus in land- bouw-werktuigen aan de school te verbinden. De heer Joh. de Clerq bood namens diverse landbouworganisaties zijn ge lukwensen aan en burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke deed dit als voorzitter der Ver. van Burg. en Secr. in West Z.-Vlaanderen. Vervolgens spraken nog de heer E. Visscher, directeur der Technische School te Middelburg, de architect ir A. Rothuizen, de heer Dhont namens de oud-leerlingen, waarbij hij een al bum met handtekeningen overhan digde, de heer A. Hillebrand uit St Laurens namens de Smedenorganisatie, de heer A. de la Vienne namens de recteur der Ambachtsschool te Ter- neuzen, de heer D. Luteijn uit Oost burg, namens de Ver. van Leraren in Practisch Hoefbeslag, de heer J. Ver meulen, hoofd der o. 1. s. te Cadzand namens de N. O. V. afd. West Z. Vlaanderen en mej. Verhage, direc trice der Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. Directeur v. d. Beukei dankte allen voor hun bijdrage aan het totstand komen der school. Namens het per soneel overhandigde de leraar, de heer I. de Hullu het bestuur een al bum met foto's der oude en nieuwe school. De heer v. d. Beukei overhan digde ir Rothuizen een album. Direc teur v. d. Beukei dankte ook mej. Verhage en de directrice der Goese Meisjesvakschool voor hun bijdragen. De heer Mijs dankte tenslotte de rij van sprekers. In hun toelichting zeggen B. en W., dat de begroting voor 1952 sluitend moet worden gemaakt. Er was een tekort be groot van f462.500. Het overleg met de regering over de herziening van de bij zondere uitkering is beëindigd en voor elk der jaren 1951 en 1952 is een uitke ring van ƒ151.200 112.000 plus ƒ39.200, zijnde een verhoging van 35 pCt) toe gezegd. Maar nu moet de begroting dan ook sluitend worden gemaakt. B. en W. stellen een begrotingswijziging in bet vooruitzicht, waarin het overschietende tekort is weggewerkt. Dit kost uiteraard de grootste moeite. Tal van plannen, die B. en W. gaarne verwezenlijkt willen zien en die in hoge mate urgent zijn, moeten helaas naar de toekomst worden verscho ven. Hoewel de begrotingspositie gunstig is beïnvloed door de deblokkering van de gemeentefondsreserve over de jaren 1948 tot en met 1950, alsmede door de daling van de rentevoet van het kasgeld, moe ten toch nog een groot aantal maatrege len worden genomen om het gestelde doel te bereiken. Eén van deze maatregelen is het ver hogen van de straatbelasting. B. en W. achten deze geringe verhoging redelijk en zeggen, dat zij bij de vaststelling van het percentage volle aandacht hebben ge schonken aan het feit, dat de zakelijke lasten (vooral polderlasten) de laatste ja ren reeds vrij aanzienlijk zijn gestegen. De aanslag zal worden afgerond op een veelvoud van 5 cent en aanslagen minder dan f0.50 zullen niet worden opgelegd. MARKTGELDEN. Een tweede voorstel, dat de gemeente meer geld zal opleveren, betreft de ver hoging der tarieven voor de marktgelden. Deze zijn thans 10 en 15 cent per vier kante meter en voorgesteld wordt nu de ze te brengen op resp. 15 en 20 cent. Dat betekent een meer-opbrengst van circa f2.000 per jaar. Vlaardingen vierde „dag van de opbouw". Vlaardingen vierde gisteren de dag van de opbouw. Van vele gebouwen in de gemeente waaiden de Viaardingse vlag gen en ook van de plaatselijke oedrijven. 's Morgens om tien uur werd in het stadhuis aanbesteed het maken van de betonbouw voor een open- en overdekte zweminrichting. Hiervoor waren drie en twintig biljetten ingekomen, waarbij de firma. Van der Wal Woudenberg te Vlaardingen de laagsie inschrijfster bleek te zijn met een bedrag van ƒ564.000. In het Van Heutzpark werden de eer ste der daar gebouwde villa's, bestemd voor het hogere personeel van de Caltex, opgeleverd en onmiddellijk daarop werd in de naaste omgeving van deze villawijk de eerste proefpaal geslagen door de staatssecretaris van de volksgezondheid, dr Muntendam. Tenslotte begaf het ge zelschap zich naar de voormalige gemeen te Vlaardinger-Ambacht, waar de eerste van de zeven honderd en zes arbeiders woningen zijn opgeleverd. Daarmee was het feest nog niet geëindigd, 's Avonds werd de fraaie stadsgehoorzaal -officieel geopend met een blijspel „De bruiloft van Figaro", welke voorstelling onder meer werd bijgewoond door minister Rutten. De kosten van de weekmarkten bedra gen ruim f 10.000. De gemeente mag hier op circa 20 pCt winst maken; de op brengst voor 1952 is geraamd op f9.800. Tenslotte kan een besparing van circa f2.600 worden verkregen voor een andere wijze van heffing en invordering van reinigingsrechten. Deze zal n.l. in het ver volg worden geïnd via de tweemaande lijkse kwitantie voor electriciteit, gas en water.. Arabier stak caféhouder met een mes. In een bar op Katendreeht stak Zater dagavond een Arabier, Wabsir Shafill, stoker aan boord van het Britse schip „Fappho", de kastelein, de 43-jarige J. L. van de Putte, met een zakmes in de buik. Het slachtoffer werd in het Zuiderzieken huis opgenomen en de Arabier werd in het politiebureau Sandelingplein opge sloten. De zeeman, die in het café herhaaldelijk op de grond spuwde, gaf geen gevolg aan het verzoek van de buffetjuffrouw dit niet te doen. Daarom liet de kastelein hem uit en nadat de man gewillig was meegelopen naar de deur, draaide hij zich plotseling om en stak de caféhouder met het mes. De kastelein gaf de man nog een paar slagen in het gelaat, waardoor de Arabier een kaakfractuur opliep. De aartsbisschop van York heeft in zijn jongste herderlijk schrijven voorgesteld, dat het gebruik van „napalm" (gelei achtige benzine, verwerkt in bommen) bij de oorlogvoering krachtens een inter nationaal accoord buiten de wet wordt gesteld. Minister Wemmers 7 en 8 Mei naar Zeeland. Tijdens de algemene vergadering van de Polder Walcheren, die Zater dag j.l. te Middelburg werd gehouden, heeft de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, meegedeeld, dat de minister van Verkeer en Water staat, ir H. A. Wemmers, op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek aan Zeeland zal brengen. De minister zal Donderdagsmorgens een onderhoud hebben met het Dag. Bestuur van de Polder Walcheren, waarbij hem een mondelinge uiteenzetting zal worden gegeven van de moeilijke toestand, waarin de Pol der momenteel verkeert. Verder zal een tocht wordei gemaakt naar de zeedijk te Westkapelle en zullen de duinen achter Oostkapelle bezocht worden. Reeds deze zomer in gebruik. (Van onze speciale verslaggever). Toen enige maanden geleden op initiatief van de A.N.W.B. een kampeercongres werd gehouden, heeft ds J. Reiling, baptist predikant te Haulerwijk de waarde van het kamperen aangetoond voor het gezinsleven. Hjj kwam tot de conclusie, dat de gezinnen, die een heel jaar eigenlijk maar in los verband leven, bij gezamenlijk kamperen pas tot hun recht komen. Men is op elkaar aangewezen en men doet allemaal hetzelfde. Vader, die nooit tijd heeft, hoeft niet weg en kan met zijn kinderen spelen. Moeder ziet kaar drukke bezig heden onderbroken; de kinderen hebben geen zorgen voor school. Evenwel, de kans om op die manier te kamperen is nogal klein. Ook dit pri mitieve leven kost geld. Niet spoedig vindt men een groot kampeerterrein waar alle voorwaarden gunstig zijn. Dit overwegende heeft het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen er on langs toegebracht een zeer gunstig ge legen terrein onder de gemeente Doorn (maar in de nabijheid van het Instituut) af te huren als recreatiecentrum. Dit terrein, voorheen Hydepark ge naamd, is aangekocht door een Stichting Hydepark, waarin participeren de Doe- tinchemse Inrichtingen en de Ned. Herv. Kerk. Op een deel van het terrein zuilen de Doetinchemse Inrichtingen worden gevestigd. Een ander deel, dat op zich zelf een geheel uitmaakt van zeven vier kante kilometer, komt ter beschikking van „Kerk en Wereld", die voor de ex ploitatie een orgaan in het leven heeft geroepen, de „Stichting Recreatiecentrum Hydepark". GEEN WINSTOBJECT. Het is niet de bedoeling, dat het Re creatiecentrum Hydepark als een winst object wordt geëxploiteerd. Het gaat er alleen om ruimte ter beschikking te heb ben voor kamperen in gezinsverband. Om het een en ander zo goed mogelijk te la ten geschieden, hoopt men een gebouw te kunnen neerzetten, waar 's avonds stijlvolle ontspanning wordt geboden. werkkamp). In de toekomst denkt men aan de vestiging van een soort jeugd herberg of jeugdhotel. Reeds in de komende zomer zullen enige honderden personen hun tenten kunnen opslaan in Hydepark, al moet men niet verwachten, dat het recreatie oord dan al aan elke eis voldoet. In het bestuur van de „Stichting Re creatiecentrum Hydepark" namen zitting de heren dr J. C. C. Rupp, voorzitter; M. J. Muller, secretaris; C. Fris, penning meester; dr F. Boerwinkel en ds F. J Pop, allemaal namen die men gemakke lijk herkent van „Kerk en Wereld". Het ligt in de bedoeling nog een viertal per sonen uit te nodigen voor een bestuurs functie. Gedacht wordt aan figuren uit organisaties of instellingen, die op de een of andere manier hulp kunnen geven bij de inrichting van Hydepark. Amerikaanse straaljager stort op Engels dorp. Een Amerikaanse straaljager van het type Thunderjet is brandend neer gestort op een bankgebouw in het Britse dorpje St Peters Broadstairs in Kent. De bank werd zwaar bescha digd en nog enkele huizen liepen brandschade op. De 29-jarige piloot Voortó"zal"eenP"péïïuchttheater°worden j kwam om het leven. Drie inwoners gebouwd (deze zomer al, met hulp van van het dorp werden gewond en twee vrijwillige krachten uit een oecumenisch worden vermist. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het einde in zicht komt van een geschil, dat de Polder sinds 1934 heeft met de vijf achterliggende polders over de betalingen van suatiegelden door deze polders in verband met de stichting van het gemaal te Ritthem. De polders toonden zich destijds niet bereid om bij te dragen in de kosten van bemaling door dit gemaal. De Polder Walcheren heeft dit geschil aanhangig gemaakt bij Ged. Staten, die het hebben laten slepen, tot men in 1950 de Polder Walcheren in het gelijk stelde. De achterliggende polders gingen in beroep en op 14 Mei zal dit beroep in hoogste instantie behandeld wor den door een commissie uit de Raad van State. Het gaat hier om de be taling van een bedrag van f 1500. per jaar. Stelt de Raad van State de Polder Walcheren in het gelijk, dan zullen de vijf polders sinds 1934 nog aan hun verplichtingen dienen te vol doen. DE AGENDA. De heren mr Th. Portheine en mr W. F. E. baron van der Feltz werden vervolgens beëdigd als commissarisen. Het jaarverslag over 1951 werd goedgekeurd. Het voorstel tot ver hoging van de presentiegelden van f 5.tot f 7.50 werd met de stemmen van de heren de Buck, Maljaars, jhr ir H. L. Boogaert en J. Koene tegen aangenomen, evenals het voorstel tot overdracht van een deel van de Seis weg aan de gemeente Middelburg. GELDLENINGEN Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter werd besloten een geld lening van ten hoogste f750.000. aan te gaan met de Unie van Water schapsbonden. De Unie zal binnenkort weer een obligatielening uitschrijven, waarvan de Polder thans kan profi teren. Voorts zal getracht worden nog enkele geldleningen af te sluiten tot een bedrag van f 600.000.Het totaal te lenen bedrag mag echter niet meer dan 1 millioen gu' 'en belopen. Alles wat meer kan worden geleend dan f 250.000.zal in mindering worden gebracht op de met de Unie van Wa terschapsbonden te sluiten lening. Er ls reeds nu een behoorlijk be drag verkregen, waardoor het moge lijk is, om met de versterking van 4 paalhoofden van het strand tussen Zoutelande en Westkapelle te begin nen. De lening var 1 millioen is vol doende voor het financieren van de kapitaalswerken, die in 1952 moeten worden uitgevoerd. Hoe het verder zal gaan is nog niet bekend. Voor vol gend jaar staan uitgebreide zink werken op het programma ter verde diging van de oever van de Zuid- Watering. BEGROTING. Nadat de financiële commissie bij monde van de heer K. J. van Loo had geadviseerd de begroting 1952 goed te keuren, werd deze behandeld. De wnd. voorzitter, de heer A. P. Koster, stelde voor het salaris van de voorzitter met f 1000.— te verho gen, welk voorstel werd aanvaard. De voorzitter bracht hiervoor dank. Z.h.s. werd de begroting tenslotte aanvaard. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Cevaal naar de verbodsbordjes op de dijk bij Rammekens. De voorzitter deelde mede, dat deze bordjes hen, die te kwader trouw de dijk willen betreden, willen weren. Een en ander staat in verband met het opbreken van glooiingen om kreukels te zoe ken. De heer J. Koene sprak er zijn vroeugde over uit, dat de heer v. d. Feltz nu deel uit maakt van het Polderbestuur. DUITSE UITVINDING NIEUWE CARBURATOR. Duitse autodeskundigen hebben op de jaarbeurs te Hannover medege deeld, dat een vroegere hoofdingenieur van de Messerschmidt vliegtuigfabriek te Regensburg, Friedrich Meyer, pa tent heeft aangevraagd voor een car burator, waardoor, naar hij zegt, het brandstofverbruik voor automobielen bijna zal worden gehalveerd. Zij deelden mede, dat er reeds met jeeps en verschillende in Duitsland ver vaardigde kleine auto's proeven wer den genomen. Het nieuwe van de car burator is, naar zij verklaarden, dat de brandstof wordt vergast vlak voor deze in de cylinder komt, waardoor e'/: afstand, die in de meeste auto's daartussen ligt, vervalt. INDONESISCHE MENING OVER WESTERLINGS UITLEVERING, Naar aanleiding van een passage in het antwoord van de Nederlandse minister van Justitie op de schriftelijke vraag van de heer Boon over de arrestatie en de vrijlating van Westerling (in welke pas sage de minister verklaarde, dat van In donesische zijde aan Nederland geen ver zoek om Westerling's uitlevering is ge daan) heeft, aldus Aneta, dr Darmasetia- wan, de secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken het vol gende verklaard: „Indonesië heeft steeds om de uitleve ring van Westerling gevraagd indien Westerling, in welk land ook, mocht worden aangehouden. Zo werd aan En geland o.m. zijn uitlevering gevraagd toen hij te Singapore aangehouden was en aan België, toen hij in dat land was gesignaleerd. Op de vraag' van Aneta of ook aan Nederland een verzoek om uitlevering is gedaan, wilde dr Darmasetiawan niet in gaan. Hij zeide alleen, dat het technische gedeelte van een en ander op het terrein van het Indonesische ministerie van Jus titie is gelegen. Werkende vrouwen zonden telegram aan Koningin. De Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep heeft het volgende telegram aan H.M. de Koningin gezonden ter gelegenheid van haar terugkomst in Nederland: „Bij Uwer Majesteits terugkeer na zo schitterend volbrachte reis Ver enigde Staten eerbiedige hulde en op rechte dank van Nederlandse Bond Vrouwen werkzaam in bedrijf en be roep voor het Koninklijke voorbeeld hiermede aan werkende vrouwen waar ook ter wereld gegeven". Amerikaanse olie-industrie gaat morgen in staking. Het politiek comité van de vakbond van arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie heeft Zondag te Denver de staking, die Woensdag zou begin nen, niet uit te stellen. De staking was tevoren reeds drie maal op verzoek van de federale re gering uitgesteld. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 52 dollarcent per uur en betere betaling van avond werk. De vakbond telt honderdduizend leden. Vakbondleiders hebben onlangs verklaard, dat de staking een „aan zienlijk deel van de olie-industrie van het land" zou betreffen. ZE GAAN VAREN! Vanuit de auto keken de kinderen de ogen uit. Maar oom Hein werd al weer ongeduldig. „Nou", riep hij, „wat zeggen jul lie er van? Vinden jullie 't geen prachtschip .Schitterend oom!", riep Gertjan. „Mogen we even aan boord, kapitein lachte Maartje. „Wat zeg je Maartje Mogen we? Jullie moéten aan boord en we gaan varen ook, reken daar maar op. Vooruit, alle hens aan dek!" Haastig vlogen ze allemaal uit de wagen en een, twee drie stonden ze op het dek van het stoombootje. „Gaan we écht varen, oom?" vroeg Maartje ongelovig. „Natuurlijk", antwoordde oom, „maar eerst wat anders. Zo lang we hier aan boord zijn, ben ik geen oom, begrepen? Dan noemen jullie me schilderspatroons; ir A. de Nies, di- kapitein, gewoon kapitein!" „Best oom.... kapitein!" zei Maartje lachend. „Dat dacht ik ook", vulde de kapitein aan, en nu goed kijken, daar kunnen jullie wat van leren. Maartje jij gaat achter het roer staan en houdt het goed vast totdat ik kom. En jij Gertjan, kom eens hier. Kijk, ik wip zo, in één keer dit touw van het paaltje aan de wal af. Let goed op, want voortaan moet jij dat doen En terwijl Gertjan toekeek, haalde kapitein Hein het louw binnen en dreef de boot langzaam van de wal af.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5