TERS RIDGWAY VOLGT EISENHOWER OP IN EUROPA Vijftien millioen Duitsers eisen recht Brandende „Dongedijk maakte zware slagzij Souverein Japan sluit vrede met de vrije wereld Blijde terugkeer van Koningin Juliana en Prins Bernhard in het vaderland Mark Clark opperbevelhebber in het Verre Oosten V Wolf aartsdijk, Gevecht met bende eist 50 doden k SNIPPER NIEUWS Drie Prinsessen vlogen haar moeder in de armen Noodziekenhuis op Z* Beveland 7 radio? Bnding. 175 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe commandant der N. A. V. O.-strijdkrachten een principiële kwestie. ,y daalden de trappen af en plotse ling renden tot verrassing van een ieder de drie Prinsessen uit de Icehal tussen de touwen door, waarmede een breed pad was afgezet, naar haar moe der en vader toe. Nog bij de trap staande sloot de Koningin haar drie dochtertjes achtereenvolgens in de armen, waarop ook Prins Bernhard haar alle drie met een kus begroette. Pagina '4 ons kantoor, e. litie te Vlis- n het tijdvak üpril 1952, de zijn bureau windjack met and, wollen je, wringer, ijack, rolletje sigarettenetui, oenen. i inlichtingen waar de vol- ring zijn ge- d, geldstukje, andemmertje, gereedschap, hoen, gummi oche, alpino- popje, bril, hondenhals- jwring, snoer jterij, enkele mte'.s en en- 1952. D: 7.00 Nieuws; liturgische ka- ïten; 8.15 Gram. tterstanden; 9.35 :rie10.00 Voor choolradio; 11.00 12.00 Angelus; (12.30—12.33 12.55 Zonne- c nieuws13.20 Promenade or- a14.55 Gram. Zestig?" 16.00 17.00 Voor de prof. dr M. H. 18.00 Nieuws; tje; 18.30 RVU; „De rhesus-fac- eugd; 19.40 „Dit ïsementsmuziek 10.08 De gewone 20.45 „De Pax rt"; 20.55 Vier- diodokter21.25 :iton en piano liturgische ka- Gram. 10: 7.00 Nieuw9 n.; VPRO: 7.50 rs; 8.15 Gram.; ïcert; 9.25 Voor oor de kleuters; •raan en piano; ibouwmededelin- 12.40 Pianoduo; of gram.13.20 Voor de vrouw .00 Gram.15;30 klassieke muziek liderkoor; 17.15 i Nieuws13.15 Ideren; 19.00 Pi- 19.20 Jazzmuziek joo Nieuws; 20.05 Ilededelingen ol fat u niet weet" In; 22.45 Buiten- f3.15 New York 11.45 Klassieke 134 Operettemu- Rtemuziek; 13.00 fchoolradio15.30 j Gram.; 17.00 Ie kleuters; 17.30 fbespreking; 18.00 lor de soldaten Hoorspel21.00 J Nieuws22.15 lek; 22.55-23.00 ^teditie No. 14 P4. Dagsluiting. t)F: (kroppers). Iggekerke. Savoye-, jiers (witte en meloen- ZIASSE, „De fel. 209, Kou- poteerde pa- Beton- tS, Tel. 204, ïSKALF. lerke. tDIKANT, Jklok, i.g.s.z. ten kapstok |E, 22, West- AFRASTE- |sen en den- tomaten- bonenstok- en W. DE 21, Oostka- itAAGD: AVOND- hoge prijs, i Dagblad te EN: (schikbaar v. peten en fl ier gunstige Ito voor ant- Br. aan Post- Ultgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2158 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 29 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan, Woensdag: Zon op 5.12 u., onder 20.04 u. Maan op 9.10 u., onder 1.57 u. Hoogwater Woensdag 30 April: Vlissingen: 5.40 u. 1.77 m., 18.02 u. 1.52 m. Terneuzen :6.09 u. 1.95 m„ 18.35 u. 1.71 m. Wemeldinge: 7.21 u. 1.48 m., 19.46 u. 1.24 m. Zierikzee: 7.04 u. 1.24 m., 19.25 u. 1.02 m. President Truman heeft gisteren te Washington meegedeeld, dat generaal Ridgway, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Ver enigde Naties in Korea, benoemd is tot opperbevelhebber der N.A.V.O. strijdkrachten in Europa, als opvolger van generaal Eisenhower. Gene raal Mark Clark is benoemd tot opvolger van generaal Ridgway in Korea en als bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. President Truman deelde nog mede generaal Ridgway tot Atlantisch opperbevelhebber in Europa te hebben benoemd, nadat de Atlantische Raad hem met algemene stemmen had verzocht een Amerikaanse officier als opvolger van generaal Eisenhower aan te wijzen. Generaal Ridgway zal zijn werkzaamheden op het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Fontainebleau omstreeks één Juni a.s., de datum waarop generaal Eisenhower de zijne zal beëindigen, aanvangen. Generaal Gruenther blijft chef van de N.A.V.O.-staf in Parijs. President Truman zei in een bood schap aan generaal Ridgway: „Het is mij een behoefte u, bij het aanvaarden van uw zeer verantwoordelijke taak, mijn gevoelens va de hoogste per soonlijke achting over te brengen en u het allerbeste bij de vervulling van uw jjieuwe functie toe te wensen. Ik weet dat het gehele Amerikaanse volk, evenals alle vrijheidslievende volken ter wereld, achter u zullen staan". Omtrent de benoeming van generaal Mark Clark zei de president: „Ik wens er de nadruk op te leggen dat generaal Mark Clark de politiek zal voortzetten, die generaal Ridgway, bij het leiden 'iiiiiiiiBinimiii II. De taak van de overheid. ER SCHUILT een hiaat in de rede nering, die de beide wethouders van Wolphaartsdijk hebben opgesteld ter verdediging van hun beleid. Een hiaat, dat voortspruit uit deze vraag: „Wat is eigenlijk de taak van de overheid?" Wjj hebben over deze zaak met verschillende mensen gesproken en wij hebben er veel over nagedacht en onze conclusie moet zjjn, dat de wethouders, hoe sympathiek hun hou ding ook aandoet, èn practisch èn principiëel ongelijk hebben. Waarbij ons tevens van het hart moet, dat de wijze, waarop Ged. Staten gemeend hebben deze zaak te moeten aanpak ken, onsympathiek en uitermate on tactisch is! De principiële vraag waar het hier om draait is deze: „Ligt het inderdaad op de weg van enige overheids instantie zich te mengen in een ge schil, dat een ondernemer heeft met zijn klanten? Mag enige overheids instantie naast een ondernemer een ander aanstellen, niet op grond van het feit, dat er noodzaak is voor twee, maar enkel en alleen op grond hier van, dat het publiek die ene niet wil? Naar ons gevoelen gaat de overheid hiermee volkomen buiten haar boekje. In het geval Wolphaartsdijk hadden B. en W. alleen een tweede vergun ning mogen afgeven als er inderdaad een tweede taxi noodzakelijk was, dus als één het werk niet afgekund had. Het feit, dat het publiek de heer Eggebeen niet mag (terecht of ten onrechte, dat laten we in het mid den) had geen rol mogen spelen. Had trouwens ook geen rol behoeven te spelen, want een taxi-ondernemer, die geen klanten krijgt, kan nu een maal niet lang taxi-ondernemer blij ven, tenzij hij al zfjn geld er aan wil wagen. En wij hebben niet de in druk, dat de heer Eggebeen zijn taxi aanhoudt alleen om zijn dorpsgenoten te plagen. Voor hem is het wel dege lijk een bestaanskwestie! Hoe of men dit ook keert of wendt, naar ons gevoelen is de redenering van de wethouders niet houdbaar. Zij hebben inderdaad pal te staan voor de belangen van hun burgers maar ditmaal stonden zij op een bres, waar zij in geen geval als wethouders mochten staan. Waarbij we echter graag aantekenen, dat zij ons juist door dit optreden te sympathieker geworden zijn! [AXE SYMPATHIE gaat niet uit naar het college van Ged. Staten. Want wij kunnen ons niet helemaal aan de indruk onttrekken, dat zjj in wezen dezelfde fout gemaakt hebben als de beide wethouders. Maar om dat zij nu eenmaal een hoger gesteld college vormen hebben zij het gelijk aan hun zijde! Rafelt men n.l. de zaak uiteen, dan vraagt men zich af, waarom men de eerste maal het beroep van de heer Eggebeen gegrond verklaard heeft tegen het eenstemmig advies van B. en W. in en tegen het advies van de Rijksverkeersinspectie in. Daar moet een zeer gegronde reden voor zijn. En wij geloven, dat wij er niet ver naast zijn als wij veronderstellen dat, was niet de heer Eggebeen maar een ander uit een andere plaats in beroep gekomen, de beslissing anders gevallen zou zijn! Let wel, hierin zit geen enkele beschuldiging van cor ruptie of wat dan ook opgesloten, dat zij verre van ons. Wij vertrouwen onvoorwaardelijk in de onkreukbaar heid van dit college. Maar toch ge loven wij, dat de sympathie voor de heer Eggebeen hier de doorslag heeft gegeven. En dat nog niet eens voor de mens Eggebeen, maar voor het geval-Eggebeen. Want zoals wij al schreven, de heer Eggebeen zit al laren in het personenvervoer. Vroe ger exploiteerde hij een busdienst en op een kwade dag is hem die vergun ning afgenomen om redenen, waaraan de heer Eggebeen part noch deel had. Deze is daarop met zijn taxi-onder neming begonnen en wjj vermoeden (Zie voor vervolg pag. 2.) van de actie der Verenigde Naties in Korea, op zo bekwame wijze heeft ge voerd. Dit geldt ook voor het streven om, zo mogelijk, tot een eervolle wa penstilstand in Korea te komen". INSTEMMING. Officieren van veertien landen, die werkzaam zijn op het N.A.V.O.-hoofd kwartier te Fontainebleau, hebben eenstemmig hun voldoening uitgespro ken over de benoeming van generaal Ridgway tot de nieuwe N.A.V.O.-op- pefbevelhebber in Europa. „Het is een grote eer voor ons te mogen dienen onder een dergelijk befaamd krijgs man, die op zo'n uitzonderlijke staat van dienst kan bogen", verklaarden zij. Ook op de ministeries van Buiten landse Zaken van N.A.V.O.-landen is de benoeming van Ridgway met in stemming begroet. VERKLARING VAN EISENHOWER. Generaal Eisenhower, die zich thans, op een afscheidsbezoek, in de Britse bezettingszöne van Duitsland bevindt, zei: „Mijn opvolger, generaal Ridgway, zal het uitstekend met de Europeanen kunnen vinden. Europa heeft de beste combinatie voor de leiding van de N.A.V.O.-strijdkrachten gekregen, die de Amerikaanse weermacht het kon verschaffen. WAAROM GRUENTHER NIET? Luitenant-generaal Gruenther heeft een ongeëvenaarde kennis van de bouw der N.A.V.O.-organisatie en van het vermogen en de behoefte aan hulp van elk der N.A.V.O.-staten. Deze ken nis en Gruenthers bekwaamheid wor den ten volle gewaardeerd, doch men is van gevoelen dat hij te weinig daad werkelijke ervaring van de strijd te velde heeft om voor vervulling van de belangrijkste militaire functie der Westerse wereld in aanmerking te kunnen komen. Generaal Mark Clark, de nieuwe opperbevelhebber der Verbonden troepen in Korea en commandant der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, maakte, als chef van de generale staf, deel uit van het eerste Amerikaanse expeditieleger, dat in de afgelopen oorlog naar Europa (Enge land) werd gezonden. Aan de voor avond der geallieerde landingen in Noord-Afrika zwom hij uit een onder zeeboot naar de kust, om de landings operatie persoonlijk voor te bereiden. Hij was ook de man, die van het vijfde Amerikaanse leger, dat zich vechtend in Italië een weg baande, een hechte eenheid maakte, ondanks het feit dat dit leger uit troepen van vele nationa liteiten was samengesteld. OM TWEE MILLIARD MARK. MASSALE DEMONSTRATIE TE BONN VAN VLUCHTELINGEN VERWACHT. Vijftien millioen Duitsers, die in de oorlog have en goed verloren hebben, hebben thans in revolutionnaire stemming het oog gericht op het parlement in Bonn, dat de volgende week in een vierdaags debat over een beperkt herstel der oorlogsverliezen zal moeten beslissen. Negen millioen hunner zijn vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, het Sudetenland en de vroe gere Duitse nederzettingen in de Balkan. Dat de verwachtingen van dit miliioenenleger niet hoog gespannen zijn blijkt wel uit het feit, dat de talrijke organisaties van de getroffenen bezig zijn groot alarm te slaan om het parlement bij voorbaat duidelijk te maken, dat zij zich niet zullen neerleggen bij een aanvaarding van het hangende wetsontwerp. De organisaties hebben alle getroffenen opgeroepen om Zon dag, voor de aanvang van dit grootste debat sedert het bestaan van de Bondsdag, naar Bonn te komen om daar een protestdemonstratie tegen het ontwerp te houden. Het protest staat onder het motto, dat de vijftien millioen getroffenen zich, in gesloten formatie zullen ver zetten tegen een Duitse deelneming aan het Europese leger zolang men niet voorziet in een jaarlijkse uitkering van ruim twee milliard mark. Nu is echter reeds het totaal van twee milliard naar de opvatting van de getroffenen te gering. Zij ver gelijken het met de twaalf milliard, die Duitsland zal gaan opbrengen voor de Europese verdediging en gebruiken daarbij het argument, dat de verzeke ring der sociale rust door een recht vaardige lastenverdeling een minstens even zo belangrijke defensiebijdrage zou vormen als de Duitse legercontin- genten. Nu het de getroffenen eenmaal be kend is gew >-den, dat het nationale inkomen de honderd milliard mark per jaar heeft overtroffen, menen zij dat zij met hun eis van een jaarlijkse uitkering van minstens drie milliard volkomen in hun recht staan. Het is nog volkomen onzeker, hoe het boekdeel van een wetsontwerp er na de parlementaire behandeling zal uitzien. Er zijn niet minder dan 150 voorstellen tot wijziging ingediend, voornamelijk door de oppositie die zich tot spreekbuis van de ontevreden volksdelen wil maken. Volgens dr Kather kan slechts een illusionist verwachten, dat er tenslotte iets dra gelijks uit de bus zal komen. Het ge volg daarvan zou kunnen zij, dat de getroffenen verder in een politiek iso lement worden gedrongen. Daardoor zou een blok sociaal ontvredenen wor den gevormd, dat buiten de traditio nele partijen staat. KRONING VAN KONINGIN ELISABETH 2 JUNI 1953. De kosten bedragen een millioen pond sterling. Officieel wordt meegedeeld, dat Ko ningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. Met voorbereidingen zal men waarschijn lijk spoedig beginnen. De kosten van de gebeurtenis zullen mogelijk bijna een millioen pond sterling bedragen. Alleen het voor de plechtigheid ge reed maken van de Westminster Abdij zal drie tot vier maanden vergen. Bestandsbesprekingen in Korea verdaagd. Op verzoek van de Noordelijken zijn de bestandsbesprekingen in Korea gis teren voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit besluit is genomen op de eerste plenaire bijeenkomst sedert midden- Februari, die 55 minuten duurde. Brigade-generaal William Nuckols heeft meegedeeld: „Het opperbevel van de V.N. is van gevoelen, dat een algehele oplosing van het probleem mogelijk is en daarom is zo'n oplossing voorgesteld". Bij een gevecht in de omgeving van de dessa Blado (25 kilometer ten Zuid- Oosten van Pekalongan) tussen mili tairen en bewapende verzetslieden zijn vorige week 50 doden gevallen. De omvang van de bende wordt door mi litaire autoriteiten geschat op 200 man. De militairen verloren 20 man, de po litie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking. De bende werd tenslotte door de militai ren in Westelijke richting opgejaagd Over de rivier Sumilir. I TWAALF BRANDWEERLIEDEN RAAKTEN BUITEN KENNIS. Op het Nederlandse vracht-passagiersschip „Dongedijk" van de Holland- Amerika-Ljjn (10.942 ton) is brand uitgebroken toen het gemeerd lag aan de Ballantyne pier te Vancouver. Brandweerlieden en leden van de be manning bestreden het vuur, dat na een uur beperkt was tot de machine kamer en ruim 3, waarin zich 37 Britse auto's bevinden. Zes sleepboten lagen klaar om het schip buiten de haven te brengen als de brand niet te be dwingen zou blijken. Het schip is op zijn eerste reis. Door het bluswater maakte de „Don gedijk" zware slagzij naar bakboord. Men liet toen de lege olietanks aan stuurboord vollopen om de slagzij op te heffen. Er werden duizenden liters water in de brandende machinekamer gespoten. Twee uur na het eerste alarm woedde de brand nog in ma chinekamer en ruim. Na twee en een half uur was men het vuur meester. Bij het blussingswerk, waarbij ge bruik werd gemaakt van schuim, ge raakten twaalf brandweerlieden door de rook buiten kennis of liepen lichte verwondingen op. RUSSISCHE AMBASSADEUR IN AMERIKA: „VOORBEREIDING VOOR NIEUWE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN". De Verenigde Staten hebben gisteren vrede gesloten met een Japan, dat volgens president Truman het respect van de wereld in de afgelopen zes jaar heeft verdiend door zijn inspanning een democratie op te bouwen. Met een korte plechtigheid te Washington is het vredesverdrag met Japan om 14.30 uur van kracht geworden. De geallieerde bezetting van het land is opge heven en de volledige souvereiniteit hersteld. Ook het onlangs tussen Amerika en Japan gesloten verdrag is van kracht geworden. Tijdens de plechtigheid te Washington zijn boodschappen voorgelezen van president Truman en Japans premier Sjigeroe Josjida. Truman zei, dat het verdrag een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Japan inluidt en Josjida, dat zijn volk weet dat een land geen dividenden kan trekken als het niet bijdraagt tot de gezamenlijke inspanning en in vesteert in het gemeenschappelijk welzijn van de mensheid. Verder zei hij, dat Japan zijn strijdkrachten tegen communistische agressie moet opbouwen. getekend, treedt het in werking zodra zij het ratificeren. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de Nederlandse en Japanse rege ringen zijn overeengekomen, dat hun wederzijdse vertegenwoordigingen met ingang van 28 April 1952 de status van ambassade zullen bezitten. Japan en nationalistisch China heb ben Maandag te Taipeh een vredes verdrag getekend. Japan had dit ver drag de naam willen geven van „vriendschapsverdrag", doch het ver zoek van China, van „vredesverdrag" te spreken, is ingewilligd. Volgens het protocol van het Japan se ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin het sluiten van dit verdrag werd medegedeeld, zijn voor dit ver drag de bepalingen in het verdrag van San Francisco^ omtrent herziening van de tegen oorlogsmisdadigers uitgespro ken vonnissen en het aangaan van on derhandelingen over schulden aan het buitenland niet van kracht. India heeft bekend gemaakt, dat do staat van oorlog tussen India en Japan geëindigd is. India, dat het vredesver drag niet heeft ondertekend, zal, ver moedelijk begin Mei, een apart ver drag met Japan sluiten. De Sowjet-ambassadeur in Washing ton Alexander Panjoesjkin, heeft in een verklaring het Japanse vredesver drag en Japans-Amerikaans veilig heidsverdrag de voorbereiding van een nieuwe oorlog in het Verre Oosten ge noemd. De Amerikaanse ratificatie-oorkonde is officieel gedeponeerd door minister van Buitenlandse Zaken Acheson. Rioeki Takeoetsji bood toen zijn ge loofsbrieven aan als Japans zaakgelas tigde te Washington. Het vredesverdrag is van kracht ge worden voor de tien landen die tot dusver ratificatie-oorkonden hebben gedeponeerd, t.w.: Argentinië, Austra lië, Engeland, Canada, Frankrijk, Mexico, Nieuw-Zeeland, Pakistan en de Verenigde Staten. Voor de overige 38 landen die het vredesverdrag in September van het vorig jaar te San Francisco hebben Gewezen Amerikaane attaché in Moskou beschuldigd. Het Amerikaanse leger heeft be schuldigingen uitgebracht tegen gene- raal-majoor Rovert Grow. Grow is militair attaché in Moskou geweest. Een Sowjet-agent slaagde er nl. enige tijd geleden in om fotocopieën van zijn dagboek te maken. Overeenstemming „Bevordering Bescherming Bevolking" en „Steun Wettig Gezag". De dagelijkse besturen van de stich ting „Bevordering Bescherming Bevol king" en van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag", die te Utrecht gezamenlijk vergaderden, zijn tot we derzijdse overeenstemming gekomen omtrent de basis, waarop in den ver volge de meest vruchtbare samenwer king bereikt zal kunnen worden. rj jJJ Gistermiddag, omstreeks half vier, is de 16-jarige Fons Liebreks langs het Eindhovens Kanaal bij Mierlo over vallen. Hij werd neergeslagen en be roofd van een geldtas, inhoudende on geveer f 15.Voorts werd hem zijn polshorloge ontnomen. De dader, een 17-jarige jongen uit Helmond, werd kort na de overval door enkele boeren en jongens gegrepen en aan de politie overgeleverd. Ede kan niet meer de eer opeisen de oudste tweeling van Nederland binnen zijn muren te heb ben. Gistermorgen is n.l. een der bei de zusters, Maria Mellink-Koops, wo nende aan de Proosdijweg overleden. Zij bereikte de leeftijd van 90 jaar. Het echtpaar W. Boon—J. Bruin te DenBurg (Texel) hoopt Maandag 5 Mei a.s. de dag te herdenken, waarop het voor zestig jaar in het huwelijk trad. Beiden zijn 86 jaar oud. Pre mier Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij voorlopig niet van plan is een. minister voor Europese Zaken te benoemen. Gistermiddag om vijf minuten voor half vier streek het K.L.M.-vliegtuig „Utrecht", waarmee het Koninklijk paar terugkeerde uit Amerika op Schip hol neer. Om precies half vier, werd de roltrap voor 'de deur gereden, de deur geopend en onder de enthousiaste juichende begroeting van het publiek verscheen de Koningin als eerste in de deuropening. Het gejuich van de belangstellenden verstomde en met een gelukkige glimlach om haar lippen luisterde de landsvrouwe naar het volkslied. Achter haar. stond Prins Bernhard. De eerste, die de Koningin daarna op vaderlandse bodem de hand drukte, was minister-president dr W. Drees. Onder de andere vooraanstaande ge nodigden, die in een groep bijeen voor de ingang van de hal stonden, waren de ministers Beel, Van den Brink, Wemmers en Lieftinck, e.a. Terwijl de duizenden toeschouwers op de dakpromenade van het stations gebouw, waarlangs de vlaggen van de Verenigde Naties wapperden, hun blijdschap over de terugkeer van het Koninklijk paar met gejuich onder streepten, wandelden de Koningin en de Prins de hal binnen, waar op de zelfde plaats als bij het vertrek de mi crofoons van televisie, film en radio waren opgesteld. Zacht sprekende gaf eerst de Konin gin en daarna de Prins de omroeper antwoord op een aantal vragen, die hij stelde. Daarna namen Koningin Juliana en Prins Bernhard afscheid van de be manning van het vliegtuig. Korte tijd onderhield het Koninklijk paar zich toen nog met de leden van het Kabi net, de Canadese gezant Pierre Dupuy en de ambassaderaad der Amerikaanse De eerste begroeting was voor Prinses Beatrix (links). Op de andere foto zien we Koningin Juliana en Prins Bernhard op het ogenblik, dat ze juist weer voet hebben gezet op Nederland se bodem. Geheel rechts minister Drees ambassade, de heer William C. Trimbe. Na ook allen van deze groep de hand te hebben gedrukt, begaven Koningin, Prins en de drie Prinsessen zich weer naar buiten, waar voor de Icehal de hofauto reeds wachtte. En toen ging het naar Soestdijk, naar huis. SPIONNAGECOMPLOT IN WEST-DUITSLAND ONTDEKT Te Frankfort zijn drie personen aan gehouden twee mannen en een vrouw verdacht van spionnage. In Berlijn zouden twee personen zijn gearresteerd. Volgens berichten in de West-Duitse pers was de Amerikaan se contra-spionnagedienst een vrouw op het spoor gekomen, die de voor naamste agent van de groep _was. Zij werd aangehouden, toen zij op het hoofdpostkantoor te Keulen haar post afhaalde. Op grond van op haar ge vonden documenten waren de overige leden van de groep gearresteerd. Jaarvergadering afd. Z.-Beveland- West Ned. Rode Kruis. Maandagavond werd in hotel „Do Zwaan" te Kapelle de jaarvergadering gehouden van de afd. Zuid-Beveland West van het Ned. Rode Kruis. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaresse, mevr. Bruyning. De penningmeester, de heer J. Hom mes, moest in zijn financieel verslag melding maken van een nadelig saldo van f 990.48. Vervolgens deed de voor zitter, de heer A. J. van Heel te Goes verschillende mededelingen over het werk in het afgelopen jaar van de bloedtransfusiedienst, de welfare af deling en de moedermelkceritrale. Uit het tijdschriftenhuisje te Goes wordt iedere week 25 kg. lectuur naar ver schillende adressen verzonden. Voor deze tijdschriftendienst vroeg de voor zitter nog eens de bijzondere aandacht. Via de moedermelkcentrale werd in het afgelopen jaar 371 liter moeder melk naar Amsterdam verzonden. Verder gaf de heer Van Heel een uitvoerig overzicht van de vele takken van werk van het Rode Kruis. Van 26 Mei6 Juni zal er weer een grote ledenwerfactie worden georganiseerd. Voorts zeide de heer Van Heel, dat het nodig zal zijn dat er op Zuid-Be veland een noodziekenhuis komt. Da mes met een E.H.B.O.-diploma zullen dan opgeleid kunnen worden tot ver pleegster in dit noodziekenhuis. Ook de Rode Kruis colonnes moeten nog worden uitgebreid. Nadat de heer C. Traas te Biezelin ge allen had opgeroepen om het werk van het Rode Kruis te steunen, sprak burgemeester H. C. van Suylekom van Kapelle over de noodzaak van aan sluiting bij de luchtbeschermingsdienst en de geneeskundige dienst. Na de pauze werd de film: Het le ven van Pasteur, vertoond. Deze zeer goede film, welke voor de eerste keer in Zeeland werd vertoond, werd zeer gewaardeerd. VERDRAG MET W.-DUITS- LAND WORDT EIND MEI ONDERTEKEND. Vermoedelijk tegen midden Mei zal te Parijs een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk wor den gehouden om de nog hangende kwesties tusen de geallieerden en W. Duitsland, voortvloeiend uit de ver dragen ter vervanging van het bezet tingsstatuut, te regelen. Men stelt zich voor deze verdragen en het verdrag over het Europese leger omstreeks 20 Mei te ondertekenen. Kind brak been onder wals. Gistermiddag i op de hoek Rijks wegMoolweg te Kloetinge het 5-jarig meisje L. uit Kloetinge, spelenderwijs met een bee tje onder een arm van een zware ijzeren wals geraakt. Met andere kinderen was zij daar aan het spelen toen plotseling de walsarm kan telde en haar op het beentje trof, dat brak. Nadat dr Entink de eerste hulp had verleend werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond In de ochtend plaatselijk mist, over- rigens wisselende bewolking met nog slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1