Nare dagen ZEELAND DOOR WATER EN VUUR De 25 Middelburgse graven kwamen de oorlog goed door» C Bestaansbronnen van Sluis kunnen in de toekomst behouden blijven* „Ik ben dankbaar, dat hetgeen ik zei, zoveel weerklank vond*" BAAYENS UW OPTICIEN Vlissingse Volkscredietbank breidt werkzaamheden uit* Onverstoorbaar in de wisseling der eeuwen Vanaf de stadhuisgevel zien zij neer op de moderne mens» Zeeuwse Wandelingen l x •bed Is ook voor U ideaal! Overval van kommies had weinig succes. Pagina 2 Maandag 28 April 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 We zijn er, jen de kin- in een leuk pg- iet Schut- ate van da ëstone een (ven door 1 en M.T.V. van Roo, bswoord in IBolkestein |der van 't ie garni- iPotte'coom lijze, voor- Tiisie voor Ihiiles de de lenig- ie dames hs uitste- lelfbeheer- lider gra- overige fening (da- |ische dans oefeningen jrichtsbalk- |en rhyth- a) werden Iwijze uit- Ivond wa- nbineerde vrije oefe- Wat hier Ier bewon- pze bedoe- voor het |jzer, oud wel een terrichtin- rek waren &OD. nededele® rie maan» kl 22 on- Itige aard pbewaakte voorge- luiker on- 1 was. Het die een ■sluitboom 1 niet kon ■den weg- ltrein een "aarbij in lipperlicht lenegeerd. It mensen (reeds ge- Ir over te Tie spoor- |in nader- rENTIE Jli T t 175. Op deze foto ziet men nog net enkele gravenbeelden. Statig staan in hun nissen aan de Stadhuisgevel van Middelburg de 15 graven uit de gravenhuizen, die iedereen natuurlijk nog van de ager# school kent. Eeuwen lang hebben zij vanaf hun hoge stand plaats neergezien op het drukke gedoe op de Markt. Geslachten kwa men, geslachten gingen, maar zij bleven onverstoorbaarOor gen werden gevoerd, de vrede werd gevierd, zij bleven onbewogen, otdat op die gedenkwaardige 17e Mei van het jaar 1940 de vlam men om hen heenspeelden. Zou dit het einde zijn? Maar nee! Zonder schade kwamen zij de strijd wel niet door, doch zij bleven staan, stoer en sterk in de werveling van stof en puin. En opnieuw getuigen zij van de grootsheid der voorbije eeuwen, van het Zeeland, dat zij dienden en duizenden blijven even staan om een blik omhoog te werpen. Oorspronkelijk waren de graven dienaren (leenmannen) van de keizer van Duitsland, hun leenheer, maar al spoedig streefden zij er naar onaf hankelijk te worden, wat de meesten goed gelukte. Wanneer wij de levensgeschiedenis van deze heren (er zijn ook een paar gravinnen bij) bestuderen, valt het ons op, dat ze bijna hun leven lang oorlog moesten -voeren: tegen de kei zer, de bisschop van Utrecht, de Frie zen en West-Friezen en de graaf van Vlaanderen. Vooral in Zeeland heb ben we veel met laatstgenoemde te maken. Het ging hier n.l. om Zeeland bewester Schelde, dat zijn de eilan den Walcheren, Noord- en Zuid-Be veland. Zowel de graven van Holland als die van Vlaanderen maakten aan spraak op dit gebied. Enkele mach tige Zeeuwse edelen waren Vlaams gezind. Bij het bekijken van de beelden aan het Stadhuis zullen we ons houden aan de indeling in vijf gravenhuizen, zoals de geschiedenisboeken die aan geven. HET HOLLANDSE HUIS. Uit dit gravenhuis treffen we aan: Dirk V, Floris II, Dirk VI, Floris III, Dirk VIII, Ada, Willem I, Floris IV, Willem II, Floris V en Jan I. Floris III is bekend door zijn kruis tocht naar het Heilige Land. In 1187 had sultan Saladin Jeruzalem op de kruisvaarders heroverd en de drie machtigste vorsten uit Europa, Fre- derik Barbarossa, keizer van Duits land, Richard Leeuwenhart, koning van Engeland en Filips II August, ko ning van Frankrijk, maken zich op ter kruistocht. In hun gevolg bevindt zich ook Floris III. Hij heeft echter Jeruzalem niet gezien, in Klein Azië is hij gestorven. Ook zijn zoon Willem I heeft deel genomen aan een kruistocht, maar is niet verder geweest dan Egypte, waar hij Damiate veroverde. Ada is eigenlijk nooit gravin ge weest. Ze was het enige kind van Dirk VII en toen haar vader nog niet begraven was, trouwde ze met graaf Lodewijk van Loon. Haar poging om te regeren is niet gelukt, ze moest het onderspit delven voor haar oom Wil lem I. Tijdens diens regering krijgt Middelburg stadsrechten (1217). „ZWARTE GRIET". Willem II heeft veel voor Zeeland gedaan. Aan de Abd(] te Middelburg heeft hg veel voorrechten geschonken; hy is er ook begraven (in de Koor kerk). Bij Westkapelle heeft hij in 1253 gravin Margaretha van Vlaanderen („Zwarte Griet") beslissend verslagen. Toen hij in 1250 tegen de West- Friezen sneuvelde, was zijn zoontje Floris V nog maar twee jaar oud en daarom kwam deze onder voogdij van zijn oom Floris (de Voogd). Som mige lezers herinneren zich misschien nog, dat in de in 1940 verwoeste Nieuwe Kerk twee borden hingen met de namen Willem II en Floris de Voogd al3 herinnering aan deze per sonen. De moord op Floris V door enkele edelen is algemeen bekend. Zijn 12- jarig zoontje Jan I stond helemaal on der de invloed van Wolfert van Bors- sele, die op het kasteel Zandenburg bij Veere woonde. Tenslotte werd de haat tegen deze Zeeuwse edelman zó groot, dat het volk hem in 1299 te Delft vermoordde. Kort daarop stierf ook Jan I kinderloos. HET HENEGOUWSE HUIS. Hieruit hebben we Jan II, Willem III, Willem IV en Margaretha. Onder Willem III is de strijd tussen Holland en Vlaanderen over Zeeland bewester Schelde tot een goed einde gebracht: het werd definitief afgestaan aan Hol land (1323). Willem IV sneuvelde in 1345 bij Sta voren tegen de Friezen en toen is er strijd ontstaan tussen zijn zuster Mar garetha en haar zoon Willem V, de bekende Hoekse en Kabeljauwse twis ten (verleden jaar heb ik hierover nog geschreven). HET BEIERSE HUIS. Willem V, Albreeht, Willem VI en Jacoba behoren tot dit gravenhuis. Voor de Zeeuwen is Jacoba van Beie ren wèl het bekendst van dit viertal. Haar verblijf op het Slot Oostende te Goes, waar ze een moerbeiboom heeft geplant, die pas een twintigtal 'jaren geleden is doodgegaan; het deelnemen aan het vogelschieten, waarbij ze zelfs schutterskoningin werd; haar (vierde) huwelijk met de Zeeuwse edelman Frank van Borssele, met wie ze enkele gelukkige jaren heeft doorgebracht, de laatste van haar zo korte leven. Dit zijn allemaal overbekende gebeur tenissen uit haar veelbewogen leven, dat in 1436 eindigde met het sterven aan de tering. Tevoren had ze haar laiiden moeten afstaan aan haar neef Filips van Bourgondië. HET BOURGONDISCHE HUIS. Filips de Goede, Karei de Stoute en Maria uit dit gravengeslacht hebben een beeld aan het Stadhuis. We zijn nu al in de 15e eeuw en van deze vorsten weten we heel wat meer dan over die uit de eerste jaren van de graventijd. Zij werden steeds rijker (vooral Filips) en machtiger en had den te regeren over zoveel gewesten, dat ze niet speciaal de Zeeuwse be langen konden behartigen. Wel kwa men ze in onze provincie om inge huldigd te worden en ook wel als de omstandigheden het nodig maakten, b.v. wanneer ze geldgebrek hadden en een bede aanvraag om geld) tot het volk richtten. HET OOSTENRIJKSE HUIS. Met Maximiliaan, Filips de Schone en Karei V zijn we gekomen aan het eind van de rij gravenbeelden. Maxi miliaan, de echtgenoot van Maria, is geen graaf geweest, maar wel twee keer voogd: eerst over zijn zoon, later over zijn kleinzoon. Onze laatste Heer Filips II is niet in de gevel van het Stadhuis vertegen woordigd. Dat kon ook niet, de beeld houwer Michiel IJwijnszoon leefde tijdens Karei V. Tussen 1514 en 1518 heeft hij de beelden afgeleverd en beelden voor de toekomst kon hij na tuurlijk niet vervaardigen, omdat ook voor h§m die toekomst verborgen was.L. v. W. Rapport van de Prov. Plan. Dienst in Zeeland. Mogelijkheden voor houtverwerkende industrie» Van een voorname handelsstad, gebasseerd op transito-verkeer, is Sluis, vooral sedert het begin van de I9e eeuw, geworden tot een agrarische ge meente met exporthandel in landbouwproducten en vee, alsmede toeristen centrum. Bovendien zijn de bestaansbronnen de laatste decennia aange vuld met industrie, die niet zoals vroeger plaatselijk of regionaal verzor gend, maar primair van karakter is geworden. Dit is de hoofdconclusie van een rapport over de bestaansmogelijkheden van Sluis, uitgebracht door de Prov. Planologische Dienst in Zeeland op verzoek van het gemeentebestuur van Sluis. Het rapport constateert, dat de so ciaal-economische structuur, ondanks de overheersende positie van de land bouw, een sterkere differentiatie ver toont dan het omringende West- Zeeuws-Vlaamse gebied. Dit komt ten goede van het economische leven. LANDBOUW EN VEETEELT. Wat de veeteelt betreft zegt het rapport, dat Sluis voor de veehandel zeer gunstig ligt ten opzichte van de Belgische kust en de verbindingswe gen met N.-Frankrijk. Vooral mest- vee wordt veel in de gemeente ver handeld. Wat het akkerland betreft was er voor de oorlog veel export naar België o.m. van gerst ten behoe ve van de Belgische bierbrouwerijen. De huidige prijzenregeling en land bouwpolitiek heeft dit nu echter on mogelijk gemaakt. De tuinbouw is in Sluis slechts zwak vertegenwoordigd. In 1946 was ongeveer 30 tot 40 pet van de oppervlakte van de gemeente (Ingezonden Mededeling adv.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Een lange reis is ten einde. De talrijke grote redevoeringen, die Koningin Juliana in Amerika heeft gehouden, zoals tijdens het diner bij president Truman, voor de leden van de Veiligheidsraad en in San Francis co drie en dertig jaar nadat de stad door een aardbeving werd verwoest, die veelal een Europese visie op de huidige situatie weergaven en soms ook een waarschuwing inhielden, heb ben niet nagelaten in de V. S. en ook elders op de wereld diepe indruk te maken. Koningin Juliana, zo leek het in de loop van haar bezoek, was niet alleen als vertegenwoordigster van Nederland naar Amerika gekomen, maar ook als vertegenwoordigster van de West-Europese beschaving. Het was dan ook niet zonder reden, dat Ko ningin Juliana tot een verslaggever van het A.N.P. zei: „Ik ben er erg dankbaar voor, dat hetgeen ik gezegd heb zoveel weerklank heeft gevon den." En uit deze woorden blijkt, dat zij, zoals vele anderen ervan overtuigd zijn, dat haar reis niet tevergeefs is geweest. „Aan onze tocht door de Ver enigde Staten heb ik prachtige her inneringen", zo voegde zei er aan toe. „Door de hartelijke ontvangst ben ik uiterst getroffen". Niet het minst heeft zij prachtige ervaringen opgedaan tij dens haar bezoek aan Canada, aan de Nederlandse emigranten. „Je moet echt pioniersbloed hebben om er aan te beginnen. Het is een hele rijstebreiberg waar je doorheen moet. U zult het met me eens zijn dat emi greren niets is voor mensen waar niets inzit. Je moet er het ware pioniers- bloed voor hebben en je moet er iets (Ingezonden Mededeling adv.) Verdrijf de periodieke pijnen MARNIX D'HONTENISSE P bi 64. Zelfs Henk en Gerda waren tegenover Rudolf Weber hun gereserveerdheid vergeten. Deze jonge man met zijn trouwe ogen, vol rijpe berusting, verkregen in een school van ontzaglijk leed, was een huisgenoot geworden. D' Wilde zag zich genoodzaakt zijn persoonsbewijs in Middelburg te gaan terughalen. Volgens een kaartschrij- ven moest hij het komen afhalen op een vastgestelde datum en op een bepaald uur aan het hoofdbureau van de Gestapo. Hij gevoelde zich als een kwajongen, die bij de boven- ®??.ster n,oet komen om een pak slaag. Hij was niet bang in het hol van de leeuw te verschij- ien, maar de grievende belediging, die er in lag, krenkte iem diep. Het loopt best af, vrouwtje, zei hij, toen hij vertrok, •r. z«n er al meer geweest, die Joden aan het station wilden komen groeten. Je krijgt een Duitse uitbrander en daarmee is het afgelopen. Het grote gebouw, op de hoek van een der voornaamste straten, juist tegenover de brug als men van het station tornt, maakte een imponerende indruk met de grote bloed rode hakenkruisvlag boven op het dak. Menige Zeeuw was daar al op het matje geweest en velen hadden er het mln van een bittere lijdensweg gevonden, wee uur lang moest De Wilde wachten. Dat behoorde tot de intimidatiemethode van de Gestapo-heren. toen eindelijk zijn naam werd afgeroepen en hij onder geleide van een zwaar gewapend soldaat naar binnen werd gevoerd, stond hij 'tegenover een mageren fanaticus. De ent zat aan een brede schrijftafel met een stapel papie ren voor zich. Hij bleef een poos doorschrijven en keek n °m' randen van zÜn kril naar De Wilde. ™ilde staarde in de kop van een sater, een lang- trefP'® smal hoofd. De Wilde moest denken aan de por- etien van Alva. Een smalle spitse kin en twee kale in- ammen op zijn voorhoofd, waarop de horenstompjes van ui ontbraken- Zijn ogen waren staal hard, en schenen an kleur te kunnen veranderen tussen groen en lichtgrijs. ,,Pfn J met zÜn lange, graaiende vingers in zijn papie- gnste, onderging De Wilde de impressie van roof- klauwen. Zijn vingers stonden -krom en zijn gepunte nagels krasten over het papier. Toen wierp hij zijn bril voor zich op tafel en keek De Wilde enige seconden honend aan. Je mag het een wonder heten, dat je nog op vrije voeten loopt, hoorde De Wilde zich toevoegen. Ofschoon hij weinig edels van de stem uit zó'n Lombroso-kop ver wacht had, keek hij toch onwillekeurig even op, toen het sissend stemgeluid tot hem kwam. De kerel opende nau welijks zijn mond. Hij perste de lucht tussen de dunne spleetjes, die zijn lippen vormden naar buiten, als adder- spog, waarmee hij zijn slachtoffer vernietigen wilde. Kun je niets zeggen, grijnsde hij, al maar sissend. Wat moest De Wilde zeggen? Hij keek de man ver baasd aan en trok zijn schouders op. Ja, we kennen dat wel, hier speel je de onnozele, hé? Maar je bent niet zo onschuldig als je je voor doet. Dit dossier vertelt het mij wel anders, hé? Dat „hé" kwam er lang gerekt uit, waarbij hij zijn lippen wat optrok en zijn kleine Hitlersnorretje onder zijn haviks neus schuil ging. De Wilde legde zijn linkerhand op de rand van een stoel, die naast hem stond. Met een afgrijselijke vloek siste de kerel: Recht op je boerenpoten staan, kaffer! De Wilde verbleekte. Hij had de impuls de stoel op te pakken en er hem de hersens mee in te slaan. Maar hij beheerste zich. Toe! geef eens antwoord, voel je je schuldig of niet hé? Ik voel geen schuld, antwoordde De Wilde. Zo, nee, hé? Nu dan zullen we maar eens gaan lezen. Ik heb hier heel wat staan. In de eerste plaats heb je als wethouder obstructie gepleegd bij de installatie van een nieuwe burgemeester. Staat je fraai, hé, als wethou der notabene, een man, die een voorbeeld moest geven aan anderen. Je bent me een mooi portret, een stuk boe- renvergif ben je, een aangeklede aap, die eens wat manie ren moet leren, hé? Hij wachtte en likte zijn dunne lippen als een tijger, die zijn prooi beloert. (Wordt vervolgd) voor over hebben. Als je kunt door zetten in het begin, zit er zeker een toekomst voor de Nederlanders hier in Canada". Deze woorden van Koningin Juliana getuigen van begrip voor de moge lijkheden en moeilijkheden voor de Nederlandse emigranten in Canada. Als een landsmoeder heeft zij zich bewogen onder de Nederlandse „pio niers" en zij heeft meegeleefd met hen. Zij zag de slechte woningtoestan den en merkte op: „Inderdaad zijn de woningtoestanden, zoals ik die vaak lijkheden zijn, spreekt vanzelf. Maar dit is nu eenmaal een onderdeel van de pioniersstrijd waar onze mensen doorheen moeten." „Andermaal is het mij opgevallen in hoevele opzichten de volksaard van de Nederlanders en Canadezen overeenstemt. En dat schept uiteraard een sfeer van goede samenwerking. Dat er wel eens moei lijkheden zijn, spreekt vanzelf. Maar waar vindt men die niet? Emigratie is voor ons land een noodzakelijkheid. Tezamen met de industrialisatie is de emigratie een middel om het hoofd te bieden aan de overbevolking." Vandaag zal de grote en vermoeien de reis van Koningin Juliana door de nieuwe wereld teneinde zijn en zal ze weer voet zetten op Nederlandse bo dem. Een good-will reis is volbracht en onze Koningin is er meer dan in geslaagd het respect van de Amerikaan voor Nederland en ook voor West- Europa te verhogen. Hevige brand te Nijmegen. Zaterdagmorgen om half vier is een hevige brand uitgebroken In de papier fabriek (Schuilei- Co." aan de nieuwe Markstraat bij de spoorbrug over de Waal te Nijmegen. Het vuur woedde op de tweede ver dieping van het oude gedeelte der fabriek waar de cellulosevoorraden lagen opge slagen. De vlammen sloegen door het met mastiek bedekte dak en tastten de grote voorraad van duizenden tonnen cellulose aan. De brandweer bestreed het vuur met achttien stralen. Na ruim drie uur slaagde de brandweer er in de brand tot de tweede verdieping te beperken. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt voorlopig geraamd op een paar ton. Koningin Juliana heeft Zaterdag af scheid genomen van de Canadese gou verneur-generaal Vincent Massey, bij wie zij deze week in Canada te gast is ge weest. in handen van buitenlandse grond bezitters, in hoofdzaak Belgen en Fransen. Het grondbezit van Belgische i jezetenen en ook het grondgebruik door landbouwers, wier bedrijfsgebou wen in België zijn gelegen, houdt echter het gevaar in, dat de Neder landse grondgebruiker door de Bel gische landbouwer van de grond wordt verdreven. NIJVERHEID. Sluis kent ook enkele industrieën. De houtbe- en verwerken.de industrie wordt in het rapport de belangrijkste genoemd. De situatie van deze in dustrie kan wat betreft de arbeids markt vrij gunstig worden genoemd. Het hotel-, café- en restaurantwezen is in de gemeente sterk vertegenwoor digd. In Sluis zijn 30 pet. van alle hotels in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd. Het aantal café's bedroeg niet minder dan 15. Ze hadden in 1949 een gezamenlijke omzet van 10.741 liter sterke drank. De totale omzet in dat jaar bedroeg 13.183 liter, waar van naar schatting 10.000 liter door vreemdelingen, in hoofdzaak Belgen, werd gebruikt. VREEMDELINGENVERKEER. Hieruit spreekt reeds duidelijk, dat het vreemdelingenverkeer voor de ge meente van groot belang is. Het be zoek van de vreemdelingen berust op het verleden van de plaats en daar mee samenhangende architectuur en stedebouw, de ligging van Sluis nabij de Belgisch-Nederlandse kust en da grensligging. Wat de toekomstmoge lijkheden in dit opzicht betreft wordt opgemerkt, dat in de eerste plaats moet worden gewezen op de gevol gen, die een economische unie met België zal kunnen hebben, n.l. een waarschijnlijk grotendeels wegvallen van de economische mogelijkheden, die uit de grensligging voortvloeien. Bepaalde aspecten zullen echter al tijd hun aantrekkingskracht op de vreemdelingen blijven uitoefenen. Er zal echter steeds op moeten worden gelet, dat een speciale sfeer in het stadje blijft, waardoor de aantrekke lijkheid bewaard blijft. Tenslotte wordt erop gewezen, dat het niet terugkeren van het pensio naat St. Josephcollege een economisch gevoelig verlies betekent. (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Verrassing in het donker. Op 15 Maart 1952, zo om een uur of acht was een kommies de Beoosten-Eede- polder ingegaan, omdat hy vermoedde, dat vanuit de boerderij van H. gesmok keld werd. Toen hg zich een poosje in de omgeving van de boerderij had op gehouden, kwam er leven in de boerderij. De kommies zag schimmen van mensen en van vee. Na nog een poosje gewacht te hebben, kwamen enkele personen die koeien aan een touw bg zich hadden, aangelopen. Toen zg bg de kommies wa ren, sprong deze te voorschgn en hg nam van één van de dryvers het touw over, waarop deze zeide: „Het zit bier niet goed", en ijlings er vandoor ging. De kommies bad echter zijn zaklantaarn op de man gericht en de zoon Pierre van de landbouwer H. herkend. Vader en zoon H. werden beiden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Voor de Bijz. Politierechter te Middel burg ontkenden beiden zich aan 't smok kelen of het verlenen van bemiddeling voor het smokkelen van vee te hebben schuldig gemaakt. Vader en zoon zeiden, dat zij de gehele avond thuis waren geweest en zij konden dus onmogelijk met het smokkelen van deze beesten behulpzaam zijn geweest. Zij houden zich niet met smokkelen op, hoewel het bedrijf vlak bij de Belgische grens ligt. De verdediger, mr P. C. Adriaanse, voerde aan, dat hier mogelijk een ver gissing was gemaakt met een andere zoon H. en dat de broers door elkaar waren gegooid. Wegens onvoldoende bewijs werd de vader vrijgesproken en de Bijzondere Po litierechter zeide erbij: „Ik ben er heilig van overtuigd, dat je het wel gedaan hebt, maar helaas moet ik je vrijspreken". De zoon werd veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Na sluitingstijd waren in de groente winkel van C. S. te Goes nog appeltjes verkocht aan iemand, die naar een zieke tante moest, 4.— boete of 2 dagen hech tenis. A. H., landbouwer te Nieuwdorp had naar zijn zeggen een slechte tarweoogst gehad en hij had verzuimd dit aan de plaatselijke bureauhouder op te geven; ook klopte de door hem opgegeven op pervlakte niet. 100.— of 20 dagen hech tenis, luidde het vonnis. De landbouwer P. S. te Oostkapelle had tijdens het dorsen niet gezorgd, dat het dorsbriefje aanwezig was. ƒ100.of 20 dagen hechtenis. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft tjjdens een bezoek aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken ad in terim, mr Wilopo, zgn bezwaren geuit tegen de wijze, waarop het vraagstuk van de gearresteerde Nederlanders door de Indonesische regering wordt behandeld. Ook zon de kwestie-Westerling ter spra ke zijn gebracht. Ten gunste van bevolking en handel. Raadsleden ontevreden over de scholenbouw. In de vergadering van de Vlissingse gemeenteraad op Vrijdagmiddag j.l. heeft burgemeester mr B. Kolff medegedeeld, dat B. en W. des morgens een bespreking hadden gevoerd met Ged. Staten. Hij verzekerde de raad, dat Ged. Staten op een later tijdstip gaarne ook een onderhoud met de raad zouden hebben om diverse problemen te bespreken. De heren F. C. Wijsveld, J. Reyn- hout en A. de Muynck werden resp. voor de vakken algemeen vormend onderwijs, zingen en tekenen be noemd tot tijdelijk leraar aan de Gem. Industrie- en Huishoudschool. De verhoging van het subsidie voor het kleuteronderwijs werd aangehou den. ONTEVREDEN. Bij het voorstel tot het verlenen van een crediet van 7600,ten be hoeve van de Oranjeschool, waar door onvolkomenheden in de bouw, her stellingen moeten worden uitgevoerd, merkte de heer H. van Rooyen (C.H.) op, dat hij niet tevreden was over de houw van de school. Het Rijk heeft destijds het bedrag per leslokaal te laag gesteld, waardoor de zuinigheid de wijsheid heeft bedrogen. De ge meente kan nu voor de kosten op draaien. De heer J. Post (Arb.) was het daarmee roerend eens; hij vroeg maatregelen te nemen, dat dergelijke dingen in de toekomst niet meer voorkomen. Namens B. en W. sloot wethouder M. A. van Popering zich daarbij aan. Voorts werd een crediet van 1124.om de haan met kruis van de St. Jacobstoren op te knap pen, verleend, alsmede een crediet van 1400.voor herstel van de ont spanningsbarak in het Havendorp. De heer J. Marijs (A.R.) vroeg, of dit lokaal wel aan de verwachtingen heeft voldaan. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) antwoordde, dat dit niet het geval is. Vandaar ook dat de kleuterschool in dit gebouw werd gehuisvest. Het te kort in 1950 en 1951 beliep 1750. en zal in dit jaar en de komende ja ren groeien tot 2000.Aan mevr. J. C. SickeszSnijder werd eervol ontslag verleend als lid van de com missie van toezicht. In haar plaats werd benoemd mevr. A. van VeerenSprey. Besloten werd tot het bouwen van de brug over de watergang bij de Pres. Rooseveltlaan. Wanneer deze gereed zal zijn, kon niet worden medegedeeld. Een aantal straten zal worden ver beterd en doorgetrokken of aange legd, waarvoor credieten beschikbaar werden gesteld. VOLKSCREDIETBANK. Wat het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tussen de Volkscredietbank en de handel be treft, had men behoudens de wet houder M. A. van Popering (Arb.) waardering. Mej. T. M. van Heulen (Arb.) vroeg zich af, of het kopen niet gestimuleerd en het sparen te gengegaan wordt in plaats \Nn be vorderd. Hoe staat het met ht. toe zicht op hetgeen gekocht wordt, op dat men zich geen luxe gaat aan schaffen? zo vroeg zij. De heer M. J. Corveleyn (K.V.P.) zei, dat hier iets tot stand was gekomen, waarmee be volking en handel gebaat zijn. De heer J. P. Ventevogel (C.H.) vond het on juist dat de goede spaarzegelltassen uitgeschakeld worden. De heer J. Marijs (A.R.) was deze mening ook toegedaan. Wethouder L. P. van Oorschot wees in een uitvoerig betoog' op de voor delen van de overeenkomst. Hij vond dat de bevolking beschermd dient te worden tegen de afbetalingspractijken. De omvang van dergelijke practijken is in Vlissingen groter dan men ver moedt, aldus de wethouder. Men zal de behoefte aan crediet in ordelijke banen moet leiden. Het is niet de bedoeling de spaar- zegelkassen uit te schakelen. De bona fide kassen kunnen met de midden- land ook een overeenkomst aangaan, mits de bank daartoe de goedkeuring geeft. In de toekomst wilde de wethou der zelfs het sparen aan het volks- credietwezen koppelen. In het college van regenten van het Gasthuis werd benoemd de heer J. Poppe. HET STRAND. Het voorstel tot het verlenen van een crediet van f 35.000 voor het klap pen van zand op het badstrand werd aanvaard. De heer van Rooyen was ongerust, dat de proef niet zal sla gen. De heer van Popering gaf toe, dat B. en W. zich ookgeen illusies maken over een succes van de po ging het strand te verbeteren. Er moest echter iets gedaan worden. Er is inderdaad een risico aanwezig, dat het geld letterlijk in het water ge gooid wordt. Ir Krietemeyer (A.R.) vroeg, of men maatregelen wil nemen, dat niet zoals vorig jaar de olie op het strand de boel komt bederven. De burge meester deelde mede, dat bereids onderhandelingen gaande zijn om dit te voorkomen. Een Canadese bommenwerper is in Amerika omlaag gestort. Vier personen zijn om het leven gekomen, vijf werden ernstig en drie licht gewond. Ook een lid de te hulp gesnelde reddingsploeg is licht gewond. ■i I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3