LUISTERRIJKE AFKONDIGING VAN JAPANS SOUVEREINITEIT Opstootjes in Berlijn Zeeuwse antirevolutionnairen hielden hun jaarvergadering te Goes Boodschappen van Truman en en Sjigeroe Josjida worden plechtig voorgelezen Gedeelte van het gemeentehuis te Kortgene stortte in Koningin Juliana bezocht oude vrienden uit oorlogstijd 1 SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag om half drie: Staatsmijnen keren f 3500000 uit aan haar personeel. Eisenhower gaat open kaart spelen. „De enige weg naar de vrijheid" Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 10, Tel. 2754, Middelburg Korte Moordstraai 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2157 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 28 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsmcn, Aardenburg; Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.14 u., onder 20.03 u. Maan op 8.01 u., onder 1.20 u. Hoogwater Dinsdag 29 April: Vlissingen: 4.55 u. 1.86 m„ 17.21 u. 1.67 m. Terneuzen: 5.24 u. 2.03 m„ 17.54 u. 1.85 m. Wemeldinge: 6.41 u. 1.52 m., 19.08 u. 1.36 m. Zierikzee: 6.26 u. 1.28 m„ 18.50 u. 1.12 m. Japan bereidt zich voor op een week van feestelijkheden. Vandaag herneemt het land als volledig souvereine staat zijn plaats onder de" landen van de wereld. Door het deponeren van de ratificatie-oor konde door de Verenigde Staten, vandaag om half drie, wordt het Japanse vredesverdrag, dat in September van het vorig jaar te San Francisco door 48 landen is getekend, van kracht. Op dit tijdstip worden in New York boodschappen voorgelezen van president Tru man en de Japanse premier Sjigeroe Josjida. De opperbevelhebber der gealliëerde bezettingstroepen in Japan, gene raal Ridgway, heeft Zaterdag, i.v.m. de vandaag van kracht wordende Japanse souvereiniteit, een boodschap tot het Japanse volk gericht. Generaal Ridgway heeft Zaterdag keizer Hirohito voor de laatste maal in zijn functie van vandaag is hy nog slechts opperbevelhebberder verbonden troepen in Korea en commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten en Japan. Tevoren had Keizer Hirohito generaal Ridgway op de Amerikaanse ambassade bezocht, om hem namens regering en volk van Japan te danken voor de geest van samenwerking, waarvan de verbondenen gedurende de bezetting blijk hebben gegeven. Zo spoedig mogelijk na het van kracht worden van het vredesverdrag met Japan zal dit land ambassadeurs benoemen te Washington, Londen, Parijs, Camberra, Otawa, en New Delhi en legaties stichten in verschei dene andere hoofdsteden. Dit is door een Japanse vertegenwoordiger te Londen verklaard. Hij voegde daaraan toe dat voorts de volgende landen te kennen hebben gegeven normale di plomatieke of andere betrekkingen met Japan willen aanknopen: West- Duitsland, Nederland, België, Italië, het Vaticaan, Zweden, Noorwegen en Siam. Communistische landen als de Sow- j et-Unie en China, die het verdrag van San Francisco niet getekend heb ben, zijn formeel nog steeds in oorlog met Japan. Met Engeland zullen spoedig onder handelingen beginnen over een han delsverdrag. Het sterlinggebied, aldus de Japanse woordvoerder, zal belang- rij voor Japanse in- en exporten wor den. De concurrentie door Japan zou op billijke basis geschieden. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN Met de tien landen die het verdrag tot dusver geratificëerd hebben, hl. Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Pakistan, Frankrijk, Ceylon, Amerika, Mexico en Argehtinië wor den de diplomatieke betrekkingen on middellijk hervat, evenals met India, Joego-Slavië, Italië, het Vaticaan, Spanje, Denemarken en West-Duits- WEDLOOP TUSSEN EISENHOWER EN TAFT. Bij de verkiezing van afgevaardig den naar de republikeinse Nationale Conventie in Juli, welke Zaterdag is gehouden, heeft senator Taft in Ari zona en Virginië winsten geboekt en generaal Eisenhower in Colorado. De republikeinen in Arizona kozen 14 af gevaardigden, vVaronder de erkende aanhangers van Taft. Twee afgevaar digden hebben verklaard Eisenhower te zullen steunen. Men gelooft, dat Taft in Virginië zal kunnen rekenen op vier van de zes tot dusver aange wezen afgevaardigden. In Colorado staan 15 van de 18 afgevaardigden achter Eisenhower. Geheime documenten van Fiat ■verdwenen. De Italiaanse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar gesto len geheime documenten van de Fiat automobielfabriek te Turijn. Men ge looft dat de documenten door commu nisten zijn gestolen en de politie on derzoekt of mogelijk verband bestaat tussen het verdwijnen der documen ten en de aanslag op een der directeu ren van de Fiat, die verleden weëk door een onbekende is doodgeschoten. De Staatsmijnen zullen ter gelegen heid van haar gouden jubileum een be drag van ln totaal f 3.500.000 verdelen onder het personeel. Vooreerst wordt, behoudens goedkeu ring door de Staten-Generaal, f 1 mllli- den verstrekt ln de vorm van uitkerin- rlng van het vormen van eigen bezit door de personeelsleden. Van deze feest gave zullen alle personen boven 25 jaar kunnen proflteeren. Een bedrag van f 2.500.000 zal wor- oen beschikbaar gesteld, ter bevorde- gen. De arbeiders ontvangen twee dagen verlofloon, een extra dag verlof met be houd van loon, f 1.50 voor elk dienst jaar, een gezinsuitkering van f 4.en f 4.per kind. De gepensionneerden en de weduwen krijgen f 1.50 voor elk dienstjaar met een minimum van f 25. Beambten en maandloners ontvangen een tiende van het maandloon, f 7.50 voor elke vijf dienstjaren, een gezins uitkering van f 4.en f 4.per kind. Gepenslonneerde beambten en maand loners en weduwen van deze categorie krijgen f 1.50 voor elk dienstjaar met een minimum van f 40. Verder zullen de staatsmijnen twee schenkingen van elk f50.000.doen. Daarvan ls de eerste bestemd voor de wederopbouw of nieuwbouw van R. K. en protestantse kerken ln de mijnstreek. De andere is bestemd voor de behoeftt- gen van de gemeenten, waar minstens duizend personeelsleden van de staats mijnen wonen. Dit zijn: Brunssum, Echt, Geleen,Heerlen, Hoensbroek, Kerkrade, Sittard en Steln. land, die met Japan nota's hebben uit gewisseld over de hervatting der be trekkingen. Met de neutraal gebleven landen Zweden en Zwitserland wor den de betrekkingen automatisch her vat. De betrekkingen tussen Japan en de Sowj et-Unie zijn nog onzeker. De Sowjet-Unie heeft het verdrag van San Francisco niet ondertekend. Ver wacht wordt echter, dat Japan geen maatregelen zal nemen tegen de Sow- jet-missie in Japan, hoewel deze mis sie geen officiële status zal hebben als Japan weer souverein wordt. Japan beweert, dat Rusland geen verant woording heeft afgelegd over 300.000 Japanners soldaten en burgers die weggehaald zijn gedurende de ze vendaagse strijd tussen de beide lan den in Augustus 1945. Ontslagen bij de D.R.II. te lllft. De directie van de N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft heeft besloten om de bestaande wachtgeldregeling, die zes maanden liep, te doen beëindigen. In de loop van de volgende week zal een 250-tal arbeiders ontslag worden aangezegd, die successievelijk in de komende weken zullen worden afge voerd. In de zes jaren van geallieerde be zetting heeft de industrie in Japan zich goed hersteld. Naar het geallieer de hoofdkwartier meedeelt, ligt de productie ongeveer 50 procent boven het gemiddelde voor de periode 1932- '36. Het herstel van de buitenlandse handel heeft Japans deviezenreserve op meer dan een milliard dollar ge bracht. Op het gebied van onderwijs, vakbeweging en landbouw zijn her vormingen aangebracht, De Japanse vrouw heeft kiesrecht gekregen en de pers is opgevoed. In sommige gealli eerde kringen verwacht men echter, dat een onafhankelijkheidsroes een aantal hervormingen weer teniet zal doen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de eerste Amerikaanse ambassa deur in Japan na de oorlog, Robert Murphy, per vliegtuig naar Tokio is vertrokken. Om tot een handelsverdrag te komen. CHINA WIL MET ^NGELAND ONDERHANDELEN. Zeven Britse zakenlieden, die op het ogenblik te Peking zijn, hebben Za terdag een telegram naar Moskou ge zonden, waarin zij mededelen, dat de Chinezen bereid zijn, met Engeland op regeringsniveau te onderhandelen over een 7 ndelsverdrag. Het tele gram was ondertekend door Wilfrid King, directeur van de United Ster ling Corporation. In het telegram wordt gezegd, dat drie leden van de groep Donderdag een bijeenkomst hebben gehad met de Chinese minister voor de Buitenland se Handel over de uitvoering van de overeenkomst, die tijdens de interna tionale economische conferentie te Moskou tot stand is gekomen. Later had de gehele Britse delegatie een be spreking met de hoogst geplaatste deskundigen van aHe ministeries. De Chinezen willen graag met En geland handeldrijven op basis van ge lijkheid en wederzijds vertrouwen. Raad besloot in spoedvergadering het gehele gebouw te vernieuwen. In verband met een hangend onderzoek naar de schuldvraag, publiceren we nu eerst dat Woens dagmorgen omstreeks half elf het gedeelte van het gemeentehuis te Kortgene, dat niet verbouwd zou worden, ingestort is. Onder groot geraas vielen twee muren ineen en stortte de bekapping naar beneden, terwijl verscheiden arbeiders met de verbouwwerkzaamheden bezig waren. Het is een gelukkige om standigheid, dat zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De oorzaak van de mislukking van de werkzaamheden aan het gemeen tehuis te Kortgene is gelegen in het feit, dat het nog staande gedeelte van het gemeentehuis, de burgemeesters kamer en de voormalige raadskamer, ondergraven is geworden. Nader vernemen we nog, dat bur gemeester en wethouders en de di recteur van de Centrale Dienst Beve- landen met de aannemer zijn over eengekomen, dat deze het ingestorte Lancashire zendt monsters naar de Sowjet-llnie. De eerste zending textielmonsters bestemd voor de Sowjet-Unie, is Za terdag per vliegtuig door de fabri kanten uit Lancashire naar Moskou verzonden. De verzending van deze monsters geschiedde naar aanleiding van een verzoek van de jongste eco nomische conferentie te Moskou. De secretaris van een groep Engelsen, die aan de conferentie hebben deelgeno men, heeft verklaard, dat de Russen bereid waren grote hoeveelheden stof-1 fen van allerlei aard te kopen. deel geheel zal vernieuwen, zodat het gemeentehuis geheel vernieuwd zal worden. Hiermede is een bedrag van f2500 extra gemoeid. Bovendien zal het ge hele gemeentehuis 12 cm hoger wor den opgetrokken, waarvoor f 500. nodig is. Na breedvoerige discussie heeft de raad van Kortgene in een spoed vergadering Vrijdagavond besloten deze handelwijze van B. en W. goed te keuren. Op 74-jarige leeftijd is tengevolge van een ongeval overleden prof. dr J. van der Hoeve, oud-hoogleraar in de oogheelkunde aan de Leidse Uni versiteit. PLENAIRE BIJEENKOMST TE PANMOENDJON AFGELAST. De V.N. hadden Vrijdag, nadat de Noordelijken de onderhandelingen over de uitwisseling van krijgsgevan genen hadden afgebroken, om de ple naire bijeenkomst verzocht. Zondag hebben zij de communisten mee gedeeld, dat een uitstel noodzakelijk geworden was door onvermijdelijke omstandigheden. Het afgelasten van de voltallige ver gadering geschiedde een uur voordat deze zou hebben moeten beginnen. Men verwacht in Washington, dat wanneer er verder niets tussen komt, de voltallige bijeenkomst binnen 48 uur zal worden gehouden. GERECHTELIJK ONDERZOEK TEGEN WESTERLING DUURT VOORT. Regering ontving geen verzoek om uitlevering. Van Indonesische zijde is aan de Nederlandse regering geen verzoek om uitlevering van Westerling gedaan. Dit verklaarde de minister van Justi tie in zijn schriftelijk antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, mr L. A. Donker (Arb.), in verband met de arrestatie en de daarop gevolgde invrijheidstelling van Westerling. De behandeling van het hoger be- hoep zal vandaag plaats hebben. Het gerechtelijk vooronderzoek, dat be trekking hééft op het in Januari 1950 op Java uitlokken van desertie van Nederlandse KNIL-militairen, het uit lokken van doodslag en mishandelin gen te Bandoeng door de strijdgroep „Apra", en het uitlokken van open lijke geweldpleging tegen personen en goederen door voornoemde strijd groep, wordt intussen voortgezet. In afwachting van de uitkomsten van het gerechtelijk vooronderzoek kunnen uiteraard thans geen mededelingen gedaan worden over mogelijkheden van een strafvervolging. Senator Henry Cabot Lodge, leider der campagne „Eisenhower President" heeft Vrijdagavond te Marblehead, in de Amerikaanse staat Massachusetts, verklaard, dat generaal Eisenhower, na zijn terugkeer in de Verenigde Staten, geheel openlijk over de bij de presidentsverkiezingen ter sprake ko mende vraagstukken zal spreken. In antwoord op opmerkingen dat de Amerikanen niets weten van Eisen howers standpunt t.a.v. deze proble men, zeide Cabot Lodge: „Het volk weet meer van het standpunt van Eisenhower t.a.v. het ene, werkelijk van belang zijnde actuele vraagstuk, namelijk dat van het op de best moge lijke wijze teweeg brengen van een duurzame vrede, af, dan het dit weet van enige andere candidaat. En niet slechts dat het Amerikaanse volk weet wat Eisenhowers standpunt in deze is, doch het weet ook wat de generaal heeft gedaan om ons betrouwbare bondgenoten te verschaffen, zodat, in dien het onverhoopt ooit tot vechten zou komen, de Amerikaanse soldaten niet alleen zullen behoeven te strij den". Met gummistokken gewapende Westberlynse politiemannen drijven in de Franse sector Oostberlijnse communisten, die voor een betoging West-Berlijn waren binnengedrongen, uiteen. Niet minder dan 11.000 Oostberlijnse jon geren namen aan de demonstratie deel. VANMIDDAG WEER THUIS.... Prins Bernhard: „Wij voelen ons werkelijk verwend". Koningin Juliana bracht de voorlaatste dag van haar bezoek aan Canada door ten huize van de heer en mevrouw Feaver in Rockcliff, een buitenwijk van Ottawa. De heer Feaver en zijn echtgenote zijn goede vrienden van Hare Majesteit. Elke fotograaf en elke journalist in Ottawa respecteerden volkomen de wens van de Koningin om deze dag geheel ongestoord doop te kunnen brengen. Weliswaar bracht zij enkele bezoeken aan andere vrienden, die zij uit de oorlogstijd kende en deed de Koningin enkele in kopen, maar geen ogenblik werd zij door persmensen gevolgd. De Canadese kranten wijdden Zaterdag hele pagina's aan het bezoek van Koningin Juliana, die zich hier in weinige dagen bemint heeft weten te maken als geen ander. Zaterdagmiddag hebben de Franse parlementsleden, die op het ogenblik ons land bezoeken, een krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. Na deze plech tigheid werden de Franse gasten op het gemeentehuis ontvangen. DE BILT ZEGT: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets min der koud dan gisteren. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Koningin Juliana heeft Zaterdag te Ottawa winkels bezocht, die haar ver trouwd geworden waren in de tijd, die zij gedurende de oorlog in Canada heeft doorgebracht. Tientallen voor bijgangers, die haar herkenden in de drukke straten glimlachten, doch ble ven op een afstand. Alleen een jonge tje stapte naar de Koningin toe met de bedoeling een handtekening te krij gen. EREGAST. Zaterdag is Prins Bernhard eregast geweest aan een noenmaal, georgani seerd door Thomas Watson, president van de „International Business Ma chines Corporation", waaraan een veertigtal industriëlen aanzat. Prins Bernhard bracht èen woord van dank voor alles, wat de Verenigde Staten in en na de oorlog voor Nederland heb ben gedaan en hij legde de nadruk op het danktelegram, dat na afloop van de officiële reis door de Koningin en de Prins aan president Truman gezonden is, dat mede de gevoelens van het ge hele Nederlandse volk vertolkte. Het verblijf van Prins Bernhard in New York werd besloten met een maaltijd ten huizen van zijn broer Aschwin. Samenvattend kan worden gezegd, dat de door de Prins in New-York doorgebrachte dagen hebben geleid tot het leggen en versterken van tal van banden op economisch gebied. Steeds weer vielen daarbij op de grote goodwill, die voor ons land is gekweekt door het officiële verblijf van de Koningin en de Prins in de Verenigde Staten. Prins Bernhard heeft voor zijn ver trek uit New York naar Ottawa ver klaard, dat het bezoek van Koningin Juliana en hem aan Amerika in één woord prachtig is geweest. „Wij voelden ons werkelijk verwend door aUe gastvrijheid en vriendelijk heid, die ons in dit land betoond werden", aldus de Prins. Van Presi dent Truman zei de Prins: „Hij was buitengewoon beminnelijk en een voortreffelijk gastheer. Vannacht vertrokken Koningin Ju liana en Prins Bernhard uit Ottawa per K.L.M.-toestel naar Schiphol, waar zij omstreeks half vier verwacht worden. ER ZIJN TE WEINIG SCHOLEN. In de demonstratieve bijeenkomst „scholennood", die onder auspiciën van de Nederlandse ouderraad bij het openbaar lager onderwijs, de Neder landse onderwijzersvereniging en de vereniging „Volksonderwijs" te Utrecht in Tivoli werd gehouden, is een reso lutie aangenomen. Hierin sprak men o.m. als zijn oordeel uit, dat de ge weldige stijging van het aantal leer lingen het bouwen vereist van een zodanig aantal scholen of schoolloka len, dat het onderwijs op normale wijze voortgang zal kunnen vinden. Generaal Raoul Salan, opperbevel hebber van de strijdkrachten der Franse Unie in Indo-China, heeft Za terdag medegedeeld dat de Franse eenheden sinds 10 Maart jl. 4100 Viet- minh-rebellen hebben gedood en 4050, waaronder 79 officieren, gevangen ge nomen. Mr RIP WIJST HET NIEUWE SOCIALISTISCHE PLAN AF. Het Prov. Comité van A.R. kiesverenigingen in Zeeland hield Zaterdag zijn jaarvergadering met de afgevaardigden der kiesverenigingen in de „Prins van Oranje" te Goes. Voorzitter was de heer A. Schout te Vlissingen. 's Morgens werden in deze zaal, die door de Goese Arjosclub al een feestelijk verkiezingstintje was gegeven, de huishoudelijke zaken afgedaan en kwam tijdens de rondvraag o.m. aan de orde het werk van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. 's Middags hield mr W. Rip te Voorburg, lid van de Eerste Kamer en van de Raad van Europa te Straats burg, een boeiende en principiële rede over het onderwerp: »De enige weg naar de vrijheid". A.N.W.B. opent bijkantoor te Sluis. Ten behoeve van de vele Neder landse toeristen, welke naar de Bel gische badplaatsen en bezienswaardige steden reizen, heeft de toeristenbond A.N.W.B. besloten met ingang van" 1 Mei a.s. te Sluis een bijkantoor te ope nen. A'i i j i In de bollenstreek is Zaterdag weer een bloemencorso gehouden, die de fantastische verwachtingen heeft over troffen. —Ettelijke honderden Duitsers hebben de beurs voor landbouw, zui vel, visserij en techniek te Utrecht be zocht. „Van Zijll" en „De Zeeuw" zijn Nederlandse fregatten, die in Derry zijn aangekomen om aan N.A. V.O.-oefeningen deel te nemen. Bij de ingekomen stukken was o.m. de candidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Voor de Kamerkieskringcentrale (geheel Zee land) zijn de plaatsen 19 en 20 inge ruimd voor de heren J. Hommes en drs J. J. Knibbe. Dit betekent, dat zij op een niet verkiesbare plaats staan, zodat de mogelijkheid, dat een A.R. Zeeuw zitting krijgt in de Tweede Ka mer, uitgesloten moet worden geacht. De secretaris, de heer A. I. Catsman te Aardenburg, deelde o.m. mede, dat het Prov. Comité voor de verkiezings propaganda subsidie zal verlenen aan die centrales, waarin gemeenten zon der kiesvereniging bestaan. Uit zijn jaarverslag bleek, dat het aantal kies verenigingen gelijk is gebleven, nl. 63. Het aantal vrouwelijke leden nam toe en bedraagt nu 66. Hij wees op het slechte bezoek aan de vergaderingen der kiesverenigingen en roemde de activiteit van het Prov. Verband der Arjosclub in Zeeland. De penningmeester, de heer I. Tan- ge te Kamperland, kon mededelen, dat 1951 een batig saldo van f 1316.33 op leverde. De vergadering werd daarna toege sproken door mevr. H. v. Donkv. d. Velde te Goes, die wees op het grote gemis aan politieke belangstelling der A.R. vrouwen, aan het zo goed als ontbreken van de politieke scholing en als gevolg daarvan de grote gevaren, die de geestelijke kracht bedreigen. Het is zeer noodzakelijk, dat ook de vrouwen lid worden van de kiesver enigingen, want het gaat om Gods zaak en om het behoud van de goede beginselen voor onze kinderen. DE STICHTING ZEELAND. Tijdens de rondvraag sprak de heer H. C. van Donk te Goes zijn grote on gerustheid uit over de wijze van wer ken der Stichting Zeeland. Door haar streven is er b.v. in Zierikzee geen christelijke, maar een compromischool voor het b.l.o. tot stand gekomen en kortgeleden werd, na het voorberei dende werk door deze Stichting, een algemene stichting voor de beroeps keuze opgericht. Hij deelde mede, dat liet voorlopige bestuur van de christelijke stichting reeds een afspraak had gemaakt met het bureau van prof. dr J. Waterink, doch dat plotseling de directeur en de adj.-directeur der Stichting Zeeland naar dit bureau gingen en daar mede deelden, dat het in Zeeland met de be roepskeuze in orde was en dat ook de christelijke organisaties zoals de C.B. T.B. en het C.N.V. meededen. Tijdens een onderhoud van de heer Van Donk met prof. Waterink en dr Wijngaarden bleek, dat deze heren van niets wisten en meenden, dat de situatie was zoals hun die werd uiteengezet. De heer Van Donk noemde deze gang van za ken onoirbaar en was van mening, dat hieraan een halt moet worden toege roepen. De heer Schout, die ambtshalve vice- voorzitter is van de Stichting Zeeland, verklaarde, dat de Stichting absoluut niets met de politieke partijen heeft te maken, maar dat het een opbouwor- gaan is, zoals de regering dat in iedere provincie heeft ingesteld. Wat de com- promisschool betreft heeft hij niet de minste invloed gehad en wat de be roepskeuze aangaat verklaarde hij, dat de kwestie nog niet in het dagelijks bestuur is geweest en dat hij nergens van afweet. Hij zegde toe de zaak te onderzoeken. DE MIDDAGVERGADERING. Mr Rip herinnerde eraan, dat het gehele leven eigenlijk een strijd is om de vrijheid, in ruimtelijk, geestelijk, politiek en sociaal-economisch opzicht. De vrijheid was en is het centrum van de strijd om het zelfstandig volksbe staan. Voor de A.R. berust de vrijheid op de onwrikbare bodem van het hou den van Gods geboden en het zich kunnen ontwikkelen als beelddrager Gods. Deze vrijheid is niet ongeregeld en ongebonden, want dan zou zij tot een chaos leiden. Gezag en vrijheid moeten steeds samengaan. Thans wordt onze vrijheid van bui ten en van binnen bedreigd. Van buiten door de totalitaire macht van het communisme en van binnen door het socialisme. Wat het eerste betreft hebben wij tot taak onze vrijheids rechten en beschavingsgoederen te verdedigen, al zijn ze vaak losgemaakt van het enige vrijheidsfundament. Na enige bij sommigen bestaande bezwa ren tegen de federalisatie te hebben besproken en afgewezen ging mr Rip in den brede in op de gevaren van het socialisme, met name zoals deze blij ken uit het nieuwe plan der P.v.d.A. „De weg naar de vrijheid". Voor twee eenzijdigheden waar schuwde hij, n.l. de taak der overheid te doen opgaan in de uitsluitende rechtshandhaving en de overheidstaak te overspannen, zodat de vrijheid in het gedrang komt. De vraag is steeds: op welke grondslagen en met welke bedoelingen laat de overheid zich met het maatschappelijk leven in? Daarbij mag nimmer worden verge ten, dat zij Gods dienaresse is, ons ten goede. De A.R. mag de verkiezingen niet ingaan met een oproep tot vrij heid zonder meer. Er moet een toe lichting bij en de A.R. moet komen tot een geheel zelfstandige politiek. Nodig daartoe is allereerst, dat ieder A.R. zich bezint, studeert en deelneemt aan de politieke oordeelvorming. Wij mo gen elkaar niet verketteren, maar moeten elkaar vasthouden. De A.R. beginselen wijzen de enige weg naar de waarachtige vrijheid volgens Schrift en historie. Na een brede dis cussie deelde de voorzitter van het Prov. Verband van Arjosclubs, de heer C. Mooiman te Middelburg, nog mede, dat er stans 26 clubs met 375 leden in Zeeland zijn.Hij wees de kiesvereni gingen op haar taak overal clubs op te richten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1