ADENAUER VERLIEST MEERDERHEID IN DE BONDSRAAD Drie en dertig arrestanten bij inval in speelhuizen Een dijk groeit in het IJsselmeer Actie van West-Duitse socialisten voor Duitse eenheid W apenstilstandsonderhandelingen te Pan Moen Djon vastgelopen Vlissingse raadsleden tegen de verhoging waterleidingtarieven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na vorming van coalitieregering Wolfaartsdijk, Kans voor Aziaten in Amerika? Regering verhoogt Bacon-prijs A'i SNIPPER NIEUWSk Korea-vrijwilligers oefenen in Goes 14 doden, 600 daklozen in Menton Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, hij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2156 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 26 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsmcn, Aardenburg; Mr W. F. E. baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, BiezelingeDs J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Thoien; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5J.8 u„ onder 19.59 u. Maan op 6.15 u., onder u. Hoogwater Zondag 27 April: Vlissingen: 3.36 u. 1.99 m„ 16.03 u. 1.89 m. Terneuzen: 4.06 u. 2.15 m., 16.34 u. 2.05 m. Wemeldinge: 5.26 u. 1.59 m„ 17.54 u. 1.55 m. Zierikzee: 5.12 u. 1.33 m„ 17.39 u. 1.29 m. een principiële kwestie. I. De mening der wethouders, ONBEGRIP en het maken van be leidsfouten dat heeft de burge meester van Wolphaartsdijk zijn beide wethouders openlijk in de schoenen geschoven. Openlijk, n.l. tijdens een onderhoud dat hij had met een van onze verslaggevers, die een onderzoek instelde naar de geruchtmakende taxi- kwestie in Wolphaartsdijk en die op 21 Maart in ons blad verslag uitbracht van zijn wedervaren. Uiteraard heeft deze uitspraak de toch al gespannen verhouding tussen burgemeester en wethouders (verga deringen van dit college toch het dagelijks bestuur van de gemeente vol gens democratische instelling zijn dit jaar practisch nog niet gehouden) eerder geschaad dan verbeterd en de beide wethouders hebben ons drin gend verzocht hun visie op de gehele kwestie nu ook in ons blad op te ne men. Vanzelfsprekend willen wij graag hieraan voldoen, daar de bewoners van Wolphaartsdijk het volste recht hebben te weten hoe de door henzelf gekozen wethouders hun belangen behartigen. En een ander middel dan de pers is er practisch niet, daar deze taxikwestie niet in een openbare raadsvergadering behandeld kan wor- worden, daar zij niet tot de compe tentie van de raad behoort. LAAT ONS eerst even het geheugen van onze lezers opfrissen, want deze hele affaire is zelfs voor diegenen, die met aandacht ons verslag van 21 Maart gelezen hebben, nogal ingewik keld. Het gaat hier om een taxiver gunning. Voor de oorlog reden er in Wolphaartsdijk vier taxi's. Tijdens de oorlog kromp dit aantal in tot één, n.l. die van de heer J. Eggebeen, een ge wezen autobusondernemer, wiens ver gunning echter was afgenomen. Toen de oorlog voorbij was werd aan Egge been geen bewijs van politieke be trouwbaarheid verstrekt, zodat hij ook niet voor het verlengen van zijn ver- voersvergunning in aanmerking kwam. Er was echter een andere auto in het dorp n.l. die van de meubelhandelaar Schuit. Deze reed voor zieken en voor de brandweer en daar geen der andere ondernemers van voor de oorlog meer in aanmerking wenste te komen werd de heer Schuit naast meubelhandelaar ook taxi-ondernemer. In October 1946 echter werd ook de heer Eggebeen weer politiek betrouwbaar verklaard, kreeg hij zijn vergunning èn een auto terug en werd tegelijkertijd de ver gunning van Schuit ingetrokken. Daarmee is de strijd ontbrand. Schuit nam een vergunning over van een der vroegere ondernemers en op 21 December 1950 was het zover, dat B. en W. met algemene stemmen be sloten ook aan Schuit een vergunning te verlenen. Het uitreiken van een dergelijke vergunning behoort n.l. tot de competentie van B. en W. volgens art. 46 van de wet autovervoer per sonen. En B. en W. waren van mening, dat er in de gemeente wel plaats was voor twee taxi's. Overeenkomstig de in de wet gegeven mogelijkheid ging de heer Eggebeen in beroep bij Ged. Staten omdat hij, naar zijn mening, oneerlijk werd beconcureerd. G. S. wonnen advies in bij B. en W. en de burgemeester verdedigde op voortref felijke wijze het standpunt van dit college, dat twee taxi's nodig waren. Ook werd advies ingewonnen bij de Rijksverkeersinspectie en deze advi seerde tot het ongegrond verklaren van het beroep. Desalniettemin ver klaarde G. S. het beroep wel gegrond en werd 't besluit van B. en W. nie tig verklaard: Wolphaartsdijk had aan één onderneming voldoende, was het oordeel. B. en W. tekende hiertegen van hun kant beroep aan, opnieuw onderzoch ten G.S. de zaak, werd advies inge wonnen bij de R.V.I., die nu liet we ten geen reden te zien om het eerder genomen besluit vn G.S. te herroepen en daar ook B. en W. geen nieuwe ge zichtspunten naar voren konden bren gen, handhaafden de Gedeputeerden hun vroeger genomen besluit. Sedert dien is de splitsing gekomen in het college van B. en W. De burge meester was van mening, dat hiermee de kous af was en dat men zich bij net besluit van deze hoogste beroeps instantie moest neerleggen. De wet houders echter namen dit niet. Ze bleven op het standpunt staan, dat Wolphaartsdijk twee vergunningen no dig heeft en waren van oordeel, dat, als er dan maar één taxi mocht rijden, het die van de heer Schuit zou zijn en dus verstrekten zij hem een ver gunning. Gevolg? Eggebeen weer in beroep, een brief vol terechtwijzingen van G.S. aan de wethouders en ver nietiging van het besluit. Weer was Schuit dus taxi-ondernemer af! Toen echter aan het einde van het jaar (1951) de vergunningen verlengd moesten worden, zagen de wethouders opnieuw hun kans schoon en gaven zij weer aan Schuit de vergunning. Toen was de maat vol bij G.S.: zij ver strekten aan Eggebeen een vergun ning tot 1 Januari 1957. En zo ligt de zaak nu nog. D AT ER in een kleine plaats als Wolphaartsdijk heel wat" deining over dit alles is ontstaan, spreekt wel vanzelf. In de gemeenteraad zijn boze woorden gesproken, ingezetenen heb ben zich door middel van een lijst voor Schuit uitgesproken, in kiesver enigingen zijn dreigende woorden ge sproken en de laagste verdachtmakin gen worden rondgestrooid. En het is daarop dat de beide wethouders hun houding gegrond hebben. In een ge sprek dat wij met hen hadden hebben hierop de volle nadruk gelegd, dat het hun in geen enkel opzicht ging om de personen van Schuit of Egge- De meerderheid van bondskanselier Adenauer in de West-Duitse Bondsraad (Eerste Kamer) is Vrijdag verloren gegaan door het vor men van een coalitie-regering onder premier Mayer in Stuttgart, de hoofdstad van de nieuwe Zuid-Westelijke staat. In de Bondsraad staan nu vijf door de sociaal-democraten en vrije democraten geregeerde staten met tezamen twintig stemmen tegenover drie door de christen-democratische unie geregeerde staten met acht tien stemmen. De regering van premier Mayer be vat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van de vrije democratische (li berale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchtelin- genpartij. Adenauers Christen-Demo cratische Unie, die bij de verkiezingen voor de Zuid-Westelijke staat als grootste partij uit de bus kwam, werd in de oppositie gedrongen. De Zuid-Westelijke staat zal vijf le den naar de bondsraad zenden, die aangezien zij een uit aanhangers en uit tegenstanders van Adenauers fede rale regering bestaande regering ver tegenwoordigen als neutraal kun nen worden aangemerkt. Adenauer had gerekend op een uit leden van de C.D.XJ. en uit vrije democraten sa mengestelde regering te Stuttgart, waardoor vijf pro-Adenauer leden naar de bondsraad zouden zijn afge vaardigd. Ver. Staten herzien immigratie- wetten. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich gisteren uitge sproken voor herziening van de immi gratiewetten en verwijdering van alle belemmeringen op grond van ras voor het verkrijgen van het Amerikaanse staatsburgerschap. Het belangrijkste punt van de wet zou zijn, dat alle Aziaten in aanmer king voor immigratie zouden kunnen komtïi. Het ontwerp is met 206 tegen 68 stemmen naar de Senaat gezonden. Volgens de wet zouden per jaar 154.657 immigranten toegelaten worden. EXPLOSIE OP AMERIKAANSE KRUISER. DERTIG DODEN. Het Amerikaanse ministerie van Ma rine deelt mede, dat Maandag j.I. der tig Amerikaanse militairen zijn ge dood door een explosie in 'n geschuts toren op de kruiser „Sint Paul", die in Koreaanse wateren voer. De kruiser beschoot stellingen aan de Oostkust van Noord-Korea. Er deed zich toen in de geschutstoren een ex plosie voor als gevolg van een „brand in de munitievoorraad", welks oorzaak nog onbekend is. De kruiser bleef na de explosie doorschieten. Alle dertig de explosie doorschieten. Alle 30 slacht ofers bevonden zich in de geschuts toren. Zij werden gedood door verstik king als gevolg van de brandende gas sen. aldus de mededeling van de Ma rine. ZEVEN DODEN BIJ ONTPLOFFING IN DUITSE MIJN. Vrijdagmiddag heeft zich in de mijn „Koenig" bij Neunkirchen in het Saar- gebied een ontploffing van mijngas voorgedaan, waarbij zeven mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Een arbeider is met zware rookver giftiging in 'n ziekenhuis opgenomen. De bergingswerkzaamheden duren nog voort. Volgens de mijndirectie deed de ont ploffing zich voor in een ventilatie schacht. Dwangarbeiderskampen in Argentinië. Het Argentijnse staatshoofd, Peron, heeft volgens de „Daily Graphic" me degedeeld, dat de regering voorberei dingen treft voor het inrichten van dwangarbeiderskampen in Patagonië voor tegenstanders van het regiem. been, maar dat zij meenden in het be lang van de burgerij te handelen, wanneer zij er op stonden dat in Wol phaartsdijk twee vergunningen zouden worden verstrekt. „Wij menen, dat wij in onze plicht ten opzichte van onze burgers tekort schieten", zo redeneren zij, „als wij toelaten, dat aan hen één taxi-ondernemer wordt opge drongen die men per sé niet wil. Wij zijn overheidspersonen en wij hebben de belangen van de burgerij te be hartigen. Alleen door te handelen als we gedaan hebben, menen wij ons ten volle van die taak gekweten te hebben. En die mening zijn wij nog toegedaan. Wij weten niet, hoe G.S. bij hun besluit gekomen zijn, maar wij kunnen dat besluit onmogelijk eerbie digen, omdat het een besluit is dat in strijd is met onze gemeentebelan gen. En bovendien hebben alleen B. en W. en niet G.S. het recht een ver gunning af te geven. Het verlengen van de vergunning tot 1957 zoals nu door G.S. is gedaan, is in strijd met de wet autovervoer personen!" Deze redenering lijkt plausibel en toch zit er een hiaat in, een hiaat dat zijn oorsprong vindt in een princi piële vraag. Het is daarom dat wij aan deze zaak een hoofdartikel heb ben gewijd en dat wij in een volgend artikel hierop terug zullen komen. De bondsraad kan wetgeving d ,o de bondsdag (Tweede Kamer) ophou den en het regeren moeilijk maken. Dit wordt dus een lastige kwestie voor Adenauer. ACTIE VAN DUITSE SOCIALISTEN. De Duitse socialisten hebben inmid dels een offensief ingezet om te trach ten de Westelijke geallieerden zo spoedig mogelijk te bewegen onder handelingen met de Russen aan te knopen, met het doel tot verkiezingen voor een nationale vergadering - voor geheel Duitsland te komen. Het ligt in de bedoeling der Duitse sociaal-democratische partij daartoe zoiets als een Socialistisch Eenheids front in West-Europa te doen vormen. De partij heeft een aantal vooraan staande socialistische leiders uit Frank rijk en Engeland uitgenodigd tot be sprekingen over het vraagstuk van Duitslands eenheid. Deze besprekingen zullen Zondag in Bonn plaats vinden. De leider der Duitse socialisten, dr Schumacher, heeft tegelijk ook de druk op de West-Duitse regering ver sterkt door dr Adenauer op te roepen tot een gemeenschappelijke politiek van regeringscoalitie en oppositie met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Bij de Westelijke geallieerden moet worden aangedrongen terstond onder handelingen te beginnen, die zouden dienen om uit te maken of de Russen inderdaad bereid zouden zijn vrije verkiezingen toe te staan. Duhsland moet bereid zijn de door de Russen voorgestelde controle der verkiezingen door de vier bezetters te aanvaarden, mits daarbij wordt ver zekerd, dat geen partij zal worden be voordeeld of benadeeld. Nadat de regering per 18 Februari 1952 de garantieprijs voor bacon van f 2,38 tot f 2,54 heeft verhoogd ter compensatie van de gestegen prijzen van de gedistribueerde voeders, heeft minister Mansholt thans besloten de prijs met ingang van 5 Mei a.s. vast te stellen op f 2,70 per kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan de kostprijsstijgingen welke als gevolg van de verhoogde prijzen voor voeder aardappelen, ondermelk en arbeids loon zijn ingetreden. De nieuwe prijs, waarover overeen stemming werd bereikt met de Stich ting voor de Landbouw, moet worden gezien als een richtprijs met minimum van f 2,65 per kg geslacht gewicht. Electrische trein rijdt twee spoorwegarbeiders aan. Een gedood en ander zwaar gewond. Op het baanvak AmsterdamHaar lem, ter hoogte van de Uitweg, zijn gistermorgen omstreeks kwart voor negen twee lijnarbeiders van de Ne derlandse Spoorwegen aangereden door een electrische trein komende uit Amsterdam. De 56-jarige J. van Storbroek is aan zijn verwondingen overleden en de 25- jarige K. Vos werd zwaar gewond naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Recherche sloeg toe in Den Haag In een perceel verstopten de gokkers zich gekleed in bed Een groep van zes rechercheurs onder leiding van een inspecteur heeft gisternacht tussen twaalf en twee uur een inval gedaan in drie speel huizen in Den Haag. Roulette's, een groot bedrag aan geld en fiches wer den in beslag genomen. In totaal werden 33 personen gearresteerd. Het is niet onmogelijk, dat een groot deel van hen in verzekerde bewaring ge houden zal worden, omdat zich onder hen verscheidene beroepsspelers bevinden. Om twaalf verscheen de politie met overvalwagen voor een perceel op de Prinsegracht. Niemand bleek op haar komst verdacht te zijn. Rond de rou lette troffen de rechercheurs zeven mannen aan, die verklaarden in „vriendenkring" wat te spelen. De roulette werd in beslag genomen evenals de fiches „ongeveer een mudzak vol" en ongeveer duizend gulden aan baar geld. Nadat de arres tanten op het hoofdbureau van politie waren afgegeven, begaven de recher cheurs zich naar de Barentszstraat waar zij in een perceel zeven heren en vijf dames bij baccarat-spel verras ten. De spelers o.w. ook enkele hotel directeuren waren zó in hun spel ver diept, dat zij de rechercheurs niet hoorden binnenkomen. Toen ook deze arrestanten op het hoofdbureau wa- In te Tokio uit Fan Moen Djon ont vangen telegrammen wordt medege deeld dat Vrijdag de gehouden wapen stilstandsbesprekingen zijn beëindigd, zonder dat overeenstemming is be reikt; er is niets afgesproken over een volgende bijeenkomst. Wel heeft de geallieerde delegatie de Noordelijken voorgesteld Zondag een voltallige bijeenkomst van de wa penstilstandsonderhandelaars te hou den. Het antwoord der Noordelijken wordt thans afgewacht. Een geallieerde onderhandelaar heeft verslaggevers medegedeeld dat de communistische onderhandelaars Vrij dag ie Pan Moen Djon hebben voor gesteld de besloten bijeenkomst niet langer voort te zetten. In telegrammen uit Pan Moen Djon wordt gemeld dat men aldaar van me ning is dat de berichten, dat ongeveer veertig procent der in geallièerde han den zijnde communistische krijgsge vangenen heeft geweigerd naar Noord- Korea of China te worden teruggezon den, de oorzaak is van de weigering der communistische onderhandelaars Staatsmijnen gaan feesten; kosten 3,6 millioen gulden. De directie van de Staatsmijnen zal et.r bedrag van 3.600.000 gulden uitge ven aan feestgaven, uitkeringen en schenkingen ter gelegenheid van het gouden jubileum van dit bedrijf. Van het bedrag wordt f 50.000 beschikbaar gesteld voor opbouw van kerken in de mijnstreek. A De zachte winter en het warme en droge voorjaar blijken uitermate be vorderlijk te zijn voor de grasgroei. In de Zuid-Westhoek van Friesland is men reeds met maaien begonnen. Op 30 April en 5 Mei a.s. zal de post dienst één briefpostbestelling uitvoe ren. De openstelling van de kantoren zal op die dagen beperkt zijn. Dé commandant zeemacht in Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, heeft een „vierdaagse prestatietocht" te water georganiseerd, die zal gehcjjjden wor den op 8, 9, 10 en 11 Juli van dit jaar. Militairen der zeemacht zullen in de ze „vierdaagse te water" worden be oordeeld op gehardheid, zeemanschap, kennis van zeilen en manoeuvreren, enz. In de dessa Wonosalam in het gebied van Djombang (Oost-Java) is een zesjarig kind door een zes meter lange python verslonden. Het libe rale Dusseldorpse weekblad „Die Deutsche Zukunft" heeft opgeroepen tot een boycot van Nederlandse waren. De Duitsers mogen volgens het blad niet langer de „met bloed bevlekte tulpen" uit Holland kopen. Waarom? Omdat het gerechtelijke vonnis vol trokken is aan de Duitse oorlogsmis dadiger Albrechts, die aan het einde van de oorlog in Friesland een ter reur heeft uitgeoefend, waarvan tal rijke Nederlanders het slachtoffer ge worden zijn. Een harde noot gekraakt Men ziet er vele onbillijkheden in Aangezien er onder de inwoners van Vlissingen nogal wat ontstemming heerst over het door de W.M.Z. per 1 Mei a.s. in te voeren nieuwe water leiding-tarief, was het niet zo verwonderlijk dat dit onderwerp ook in de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering ter sprake kwam. De heren J. Marijs (A.R.), J. Post (Arb.) en M. J. Corveleyn (K.V.P.) voerden over deze kwestie het woord, daarbij wijzend op diverse onbillijk heden o.m. ten opzichte van de woningbouwverenigingen. ning. Het waterverbruik zal daardoor worden opgeschroefd. Bij een nieuw watertekort zal men niet bij de men sen moeten aankomen om te bezuini gen. De heer Post somde nog enige door hem gesignaleerde onbillijkheden op, zoals woningen met dezelfde op pervlakte maar niet hetzelfde tarief en dergelijke. De heer Corveleyn was van mening, dat daar blijkt, dat het tarief niet is aangepast aan de tegenwoordige om standigheden, de W.M.Z. het gehele tarief en de basis ervan maar eens op de helling moeten nemen. VOLDOENDE WATER. In zijn antwoord zei de burgemees ter, dat voor een tekort aan water in een droge periode niet meer gevreesd behoeft te worden. Hij wees er op, dat Vlissingen vroeger een eigenaardig tarief had, waardoor men een uitzon deringspositie innam. Het gebruik was bovendien v.r heneden het landsge- middelde. Er werd per jaar maar 39,2 kubieke meter water voor huishoudelijk ge bruik per gezin verbruikt. Mr Kolff meende, dat bij een onderverbruik de W.M.Z. niet leven kan. Er moet een vast bedrag aan inkomsten vaststaan i.e. 't vastrecht. Voorts merkte hij op, dat t riefsverhogingen van f 1,60 tot fl,75 tot de hoge uitzondering beho ren. De heer Marijs noemde de verho ging aanmerkelijk en vroeg of dit niet anders had gekund. De heer Post viel hem bij en wees op de grote ontstemming onder de be volking. Hij vond het nieuwe tarief een verkapte huurverhoging, daar de huiseigenaren en de woningbouwver enigingen nu voor de inning moeten zorgen. Dit nieuwe tarief is niet aan gepast aan de behoefte, doch geba seerd op de oppervlaktte van de wo- om de besloten besprekingen voort te zetten. Kolonel Hickman deelde de verslag gevers nog mede dat slechts ongeveer een vierde gedeelte van de 20.000 Chi nese communistische krijgsgevangenen en iets meer dan de helft van de hon derdduizend gevangen genomen Noord- Koreaanse strijders teruggezonden wil len worden. Voorts zijn in Zuid-Korea ongeveer 53.000 communistische mili tairen en burgers geïnterneerd. Slechts elf duizend hiervan wensen zich weer bij de communisten te voe gen. ren afgeleverd, begaf de politie zich naar een derde adres. Daar wilde men eerst niet opendoen. Men kwam ech ter tot andere gedachten, toen de in specteur, die voorzien was van een last tot binnentreding, een raampje van de voordeur had ingeslagen. De politiemannen troffen alleen nog de roulette aan. Geld en spelers waren verdwenen. Bij een huiszoeking kwa men de spelers echter te voorschijn. Zij hadden zich geheel gekleed in bed gelegd ofwel in kasten en in toiletten verborgen. Hier werden in totaal zes heren en acht dames gearresteerd, o.m. een verzekeringsagent, een ingenieur, een binnenhuisarchitect en enige kap pers. MR OUD BEPLEIT SAMEN WERKING MET A.R. EN C.H. In een gisteren te Utrecht gehou den rede heeft de voorzitter van de V.V.D., mr Oud, zich uitgesproken voor samenwerking met de A.R. en de C.H.U. Hij hekelde voordien het so cialistische plan „De weg naar de Vrij heid", waaruit volgens spreker blijkt, dat de oude S.D.A.P.-geest nog teveel leeft in de P.v.d.A., en dat de socialis tische vrijheid betekent binnen het ka der van een alverzorgende staat. De drie aaneen gesloten groepen zullen 'n tegenwicht van betekenis kunnen vor men tegen het streven om de staat tot de almachtige te maken, aldus mr Oud. Vlissingen krijgt ruim een half millioen voor woningbouw. In de gistermiddag gehouden raads vergadering heeft de burgemeester mr B. Kolff medegedeeld, dat voor ruim een half millioen gulden op de Natio nale Woningbouwlening is ingeschre ven ten behoeve van de gemeente V'issingen. Op de 4 procent lening is ingetekend voor f454.000, op de ande re voor f 55.225, terwijl nagekomen is, waaronder reeds voorkeursinschrijvin gen van de rentespaarbrieven, tot een bedrag van f 32.000. In totaal zal dus een lening beschikbaar komen van f 541.225 ten behoeve van de woning bouw. Prof. Scholten spreekt voor jeugdige Vlissingse kiezers. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft het initiatief genomen om in na volging van enkele grote steden in ons land de jeugdige kiezers, die bij de Kamerverkiezingen in Juni a.s. voor het eerst naar de stembus zullen gaan, behoorlijk voor te lichten. Prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht zal daar toe op 16 Mei a.s. voor de jeugdige kiezers het woord voeren. Prof. Zuidema zal op 16 Mei een verkiezingsrede houden te Zierik zee voor de A.R. kiesvereniging. Dr Jan Schouten spreekt op 28 Mei d.a.v. Sedert tientallen jaren worden in Nederla-id de beste krachten op wa terbouwtechnisch en landbouwkundig gebied ingezet ter verwezenlijking van het plan een twaalfde provincie van de Zuiderzee te maken. Na de Afsluit dijk en de Noord-Oost polder, is in het najaar van 1950 een aanvang ge maakt met de Oosterpolder. In 1955 hoopt men klaar te zijn met de bouw van de Oosterpolderdijk. Een luchtopname van de werkzaam heden aan de Oosterpolderdijk per ceel P ongeveer ter plaatse van de toekomstige hoofdstad met links de in wording zijnde Westerpolderdijk. Daartussen ziet men het 400 meter brede verbindingskanaal tussen IJssel en IJmeer, welk gedeelte be schermd door twee tijdelijke leidam- men thans dienst doet als werkha- ven. De breedte van het brede terrein van de Oosterpolderdijk bedraagt 100 meter, van het smallere op de voor grond 42,50 meter. De afstand tussen de beide landarmen is 1 kilometer. (Luchtopname A.N.P.-foto). Soldaten van het Van Heutszba- taljon, mannen, die over enkele we ken naar Korea zullen vertrekken, patrouilleerden in de afgelopen nacht door Goes. Zij werden vanuit Roosendaal hierheen getranspor teerd voor een oefening in groter verband. De commandopost bevond zich bij de veiling waar naarstig wachtjes geklopt werden. Patrouil les, de gezichten met zwarte stre pen gecamoufleerd, tastten de stad af naar een eventuele vijand. Deze werd m wordt hedenochtend mis schien nog verwacht uit de rich ting Kruiningen. Ondanks het mis sen van hun slaap hadden de kerels het best naar hun zin. „Parlando Ruski? riepen ze olijk tegen de sla perige nachtredactie, want zoiets moet je toch kunnen verstaan als je naar Korea vertrektl Bij de reusachtige aardverschuiving te Menton, een Frans kustplaatsje vlak bij de Italiaanse grens, zijn naar thans bekend is, 14 personen gedood. De aardverschuiving werd veroorzaakt door het bezwijken van dijken van drie rivieren. Zeshonderd personen zijn dakloos. Nog meer huizen worden met vernietiging bedreigd. De straten van Menton zijn overdekt met ont wortelde bomen, stukken rots en huis raad. Vele wijngaarden zijn verwoest. DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog weer met voornamelijk in 't Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1