AMERIKA WIL ONTWAPENEN V, Aankoop van Panderperceel was niet in de haak Muiterij te Jackson werd met feestmaal besloten FIETS- EN WANDELTOCHT van het Zeeuwsch Dagblad. De strijdkrachten verminderen, atoomwapens verbieden, doch óók controle I Rallyerijders in Noordwijk SNIPPER NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SPANNING BN VREES WEGNEMEN Gevaarlijk idealisme* Relietjes te Berlijn Bruiloftsgast redde gezin Koningin sprak met emigranten MINISTER IN 'T VELD GAF TOE: Gouverneur van Michigan capituleerde Het is weer zo ver GOES. Zaterdag 7 Juni Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2155 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 25 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Joes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.20 u,, onder 19.58 u. Maan op 5.40 u., onder 23.26 u. Hoogwater Zaterdag 26 April: Vlissingen: 3.00 u. 2.01 m., 15.24 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.30 u. 2.19 m., 15.55 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.51 u. 1.61 m„ 17.16 u. 1.64 m. Zierikzee: 4.37 u. 1.33 m., 17.04 u. 1.37 m. iliiWI Enige tijd geleden heeft een groot aantal bekende Nederlanders een manifest aan het Nederlandse volk ondertekend. Daarin gaven zij aan, dat er naar hun overtuiging een „der de weg" is om de wereldvrede te her. stellen. Zij willen in geen geval het communisme, maar zij hebben op het democratische systeem (waarbij zij vooral aan Amerika en de invloed van dat land in economisch en politiek op zicht op Europa denken) zeer veel critiek. Nog altijd geloven zij in de mogelijkheid van een overeenstem ming tussen de beide grote wereld, machten van onze dagen en zij zijn van mening, dat de tegenstellingen opgeheven kunnen worden, indien al len maar het goede voor elkaar wil len. Op het eerste gezicht is dit een standpunt, waar wel wat inzit. Waar om bewapent de vrije wereld zich op het ogenblik? Er is toch niemand, die oorlog wil? En is het niet verschrik kelijk, dat millioenen jonge mannen worden opgeleid voor de oorlog en dat milliarden guldens worden besteed voer de militaire bewapening? Waar om wordt er geen echt menselijk be roep gedaan op de machthebbers in het Kremlin? En zo zouden nog heel wat meer vragen van dit soort te stel len zijn. Laten wij ons niet vergissen! Wie iets weet van de Ideologie en de prak tijken van het communisme, wie iets heeft begrepen van de satanische ach tergrond dezer anti-christelijke macht, wie de terreur van het concentratie kamp en de politiestaat niet onbe roerd laat, die kan maar tot één con clusie komen: nee en nooitl Er zijn mensen, die nog altijd op zoek zijn naar „waarheidselemen ten" in het communisme. Zij hebben daarvoor een prachtig recept. Zij heb ben geen zwarte verf genoeg om de verschrikkingen van het kapitalisme te schilderen (waarbij zij meestal ver geten te zeggen, wat zij met dat woord precies bedoelen). De kerk krijgt dan ook nog een paar stevige duwtjes en dat moet dan bij elkaar zo ongeveer de verklaring geven van het ontstaan van het communisme. Dat het in de allereerste plaats een infectie van de geest is en een brute ontkenning van alle waarachtige christelijke waarden, dat wil men niet zien en als het dan toch niet te ontkennen valt, dan zijn er genoeg zaken, die men het kapi talistische systeem kan verwijten. Deze geestesgesteldheid is funest voor de gezonde geest van een volk. Zij tast de geestelijke weerbaarheid aan en zij is een dolkstoot in de rug van allen, die de vrijheid liefhebben en daarvoor willen strijden. Zij is fa. taal, omdat zij het communisme in de kaart speelt. Zij holt de geestkracht van het volk van binnen uit en is in feite veel gevaarlijker dan een felle communistische redevoering. Een dui vel op klompen kan ieder mens met een normaal verstand signaleren, maar met een duivel op pantoffels is dat veel moeilijker. TJ et is wel heel merkwaardig, dat de leiders in Moskou in de lan den van West-Europa hun mannetjes precies weten te vinden. Van hun tak- tiek moet men toegeven, dat zij des kundig en handig is. Want als er voor de één of andere conferentie uitnodi gingen worden verstuurd, dan komen die niet bij mensen, van wie in Rus land bekend is, dat zij principiële te genstanders zijn van het communisme. Maar wel bij hen, van wie men van tevoren zo ongeveer wel weet, dat zij de uitnodiging zullen accepteren, om dat zij bepaalde sympathieën koes teren voor het daar heersende systeem. En van wie aangenomen kan worden, dat zij, terug in hun land, goede din gen zullen vertellen over wat zij heb ben gehoord en meegemaakt. Zelfs de gelijkgeschakelde orthodoxe kerk in Rusland wordt daarvoor ingezet. Is het geen politieke vredesconferentie of een economisch congres, dan wil men het in Moskou wel eens met een religieuze vredesconferentie proberen. Licht, dat een aantal mensen erin trapt. Zij mogen zelfs een „studie reis" maken in het land, waar nog niet zo heel lang geleden de gods dienst werd gebrandmerkt als opium voor het volk. 7 o gaan straks twee Nederlandse predikanten de reis naar Moskou ondernemen. Men mag aannemen, dat zij dit doen uit een religieus idealis me en dat zij in gemoede ervan over tuigd zijn, dat zij daarmede de we reldvrede kunnen dienen. Maar zij vergeten, dat hun spel uiterst gevaar lijk is en dat zij slechts gebruikt wor den als pionnen op het grote schaak bord, dat de Russische machthebbers hebben opgesteld en dat van hen straks daden worden verwacht. An ders zouden zij de uitnodiging" niet ontvangen hebben. En dat alleen reeds moest voor hen betekenen, dat zij dubbel op hun hoede moeten zijn. Wij zullen afwachten, welke daden zullen volgen, als de vredesconferentie in Moskou achter de rug is. Ad. Int. De Verenigde Staten hebben gisteren bij de ontwapeningscommis sie van de Verenigde Naties een plan voor ontwapening ingediend. Het plan bestaat uit zes grondbeginselen, en het heeft ten doel een oorlog te voorkomen door spanning en vrees, geschapen door bewa peningsprograms, te verminderen. Verscheidene delegaties onder wie die van de Sowjet-Unie hebben tijd gevraagd om het plan te bestuderen. Op een latere bijeenkomst zullen zij hun standpunt bekend maken, SEA-OTTER GEVALLEN IN WEST-EINDERPLAS. Gisterochtend is een Sea-Otter, een vliegtuig der Marine-luchtvaartdienst bij de Leimuiderdijk in de Westeinder- plas gevallen. De uit vier leden be staande bemanning kreeg een nat pak doch liep geen letsel op. Het toestel staat met de neus in de modder. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. De zes punten, waarop het werk van de ontwapeningscommissie gebaseerd zou moeten worden, werden ingediend door de Amerikaanse afgevaardigde, Benjamin Cohen. De zes grondbeginselen zijn: 1. Het doel van ontwapening is niet het regelen, doch het voorkomen van oorlog, door uit bewapening voortvloeiende vrees te verminde ren. 2. Om dit doel te bereiken, moeten alle staten samenwerken tot instelling van een open en grotendeels ont wapende wereld, waarin strijdkrach ten en bewapening zo verminderd zullen zijn, dat geen staat een oorlog zal kunnen beginnen en waarin geen staat bij machte zal zijn een oorlog voor te bereiden, zonder dat andere staten dit te weten komen. Er zullen internationale overeen komsten moeten worden aangegaan, waarbij alle staten afspreken hun strijdkrachten en bewapening te verminderen tot niveaux, noodzake lijk voor: a. handhaving van binnen landse veiligheid; b. vervulling van verplichtingen om in overeenstem ming met het Handvest der Ver enigde Naties vrede en veiligheid te handhaven. Dergelijke internationale overeen komsten moeten, door een veelom vattend en gecoördineerd program, toenemende vermindering van strijdkrachten en toegestane bewa pening verzekeren tot vastgestelde maximum niveaux (veel lager lig gend dan de huidige niveaux). Dit proces van vermindering moet even wichtig gebeuren en elke voor de vrede gevaarlijke onevenwichtig heid in de machtsverdeling vermij den. Voorts moeten alle voor mas sale vernietiging bruikbare wapens worden uitgeschakeld. 5. De internationale overeenkomsten moeten voorts doelmatige waarbor gen bezitten, teneinde er zeker van te zijn, dat alle phasen van het ont wapeningsprogram worden uitge voerd. In het bijzonder het uitscha- West-Berlijnse politie-agent ontvoerd. De West-Berlijnse politie heeft giste ren op moeten treden tegen een van de grootste communistische demonstra ties sinds de oorlog, waarbij 20.000 Oost-Berlijnse jongeren West-Berlijn binnendrongen. Na twee uur joeg de politie in de Franse sector van Berlijn, door middel van waterstralen en gummistokken 'n betoging van een 7000 Oost-Berlijnse communisten uiteen. Verscheidene de monstranten, die de politie met stenen bekogelden, zijn aangehouden. De be togers slaagden er in een West-Ber lijnse politieman naar de Oostelijke sector te ontvoeren, waar hij door de volkspolitie werd gearresteerd. Vier West-Berlijnse politiemannen werden gewond. Het Oost-Duitse nieuwsbureau heeft het incident een „machtige demonstra tie tegen het oorlogsverdrag genoemd kelen van atomische wapens moet worden voltooid door een doelmatig stelsel van internationale controle op atoomenergie. Atoomenergie zal slechts voor vreedzame doeleinden mogen worden gebruikt. 6. Tenslotte moet een doelmatig stel sel worden opgebouwd van opklim mende en voortdurende bekendma king en verificatie van alle strijd krachten en bewapening, inclusief atomische-, om een open wereld, waarin slechts doelmatige ontwape ning kan bestaan, te bereiken. Onze landgenoot, de heer Von Ballu- seck stelde voor het ontwapenings- vraagstuk uiteen te nemen in zijn sa menstellende delen om door een aan tal ontwerpverdragen tot een oplossing te komen. Volgens hem zou geen en kele afgevaardigde de uiteindelijke houding van zijn regering schaden door aan dit plan mee te werken. De slotsom van deze methode zou een aan tal ontwerpverdragen kunnen zijn, dat voor een uiteindelijke beslissing bij 'n wereldraad van staten zou worden in gediend. In de nacht van Woensdag op Don derdag beeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat aan een moeder en vier kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avond)? reeds onwel, maar bespeurde niets van kolendamp. Zij ging naar bed, doch kon de slaap niet vatten wegens hoofd pijn. Op het nippertje drong het tot haar door, dat kolendamp de oorzaak kon zijn. Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roepen voor zij bewusteloos raakte. Het was toen middernacht. Toevallig werd het ge roep gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit de nabijgelegen feest zaal „De Harmonie" had verwijderd. Er werd hulp gehaald en binnen vijf minuten was een dokter terplaatse. De vier kinderen werden direct bij de bu ren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht ver voerd worden. Slechts bij één van de H.M. de Koningin heeft gisteren eni ge honderdtallen Nederlandse emi granten bezocht, die twee of vier jaar geleden hun woonplaats in Hamilton (Zuid-West Ontario) hebben gekozen. Oorspronkelijk had dit bezoek een verrassing moeten zijn, maar bij aan komst bleek, dat er geen sprake meer was van een geheim bezoek, want er was een menigte verslaggevers en fo tografen aanwezig. Allereerst bezocht H.M. een inblik- fabriek, tien mijl van Hamilton gele gen, waar ongeveer een twintigtal Ne derlanders werken, die de blikken van etiketten voorzien. De Koningin heeft zich met vele van d ze werkers onderhouden; ondermeer heeft zij gesproken met mevrouw Knegt uit Den Hoorn bij Delft, die twee jaar geleden met negen familie leden overgestoken is. „Het is onge looflijk dat ik deze hele weg naar Ca nada afgelegd heb om met de Konin gin te kunnen praten" zei deze. Haar dochter (21 jaar oud) vertelde, dat zij nog dit jaar naar Nederland te rug wilde keren om met iemand uit Delft te trouwen. Later begaf H.M. zich naar de bloe- menkwekerij van de heer Staalduinen (uit Maasland), die hier vier jaar ge leden arriveerde. Deze slaagde er in, om voor een aanzienlijke som twee kassen te kopen. Bovendien bestelde hij er een uit Nederland. Thans bezit hij een woning van drie verdiepingen, waarin hij met een aantal employé's woont. De Koningin had ook nog een lang onderhoud met Henk Alfrink (uit Am sterdam) die de Koningin heel goed kende, om dat hij indertijd in de tuin van Soestdijk placht te werken. Op het ogenblik is hij vrachtauto-chauffeur. Bouwovertreding afgekocht voor f 25,000 Minister In 't Veld heeft gisteren in de Tweede Kamer enkele moeilijke uren doorgemaakt. Zonder de Kamer erin te kennen heeft hij enige tijd geleden van de N.V. Pander ii Den Haag een pand aangekocht voor maga zijnruimte ten behoeve van het Rijk ter waarde van f 675.000. De Kamer, op het punt van haar budgetrecht overgevoelig, nam dit niet en slechts nadat de minister meer dan eenmaal openlijk zijn spijt had be tuigd over het gebeurde en nadat hij had toegegeven dat er een onregel matigheid is begaan, werd het wetsontwerp betreffende deze aankoop met 39 tegen 24 stemmen aanvaard. Tegen waren de C.H., A.R., V.V.D. en S.G.P. De minister zei, dat hij in 'n dwang positie verkeerde. De firma Pander had genoeg van het langdurig onder handelen over de aankoop en eiste van de Rijksgebouwendienst, dat er niet gewacht zou worden op het fiat dei- beide Kamers. De minister is toen gezwicht. Er be staat een grote behoefte aan magazijn ruimte en andere departementen vroe gen hem spoedig deze ruimte te ver schaffen. Er zat echter nog een ander addertje onder het gras. Tijdens de onderhande lingen bleek, dat deze firma illegaal gebouwd heeft. De keet in Ameide moest worden afgebroken, de gemeen te Apeldoorn heeft voor zo'n feit boete gekregen, maar minister In 't Veld kocht deze overtreding van de bouw verordening af voor f 25.000. Is het een wonder dat de Kamer critisch stelling nam? De heer Algera (A.R.) herinnerde aan het debat van 2 Mei 1939 toen de toenmalige minister van Oorlog had laten bouwen zonder de goedkeuring Gistermorgen vroeg arriveerden de deelnemers aan de 4e internationale Tulpenrallye in ons land. Na de laat ste klassementsproef op Schiphol zet ten de deelnemers koers naar de finish in Noordwijk. Op de foto zijn er net vier „binnen". Volgens de officieuze kinderen werden lichte vergiftigings- telling zijn van de 237 equipe's er 190 verschijnselen geconstateerd. De toe- in Noordwijk aangekomen en geklas- stand van de moeder, mevrouw Leeu- seerd. Hiervan waren er 119 zonder wenstein, is goed. strafpunten. Ik l Op Koninginnedag, 30 April, zal de televisie enkele extra uitzendingen verzorgen. Zo zal een reportage op het scherm worden gegeven van het défilé, dat langs de Koninklijke familie voor het paleis Soestdijk zal trekken. Deze uitzending geschiedt op Woensdag morgen 30 April van 10.15 tot 11.15 uur. Bij de textielfabriek H. Hede- man Jr te Almelo zullen met ingang van de volgende week zestig leden van het personeel werkzaam in de weverij ontslagen worden. Voor het overige personeel van de afdeling zal 'n wacht geldregeling worden getroffen. Mej. Mary Sinke uit Utrecht, die vaak als model optreedt tijdens internationale kapconcoursen heeft als eerste vrouw in Europa heur haardos laten verzeke ren voor een bedrag van f 10.000. Een duur kopje, zogezegd. Twee Neder landers, K. Koning (38) en J. Dullaart (24) uit Rotterdam zijn gisteren met hun 28 voets zeilboot uit Yarmouth (eiland Wight) vertrokken op reis naar San Francisco. Voor de tweede maal heeft Donderdag in de Nobel spring stoffenfabriek te Bofors in Zweden 'n ontploffing plaats gehad. De politie is nog bezig met het onderzoek naar de ontploffing van vorige week Vrijdag, die vermoedelijk aan sabotage te wij ten was. In Menton (bij Nice) zijn tien personen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zijn inge stort. De instortingen zijn het gevolg van de overstroming van drie rivieren, veroorzaakt door de aanhoudende re genval. Op verschillende plaatsen stond het overstromingswater ander half meter hoog. MET EEN FEESTMAAL is gisteren de muiterij van 2000 geyangenen in de Amerikaanse staatsgevangenis te Jackson (Michigan) geëindigd. De 179 opstandige gevangenen, die zich verschanst hadden in een gebarricadeerd cellenblok zijn naar de eetzaal getogen om er biefstuk, ijs „en wat er nog meer zo bij hoort" te gaan gebruiken. De muiters in het cellenblok gaven zich niet eerder over, dan nadat de gouverneur van Michigan, Mennen Williams, tussenbeide was gekomen. De leider van de muiters, zekere „Cra zy Jack Hyat" een gevaarlijke snui ter, die de gouverneur al eens als „schild" heeft gebruikt bij een poging om uit een andere gevangenis uit te breken! eiste, dat de gouverneur naar de gevangenis zou komen, om de voorwaarden der muiters, (géén repre sailles en betere behandeling) te aan vaarden. De gouverneur stuurde ech ter een brief dat hij ermee accoord ging. De muiters wensten zich echter niet eerder over te geven, dat nadat hun eisen in plaatselijke kranten wa ren gepubliceerd. Dit gebeurde dan ook. De muiters kregen zelfs de be wijsnummers onder de neus geduwd! Nadat aan hun wens, om ook de avond- EUROPESE STAALINDUSTRIE GEWAARSCHUWD. In een overzicht, dat Donderdag ge publiceerd is door de Economische Commissie voor Europa van de Ver enigde Naties wordt de Europese staal industrie gewaarschuwd niet te ver trouwen op een aanhouden van de vraag der Noord-Amerikaanse mark ten, maar elders nieuwe markten te ontwikkelen. De grote staaluitvoer van 1950 en de eerste helft van 1951 zal zich dit jaar niet herhalen, daar in beide de Ver. Staten en Canada de productiecapaciteit snel toeneemt, zo wordt in het overzicht gezegd. De Ver. Staten zijn thans bezig de productiecapaciteit te vergroten en wanneer dit programma zal zijn uit gevoerd, zal er bij een betrekkelijk kleine vermindering van de binnen landse vraag een belangrijke capaciteit beschikbaar blijven, welke voor uit voer gebruikt zou kunnen worden. bladen van de kopij over de opstand te voorzien, was voldaan, gaven zij zich over. De bewakers, die zij als gijzelaars in hun cellenblok hadden vastgehouden, kwamen toen ook weer los. De opstand die vier dagen geduurd heeft, heeft tot dusver het leven van één muiter gekost. Elf gevangenen en vier bewakers zijn gewond geraakt en er is een schade van ongeveer twee millioen dollar aangericht. Woensdagavond werden zwaar ge wapende mannen van de staatspolitie in de rotonde van het administratie centrum samengetrokken en gereedge- houden voor een bestorming van het cellenblok, omdat men vreesde dat de muiters de gijzelaars om het leven zou den brengen. Toen de spanning op haar hoogtepunt was, kwam Hijat naar voren als woordvoerder van de mui ters en stelde hij zijn eisen. Hij dreig de toen, dat hij alle gijzelaars tien bewakers zou doden, indien men niet onmiddellijk een bevredigende re geling tot stand zou brengen. Het doordraaien van voorjaars groenten. De gang van zaken bij het veilen van voorjaarsgroenten is, speciaal voor wat sla en spinazie betreft niet al te goed, zij het niet onrustbarend. Dagelijks blijft op de veilingen een gemiddelde van vier tot vijf procent van de aan voer onverkocht. In het bijzonder komt de zogenaamde „doordraai" op exportveilingen voor. Wat de veiling te Middelburg betreft werd ons meegedeeld, dat men tot op heden nog weinig last van de export moeilijkheden heeft gehad. Deze vei ling telt zijn afnemers vooral op het eiland Walcheren, waar de producten voor directe consumptie worden afge zet. De kleine partijen, die tot op he den geëxporteerd zijn, gingen normaal weg. Doorgedraaid zijn tot op heden alleen partijen, die afwijkingen ver toonden. Wel voorziet men in de naas te toekomst moeilijkheden, wanneer de sla van de koude grond in grote hoe veelheden zal worden aangevoerd. Dan is men op export aangewezen voor de niet voor onmiddellijke consumptie be nodigde hoeveelheden en zullen zich ongetwijfeld moeilijkheden voordoen. De prijs is tot nog toe niet zoals in andere plaatsen aan abnormale schom melingen onderhevig geweest. van de Staten-Generaal. De bouw ging niet door. De heer Algera oefende ernstige cri tiek uit op het feit dat een onwettige handeling werd afgekocht. Als het in dit geval mogelijk is om bouwvoor schriften te overtreden, dan moet het ook in andere gevallen kunnen. Wat moet het gemeentebestuur van Den Haag doen nu de zaak publiek is ge worden? Het heeft de bevoegdheid het gebouw te laten afbreken. Gebeurt dit niet dan wordt de indruk gewekt dat het Rijk een streepje voor heeft. De heer Beerninck (C.H.) vond, dat de Kamer 't voorbeeld van 1939 moest volgen. Ook de heer Ritmeester kon de houding van minister In 't Veld in geen enkel opzicht accepteren. In zijn verweer vertelde de minister, dat de overtreding van bouwvoor schriften aan Bouw- en Woningtoe zicht te Den Haag bekend was. Deze uitlating was voor de heer Algera (A. K.) aanleiding om te vragen waarom dan f 25.000 is gevraagd om de over treding af te kopen, als Den Haag toch niet wenste in te grijpen. Hierop ant woordde de minister, dat het hem niet bekend is of het gemeentebestuur eveneens van dit feit op de hoogte was! ..OOMS—RODE HULP. ue zaan was dus vrij onbevredigend. Ook al omdat verschillende Kamer leden zich afvroegen of hier inderdaad wel sprak eis van een goede koop. Want het pand staat midden in de stad, in een brandgevaarlijke omgeving. Moeten in zo'n gebouw de materialen voor de Burgerlijke Verdediging wor den opgeslagen? De verantwoordelijk heid daarvoor delegeerde de minister aan een van zijn ambtgenoten. De vergevingsgezindheid van 's mi nisters partijgenoot Van Sleen werd gesteund door de K.V.P., die zich ech ter niet in dit debat had gemengd. De ze houding bleek bij de eindstemming. Het ontwerp werd aangenomen met 3924 stemmen. Ook al spaarde de roomsrode coalitie de minister, de rest van de Kamer deed tot uiting ko men, dat de rechten die zij destijds na veel strijd heeft verworven nog steeds hoog wil houden. CONFECTIEFABRIEK UITf EBRAND. Te Helmond is gisteravond om onge veer half tien brand uitgebroken in de confectiefabriek van de firma J. Relou aan de Kegelbaan. Het twee verdiepin gen hoge gebouw brandde volkomen uit en 'n dertigtal machines, benevens de gehele voorraad textielgoederen gingen door het vuur verloren. De to tale schade wordt op ruim een ton ge schat. De brand werd door omwonenden eerst ontdekt, toen de vlammen naar buiten sloegen. In het bedrijf, waar een twintigtal meisjes werkzaam was, waar dames- en herenregenkleding werd vervaar digd, waren op het ogenblik ook mili taire orders in uitvoering. Daar het gehele machinepark ver loren ging zal het bedrijf voorlopig stil liggen. Men was tegen brand en be drijfsschade verzekerd. Volgens het Tweede Kamerlid Wa genaar (C.P.N.) heeft de stichting oud- politieke delinquenten opdracht gege ven tot het drukken van de 10.000 foto kaarten van Mussert met het doel bij de opening van het AmsterdamRijn kanaal bepaalde manifestaties te orga niseren waarin hulde zal worden ge bracht aan de voormalige leider van de N.S.B. Hij heeft hierover vragen gesteld aan de regering. Adenauer: „Ik ben voor Duitse eenheid", Adenauer, de West-Duitse bondskan selier is gisteravond een veldtocht be gonnen tegen de bij het Duitse volk veld winnende mening, dat hij de besprekingen tussen de vier mogend heden over het herstel van de Duitse eenheid zou willen voorkomen. Vol gens hem heeft partij-politiek of geloof hier niets mee te maken. Niemand, verklaarde hij gisteravond tijdens een radio-vraaggesprek, niemand kan van mij verwachten, dat ik afstand doe van mijn Europese politiek. De conferentie met de Russen zal alleen echter goed moeten worden voorbereid, wil ze niet tot een nutteloze bijeenkomst worden. De eerste fiets- en wandeltocht, verleden jaar in September georganiseerd door het „Zeeuwsch Dagblad", is zo een groot succes geworden, dat we geen ogenblik geaarzeld hebben om ook dit jaar dit familie-sportevenement op touw te zetten. En om ons fiets- en wandelfeest, waarvan we zeker van plan zlin een traditie te maken, nog grootser, gezelliger en luisterrijker te doen zjjn, hebben we besloten de fietsers en tippelaars in de- zelfde plaats te doen starten. Dit Jaar is de keuze gevallen op Of het nu het mooie voorjaarsweer is geweest, of dat we gehoor hebben gegeven aan de vele enthousiaste verzoeken om spoedig de fiets- en wandeltocht te organiseren, willen we m het midden laten, maar een feit is, dat de dag zal zijnwaarop de Zeeuwse fiets- en wandelliefhebbers (en dat zijn er velen) kunnen genieten van het mooie Zuid- Beveland. Want de commissie van voorbereiding denkt een paar prachtige routes uit te stippelen. Morgen zullen in ons blad nadere mededelingen volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1