IZEN Geslaagde modeshow te Middelburg. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR „Praat de Kerk niet naar beneden; geloof naar boven"* SAHATOQ^I. H* M* de Koningin sprak tot de landgenoten thuis* MATR0ZENSHAG Oostburg krijgt een moderne technische school* :hool dcie> witte, atifanteu cadeau ...hethaaltU er helemaal bovenop Uit naam van de Nederlanders in Canada. Ruim 102 millioen voor de woningbouw. MiddeiDurg neemt maatregelen voor de Burgerlijke Bescherming* marnix D'hontenisse Het Middelburgse school museum in 1951. Pagina 2 Donderdag 24 April 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD len. „Kijk eens", Is. Dat lief, lief It en zo viel hij betreffende de aan de weg Iwerk Zoutwa- |aan de sport- - aanbeveling lid in de Com- pp het Nijver- heisjes luiden- |renSpreij; 2. pa. van een lid in Jiten over het pn aanbevolen: 2. de heer H. Isteld de vast- Vging der be- ^ntelijk grond- vaarklaar. te Vlissingen „Carrimaré" benomen op de jisrevisie op de len weer ver- In schuurtje. aurtje, staande "1. in de Zuid- brand uit- uur werd de aoedelijke oor- iDe brandweer, pad het brandje Jenking. velpen en ver van Beijeren- egroep en het vroegte bijeen de door de A. Hopman van loris-boodschap, eiking van de door de pad- len. Des avond» rond het kamp- jaditionele Sint |teld en de her- plaatsvond. Serk. G. C. Roo- Blitterswijk, J. bum; te Appel- lulppred. te Den len, G. M. van ken. [acobapolder en cand. te Bus* Suawoude, P. lerdam. artle éért Ds Wolfensberger op de Herv. predikantenvergadering Menszijn is samenzijn met God en met de naaste. (Van een speciale verslaggever). „Ik doe een beroep op u allen de synode te steunen bij haar werk. Te steunen, Ja ook met uw critiek, wanneer deze althans opbouwend is. De Hervormde Kerk leeft in een critieke situatie temidden van andere kerken. Zij is met groeistuipen en puberteitsverschijnselen bezig te groeien. Terwijl men tegelijkertijd van haar Verwacht dat zij nieuwe wegen zal aanwijzen". Met deze woorden opende ds J. R. Wolfensberger van Amsterdam, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, de vergadering van Hervormde predikanten te Utrecht, welke door vele honderden dominé's werd bezocht. Pagina 3 Terwijl de kerken in de laatste positie worden teruggedrongen, zo ging ds Wol fensberger voort, verkeren wij in dit froeiproces. Gevaarlijk! Maar deze ge- aarlijke situatie is niet vreemd in het echte leven der kerk. Zij wordt daarin gedrongen door haar strijd voor de waar heid. Het is bemoedigend om in deze tijd de kerk te mogen dienenj SYNODE EEN TWIJFELGEVAL. Gaat er werkelijk leiding van de sy node uit? Voor velen, aldus de praeses, is de synode een twijfelgeval. Voor mij piet, zelfs niet in 1952. En wei omdat wij mogen geloven in de gaven die ons ge schonken zijn. Soms worden ons vanuit de kerken problemen voorgelegd, of beter: opge legd door de Heilige Geest. Ik zou mij aan al die problemen liever onttrekken, maar wee mij indien ik dat zou doen 1 Daar is meer. De arbeid aan het dienst boek, die nog jaren in beslag zal nemen, titelt ons voor vragen als: wat is de doop, wat is het avondmaal, wat is het huwe lijk, Dit zijn toch duidelijk tekenen, dat ons iets wordt opgelegd! Voor het practische leven der kerk hebben wfj te maken met een zaak als da psalmberijming. Wanneer men nu maar weet, dat de Hervormde Kerk niet alleen in verwarring, in onrust en on tevredenheid is maar ook in beweging, tot de prijs en hel doel der roeping van God. Er kan wat groots verricht worden. Maar dan moet ge de zaak niet naar be neden praten; gij moet naar boven ge loven. Gij moet in uw steun aan de sy node, in uw spreken en schrijven over haar werk meer teamgeest tonen. Voor het eerst in de geschiedenis der predikantenvergadering hield een niet- theoloog de „domineespreek", namelijk Bir F. J. Breve t, quaestor-generaal der Ned. Herv. Kerk. PROF. VAN NIFTRIK. Verder refereerde prof. dr G. C. van N i f t r i k uit Amsterdam over „Hoe ziet de moderne mens zichzelf en hoe ziet de Bijbel de mens". Wij kennen, zo zei de hoogleraar, de moderne mens niet omdat wij „Trouw" lezen en Sartre on gelezen laten. Maar de moderne mens Ingezonden Mededeling (adv.). Drie witte olifanten, samen on der een parasol. U krijgt ze mórgen cadeau als U wilt! En ?een circusolifanten, maar echte ndische. Ze staan op één van de vlaggeplaatjes die U cadeau krijgt bij elke rode rol Faam pepermunt. Eén van de 117 vlaggeplaatjes uit het Faam album „Vlaggen van alle lan den". Een album vol uitvoerige beschrijvingen van alle landen van de wereld waaruit Uw kin deren spelenderwijs aardrijks kunde zullen leren. Geef ze de weelde van zo'n complete „aardrijkskundige encyclopae dia". Het kost U maar twee gul den en het is een bezit voor hun leven. Laat ze genieten van het sparen van de prachtige, ge kleurde plaatjes (en tegelijk van de gezonde frisheid van echte Faam pepermunt). Bestel vandaag nog een album 2.bij Uw winkelier óf bij de N.V. De Faam, Breda. (Giro 6192.) leeft in fatalisme, zoekt naar een gaatje voor een dragelijk bestaan, maar doet zijn plicht, zonder te weten waarom. Naast dit fatalisme verheft zich een nieuw geloof in de menselijke vrijheid. Maar de Godsvraag is met nieuwe kracht ontwaakt, zij het vaak, als atheistisch Godsbesef. Veel is er in gevaaronze cultuur, maar toch is er bewust of on bewust: de roep om God. De kerk staat in deze wereld. De tijd schijnt rijp om de discussie tussen renaissance en refor matie te heropenen, waarbij het hopeloos zou zijn voorop te stellen dat de kerk het altijd bij het rechte eind heeft gehad. De Bijbel leert ons het menszijn te ver staan ais een aangesproken zijn door God. Menszijn is samenzijn met God en sa menzijn met de naaste. De mens existeert als een totaliteit, als leven van een li chaam, in de hem van God geschonken, begrensde tijd. De Bijbel leert ons de mens kennen als een zondige, verloren mens, liggende onder het oordeel Gods. Maar aan deze mens wacht het heil in Christus verkondigd. In de avondvergadering refereerde mr T. Semeyns de Vries van Doesburgh uit Rotterdam over „Criminaliteit en reclas sering". (Ingez. mededeling, adv.) Die duizelingen, die onzeker heid, al die hinderlijke be- /angstigende klachten, die pijnen dan hier, dan daar. Allemaal „zenuwen"Neem dadelijk Sanatogen. 't Doet Ugoed. Elkenieuwedagwint U aan kracht en energie. SanatogenhaaltUerhelemaal bovenop. Tob niet langer begin er nog vandaag mee. Het zenuwsterkende voedsel Concertzaal werd domein van de vrouw. Grote belangstelling voor streven van ondernemende middenstanders. 4 (Van twee speciale medewerksters). De Middelburgse Concertzaal was deze dagen niet langer het gebouw, waar de muze de scepter zwaait. De mode had bezit van de grote zaal genomen, waardoor vele dames zich aangetrokken gevoelden om een kijkje te gaan nemen bij een echte modeshow, zoals Middelburg nog niet heeft gekend en die was opgezet door enkele ondernemende zakenlieden. Het succes bleef niet uit en toen de première ging, was de zaal bijna geheel met dames gevuld. Hoewel de temperatuur niet direct zo mers was, wierp de zomer thans door de getoonde modellen haar schaduw vooruit. Het waren zomerse taferelen en toiletten, die door een viertal Amsterdamse manne quins werden vertoond. Ongeveer 60 toiletten werden ten tonele, of beter ge zegd, door de zaal gevoerd en aan cri- tische blikken van het publiek onderwor pen. WAT TE DRAGEN? Wat zullen we deze zomer dragen? Wat zullen de tinten zijn en wat de modellen? Deze vragen hebben ongetwijfeld de da mes steeds bezig gehouden. De show is in dit opzicht het antwoord zeker niet schuldig gebleven. Van de tin ten, die deze zomer zeker veel zullen worden gedragen, noemen we oud-rose, lila, petrol en lindebloesem. Enkele nieu we stoffen, vooral Import uit Frankrijk, vielen ons op. Een veel gevraagde stof zal ongetwijfeld worden Ottoman. Nieuw was zeker ook everglacé, een stof, die niet gestreken behoeft te worden. Wat denkt u van de volgende combinatie: een trois-pièces, bestaande uit grijs-groene rok, grijs jasje en grijze swagger met zwarte ruit en afgezet met brede grijs groene bies? Voorts waren er de cock tailjaponnen en de avondkleding, die een klasse op zichzelf vormden. Men heeft getracht modellen ta brengen zowel voor jeugdige personen als voor oudere da mes en in dit streven is men uitstekend geslaagd. Een keurig verzorgde bruids stoet besloot de show, waarmee mode magazijn „De Duif" en de fa. Meijer veel eer inlegden. ACCESSOIRES. Da accessoires bleken eveneens steeds tot in de puntjes verzorgd. Bij de hoeden (fa. Paterik) viel het vooral op, dat tal van vlotte open modellen werden ge toond. Bij de mantels en mantelpakjes waren de accessoires vooral in de zwarte tinten uitgevoerd, bij de japonnen was steeds een passende tint en model aan wezig. Naast de zwarte lakschoenen vie len vooral op de vlotte lage modellen in verschillende kleuren (fa. van Houte). Bij ieder model was een passende tas (fa. Byou). Ook hier veel zwart, een tint, die bij de geklede modellen goed tot zyn recht kwam. Tenslotte zij vermeld, dat de zaal smaakvol met bloemen was ver sierd door de fa. Baljeu. Ruim vijfhonderd donors op één avond in Badhoevedorp. Honderden vrijwilligers uit Bad hoevedorp hadden zich als donor op gegeven voor de plasmadienst van het Nederlandse Rode Kruis. Dr La- feber Jr. uit Badhoevedorp heeft Maandagavond met een staf van 78 medewerkers uit de Haalemmermeer en personeel van het Centraal Labora torium van het Ned. Rode Kruis uit Amsterdam 511 donors behandeld. Het plaatsje Mierlo, waar destijds op één avond 467 personen werden be handeld, is hiermede dus overtroffen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat zij besprekingen voert met twee par ticuliere ondernemingen, Dow Che mical Co en Detroit Edison Co, over onderzoek naar het gebruik van atoomenergie voor industriële doel einden. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, heeft gisteren defini tief Duitsland verlaten om zich te ves tigen in Warmelo bij Diepenheim. De 280 gevangenen in de staatsge vangenis te Rahway, die sinds verle den week Donderdag in opstand zijn geweest en zich verschanst hebben in een vleugel van het gebouw, hebben zich Dinsdag overgegeven. Restant'opruiming in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal voor het zo merreces nog hoogstens twee weken vergaderen. De week van de 4e Mei zal de laatste zijn; dan wordt het tijd om op het verkiezingspad te gaan. Er wordt nu een soort restant-opruiming gehouden. Talloze wetsontwerpen wor den nog even „op de valreep" afge daan. Een groot debat leveren zij meestal niet op. Zo werd Dinsdag het voorstel om nog 15 millioen gulden te steken in het maatschappelijk kapitaal van de Breedband N.V. te IJmuiden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Ook kon de Kamer zich vereni gen met het wetsontwerp om het aan deel van de Rijksbelastingen, dat in 't provinciefonds wordt gestort, te verla gen van 0,70 tot 0,67 procent. Dit komt omdat de belastingen de laatste tijd zo opgevoerd zijn. De heer Algera (A.R.) vond het juist, dat dit lagere percentage is gebonden aan een tijdsduur, n.l. tot 1954. Ook de verlaging van de accijns op sigaren is een feit geworden. De wijziging van de wegenverkeers wet bracht nog een klein debat over de afgifte van rijbewijzen. De heren Maanen (K.V.P.) en Algera wensten de huidige decentralisatie te handha ven, terwijl de heren Ritmeester (V.V. D.) en Posthumus (Arb.) de afgifte wilden laten geschieden door het Cen traal Bureau. Door al deze kleine debatten kwam men niet meer toe aan het ontwerp om de duur der herhalingsoefeningen te verlengen. Op de tribunes zaten reeds de nodige communistische vrou wen, die moesten protesteren. De C.P. N. had een protestpamflet verspreid, waarin werd aangedrongen om bij re gering en Kamer bezwaren kenbaar te maken. In de fractie-kamer van de C. P.N. wachtte een tijdlang een aantal communistische demonstranten. De po litie was echter op de hoogte. Zware straffen voor jeugdige moordenaars. De Officier van Justitie bij de Haag se rechtbank, mr Tonckens, eiste Dins dagmiddag 'n gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering tegen de 22-jarige bakker A. L. en de 20-jarige slager J. K. beiden uit Den Haag. Zij hebben in de avond van de 17e Juli van het vorige jaar de 70-jarige Hagenaar M. O., die hen met bepaalde bedoelingen in zijn woning had uitge nodigd, zodanig mishandeld, dat O. aan zijn verwondingen is overleden. Daar na hebben zij een aantal voorwerpen en wat geld van O. gestolen. Gisteravond om kwart over zeven Nederlandse tijd heeft Hare Majesteit de Koningin een rede uitgesproken tot de landgenoten thuis. Deze rede werd uitgezonden over de internationale dienst van de „Canadian Broadcas ting Corporation". H. M. sprak als volgt: „Landgenoten. Het is een voorrecht voor mij U hier te groeten uit naam van velen uwer landgenoten en vroe gere landgenoten in Canada en de Verenigde Staten van Amerika. Waar ik ook geweest ben heeft men mij ge vraagd dit te doen. In ons eigen over bevolkte land gaan zij, die hun vleu- gels willen uitslaan, vaak tot emigra tie over. Op deze wijze vormen zij een leger van „goodwill ambassadeurs" over de hele wereld. Wat ook hun pa pieren mogen zeggen over hun natio naliteit en wat voor loyale burgers zij ook geworden mogen zijn van hun aangenomen land, toch beschouwt Ne derland hen nog als leden van de Nederlandse familie, en de hele we reld doet hetzelfde. Hun oude land is zeer trots op hen, wanneer zij onze naam eer aan doen in de nieuwe we reld waar zij nu wonen. Hoewel de „maple tree" in Canada wortelt, zijn haar bladeren ook wel bekend in Ne derland. De kunst van dit blad in Nederland is thans een waardevolle herinnering voor ons en een erfenis, die wij op prijs stellen. Onze landen De opbrengst der nationale leningen. De Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede, dat van de rente- spaarbrieven der nationale leningen voor de woningbouw in de eerste ze ven weken van de verkrijgbaarstel ling voor een bedrag van 29 millioen werd geplaatst. Met de opbrengst van de 1% pet. en de 0-5-10 pet. leningen, die in totaal 73 millioen bedroeg, heb ben de drie woningbouwleningen ge zamenlijk nu reeds meer dan 102 mil lioen opgeleverd. Hiermede is de ver wachting verre overtroffen en een hoogst belangrijke bijdrage geleverd voor de financiering van de woning bouw en dus voor een onbeperkte en ongestoorde uitvoering van het wo ningbouwprogramma. Bluswatervoorziening een moeilijk probleem. In de Middelburgse raadszaal heeft het hoofd van de Burgerlijke Bescherming, de heer J. L. R. Kapitz, Dinsdagmiddag een uiteenzetting gegeven van de bestaande plannen. O.m. deelde hjj mede, dat in September een begin zal worden gemaakt met de werving van personeel voor de diverse hulpverleningsdiensten op basis van vrijwilligheid. De heer Kapitz wees in zijn inleiding op het Rijksplan, dat de overheidsmaat regelen bevat, die in het kader van de burgerlijke verdediging genomen dienen te worden. Het Rijk zorgt voor mobile geneeskundige troepen, mobile brand- weergroepen en identificatieploegen. Een grote plaats neemt de zelfbescherming in, waaronder wordt verstaan het nemen van maatregelen om gezinnen, scholen, werk plaatsen en instellingen zo goed mogelijk ;egen calamiteiten te beschermen. Hier toe worden blok- en wijkbeschermings- groepen uit de bevolking gevormd. Op 'edere 1000 Inwoners komt 1 blokploeg. Middelburg krijgt dus 20 blokploegen, die zullen bestaan uit 20 man, t.w. een blok hoofd, een plaatsvervanger, 6 brandweer lieden, 6 redders en 4 man voor de eerste hulp. Voorts is de stad in twee wijken verdeeld met 10 blokken. In iedere wijk komt een wijkpost, waar de Rijks- en [emeenteUjke organen in elkaar vloeien. De wijkhoofden krijgen de beschikking over 3 volledig gediplomeerde E.H.B.O.- krachten, 6 reddingspersonen, o.w. 3 vol ledig uitgeruste gasverkenners. Naast deze ploegen voor de bevolking zullen (Ingez. mededeling, adv.) i VAN ROSSEM'S %ÜC£LES^ er ook bedrijfsbeschermingsploegen die nen te worden gevormd. Dit geschiedt op geheel vrijwillige basis, behalve in de vitale bedrijven, waar dergelijke ploegen voorgeschreven zijn. Tot heden Is nog geen enkel Middelburgs bedrijf als vitaal aangewezen. VERDUISTERING. Er zullen weer verduisteringsmaatre gelen genomen worden. De gemeente zal voor geleidelichten voor het verkeer moeten zorgen. Teneinde de politie te kunnen voorbereiden op haar taak gaat de inspecteur van politie, de heer C. J. Malipaart, in opleiding in Barneveld. Bovendien worden thans al 6 instructeurs opgeleid, die straks voor de opleiding der benodigde ploegen kunnen zorgen. Schuilkelders worden niet gebouwd. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de betrouwbaarheid van de bestaande kelders onder de huizen. De bevolking krijgt aanwijzingen hoe deze het best kunnen worden ingericht. Voor de opruimingsdiensten wordt het personeel van de gemeente ingeschakeld. De brandweer zal geen uitbreiding onder gaan, daar het Rijk de gezamenlijke brandweren van Walcheren voldoende acht om bij calamiteiten te kunnen op treden. DE WATERVOORZIENING. Een probleem vormt het bluswater. Men kan in een straal van 160 m rond open water, zoals grachten en vesten, blussen. Dit betekent echter, dat grote stadsdelen niet met bluswater te berei ken zjjn. Daarom zal aanbevolen worden om bijv. op een vitaal punt als de Balans zijn verbonden zowel door de geschie denis van onze bevrijding en door die van onze emigratie. Het vreemde lot, dat onze landen herhaaldelijk tezamen brengt, heeft een diep gewortelde ver bondenheid veroorzaakt, de eerste en meest dramatische ontmoeting „was our dire need at its deepest and their act of liberation which finished that need". Toen kwam de langzame maar gestadige stroom van emigranten, voorafgegaan door haar die we „oor- .logsbruidjes" noemen. De ontmoeting en de combinatie van die beide vol- kei'en draagt een verdere tendens van vrede met zich mede „immunity from any kind of compulsion, strength to carry ones own responsibility and to the unmoved in times of great dist ress". Ingezonden Mededeling (adv.). T -c* *l/reiT a tUJ-n ÏXOtXtA-ïoAell Jo zuster, de boog kan niet altijd gespannen zijn. En dan gaat er niets boven 'n Strand! Voorai nu de prijs Is VERLAAGD tot een vijver te graven. Vrijdagmorgen vindt bovendien een bespreking plaats overh»» gebruik van de nieuwste methoden voof bet blussen van branden, waardoor veel minder bluswater nodig is. Voorts wordt gedacht aan een nood* drinkwatervoorziening. Regenbakkeö worden geïnspecteerd. De politie zal worden uitgebreid met 82 man reservepersoneel. Waar nodig zal gezamenlijk, d.w.z. met inschakeling van de Rijkspolitie, worden opgetreden Dé politie wordt uitgerust met walkie tal- des. Verder komt er ook een dienst so ciale verzorging, een inlichtingenbureau, een centrale keuken, een opvangcentrum voor daklozen enz. De komende maanden zullen gebruikt worden voor de voorlichting van het pu bliek. O.m. zullen bijeenkomsten worden georganiseerd, waar met film en gespro ken woord de bevolking zal worden door drongen van de noodzaak van al deze voorzorgsmaatregelen. DISCUSSIE. Tijdens de disci /.sie, die op deze uiteen zetting volgde, brak de heer J. S. Hoek nog eens een lans voor het plaatsen van regenbakken bij de nieuwe huizen. Voort» vroeg hij, of de evacuatie wordt over wogen. Daarop werd geantwoord, dat evacuatie op grote schaal niet wordt overwogen. Ook de verduisteringsnood- zaak werd in twijfel getrokken. De heer P. Meliefste vond de kelders in de stad verre van betrouwbaar. Het Is de bedoeling via de buurtver enigingen te komen tot vor i>ig van blokken. De bevolking zei len wie de leiding heeft in de 51. Maar het krenkt hem dagelijks in zijn eigen bedrijf zo voorzichtig te moeten zijn, omdat de spion Sanders alles onder de ogen had. Hij was genoeg verzot op een Duits plasdankje om alles, wat hij maar wantrouwde, over te brengen. De Wilde had tegen het najaar een mooie partij tarwe, die hij zelf verbouwd had, uit de handen van de Duitsers weten te houden. Hij verbouwde anders nooit tarwe. Het was zijn vak niet. Maar in de vorige winter had er in de vakbladen een bericht gestaan, waarin de landbezitters werd aang. raden veel tarwe voor eigen verbruik te ver bouwen, daar hiervoor een maalvergunning zou gegeven worden. In goed vertrouwen, dat men zich aan zijn woord houden zou, had De Wilde een hoek met tarwe bezaaid. Maar nu de tarwe gemaaid was, werd plots de maalver gunning ingetrokken en de tarwe opgeëist. Dat waren zo de manieren van de Duitse rovers. De Wilde zag er dan ook geen been in een flinke hoeveelheid achter te houden, alleen maar, die Sanders mocht bij het dorsen niet tegen woordig zijn. De controleur, die bij het dorsen moest zijn, was te vertrouwen. Die zou een oogje dichtknijpen, mits de rest natuurlijk ook te vertrouwen was. De Wilde sprak er 's avonds over met Henk in het gezin. Gerda, die het gesprek had gevolgd keek op en zei: Ik vind het niet moeilijk om die Sanders een dagje weg te houden. Wilt u dat eens aan mij over laten, vader? Wat wil je doen, kind? Laat u dat maar eens aan mij over. Je wilt toch geen gekke dingen uithalen? O, neen, iets heel onschuldigs. Hoe laat moet hij weg zijn? Om elf uur, zei Henk. Aceoord, om elf uur is hij weg. Wat wil je gaan doen kindje? vroeg moeder. Dat is mijn geheim, moeder, moet u niet verder over praten. Ik houd met van die geheimen bij mijn kinderen, zei De Wilde. O, maar dat is morgen geen geheim meer, zei Gerda. De volgende morgen vroeg was ze bij dokter Schaars- bergen. Ze was goede vrienden met hem en zijn dochter was haar vriendin. Ze vertelde hem, wat er aan de hand was en ze vroeg om een flink scherp laxeermiddel Schaarsbergen lachte eens. Omdat jij het bent, maar mondje dicht en van de winter reken ik op een paar grote Zeeuwse tarwebroden, zeg dat tegen je vader. Ze ging met een tablet, dat een stuk chocolade geleek naar huis. Ze vertelde haar moeder, dat het personeel die morgen chocolade moest drinken. Dat was goed voor de dorst bij het dorsen. Zelf zou ze het wel gaan brengen. Het gevolg was, dat Sanders om half elf met een be nauwd gezicht aftrok. Hij probeerde nog eens terug te komen, maar moest met beide handen voor zijn broek op nieuw in de looppas naar een zekere plaats en die dag ver scheen hij niet meer op het appél. De controleur verdween met een paar goede voor-oor- logse sigaren om een wandelingetje te maken door de boomgaard en toen hij na anderhalf uur terug keerde, ging alles zijn gewone gang...... HOOFDSTUK IX. De Wilde had de slager Hammelburger en zijn gezin uit geleide gedaan naar het station. Tenminste hij had dat willen doen. Het is hem niet gelukt. Toen de verordening was afgekomen, dat alle Joden de provincie Zeeland verlaten moesten en zich in Amsterdam moesten vestigen, viel daar ook het gezin Hammelburger onder. Een N.S.B.-er en een lid van de gevreesde Duitse „groene politie" waren aan de deur van de Jood gekomen, Vuist op het moment, dat de vrouw bezig was de melkboer te betalen. De groene politie had beslag gelegd op haar geldbeurs, had haar naar de woonkamer gejaagd en de deur achter zich gesloten. Alles werd opgeschreven. Hammelburger moest zijn geld op tafel leggen, dat werd ingepalmd, hij moest afstand tekenen van zijn bezittingen en hem wer de mededeling gedaan, dat hij de volgende dag met zijn gezin, slechts voorzien van een koffertje met lijfgoed en niet meer dan honderd gulden aan contanten aan het sta tion moest zijn. Zeeland werd voor hem gesloten. (Wordt vervolgd) Jaarvergadering op 9 Mei te Goes. Vrijdag 9 Mei zal in het Schutters hof te Goes de jaarvergadering wor den gehouden van de Ver. Schoolmu seum te Middelburg. Na de behandeling van de ver slagen zal de heer P. Post, me dewerker aan het Nutsseminarium voor Paedagogiek aan de Universi teit te Amsterdam, een lezing houden over: „Het manco in ons onderwijs: zuivere expressie en aesthetische vorming". In de middagvergadering zal dr P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek, spreken over: „Re cente oudheidkundige opgravingen in Nederland". De lezing wordt met lichtbeelden toegelicht. In het jaar verslag over 1951 zegt de secretaris, de heer C. Roelands, dat het school museum, dat is ondergebracht in twee lokalen van de school aan de Nieuwe Haven te Middelburg, zich steeds in een behoorlijk bezoek mag verheugen. Geregeld komen nieuwe uitgaven en herdrukken binnen. Hiervan wordt per maandbericht kennis gegeven aan de scholen. Getracht zal worden, evenals vroeger, een stand in te rich ten voor het kleuteronderwijs. Nog verschillende mogelijkheden tot uit breiding zijn er, doch de ruimte laat dit niet toe. Een uitbreiding, die tot de moge lijkheden behoort, is o.a. het bijeen brengen van leermiddelen, die door leerlingen en leerkrachten zelf zijn vervaardigd voor gebruik bij het on derwijs. De vereniging telt 335 leden tegen 355 in 1950. Er subsidiëren 42 gemeentebesturen, 25 schoolbesturen en 3 verenigingen. Tijdens de ko mende vergaderingen zijn de be stuursleden, de heren A. A. Leen- houts en A. de Jonge, beiden te Mid delburg, aftredend en herkiesbaar. Belangrijke gebeurtenis voor neet WZeeuwsch-Vlaanderen. Morgen vindt de officiële opening plaats. Even buiten Oostburg aan de weg naar Aardenburg staat de nieuwe, naar bouw' en interieur ultramoderne technische school, die berekend is voor de opleiding van 160 jongens uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zullen hier door zes per manente leerkrachten worden bekwaamd voor hun toekomstige levenstaak. De officiële opening van deze inrichting, die een aanwinst is voor de gehele streek, zal Vrijdag a.s. geschieden door de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. De plannen voor de bouw dateerden reeds van na de bevrijding, toen de oude uit 1908 daterende ambachtsschool aan de Hennequinstraat door de oorlogshan delingen in zeer desolate toestand was geraakt. Tijdens het overleg zat men ten departemente nog met semi-permanente scholen „in de maag", doch voor Oost burg is werkelijk een aantrekkelijk ge bouw tot stand gekomen, dat een modern cachet draagt. Uitgaande van het huidige 2-jarige leerplan is de accomodatie mo menteel ruim voldoende, terwijl er nog ruimte is voor eventuele verhoging van het leerlingental. In Mei a.s. zullen het oude gebouw en de overcomplete inven taris publiek worden geveild. Het werk is uitgevoerd door de Comm. Vmn. I. A. Bossand Zn. te Oostburg en het ontwerp is van het Architecten bureau ir. A. Rothuizen te Middelburg. Nadat de aanbesteding in de zomer van 1950 had plaats gehad, werd in Septem ber van dit jaar met de nieuwbouw be gonnen, doch de oplevering heeft gestag neerd door ongunstig weer. DE GEBOUWEN. In het ruime gebouwen-complex, be staande uit een hoofdgebouw met laag gebouwde vleugel (het geheel in T-vorm opgetrokken) is een afdeling van smeden- bankwerken, waar de leerlingen met de modernste machines zullen worden opge leid. Dit geldt ook voor de hallen, waarin machine-bankwerken en timmeren wordt onderwezen. Daarnaast zijn er twee te kenlokalen en twee lokalen voor gewoon lager onderwijs, een bestuurskamer en een conciergekamer. Van deze laatste uit heeft men een overzicht op alle afdelin gen en van hieruit wordt ook de centrale bediening (sirene, enz.) verzorgd. Ten slotte zijn er nog een lerarenverblijf en een administratielokaal. Vele nieuwe in ventarisstukken zoals b.v. de fraaie banken in de timmerhal zijn door de leerlingen vervaardigd onder leiding van de leerkrachten. De opening zal Vrijdagmiddag plaats hebben namens de minister van Onder wijs door de Inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, de heer J. v. d. Berg. Voorts zijn uitgenodigd de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het hoofd van de Rijks gebouwendienst en tal van gemeentelijke autoriteiten uit het Westen, aangezien deze school mede wordt gesubsidieerd door de gemeenten uit dit gewest. Ook zijn geïnviteerd alle schoolhoofden uit de streek en degenen, die tot de bouw op enigerlei wijze hebben bijgedragen. Oostburg als onderwijs-centrum voor het Westen is een moderne school rijker geworden, hetgeen van grote betekenis kan worden geacht voor de hele streek en de industrialisatie. Mutaties bij de P.Z.E.M. In de maand Maart 1952 hadden bij de P.Z.E.M. de volgende personeels- mutaties plaats: Aangesteld in vaste dienst als elec- tricien: J. Mos; hulpmachinist: C. de Leng' grondwerker: W. Grootjans. Bevorderd tot districtsmonteur 1« klas: L. F. C. Th. de Vos.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3