FLINKE VOORSPRONG VOOR EISENHOWER Wegens medeplichtigheid aan moord 7 jaar geëist Taft, zijn grootste rivaal, met stukken geslagen Koninklijke „overval" op Nederlandse emigranten Leverancier van „MnssertfotoV is voorzitter van de „Venefo" k SNIPPER J NIEUWS Critiek op herhalingsoefeningen, maar wetsontwerp komt er wel Jacoba van Beieren kwam zó uit de lucht vallen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uit voorkeurstemming bleek In Groningen reeds 200 ruiten vernield Excellent uitzicht Plotseling zal de Koningin hen opzoeken NA VLUCHT UIT BELGIË IN MIDDELBURG BERECHT Vrouw joeg haar man de dood in Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorst» tr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2154 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 24 APRIL 1952. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: iACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. KareJse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.22 u., onder 19.56 u.; Maan op 5.15 u., onder 22.10 u. Hoogwater op Vrijdag 25 Aprilt Vlissingen: 2.24 u. 1.97 m., 14.50 u. 2.03 m.; Terneuzen: 2.54 u., 2.15 m., 15.17 u. 2.21 m.; Wemel- dinge: 4.14 u. 1.57 m., 16.39 u. 1.69 m.; Zierikzee: 4.00 u. 1.30 m., 16.28 u. 1.41 m. MEER VOEDSEL VOOR EUROPA. AMERIKA BIEDT STEUN. Het bureau voor wederzijdse bevei liging heeft hedenochtend vroeg be kend gemaakt, dat het een twintigtal Amerikaanse agrarische deskundigen zal aanwijzen, die een intensieve cam- Ïiagne zullen moeten openen voor gro- ere voedselproductie in West-Europa. Er zijn reeds 14 van deze deskundigen aangewezen. De landen van de orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking zullen van hun diensten gebruik kunnen maken. ZAAK-WESTERLING. Maandagmiddag Raadkamer behandeling hoger beroep. De Amsterdamse rechtbank zal Maandagmiddag a.s. om half twee in raadkamer beslissen of Westerling alsnog in voorlopige hechtenis zal Worden genomen. EX-KOREA-VRIJWILLIGER SCHOOT BUURMAN NEER. Gisteravond heeft een 24-jarige con- structiebankwerker, wonende in de Bestevaerstraat te Amsterdam, voor zijn woning zijn 66-jarige buurman Z. met enige schoten uit een pistool der mate aan de knie verwond, dat deze in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. Een juist passerende 35- iarige vrouw werd door een der kogels In het been getroffen, maar kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar haar woning terugkeren. De schutter, ex-Korea-vrij williger, is gearresteerd. De ex-Korea-vrij williger had enige tijd omgang gehad met de dochter van zijn buurman. Nadat deze omgang be ëindigd werd wegens nog niet bekende redenen, schijnt de bankwerker een vete te hebben gekregen, tegen de va der van zijn voormalige meisje. Hü heeft de oude man blijkbaar op- gewacht en toen deze zijn woning ver- et twee huizen verder haalde hij een pistool te voorschijn en loste daaruit vier schoten met het vermelde gevolg. Het pistool en de ammunitie had de bankwerker tijdens zijn verblijf in Ko rea op de Noord-Koreanen buit ge maakt en het bü zijn repatriëring als Souvenir mee naar Nederland geno men. Bij de presidentiële voorverkiezingen in de Verenigde Staten heeft generaal Eisenhower te Pennsylvanië een stevige voorsprong behaald. Bij de democraten was het Senator Kefauver die aan de kop stond, al heeft hij na een geduchte concurrent gekregen aan Averell Harriman, die, zoals bekend, thans officieel een candidatuur heeft aanvaard. De namen van Eisenhower en Stas- sen, oud-gouverneur van Minnesota, stonden op de stembriefjes gedrukt. Senator Taft, de grootste rivaal van Eisenhower, blijft ver achter. Hij had zijn aanhangers verzocht zijn naam niet op de stembiljetten in te vullen bij de voorkeurstemming, daar, zoals hij zeide, dit van geen invloed zou zijn op de 60 afgevaardigden in Pennsylva nië naar de republikeinse conventie in Juli, die Dinsdag zijn aangewezen. De ze afgevaardigden zullen namelijk niet gebonden zijn aan enige candidaat, on geacht de voorkeur, die de kiezers Dinsdag hebben uitgesproken. Bij de democratische voorkeurstem ming moesten alle namen ingevuld worden, daar er geen enkele op het stembriefje gedrukt was. Enkele leiders van de campagne stelden voor Eisenhowers naam op hun stembriefje bij te schrij ven teneinde de leiders van de republikeinse partij in Pennsylvanië van de grote steun voor Eisenhower te overtuigen en hen zodoende er toe te bewegen de afgevaardigden naar de nationale republikeinse conventie ach ter Eisenhower te doen scharen. Bij de democratische voorkeurstem ming hebben slechts weinigen een naam „bijgeschreven". Gisteravond was de stand na het be kend worden van de uitslagen in 7194 van de 8421 districten wat de republi keinen betreft: Eisenhower 728.476 stemmen; Taft 128.149 stemmen; Stassen 100.389 stem men; MacArthur 3953 stemmen; War ren 2032 stemmen. Bij de democraten was de stand in 6699 districten: Kefauver 58.608 stemmen; Truman 15290 stemmen; Stevenson 2131 stem men; Harriman 1123 stemmen. Weten de ministers dat7 Tweede Kamerlid wenst onderzoek naar organisatie van oud-N.S.B.-ers „Is het de ministers bekend, dat de fotohandelaar uit Arnhem, die van een particulier opdracht heeft ontvangen om 10.000 fotokaarten te vervaar digen van ir Mussert, „voormalig leider van de N.S.B." en die deze opdracht vlot aanvaardde, voorzitter is van de Vereniging van Nederlandse Fotodruk- industrieën (Venefo)?" Deze vraag heeft het Tweede Kamerlid, de heer Nederhorst (Arb.) ge steld aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en van- Justitie. Achten de ministers het waarschijn lijk, zo vroeg hij voorts, dat een par ticulier vereerder van Mussert voor zich privé 10.000 fotokaarten behoeft, teneinde de herinnering aan zijn „lei der" levendig te houden, en is het ver moeden niet gewettigd, dat de bestel ling van deze kaarten via een tussen persoon uitgaat van een organisatie van oud-N.S.B.-ers, die op deze wijze de aanhankelijkheid aan hun natio- naal-socialistische leider in stand wen sen te houden? Achten de ministers geen termen aanwezig hiernaar een serieus onder zoek in te stellen en zijn zij bereid de Kamer van de resultaten van dit on derzoek in kennis te stellen? Weten de ministers, dat sommige militaire autoriteiten, in het bijzonder de Cadi, een uitgesproken voorkeur hebben om fotokaarten van bij de Ve nefo aangesloten fabrikanten te be trekken? Willen de ministers doen nagaan in hoeverre de hierboven genoemde leve- Verdrag voor E.D.G. 3 Mei geparafeerd? D.P.A. meldt in welingelichte krin gen te Bonn vernomen te hebben, dat het verdrag voor de Europese Defen siegemeenschap 3 Mei te Parijs gepara feerd zal worden, door de hoofden der delegaties der zes landen, te weten de landen van de Benelux, West-Duits- land, Frankrijk en Italië. Twee dagen later zou de ondertekening plaats vin den, eveneens te Parijs, en wel door zes ministers van Buitenlandse en. de Stijgende prijzen van vlees en vleeswaren. Sedert April 1951 zijn de inkoopprij zen van vlees, circa 70 cent per kg ge stegen, zo deelt de Federatie van Sla gerspatroonsbonden te 's-Gravenhage ons mede. Tot heden is deze prijsstijging nog met tot stilstand gekomen. rancier van „Mussertfoto's" direct of indirect betrokken is bij de leveranties van fotokaarten aan de Cadi en, indien dit het geval is, achten de ministers het dan gewenst personen, die in zulke nauwe relatie staan met oud-N.S.B.- ers, in deze leveranties aan militaire diensten te betrekken? VEEHOUDER TOT GELDBOETE VEROORDEELD. De kantonrechter te Hoorn heeft gis termiddag een veehouder uit Venhui- veroordeeld tot een geldboete van f 20 subsidiair 10 dagen hechtenis we gens het houden van een zogenaamde „reageerder wat in Venhuizen bij ge meenteverordening is verboden. i 4 4 „De suikerbietenopbrengst bedraagt jaarlijks 2,4 millioen ton, waaruit 35.000 ton witte suiker wordt geprodu ceerd". In ons land werken 40.000 per sonen in de suiker. Dit alles is zeker de moeite waard om een tentoonstel ling te organiseren waar men alles te weten kan komen over de opkomst van de suikerbiet, de verwerkende in dustrie en de toekomstverwachtingen. Er bestond dan ook flinke belangstel ling voor de internationale tentoon stelling „De suiker" in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam, die gisteren door de secretaris-generaal van het ministe rie van Landbouw, mr Bonnerman werd geopend. Net als in 1948 zal er weer een regeling komen voor politie ke radio-uitzendingen. Want we moe ten weer naar de stembus vrienden! De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben gisteravond in Tivoli te Utrecht een Spaanse zang- en valksdansavond bijgewoond. Ze amuseerden zich best. We zullen, als de tekenen niet be driegen, weer heel was asperges kun nen eten. In Limburg verwacht men 'n record-oogst. Over de prijzen zijn de kwekers minder optimistisch; die zul len heel wat lager liggen. De Ameri kanen krijgen binnenkort een jeep in het leger die langer en breder is dan de huidige. Er komt een 72 P.K. motor in te staan, de actie-radius is vergroot tot 480 kilometer en de wagen kan ook varen. Ja, men is er zelfs in geslaagd de wagen zo waterdicht te maken, dat men er onder water mee kan rijden, en dat wil wat zeggen. Volgende week zal Eisenhower een bezoek aan West-Duitsland brengen teneinde af scheid te nemen van de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingstroepen. En in Frankrijk heeft men een corps „luchtpolitie" opgericht. Aanleiding was de ontdekking van een grote in ternationale smokkelorganisatie, die met elf vliegtuigen werkte. In tien plaatsen in 't land zullen snelle vlieg tuigen worden gelegerd. Nog steeds is de Groninger politie er nog niet in geslaagd om de glas snijders die de stad onveilig maken, te arresteren. Het aantal gevallen, dat de politie bekend wordt omtrent het vernielen van winkelruiten, neemt bij de dag toe en heeft het respectabele aantal van tweehonderd reeds over schreden. De vandalen, die ook over dag te werk gaan, deinzen voor niets terug. Thans brengen zij ook bescha digingen aan op auto's, bussen en trol ley's. Zeven bussen van het gemeen telijk trambedrijf moesten er aan ge loven. Toen de Koningin in Ottawa een Rodekruiswinkel, waar zij in de oorlog gewerkt heeft, bezocht had, werd zij omringd door Ne derlanders en Canadezen, die de ze gelegenheid ten nutte wilden maken om Hare Majesteit de hand te schudden of zo mogelijk een paar woorden met haar te wisselen. Zo dicht opeengedrongen stond de menigte voor de winkel, dat de fotografen niet eens kans kre gen hun fototoestellen te voor schijn te halen. Een zeer kleine Franse persfotograaf was tenein de raad en probeerde zich uit de mensenkluwen los te maken, doch tevergeefs. In wanhoop richtte hij zich tot een fors ge bouwde heer die naast hem stond en vroeg „wat moet ik doen, wat moet ik nu toch doen?" De aan gesprokene antwoordde: „Klim maar op mijn schouders". De kleine Fransman kraaide van blijdschap. „Wie bent u?" vroeg hij zijn weldoener. „Dat doet weinig ter zake", antwoordde de ze. Toen Hare Majesteit er echter in geslaagd was in de auto te stappen ontdeed de forse gestalte zich van zijn last en maakte dat ook hij in de auto kwam. De Fransman stond sprakeloos. Hij begreep nu, dat iemand van het gevolg van de Koningin hem de ze dienst had bewezen. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem. Het was de Nederlandse ambassadeur in Ot tawa, Zijne Excellentie A. H. J. Lovink. ^5= Reis met verrassingen Koningin Juliana zou volgens de plannen Ottawa hedenochtend om acht uur plaatselijke tijd verlaten met onbekende bestemming. Op het program ma staat voor heden en Vrijdag vermeld dat Hare Majesteit incognito in Canada zal verblijven. Maar thans is bekend geworden, dat de Koningin Nederlandse emigranten in het binnenland gaat bezoeken, doch de plaatsen zijn strikt geheim gehouden. De Koningin stelt er prijs op de emi granten gade te slaan bij hun dage lijkse werkzaamheden en zal daarom plotseling temidden van hen staan zon der voorafgaande waarschuwing. Alle maatregelen zijn getroffen opdat de Koningin een zo reeël mogelijk beeld zal krijgen van hun leven. Slechts een zeer beperkt aantal journalisten zal de Koningin op deze tocht in het onbe kende volgen. Ook zij tasten volkomen in het duister over hun bestemming. De verslaggevers van A.P., U.P, het Canadese nieuwsbureau en de verslag gever van het A.N.P. hadden de mede deling gekregen zich om half acht des ochtens te melden op een bepaalde plaats. Hun is niet medegedeeld, of de tocht per vliegtuig, per auto of per trein zal geschieden. Zij hebben zich verplicht hun copie eerst dan aan hun agentschappen af te leveren wanneer, zoals dit populair werd uitgedrukt, „de vogel alweer gevlogen is". Vrijdag zul len wederom enkele plaatsen werden bezocht en ook hier blijft het verras singselement volkomen gehandhaafd. Er zal op deze reis een camera-man meegaan en wel de heer Piet Buis van Polygon Profilti uit Haarlem, die de taak heeft overgenomen van zijn over leden collega luitenant ter zee eerste klasse Frits Wassenburg. H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen, met hun gevolg, op Zondag 27 April a.s. om 18.30 uur plaatselijke tijd met 'n „Constellation" van de K.L.M. van Ottawa naar Neder land vertrekken. De vlucht wordt ge maakt via Gander op New Foundland. Het koninklijke paar wordt Maandag De bemanning zal dezelfde zijn als die welke het koninklijk paar naar Washington heeft gebracht. De boord werktuigkundigen zullen evenwel an deren zijn dan die van de heenreis, aangezien de vlucht thans wordt ge maakt met een Lockheed „Constella tion". Voorwaarden voor gewetensbezwaarden tegen runder t.b.c. bestrijding (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf, (die gisteren zijn 47ste verjaardag vierde) werd door ver schillende afgevaardigden in da Tweede Kamer niet gespaard, toen het ontwerp om de duur der herhalingsoefeningen gedurende de jaren 1952, 1953 en 1954 te verlengen, werd behandeld. Het lot van dit voorstei is niet twijfel achtig. Het zal stellig worden aangenomen omdat iedereen de noodzaak ervan inziet. De critiek richtte zich echter op de wijze waarop de dienst plichtigen gedurende de herhalingsoefeningen worden bezig gehouden. Zo had de heer Van Vliet (K.V.P.) „een onbehaaglijk gevoel". De ervarin gen die men o.a. in het kamp Oirschot heeft opgedaan, hadden hem niet ge rustgesteld. „Al is de helft van deze critiek maar waar", zo zei hij, „dan is het oordeel nog vernietigend". Waar aan zijn de slechte voorbereidingen voor deze oefeningen te wijten ge weest? Als men de dienstplichtigen niet bezig kan houden, moet men hen naar huis sturen. Dit ontwerp kon hij dan ook alleen maar aanvaarden als vast staat, dat de bevoegdheden, die erin worden gegeven slechts zullen worden gebruikt om de oefeningen volledig te doen slagen. Ook de heer Van Sleen (Arb.) had de indruk, dat bij sommige herhalings oefeningen de tijd „in ledigheid" wordt doorgebracht. Evenals de heer Van Vliet had hij en de heer Ritmeester (V.V.D.) sloot zich daarbij aan be zwaren van organisatorische aard. Het ontwerp zal er moeten komen echter onder de voorwaarden dat de opgebrachte gelden zo efficient moge lijk besteed zuilen worden en dat men met de persoonlijke offers zo voorzich tig mogelijk zal omspringen. De minste critiek kwam van de heer Roosjen (A. R.). Hij zag geen reden om zo te kla gen omdat de minister aan het pro bleem van de herhalingsoefeningen voldoende aandacht schenkt. Een groot deel van de middag werd in besiag genomen door de bespreking over het ontwerp „Bestrijding der T.B. C. onder het rundvee". Dit millioenen- plan wordt reeds geruime tijd uitge voerd en vindt nu eindelijk zijn wette lijke basis. De enige tegenstander was de heer Van Dis (S.G.P.), die minister Mansholt vroeg om rekening te hou den met de veehouders die gewetens bezwaren hebben. „Strenge afzondering zal het minste zijn", zo zei de minister. Deze boeren zullen nog wel moeilijkheden onder vinden. Wanneer werkelijk blijkt, dat z,, gewetensbezwaren hebben kunnen zij het recht krijgen van de bepalingen die de wet stelt. Er zullen echter dan verschillende voorwaarden moeten worden vervuld. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Feest op „De Keukenhof' Koninklijk paar in gala. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in gala-toilet voor de foto grafen geposeerd.. De foto werd geno men In SanFrancisco voordat ze een diner gingen bijwonen. Zeveu klinkende klapzoenen beloon den de Keukenhofbestuurders T. van Waveren en D. Hogewoning, toen, op verzoek vau Graaf van Lijnden, Vrou we Jacoba van Beieren deze onder scheiding uitdeelde, omdat deze man nen zo bijzonder verdienstelijk zijn voor de nationale bloemententoonstel ling „Keukenhof". Vrouwe Jacoba kwam deze keer naar haar oude jachtgronden per heli- coptere. Zij werd gevlogen door de heer A. Vernieuwe, directeur van de Sabena, die zeer in zijn nopjes was een dergelijke hoge personage te mogen vliegen. Sophie Marie Parlevliet, gou vernante van de kinderen van minister Mansholt was ook dit jaar weer een zeer charmante en waardige gravin, die met haar jachtstoet duizenden en 28 April om 15.30 uur Nederlandse tijd duizenden bezoekers naar de bloemen- op Schiphol verwacht. tentoonstelling in Lisse trok. Bij haar aankomst en tijdens haar rit werd zij allerwegen toegejuicht. De paarden hoeven klopten over de verharde pa den, de bloemen wuifden vrolijk in de frisse wind onder het Aprilblauwe uit spansel en de bellen van de valken rinkelden lustig. Na deze rondrit werd Vrouwe Jacoba ontvangen op het kasteel „Keukenhof" door I. C. E. Graaf van Lijnden, die haar in een vriendelijke toespraak begroette. Dr A. Plesman en de heer A. Ver- nieuwe spraken eveneens vriendelijke woorden tot de Beierse gravin, die van hun gezamenlijke Benelux-gastvrijheid in een Sabena-helicoptere gebruik had willen maken. Na de toespraken werden aan Jacoba van Beieren tulpen overhandigd waar in enige vieux-rose-parkiet-tulpen, die naar haar genoemd zijn, waren ge schikt tussen andere schone producten van de Nederlandse bollenvelden. Hoe is het mogelijk, dat een vrouw, die getrouwd is e* twee kinderen heeft, medewerking kan verlenen om haar man, met wie zy onenigheid heeft, in koelen bloede te laten vermoorden? Deze moeiiyke vraag kreeg de Arrondissementsrechtbank te Middelburg gistermiddag voorgelegd in een zitting, die 3 uur duurde. Terecht stond de 31-jarige C. A. v. d. Br. uit Clinge, die in België vier jaar geleden wegens medeplichtigheid aan moord werd veroordeeld tot le venslange dwangarbeid. Zij wist echter te ontsnappen en werd nu door de rechtbank te Middelburg berecht, waar de Officier van Justitie zeven jaar met aftrek tegen haar eiste. De moord geschiedde in Februari 1947. In 1948 volgde de veroordeling door het Hof te Antwerpen. De vrouw wist echter in 1950 te ontsnappen, en trok in bij haar ouders in Clinge. In April 1951 werd ze echter door de Ne derlandse politie gearresteerd. De Bel gische regering verzocht de uitleve ring, doch de Hoge Raad besliste, dat zij nu Nederlandse was (ze is in Ter- neuzen geboren) en dat uitlevering niet verplicht was. Wel kon zij voor 't gepleegde feit in Nederland worden berecht, hetgeen thans is gebeurd. De dader van de moord, zekere L. kreeg de doodstraf, een straf, die in België altijd wordt gewijzigd in levenslang. DROEF RELAAS. Het was 'n droef relaas, dat eerst met verdachte, daarna met de onderzoe- kingsrechter, de heer Roevens uit Ant werpen, die als getuige optrad werd doorgenomen. Verd. woonde met haar man op de tweede etage. Beneden woonde L., die later ook de man van verd, vermoordde. Verd. had al enige tijd een verhouding met L. Daar het huwelijk van verd. verkeerd liep, kwam zij en L. overeen de echtgenoot uit de weg te ruimen. Verd. kocht rat- tenkruid, smeerde dit op 'n boterham, doch voerde dit plan niet uit. Op ad vies van L. probeerde ze aan kwik te komen, doch ook dat gelukte niet. Toen werd besloten, dat L. de man met een revolver uit de weg zou rui men. Verd. moet toen aan L. 300 francs hebben geleend om de revolver te ko pen. Een plan om de echtgenoot te ver moorden in de bossen bij Halle, mis lukte eerst, omdat beide mannen el kaar niet troffen. De tweede maal stel de L. voor samen iets te gaan kopen en beiden verlieten het huis. Verd. ad viseerde haar man in ieder geval mee te gaan, gaf zelfs de kleren aan en poetste zijn schoenen nog. In de bossen heeft L. de man toen met enkele scho ten van het leven beroofd. Met L. had verd. afgesproken, dat zy aangifte zou doen van de vermis sing. Later kwam verd. by de politie met een briefje, dat zy zelf had ge schreven en waarin de politie werd ge adviseerd maar eens in de bossen te zoeken. Zo wilde zy de schyn wekken dat haar man, die in de oorlog illegaal had gewerkt, nu door politieke tegen standers uit de weg was geruimd. De vrouw deed nu alsof zij onder invloed van L. had gehandeld. REQUISITOIR. In zijn requisitoir achtte mr J. L. Andrea medeplichtigheid aan moord bewezen. Mr Andrea was van mening, dat de vrouw haar minnaar er toe heeft ge bracht haar echtgenoot uit de weg te ruimen, om later met L. te kunnen trouwen. Verd. zat reeds 3 jaar in Bel gië en nu een jaar in Middelburg in voorarrest. Alleen met dit laatste wilde de officier rekening houden en hy eiste dan ook zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. PLEIDOOI. De pleiter, mr P. C. Adriaanse, meende, dat de medeplichtigheid van verd. niet bewezen is en vroeg daar om vrijspraak subs, ontslag van rechts vervolging. Hij wees verder op het de pressief karakter van verd. en op haar psychische fouten, waardoor zij de draagwijdte van haar daden niet be sefte. Wanneer de rechtbank de mede plichtigheid wel bewezen achtte, wilde mr Adriaanse de uiterste clementie be tracht zien, bij het bepalen van de strdfmHsti Uitspraak Woensdag 7 Mei 10 uur. Opnieuw 6 jaar geëist tegen garagehouder uit Nieuwland De Procureur-generaal by het Haag se gerechtshof, mr Reumer, eiste gis termiddag bevestiging van de gevan genisstraf van zes jaar waartoe de 29- jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw- en Sint Joosland door de recht bank te Middelburg is veroordeeld. Do Procureur-generaal achtte bewezen, dat K. gepoogd heeft zyn vrouw van het leven te beroven door autogassen in haar slaapkamer te brengen. Do raadsman van appellant, mr Adriaanso uit Middelburg bepleitte vrijspraak subs, ter bescnikkingstelling van do regering. Deze zaas. dis hei ware een her haling van de rechtbankzitting te Mid delburg. Er werden geen nieuwe fei ten naar voren gebracht. K., die eerst heeft bekend en later zelfs een levens geschiedenis heeft geschreven, waarin hij de moordaanslag bekende, herriep, evenals op de rechtbankzitting te Mid delburg al deze bekentenissen. „Ik heb eerst bekend, omdat ik meende, dat ik boete moest doen voor het verdriet, dat ik mijn vrouw in het verleder, heb gedaan en voor mijn on voorzichtigheid om de motor te laten draaien in een afgesloten garage", zei hij. De president van het Hof verklaar de moeilijk in K.'s onschuld te kunnen geloven. „Waarom heeft U uw doch tertje in veiligheid gebracht en niet uw vrouw?" vroeg hij. De getuigenis van K.'s vader, die in tegenstelling met wat K. had ver klaard, vertelde, dat de ramen van de slaapkamer waarin de vrouw lag, niet waren vastgevroren en gemakkelijk konden worden geopend, was eveneens bezwarend voor verdachte. De Procureur-generaal achtte de po ging tot doodslag bewezen en niet de „zware mishandeling" die de Middel burgse rechtbank bewezen had ver klaard. Het Hof zal 7 Mei uitspraak doen. Pech met de koolzaadbespuiting. Het gaat niet voorspoedig met de bespuiting van het koolzaad in de Sloe- polder. Evenals Dinsdag namen ook gisteren twee vliegtuigen aan het werk deel. Tegen de middag viel plotseling één der machines uit wegens motor storing. En ongeveer een uur later moest ook het andere toestel de strijd opgeven, omdat het de pomp verloren bleek te hebben. De piloot, die van de polder terugvloog om te tanked, hoor de onderweg een harde klap, maar er gebeurde verder niets. Op het vlieg veld in de Schengepolder kwam hij tot de ontdekking, dat zijn pomp eraf was gevlogen. Onmiddellijk is men gaan zoeken, doch er is niets gevonden. Aangezien een nieuwe pomp in En geland moet worden besteld, moet worden aangenomen, dat het werk ze ker niet eerder dan over een week kan worden hervat. Het andere toestel kon weer zover worden gerepareerd, dat het de terug tocht (evenals de tweede machine) naar Ypenburg kon ondernemen. Het was n.l. niet meer voor het bespuitings- werk te gebruiken. Er moet nu nog ongeveer 40 H.A. bespoten worden. De tegenslag bete kent voor de boeren niet, dat hun kos ten hoger worden. Dat zou pas het ge val zijn, als van bespuiting met vlieg tuigen definitief moest worden afge zien en de rest van het koolzaad vanaf de grond bespoten zou moeten worden. Hiermede wil men echter tot het aller laatste wachten. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt en plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richting. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1