BEZETTING VAN DUITSLAND ZOU EINDIGEN OP 17 MEI DE KONINGIN IN HOLLYWOOD De PH*NEP raasde over de koolzaad velden in de Sloepolder EN len 1120 VAN LEDDEN HULSEBOSCH OVERLEDEN K.NP.-candidaten Indonesië zal vermoedelijk Westerlings uitlevering eisen Enquêtte naar onvolwaardigen op de Bevelanden begint September Pagina 8 ORN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Europese Defensie Gemeenschap Ondertekening van het verdrag vindt waarschijnlijk plaats in Den Haag vk SNIPPER NIEUWS k Staatssecretaris Van Rhijn bracht werkbezoek t .J) De kevers hadden er niet van terug Het lijkt zo gemakkelijk, maar het valt heus niet mee vestigen 13.50 11.25 1^9.50 19.75 110.75 9.40 STR. 3 i7 6.50 LAD een kale (onderdag ft D een deel rnls- g wordt 'oon 2 3!) 7 Uitgave chting „Zeeuwsch Dagblad", oofdkantoor Goes, L. Vorststr. JO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van tier Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2151 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 21 APRIL, 1952 Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karefse, Joes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.29 u., onder 19.50 u. Maan op 4.29 u,, onder 17.59 u. Hoogwater Dinsdag 22 April: Vlissingen: 0.19 u. 1.83 m., 12.52 u. 2.01 m. Terneuzen: 0.50 u. 2.04 m., 13.19 u. 2.21 m. Wemeldinge: 2.04 u. 1.50 m„ 14.33 u. 1.75 m. Zierikzee: 1.45 u. 1.28 m., 14.22 u 1.52 m. Volgens welingelichte kringen te Bonn zijn de ministers vein buiten landse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten van plan om op 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen waarbij een eind komt aan de bezetting van Duitsland. De ministers zullen zich op dezelfde dag per vliegtuig naar 's-Gra- venhage begeven, waar de zes leden van de Europese Defensie Ge meenschap het verdrag voor het Europese leger zullen ondertekenen. KANS OP BESTAND IN KOREA ONZEKER. De kansen op een Destand in Korea zijn onzeker, tenzij de onderhandelaars van de Ver. Naties beginselen opoffe ren, die het geallieerde opperbevel niet opofferen wil. Dit heeft generaal Ridg- way verklaard tijdens een telefoonge sprek met een assistent van Truman. De geallieerden zijn echter thans sterk genoeg om ieder offensief af te slaan. De ondertekening te Bonn zal ge schieden in het paleis Schaumburg, waar kanselier Adenauer zetelt. Deze zal zelf voor Duitsland tekenen. Of de datum van 17 Mei gehandhaafd kan worden hangt er van af of de voorbe reiding van de verdragen dan voltooid is. De ondertekening van beide verdra gen moet gelijktijdig geschieden, daar West-Duitsland het einde van de be zetting verkrijgt in ruil voor de belof te, zich bij de Westelijke defensie aan te sluiten. Het wordt echter om psy chologische redenen uitgesloten ge acht, het verdrag, waarbij het Euro pese leger wordt opgericht in Duits land te tekenen vandaar de nood zaak van de vliegtocht naar Den Haag. Beide verdragen worden gelijktijdig an kracht, wanneer zij door alle be rokken parlementen zijn bekrachtigd, waarmee naar verwachting enkele ïaanden gemoeid zullen zijn. Acheson wordt 9 Mei in Europa ver zacht. Tussen zijn aankomst en de oorgenomen datum van onderteke- mg zullen de ministers naar ver- De internationaal bekende oud-poli— Üescheikundige Christiaan Jacobus van Ledden Hulsebosch is Vrijdagmid dag in zijn woning in Amsterdam-Zuid op 75-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Op verzoek van de overledene zal 'o begrafenis hedenmiddag in alle stil te geschieden. De heer Van Ledden Hulsebosch, .die- te Amsterdam werd geboren studeerde aan de Universiteit te Amsterdam pharmacie en behaalde in 1902 het apothekersdiploma. Op 9 Maart van dat jaar ontving de 24-jarige Van Led den Hulsebosch zijn eerste opdracht van de Justitie. De Officier van Justi tie te Alkmaar had n.l. Van Ledden Hulsebosch Sr telegrafisch ontboden, naar aangezien de vader zich buitens lands bevond werd de zoon met de op dracht belast. Sedertdien heeft de jon ge Van Ledden Hulsebosch gedurende tientallen jaren geholpen bij het jus titieel onderzoek in binnen- en buiten land. In 1902 begon hij met de studie van criminologische chemie en physica. In 1914 stichtte hij de eerste school voor wetenschappelijke politie-onderzoek (leer der sporen), in 1923 werd hij pri vaat docent aan de Universiteit van Amsterdam bij de faculteit der rechts wetenschap. Hij was toen al (n.l. van 1916 af) politie-deskundige van de Am- terdamse politie. Die functie heeft hij ot 1942 vervuld. Hij was mede-oprichter en voorzitter an de „Academie Internationale de riminalistique", opgericht in 1929 en ■telend te Wenen. In „Veertig jaar speurderswerk" dat boekvorm verscheen, beschreef hij '-ie van de door hem onderzochte ge ilen. Hij is de eerste geweest die itra violette stralen bij het politie iderzoek toepaste. De heer Van Ledden Hulsebosch bracht vele geruchtmakende zaken tot een oplossing. Hij was Officier in de Orde van 1 'ranje-Nassau en drager van het Of- cierskruis in dn In "nn Leopold II 'i België. SOLDATEN (INGEGRAVEN) BIJ ATOOMONTPLOFFING. Manschappen van het Amerikaanse leger zullen het morgen zwaar te ver antwoorden krijgen. Volgens waarne mers zullen zij op minder dan 11 kilo meter afstand in Las Vegas een atoom ontploffing de ingrijpendste, die tot nog toe is gehouden bijwonen. Ze worden zó dicht bij de ontploffing ge bracht, dat alle personeel en uitrusting in de grond moet worden ingegraven. Het leger is van plan, kort na het ontploffen van de bom ongeveer 120 valschermjagers in het gebied neer te laten. wachting een slotconferentie houden, vermoedelijk te Parijs, om het werk van de onderhandelaars oficieel goed te keuren en mogelijk nog enkele pun ten te ordenen. In welingelichte kringen te Bonn ge looft men, dat het enige punt, dat de voorgenomen datum in gevaar zou kunnen brengen, de verdeling is van West-Duitslands bijdrage tussen zijn eigen troepen en de in Duitsland ge- stationneerde geallieerde troepen. Adenauer en de drie Hoge Commis sarissen beginnen heden te onderhan delen over de nog openstaande kwes ties in de contractuele overeenkom sten. De deskundigen zullen na Dins dag bijna elke dag bijeenkomen, tot dat de verdragen zijn opgesteld. IN GLOEIEND IJZER GEVALLEN. De 35-jarige ovenist C. de Bruyn uit Zijdewind, gemeente Harenkarspel, werkzaam bij de N.V. artillerie-inrich tingen te Hembrug, is Zaterdagochtend bij een poging om een bodemdeksel van een smeltoven los te maken ge struikeld en in de witgloeiende ijzer- stroom gevallen. Een steekgat was verstopt en men zou proberen het gesmolten ijzer door het losgemaakt bodemdeksel weg te la ten vloeien op de betonvloer van de gieterij. Zevenhonderd kg vloeibaar ijzer stroomde op de vloer toen de man struikelde en viel. Medearbeiders slaagden erin het vuur met emmers water te doven. Het slachtoffer werd met een verbranding in de tweede graad naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was zeer critiek. Toestand van Cripps zeer ernstig. De toestand van Sir Stafford Cripps, voormalig minister van Financiën van Engeland, is zeer ernstig geworden, al dus heeft de Zwitserse specialiste, dr Licht, die hem behandelt, verklaard. Cripps is thans buiten bewustzijn. HET WORDT GEVAARLIJK BIJ DE LEEUWEN! Dezelfde leeuwin die Dinsdag j.l. de fotograaf Smit bedreigde heeft tijdens een voorstelling in het circus Mikkenie de dompteuse Belita aangevallen en haar ernstig aan de arm gewond. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Zij werkte met zes dieren, die, toen de leeuwin een uitval deed en de arm van de dompteuse begon te bloeden, zich eveneens nerveus begonnen te ge dragen. De dompteuse, die zich zeer koelbloedig gedroeg, retireerde voor zichtig naar de vluchtdeur waar de eigenaar van de leeuwen had post ge vat. Deze ging zelf later de kooi in om het nummer af te werken. Zaterdagmiddag is de candidaten- lijst waarmee de Katholieke Nationale Partij aan de Kamerverkiezingen zal deelnemen vastgesteld. De candidaten zijn; 1. De heer Ch. Welter, lid van de Tweede Kamer; 2. prof. dr W. G. Le- maire, Nijmegen, oud-buitengewoon hoogleraar bij de faculteit van de rechtsgeleerdheid te Batavia en oud- secr.-gen. van Justitie in Indië; 3. C. de Jong, Amsterdam, hoofdbestuurs lid van de R.K. middenstandsbond in Nederland; 4. mevr. Smal-Tönis, Alk maar, voorzitster van Diocesame meis jesvereniging in het bisdom Haarlem; 5. A. A. J. M. Rademakers, Roozendaal (N. Br.); 6. H. J. M. Hendriksen, 's-Gravenhage; 7. A. E. Duinstee, Maastricht; 8. H. Simons; 9. mej. J. van Ravesteijn beiden 's-Gravenhage; 10. G. Schoenmaeker, Rotterdam; 11. mevr. A. JasTheissing, Dordrecht; 12. F. van de Staaij te De Bilt; 13. mr C. Smal, Alkmaar; 14. mr P. Leeuwen berg; 15. W. Bamberger; 16. dr J. Zon- neberg allen 's-Gravenhage; 17. jhr H. van de Maesen de Sombreff, Heer len; 18. mevr. J. M. Knaapen-Fermont, 's-Gravenhage; 19. D. van de Wal, Droonrijp; 20. mr E. Brautigan, Am sterdam. Tussen schijn en werkelijkheid „Hollywood, de stad, die leeft van schijn, een stad van imitatiehoven, waar marmeren trappen en gouden kandelaars gefabriceerd zijn van vuren hout en karton, een stad waar kunstmatigheid hoogtij viert heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid, die kan leven onder schijn goud, geveinsde sentimentaliteit en harde zakelijkheid", zo schrijft de spe cial» verslaggever van het A.N.P. „De filmstad Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ontvangst comité^, journalisten en andere woordenrijke sprekers te overtroeven door de opvoering van een show, die een uiting was van pure menselijkheid zonder een zweempje van opgevoerde romantiek". Zaterdagochtend om elf uur plaat- le. Hij was naast de Koningin gezeten selijke tijd arriveerden de Koningin en de Prins op het internationale vlieg veld van Los Angeles. Terwijl de Prins zich 's middags naar de Lockheed-fabrieken begaf voor za kelijke besprekingen, bracht Koningin Juliana een bezoek aan de studio's van Metro Goldwyn Mayer. Zij vertoefde daar te midden van vele filmsterren „Uw gezichten zijn me zo bekend" zei de Koningin tot hen. „U doet prachtig werk, dat we allen zo graag zouden doen, maar vooral zo belangrijk van uw werk is, dat u boodschappen aan. de wereld kunt geven, boodschappen op uw eigen wijze". De regisseur van de kleine show, die werd opgevoerd, was Cecil de Mil- WEE LUCHTVLOTEN VOOR WEST-EUROPA. Generaal Lauris Norstad, bevelheb ber van de geallieerde luchtstrijd krachten in Europa, heeft bekend ge maakt, dat binnenkort twee tactische luchtvloten in West-Europa zullen worden gevormd. Zij zijn bestemd „ter ondersteuning van de landstrijdkrach ten in geval van gevaar" en zullen beide, onder opperbevel van generaal Xorstad worden gesteld. De eerste vloot zal in Europa gesta- tionneerde Britse luchtstrijdkrachten, ..ismede Belgische en Nederlandse een- neden omvatten. Het bevel hierover is <n handen van een Britse luchtmaar- lalk. De tweede vloot zal bestaan uit >-■ Amerikaanse twaalfde luchtmacht- gioep, Franse en Canadese eenheden. Het bevel hierover zal voeren de com mandant van de Amerikaanse twaalf de luchtmachtgroep. Het Indonesische Kabinet heeft, zo meldt Aneta, in zijn laatste bijeen komst de mogelijkheden onder het oog gezien om de uitlevering van Wester ling te blijven eisen; de regering zal in deze kwestie mr Susanto, de Indo nesische Hoge Commissaris in Den Haag, instructies geven. Vrijdagavond heeft de minister-president Wilopo over de af faire-Wester ling een tele fonisch onderhoud gehad met mr Su santo. Zaterdag heeft een woordvoerder van de Partai-Nasional Indonesia ver klaard, dat Westerling op zijn minst kroongetuige, zo niet dader is in de zaken van de „A.P.R.A." (het voorma lige z.g. Ratoe Adil Leger), in de zaak tegen Sultan Hamid van Pontianak in de Zuid-Celebes-affaire enz. Een groot aantal personen bevindt zich reeds ge ruime tijd, verdacht van deelneming in deze affaire, in hechtenis. Indien Westerling niet zou kunnen getuigen zouden, volgens genoemde woordvoer der, de betrokkenen niet kunnen wor- f r Til i i i Jhr mr H. L. F. C. van Vi ouenburch is benoemd tot plaatsvervangend se cretaris-generaal van de Noord-Atlan tische Raad. Jhr. Van Vredenburch was was tot dusverre voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de conferen tie te Parijs over de Europese Defen sie-gemeenschap. Dr Euwe behoudt zijn titel: schaakkampioen van Neder land. Hij behaalde 7% punt. Van Scheltinga werd in het tournooi twee de met 7 punten, no. 3 werd Donner met 6% punt; 4. Kramer met 6 punten; 5. en 6. Barendregt en Bouwmeester, ieder 5% punt; 7. 8. en 9. Cortlever, Van den Berg en Stumpers, ieder met 4 punten; 10. en 11. Vinken en Van Steenis, met ieder 2% punt. In de stadsschouwburg te Heerlen waar Za terdag een voorstelling van de opera La Traviata" werd gegeven, viel plot seling een stuk van de zoldering naar beneden. De bezoekers geraakten even in paniek en de dirigent van het Ita liaanse gezelschap rende van achter zijn lessenaar. De orkestleden vlogen hem achterna en liepen daarbij een cellist onder de voet. De man moest met een gebroken been in het zieken huis worden opgenomen. En dat van wege wat loszittend stucwerk. Ge neraal Eisenhower heeft keelontste king. Dat betekent gorgelen inplaats van een bezoek aan Oslo, zoals hij van plan was. Nog een zuiveringsactie, nu te Egypte. Koning Faroek heeft 'n decreet getekend waarbij de regering gemachtigd wordt de ambtenaren op omkoperij aan de tand te voelen. En tot slot: de Britten hebben weer zo mertijd. Vanaf gisteren. Dat betekent, dat hun klok met de onze nu precies hetzelfde uur aanwijst. den berecht. De beslissing van de Nederlandse autoriteiten om Westerling wederom in vrijheid te stellen heeft, volgens de woordvoerder van de P.N.I., aan Indo nesische zijde achterdocht gewekt, vooral als men bedenkt, dat Wester ling slechts met steun van Nederland se militairenin staat is geweest, uit Indonesië uit te wijken. en vertelde haar een geschiedenis die H. M. en haar gevolg met aandacht beluisterden. „Toen ik acht jaar was" zei De Mille, „werd ik verliefd op een allerliefste jongedame. Die jongedame was tien jaar. Ik had haar op een plaatje gezien en zij heeft het nooit geweten. Ik zag haar pas 52 jaar later toen zij mij het geschenk gaf, dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn; de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film, die ik heb gemaakt over het leven van Nederlanders in de Oost. Die jongedame, was uw moeder, Ko ningin Wilhelmina". De vice-president van de Metro Gold wyn bracht namens de filmindustrie zijn dankbaarheid over voor 't bezoek van de Koningin. Hij zei te geloven dat de films in niet geringe mate bij dragen tot het uitdragen van de prin cipes van democratie en vrijheid on der de vrije volkeren der wereld. La ter woonde de Koningin een deel der opnamen bij. HET BEZOEK AAN CANADA. Tijdens haar on-officieel bezoek aan Canada zal Koningin Juliana morgen ochtend een krans leggen bij het oor logsmonument in de Canadese hoofd stad en een bezoek brengen aan en kele ziekenhuizen. Woensdag wordt een bezoek gebracht aan de „National Research Council". Donderdag en Vrijdag zullen door de Koningin De sociale nood in Zeeland De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, heeft Za terdagmorgen, vergezeld van de consulent voor sociale bijstand in het Zui den, de heer Th. C. J. van de Valk, een werkbezoek gebracht aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg. In een vergadering, die enige uren duurde en die onder voorzitterschap stond van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot is uitvoerig gesproken over de situatie op sociaal en sociaal-cuitureel terrein in onze provincie. Met name kwamen aan de orde de problemen met be trekking tot de structurele werkloosheid op Tholen, de huisvesting v«n de bejaarden in Zeeland en de zorg voor de lichamelijk en geestelijk gebrek- kigen. werd De samenkomst werd bijgewoond door de dagelijkse bestuursleden der Stichting, de heren A. Schout, J. C. van Dongen, R. Gerritsen en jhr mr T. A. J. W. Schorer, alsmede door de heer Lijnzaad, directeur, en mr J. F. Hornstra, adj.-directeur der Stichting. Een uitvoerige uiteenzetting werd ge geven van de geestesstructuur en de mentaliteit der Zeeuwse bevolking en van de bestaande sociale nood. In ver band daarmede kwam de noodzaak van het maatschappelijke werk (w.o. ge zinszorg) aan de orde, alsmede de structurele werkloosheid, die speciaal op Tholen bestaat. Eenvoudig ligt deze zaak allerminst. Migratie naar andere provinciedelen, b.v. naar West Zeeuwsch-Vlaanderen (waar tientallen vaste landarbeiders nodig zijn) of naar de kanaalzone van Oost ZeeuwschVlaanderen stuit op zeer grote bezwaren, aangezien de daarvoor in aanmerking komende Tho- lenaren niet willen vertrekken, on danks beloften van vast werk en goe de woning. Ook de D.U.W.-arbeid en het krooi- systeem kwamen ter sprake. Het werd wel duidelijk, dat allereerst nodig is de stichting van 'n ambachts school op Tholen (plannen hiertoe be staan, met plaats van vestiging Sint Prins Bernhard haalde Vrijdag de „stunt van de dag" uit door zich midden in San Francisco te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de lucht haven te vliegen, waar hij met een ander type hefschroefvlieg- tuig vloog. Hij kwam daardoor te laat op de receptie voor Neder landers in het Fairmont hotel, waar de Koningin twaalfhonderd mensen de hand heeft gedrukt. Later op een receptie van de ge meente gaf zij nog eens vierhon derd personen een hand. Op deze receptie verscheen als onver wachte gast Cornelis Kribbe uit Zeeland, die hier vijftig jaar ge woond heeft. Hij had de Koningin in 1944 voor het laatst gezien in Frisco tijdens de oorlog. Hij was de gelukkigste man in de stad toen de secretaris van de Prins, dr De Graaff hem voorstelde aan Hare Majesteit. Hij zei „U ziet er nog even jong en fris uit als acht jaar geleden". waarschijnlijk geheel incognito wor den doorgebracht. De Canadese radio zal in haar avonduitzendingen van kv/art voor zes tot zes uur en van kwart over zeven tot kwart voor acht op 16 en 19 meter in het Nederlands berichten geven over het verblijf van de Koningin. Voor de tweede maal staat in de nieuwe Sloepolder het koolzaad in bloei. Wie over de Sloedam rijdt of op de dijken rond de polder staat, wordt ge boeid door de felle, gele kleur van de bijna onafzienbare velden. Het is een fantastisch gezicht, maarer is een ernstige bedreiging van al dat moois en die wordt gevormd door kleine kevers, niet groter dan een paar milli meter, die wel niet luisteren naar de naam koolzaadglanskever en koolzaad- snuitkever, maar die de voorlopige pachters van de Sloe^ronden een nacht merrie bezorgen. Zaterdag is de strijd tegen deze kevers ingezet met behulp van een vliegtuig. Het was de bedoeling tot zonsonder gang door te werken en 's middags een tweede vliegtuig in te schakelen. Helaas kwam, toen men tegen half drie de tweede machine wilde inzet ten, een onverwacht einde aan het sproeien, doordat de wind plotseling naar het Westen draaide. De startbaan op het industrieterrein te Middelburg moest worden verlegd, maar het bleek, dat deze bij de heersende wind richting te kort was voor de vliegtui gen met volle lading. Tot vier uur werd gewacht of de wind nog zou draaien. Toen dat niet gebeurde is men op zoek gegaan naar een vlieg terrein, dat bij alle windrichtingen te gebruiken is. Tussen Lewedorp en Wolphaartsdijk werd tenslotte een groot stuk bouwland met klaver ont dekt, dat zich voor het doel leent. Zo dra de Rijksluchtvaartdienst de nodige vergunningen heeft verleend zal van af dit terrein de strijd tegen de Sloe- kevers worden hervat. In geen geval zal dit vroeger dan morgen geschie den. De beide vliegtuigen zijn Zater dagavond naar Ypenburg vertrokken. Er is Zaterdagmorgen ongeveer een zesde deel van de oppervlakte bespo ten. SNEL EN DOELMATIG. Het was wel erg jammer, deze on verwachte tegenslag. Als de twee vliegtuigen tot acht uur 's avonds had den kunnen sproeien, zou het gehele werk af zijn geweest. Want deze me thode werkt zeer snel en het voordeel is, dat niet de minste schade aan het gewas wordt veroorzaakt, hetgeen met grondbespuiting nimmer geheel kan worden voorkomen. De pachters moe ten per ha f 18.voor het vliegen be talen. Daarbij komt de prijs van het bestrijdingsmiddel, een H.C.H.-product van 50 procent, dat f3.75 per liter be draagt. Per ha is ongeveer 6 liter nodig. Uiteraard werd het chemisch spul, dat niet bepaald lekker ruikt en dat voor de kleren allerminst aanbeve lenswaardig is, niet onvermengd over het gewas gesproeid. Op 6 liter mid del werd ongeveer 94 liter water ver bruikt en op één ha werd in totaal 40 tot 50 liter vloeistof geworpen. En dat was juist genoeg om de kevers te do den. Als 60 tot 70 pet. wordt gedood (liefst natuurlijk nog meer), mag men tevreden zijn over de resultaten. Za terdagmorgen ontdekten we in de pol der al talloze dode kevers op de grond even na de bespuiting. RETOURVLUCHTEN VAN MINDER DAN EEN KWARTIER. Zaterdagmorgen ongeveer tien uur steeg voor de eerste maal de PH-NEP van de N.V. „Meteoor" uit Amsterdam van het industrieterrein op voor een retourvlucht naar de Sloepolder. Aan boord zat de piloot Traas en achter hem bevond zich een grote tank met een inhoud van 200 liter. Het vlieg tuig had een aanloop van 120 meter nodig. Voor elke vlucht had de piloot, die enkele malen met zijn collega De Geus van bestuurdersplaats verwissel de, iets minder dan een kwartier no dig. Het sproeien zelf, met een druk van 2 tot 3 atmosfeer, op een hoogte van 3 meter en met een snelheid van 70 tot 170 km, duurde per ronde niet langer dan een minuut of twee. Vele malen moest het industrieter rein weer worden opgezocht om op nieuw de tank te vullen. Eenvoudig werk voor de piloten was het aller minst. Het lijkt zo gemakkelijk: een serie vliegtocht) es met stralend weer in een luchttaxi. Pas echter op! Want dit besproeiingswerk kan niet de eer ste de beste. Daarvopr zijn ervaren pi loten nodig. De heer de Geus, die in de oorlog jarenlang jaehtvlieger is ge weest, vertelde ons, dat zijn tegen woordige werk de allergrootste oplet tendheid vereist en zeer inspannend is, doordat bijzonder laag moet wor den gevlogen, terwijl het gewicht van de tank met inhoud, 250 kg, voor dit soort vliegtuigen niet gering is. De pi loten van deze vliegtuigen mogen per dag dan ook niet meer dan vliegen en wisselen elkaar geregeld af. DE GRONDORGANISATIE. Uiteraard moest vanaf de grond wor den aangegeven hoe de piloot had te vliegen. Daarvoor waren Zaterdag in de Sloepolder vier mannen met witte vlaggetjes aanwezig, waarop de be stuurder zich.had te oriënteren. Iedere keer, dat het vliegtuig overkwam, be sproeide het een baan van ongeveer 15 meter. Het „grondpersoneel" was voorzien van ijzeren staafjes, die in de grond konden worden gezet en waar aan een touwtje ter lengte van 15 me ter was gebonden. De Rijkspolitie is de gehele tijd druk in de weer geweest om de al te nieuwsgierigen op een eerbiedige af stand te houden. Zaterdagmorgen om zes uur stonden de mannen er al, want zij hadden bericht gekregen, dat het spel dan zou beginen. Toen dat niet doorging was verzuimd daarvan me dedeling te doen. Helaas Maartensdijk). Voorts zijn op korte termijn voorzieningen op sociaal en sociaal-cultureel terrein dringend ge wenst. DE BEJAARDEN. Bij de bespreking van de huisvesting van bejaarden was het uitgangspunt, dat het aantal en de capaciteit der rusthuizen in overeenstemming moet zijn met de reeële behoefte. Mr van Rhijn toonde in dit verband grote waardering voor de „planning" van Ged. Staten bij de spreiding dezer in richtingen. Het blijkt echter voor de toekomst noodzakelijk de heersende bouwwoede zoveel mogelijk te beteu gelen, opdat er niet tal van noodlijden de rusthuizen ontstaan. Er moet bo vendien van worden uitgegaan, dat de hun huis en omgeving blijven. Geble- ouden van dagen zo lang mogelijk in ken is, dat 80 procent der bejaarden op het platteland een eigen huis bezit en dat het zeer moeilijk is hen naar een rusthuis over te brengen. Met hei oog op het toe te wüzen bouwvolume voor nieuwe inrichtingen plegen Ged. Staten thans nauw over leg met de Stichting Zeeland en de hoofdingenieur-directeur van de we- bouw. In West Zeeuwsch-Vlaanderen vindt overleg plaats met de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen over de vraag ,of men kan komen tot hulp verlening aan zelfstandig wonende ouden van dagen, zonder dat deze hun huis behoeven te verlaten. Als dit ex periment doorgang vindt zal deze vorm van oudenzorg voor het eerst in ons land worden toegepast. DE ONVOLWAARDIGEN. Een ander belangrijk onderwerp, dat aan de orde kwam, was de arbeid voor onvolwaardigen en de stichting van werkplaatsen, eventueel ook een reva lidatiecentrum. De Staatssecretaris juichte het ten zeerste toe, dat dn Stichting Zeeland door middel van eeii deskundige enquête op dit terreiii voorlopig in de Bevelanden en te be ginnen met September a.s. te weten tracht te komen, welke maatregelen getroffen dienen te worden. Dit onder zoek geschiedt in samenwerking met het Instituut voor Sociale Geneeskun de van de Rijksuniversiteit te Utrecht, de Inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, de A.V.O., de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en enige andere organisaties. Het onderzoek, dat zal beginnen bi] de kleuters, wil ee antwoord gevea op de vraag, hoeveel onvolwaardigen er zijn en met welke soort onvolwaar digheid men te doen heeft. Het plaat selijke werk geschiedt met de hulp van de medici en de Kruisverenigingen. Men wil vier groepen van maat schappelijk onzelfstandige onvolwaar digen onderscheiden, n.l. de geestelijk onvolwaardigen, de lichamelijk ge- brekkigen, de doven, doofstommen en slechthorenden en tenslotte de blinden. Op grond van de verkregen gegeven? kan worden vastgesteld, aan welk soort inrichting het meest behoefte be staat. Mr dr van Rhijn heeft tenslotte zijn waardering en tevredenheid uitgespro ken over de zeer centrale plaats, di? de Stichting Zeeland in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan in Zeeland heeft veroverd. De overstromingen in de Verenigde Staten. In Omaha heeft de Missouri een gro te riolering verwoest, op een plaats die vier blokken huizen van de rivier zeil verwijderd is. De rioleringsinstallatie barstte door de hoge druk van het ge stegen rivierwater. Op de plaats van het ongeluk werd over een afstand van veertig meter de bestrating weggescheurd. Hier en daar spoten fonteinen op. Onmiddellijk werden honderden man nen der genietroepen met groot mate rieel naar de plaats gezonden. Door de ze nieuwe doorbraak wordt het lage ge deelte van Omaha bedreigd. Andrew Cordier, chef van het ka binet van de secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, die een bezoek aan Korea en Japan heeft gebracht, ver klaarde bij zijn terugkeer te New York geen enkele reden te zien voor groot optimisme t.a.v. de kansen van het in de nabije toekomst tot stand komen van een wapenstilstand in Korea. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond Veel bewolking met tijdelijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuid-Westelijke wind. Middagtempe- raturen tussen 12 en 15 graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1