Koninklijk Paar hartelijk verwelkomd in San Francisco Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren' te Domburg wordt 10 Mei officieel geopend Organisatie bescherming bevolking Walcheren Z* 1 gaat draaien* Vandaag zullen vliegtuigen boven de Sloepolder scheren k SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In de stad waar Oost en West elkaar ontmoeten Onvergetelijke dag voor de oude Cornelis Kribbe uit Zuid-Beveland Beangstigend rot! Veel voorkeur bij de W oningbouwleningen Provinciale Commandopost komt in Goes. Dc kevers moeten er aan I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2150 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 19 Afttjuu iuó'2 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: «ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.33 u., onder 19.47 u. Maan op 4.05 u., onder 15.10 u. Hoogwater Zondag 20 April: Vlissingen: 11.05 u. 1.77 m., 23.28 u. 1.64 m. Terneuzen: 11.34 u. 1.98 m., u. m. Wemel- dinge: 12.34 u. 1.62 m., u. m. Zierikzee: 12.20 u. 1.44 m., u. m. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Het bezoek van H.M. de Koningin aan San Francisco is de mooiste dag geworden in het leven van Cornelis Kribbe, een thans in een rusthuis in deze stad verblijvende Zeeuw, die van zjjn familie in Kloetinge en Katten- dijke had vernomen, dat het koninklijk paar naar de Westkust zou komen. „En vindt u nu ook niet mijnheer, dat ik haar ontmoeten mag?" vroeg hij ons. Een uur later stond Kribbe met zijn hoed in de hand tegenover zijn vorstin. De man herinnert zich nog maar al te goed de grote aardbeving, die gisteren Juist 46 jaar geleden San Francisco teisterde. Kribbe hielp destijds actief mee aan de herbouw van de stad, die hem een nieuw bestaan heeft geboden. i Éfllllillllll! ONS NATIONALE WONINGBE- ZIT staat te rotten!" heeft de heer van Ey bergen, voorzitter van de Chr. Ned. Bouwarbeidersbond gezegd en hij heeft schoon gelijk. Om de waar heid van die woorden, bevestigd te zien behoeft men maar een klein wan del- of fietstochtje te maken, zo van een half uurtje, en zijn ogen goed de kost te geven. Dan ziet men de verve loosheid, de haveloosheid van menig hujs. En het is met een huis als met een appel: zolang die gaaf is, zonder deukje of barstje, is alles goed, maar als er eenmaal een klein rot plekje aan komt is het totaal verrot-zijn nog maar een kwestie van korte tijd! Van dit beangstigend rotten behoeft men zeker de huiseigenaren niet de schuld te geven: zij hebben wel gewild, maar zy hebben niet gekund. Natuur lijk hebben zy wel gewild, want nie mand vindt het leuk zijn eigendommen snel m waarde te zien dalen. Maar zij hebben niet gekund, omdat wie een dubbeltje ontvangt nu eenmaal geen kwartje uit kan geven, tenzy hy al 15 cent in zyn zak had. En zo is de ver houding tussen huuropbrengst en on derhoudskosten: niemand kan zijn ei gendom behoorlijk onderhouden, als hij niet uit andere middelen over geld beschikt. Daarom is iedereen het er over eens, dat huurverhoging een absolute nood zaak is. OVER AL DIE VRAGEN als het hoe, wanneer en hoeveel echter is men het lang niet eens. Dat behoeft ook nog niet. Dit kabinet zal zeker de ze zaak niet meer op de helling zetten. Men heeft dus de tijd tot het volgende kabinet optreedt en dan nog moet het alles netjes uitgewerkt het parlement passeren. Voor 1953 zal men dus niet op een huurverhoging behoeven te re kenen. Beziet men ccajiica ac Ua vei tic L>e- schouwingen die thans reeds aiierwege aan dit onderwerp worden gewijd, dan blijkt dat het beangstigend bederf niet aileen het woningbezit heelt aangetast, maar ook de volksgeest. Want het is zo dat, hoewel die huurverhoging toch wel minstens een derde zal bedragen van de bedragen van thans, het meren deel van het Nederlandse volk er zich in het geheel niet ongerust over maakt. Dat woord huurverhoging heelt voor menigeen niets beangstigends, hoewel een dergelijk verhoging toch zeker er in zal hakken. Voor een deel komt dit naar ons gevoelen omdat we afge stompt zyn. Ons is al zo uit den treure voorgehouden dat we een arm volk zyn, we hebben al zoveel horen spre ken over consumptie- en investerings beperking synoniemen voor armoe! dat we er beu van zijn en in de geest van „komen die tyden, komen aie plagen", maar lijdzaam afwachten. Dat is eén symptoom van beangstigend bederf. Want een volk, dat de moed verloren heeft, heeft alles verloren. Dat voik heeft wemig toekomst meer. En er is nog een tweede symptoom. Ben grote groep van ons volk, de werknemersgroep en denk daarbij nu voorai met speciaal aan de handarbei ders, want ook mensen met grote in komens behoren tot de werknemers, koestert de gedachte: „Wat zullen we ons uruk maken? De staat zal wel voor ons zorgen. Tegen die tyd komt er wel ons zorgen. Teg endie tyd komt er wel een nieuwe ioonronde. Vadertje staat zal wel zorgen dat we niet te kort komen!" Een gedachte die niet ver ai ligt van berustende lijdzaamheid. Het is het aanleunen tegen de staat, het vertrouwen op de almacht en de al- zorg van de staat, die noodzakelyk op staatssocialisme moet uitlopen. Een staatssysteem dat alle partyen zeggen te verfoeien, tot zeifs de P.v.d.A. toe, maar waar de massa van ons voik des ondanks ai aardig rijp voor is! AA AAR GOED, gegeven de situatie van nu zal een ioonronde onvermijdelijk zyn, of laten we het bever een compensatie noemen. Die compensatie zou omstreeks 3 tot 3J/4 pet moeten bedragen, daarbij algezien van de sociale lasten, die op ieder loon drukken. Wie betaalt die loonsverho ging? In eerste instantie natuurlijk de werkgever, maar allerwegen gaan stemmen op om die last in ieder geval van de werkgever af te nemen door ook aan hem compensaties te geven. Want dat de kaalgeplukte kip, die werkgever heet, langzamerhand geen veren meer heeft, begint men in som mige kringen toch wel in te zien! Van de zijde van R.K. werkgevers is ge opperd de vereveningsheffing te ver lagen om daarmee de loontoeslag op te vangen. Dat is mooi, maar men ver geet dat de regering op die heffing ook ai een aansiag wil doen ter compen satie van de komende ouderdomsvoor ziening. Ook wil men het zoeken (de regering heeft zelf dat balletje opge gooid; in het verlagen van de omzet belasting op sommige artikelen. Maar hoe dit ook zy, het zal er op neerko men, dat de staat moet betalen. En de staat dat zijn U en ik en het geld van de staat is Uw en ons geld. Na- Tijdens de vlucht naar San Fran cisco ging de reis over een deel van de door overstromingen geteisterde gebieden. Direct na aankomst heeft het koninklijk paar aan president Truman een telegram gezonden, waarin uit drukking werd gegeven aan het mede gevoel met de slachtoffers van de na tuurramp. De zeven gouverneurs van de getroffen staten hebben eveneens een telegram ontvangen. ALS EERSTE. Evenals elders was ook de ontvangst in San Francisco hartelijk en enthou siast. Het was voor de eerste maal, dat de stad een regerend vorstin ont ving. Allereerst werd het koninklijk paar in de koepelhal van het stadhuis ontvangen, waar H.M. o.m. zei, dat zij de kust van de Pacific en San Fran cisco zag als een unieke plaats, waar mogelijk eens Oost en West elkaar zul len ontmoeten. REDEVOERING. Tydens het diner, dat het koninklijk paar werd aangeboden, heeft Koningin Juliana een rede gehouden, waarin zy er haar blijdschap over uit sprak in San Francisco te zijn. Zij herinnerde Tengevolge van kortsluiting. JAPANSE STAD BRANDDE GEDEELTELIJK AF. In de Japanse kuststad Tottori, 500 km. ten westen van Tokio, woedt een grote brand. 4.500 huizen zijn reeds een prooi der vlammen geworden. Na 11 uur was de brand bedwongen. Men schat, dat 61.000 mensen dakloos zijn geworden. Vijfduizend huizen werden een prooi der vlammen. Het aantal gewonden wordt op 100 a 200 geschat. De schade op 150 millioen gulden. Men vermoedt, dat de brand het ge volg is van kortsluiting, veroorzaakt door drie personen die clandestien stroom aftapten van een kabel in de straat. aan de oprichting van de V.N. en zy wees er op hoe in deze stad de volke ren elkaar van Oost en West ontmoe ten. H.M. heeft opnieuw gewezen op de rol, die de Amerikanen in de oorlog hebben gespeeld, waarna zij de situa tie, waarin de wereld verkeert aan een beschouwing onderwierp. Zij zei, dat wij nu midden in een in gespannen strijd zijn voor een oplos sing, die redding brengt uit de vici- euse cirkel van conflicten, die zonder einde schijnt. Tenslotte wees zij er op, dat ieder zyn verantwoordelijkheid bewust moet zijn tegenover de komende generaties. INDONESIË EN DE ZAAK WESTERLING Naar van de zijde van het hoge com missariaat vernomen wordt, heeft de waarnemende hoge commissaris van Indonesië, de heer Susanto, een onder houd gehad met staatssecretaris mr N. S. Blom over de arrestatie en vrijla ting van Westerling. De staatssecretaris heeft toegezegd, de Indonesische regering op de hoogte te zullen houden van de verdere gang van zaken betreffende Westerling. De Indonesische regering heeft instructies gezonden aan haar vertegenwoordiging in Den Haag voor het verzoek en om de uitlevering van Westerling. Een dergelijk verzoek heeft de Nederlandse regering echter nog niet bereikt. Naar de Bank van Ned. gemeenten meedeelt is voor een bedrag van 69 millioen ingetekend op de i'/i pet wo ningbouwlening. Van dit bedrag werd omstreeks 58 millioen aan voorkeur voor bepaalde gemeenten uitgesproken. Ten aanzien van de andere lening, die 4,1 millioen opbracht, werd voor 3 millioen voorkeur voor gemeenten uit gesproken. Het bedrag van 12 millioen waarvoor geen voorkeur werd uitge sproken zal worden toegewezen aan die gemeenten, die daaraan de meeste behoefte hhebben. De verkoop van de rentespaarbrieven heeft tot op heden reeds 24 millioen opgebracht. DE BRITS-EGYPTISCHE BESPREKINGEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren de Britse ambassadeur te Cairo naar Londen ontboden in verband met de bespre king over de Brits-Egyptische geschil len. Ook de gouverneur-generaal van de Soedan is naar Londen ontboden. GROTE EXPORT VAN FRUIT IN 1951 Naar op de algemene vergadering van de Ned. Fruittelersorganisatie, die gisteren in Utrecht is gehouden, werd meegedeeld, is er in 1951 voor een be drag van 75 millioen aan vers fruit geëxporteerd. tuurlyk staat daar een stijging van in komsten tegenover of liever een ver laging van andere uitgaven als daar zijn ondersteuning van werkloze bouw vakarbeiders, die niet aan de slag ko men omdat er geen onderhoudswerk zaamheden worden uitgevoerd. Echter, het benodigde bedrag zal zeker het ge wonnen bedrag overtreffen en dat geld zal moeten worden opgebracht door de belastingbetalers. En wie komen er naar de mening van de huidige regering altijd het eerst voor belastingverhoging in aan merking? De z.g. kapitalisten, de werk gevers die met hun kapitaal een be drijf in stand houden en langzaam maar zeker zo ver achterop raken, dat hun bedrijven noodlijdend worden. Tenzij de kiezers over enkele maanden op hun tellen passen zal deze nood zakelijke huurverhoging ons weer een stapje verder brengen op de socialis tische weg, zai weer de socialistische gedachte: nivellering van de inkomens oftewel gelijk verdeelde armoede, de vruchten plukken. Waarbij we nog maar zwijgen over het feit dat de so cialisten nu al met de gedachte geko men zijn, dat de huiseigenaren eigen lijk maar een deel van de meer be taalde huur moeten ontvangen. De rest moet naar de staat. Waarom niet in eens gezegd, dat men ae huizen wil nationaliseren? Kom dan tenminste voor deze beangstigend verderfelijke gedachte uit 1 R.K. KERK TEGEN HET VOOR STEL VAN Dr DIBELIUS In Berlijnse R.K. kringen meent men naar aanleiding van het voorstel van bisschop Bibelius (om Duitse verkie zingen te laten controleren door de Duitse Evangelische Kerk en de Ka tholieke Kerk), dat het hier een poli tieke aangelegenheid betreft, die niet op het terrein van de kerk ligt. Men erkent de goede bedoeling van dr Dibeiius, doch de praetische uit voerbaarheid van het voorstel wordt betwijfeld. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND De locomotief en vijf wagens van de sneltrein GlasgowLonden zijn te Hellifield ontspoord. Tenminste veertig, personen werden bij dit ongeluk ge wond. Het ongeluk gebeurde in een afge legen en moeilijk toegankelijk gebied. Te hulp gezonden ambulances konden de plaats van het ongeluk niet dichter dan drie kilometer benaderen. Ploegen van politie en brandweer hebben de eerste hulp verleend. PARTIJCONGRES VAN DE P.v.d.A. Gisteren en vandaag wordt te Nij megen het algemeen congres van de Partij van de Arbeid gehouden. Tydens dit congres is o.m. het woord gevoerd door de voormalige socialistische mi nister in het Engelse kabinet, Attlee Herbert Morrissen. Ook dr W. Drees hield een rede. Voorzitter Koos Vorrink behandelde in zyn openingswoord het verkiezings programma van de partij. Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft doen spreiden, schenkt de huis vrouwen volop gelegenheid de voorjaarsschoonmaak buitenshuis te verrichten. Een gecombineerd bloesem- en schoonmaaktafereeltje in de om geving van Goes. Opstand in Amerikaanse gevangenis In de gevangenis-boerderij te Rail way (New Jersey) zijn een aantal ge vangenen in opstand gekomen. Zij hebben een vleugel, waar de slaap plaatsen zijn, bezet en houden negen bewakers gevangen. Dit is de vijfde maal in drie weken, dat zich in de staat New Jersey on lusten in gevangenissen voordoen. MURPHY AMERIKAANS AMBASSADEUR TE TOKIO De Amerikaanse diplomaat Robert Murphy, die door president Truman als de eerste na-oorlogse ambassadeur der V.S. bi) de Japanse regering was voorgedragen, is Vrijdag als zodanig dcor de Amerikaanse senaat benoemd. EEN ONTMOETINGSCENTRUM BIJ UITSTEK JEUGDORGANISATIES WERKEN MEE AAN JEUGDAPPèL Zoals wij reeds meldden, zal op Zaterdag 10 Mei a.s. het jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg officieel worden geopend. De opening wordt verricht door de heer L. Meylink, voorzitter van de internationale jeugdher bergorganisatie. Tevens zal het woord worden gevoerd door ds A. G. Barkey Wolf, predikant te Antwerpen, die destijds door lezingen in Amerika, gelden heeft ontvangen voor de stichting van een jeugdcentrum op Walcheren. Bo vendien zal de opening gepaard gaan met een groots jeugdappèl, waarbij de medewerking is ingeroepen van alle bij de Stichting Jeugdcentrum aange sloten organisaties. Op een persconferentie, waar ds W. C. F. Metz namens het bestuur van het Jeugdcentrum enige mededelingen heeft gedaan, is er door hem op gewe zen, dat in de tyd, dat het kamp te Domburg officieus al in gebruik is, is bewezen, dat het geheel in een behoef te voorziet. VOORGESCHIEDENIS. Het was in 1947 toen ds Barkey Wolf van de regering opdracht kreeg om de dank van ons volk over te brengen Als de nood aan de man komt. Gistermorgen heeft de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, in de raadszaal van deze stad de staf en de medewerkenden van het Kringhoofd Bescherming Bevolking Kring Walcneren Z. 1 geïnstalleerd in aanwezigheid van de Kringbestuursleden, de burgemeesters J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerue en F. G. Sprenger van Oostkapelle. Een groot gedeelte van de orga nisatie der Bescherming Bevolking staat thans vast en binnenkort zal veel mate riaal arriveren, dat voorlopig op de zolders van het Stadhuis zal worden op geslagen. Na een kort inleidend woord van de heer Bolkestein hield ae heer J. L. R. Kaprtz, Kringhoofd, een toespraak, waar in nij erop wees, üat van aüe medewer- kenaen veel moed, aoorzettingsvermogen en bezieling noaig zijn en ae teamgeest is absolute voorwaarae voor het siagen van het werk. DE INSTALLATIE, In zijn installatierede noemde burge meester Bolkestein ae heer Kapitz een enthousiast organisator. Ook hy wees op de moeiiijkheuen, aie nog te overwinnen zullen zyn, omdat ae bevolking zich in stinctmatig afwendt van dit werk. De noodzaak is echter groot. Gemiddeld vyf procent der bevolkmg zal voor de be scherming moeten worden higeschakeid, hetgeen voor Middelburg alleen reeds 1000 personen betreft. De burgemeester dankte tenslotte de aanwezigen voor hun bereidheid en verklaarde nen geïnstal leerd. Dr E. Tonkes hield daarna nog een korte toespraak. DE SAMENSTELLING. De samenstelling van ae Kringorgani satie is als volgt: Kringhoofd J. L. R. Kapitz; waarn. Kringhoofd Ir W. A. v. d. Werff; geneeskunüige dienst: Kring hoofd dr E. Tonkes; waarn. Kringhoord A. Ringeling, tevens hoofdinstructeur gas en radiatie; brandweer: Kringhoofd A. J. W. Matthyssen; plaatsvervangers E. Vis- scher en K. J. v. Loo; hooldmstructeur C. P. Kant; opruimmgs- en reddings dienst: Kringhoofd W. H. M. Bleijenberg; waarn. Kringnoofd drs Th. J. Westerhout; speciaie rayoncommandant reddingsdienst Middelburg C. F. Erümau; speciale rayoncommandant opruimingsdienst Mid delburg M. J. J. v. Beveren; rayoncom mandant platteland van Walcheren red- dings- en opruimingsdienst J. D. P. de Smit, Souburg; waarn. commandant J. Visser; hoofdinstructeur opruimings- en reddingsdienst J. v. d. Linden; sociale verzorging: Kringhoofd J. C. F. van Ka mer; mevr. A. Batten-Paarlberg mede werkster van de heer Kapitz; mevr. M. Hentenaar. Paarlberg medewerkster van Gisteravond om kwart voor acht is er voor het eerst in de geschiedenis vlak bjj Middelburg een vliegtuig geland. Het gemeentelijke Industrieterrein aan Kleverskerkseweg was daarmede tot tijdelijke vliegbasis gepromoveerd. Vanmorgen zal het vliegtuig, een kleine ééndekker van de N.V. „Meteor" uit Amsterdam, voor het eerst opstijgen om de koolzaadsnuit- en koolzaadglans- kevers, die voor het koolzaad in de Sloepolder een ernstige bedreiging gaan vormen, met een chemisch product te bestrijden. Op een hoogte van twee tot drie meter zal worden gevlogen met een snelheid van 70 tot 75 km en onderwijl zal de vloeistof als een nevel over het in volle bloei staande gewas worden gelegd als een. ragfijn kleed. Het is niet onwaarschijnlijk, dat vanmorgen nog een tweede vliegtuig zal arriveren om aan het bestrydingswerk deel te nemen. Als dat doorgaat kan men in één dag de hele Sloepolder „onder de knie" hebben. De plannen waren gereed om reeds gisteren met de bespuiting te begin nen. Eerst was het de bedoeling reeds om twaalf uur te beginnen en toen dat niet mogelijk was om vier uur. Maar ook dat kon niet doorgaan, omdat het vliegtuig niet kwam. Het bleek, dat de Rijksluchtvaartdienst, die voor dit soort werk door het stellen van aller lei beperkende voorwaarden niet zo bijster veel schijnt te voelen, geen ver gunning had gegeven. Deze kwam pas laat af, zodat het niet meer mogelijk was met het werk te beginnen. Reeds vanaf half twaalf gisteren wa ren Rijkspolitiemannen op strategische punten bij en in de polder gestation- neerd, die het publiek moesten aanzeg gen zich niet in de polder op te hou den met het oog op de gevaren, ver bonden aan het bespuitingswerk. Toen het vliegtuig wegbleef werd de bewa king om half zeven gisteravond opge heven. Het is dus wel duidelijk, dat het voor belangstellenden niet mogelijk zal zyn vandaag in de Sloepolder getuige te zijn van de eerste bestrijding van de koolzaadkever per vliegtuig in Zee land. de heer van Kamer; verbindingsofficier van politie, tevene hoofdinspecteur, zelf bescherming C. J. Malipaart; administratief medewerker van de heer Kapitz: L. A. Bouman. Verschillende van deze medewerken den hebben reeds een instruotiecursus in Barneveld gevolgd. Momenteel worden de diverse instructeurs verder omgeleid. Zij zullen straks op hun beurt de andere medewerkers instrueren, waarvan de werving in September zal beginnen. DE ORGANISATIE. De centrale commandopost van de Kring Walcheren Z. 1 zal worden inge richt ln een grote bunker op de buiten plaats Toorenvliedt aan de Koudekerk- seweg te Middelburg. Deze post zal uit stekende, eigen veroinding krijgen met de verschillende andere posten en ook met de provinciale post in Goes, Kloe- tingseweg 7. Bovendien zal vanuit deze bunker contact mogelijk zijn met de ra diowagens, die bi) eventuele rampen aan wezig zullen zyn. Hierdoor zal het moge lijk zijn in de kortst mogelijke tijd zo groot mogelijke hulp naar de plaats des onheils te brengen. Voor de zelfbescherming der bevol king zijn niet minder dan 26 cursussen geprojecteerd. Zoals men weet is alles gebaseerd op vrijwilligheid. De stad Mid delburg zal voor de zelfbescherming in 20 blokken worden verdeeld. In elk biok komt een blokpioeg van 20 man, n.l. 1 blokhoofd, 1 piv. blokhoofd, 6 brand weermensen, 6 redders, 4 E.H.B.O.-men- sen en 2 melders. Allen zullen speciale kleding krijgen. Binnenkort zal de heer Kapitz in een vergadering van de buurt vereniging een volledige uiteenzetting geven van de plannen. Het is de be doeling, dat in eik blok een verbindings wagen zal worden gestationneerd. /kf i Wanneer generaal Eisenhower op 23 Apyl in Nederland zal zijn, zal hij ook een bezoek brengen aan de Kon. mili taire academie te Breda. i'i De torpedoboot jager „Van Galen" is Vrijdag in Brazilië aangekomen. Op Koninginnedag zal in Den Haag het gebruikelijk défilé worden gehou den, waaraan door verschillende leger onderdelen wordt deelgenomen. In de week van 9 tot 16 April zijn in Den Haag 180 verkeersongelukken gebeurd. In Oostenrijk is een Joego-Slavisch vliegtuig tot landen gedwongen. In democratische kringen in Amerika is de door Truman aanbevolen candida- tuur van Averell Harriman gunstig ontvangen. voor het vele, dat Amerika voor ons heeft gedaan. Zonder daarop te hebben gezinspeeld leverde de tournée een be drag van 13.500,op, die de predi kant bij terugkeer in ons land ontving met de bestemming, dat het bedrag ten goede moest komen aan het jeugdwerk op Walcheren. Ds Barkey Wolf zocht contact met wijlen dokter G. Sissmgb en daardoor was de band gelegd met „Nieuw Walcheren". Inmiddels kwa men nog meer gelden binnen, o.m. uit het Ierse fonds, Volksherstel e.a. Daar door kwam het beschikbare bedrag op 33.500,In Augustus 1948 kwam de aanbieding van het Departement van Wederopbouw om het kamp in Dom burg over te nemen. Dacht men aanvankelijk, aangezien de barakken uit Zwitserland niet ver kocht mochten worden, dat men zon de-' veel kosten een keurig jeugdcen trum kon krijgen, de Domeinen dach ten er anders over. Het Rijk wilde geld hebben voor het opzetten van de ba rakken enz. De grond moest worden fehuurd, barakken gerepareerd. Zo- oende was het bedrag van 33.500,— uitgeput voor men het wist. Bovendien d urden de onderhandelingen met da Domeinen veel te lang. Na de onder handeling bleek geen geld meer be schikbaar voor de inrichting van het kamp. Toen kwam het contact met da Ned. Jeugdherbergcentrale tot stand, waardoor het kamp nu zowel jeugd herberg als jeugdcentrum is. Door de Herv. Jeugdraad is een vormingslokaal ingericht ten dienste van het jeugd- centrumwerk. In de Stichting Jeugd centrum hebben zitting de Herv.-, Ge rei-, Vrijz. Chr.- jeugdorganisaties, alsmede de modern georganiseerde jeugd, de padvinders en de landbouw- jongeren. JEUGDAPPèL. De opzet is, dat iedere jeugdorgani satie, die dit wenst, in eigen sfeer een conferentie of weekend in het jeugd centrum kan beieggen. Daarbij wordt de deelnemers de voor de jeugdherber gen geldende tarieven voor slapen en eten berekend. In dit teken staat ook de opening. De C.J.M.V. en C.J.V.F. zullen iets la ten zien over het werk van de wereld bond, de A.J.C. zal een lekenspel op voeren, er zal samenzang zijn, terwijl ook voor muziek wordt gezorgd. Bij goed weer zal de bijeenkomst in de openlucht worden gehouden. Vermoe delijk zullen ook vertegenwoordigers van Belgische jeugdorganisaties aan wezig zijn. De officiële opening, die van drie tot vijf uur duurt, wordt gevolgd door een grote gemeenschappelijke broodmaal tijd. OPENING VAN JEUGD HERBERGEN IN ZEELAND Naar wij vernemen zal op Zaterdag 10 Mei a.s. niet alleen het jeugdcen trum „Nieuw Walcheren" te Domburg officieel worden geopend, doch zal de zelfde dag in de avonduren de jeugd herberg te Vlissingen officieel in ge bruik worden genomen. Een week later op Zaterdag 17 Mei a.s. zal de 50ste jeugdherberg van de N.J.H.C. in Nederland, die te Axel werd ingericht, officieel worden geopend. DE BILT ZEGT j Nog zonnig. Droog weer met weinig bewolking en weinig wind. Vooral in de Zuid- Oostelijke heltt van het land nog warm voor de tijd van het jaar, maai in de kustprovincies in de loop van de dag invallen van koelere zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1