Ex-kapitein Westerling kwam Nederland op illegale wijze kinnen Synodaal advies inzake Hardegarijp verbijsterend hrnstig ongeval bij Utrecht Borssele haalde zijn nieuwe burgemeester in Politiedierenbeschermers maakten een trip over Walcheren PROTESTAKTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijheidmaar binnen de grenzen I Wat zal er nu met hem gebeuren Gistermorgen is hij gearresteerd en later op de dag weer voorlopig vrijgelaten Amr Pasja in Londen terug v k SNIPPER Ari NIEUWS1 Afscheidsbezoek van Eisenhower Prentbriefkaarten voor de Prinsessen Kon. Faar ia Graad Kapids en Hollaad Uitgave I Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van Uer Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2148 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 17 AFiuJL, 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: <ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.38 u., onder 19.43 u. Maan op 3.33 u., onder 12.15 u. Hoogwater Vrijdag 18 April: Vlissingen: 8.10 u. 1.65 m., 20.46 u. 1.40 m. Terneuzen: 8.37 u. 1.88 m., 21.14 u. 1.62 m. Wemeldinge: 9.39 u. 1.52 m., 22.18 u. 1.22 m. Zierikzee: 9.23 u. 1.34 m., 21.57 u. 1.05 m. VRIJHEID", zo luidt een zeer ware, -zij het wat filosofische uitspraak, „is dat men datgene mag doen wat men moet doen!" Helaas is men door deze uitspraak nog niet zo heel veel verder als niet duidelijk voor ogen staat, wat men moet doen. Daarom lijkt het ons juist, dat men, alvorens over vrijheid te praten, eerst het „moeten doen", de plicht vast stelt. Tot deze gedachte kwamen wij, peinzend over de rede, waarmee de heer Tilanus de jaarvergadering van de Christelijk Historische Unie ge opend heeft. Want in die rede ging het ook over vrijheid toen de heer Tilanus opmerkte dat het „juist een typische eigenschap van ons, Christe lijk Historischen, is dat wij geen par- tijdwang kennen en geen partijdwang accepteren." Geen dwang dus, maar vrijheidechter een vrijheid bin nen bepaalde grenzen, binnen gren zen van datgene wat men zijn plicht acht en die plicht is omschreven in een urgentieprogram, zoals de C. H. Unie dat heeft opgesteld. Zo althans menen wij die leuze: geen partij dwang, te moeten interpreteren. HET LIJKT ONS echter de vraag c allen in de C. H. Unie het met deze interpretatie eens zijn. En onwil lekeurig denken wij daarbij terug aan cjie Decemberdag in 1949, toen de Tweede Kamer zich uitsprak voor ra tificatie der R.T.C.-accoorden en bjj de stemming bleek dat sommigen der C.H.-fractie meenden te moeten voor stemmen, terwijl anderen tegenstem den. Het behoeft niet ontkend te wor den, dat dit kwaad bloed heeft gezet bij vele trouwe leden van de Unie en het is ook de werkelijke reden, waar om de heer Tilanus gisteren gewag moest maken van de meningsverschil len binnen de partij en zijn teleur stelling moest uitspreken over de wij ze waarop die oppositie zich heeft ge manifesteerd. Die opposanten n.l. achtten deze medewerking aan de overdracht der souvereiniteit in strijd met de beginselen van de C.H. Unie en dit is begrijpelijk als men zich nog een ogenblik het artikel 11 van het Urgentieprogram 1946 voor de geest haalt, dat immers luidde: „De inwen dige aangelegenheden van de Over zeese gebiedsdelen worden met be houd vaa de Rijkseenheid ter beharti ging ovc gelaten aan bevoegde orga nen in die gebiedsdelen." Met behoud van de Rijkseenheid, heet het daar is het dan niet juist, zo vragen velen "zich af, dat wij ontstemd zijn jegens hen, die er aan hebben meegewerkt die Rijkseenheid te verbreken? Vrij heid is goed, maar er moet toch een zekere begrenzing zijn. Als men toch overeenkomt dat die en die weg de beste is, dan gaat het toch niet aan dat voormannen die weg verlaten. Tl 7AT STELDE voorzitter Tilanus W hiertegen over? Dit: „Menigmaal moet worden geconstateerd, zo zegt hij, dat de critici eenszij dig oordelen en het gehele complex van vragen, die zich voordoen, niet hebben gezien en niet hebben kunnen beoordelen!" En ergens anders zegt hij: „Wij kunnen die critiek zeer wel van elkaar ver dragen, mits men van elkaar de over tuiging heeft, dat het oordeel zuiver is en de oordelaar meent voor God en zijn geweten aldus en niet anders te kunnen en te mogen oordelen!" Deze argumenten zijn op zichzelf goed maar naar ons gevoelen niet doorslaggevend. Het is inderdaad zo, dat maar al te vaak de beste stuurlui aan wal staan en dat critiek gemakke lijker is dan handelen. Maar.... de hier gesignaleerde politiek ging niet over kleinigheden. Er was een bepaald doel gesteld: het behoud van de Rijks eenheid. Dan kan er een ogenblik ko men dat de critici zeggen: „Er kunnen duizend en één. moeilijkheden aan vast gezeten hebben, die ik niet heb kunnen beoordelen, maar als ge dan niet kon bewerkstelligen dat wij ons doel be reikten, ga dan niet zover dat ge mee werkt precies het tegenovergestelde doel te bereiken!" Want zo is het im mers in de practijk gegaan en dat ar gument wordt door te verwijzen naar te lichtvaardige critiek niet ontzenuwd. En het tweede argument van de heer Tilanus, het „voor God en zijn geweten overtuigd zijn" is natuurlijk op zich zelf ook juist, maar niet helemaal ter zake doend. Wij nemen aan, dat ieder kamerlid bij het nemen van iedere be slissing naar eer en geweten handelt. Desalniettemin komt men tot geheel verschillende conclusies. Redeneerde men zoals de heer Tilanus dan zouden al die Kamerleden wel tot een. en de zelfde partij kunnen behoren. Men moet immers beginnen met die gewe tens op elkaar af te stemmen, tot „ge- gestemde zielen" te komen, als men het zo noemen wil. En dat afstemmen op elkaar geschiedt door samen een programma te ontwerpen en te onder schrijven. aw-vaG teaueu wij gewild, dat de heer Tilanus duidelijk omschreven had, wat hij onder partijdwang ver staat en hoe hij de persoonlijke vrij heid van eiK oer kamerleden ziet. Ab solute vrijheid bestaat niet, ergens moet een begrenzing liggen en dat zag voorzitter Tilanus zelf ook toen hij op merkte, dat men moet oppassen niet te ver uiteen te geraken. Er is nu een verkiezingsprogramma vastgesteld - is er een binding aan dat programma of kan elk der Kamerleden naar verkie zing ervan aiwijken? In dat program staat thans „De souvereiniteit over Ktaerlands Nieuw Guinea berust bij Neaerland en behoort bij Nederland te blijven! mag straks iemand, daar toe gebracht cioor „het gehele complex van vragen" toen voor een afstand van de souvereiniteit over Nieuw Guinea j temmen. z.jj, dit zijn vragen, die vele adspi- rant kiezers van de C.H. Unie interes seren. Men zal er goed aan doen daar op een duideiijK antwoord te geven. In alle vroegte gistermorgen is de oud-kapitein van het K.N.I.L. Raymond Westerling, die enige tijd geleden illegaal de Nederlandse grens was over gekomen, in de gemeente Laag Keppel bij Arnhem door de Amsterdamse politie gearresteerd en naar de hoofdstad overgebracht. De arrestatie ge schiedde op bevel van de procureur-generaal. Nadat mr 3. Knottenbelt, rech- ter-commissaris te Amsterdam Westerling een verhoor had afgenomen, is de ex-kapitein gistermiddag weer in voorlopige vrijheid gesteld. Naar van de zijde van het hoge commissariaat van Indonesië in ons land wordt meegedeeld, is het verzoek om uitlevering van Westerling aan de In donesische regering nog steeds van kracht. Gistermorgen om half zes meldden zich enige leden van de Amsterdamse politie aan de woning van Graaf van Rechteren te Laag KeppeL Zü deeldeh mede opdracht te heb ben tot het doen van huiszoeking. Eni ge ogenblikken later troffen zij kapi tein Westerling op de eerste etage in een logeerkamer aan. Reeds geruime tijd heeft de justitie jacht op Wester ling gemaakt. Zelfs zou de procureur- generaal Westerling korte tijd geladen persoonlijk hebben gesignaleerd. Over de gronden, waarop Westerling is ge arresteerd, hult de Amsterdamse justi tie zich in een geheimzinnig stilzwij gen. Westerling zou ongeveer drie weken geleden in ons land zijn aangekomen. Vrijwel van zijn aankomst af schijnt hij te xijn gevolgd. Enkele dagen ge leden werd vermoed, dat hij zich te Baarn ophield. Bij een inval van dertig De Egyptische ambassadeur Amir Pasja is gisteren in Londen terugge keerd om de BritsEgyptische me ningsverschillen te bespreken met mi nister Eden. De ambassadeur verklaarde bij zijn aankomst, dat hij een officiële bood schap voor de Britse regering bij zich had. Hjj was van mening, dat de be sprekingen tussen beide landen geens zins op een dood punt zijn gekomen. politiemannen bleek de vogel te zijn gevlogen. Ondanks de voorlopige invrijheids- stelling zal het onderzoek worden voortgëzet. De vordering van het O.M. tot inbewaringstelling van Westerling werd afgewezen omdat er geen gron den gevonden werden voor dadelijke vrijheidsbeneming, zo deelde de rech- ter-commissaris mr. Knottenbelt mede. VOORSTEL VAN Dr DffiELIUS Bisschop Otto Dibelius, voorzitter van de Duitse Evangelische Kerk, heeft Woensdag te Dortmund voorge steld, dat de Evangelische en de Rooms-Katholieke Kerk toezicht zul len houden op de verkiezingen in ge heel Duitsland. Op een congres van Westfaalse pre dikanten verklaarde dr Dibelius, dat er thans slechts één organisatie in O.- en W.-Duitsland is in welker betrouw baarheid allen kunnen vertrouwen: de kerk. De kerk zou door het uitoefenen van een dergelijk toezicht zich niet op politiek terrein begeven daar -zij het resultaat van de verkiezingen niet zou beinvloeden. De bestaande onpar tijdige organisaties van de kerk zouden voor genoemde taak gebruikt kunnen worden. De besprekingen tussen Bondskanse lier Adenauer en de hoge commissaris sen in W.-Duitsland zijn gisteren her vat. O.m. is de Russische antwoord nota op de geallieerde voorstellen ten aanzien van Duitsland ter sprake ge komen. Dr G. P. VAN ITTERZON „MOEDERKERK" DRUKT CHR. NAT. ONDERWIJS DOOD (Van een speciale medewerker). Zoals te verwachten was, heeft dr G. P. van Itterzon, voorzitter van de Schoolraad voor scholen met de Bijbel op de algemene vergadering van deze organisatie te Utrecht, de kwestie Hardegarijp aangesneden. In zijn openingsrede viel dr Van Itterzon met de deur in huis, waarbij hjj uitging van de uitspraak der generale synode terzake van de schoolkwestie in het Friese dorp. Tegenover de synodale uitspraken staat de Schoolraad als interkerkelijke organisatie volkomen vrij. He Schoolraad mag deze uitspraken dus wel „cri- tisch begeleiden". Nog nader motiveerde dr Van Itterzon zijn critiek op de besluiten, waarbij hij, sprekende over de voorgeschiedenis, inzonderheid klaagde over het eenzijdig te werk gaan van de synode. Naar de mening van de Schoolraad b.v. is niet gevraagd. Komende tot het synodale stuk zelf, zei dr Van Itterzon het te betreuren, dat de synode zich niet openlijk van de ongelukkige publicatie van de ker- keraad te Hardegarijp heeft gedistan- ciëerd. Nu staat er alleen, heel wazig, dat de synode een voorbehoud maakt ten aanzien van de argumentatie, door de kerkeraad van Hardegarijp gegeven en dat de Raad voor Kerk en School dit voorbehoud deelt. Van een offici ële herroeping blijkt niets, terwijl toch ds G. Kaastra in zijn toelichting die in de pers is verschenen, als lid der synode en als lid der commissie ad hoe verklaarde, dat zij niet achter de ver klaring van de kerkeraad te Hardega rijp staat welke in overleg met de Raad voor Kerk en School is opgesteld, ja dat ook deze Raad die verklaring voor zover hjj er deel aan heeft, her roept. Al heeft de synode, blijkens uitla tingen van niet-officiële zijde, de ar gumentatie van de Hardegarijpse ker keraad verworpen, zfj plaatste zich desnettegenstaande achter de conclu sie van de kerkeraad en zij gaf het advies niet mede te werken aan de op richting van een christelijk-nationale school te Hardegarijp. Dr Van Itterzon noemde dit advies verbijsterend. TEGENWERKING. Als na korte of lange tijd de school te Hardegarijp er toch komt, aldus dr Van Itterzon, dan kan in het boek der geschiedenis worden vermeld, dat dit de eerste christelijke schooi in Neder land is die tot stand kwam onder te genwerking van de nog geen jaar oude generale synode der Ned. Herv. Kerk. A Te Nijmegen is de varende tentoon stelling „Alle hens aan dek" geopend. Het doel ervan is een beeld te geven van de opvoering der productiviteit. Ter herdenking van het 10-jarig be staan van de Noord Oostpolder zal een openluchtspel met 250 medewerkers worden opgevoerd. De anti-vivisectie stichting heeft gisteren een petitie aan minister Drees aangeboden. Men wil een leerstoel in de vivisectie-vrije ge neeskunst. Op initiatief van de A. N.W.B. wordt in de Technische Hoge school te Delft een verkeerstechnische leergang gehouden. De eerste christelijke school ten aan zien waarvan het advies werd gegeven ten aanhore van overheid en. volk, dat zij er niet behoorde te komen. Men kan nu verwachten dat keer op keer het advies „geen christelijk- nationale school" wordt gegeven. v Van een zegenen met beide handen komt op die manier niets terecht, want de „Moederkerk" zal dan nu eens hier en dan weer daar het christe- lijk-nationaal onderwijs dood drukken. En dat uit bewogenheid met de schare! Een apostolische christelijk belijden de volkskerk, en daarom„gemeen teleden in Hardegarijp en volgende plaatsen: gij behoort aan de actie voor het stichten van een bijzondere school niet mede te doen". GOEDE MOMENTEN. Nu zijn er ook wel goede momenten in de uitspraak van de synode, consta teerde dr Van Itterzon. Inzonderheid waar het gaat om de waardering voor hetgeen een vroeger geslacht deed voor de stichting van scholen met de Bijbel. En wanneer de synode dankbaar is, dat dank zij de Raad voor Kerk en School aan 120.000 kinderen van de openbare school wekelijks godsdienst onderwijs door en vanwege de kerk wordt gegeven, dan stemmen wij on dubbelzinnig en onbekrompen met de ze dankbaarheid in. Gaarne erkende dr Van Itterzon, dat prof. Van Niftrik na zijn rede te Utrecht in het Hervormd weekblad „De Gereformeerde Kerk" ook wel dingen had geschreven die wel de in stemming van de voorstanders van het christelijk onderwijs konden wegdra gen. Vooral bleek dr Van Itterzon inge nomen met een artikel over de keuze inzake de school van ds J. J. Buskes in het jongste nummer van „In de Waagschaal". POSITIEVER KLANKEN. Dr van Itterzon sprak de hoop uit, dat de generale synode op uiterst kor te termijn positiever klanken zou la ten horen dan zij tot voor kort wist te spreken. Als de Ned. Herv. Kerk oecumenisch wil zijn, zullen ook de spanningen tus sen haar en de Gereformeerde Kerken niet tot het uiterste moeten worden opgevoerd. In elk geval mogen onze kinderen niet de dupe worden van kerkelijke problemen; zij hebben er recht op dat wij, biddend om de vrede van Jeru zalem, hen in aanraking brengen met de Heiland van zondaren en met het Woord van God. Onze opdracht is een voudig: verhindert ze niet. IlltWIll1.! llWiillllWiillllllllliiliiliillillliillillil^lllilliitiillllitiillii Bakkersgezellen-actie gaat niet door In een Woensdag te Utrecht gehou den vergadering van de Stichting van de Ai-beid, waarbij vertegenwoordigers van het college van Rijksbemiddelaars aanwezig waren, zijn door de Neder landse Bakkersbond zodanige toezeg gingen gedaan, dat de bedrijrsunie van bakkersgezellenorganisaties besloten heeft haar tegen Zaterdag a.s. aange kondigde actie in onderscheiden plaat sen des lands niet te doen doorgaan. Op de weg tussen de Bilt en Utrecht is gistermiddag een met grote snelheid zig-zag over de weg rijdende volks wagen tegen een andere personenauto opgereden. In de volkswagen, die be stuurd werd door een dame uit Rot terdam, zaten vier personen, die allen ernstig gewond werden. De bestuurder van de anaere auto, die afkomstig was uit Tilburg en o.m. de spelers van het Zwaluwenelftal van Roessel en Mommers vervoerde, zag het ongeluk aankomen en week zover mogelijk uit. Er bleek niets meer aan te doen, want de wagens botsten te gen elkaar, waarbij de volkswagen ge heel werd vernield. De inzittenden van de auto uit Tilburg werden aan hoofd en benen gewond, doch kwamen ove rigens met de schrik vrij. Volgens oog getuigen weigerde de stuurinrichting van de volkswagen. „Zonder kleerscheuren". Toen Koningin Juliana het Briggs Sta dion van Detroit, waar zij met haar ge volg een deel van de eerste honkbalwed strijd van het seizoen had gadegeslagen, wilde verlaten, verdrong de menigte zich om haar en men trachtte haar aan te ra ken. Zo groot was het tumult, dat de di recteur voor verkeerszaken, James A Hoye, poogde de mensen op een grotere afstand te houden. De Koningin zeide echter: „Doet u dat alstublieft niet", waar op hij antwoordde: „Kijk eens mevrouw, het is mijn taak u hier zonder kleer scheuren vandaan te krijgen". JEUGDCENTRUM DOMBURG WORDT OFFICIEEL GEOPEND Zaterdag 10 Mei a.s. zal het Jeugd centrum Nieuw Walcheren te Dom burg officieel worden geopend. Aan de jeugdorganisaties in Zeeland is gevraagd of zij iets van hun werk willen tonen bij deze opening, waar door de plechtigheid mede zal worden een manifestatie van het jeugdwerk in Zeeland. Op 23 April naar Nederland Generaal Eisenhower heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht te Brus sel. Hij werd o.m. door de Belgische koning ontvangen. Het bezoek, dat de generaal morgen aan Nederland zou brengen is uitgesteld tot 23 April a.s. Het uitstel houdt verband met het feit, dat de generaal de begrafenis van de Franse generaal Coudraux wil bijwo nen. Koningin Juliana schrijft tijdens haar verblijf op c,ca Island prentbriefkaarten aan haar kinderen, terwijl Prins Bernhard toekijkt. MET VLAGGEN, BLOEMEN EN MUZIEK DE HEER DOMINICUS VERHEUGD OVER ZIJN EERHERSTEL Een vrolijk zonnetje, vlaggen, groen, bloemen en wimpels, vrolijke gezichten en juichende kinderen was het beeld, dat Borssele gisteren bood bij de in stallatie van de nieuwe burgemeester, de heer P. J. Dominicus. Binnenskamers een ander beeld: de kleine, tot in alle hoeken gevulde raadszaal waar, achter de met vele bloemstukken versierde tafel, de nieuwe burgervader de volgende woorden uitsprak: „Wanneer wij samen naar verhouding evenveel mogen totstandbrengen als ik in mijn vorige gemeente met het bestuur der gemeente deed, dan behoeft U zomin als ik te klagen. Ik hoop met dezelfde ijver als ik daar heb gewerkt, hier mijn ambt te vervullen". De nieuwe burgemeester herinnerde aan zijn vroegere gemeente Rilland- Bath en zei, dat de toenmalige ge meenteraad van Rilland-Bath zijn werk op prijs heeft gesteld, hetgeen wel het meest is bewezen in het jaar 1938, toen er met algemene stemmen een voor stel werd aangenomen om één der nieuwe straten te noemen „Burge meester Dommicusstraat". Hoewel ikzelf lang tegen dat voor stel heb gesputterd, heb ik toen ten slotte gemeend mij daartegen niet meer te moeten verzetten. Natuurlijk heb ik nimmer kunnen vermoeden, dat mijn opvolger, die de oorsprong van de totstandkoming van dit straatnaam bord heeft medegemaakt de euvele moed zou hebben zijn medewerking te verlenen, dat deze straataanduiding van de muur werd afgerukt". Voordat de installatie plaats vond, werd de burgemeester met zijn familie en de genodigden opgewacht aan de grens der gemeente. Hier sprak de voorzitter van de feestcommissie, de heer Jac. de Bue en bood de kleine Jaantje Walhout bloemen aan. De fan fare O.K.K. blies een welkom, waarna de stoet, bestaande uit stoere brand weerlieden, ruiters, vlotte korfballers, schoolkinderen, enkele rodekruiszuster- tjes en versierde auto's door het dorp trok. Neeltje Ruster en Leent je de Kok boden op het Dorpsplein bloemen aan. HET EERSTE LANDELIJKE CONGRES VAN DIT JAAR OFFICIËLE ONTVANGSTEN TE VEERE EN MIDDELBURG De jaarlijkse vergadering van de Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren, die dit jaar te Middelburg wordt gehouden, is gisteren ingezet met een rondrit over Walcheren en twee officiële ontvang sten, n.l. te Veere en te Middelburg. Gisteravond werd, na het diner, een gecombineerde vergadering gehouden. Vandaag wordt de eigenlijke jaarver gadering gehouden in het Schuttershof. Nadat gistermorgen het hoofdbestuur vergaderd had in Hotel „De Nieuwe Doelen", volgde gistermiddag de rond rit (waaraan ongeveer 80 personen deelnamen) over het eiland. In de hal van het Veerse stadhuis heeft burge meester jhr. I. F. den Beer Poortugael de politiedierenbeschermers ontvangen en hen toegesproken. De burgemeester bleek zeer veel waardering te hebben voor het doel en het nuttige werk van de Bond. Hij leidde het gezelschap rond door zijn stadhuis. In de Camp- veerse Toren werd vervolgens de kof fiemaaltijd gebruikt. In Westkapelle werd vervolgens een bezoek gebracht aan het landingsmo nument op de nieuwe dijk, waarna een plechtigheid volgde op de begraaf plaats aan de voet van de vuurtoren. De waarnemend voorzitter van de Bond, de heer J. Kalf, hield hier een toespraak ter nagedachtenis van hen, die in de bevrijdingsdagen te West kapelle door vuur en door water wer den gedood. Een 14-jarig Westkappels meisje in klederdracht legde daarna 'n fraaie krans aan de voet van het mo nument. TE MIDDELBURG. Over Vlissingen werd teruggereden naar Middelburg, waar in de Burger zaal van het Stadhuis het college van B. en W. en enige raadsleden het ge zelschap ontvingen. Het was de eerste officiële ontvangst van een landelijke organisatie in dit jaar. Burgemeester mr dr N. Bolkestein wees, na een wel komstwoord, op de wel zeer gewijzig de taak en mentaliteit van de politie, waarvan de Bond van Politiedieren beschermers een duidelijk bewijs is. Hjj herinnerde aan het beruchte „pa lingoproer" in Amsterdam einde vori ge eeuw en verklaarde, dat het ka rakter van de politie in de tegenwoor dige tijd veel meer een sociale mslag heeft gekregen. Thans wordt de politie gezien als één der dienende diensten van het volk, hetgeen aan tal van ver schijnselen valt waar te nemen. Burgemeester Bolkestein zei met af schuw te zijn vervuld van de onbegrij pelijke wreedheid tegenover dieren, die nog altijd sommige mensen bezielt. Hij noemde dit een verruwing, die wij in onze tijd niet meer kunnen hebben en een mentaliteit, waaruit ook wreed heden tegenover mensen voortkomen. De heer Kalf dankte mr Bolkestein voor zijn woorden en herinnerde er aan, dat de Bond sinds de bevrijding in ledental van 1.300 tot ruim 4.000 is gestegen. Zeer verheugend achtte hij het, dat het vorige jaar een belang rijke stoot is gegeven tot een dringend ni odzakeiyke verbetering der dioren- w :tgevlng door de indiening van een on iwerp-dierenwet door mr dr Hugen- holjtz. Om dierenbeschermer te zijn is een zekere graad van beschaving no dig, aldus de heer Kalf, die tensloue weet op de grote activiteit, die de le den van de Bond in Zeeland aan de DE INSTALLATIE. In de raadszaal werd vervolgens de installatie verricht door loco-burge meester J. Walhout. Burgemeester Do minicus wees in zijn rede op de vele problemen die de gemeente nog waoh- ten. Het woningprobleem, het door oorlogsgeweld vernielde havenhoofd, de stichting van 'n verenigingsgebouw en een sportterrein alsmede de ver nieuwing van het brandweermateriaal. Er is nog heel wat te doen! Wethouder W. van 't Westeinde was de volgende spreker. Hij was er zeker van, dat de. heer Dominicus iedereen met raad en daad terzijde zal staan. Het oudste raadslid, de heer C. Alme- kinders, verzekerde namens de raad de nieuwe burgemeester zijn steun. De heer A. J. Melis, sprekend namens de S.G.P., wees op de grote betekenis van Gods Woord, ook m gemeentezaken. De gemeente-secretaris, de heer M. F. Boogert, sprekend namens al het ge- meentepersoneel, zegde eveneens zijn warme steun toe. Tenslotte dankte wethouder J. Walhout voor de mede werking die hij tijdens zjjn loco-burge meesterschap heeft ondervonden. Een lange rij van sprekers voerde hierna het woord. Het waren de vroe gere burgemeester der gemeente, de heer G. A. Bax, thans te Hendrik Ido Ambacht; burgemeester C. F. A. M. v. Horsigh van 's-Heerenhoek, sprekend namens de vereniging van Burgemees ters en secretarissen op Zuid- en N.- Beveiana; Pastoor A. Kramer van 's-Heerenhoex; ds van der Veen, pre dikant der Geref. Kerken van Borssele Driewegen; de heer J. Walhout, na mens de kerkeraad der Geref. Ge meente; ds W. A. Vrijlandt, Ned. Herv. predikant; de heer M. J. van 't Hof, hoofd der O.L. school; wethouder P. de Koeyer van Yerseke; de heer M. C. Polderman te Yerseke; Burgemeester J. C. van Burg te Waarde, namens het Ned. Rode Kruis; Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke; de heer J. W. Wiltenburg van Yerseke en de heer Bakker, groepscommandant der Rijks politie te Oudelande. Inmiddels vond op het dorpsplein een serie volksspelen plaats, waaraan door jong en oud werd deelgenomen. Des avonds werd een fakkeloptocht gehouden. Een grootse ontvangst is het konin klijk paar gisteren in Grand Rapids en Holland (Michigan) bereid. De Konin gin verklaarde zich bij de inwoners, die van Nederlandse afkomst zijn, als thuis te gevoelen. Aan het Caivijncollege te Grand Ra pids werd de leerstoel in de Ned. taal en literatuur genoemd naar Koningin Juliana. De ontvangst in Holland was al even enthousiast en de stad bood het aan blik, zoals men iedere stad in ons land zou aantreffen op Koninginnedag. DE BILT ZEGT ^öfHr l\V-x - Droog en zonnig weer, maar in het Noorden van het land tijdelijk wat meer bewolking, voornamelijk m de hogere niveaux. Overwegend_ matige Na deze toespraken werd het oor-1 wind tussen Noord en Oost. Over het logs; useum met de maquette van algemeen iets lagere temperaturen dan Walc ieren bezichtigd. I gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1