AANHANGERS VAN TAFT GRAVEN EEN KUIL VOOR EISENHOWER Vacantie op Sea Island Faas-verkeersdruk te eiste vijf doden Tunesië heeft een tijdelijke regering Economische conferentie te Moskou beëindigd België komt voorstellen van Nederland tegemoet Publieke opinie wenst politieke inzichten van Eisenhower te vernemen Nieuwdorp kampioen K*R*(X~kip legde reuze ei in Goes Honderdduizenden genoten van het zomerse Paasweer PROTESTANTS CMRJSTEi.UK BLAD VOOR ZEELAND Na de ontslagaanvrage Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i VHsaingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG Ne. 2146 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 15 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.42 u., onder 19.40 u. Maan op 2.31 u., onder 9.18 u. Hoogwater Woensdag 16 April: Vlissingen: 5.48 u. 1.91 m., 18.13 u. 1.73 m. Terneuzen: 6.17 u. 2.10 m., 18.45 u. 1.94 m. Wemeldinge: 7.28 u. 1.64 m„ 19.57 u. 1.45 m. Zierikzee: 7.10 u. 1.42 m., 19.36 u. 1.24 m. Tafts aanhangers zijn Zaterdag, na het bekend worden van Eisenhowers ontslagaanvrage als N.A.V.O.-opperbeveihebber in Europa, onverwijld een krachtige campagne begonnen, welke ten doel heeft de generaal te dwingen zich uit te spreken over bepaalde, doornige politieke vraagstukken. Zij ver wachten dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower zou luiden, hij, alleen reeds door zich uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zou ont vreemden. In dagbladen in New Yersey, waar vandaag voorverkiezingen voor het aanwijzen van candidaten worden gehouden, zijn opvallend geplaatste ad vertenties te zien, waarin van Eisenhower geëist wordt zich ondubbelzinnig over politieke vraagstukken uit te spreken. Eisenhowers politieke secondanten geven geen tekenen bereid te zijn in de voor hen gegraven kuil te vallen, doch er is ongetwijfeld een aanzienlijk gedeelte van de Amerikaanse openbare mening dat van gevoelen is dat niet genoeg bekend is over de politieke inzichten van de generaal. Generaal Eisenhower zal vier Juni a.s. in zijn geboortestad Abilene, in Kansas, zijn eerste toespraak houden. Mogelijk zal de generaal daarna weer in het openbaar spreken, doch wellicht niet meer dan één of twee maal voor dat, op 7 Juli a.s., de Nationale Con ventie der republikeinse partij wordt gehouden, waarop de partijcandidaat voor de presidentsverkiezingen in No vember a.s. zal worden aangewezen. Op een persconferentie zei Eisenho wer niets te kunnen mededelen over een mogelijke opvolger. „Ik weet hier niets van. Er is een aantal mannen, dat mijn functie zou kunnen overne men en zij zouden het er waarschijn lijk veel beter afbrengen dan ik". Hij legde geen enkele politieke ver klaring af. GEEN OOG BLEEF DROOG. Toen generaal Eisenhower Vrijdag de ruim zeventig hoge N.A.V.O.-staf- officieren in kennis stelde van zijn ko mend vertrek, bleven niemands ogen droog, zo deelde één der officieren Za terdag aan verslaggevers mee. De Amerikaanse generaal-majoor Anthony J. Drexel Biddle, die dit ver telde, voegde hieraan toe dat, toen de De koninklijke reis. Op het strand van Sea Island tufte Zaterdagochtend een eenzame wielrij der op een ploffiets voorbij en wuifde naar zijn vrouw, die onder een kleu rige parasol op het strand van de zon lag te genieten. Hij beschreef al plof fend een paar wijde bogen op het zand en verdween in Oostelijke rich ting. Een drietal andere ploffietsberij- ders voegde zich bij hem. Het waren Prins Aschwin, zijn Franse echtgeno te en majoor Geertsema, die Prins Bernhard begeleidden op een mati- neuze fietstocht. Na ongeveer zes mijl te hebben afgelegd kwam het viertal een paar andere badgasten tegen, die zich echter aanzienlijk minder snel op het strand voortbewogen. Het was een aantal reuzenkrabben dat een wande ling maakte. De Koningin, die bij aan komst op Sea Island zichtbaar uiterst vermoeid was, vindt in deze dagen alle rust, die zij nodig heeft. Hare Ma jesteit beperkt haar activiteit zoveel mogelijk. Dat neemt echter niet weg dat zij zich ook weer bezig moest hou den met aangekomen staatsstukken, die per speciale koerier uit Washing ton waren overgebracht. Voor het overige maakt de Koningin enige wandelingen en geniet van de welda dig schijnende zon, die Vrijdag echter aanzienlijk feller was dan Zaterdag middag. generaal zijn mededeling had gedaan, alle officieren het stilzwijgen bewaar den, zodat men een speld zou hebben kunnen horen vallen. Daarop stond veldmaarschalk Mont gomery, die de leiding had van de N.A.V.O.-stafoefening, waarop Eisen hower zijn mededeling deed, op en schudde de opperbevelhebber bewogen de hand. Toen generaal Eisenhower het vertrek verliet, zag ik hem even eens naar zijn zakdoek reiken, aldus generaal-majoor Biddle. Voordat Eisenhower naar da V. S. vertrekt zal hij nog een afscheidsreis door Europa maken. De generaal zal op 16 April a.s. een bezoek brengen aan Brussel, op 18 April in Den Haag zijn, op 21 April in Oslo en op 22 April in Kopenhagen. Op 28 April zal hij naar Parijs terug keren. REACTIE. De „New York Times" schreef Za terdag onder meer: „Generaal Eisenhower heeft, door zijn ontslag als opperbevelhebber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa te vragen, gehoor gegeven aan een dui delijke oproep der Amerikaanse bur gerij om zich aan een nieuwe, politieke taak te gaan wijden. Hij heeft met waardigheid, helder inzicht en in over eenstemming met het belang van zijn land gehandeld. Vele Amerikanen zijn van mening dat wij in de Verenigde Staten Eisenhower niet minder nodig hebben dan Europa zijn diensten als N.A.V.O.-opperbeveihebber behoefde" DE HEER J. MESU UIT ST. LAURENS OMGEKOMEN De overstelpende drukte tijdens het afgelopen weekeind heeft vele kleine en grote verkeersongevallen tengevolge gehad. Niet minder dan vijf mensen levens zijn te betreuren. De 55-jarige J. Mesu uit St. Laurens kwam om het leven tijdens een ernstig verkeersongeval dat gisteren op de grote verkeersweg Bergen op Zoom Zeeland bij het viaduct te Woensdrecht voorviel. De heer Mesu reed op zijn motor richting Bergen op Zoom met zijn echtgenote als duo-passagier. Bij het viaduct kwam er plotseling uit een zijweg een jongetje op de fiets, de 15- jarige A. van Dijk uit Woensdrecht. Het ventje stak, terwijl hij niet op 't verkeer lette, plotseling de straatweg over. De, heer Mesu trachtte de jongen nog te ontwijken, maar tevergeefs. H(j reed de jongen op zij aan. De heer Mesu en de jongen werden tegen de straat gesmeten, terwijl de vrouwelij ke duo-passagier op de heer Mesu te recht kwam. Zij werd licht gewond. De heer Mesu was er het ergste aan toe. Hjj had ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen opgelopen, en moest naar het Algemeen Burgergast huis te Bergen op Zoom vervoerd worden, waar hij een uur later over leed. A. van Dijk, die een hersen schudding had, werd eveneens in be wusteloze toestand in het ziekenhuis opgenomen. Zaterdag is op de Apeldoornse weg bij Apeldoorn een militaire volkswa gen over de kop geslagen en vervol gens tegen een boom gevlogen. Twee inzittenden, de 34-jarige korporaal E., die de wagen bestuurde, en de 38-jari- ge sergeant-majoor M. werden op slag gedood. De derde inzittende, de soldaat eerste klasse H., werd zwaar gewond. Op de Oosterhoutseweg ónder de ge meente Teteringen nabij Breda ge beurde gisteren een ongeval, waarbij een meisje uit Breda, de dertienjarige W. Rommens, de dood vond. Het meisje, dat op de fiets zat, is waar schijnlijk komen te vallen op de weg. Juist op dat moment passeerde een motorrijder, die uit alle macht pro- PROTESTERENDE NATIONALISTEN BELAGEN DE WONING VAN DE PREMIER Een woordvoerder van het bureau van de Franse president-generaal in Tunis heeft medegedeeld dat Salah Eddin Bakkoesj, wie door de Bey was opgedragen een nieuwe Tunesische regering te vormen, Zaterdag zijn minis- terslijst aan de Bey heeft voorgelegd. De premier zei, dat hij het als zijn eerste taak beschouwde de stijgende kosten van levensonderhoud omlaag te brengen en de levensstandaard der arbeiders te verhogen. „Ik vraag het Tunesische volk rustig door te werken en vertrouwen te hebben in de toekomst. Met Gods hulp, het bewind van een verlicht vorst en de vriendschappelijke hulp van Frankrijk moeten wij in staat zijn Tunesie een gelukkige toekomst te bereiden", zo verklaarde de premier. De regeringBakkoesj is een zaken kabinet, dat, naar de premier meedeel de, zal aftreden wanneer de gemengde Frans-Tunesische commissie overeen stemming zal hebben bereikt over in het protectoraat Tunesie in te voeren bestuurshervormingen. Het installeren van de regeringBakkoesj door de Bey duurde slechts zeven minuten, hetgeen door waarnemers ook een te ken wordt geacht van het tijdelijke karakter er van. Gisteren hebben nationalisten een handgranaat en stenen geworpen naar de politiebewaking voor de residen tie van de nieuwe Tunesische premier, Bakkoesj. De politie vuurde in de lucht. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. De betogers waren naar de ambtswoning van de premier ge marcheerd uit protest tegen de vor ming van de Za,terdag bekend ge maakte voorlopige regering, die door de nationalisten niet-representatief genoemd wordt. Zaterdag is een spoorbrug In de buurt van Sousse opgeblazen, Zondag waren de Arabische winkels gesloten. De Arabische winkels, in Tunis, die gewoonlijk op Zondag geopend zijn, waren eerste Paasdag gesloten als uiting van misnoegen over het nieuwe kabinet van premier Bakkoesj. Volgens een nationalistische woordvoerder zjjn de winkeliers ofltevreden over het niet-representatieve karakter van het kabinet en over het gebrek aan steun in de Veiligheidsraad aan het voorge stelde onderzoek naar het Franse be stuur in Tunesië. Ook zijn de nationalisten tegen een voorstel om Franse leden van de vroe gere Tunesische grote raad op te ne men in de nieuwe FransTunesische commissie voor bestuurshervormingen. Comité G.O.E.S. heeft andere voorzitter. Wegens gezondheidsredenen heeft de heer J. M. Meijler zich terug moe ten trekken als leider van het comité G.O.E.S. De heer A. Vermaire is thans voorzitter geworden, de heer van der Peijl secretaris. De heer De Reus bleef penningmeester. De heer Meijler zal voortaan als adviseur optreden. beerde het meisje te ontwijken. Hij kon niet voorkomen, dat hij het hoofd van het kind raakte met zijn schoen en voetsteun. Het meisje was op slag dood. Zaterdag werd op de Rijksweg te De Bilt de 5-jarige G. H. D. E. Geest uit De Bilt bij het oversteken door 'n militaire personenwagen gegrepen en op slag gedood ZATERDAGVOETBAL Op een moment, dat het eigenlijk niet verwacht werd, is de kampioen van de Zeeuwse Zaterdagvoetballers uit de bus gekomen. Onverwacht, om dat er voor Arnemuiden nog een klein kansje bestond zijn rivalen van Nieuw dorp in te halen. Deze kans is nu ver keken. De plotselinge 53 nederlaag, welke Arnemuiden in Kapelle moest incasseren, sluit iedere mogelijkheid om in puntenaantal gelijk te komen uit. Nieuwdorp, dat nog twee wedstrijden moet spelen, is onbetwistbaar kampi oen geworden en heeft deze titel dus geprolongeerd. Wie de ploegen in de eerste klasse kent, zal er wel van overtuigd zijn, dat Nieuwdorp op deze titel volkomen recht heeft. Wemeldinge zag kans Kloetinge een 32 nederlaag te bezorgen, terwijl V.C.K. tegen Rillandia met dezelfde cijfers ten onderging. In de stand kwa men geen veranderingen. 2e klasse B. De reserves van Arnemuiden hebben de laatste wedstrijd goed beëindigd. Toch blijft Yerseke III een ernstige concurrent, hoewel één misstap hen noodlottig zal zjjn. Colpl. Boys boekten een succes door Kloetinge II te ver slaan. 2e klasse C. Ook de reserves van Mevo sloten de competitiestrjjd met klinkende cijfers af. Toch is het niet onmogelijk, dat zij nog eens voor de zomer op het voet- baltapjjt zullen verschijnen om met Cortgene II om de titel in deze klasse te kampen. 2e klasse D. In Middelburg hebben beiden de punten broederlijk gedeeld, waardoor de gastheren o.i. beneden de maat zijn gebleven. 2e klasse F. Dat Spui met Zaamslag III goed zou afrekenen was te verwachten en de 82 overwinning heeft dit dan ook be vestigd. Bij de K.R.O. beschikt men over 'n reuze-kip, een wonderdier, dat kilo gram-zware chocolade-eieren weet te produceren en derhalve steevast tegen Fasen in bedrijf wordt gebracht, ten einde in alle provincies van ons goede vaderland zo'n ei te leggen. Ook Za terdag gebeurde dat en toen het dier, na zijn arbeid, op de studio was terug gekeerd, vernamen de luisteraars, die het K.R.O.-programma hadden aange zet, dat ook ondermeer in Goes zo'n ei was te vinden. G. van de Poel, de stationsrestaura teur, met vrouw en kroost de Paas dagen door te brengen. Hij hoorde het nieuws door de radio, rende naar buiten en dook, op advies van schoonpapa, recht achter de brieven bus, waar hij het stenen wissel-ei met het K.R.O.-embleem erop vond, nog eer de concurrentie kon opdagen. Het was, zo werd medegedeeld, op het Stationsplein verborgen. Als men verteld had, dat de kip een gouden ei had neergelegd, had er geen grotere rush kunnen plaatsvinden. Met auto's bromfietsen, fietsen en op snelle voe ten repten de luisteraars zich naar het plein, dat in no-time zeker 700 druk zoekende lieden bevatte. Och-arme; ze kwamen allen voor niets....! Want uit Utrecht was de heer B. Papendorp naar Goes gekomen om bij zijn schoonvader, de heer S. A. G. van de Poel, met vrouw en kroost de Paasdagen door te brengen. Hij hoorde het nieuws door de radio, rende naar buiten en dook, op ad vies van schoonpapa, recht achter de brievenbus, waar hij het stenen wissel-ei met het K.R.O.-embleem erop vond, nog eer de concurrentie kon opdagen. Een bewoner van de Parallelweg, ook vlak in de buurt, die juist koffie zat te drinken en er cake bij nuttigde was iets later. Hij had de cake nog niet eens doorgeslikt.Jammer voor 'em. In triomph werd de gelukkige vin der naar.... het politiebureau op de Grote Markt geleid, waar de districts commissaris van de K.R.O., de heer Th. J. Kwanten, in tegenwoordigheid van burgemeester mr W. C. ten Kate en de inspecteur van politie, S. E. Sie- bels, de verbinding met de K.R.O.- studio onderhield. Daar heeft de bur gemeester het chocolade-ei aan de ge lukkige vinder overhandigd en dat is allemaal door de K.R.O. op de band opgenomen en een kwartiertje latei- weer via de radio uitgezonden. „Ik vind het aan een kant wel jam mer voor de Goesenaars", zei de heer Papendorp. Wij vinden het ei wei-besteed; de vijf logerende Papendorpjes zullen er bést raad mee weten! Centrale A.R, kiesvereniging Goes. Zaterdag vergaderde de Centrale A.R. kiesvereniging In de kieskring Goes. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer R. Zuidema, in 't bijzonder de afgevaardigden van de kiesverenigingen op Noord-Beveland, die nu als gevolg van de wijziging der Kieswet tot deze kieskring behoren. In verband hiermede werd het aantal be stuursleden met 2 uitgebreid. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren I. Tange te Kamperland en N. Houterman te Colijnsplaat. In de na jaarsvergadering zal aan de orde ko men de vraag, of een andere wijze van samenstelling van het bestuur wense lijk moet worden geacht. Het verdere deel van de vergadering was gewijd aan de voorbereiding der komende verkiezing van leden der Tweede Ka mer. NAAR ZEE, BOS, HEI EN BOLLENVELDEN Honderdduizenden hebben gisteren, Tweede Paasdag, stranden en bollen velden opgezocht. De badplaatsen wa ren op sommige uren eivol. Men kwam per trein, fiets, autobus en auto uit alle windstreken om van zon en zee lucht te genieten. Zeer velen combi neerden een bezoek aan bollenland met strandgenoegens en menigeen waagde een duik in het koele nat. Vele voertuigen waren versierd met de gulglanzende buit der bollenvel den, de gele slingers narcissen, soms doorweven met scharlakenrode tul pen. Vooral de talloze buitenlandse automobilisten zijn grage kopers van zulke ééndags-souvenirs. ZEELAND. Zeeland en in het bijzonder Walche ren hebben een grote drukte gekend. De vreemdelingen kwamen bij hon derden naar het eiland en vooral twee de Paasdag bracht duizenden op de been. Langs de wegen was het een gezellige drukte, terwijl ook de bad plaatsen van het ongekend vroege zo merse weer hun eerste graantje mee pikten. Tot het record bezoek van tweede Paasdag hebben vele buitenlanders bijgedragen. Langs de weg, vooral in Zeeland, waande men zich soms in België, zoveel witte borden met rode nummers zag men. Doch ook de Duitsers en Fransen lieten zich niet onbetuigd. Velen kwa men met autobussen om „Holland als de bruid" te zien. Zij hebben inderdaad een prachtige lente-indruk van Nederland kunnen krijgen. Alom is het jonge groen thans als een teder feestkleed aan bomen en Algemene verkiezingen in Egypte uitgesteld. De Egyptische regering heeft Zater dag besloten de aanvankelijk voor 18 Mei a.s. uitgeschreven algemene ver kiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Volgens het blad „Akhbar El Jom" is de reden voor het uitstellen der al gemene verkiezingen in Egypte dat premier Hilaly Pasja de gehele orga nisatie der verkiezingen wil herzien. Hij wil een eind maken aan politieke corruptie en de practijk van het ver kopen van zetels. FRANSE NATIONALE VERGADERING AANVAARDT BEGROTING De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag de „Redt de Franc-be groting" van premier Finay in tweede lezing met 332 tegen 208 stemmen goeügekeurd. De Raad der Republiek had op enkele punten geringe wijzigin gen aangebracht, welke de nationale vergadering heeft overgenomen. De voornaamste verschilpunten tus sen de thans goedgekeurde begroting en die van de. twee vorige Franse re germgen, welke door ue volksverte genwoordiging werden verworpen, zijn: In voor reeds gepleegde belas tingontduikingen zal amnestie worden veneend. Nieuwe misurijven op dit gebied zullen echter streng worden RADIO PEKING MELDT; Nieuwe bacteriologische aanval der V.N. Radio-Pekmg meldt, dat Amerikaan se vliegtuigen op 26 Maart nieuwe aan vallen met bacillen in Mandsjoerjje heoben gedaan. Dorpelingen op het schiereiland Liao Toeng zeggen, aldus de radio, dat de bommen ais pamfletbommen waren „gecamoufleerd". Zij hadden „grote aantallen vliegen, vlooien en kevers" gevonden in hun gebeid. Het persbureau „Nieuw China" meldt dat Chinese bacteriologen bacillendra- gende vissen hebben aangetroffen >op bergtoppen in Noord-Korea. Deze vis sen zouden door V.N.-vliegtuigen zijn uitgeworpen. heesters verschenen en op beschutte plekken staan vroege bloeiers, meest prunusbomen, in rose en witte sluiers getooid. De zon blonk op de zilveren kanalen en sloten, de frisgroene wei landen en op de vriendelijke zee, die het lenteblauw van de Aprilhemel in haar golfslag weerkaatste. In de loop van de tweede Paasdag bleek uit incidentele berichten, dat vele der buitenlandse automobilisten, die de vorige avond gestrand waren, omdat alle hotels uitverkocht waren, de nacht maar in hun wagen hebben doorgebracht. Niet slechts de kust en de bollen streek hebben zich in druk bezoek van Nederlanders mogen verheugen. Ook in andere mooie streken van het land was het bezoek groot. Verder hebben zich vele duizenden per auto, autobus en trein naar Duitsland en België be geven. De posten aan de Belgische grens hebben gedaverd van 't weder zijds verkeer. En dan de velen, die zich niet ver moeid hebben door lange tochten te ondernemen, maar rustig thuis heb ben genoten van het zomerse weer, wellicht hebben zij het niet het slecht ste gehad. REVOLUTIE IN BOLIVIA KOSTTE 3000 PERSONEN HET LEVEN. Radio Abaroa meldt, dat een nieuwe Boliviaanse regering is gevormd bij 'n decreet, dat ondertekend is door Her- nan Siles Suazo, grondwettige vice- president van de Boliviaanse republiek belast met de uitvoerende macht. Meer dan 3.000 personen zouden om het leven zijn gekomen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Bolivia heeft gewoeS. Dr Siles Suazo, die de revolution- naire strijdkrachten leidde, is be noemd tot waarnemend president. In betrouwbare kringen verwacht men echter, dat dr Estensoro, die zes jaar in Uruguay en Argentinië in balling schap heeft geleefd en die aan het hoofd staat van de Nationale Revolu- tionnaire beweging, het president schap zal worden aangeboden. Volgens te Buenos Aires ontvangen berichten was een van de eerste da den van de voorlopige regering een aankondiging van het plan om onmid dellijk de tinmijnen, de voornaamste welvaartsbron van Bolivia, te natio naliseren. „OM HET WELZIJN VAN DE MENSEN(?)" V.N. UITGENODIGD OM NIEUWE BIJEENKOMSTEN TE ORGANISEREN In de slotbijeenkomst van de economische conferentie te Moskou is Zater dag besloten tot het zenden van een verklaring aan de Verenigde Naties. Daarin wordt gezegd, dat tengevolge van het feit dat het nationale econo mische leven van vele landen ernstige moeilijkheden doormaakt, het even wicht van de betalingsbalans dier landen verstoord is, de prijzen stagen, de industrialisatie wordt vertraagd, de werkloosheid toeneemt, de moeilijkheden met de voedselvoorziening verergeren en de levensomstandigheden der be volkingen slechter worden. De conferentie heeft vastgesteld, dat er grote mogelijkheden bestaan tot vergroting van de omvang van de internationale handel. In de verklaring wordt aan de Ver enigde Naties aanbevolen binnen de kortst mogelijke tijd een conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordi gers der regeringen, met deelneming van zakenkringen, vakverenigingen en andere maatschappelijke organisaties in alle landen, als bijdrage tot de ont wikkeling van de internationale han del. „Erkend werd", aldus het commu niqué, „dat het wenselijk zou zijn een nieuwe economische conferentie te houden, die, evenals de ontmoeting te Moskou, gebaseerd is op het principe van economische samenwerking tus sen alle landen, wat ook hun econo mische en maatschappelijke stelsels mogen zijn. Besloten werd het uitwis selen van inlichtingen met betrekking tot exportmogelijkheden en invoerbe- hoeften van de verschillende landen voort te zetten". Tenslotte zegt het communiqué; „De conferentie is ervan overtuigd, dat de ontwikkeling van de wereld handel onder voordelige omstandighe den voor alle partijen zal bijdragen tot versterking van de economische samenwerking tussen de volken en tot verbetering van de levensomstan digheden van de mensen". Reuter meldt nog, dat voor de ple naire slotbijeenkomst van de confe rentie Lord Boydorr, de leider van de Britse delegatie, een overeenkomst met China heeft ondertekend, die deze week door Britse zakenlieden gesloten was. In de internationale commissie voor de ontwikkeling van de buitenlandse handel, die door de economische confe rentie te Moskou is ingesteld, heeft ook zitting prof. mr. C. W. de Vries uit Nederland. POLDER WALCHEREN WIL SEISWEG AAN MIDDELBURG OVERDRAGEN Sinds 1950 worden onderhandelingen gevoerd met de gemeente Middelburg over de overdracht van een gedeelte Seisweg (het stuk tussen de Singel en het slachthuis), dat dringend verbete ring behoeft. Het ziet ernaar uit, dat aan de verbetering kan worden be gonnen (als de gemeente Middelburg er tenminste geld voor heeft), want het Polderbestuur heeft een voorstel ter goedkeuring voorgelegd gekregen om het bewuste deel over te dragen. De gemeente Middelburg ontvangt er de som voor van 13.125,aange zien de Polder nu niet meer heeft te zorgen voor het onderhoud. Er moest een onpartijdige commissie aan te pas komen, omdat technici van Polder en gemeente niet tot overeenstemming konden komen over het door de Pol der te betalen bedrag. De directeur van Gemeentewerken te Goes en de tech nisch ambtenaar van het waterschap „De Breede Watering bew. Yerseke" hebben nu het bedrag vastgesteld. Voorgesteld wordt de uitgaaf te be strijden uit het tollenfonds. De Polder ontving n.l. in 1917 bij het afschaffen van enkele tollen, w.o. de tol op da Seisweg, een bedrag van ƒ221.644,—. Voor de Seisweg is nu een berekening gemaakt, waaruit blijkt, dat het aan deel voor het over te dragen stuk 3849,04 bedraagt. De rest zal worden betaald uit de opbrengst over 1947 en 1948 van verkochte bomen. De op brengst daarvan is nog niet belegd. Vervolgens komt een voorstel aan de orde om de presentiegelden van de Commissarissen te verhogen tot ƒ7,50. Thans ontvangen zij ƒ5,—. Tenslotte zal ook het verbod voor de ambtena ren in overheidsdienst om lid te zijn van de communistische partij voor het Polderpersoneel van toepassing wor den verklaard. Vrijdag is het antwoord overhandigd van de Belgische en Luxemburgse regeringen op de Nederlandse nota van 18 Februari, betreffende de voor waarden van de definitieve Economische Unie. In gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat dit antwoord voldoende positieve elementen bevat om tussen de betrokken regeringen een bespreking te openen, waarvan verwacht mag worden, dat deze de standpunten nader tot elkander zal brengen. Tijdens een conferentie van de Be- neluxministers, welke de Belgische re gering zo spoedig mogelijk wenst te zien plaats hebben, zal de nota uitvoe rig worden besproken. Bij vergelijking van de beide docu menten, de nota en 't antwoord daar op blijkt dat Den Haag het ogenblik acht aangebroken om de buitenlandse economische politiek van de Benelux te coördineren door middel van con venties, strekkend onder meer tot een zekere samensmelting van de valuta en om in de Unie vaste gemengde or ganisaties op te richten. Te Brussel is men integendeel nog steeds er van overtuigd, dat een ge meenschappelijk stellingnemen tegen over het buitenland de poging om tot een interne Benelux-coördinatie te komen, zou tegen werken. Het Bel zondmaken van de interne Benelux- betrekkingen wegens zekere wijzigin gen op nationaal plan noodzakelijk, aan iedere overeenkomst inzake de buitenlandse politiek vooraf dient te gaan. In deze geest en met dit voorbehoud, zo schijnt het, komt de Belgische re gering zekere Nederlandse voorstellen tegemoet, o.m. wat betreft de instelling van een permanente commissie van de Beneluxministers die de portefeuilles van Financiën, Handel en Economische Zaken onder hun beheer houden. DE BILT ZEGT: Tijdelijk meer bewolking. Tijdelijk meer bewolking, hoofdza kelijk in de hogere niveaux, maar bij na overal droog weer. Weinig wind. gisch antwoord betoogt dat het ge- Warm voor de tyd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1