Tlaai^eeit Generaal Eisenhower vraagt ontslag met ingang van 1 Juni a*s* Acht mensen bij brand omqekomen RUSSISCHE NOTA OVER DE DUITSE VERKIEZINGEN SNIPPER iVi NIEUWS k P*CJ*V* groeide sneller dan werd verwacht Regering verlaagt bloemprijzen voor het volksbrood PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het stilzwijgen gisteren verbroken Generaal Guenther opperbevelhebber der N*A*V*C)*-strijdkrachten Kon* Paar geniet van welverdiende rust Revolutiepoging mislukt De Marijke-klok terecht Meeste toeristen naar Oosten rijk, Frankrijk of Zwitserland, Uitgave Stichting „Zeeuwsoh Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2145 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 12 APRIL 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: lACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.49 u., onder 19.35 u. Maan op u., onder 6.28 u. Hoogwater Zondag 18 April: Vlissingen: 3.32 u. 2.05 m., 15.57 u. 2.03 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.21 m., 16.27 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.22 u. 1.68 m, 17.48 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.42 m., 17.33 u. 1.45 m. '"HOEFT, op goede Vrijdag, de ganse -1- Christenheid in de geest op Gol gotha, wanneer Paasmorgen daagt, dan verkeert ze in gedachten in Jo zefs hof. 'tls Paasfeest. En Paasfeest beduidt'. Voorbijgang. Voorbijgang, neen niet van iemand met 'n gefronsd gelaat; geen voorbij gang van één uwer tijdgenoten met 'n nukkig karakter; ook niet 'n voorbij gang van 't één of ander vervaarlijk individu! Veel heerlijker is de onge ëvenaarde voorbijgang, die in 't Paas feest belichaamd is. Deze is met geen andere ter we reld te vergelijken. Gerust mag gezegd, dat deze onbe- woordelijk, ja onzegbaar is. 't Is de voorbijgang van de eeuwige, zwarte dood. Dat is dan tevens die van 't eeuwig bitter lijden, van de teisteren de smart, van de bange duisternis, van de domme haat. Welk 'n voorbij gang. Ja, en dan is 't bovendien nog 'n ontmoeting van eeuwig leven, van eeuwig licht van eeuwige vreugd, van eeuwige overwinning. Zie, dót zegt ons 't Paasfeest, m'n trouwe lezer. A ch, 't mocht wat!" merkt wel- licht iemand zeer ter snede op. ,,'t Is vandaag, en niet alleen vandaag maar sinds jaren, immers niet anders dan overstelpenden zorg, knagend leed, bittere smart, enz. Denk om nu maar iets te noemen van het vele aan de vreselijke oorlog in Korea, aan 't verblijf van de Ambonezen op onze Vaderlandse erve. Met deze beide voorbeelden is u al een wereld van onzegbaar wee geïllustreerd. Voeg daarbij nu nog 't vele en velerlei per soonlijk leed, dat elkeen daaglijks moet trotseren. Woudt u nu zeggen, dat 't smartvol lijden tot 't verleden behoort? Neen, hoor! De ganse we reld gelijkt meer op 'n somber hos pitaal denk aan de vele vliegtuig rampen dan op 'n schoon dorado. Veeleer schijnt 't tegenovergestelde waarheid te zijn. 't Dierbaar gemis, de vlijmende smart, 't bitter leed, is nog nimmer zó ontstellend groot ge weest, als juist nu. Waar is nu de voorbijgang van alle onheil? Weer spreken de tastbre feiten niet de schone theorie?" Pi KAN ME LEVENDIG VOOR STELLEN dat menigeen vandaag aldus denkt en.... spreekt. Maar laat ons nu, m'n mooglijk critische lezer, op deze glorievolle Paasmorgen, één moment even anders denken. Stel eens, dat de Heiland die zoveel schoons in uitzicht had gesteld, mede door zijn talrijke wonderen eens niet uit 't donkere graf was herrezen, wat zou 't dan voor deze wereld ge weest zijn? Uiteraard, niet anders dan zwarte duisternis. Vermelden de evangelisten niet bij beurte 'n drie-urige duisternis met de Kruisiging des Heren? Dat was, die dikke duisternis n.l., om der wereld zondeschuld. Hij, door Wien alles is geschapen, ging de aan grijpende dood in. Toen kon de weer kaatsing daórvan niet uitblijven. De donkerste doodschaduwen tekenden zich voor ieders oog op deze arme wereld, 't Kon toch ook weer niet anders? Immers, het LICHT DER WERELD was ondergegaan, voor 'n spanne tijds? In dat ondergaan nu, in de zwarte dood, ontkrachtte de glo rieuze Levensvorst de eeuwige dood. Ja, Hij overwon de vreselijkste van alle vijanden en herwon, 't lieflijk levenslicht. En met dat heerlijk levenslicht verwierf Hij torens levensvreugde, en de onmisbre levensvreugd spelt weer de rijke eeuwige levensvrede. De zegevierende Paas-Vorst, nam de welverdiende zonde-smart, en de gewilde zondestrijd, daarbij 't onpeil baar Godsgemis, voor Zijn rekening. Dit alles nu moest, dank zij des Hee- ren triumphering, plaats maken voor 't onzegbaar vele heil, waarin wij ons mogen verheugen. Christus, de opgestane Levens- Vorst, is de verdienende oorzaak van al deze gunstbewijzen, 't Zijn echter genadeweldaden, zowel van tijdelijke als van eeuwige aard. WIE DIT NU alleen doorzien wil, door de vaak duistere bril van 't dwaze denken, voor die is 't heer lijk Paasfeest niet 't feest van „Voor bijgang". Zulke denkers moeten wel, al denkende, tot de conclusie komen, dat 't korte leven één smartengang, dies óók één klaagzang is. Dat is er nu eens 'n somber doodarm leven, in 't angstaangrijpend wereldbeweeg, bij ?o vele gunstbewijzen Gods? Neen, 't onschatbaar Paasfeest is niet iets voor 't dwaze denken, zonder meer. 't Is allereerst voor hen die kinder lijk leerden geloven in Christus' zon- destraf-uïtdelglng, in Christus' zon deschuld-verzoening en in Christus' levensgerechtigheid-verwerving. Im mers, des Heren wereldredding, inzon derheid die van Zijn Kerk en Bruid, gaat 't stoutste denken verre te bo ven. Wie 't echter gelovig heeft leren bezien, wat God in Christus wrocht, die legt 't koude denken 't zwijgen op. Naar recht, ziet elk ootmoedig ge lovige, dat deze „Voorbijgang" ver beurd is. 't Is 'n genadige „Voorbij gang". Zó nu ziet elk kinderlijk gelovige elke dag zeer veel welverdiend leed, en welverdiende smart, en welver diend gemis, aan zich voorbijgaan, 't Onschatbare heil, door Christus ver worven, golft hen allerwege tegemoet. Juist bezien, is 't nu voor de dusdani- gen elke dag, Paasfeest, 't Is voortdu rend weer 'n genadig constateren van „Voorbijgang" van velerlei rampen, en tegelijkertijd 'n gelovig delen ln Chris tus' levensheil, zowel van stoffelijke als van geestelijke aard. 't Is profetie, van de „Voorbijgang" van eeuwig leed, en tevens van 'n genadig delen in de onschatbre zegeningen van de zegevierende Paas-Vorst. De vraag of generaal Eisenhower binnenkort ontslag zal nemen uit zijn functie van opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, is gisteren beantwoord: De generaal heeft reeds op 2 April aan de Amerikaanse regering verzocht met ingang van 1 Juni a.s. van zijn post te worden ontheven. In een verklaring, die werd uitgegeven door het Witte Huis te Washing ton is dit nieuws gisteravond bekend gemaakt. Tevens is de briefwisseling gepubliceerd, die heeft plaats gehad tussen generaal Eisenhower en de Amerikaanse minister van Landsverdediging Lovett. In de brief van Eisen hower wordt gezegd, dat zijn verzoek om ontslag op een dusdanig tijdstip wordt gedaan, dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van zijn op volger. Naar algemeen wordt aangenomen zal generaal Guenther, thans Eisenhower's plaatsvervanger, tot opvolger worden benoemd. Ik 'ben van mening, zo schreef Eisenhower, dat de speciale doel einden, die moesten worden vervuld en waarover ik ben aangezocht om ze zo goed mogelijk te doen vervul len, thans grotendeels zijn verwezen lijkt. De bevelvoering is in kannen en kruiken, de werkwijzen zijn vast gesteld en er is overeenstemming be reikt over fundamentele vraagstuk ken. BRIEF VAN TRUMAN. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft nog meegedeeld, dat pre sident Truman een lange, eigenhandig geschreven brief, aan Eisenhouwer heeft gezonden. Tevens is meegedeeld, datEisenhower zelf had verzocht zijn ontslagaanvraag op 11 April be- B. A. Gr. DE PRINS VOND EEN ZIEKE EEND. Het Koninklijk Paar geniet momen teel op Sea Island Beach aan de Atlantische Oceaan van een welver diende rust, na de drukke dagen in Washington en New Vork. Gister morgen bezocht H. M. de kerkdienst, waar evenals elders de.Goede Vrijdag werd gevierd. De Prins maakte, luchtig gekleed, op een tandem met hoofdcommissaris Sesink een rit langs de kust. Onder weg bemerkte de Prins een zieke eend, die onmiddellijk door hem werd meegenomen naar het hotel, -waar het dier in de badkamer gelegenheid kreeg weer op verhaal te komen. Vrij dagmiddag kwam een speciale koerier met een stapel staatsstukken, die door H. M. in enkele uren werden afge handeld. Overigens gaat het bezoek op Sea Island vrij onopgemerkt voor bij, juist zoals het Koninklijk Paar zich dat zo graag wenste. Overigens viel er nog wel een amusante noot waar te nemen. Het strijkje in een hotel wilde natuurlijk niet achter blijven in het spelen van ons volks lied. Inplaats van het Wilhelmus vond men na dagenlang zoeken in een oud liederenboek het „Wien Neerlands bloed". Menende, dat dit het volks lied was, werd de melodie ijverig in gestudeerd. Inmiddels is ook dit euvel al weer verholpen. ENGELAND EN HET EUROPESE LEGR. In Londen is bevestigd, dat Enge land. voorstellen heeft gedaan tot een nauwere aansluiting bij de Europese Defensiegemeenschap. De voorstellen zouden er op neerkomen, dat Enge land automatisch militaire bijstand zal verlenen, indien de landen van de E.D.G. een gewapende aanval te verduren zouden krijgen. Dit betekent tevens, dat ook West- Duitsland en Italië militaire bijstand van Engeland kunnen verwachten als deze landen het slachtoffer van agres sie zouden worden. kend te mogen maken. De president heeft Eisenhower laten weten, dat zijn verzoek wordt ingewilligd. In geen van de brieven wordt ge rept over de mogelijkheid, dat Eisen hower na zijn terugkeer in de V.S. zich met de politiek gaat inlaten. Hedenmorgen zal Eisenhower een persconferentie beleggen, waarbij hij meer bijzonderheden zal bekend maken. DE FRANSE BEGROTING IN DE RAAD DER REPUBLIEK. De Franse raad der republiek is begonnen met de behandeling van de begroting van Pinay, die Dinsdag door de Nationale Vergadering yverd aan genomen. Toen de meeste raadsleden Vrijdagnacht om 5 uur begonnen amendementen in te dienen op de begroting, verliet Pinay toornig de vergadering. Na acht uur de raads leden te hebben aangehoord had Pinay verklaard, dat, indien de raad amendementen zou aanbrengen, hij de verwerping van deze amendemen ten door de Nationale Vergadering tot een vertrouwenskwestie zou maken. De raad der republiek besloot met 217 tegen 79 stemmen de bezuiniging van 43 milliard francs op de begro tingen in de landbouwohjecten tot 8 procent te beperken. De regering had de Nationale Vergadering gevraagd haar de vrije hand te laten bij het uitvoeren van bezuinigingsmaatrege len tot een totaal bedrag van 110 mil liard francs op alle niet-militaire uit gaven en beleggingen. MAANDAG BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. Sir Gladwyn Jebb, afgevaardigde van Groot-Brittannië in de Veilig heidsraad, heeft verzocht de Veilig heidsraad Maandagmiddag bijeen te roepen. Dit verzoek is vervat in een brief aan de voorzitter, Bokhari, af gevaardigde van Pakistan. Volgens de procedure kan een dusdanig verzoek niet door de president op zij worden gelegd. De raad zal zijn dabat over de opneming van de Tunesische kwes tie op zijn agenda voortzetten. 18 doden in Bolivia. In een te Washington opgevangen radiouitzending uit Bolivia is Donder dag gezegd dat de revolutionnaire bewe ging verslagen is en dat de leider heeft aangeboden zich over te geven. Als gevolg van wanordelijkheden, die in de Boliviaanse hoofdstad La Paz hebben plaats gevonden, zijn achttien personen om het leve'n gekomen en zestig gewond. Radio „Illimani", de radio-omroep der opstandelingen, klaagde over een tekort aan ammunitie. Zij richtte her haaldelijk oproepen om medewerking tot studenten en arbeiders, doch hier aan werd blijkbaar geen gehoor ge geven. Bovendien ontvingen de re geringstroepen versterking uit het an der gebied. Te La Paz werd later vernomen, dat twee leiders van de revolution naire beweging, generaal Seleme en Siles Suazo zijn gevlucht. In een communique van de rege ring van Bolivia is bekendgemaakt, dat regeringstroepen de laatste ver- zetshaarden der revolutionnairen heb ben opgerold. In het land zelf is het rustig. De eerste asperges te Bergen op Zoom. Vrijdagmiddag werden op de groen ten- en fruitveiling te Bergen op Zoom de eerste asperges van dit sei zoen aangevoerd en geveild. De eer ste aanvoer bedroeg 4 kg. De prijs bedroeg f 2.30 per kg. Wanneer het weer blijft zoals tijdens de laatste dagen, wordt spoedig een ruimere aanvoer verwacht. INSTELLING VAN VIERMOGENDHEDEN-COMMISSIE VOORGESTELD Vrijdagmorgen is in Moskou de tekst bekend gemaakt van de laatste Russische nota aan de Westelijke mogendheden betreffende het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De nota, die Woensdag aan de Westelijke diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou is overhandigd, wijst de controle van de verkiezingen door een commissie van de Ver. Naties van de hand. Volgens de nota zou een door de vier bezettende mogendheden ingestelde commissie de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland kunnen onderzoeken. houden van verkiezingen in geheel Duitsland heeft een laatste brief ge zonden aan de bezettingsautoriteiten in Oost-Duitsland, waarin opnieuw toegang tot de Russische bezettings zone wordt gevraagd. De drie vorige brieven bleven geheel onbeantwoord. Wordt ook deze laatste brief niet be antwoord, dan zal de commissie moe ten concluderen, dat de uitvoering van haar taak onmogelijk is. -■ Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs- examen voor civiel-ingenieur de heer J. M. van Duin te Zierikzee. WONINGBOUW IN FEBRUARI In Februari zijn in ons land 3832 woningen gereed gekomen. In Zee land kwamen 102 woningen gereed tegen 120 in Februari 1951. Sedert de bevrijding zijn door nieuwbouw 203.960 woningen opgeleverd, waar van 11.315 duplexwoningen. Bij Porte Rice is Vrijdag een vlieg tuig met 69 personen aan boord bij de haven van San Juan gestort. Er zouden tenminste 23 overlevenden zijn. Een invalide oud-militair zag kans een vierjarig jongetje, dat spe lenderwijs in de Maashaven te Rot terdam terecht kwam, te redden. De kerktoren van de Ned. Herv. Kerk te Sliedrecht gaat gevaar voor in storten opleveren. De kerkdienst van gisteravond kon geen doorgang vin den. In Zeist wordt op 23 April een jeugdparlement geopend. In Rotterdam liep gisteren 15 dagen eer der dan vorig jaar het 4000ste schip van het jaar binnen. Padvinders zullen in het kader van hun actie „een heitje voor een karweitje" van middag oude bladeren en takken van gevelde bomen -erzamelen in het park van het paleis Soestdijk. - De dirigent van het Avro-orkest, Hugo de Groot, zou zijn ontslag hebben in gediend. Dr H. M. Merkelbach, be kend door de speciale gramofoon- plaatuitzendinger, zou zijn ontslagen door de leiding van de Avro. Over het voorstel van de Westelijke mogendheden om Duitsland eigen strijdkrachten toe te staan, verklaart de nota, dat Rusland het voor Duits land beter ackt, dat er een nationaal leger komt. De kwestie van de Duitse grenzen acht de Russische regering afdoende geregeld door de conferentie van Potsdam. Rusland stelt verder voor met de Westelijke mogendheden besprekin gen te beginnen over een Duits vredesverdrag, over de hereniging van Duitsland en over een regering voor geheel Duitsland. De commissie van de V.N. voor het instellen van een onderzoek voor het Naar gemeld is de juiste toedracht van de zoekgeraakte klok, die Konin gin Juliana in Washington aan pre sident Truman zou overhandigen, thans bekend geworden. De klok is niet bij de Amerikaanse douane blij ven liggen, zoals eerder werd gemeld. Nadat he t koninklijk vliegtuig bij aankomst in Washington ontladen was, is het kleine kistje waarin de Marijke-klok verpakt was, verkeerd afgeleverd, doordat een deel van het adres door onbekende oorzaak ont brak. In plaats van op de kanselarij is het kistje afgeleverd aan het woon huis van ambassadeur van Royen, waar het geplaatst werd bij bagage, die niet onmiddellijk nodig was. De klok zal thans door bemiddeling van de betrokken autoriteiten naar de plaats van bestemming worden ge bracht. KAPITEIN CARLSEN WEER OP ZEE. Kapitein Kurt Carlsen is, als ge zagvoerder van de 10.660 ton meten de „Flying Enterprise Two", uit de haven van Mobile, in de Amerikaan se staat Alabama, naar Houston, in Texas, vertrokken, waar hij graan zal laden, dat in een Franse haven zal worden ontscheept. Carlsen verklaarde voor zijn ver trek tegenover verslaggevers, dat het een grote verademing voor hem was te kunnen ontsnappen aan de stort vloed van aanbiedingen voor optre den in films, het schrijven van boe ken en het houden van lezingen, hem gedaan sinds zijn terugkeer in de V.S. De bescheiden gezagvoerder van de eerste „Flying Enterprise" is op geen van deze aanbiedingen ingegaan. Een felle brand, waarbij acht personen uit één gezin het leven verloren, heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Kampen gewoed. Slechts een 12-jarige jongen heeft zich weten te redden. De foto geeft een triest beeld van het totaal uitgebrande interieur. Een bed, dat op de tweede verdieping stond, is door het plafond van de eerste etage gezakt. Rechts de kachel, die waarschijnlijk te hard is opgestookt en daardoor vermoede lijk de ramp heeft veroorzaakt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj pagina 4. PROT. CHR. JOURNALISTEN BIJEEN Referaat over „Overheid en Pers" Donderdag en Vrijdag heeft de Prot.-Chr. Journalistenvereniging op do Pietersberg te Oosterbeek haar vierde jaarvergadering en congres gehou den. Donderdag werd de algemene vergadering gehouden en gisteren vond de daarop aansluitende conferentie plaats. De vergadering werd gepresideerd door de vice-voorzitter, de heer W. C. F. Scheps van 's-Gravenhage, die een openingsrede hield, getiteld: „Zijn werk wacht, treedt dan aanHij gaf allereerst uiting aan zijn vreugde, dat de organisatie onder zulke goede omstandigheden haar vierjarig bestaan vieren mag met een ledental, dat niemand van haar oprichters de eerste vijf jaar heeft gedroomd. Vervolgens wijdde hij enige aandacht aan de sociaal-economische omstandigheden waaronder het Ned. volk leeft, waarbij met name werd stilgestaan bij do cijfers inzake de omvang van de huidige werkloosheid. Ook de journalistiek biedt uit het oogpunt van werkgelegenheid weinig hoopvolle perspectieven. Vervolgens stond hij stil bij de samenwerking van de Ned. journalis ten in federatief verband. De verhou ding tot de Federatie van Ned. jour nalisten, waarvan de organisatie deel uitmaakt, is goed, al moet het worden betreurd, dat, terwijl de neutrale en de R.K. collega's resp. met 18 en 10 leden in de federatieraad zitting heb ben de Prot.-Chr. organisatie slechts vier zetels toege vezen zijn. Hier kan worden geleerd van de internationale federatie, die aan de grote en kleine landen onafhankelijk het ledental, ge lijk stemrecht geeft. Hij sprak woor den van hulde en dank tot de afge treden federatie-voorzitter, mr M. Rooy, hoofdred. van de N. R. Crt., voor alles wat hij gedaan heeft ten bate van de journalistieke stand. Wat de eigen organisatie betreft richtte hij een woord van afscheid tot dr A. Veerman te Rijswijk, die als voorzitter moest aftreden, wijl hij cs journalistiek heeft verlaten. Nadat de voorzitter een woord van welkom had toegeroepen aan de ver tegenwoordiger van het Chr. Nat. UITVLOEISEL VAN DEBAT IN DE TWEEDE KAMER NADERE WIJZIGINGEN ZULLEN LATER VOLGEN Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, heeft de regering, naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Kamer van het vraagstuk van de prijs van volksbrood, besloten enkele wijzigingen aan te brengen in de prijzen van meel en bloem en plaatse lijk van het volksbrood. Met ingang van Maandag 14 April worden de prijzen van ongebuild meel en tarwebloem A (voor de bereiding van volksbruin- en volkswitbrood) met 50 cent per 100 kg verlaagd en gebracht op f 34.45 resp. f 35.40 per 100 kg. De prijs van tarwebloem W (voor de bereiding van blankbrood) wordt met 70 cent per 100 kg verhoogd en gebracht op f 42.70 per 100 kg. Tevens wordt met ingang van de zelfde datum de maximumprijs voor volksbrood in de gemeenten Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Maas tricht, Heerlen, Enschedé, Hengelo, Zwolle, Deventer, Dordrecht en Zut- phen gebracht op 35 cent per brood van 800 gram, waardoor de prijs in alle provinciesteden op een gelijk niveau is gebracht. By deze wijzigingen Is tevens re- kenning gehouden met de door de bakkerij naar voren gebrachte wen sen ten aanzien van de prijsstelling van het brood in een aantal provin ciesteden. Het was de bedoeling van de overheid aan het geheel van de hangende vraagstukken van de brood prijs in één uitvoeringsmaatregel DE ZON LOKTE VELEN NAAR BUITEN. Het prachtige weer van Goede Vrijdag heeft tallozen naar de kust gelokt. Zeer dappere lieden hebben zelfs al gezwommen, maar de meeste bezoekers bepaalden zich tot een min of meer bescheiden zonnebad. Ook de bollenstreek, waar duizenden en dui- 'zenden bloemen in de milde zon ont loken, trok veel bezoek, dat ondanks de omvang slech's als een voorloper- tje van een zeer groot Paasbezoek beschouwd kan worden. tegemoet te komen, maar dat is niet mogelijk, omdat voor het bereiken van overeenstemming tussen partijen in het bakkersbedrijf over lonen en arbeidsvoorwaarden en de goedkeu ring van het resultaat meer tijd nodig blijkt te zijn. Eventuele nadere wijzigingen in prijzen' van meel, bloem en brood wegens verandering in de lonen e.d. zullen dan ook eerst kunnen worden aangebracht, zodra het bakkerijbedrijf tL vereiste goedkeuring heeft ver worven. Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk zullen dit seizoen het meest in trek zijn bij de Nederlandse toeristen. Een reis plan-enquête heeft dit uitgewezen. Deze enquête werd, op verzoek van de Ned. Reisvereniging, door het N.I.P.O. bij 5000 leden van de N.R.V. ingesteld. Zeven van de ondervraagden sprak zich uit voor een reis naar Duitsland en dit betekent een toename. Voor de drie eerstgenoemde landen werd een reisduur van ongeveer 14 dagen verlangd, voor Duitsland achtte men een termijn van zeven tot negen dagen voldoende. De meeste toeristen gingen in Juli en Augustus. Als vervoer middel werden trein en touringcar etige- veer gelijk verkozen. Vakverbond, de heer P. Tjeerdsma tq Utrecht, kwamen de huishoudelijk® zaken aan de orde. De verslagen van secretaris en penningmeester, de heren Joh. O. Francken té Doesburg en A. H. v. de Nadort te Utrecht, werden goed gekeurd. Tot voorzitter werd met grote meerderheid gekozen dr Diemer te Rotterdam, en tot bestuurs leden de heren P. Taekema te Assen en J. J. Tevel te Middelburg. Tot redacteur van de „Journalist" koos de vergadering in de vac. dr A. Veer man, de heer A. C. de Gooyer t® Amsterdam. De vergadering besloot de naam der vereniging te verande ren in Prot.-Chr. Journalisten Kring. Het rapport van de commissie inzake de streekpers werd in handen gesteld van een nieuwe commissie, die daar over uiterlijk 1 Oct. a.s. rapport zal uitbrengen. Tot leden van deze com missie werden benoemd de heren A. R. de Kwaadsteniet te Rotterdam, H. L. A. Westrate te Vlaardingen, P. Taekema te Assen en E. v. Ruller te Groningen. In de statuten werden verschillende wijzigingen aangebracht. Met een hartelijk woord nam dr A. Veerman afscheid van de vereniging, die hij enkele jaren als voorzitter dienen mocht. Na de jaarvergadering hield de heer de Kwaadsteniet de dagsluiting. In aansluiting op de jaarvergade ring hield de vereniging gistermorgen h .ar conferentie, waarop mr T. Semeyns de Vries van Doesburg, officier van justitie te Rotterdam, re fereerde over: „Overheid en pers". Over de regeringspubliciteit zei mr van Doesburg, dat hij het principieel niet juist achtte, dat regeringscom mentaren worden gegeven, over za ken, waarover de Kamers nog van gedachten moeten wisselen. Voorts wees hij op de moeilijkheden, die zich bij het verslaan van recht zaken voordoen, daar de verslaggevers geen dossiers ter inzage kunnen krij gen. Hij erkende dan ook, dat er aan de voorlichting van de pers op dit gebied nog veel ontbreekt. Tenslotte concludeerde mr van Doesburg, dat er nog vele verbeteringen mogelijk zijn in het belang van een goede voor lichting aan het publiek en van een beter begrip voor de rechtspraak. Na de discussie werd door de heer Scheps het presidium overgedragen aan de tevoren gekozen nieuwe voorzitter, dr E. Diemer. Jaarvergadering Zeeuwse C.B.T.B. op 11 Juni a.s. De jaarvergadering van de Zeeuw se C.B.T.B. zal gehouden worden op 'oensdag 11 Juni 1952 in de gebou wen van Je Coöperatie te St.-Philips- land. Mr W. Rip te Voorburg zal apreken over: „Vrijheid of gebonden heid in de landbouw?" Er staan ver der enige excursies op 't programma. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Aanvankelijk nog weinig, later tij delijk meer bewolking met kans op enkele verspreid optredende buien. Meest zwakke veranderlijke wind. Nog warm voor de tijd van het jaar, maar in de kuststreken tijdelijk zee wind met afkoeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1