Erepromotie van Nederlands vorstin aan de Columbia Universiteit Koningin Juliana bezocht het gebouw der V.N. Urker burgemeester pleegde geen overleg De Franse regering haalt het ACTIE VOOR CHR. H.B.S. OP WALCHEREN GESTART Zeeuwse Stichting opgericht voor schooi en beroepskeuze „ZIJ IS EEN MONARCHE NAAR HET HART VAN 'T AMERIKAANSE VOLK" Emigranten-autoriteiten gepasseerd Onder papierregen door New-York. Er komt geen zelfstandige vereniging PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De tweede dag in New York Minister Mansholt opent voorbeeldbedrijf „Walcheren". Noord-Beveland wacht nog steeds op zijn brug. Nederlanders vertrokken naar Nieuw-Zeeland, Stalin-plan voor de ontwikke ling der Aziatische landen. Engels dorp gaat langzaam onder. Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad". HoofdkantoorGoes, L. Vorststr. 00, Te). 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlisslngen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2143 WOENSDAG 9 AHin*. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ3.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. KareJse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.55 u., onder 19.30 u. Maan op 20.13 u., onder 5.31 u. Volle Maan 9.53 u. Hoogwater Donderdag 10 April: Vlissingen: 1.56 u. 1.81 m„ 14.19 u. 1.95 m. Terneuzen: 2.23 u. 2.00 m., 14.43 u. 2.14 m. Wemeldinge: з.42 u. 1.52 m., 16.04 u. 1.71 m. Zierikzee: 3.26 u. 1.26 m., 15.53 1.45 m. „Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina van Oranje Nassau, Koningl* der Nederlanden, dochter van een groot en algemeen geliefd souverein. ge promoveerd in literatuur en philosophie van de Universiteit van Leiden, actief werkster voor de verdediging van haar landgenoten tegen de noden in een tijd van werelddepressie, die door het voorbeeld van haar eigen moed en standvastigheid gedurende de vijf jaren van opgedrongen balling schap het vertrouwen van al haar onderdanen in de uiteindelijke overwin ning wist levendig te houden, sinds 1948 de kundige, toegewijde en populaire landsvrouwe van een vrijheidlievend en groots volk." Deze woorden, als deel van de overwegingen, die hebben geleid tot het verlenen van het eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan de Columbia Universiteit, weerklonken gistermiddag in de grote blauw en zacht geel gestoffeerde zaal van deze wereldberoemde universiteit. Zij werden uit gesproken door de vice-president, dr Grayson Kirk. Onder het hemelsblauwe baldakijn waren gezeten respectievelijk ter rechter- en ter linker zijde van de vice-president, Koningin Juliana en Prins Bernhard. Naast de Koningin had plaats genomen de vrouwelijke deken van het Barnard College, Milli- cent Carey Mcintosh. Voor het Koninklijk paar bij de Columbia Universiteit aankwam, tra den door de smalle corridor tussen de plaatsen in de aula jongens- en meisjesstudenten aan, gekleed in bruine toga's met witte boorden. Het waren de leden van het universiteits koor Omma, die even later, toen Ko ningin en Prins hadden plaatsgeno men, het „Ecce, quam num" aanhie ven. Het was doodstil toen de over wegingen, die geleid hebben tot het verlenen van het eredoctoraat, werden voorgelezen. „Wij zijn trots Koningin Juliana U vandaag te verwelkomen", zo zeide de deken van het Barnard College, die de Koninklijke candidate voorstelde, niet alleen omdat haar bezoek hechte vriendschap tussen on ze landen symboliseert, maar mede omdat zij een opvallende persoonlijk heid is. Het is zeer juist dat Neder lands Koningin in Columbia is. Hier op hat eiland Manhattan, gesticht door de Nederlandse pioniers. „Zij is een monarche naar het hart van het Amerikaanse volk. Zij werkt hard en aanvaardt haar plichten met volledige eenvoud. Zij heeft veel hof etiquette afgeschaft en leeft het leven van een normale vrouw, van een moe der en van een burgeres. Zij heeft een diep religieus vertrouwen en aan vaardt haar taak als Koningin met overgave in de dienst van haar land en van de gehele mensheid", zo be sloot de deken. REDE VAN KONINGIN JULIANA. Met rustige stem sprak Koningin Juliana haar rede uit, nadat ze de bul in ontvangst had genomen. „Persoonlijk acht ik mij deze graad geheel onwaardig, vooral waar deze wordt verleend door een zo eerbied waardig en eminent College van vele Naar wjj van de Stichting voor de Landbouw vernemen zal de officiële opening van het Voorbeeldbedrijf „Wal cheren" te Grjjpskerke plaats hebben op 28 Mei a.s. des namiddags om 2 uur, door ZJS. de minister van Land- bonw, Visserij en Voedselvoorziening, de beer S. L. Mansholt. van de vooraanstaande geesten van onze tijd. Wanneer, ik deze graad aan vaard, dan doe ik dat, omdat ik ge voel, dat het een hulde is, gebracht aan het rechtsgevoel van het Neder landse volk van nu. Ik geloof, dat zich in de toekomst een steeds sterker wordend begrip voor de fundamentele eenheid van alle geestelijk leven zal ontwikkelen Het stoere en onversaagde zoeken naar waarheid wordt beloond, niet slechts door een steeds groter schat aan kennis en kunde, maar ook door een steeds wijder perspectief op de waarheid als het wezen van het leven. Welk een levensbelang is ditl De mensen worden zo gespeciali seerd en gedifferentieerd, dat zij zijn als de stukken van een legkaart. Wij moeten iets substantiëels blijven, zijn en worden. Menselijke samen leving moet een doel, het leven moet zin hebben. Ik denk, dat wij het er allen over eens zijn, dat de mens om zijn ziel moet denken. Onze tijd is een critieke tijd, maar ik geloof dat we op de drempel van een nieuw en rijker tijdvak staan. De oude vogel phoenix uit de mythe stierf in de vlammen, terwijl in haar nest het vurig ei van de nieuwe phoenix lag, klaar om haar nieuwe leven te beginnen, en haar vleugels uit te slaan. Ik hoop en vertrouw in diepe ernst, dat ons nieuwe tijdperk geleerd zal hebben van de fouten in 't verleden begaan en gelijk de jonge phoenix een vlucht zal nemen hoger dan ooit te voren, een groter gezichtsveld van aarde en hemel bestrijkend." Tot besluit van de plechtigheid in de aula zong het universiteitskoor het lied van de Columbia Universiteit „Stand, Columbia". Tot verbazing van de talrijke Ne derlanders, bleek de melodie van het lied dezelfde te zijn als van het „Deutschland Deutschland über alles „HEREN, IK WIL OOK NOG WEL GRAAG IETS VAN DE ZAAL ZIEN" Koningin Juliana zat gistermorgen in de Nederlandse zetel van de Vei ligheidsraad in het 36 verdiepingen tellende gebouw van de Verenigde Naties, dat als een enorme luchtkolos aan de East River is opgetrokken. Het Koninklijk paar arriveerde omstreeks tien over elf bij de V.N.-gebouw en werd ontvangen door secretaris-generaal Trygve Lie en de heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, die de leden van de Nederlandse delegatie aan Koningin en Prins voorstelde. Daarna toonde de hoofdarchitect van het gebouw, de heer Wal lace K. Harrison, het in de lichtzaal opgestelde model van het gebouwen complex. Het gezelschap begaf zich naar de tweede verdieping en bezich tigde hier de door Noorwegen ingerichte zaal van de Veiligheidsraad. Toen de Amerikaanse fotografen wat al te hinderlijk met hun camera's omsprongen, maakte de Koningin voor het eerst tijdens de reis hierover een opmerking. „Heren, ik wil ook nog wel graag iets van de zaal zelf zien", zei zij. In het privé-kantoor van de secre taris-generaal bracht Lie een toast uit op Hare Majesteit, de Prins en het Nederlandse volk. Het tamelijk zwak bezette program ma van gisteren was voor Koningin en Prins een ware verlichting. Be halve het bezoek aan het gebouw der Verenigde Naties stond in de ochtend uren alleen nog op het programma een bezoek aan de St. Marks Church in de Bowery, gebouwd in 1799 op grond van de kapel van Peter Stuyve- sant, de beroemde gouverneur van Nieuw-Amsterdam. Het Koninklijk paar werd hier ontvangen door ds Richard E McEoy, die aan Koningin en Prins voorstelde de hoofdbewaar- De burgemeester van Urk heeft, zonder overleg te plegen met de Neder landse emigranten-autoriteiten, geheel zelfstandig onderhandelingen met Belgische ambtelijke instanties en de rederij van Iseghem gevoerd en heeft daartoe onder meer een reis naar Brussel en Oostende ondernomen. Ter elfder ure werd de Stichting Landverhuizing Nederland in deze aangelegen- beid betrokken voor het afgeven van de z.g. „Verklaring van geen bezwaar", welke benodigd is voor het verkrijgen van een Argentijns visum. Aldus luidt het antwoord van de minister van Sociale Zaken op vragen, gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer van der Zaal (A.R.) Ambtenaren van deze Stichting hebben in Urk besprekingen ge voerd met de burgemeester, de vis sers en de reders. Zij hebben de bur gemeester van Urk meegedeeld, dat geen „Verklaring van geen bezwaar" kon worden afgegeven, aangezien deze emigratie onvoldoende voorbereid was en dat eerst een plaatselijk onderzoek in Argentinië door Harer Majesteits gezantschap zou moeten worden inge steld of de emigratie wel verant woord was. Tevens werd het voorstel van de Belgische reder om de gezin nen van de vissers, waaronder zich jonge kinderen bevonden, tegelijker tijd met de trawlers mede te laten ïeizen als zijnde onverantwoord van de hand gewezen. Op grond van de redelijke voor waarden, die de vissers door de heer van Iseghem geboden werden, zomede op grond van voorzieningen met be trekking tot de kosten van levens onderhoud voor de achtergebleven gezinnen en van gunstige rapporten over huisvesting en andere voorzie ningen, afkomstig van bovengenoemde emigratie-afdeling, werden vervolgens de benodigde „Verklaringen van geen bezwaar" aan de Urkers verstrekt door de Stichting Landverhuizing Nederland. Uit recente berichten blijkt, dat door het gezantschap in Argentinië grote activiteit aam de dag is gelegd. Eveneens worden pogingen in het werk gesteld om de door de Belgische reder op zich genomen financiële ver plichtingen ten aanzien van het onderhoud van de in Urk achter gebleven gezinnen door hem te doen nakomen. Het ligt in de bedoeling om, in dien een compromis met bedoelde reder ten aanzien van de vissers niet mogelijk blijkt, dezen elders in Ar gentinië in hun eigen vak te werk te stellen. Reeds is ter zake contact opgeno men met daarvoor in aanmerking komende Argentijnse werkgevers. De minister vertrouwt, dat binnenkort een bevredigende regeling in dézen tot stand zal komen. Dezer dagen vergaderde in de „Stads- wijnkelder" te Kortgene de vereniging „De Noord-Bevelandse Brug" onder voor voorzitterschap van de heer L. G. Gelder man, arts te Kortgene. Bij de behandeling der agenda werd de heer P. G. v. d. Weele te Colijnsplaat tot 1ste secretaris en de heer J. M. Mullie tot plaatsvervangend secretaris benoemd. Verwachtingsvol wordt tegemoet ge zien, hoe het verkeersprobleem zich met het in dienst stellen van de nieuwe veer pont zal ontwikkelen. Met het oog op de toekomstige gedrags lijn der vereniging wordt met grote be langstelling gewacht op het economisch- technisch rapport, hetwelk door Gedepu teerde Staten van Zeeland in de loop van dit jaar aan de Provinciale Staten zal worden aangeboden. Zoals bekend, zullen in dit rapport de plannen betref fende een brug, een dam, bij Katse Veer of een -drie-eilandenplan nader worden bezien. der L. Stuyyesant Chanler, een. af stammeling van Peter Stuyvesant, en andere leden van de kerkeraad. Mevr. McEoy overhandigde de Koningin en kele geschenken voor haar dochters, Het grote diner, gegeven door de Nctherland American Foundation, waarmede de eerste dag van het koninklijk bezoek aan New York is besloten, werd bijgewoond door meer dan vijftienhonderd gasten. Deze wa ren gekozen uit vooraanstaande New Yorkers uit aile beroepen, opdat het Koninklijk paar een zo getrouw mo gelijk beeld van de New Yorkse samenleving zou krijgen. Verder be vond zich onder de gasten een aan tal prominente Nederlanders. Met de „Zuiderkruis" hebben 809 emi granten gisteren ons land verlaten met bestemming Nieuw Zeeland. Evenals voor Canada zijn er ook voor Nieuw-Zeeland bepalingen ingevoerd ter bestrijding van mond- en klauwzeer en zo betraden de emigranten het schip via een mat, die lag ondergedompeld in een loden bak met een procent natronoplossing. Daarna werden hun schoenen nog eens met een veger, die in dezelfde oplossing was ge dompeld, bewerkt. Van de emigranten zijn er 600 mannen en 200 vrouwen. Het aantal alleen reizende personen bedraagt 650, onder wie tien verloofde meisjes. Hun beroepen zijn nogal uiteenlopend; we zagen een monotypiste, een vulpen reparateur, twee mijnwerkers, een ma troos, twee politieagenten, een contra bassist en een wagenmaker. Zo is er ook een onderwijzer bij, die de laatste tijd in ons land als ambtenaar werkte, maar in het nieuwe vaderland het slagersvak gaat uitoefenen. Het schip wordt op 11 Mei a.s. in Wellington verwacht. Nieuwe spionnage in Zweden ontdekt. De Zweedse veiligheidspolitie heeft een nieuwe, ogenschijnlijk zeer ern stige spionnage-affaire ontdekt. Zondag en Maandag is een 57-jarige gearresteerde aan een langdurig ver hoor onderworpen geweest. De politie is er thans zeker van, dat de man in zijn spionnage-activiteit is gehol pen door andere lieden. Men verwacht dat nog verscheidene arrestaties zul len volgen. De Franse regering heeft na stem mingen, tien vertrouwenskwesties gewonnen. De begroting werd in haar geheel aangenomen door de Nationale Vergadering. De stemming over de belangrijkste punten van de begroting begon gis terochtend negen uur en was dertien uur later beëindigd. Dit is de eerste na-oorlogse evenwichtige begroting, waarbij geen nieuwe belastingen lijn ingevoerd en het is tevens de eerste maal, dat bezuinigingen op grote schaal op de uitgaven van het be stuursapparaat met succes ter goed keuring aan het parlement zijn voor gelegd. in de economische wereldconferen tie te Moskou is door een Pakistaanse deelnemer, Altaf Hussain, redacteur van. het dagblad „Dageraad", een „Stalin-plan" voor de economische ontwikkeling der Aziatische landen voorgesteld. Naar Hussain, die zijn land op de jongste vergadering van de Ver. Na ties heeft vertegenwoordigd, zei, sug gereert de delegatie van Pakistan, dat de Sowj et-Unie, die in economisch opzicht zo enorm is vooruit gegaan, een weldadige rol zal spelen bij de ontwikkeling der economische achter lijke landen in Azië, zulks niet alleen door uitbreiding van de handel, doch ook als het voornaamste hulpverlenen de land. Het voorstel werd gesteund door het Engelse parlementslid Harold Davies (Labour), die zei geen reden te zien, waarom dit voorstel niet in gewijzig de vorm zou worden aanvaard. Vol gens Davies zou medewerking van de Sowj et-Unie het punt 4 programma doelmatiger maken. Een langzame, doch onweerstaan bare grondverschuiving dreigt het dorpje Jackfield in West-Engeland, dat 700 inwoners telt, In de rivier de Severn te slepen. De muren van winkels en hulzen bij de rivier vertonen scheuren en gaan overhellen. De hoofdstraat van het dorp vertoont eveneens scheuren. Reeds hebben zes gezinnen het dorp verlaten en maatregelen worden ge nomen om nog 200 personen te eva cueren. Een gemeentelijke functionaris heeft verklaard, dat de moeilijkheden bijna zeker zijn veroorzaakt door niet meer in ontginning zijnde kleimijnen onder het dorp, die volgelopen zijn met wa ter. 'ïoen HM. de Koningin in New York arriveerde bereidden de New Yorkers Haar een hartelijke ontvangst. Een ware sneeuwbui van confetti daalde op de stoet neer. Deze radiotelefoto toont de stoet tijdens de tooht over Broadway, Koningin Juliana bevindt zich in de eerste auto. Chr. B.L.O.-school te Middelburg schrijft obligatielening uit. Ter aflossing van de kasgeldlenin- gen, die zijn aangegaan door de Chr. B.L.O.-school te Middelburg voor de bouw van de Prinses Ireneschool aan 'tZand, zal de Ver. voor Chr. Buiten gewoon Lager Onderwijs een obliga tielening uitschrijven van f 120.000. Het is een 24-jarige lening. De rente bedraagt 4% pet. De coupures zijn groot f 1000.f 500.en f 100. Deze lening biedt het voordeel, dat de Walcherse gemeenten garant zijn voor de exploitatietekorten van de vereniging, waardoor de jaarlijkse aflossing van de obligaties geen moei lijkheden zal ondervinden. De in schrijving op deze obligatielening staat vanaf heden open. bij de Am- sterdamsche en Incassobank te Mid delburg en Vlissingen en bij de fa Hondius Co te Middelburg. IN NAUWE SAMENWERKING MET HET CHR. LYCEUM In een samenkomst, die gisteravond door het voorlopig comité van actie voor een Chr. H.B.S. op Walcheren te Middelburg was belegd met de ouders van leerlingen, die het Chr. Lyceum te Goes bezoeken en met belangstellen den in het Chr. Middelbaar Onderwijs op Walcheren, is besloten tot stioh- ting van een definitief comité met plaatselijke commissies in de dorpen om een actie te ontplooien voor een Chr. H.B.S. Dit comité, dat samen gesteld zal zijn uit vertegenwoordigers van alle kerkelijke groeperingen, zal nauw samenwerken met het bestuur van het Chr. Lyceum te Goes. Ir P. Th. Steneker te Souburg gaf een uiteenzetting van hetgeen voor de oorlog was gepasseerd en van het door het voorlopig comité verzette werk. Toen in 1938 een arbitrage commissie uitmaakte, dat het Lyceum in Goes zal komen, heeft de Walcherse vereniging zich ontbonden. Reeds een jaar na de stichting van het Lyceum in 1948 werden in Middelburg externe klassen opgericht. Het bestuur heeft alle moeite gedaan deze te doen uit groeien tot een H.B.S. doch dit lukte niet. Mede was dit een gevolg van de geringe belangstelling voor het Chr. Middelbare Onderwijs op Wal cheren. Na een jaar uitstel loopt uu de subsidie voor de externe klassen per September a.s. onherroepelijk af. De klassen worden dan opgeheven. Het voorlopig comité heeft de mo gelijkheden onderzocht omdat het er van overtuigd was dat met alle mede werking stichting van een eigen H.B.S. mogelijk moest zijn. Daar de statuten van de Lyceumvereniging als basis de Drie Formulieren van Enigheid hebben en de Ned. Herv. Kerk als zodanig deze niet aanvaard baar achtte, werd een iets ruimere basis gekozen voor een op te richten zelfstandige vereniging. Ook hierbij bleken echter onoverkomenlijke be zwaren bij genoemde Kerk te bestaan. LABORATORIUM VAN PROF. DR J. WATERINK KOMT IN ZEELAND WERKEN Gistermiddag is tijdens een samenkomst ten kantore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg opgericht de Zeeuwse Stichting voor School- en Beroepskeuze. Deze Stichting draagt een algemeen karakter, hetgeen wil zgegen, dat het bestuur zodanig zal zijn samengesteld, dat daarin de verschillende godsdienstige en geestelijke stromingen, alsmede de maatschappelijke aspecten, tot uiting zullen komen. Gedurende de overgangstijd zal, onder auspiciën van de Stichting, het La boratorium voor Toegepaste Psychologie uit Amsterdam, dat onder directie staat van prof. dr J. Waterink en dr H. R, Wijngaarden, in Zeeland werken. De plannen tot oprichting van een Stichting voor School- en Beroeps keuze dateren niet van gisteren, zo verklaarde ons de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland. Reeds geruime tijd werd behoefte ge voeld aan een moderne, wetenschap pelijke inrichting en een goed geoutil leerd bureau voor school- en beroeps keuzevoorlichting. Van verschillende zijden werd een beroep gedaan op de Stichting Zeeland en na de noodzake lijke voorbesprekingen is het dan nu tot oprichting gekomen. De oprich ters waren: mej. G. v. d. Akker, Sou burg; mr dr N. Bolkestein, Middel burg; ir J. Bos, Goes; ir M. A. Geuze, Poortvliet; ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. W. Hupkes, Vlissingen; D. Immig, Middelburg; mr B. Kolff, Vlissingen; A. A. Leenhouts, Middelburg; C. Lijn zaad, Vlissingen; ds A. W. M. Odé, Goes; J. v. d. Woude, Goes. HET DOEL. De Stiohting bedoelt het geven van deskundige voorlichting bij de keuze van school en beroep en zij zal zich, wanneer daaraan behoefte bestaat, ook bewegen op het terrein van psycho-technische adviezen aan be drijven. Het algemene karakter der Stich ting wil geenszins zeggen, zo werd ons medegedeeld, dat de te geven ad viezen van een kleurloze neutraliteit zullen zijn. Integendeel, de voorlich ting betreft de gehele persoon en zij zal daarom, wil het goede voorlich ting zijn, rekening houden met de godsdienstige opvattingen en achter gronden als die factoren, die in het leven van degene, die voorlichting komt vragen, een overheersende roi spelen. Na Pasen zal een bijeenkomst wor den belegd, waartoe een groter aan tal belanghebbenden zal worden uit genodigd. Hierin zullen de plannen der Stichting nader worden uiteen gezet en zal worden gestreefd naar een verdere differentiatie in het be stuur. Vandaar, dat de bestuurssamen stelling voorlopig is, zodat nog ver dere aanvullingen kunnen worden aangebracht. NAAR EEN EIGEN BUREAU. Zoals gezegd zal voorlopig door het Laboratorium van prof. Waterink in Zeeland worden gewerkt. Zodra dit mogelijk blijkt te zijn (en dit zal af hangen van de belangstelling) zal tot de aanstelling van een eigen psycho loog en andere deskundigen en tot de inrichting van een eigen bureau wor den overgegaan. In ieder geval zal de werkwijze zodanig zijn, dat niet alleen de grotere bevolkingscentra in de provincie ervan zullen profiteren, maar ook de verschillende gebieden aan de rand der provincie, waar naar gebleken behoefte spreekuren zullen worden gehouden en de gelegenheid zal worden geschapen tot collectief onderzoek op de scholen. Bovendien werd bekend dat de Ly ceumvereniging zelf bezig was met de statutenwijziging in ongeveer ge lijke zin. Van de oprichting van een aparte vereniging is afgezien ook al omdat vast stond dat subsidiëring van de Chr. H.B.S. de eerste jaren abso luut uitgesloten zou zijn. Bovendien was het lerarenprobleem practisch on oplosbaar. Gezien dit alles bestaat er geen andere mogelijkheid dan dat de Walcherse leerlingen naar het Lyceum in Goes gaan, waartoe ir Steneker op de ouders een dringend beroep deed. Ongetwijfeld betekent dit een finan- ciëel offer, maar het is oneindig klei ner dan het offer van een eigen school zonder subsidie. Ir Steneker noemde dit alles geen kapitulatie maar een nieuw begin, n.l. dat men op Walcheren wakker is geworden en nu voor een eigen Chr. H.B.S. gaat werken. Van de 614 middelbare schoollie- ren komen er zeker 260 in aanmer king voor Chr. middelbaar onderwijs. Het licht voor de hand, dat hoe meer Walcherse leerlingen er nu het Chr. Lyceum in Goes bezoeken, hoe groter de kansen zijn voor een spoedige tot standkoming van een Chr. H.B.S. op Walcheren. Men deelde mede, dat het bestuur van het Lyceum de gemeente Mid delburg heeft verzocht om een bij drage in de reiskosten van de Mid delburgse leerlingen. Een uitvoerige discussie volgde. Sommigen waren van oordeel, dat de actie volkomen „los van Goes" moet worden gevoerd. Eindelijk ging men aecoord met het voorstel een comité te stichten en een klein dagelijks- bestuur, dat wel zelf standig zal optreden, maar zeer nauw contact zal onderhouden met het be stuur van het Lyceum. Een groot aan tal namen werd genoemd en ver schillende personen aanvaardden een benoeming in dit comité. Staatssecretaris Van Rhijn naar Zeeland. Naar wij vernemen zal de staats secretaris van Sociale Zaken, mr dr A, A. van Rhijn, op 18 en 19 April a.s. een bezoek bre:.gen aan de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg, ten einde zich op de hoogte te stellen van de sociale en culturele problemen in onze provincie. Mr van Rhijn zal bovendien verschillende streken en plaatsen in Zeeland bezoeken. of DE BILT ZEGT: Zacht. Aanvankelijk plaatselijk nevel mist. Overigens nu en dan opklarin gen maar ook enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige naar Zuid krimpende wind. Voornamelijk in het Noorden van het land hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1