VAN HOUTEN'S HET GEBOUW DER V.N. een enorme spiegel, die wolken en wolkenkrabbers weerkaatst. Vrijwilligers soms praetisch zonder enige opleiding naar Korea* ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Pid mac Amerikaanse marine krijgt atoombommen Koninklijk paar met dezelfde bemanning naar huis? RHEUMIN Korea-bataljon lijkt wel Vreemdelingenlegioen mislukkingen basis van Van Heutsz-bataljon. „Tot weerziens", MELKCHOCOLAÜEKORRELS 90 Ct. 250 g. Ere-doctoraat voor Koningin Juliana. IDEALE LUIERS Tocht of Tocht bezorgen U dit Rhenmatisch pijnen. Neem regelmatig Krnschen - en T verdrijft ze radicaal. „Keukenhof" blijft onder dezelfde leiding. Instituut voor Sociaal Vormingswerk, HttK Dinsdag 3 April 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J (Van onze correspondent Alfred van Sprang). D» methoden van aanwerving en opleiding van vrijwilligers voor het Van Heutsz-bataljon in Korea blijken nog steeds zö te zijn, dat meer en meer die indruk bevestigd wordt, dat Nederland bezig is van dit bataljon met de naam van een groot vaderlander een soort Vreem delingenlegioen te maken. Het gehalte van de vrijwilligers is de laatste tijd over het algemeen zeer laag. Het percentage werkelijke idealis ten ander hen is te verwaarlozen» Ook het aantal van degenen, die uit een zuivere drang naar avontuur tekenen, is gering. Velen zijn min of meer maatschappe lijke mislukkelingen, die om. de een at andere reden niet in. Nederland willen blijven, en als laatste, uitweg dienstneming in hat Van Heutsz-bataljon zien. Als men de levensbeschrijvingen van deze mensen één vaor één doorklikt schrikt men van <le ellende an komt. men tot één conclu sie'. maatschappelijke wrakken. Angst voor de politie, grote schulden, »chtelijka onenigheid, familieruzies en Werkloosheid zijn maar enkele van de drijfveren, die hen tenslotte déden be sluiten. naar Korea ta gaan» Ken kan het velen van hen aanzien. Eb. de geestelijke verzorgers weten het aak maar al tegoed, pe geest van deze mannen is negatief Er heerst weinig anima mifer hen. Dat valt ook op b\j een bezoek aan da les lokalen waar ze theorie krijgen, en waar velen lusteloos en met een duidelijk, ge brek aan belangstelling in de banken hangen te roken. Lichamelijke conditie bevredigend. ue medische keuring van de vrijwilli gers is veel beter geworden. Er wordt nu serieus gekeurd en degenen, die goed- gekeunt worden verkeren in een bevro- igenda lichamelijke conditia. Met. de medisch» keuring van vrijwilligers uit Suriname schijnt echter iéts aan de hand: te zijn Er zgn nu ui one cur maaiers hier, die volkomen ongescnikt zijn voor de mili taire dienst. r.en van hen heeft zelfs het laagste keurmgscpfer, dat aan iemand toegekend kan worden, Deze jongens zyn medemin door de arts in Suriname goed gekeurd en per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Nederland, moet hen sa weer terugsturen, waarmee uiteraard he~ fangrpke kosten gemoeid zijn. in dit verband wekt het ook bevreem ding, dat de Legervooriiehtingsdienst ovei weegt als voorncntrngsatticier tyj het bataljon te plaatsen, een man, die sedert xyn geooorte een hand mist. Ook aan de voorlichting van de vrij- wmigers schijnt wei het een en ander te ontbreken. Velen hebben bijvoorbeeld een totaal verkeerde voorstelling van zaken op. net gebied van voorschotxenregelingen en oeroepsdienst. net meest droevig is het echter gesteld Biet de militaire training, welke deze mensen bij het Korps Commandotroepen in de Engeibert. van Nassaukazerne m Roosendaal krijgen. Om te beginnende opieidingscompagnie belast met deze training bestaat officieel eigenlijk niet. Derhalve wordt men stiefmoederlijk dhor bei leger behandeld. Men heeft te weinig plaatsruimte, te weinig instructeurs, te weinig instructie materiaal. te weinig oefenammunitie en te weinig tijd- Het resultaat is, dat men de mensen niet kan opleiden zoals men graag zou willen en zoals ook nodig is. Er gaan nn mensen naar Korea met zo weinig schoüng, dat het eigenlijk onver antwoordelijk is hen in het vuur te bren gen. 's Morgens in Roosendaal, *s avonds op de. baat- met sysceem van de opleiding leidt tot dergelijke misstanden. f)e vrijwilligers komen meestal in kleine groepjes over een periode van maanden in Roosendaal, maar ze gaan allemaal op eenzeitde tijd stip scheep. Daardoor kan nci gcu-uic-, u-l som migen drie maanden lang een speciale opleiding krijgen en anderen maar drie dagen. Er zijn zelfs voorbeelden van vrij willigers, die 's morgens in Roosendaal aankomen en 's avonds ingescheept war den. Dat zijn natuurlijk mensen, die af militair zijn, maar het blijft niettemin onverantwoordelijk. Het kan ook gebeuren, dat een matruos- kok van de Koninklijke Marine zich op geeft voor het Van Heutsz.-hatalj.011. en na een paar dagen in Roosendaal naar Korea vertrekt om er als infanterist dien6t te gaan doen zonder iets meer te weten dan hij bij de Marine geteerd heeft. En daarmee komt hij natuurlijk, niet ver in het leger. Maar zelfs degenen, die een redelijk- lange opleiding krijgen, hebben niet ge noeg ervaring van het schieten met de wapens, weike aan het Koreaanse front gebruikt worden. Er zijn. wal Amerikaan se wapens beschikbaar voor da opleiding, maar niet alle En men kan slechts over zo weinig ammunitie beschikken, dat er toch niet voldoende mee geschoten kan worden. Da instructeurs moeten dan ook veie vrijwilligers laten vertrekken mat het gevoel, dat zij eigenlijk niet ten volle berekend zijn voor de zware taak, welke hen in Korea ta wachten staat. Da men sen kunnen echter niet langer blijven. Er moet regelmating aanvulling komen, voor het toch reeds cmdar de sterkte zijnde bataljon. En In Korea stelt men zich op het standpunt: beter iets dan niets. Zolang men geen depót heeft, waar uit men naar behoefte kan putten, krijgt men daar toch nooit, wat men hebben moet. Da bataljonscommandant dient wel een verzoek voor speciale mensen In, maar er gaan meestal maanden overheen voor zij in Korea zijn en dan heeft men ze dikwijls niet meer nodig. En de belangstelling voor het Neder landse bataljon blijft nu eenmaal onbe vredigend. Eind Mei moet er een aflos- singsdetachemant van 250 man scheep gaan. Er zijn. er op dit ogenblik in Roo sendaal nog maar 130. In da loop van April en Mei komen er ongetwijfeld nog bij. Men zal echter niet kunnen voorkomen, dat er straks ook weer mensen uitgezonden worden, die een veel te korte opleiding gekregen hebben v iagvertoon. De bedoeling van het uitzenden van het Van Heutsz-bataljon is vlagvertoon. Het Van Heutsz-bataljon vertegenwoor digt Nederland in het grote verband van misschien wel belangstelling voor Korea, de Verenigde Naties. Een dergelijk batal jon zou dan ook een élite-corps moeten zijn. Het is nu echter zo langzamerhand gedegenereerd tot een bijeengeraapt alle gaartje (inclusief ex-S.S.'ers en niet-Ne- derlanders) dat meer het karakter van het Vreemdelingenlegioen draagt dan van een Nederlands keurcorps. De Nederlandse regering wil. vast blij ven houden aan het principe van vrijwil lige dienstneming. De practijk wijst ech ter uit, dat men langs die weg niet vol doende geschikte mensen kan werven. De opbouw van het Nederlandse leger staat volgens de regering niet toe er be roepskrachten aan te onttrekken. Zolang ar echter mensen in Amerika en Duits land scholing gaan opdoen, kunnen zij beta: naar Korea gaan, waar zij in een werkelijke oorlog ervaring kunnen krij gen. Er bestaat onder de beroepsofficieren Zij voelen er echter weinig voor vrijwil lig te gaan (speciaal de gehuwden) en ze hebben daar ook goede redenen voor. En de overheid voelt er weinig voor om hen te verplichten, daar zij daarbij ongetwij feld zal stuiten op verzet in het parle ment, enz. Maar zoals het nu is kan het niét blijven. Het is een ergerlijk gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel je gens Nederlanders, dat de militaire autoriteiten aan de dag leggen. Ka- nonnenvlees is een woord, dat in dit verband gebruikt wordt. De Ne derlandse regering dient eindelijk de nuchtere feiten onder het. oog te zien en er de consequenties uit te trekken. Die zijn: of 't Van Heutsz- bataljon wegens gebrek aan vol doende en geschikte, vrijwilligers op te heffen at beroepspersoneel (b.v. mariniers) of dienstplichtigen uit zenden. Wat er nu gebeurt, is een blamage voor een beschaafde natie: Kleine atoombommen, die onbeperkte aanvalsmogehjkheden. bieden voor dé luchtvaart van de marine kunnen door alle nog te vervaardigen gevechtsvlieg tuigen der Amerikaanse marine worden meegenomen, aldus heeft vice-admiraal Hohn Cassady, plaatsvervangend chef der vlootoperaties, verklaard in een geheime zitting van een subcommissie der senaat, die de paraatheid van de V.S. onderzoekt. Een gedeelte van Cassady's rede is ge publiceerd. Bovendien brengen wij wij zigingen aan bij een aanzienlijk aantal gevechtsvliegtuigen, die reeds gebouwd zijn of worden gebouwd, opdat zij het zelfde vermogen hebben, zo verklaarde hij. Ondanks de opmerkelijke aanvals- kracht van het kleine atoomwapen, zien wij het feit niet over het hoofd, dat op sommige speciale doelen beter grote bom men gericht kunnen worden. Wij hebben thans op onze vliegdekschepen toestellen, die de grote bom kunnen uitwerpen. Een zeer verbeterd aanvalsvliegtuig, dat, op een vliegdekschip gestationneerd wordt, is thans in dé maak. Interview met Rietje Kostelijk. zei Koningin Juliana. Het is vrijwel zeker, dat dezelfde be manning, die H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met het vliegtuig „Prinses Beatrix" naar Amerika heeft gevlogen, het koninklijke gezelschap ook weer gaat halen. Hit heeft Rietje Koste lijk, die als 2e stewardess de oversteek heeft meegemaakt, aan het A.N.P. tijdens een onderhond over haar reis medege deeld. Op 24 April vertrekt de bemanning weer naar New York, waar Prins Bern hard aan boord komt; daarna gaat men in Ottawa de Koningin halen, die nog een bezoek aan Canada brengt. Met welk vliegtuig men vertrekt staat nog niet vast. Rietje Kostelijk woont in Langedijk en heeft al 5000 vlieguren op baar naam staan. Het was een mooie en voorspoedige rei», vertelde ze. H.M. de Koningin had (Ingesmdén Mededeling advert.) Boterhambelegging die nooit verveelt l Een bezoek aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York staat vandaag op het programma van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het secretariaat, een enorme wolkenkrabber van meer dan •163 meter boog en een gevelhreedte van ruim 86 meter is inmiddels voltooid. De duizenden vensterruiten weerkaatsen de wolken, die van over de Atlantische Oceaan komen aandrijven en de wolkenkrabbers die New York zon machtig markant silhouet verlenen. Fel kan het geheel van staal geconstrueerde gebouw, waarvan de beide zijgevels uit grote marmeren platen bestaan, en de voor- en achterzijde feitelijk twee grote spiegelruiten zijn, verblindend in het zonlicht, schitteren. En menig New Yorker, die toch wel heel wat gewend is, ziet nog met verbazing op, naar dit grootse bouwwerk. Het was ln 163» dat Willem Kiest, de directeur van „Nieuw Nederland"', een perceel cadeau gaf aan twee Engelse tabaksplanters. Lange tijd ls dit perceel in bezit geweest van ae grote Ameri kaanse philantroop en milllonnair John. D. Rockefeller Jr, die 7 ha. van dit per ceel afstond aan de U.N.O. Nu vertegen woordigt dit perceel van T ha een waar de van 8% millioen dollar. Een aangren zend stuk land ter waarde van 31 milli oen dollar werd door het gemeentebe- (Ingezonden Mededeling advert.) PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT MARNIX D'HONTENISSB" élen van hen bleven liggen am nooit meer op te staan. Maar hun plaatse» werden direct aangevuld. Het was een lawine. Hij was niet bang meer vaar de daad. Hij had zelfs Siet meer aan de dood gedacht hx de laatste dagen. Dat ad hij alleen de eerste uren van de strijd in Oost-Brabant gehad. Hij had uit heel deze bezeten hel maar één begeerte, één hartstocht overgehouden: zoveel mogelijk Duitsers dood maken. Het was een sadistisch genot geworden, de kerels in hun veldgrijze uniformen te zien neerduikelen,. hun stalen hel men wegrollen van hun hoofden. Ih deze éne week van oor log was alles in hem kapot geslagen, wat er ooit aan huma- Êlteit, zachtheid en barmhartigheid in hem geleefd had. r was slechts het dierlijk instinct om te doden. En daarbij was geen angst meer. Hij dacht niet meer aan dekking. De overscherende jachtvliegtuigen en bom menwerpers, die dood en verderf zaaiden, hadden zijn aan dacht niet meer. Hij zocht naar Duitse helmen, die telkens ln het gras en achter struikjes te voorschijn schoten. En dan ratelde zijn geweer en streek de springende en krui pende figuren neer. Toen opeens klonk het bevel: staakt het vuren' Henk keek onthutst naar de luitenant, die het bevel doorgaf en op datzelfde ogenblik zag hij het wanhoops gebaar van zijn kapitein, die zijn revolver uit zijn koppel riem trok en zichzelf een kogel door de slaap joeg. Hij takte als een zak zand in elkaar. Henk werd duizelig. Een zwart gordijn trok voor zijn ogen en hij moest gaan zitten wilde hij niet omvallen. Maar toen trok de schemer weg en plots was er het klaar bewustzijn van wat er plaats greep. Automatisch greep hij weer naar de handle van zijn machinegeweer en zou weer opnieuw zijn gaan vuren, tot hij zelf een kogel of een dodende bajonetsteek gekregen tou hebben, wanneer een sergeant niet met geweld hem. van achter zijn geweer had weggeduwd. Hij hoorde vloa ken en toen was het spoedig gebeurd. Ze waren omringd door Duitse soldaten, die hen dwongen de handen omhoog te houden, ze liepen op een drafje door het veld, dat door tranaten was omploegd. In een loods van een suikerfabriek, 'aarvan alleen nog maar brokstukken te herkennen waren, werden ze bijeengebracht met andere gevangenen en voor hen was de oorlog voorbij Henk zonk tegen een muur en voelde nu pas hoe moe hij was. Zijn slapen bonkten en zijn tong was een stuk gedroogd leer. Instinctmatig greep hij naar zijn geweer, een gewoonte gebaar reeds. Het voelde vreemd aan zijn wapenen kwijt te zijn. Zelfs zijn bajonet wa3 hem afgenomen. En een wilde woede schoot plots door zijn ziel, kropte op in zijn keel, een haat, zó fel, zo schroeiend tegen alles was Duits was, dat er in de chaos van zijn ziel maar plaats meer was voor; één gebed, een gebed tot God. waarin hij Dezen bezwoer hem nog eenmaal gelegenheid te geven opnieuw de wapenen te kunnen opnemen tegen die schoeljes en dit uur te kunnen wreken. Van de stille, bedaarde, zachtmoedige jongen was, na één week van oorlog niets meer over gebleven. Het rumoer van de krijg verwijderde zich snel. Die nacht sliepen ze in de loods, waarin zij waren onder gebracht. Eten hadden ze niet meer gekregen. En met een lichaam, dat van honger en dorst de laatste weerstand inboette, werden ze de volgende morgen op transport gesteld naar Duitsland, verweg, ergens achter Berlijn HOOFDSTUK VU Een merkwaardig ding is het, te zien hoe snel het ge wone leven zich. weet te herstellen, zelfs ook nadat het dagen en nachten lang achtereen ln een fantome beklem ming ontwricht is geweest. De mensen gingen weer gewoon aan de arbeid, op him akkers en in nun boomgaarden. Zij stonden aan paar minuten verbaasd te staren naar de meters diepe en wijde kraters, die de Duitse hommenwerpers ln hun Zeeuwse grond, hadden geslagen, maar zijn maakten daarna de grand weer effen en de zon scheen ln de verdere Mei dagen even klaar en milddadig als vóór ae oorlogsdagen. Het intercommunale varkeér hersteld» zich. Er was weer telegraaf- en telefoonverbinding en de treinen reden weer tamelijk normaal, zij het met vertraagde dlensti er was weer postverkeer, de kranten verschenen op tijd, de bakker bracht weer brood en de melkboer Weer melk. Da kinderen speelden op de straten en de lachten en maakten Jool, zoals het vróegèr altijd ge weest wa». stuur van New York aan de U.N.O. ca deau gegeven en toen had men voldoende grond om met de bouw van het hoofd kwartier der V.N. te beginnen. Geen samenwerking. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat het secretariaats- gehouw gereed was. Toen bekend werd dat de „ontwerp- commissie" samengesteld zou worden uit alle delen van de wereld, waren er al direct pessimisten die voorspelden dat het U.N.O.-gebauw een moderne toren van Babel zou worden. Deze voorspelling is weliswaar niet uitgekomen, maar de samenwerking tussen de heren architec ten. verliep bepaald niet vlot. Zelfs de ontwerp-commissie, die slechts uit tien leden bestond, stuitte al op taalmoeilijk heden en we spreken maar niet over de Babylonische spraakverwarring, waar mee de zeventig architecten en ingeni eurs hadden te kampen. De voertaal was Frans, maar alle verhandelingen moesten in het Russisch en het Spaans worden vertaald. Niet minder dan 30 voorstellen passeerden de revue en bijna 300 voor gestelde wijzigingen moesten onder de loupe worden genomen, voordat de heren besloten hadden om de eerste spade in de grond te steken. Ere-doctoraat. In het liartj'e van New York staat de Columbia Universiteit. Deze uitgebreide hogeschool, die met haar 70 gebouwen een complete stadswijk vormt, zal Koningin Juliana vandaag het ere-doctoraat wor den verleend. Met deze daad zal de Amerikaanse uni versitaire wereld niet alleen Koningin Jnliana maar het gehele Nederlandse volk een eer bewijzen, die niet velen hescho- ren ls» De Columbia Universiteit telt meer dan 14 faculteiten, waarvoor ieder jaar tus sen de 20.000 en 30.000 studenten staan ingeschreven. Da Columbia Universiteit is voortge komen uit het oude King's College, dat ln. 1754 met toestemming van Koning Ge- (Ingez. mededeling, adv.) orge II van Engeland werd opgericht en bedoeld was als seminarie voor Angli caanse geestelijken, ofschoon er ook les werd gegeven in de klassieke en moderne talen, kunst en techniek. In 1900 ver huisde dit college naar Morningside Heights en werd het onder president curator Nicholas Murray Butler omgezet ln een universiteit. Er werden verschil lende vooraanstaande docenten en pro fessoren aangesteld waardoor er, zoals een der studenten het destijds uitdrukte, „een frisse wind door de universiteit be gon te waaien". Butler werd na zijn dood opgevolgd door Generaal Eisenhower, die ook na zijn benoeming tot opperbevel hebber van de Europese strijdkrachten als president-curator van de Columbia Universiteit is blijven fungeren. (Ingezonden Mededeling advert.) Dat doen de zes minerale zouten waar uit Kruschen is samengesteld. Die sti muleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. Medeplichtigheid aan. moord op haar man 7 Vrouw uit België zal te Middelburg worden berecht. Morgen staat te Middelburg terecht de ongeveer 30-iariga weduwa A. C. van B., Neae: irlandse van afkomst, dia in België, waar zij woonachtig was, tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op haai man, door haar minnaar gepleegd. Qp ■ond van een psychiatrisch rapport werd i opgesloten in een krankzinnigenge- oJcht, doch zij wist te ontsnappen en naar Zeeuwsch-Vlaanderen uit te wijken, ïen verzoek van België om haar uit levering werd niet ingewilligd. Thans zal de vrouw voor hetzelfde misdrijf in Ne- Wordt vervolgd-) derland terecht moeten staan. Bloembollenkwekers te Haarlem bijeen. Op de algemene vergadering van de algemene vereniging voor bloembollen cultuur, welke gisteren in het Haarlemse concertgebouw is gehouden, heeft de voorzitter jhr. dr. O. F. A. ,H. van Nispen tot Pannei'dEn zijn bezorgdheid uitge sproken over het komende exportseizoen. Binnenkort zal beslist worden over de exportregeling naar Frankrijk, Engeland en Duitsland, die van overwegende be tekenis is voor de situatie en uitkomsten van dit jaar. Ondanks de rem der in voerbeperkingen. is weer gebleken hoe groot de vraag naar bloemDollen uit ons land in de wereld is. De deuren moeten daarom zo spoedig mogelijk weer open gaan. Er wordt reclame gemaakt ai zeker niel het minst door de „Flora 1953", de algemene vaktentoonstelling, waarmee de naam en de reputatie van het vak zijn gemoeid en die dus een doorslaand suc ces moet worden. Spreker deed een be roep op stichtingen, die geen. afdeling dér vereniging zijn, om in het jaar van de flora geen. eigen tentoonstellingen te hou den. Lie voorbereidingen voor de „Flora" lopen uitstekend. Het gehele terrein is reeds aan inzenders uitgegeven en de ge bouwencomplexen zijn aanbesteed. Met de overige groepen van sierteelt is over eenstemming bereikt over de tentoonstel lingen in het bloemenpaleis. De agenda der vergadering bevatte een voorstel betreffende de tentoonstelling „Keukenhof'. Het hoofdbestuur stelde na melijk voor machtiging te ontvangen om te streven naar het sluiten van een zo danige overeenkomst met de stichting „Keukenhof", dat deze permanente ten toonstelling onder leiding komt van de vakorganisaties teneinde versplintering te voorkomen. Dit voorstel werd echter afgewezen met 226 tegen 221 stemmen. een gereserveerd gedeelte van het vlieg tuig tot haar beschikking, maar ze hield zich ongedwongen temidden van de ove rige reizigers op. Voordat het vliegtuig te Washington landde, hadden de Koningin en de Prins met woorden van dank afscheid genomen van de hemanning. „.Tot weerziens" zei Koningin Juliana daarbij. In New York, waar de bemanning een dag respijt had, werden gezagvoerder Groeneveld en de „koninklijke" steward Wolders nog voor de televisie geïnter viewd. De bemanning werd in de be roemde Storkclub een partij aangeboden. Zij vertrok Vrijdagmorgen om half zeven van het hotel naar het vliegveld, om met de „Prinses Beatrix", die ditmaal 44 pas sagiers vervoerde; onder wie ir. Damme en echtgenote, dé terugreis naar Schip hol te aanvaarden. „Kerk en. Wereld" neemt een taak erbij. Het directorium van het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen heeft, ln verband met de in de loop der jaren gebleken behoefte, het voornemen om in September a.s. aan de academie te Driebergen een school voor maatschap pelijk werk te verbinden. De naam van deze school zal zijn: Instituut voor So ciaal Vormingswerk. De noodzaak, die er op educatief terrein ligt in de sferen van arbeid, gezin en platteland, heeft haar doen besluiten om jonge mannen en vrou wen te vormen, die leiding kunnen geven aan de ontwikkeling van arbeid op het terrein der menselijke verhou dingen in de bedrijven, voor de hand having en de opbouw van een gezond gezinsleven- en voor de opbouw van nieuwe gemeenschapsvormen op het platteland. Het leerplan zal derhalve vooral gericht zijn op de opleiding voor een maatschappelijke functie van een sterk preventieve en educatieve aard, die haar zal onderscheiden van de bestaande scholen voor maatschap pelijk werk. Het opgestelde leerplan zal voldoen aan de eisen, gesteld aan de scholen voor maatschappelijk werk, volgens de wet op het nijverheidson derwijs. Het directorium van „Kerk en We reld" heeft dan ook bij het departe ment van O., K. en W. subsidie voor deze nieuwe opleidingen aangevraagd. De opleiding aan de school voor maatschappelijk werk zal onafhanke lijk geschieden van de tegenwoordige opleiding van jeugdwerkleider en evangelist, die reeds sinds 1945 aan het Instituut te Driebergen wordt ge geven en normaal zal worden voort gezet. •ftn Sfe 'Una advert.) GESLAAGDE VEILINGDAG IN UTRECHT. De Zeeuwse leden van de bedrijfsgroep Veilingen in de Ned. Ver. van Chr. Han dels- en Kantoorbedienden hebben Zater dag als hun afgevaardigde in de Lande lijke groepsraad, veilingen gekozen dé heer A. J. de Visser te Krabbentfijke. Deze neemt nn de plaats in van de heer J. A. v. d. Guchte te Kloetinge, welke deze functie had; neergelegd. Dit gebeurde op de vergadering van de bedrijfsgroep veilingen, wellce Zaterdag in Utrecht werd gehouden, 's Morgens werden afzonderlijke vergaderingen ge houden door de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden, de algemena bond Mercurius en de Kath. Bond St. Fransiscus. In de vergadering van de Chr. Ver. van Kantoor- en handelsbedienden, wei ke onder leiding stond van de heer D. C. Dorr te Den Haag, werd door de heer O. v. d. Heiden gesproken over: De plaats van het groepswerk in een eventueel ta vormen beambten-organisatie. Een ern stig en diepgaand referaat dat alle aan wezigen heeft doen zien dat er juist voor de Chr. Vakbeweging een grote taak is weggelegd. Dat geldt voor alle takken van het maatschappelijk leven, maar ze ker voor het veilingwezen waar het vak organisatieleven nog zo ni de kinder schoenen staat. 's Middags werd gecombineerd verga derd door de gezamenlijke bedrijfsgroe pen veilingen. In deze samenkomst sprak de heer W. H. Kemmers van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen over „De algemene betekenis van het veilingwezen". OPLAAIENDE STRIJD IN KOREA. In bijna achtduizend ronden hebben, de geallieerden, met houwitsers en andere zwara artillerie Chinese troepen be stookt, die Zondagmorgen vroeg aan het Westelijk front in Korea een dal in Nie mandsland overstaken. De tegenstander wist door de ontploffende granaten, heen de prikkeldraadversperringen van een geallieerde stelling te bereiken, doch trok zich terug, toen de infanterie hem met kleinere wapens bleef bestoken. De lijken van veel Chinese soldaten bleven op het prikkeldraad achter. en over de grenzen Over.eoen is in Amsterdam een 69- jarige invalide alleenwonende man. Za terdagavond struikelde hij in zijn woning over een op de grond staand brandend gascomfoor, waarbij hij ernstige brand wonden opliep. Zondag is hij aan de ge volgen bezweken. Winkelruiten werden ingeslagen en verscheidene politiemannen raakten ge wond, toen Zondagavond in Dublin na een protestbijeenkomst van de Labour- party ongeregeldheden ontstonden. Het protest ging tegen de in bet: Ierse parle ment ingediende begroting volgens welke de inkomstenbelasting en. de belasting op benzine, sigaretten, bier en whiskey ver hoogd zouden worden. Twee flinke duinDranden hebben mhet afgelopen weekeinde gewoed op het land goed „Duin en Kruidberg" te Santpoort. Circa acht ha duinpark werd verwoest. De poütie heeft twee jongens van 15 en 16 jaar als de brandstichters gearresteerd. Het grootste tankschip ter wereld, een vaartuig van 31.745 brt, is op de Clyde bij Glasgow in gebruik genomen. Het werd gebouwd voor de Worldtankers Corp. te Liberia. Een kanaal van honderd km lengte zal in Hongarije worden aangelegd van de Theisz naar de droge pusztagebieden die door grootscheepse irrigatiewerken in vruchtbaar akkerland zullen veranderen. Het gebied zal over een lengte van 200 km worden bebost. Sedert het einde van de oorlog nebben de V.S. in totaal 39 milliard dollars be steed voor hulpverlening aan niet-com- munistische landen. Een Engelsman, eigenaar van twee be roemde renpaarden, heeft een speciale filmvoorstelling voor deze dieren laten draaien over de grand national steeple chase. Hij wilde de reacties van de beide dieren die aan deze zware rit hadden deelgenomen wel eens zien en kijken of ze hun tegenstanders zouden herkennen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3