GLORIEUZE INTOCHT VAN KONINGIN IULIANA IN AMERIKA'S HOOFDSTAD Kaapstad besluit in gewijde sfeer de v. Riebeeckfeesten De strijd tegen oorlog laat geen uitweg naar vrede open Weergaloze ontvangst van het Koninklijk paar door tienduizenden Delegatie der Ned* Herv* Kerk Nieuwe Ned* Hervormde kerk te Bruinisse in gebruik genomen* kSNIPPER v\'j< i J/j NIEUWSk Ontslag Haagse hoofdcommissaris was een gemeentebelang Splitsing in de Masjumi PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regen van papier verduisterde de hemel Uitgave t Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2142 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 8 APRIL 1952 Hoofdredacteur; J. D. XROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.58 u., onder 19.28 u. Maan op 18.53 u., ondej 5.19 u. Hoogwater Woensdag 9 April Vlissingen: 1.28 u. 1.66 m., 13.52 u. 1.86 m. Terneuzen: 1.54 u. 1.86 m., 14.15 u. 2.06 m. Wemeldinge» з.09 u. 1.41 m., 15.30 u. 1.67 m. Zierikzee: 2.51 u. 1.17 m., 15.20 1.42 m. Voor een dag was New York weer „Nieuw-Amsterdam", was het alsof onze voorvaderen het niet voor vierentwintig dollar aan de Amerikanen hadden verkocht. Lang voordat Koningin Juliana met Prins Bernhard vanaf de batterij op het Zuidelijke puntje van Man hattan, de glorieuze intocht in New York begonnen, hadden zieh tienduizenden mensen langs de wegen geschaard om het koninklijk paar van ons kleine land overduidelijk te tonen, dat de Amerikanen niet alleen hun blik gericht houden op grote, machtige naties, maar ook op landen van mindere omvang, wier lot thans echter zo nauw met het hunne is verbonden. Vanaf het Waldorf Astoria Hotel begaf het Koninklijk paar zich in een gesleten auto via de Franklin Delano Roosevelt Drive, langs de East River, over de South Street naar de batterij. Evenals te Washington werd de stoet geleid door twee trucks, met fotografen, cameramannen en televisie operateurs. Een cameraman riskeerde letterlijk zijn leven door staande op een gewone luxe auto en zich slechts vasthoudende aan zijn daarop ge monteerde filmcamera, mee te rijden in de stoet, die langs de East River voortraasde met een vaart van 120 kilometer per uur. Bij de batterij aangekomen werd de stoet geformeerd en stapte de Koningin met de Prins over in een open auto. Daar, aan het Noordelijkste topje van Broadway, begon de fameuse „Broadway Ticker Parade". Be geleid door zwermen detectives, die de auto te voet escorteerden en vooraf gegaan door eenheden van leger, vloot, luchtmacht, geüniformeerde politie en brandweer, en onder een papierregen, die vaak de hemel verduisterde, ging de stoet langzaam in de richting van het stadhuis op de City Hall Plaza. De sympathie en de warmte, die uit de uitroepen van de tiendui zenden New Yorkers klonk, toonde, hoewel het weer hieraan zeker niet medewerkte, onomstotelijk, welke genegenheid Nederland en zijn Konink lijke familie hier in de Verenigde Staten genieten. buitengewone publieke Even voor de stoet naar rechts af zwenkte bij het stadhuis werd een ogenblik stilgehouden bij de Oudste Kerk van New York, de St. Pauls Chapel, waar ^rev. Robert Hunsicer en een delgatie van de Nederlandse Her vormde Kerk de Koningin en de Prins begroetten. Twee minuten later arri veerde men voor het stadhuis. Hier begroette burgemeester Impellitteri zijn Koninklijke gasten voor het eerst in zijn stad. Terwijl de 700 personen, die een plaatsje hadden veroverd op de voor het stadhuis opgerichte tri bune zich van hun plaatsen verhie ven, speelde de eerste U.S. Army Band de volksliederen van de Ver enigde Staten en van ons land. De namen van de vier dochters van Koningin Juliana klonken over het plein voor het stadhuis toen bur gemeester Impellitterri zijn leedwezen er over uitsprak dat de Koningin Beatrix, Irene, Margriet en Marijke niet naar zijn stad had kunnen mee nemen. Hij noemde de namen van talrijke plaatsen in New York die 'n levend bewijs zijn voor de banden, die de stad verbinden met Neder land. Burgemeester Impellitteri deel- de Hare Majesteit vervolgens mede, j dat het gemeentebestuur besloten had De Tunesische premier heeft zijn haar de eremedaille van de City of I Kabinet samengesteld, zo wordt te New York toe te kennen en de oor- Tunis vernomen. konde voor diensten. Een parade van de in de stoet mee- marcherende eenheden besloot de plechtigheid voor het stadhuis. „Ik moet zeggen, dat het wel iets was", merkte de Koningin op, die zich on der de indruk toonde van het eer betoon Ojp deze schaal, dat niet alleen de officiële autoriteiten van de stad doch practisch heel de bevolking van New York haar en haar echtgenoot had toebedacht. Door de straten van New York ging het nu terug naar het Waldorf Astoria Hotel. Wederom hadden zich tienduizenden langs de straten ge schaard en fladderden de resten van de ticker tape uit de wolkenkrabbers. Het was reeds half twee, toen het hotel werd bereikt. Hare Majesteiten de Prins begaven zich naar hun apar- tementen om zich gereed te maken voor de lunch, waaraan bijna 1000 genodigden zouden aanzitten aan geboden door het gemeentebestuur. Het Amerikaanse ministerie van Handel Is bezig met het samenstellen van een nieuwe zwarte lijst van bui tenlandse firma's die bij haar handel met de Sowjet-Unie in strijd zouden hebben gehandeld met de Amerikaanse controlemaatregelen op de uitvoer. Dankdiensten in de kerken Dr GRAVEMEYER BIEDT DE BIJBEL IN NIEUWE VERTALING AAN De Van Riebeeckfeesten, die een hoogtepunt van het Afrikaanse nationale leven zijn geweest, zijn Zondag plechtig geëindigd met wijdingsdiensten in alle Afrikaanse en Engelse bedehuizen van Kaapstad en een bijeen komst aan de voet van het standbeeld van Jan van Riebeeck voor de jaar lijkse kranslegging, waarmede op initiatief van de afdeling Kaapstad van het Algemeen Nederlands Verbond in 1921 werd begonnen. De kranslegging voltrok zich ditmaal zeer plechtig. Een erewacht opende een stoet van hoogwaardigheidsbekleders, waarin ook de officiële delegaties der stam landen een plaats hadden gekregen. Aan de Nederlandse ambassadeur viel de egr te beurt het gebed en de gelofte van Jan van Riebeeck voor te lezen. Koningin Juliana heeft Zondag als gast van mevrouw Roosevelt op het landgoed van wijlen president Roosevelt een welverdiende rust gehouden na de zwaarbezette dagen in Washington. Zondagmorgen heeft de Koningin, vergezeld door mevrouw Roosevelt, de dienst ln de Episcopaalse kerk bijgewoond. We zien hier Koningin Juliana samen met mevrouw Roosevelt. REDEVOERINGEN VAN KONINGIN JULIANA TE NEW YORK „Ik ben blij weer in New York te zijn, en speciaal om de hartelijke groeten van het Nederlandse volk aan New York over te brengen." Aldus begon Koningin Juliana haar rede bij de ontvangst op het stadhuis van New York. „Wij Nederlanders zijn blij meegewerkt te hebben aan de grootheid van deze stad. In zekere zin hebben wij hier de eerste werkelijk internationale gemeenschap in de wereld gesticht. Moge het zo zijn, dat men, als men nadenkt, de problemen waar men tegenover staat, tegemoet treedt, vastberaden om hen te overwinnen en uiteindelijk op te lossen, vanaf de problemen van bet eigen karakter langs die van het gezin naar die van de gemeente en de natie tot aan die van de gemeenschap der natiën. Op deze wijze zou de democratie onaangetast blijven en opnieuw haar waarde tonen. Een mijlpaal. Blijdschap in vele harten» Onder zeer grote belangstelling is Zaterdag te Bruinisse de nieuwe Ned. Herv. Kerk in gebruik genomen. Dr E. Emmen, lid van het moderamen der Generale Synode was voor deze plechtigheid uit Den Haag overgekomen, vergezeld van mr J. ter Linde, de secretaris van de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk. De dienst werd geopend met het zingen van Fsaim 841 en 2, waarna de president-kerkvoogd, de heer M. Krijger, met dankbaarheid herinnerde aan de veie bewijzen van sympathie waardoor Hervormd Bruinisse zich "weer een deel voelde van het grote geheel dat de kerk in Nederland gelukkig nog altijd Is. Met dank gewaagde hij ook van de langstellenden zich met de kerkeraad aan hulp der Geref. Kerkeraad, die zijn ge bouw het enige dat niet verwoest werd in Bruinisse beschikbaar stelde voor de Ned. Herv. kerkdiensten. Na een dank woord tot allen die aan de bouw hebben medegewerkt, droeg hij het gebouw aan de kerkeraad over. Plechtig klonken de klokketonen, toen de ambtsdragers binnentraden met de kanselbijbel, het doopvont, de avond- maalsschaal met beker en de offerbussen. Hierna droeg ds H. W. van den Brink het nieuwe gebouw aan God op. Voor schriftlezing koos hij Psalm 27; 1 Kor. 8 en Lucas 10. Als tekst koos hij Lucas 10 42 „Eén ding is nodig". Eén ding is nodig in dit kerkgebouw en in dit leven, te luisteren en neer te zitten aan de voeten van Jezus, om te horen wat Hij ons te zeggen heeft. Na de predicatie sprak dr Emmen na mens de Gen. Synode een gelukwens uit over de herbouw van een der tweehon derd verwoeste Ned. Hervormde kerk gebouwen in Nederland. Hij herinnerde ondermeer nog aan zijn jeugd, toen zijn vader op Flakkee een preek uitgaf om het in September 1911 door stormweer zwaar geteisterde Bruinisse te helpen. Namens de Prov. kerkvergadering in Zeeland sprak ds M. G. Westerhof, voor de Classis Zierikzee ds E. S. de Lint en namens de vereniging van kerkvoogdijen de heer B. J. van Oeveren. Ds P. M. Menzel uit Dordrecht sprak namens de adopterende kerk van Dor drecht; voor de adopterende kerk van Dubbeldam sprak een der ouderlingen. De heer C. Philipse, lid van G.S., sprak namens het provinciaal bestuur zijn blijd schap uit over de herbouw van de kerk. Burgemeester H. K. Michaëlis noemde de inwijding een dag van vreugde en blijd schap en een mijlpaal voor de gemeente. Hij kon tot zijn vreugde mededelen, dat hij twee dagen geleden het verlichte to renuurwerk had besteld en dat een plan om het plein rond de kerk te verbeteren binnenkort in de raad zal komen. Als oud-Bruinissenaars spraken ten slotte nog ds H. W. Waardenburg van Rotterdam en ds D. Goudzwaard van IJsselmonde. Na het zingen van Psalm 1501 werd de dienst beëindigd en ver enigden de buiten Bruinisse wonende be- een gezamenlijke koffiemaaltijd. Namens de in Rotterdam wonende oud-Bruinisse naars heeft hier de heer Kleppe een be drag van ƒ600,aan de President-kerk voogd overhandigd als resultaat van de „Actie oud-Bruinissenaars". Op 19 April zal de eerste Douglas DC6B van de K.L.M. op Schiphol arriveren. C)p de zestiende April zal deze eerste DC6B der K.L.M. door de directie der Douglasvliegtujgen- fabriek op haar vliegveld te Sapta Monica worden overgedragen. Het toestel zal via New York naar Am sterdam worden gevlogen onder ge zagvoerder van Rees. De gemeente politie van Eindhoven heeft de 19- jarige G. A. K. uit Gestel gearres teerd, die ervan wordt verdacht de vorige week uit een slagerij te Woen- sel een geldkistje met een bedrag van circa 1600 gulden te hebben ont vreemd. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken Karaosamanoglu, die tevens een der invloedrijkste leden van de democratische regerings partij is, is gisteren afgetreden. Dertig Griekse studenten, die in het buitenland wonen, zijn bij verstek door een Griekse militair gerechtshof ter dood veroordeeld, omdat zij zich niet hebben gemeld voor militaire dienst toen hun lichting werd op geroepen. De door het snelle smel ten van de sneeuw gezwollen Mis souri bedreigt de hoofdstad van de Amerikaanse staat Zuid-Dakota, Pier re, met erge overstromingen. Volgens voorspellingen van de weerkundige dienst bestaat de kans, dat de Mis souri bij Pierre tot 8 M. zal stijgen, d.w.z. drie meter boven het over- stromingspeil. New York is altijd groot geweest, ook in het oplossen van problemen. Ik daag u vriendschappelijk uit om dit probleem op te lossen, dat, zo het al iemand aangaat, u New Yorkers aangaat. Vergeet niet, dat New York eens gekocht werd voor zestig gulden, het equivalent van 24 dollars of 24 daal ders. En zie hoe zij nu is. Hoe ver strekt zij zich niet uit naar de hemel en naar de zee. Dit is symbolisch voor al haar verbindingen over het water, door de lucht en door de aether. Haar schoonheid ligt in het feit, dat zij zo reusachtig is, dat zij een is geworden met de natuur en beschikt over de krachten der natuur. Zij is rechtens een forum voor de gehele wereld en zij verwelkomt haar gasten zoals al leen New York dit kan doen." ZEDELIJKE GROOTHEID. Later op de dag hield Koningin Juliana een rede voor de Netherlands American Foundation te New York: „Amerika is een land, dat zeer be nijd wordt om zijn rijkdom, maar ook om de geest van vrijheid waarvan het doordrenkt is en die het zijn zede lijke grootheid heeft gegeven. Het zal ln de ogen van de wereld hekleed zijn met grootheid, zolang het opkomt voor vrijheid en een waarlijk goed leven voor allen. Moge dit zo zijn tot ln de lengte van dagen. Het is gebruikelijk een ontroerend ogenblik te gedenken door het op richten van een monument. Indien ik in enige abstracte vorm van kunst dit ogenblik van Amerikaans-Neder landse ontmoeting kon vastleggen, zou ik geen beter beeld weten dan dat van het snijpunt van twee lijnen. Herinnert u, dat het snijpunt even eens het raakpunt is, en dit betekent, dat zij tezamen een constructie vor men, die een doel dient. Zij snijden en raken elkander herhaaldelijk en samen vormen zt) een hecht vlecht werk. Met enige doeltreffende samen werking kan men steeds weer de zelfde herhaling herhalen welke is: werken voor vrede en toch de oorlog dienen. Zou het dan niet heter zijn openlijk te bekennen, dat de strijd tegen oorlog geen uitweg naar vreae open laat en dat de taak van de mens, vrede te scheppen, niet kan worden vervuld en dat geen vrede op aarde gestieht kan worden? Indien wij dit duidelijk zien, zal het ons er toe brengen dit als waar te aanvaarden en geen wezenlijke waar heid kan ooit de oorzaak zijn van een wezenlijke leugen. Integendeel, zij is in staat ons te brengen op het goede spoor naar een oplossing. Ik zie van dichtbij, hoe moeilijk het proces is in Europa, het enige deel van de aarde, waar naties er tenminste ernstig over onderhande len een deel van hun souvereiniteit op te geven. Naar welk doel vraagt onze tijd? Men zou in het kort kunnen zeggen: Naar strijdkrachten vrede. En vrede om de volkeren eens een ander aspect van het leven te tonen dan oorlog. Maar een beeld van het laven zonder oorlog te tekenen is voor de volkeren van nu zo absurd, dat men, als men het probeerde, voor volslagen gek uitgemaakt zou worden. Dus probeert men in plaatv daarvan dikwijls de dingen te ontwijken door te zoeken naar een andere uitweg, door middel van een compromis. Maar zelden heeft er echter een verlossend element in dit soort ont vluchting gelegen. Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlantica te maken, een kring van landen, van nature aan elkander ver want door hun culturele erfenis, rond een oceaan van water om het hoofd mee af te koelen indien nodig die zich op erewoord verhonden hebben bovenal voor de vrijheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wij nu verwachten. Laten wij haar zo goed als in ons vermogen ligt, bevorderen en met 'n vurige ijver nastreven, van het be gin af. Een verbond van volkeren zou een wet voor de volkeren kunnen wor den, gegrond op vrijheid en weder zijds respect, en het uitzicht voor de volkeren van onze tijd zou tenslotte van leed naar geluk verlegd worden." Kransen, haast zonder tal, werden bij van Riebeeeks standbeeld neer gelegd, van de gouverneur-generaal, de regering, namens de stamlanden, door het algemeen Nederlands Ver bond natuurlijk „en door talrijke an dere verenigingen en organisaties. Toen de eerste krans gelegd werd, vuurde de erewacht een salvo af. De avonddiensten in de kerken waren vervroegd om de gelegenheid te bieden, de plechtige sluiting in het stadion bij te wonen. De voorzit ter van het centrale van Riebeeck- comité, dr van der Merwe, las een wijdingsboodschap voor, waarin, nu in de afgelopen weken in vrede en nieuwe opgang het begin ener samen leving was herdacht, die op grond slag van het Christendom rustte, Zuid-Afrika werd toegewijd aan de zaak der Westerse beschaving. Alle aanwezigen het waren er zeer velen zongen een wijdings lied. In de stilte van een Zuidafrikaanse avond weerklonk daarna een gedeel te van de negende symphonie van Beethoven. Een staking is op komst. AMERIKA SCHORT UITVOER VAN STAAL OP. In verband met de staking in de staalindustrie, die waarschijnlijk Woensdag a.s. zal beginnen, hebben de Verenigde Staten Maandag de uit voer van staal opgeschort. Bij dit besluit van de National Production Authority worden ook leveranties van staal aan Amerikaanse firma's, die auto's en andere goederen voor bur gerlijk gebruik produceren, verboden. Het besluit geldt ook voor de klein handel en de vemen, maar niet voor zendingen, die reeds naar de verbrui kers onderweg zijn. De administrateur voor de defen sieproductie, FJeischmann, .noemde de maatregel een voorzorgsmaatregel, aangezien een staking een onmiddel lijke drastische uitwerking zal hebben op het programma voor atoomener gie, de productie van straalmotoren en ammunitie en op de voltooiing van fabrieken, welke voor de defensie werken SUKARNO HOUDT REKENING MET DE AUSTRALISCHE OPENBARE MENING. Souvereiniteit van Nieuw-Guinea mag niet veranderen. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, R. Casay, heeft gis teren te Djakarta meegedeeld, dat hi;" president Sukarno had uitgelegd, dai enige veranderingen in de souverei niteit van Nederlands Nieuw-Guinea een ruïneuze invloed op de Austral! sche openbare mening zou hebben. Hij zei dit, toen hij na de confe rentie inzake het plan-Colombo te Karatsji op de terugweg naar Sydney te Djakarta vertoefde. Minister Casey had vrij en uit gebreid over Nederlands Nieuw-Gui nea gesproken in zijn eerste bezoek aan president Sukarno. Ofschoon In donesië zijn wensen inzake Neder- lani Nieuw-Guinea had, hechtte pre sident Sukarno waarde aan de vriend schap en de openbare mening in Australië. „Ik heb uitgelegd, dat het gehele vraagstuk besproken moest worden in het groter verband van de interna tionale politiek", aldus de Australi sche minister. AMBTENARENGERECHT SPREEKT UIT; Het ambtenarengerecht heeft gister morgen het beroep van de heer G. W. Valken, tegen het hem verleende on gevraagde eervol ontslag als hoofd commissaris van politie te 's-Graven- hage, ongegrond verklaard. Het ambtenarengerecht is van oor deel, dat klager moet hebben begre pen, dat het ontslag is verleend op grond van net bereikt hebben van de 55-jarige leeftijd. De tweede grond van het beroep was, dat het ontslag volkomen in strijd is met de rechtszekerheid, wjjl kjager het gegeven ontslag kennelijk ziet als een willekeurige toepassing van het politle-ambtenarenreglement, nu andere hoofdcommissarissen en commissarissen, die de 55-jarige leef tijd overschreden, niet zijn ontslagen. In zijn overwegingen dienaangaande zegt het ambtenarengerecht, dat het politie-ambtenarenreglement aan de administratieve organen de bevoegd heid verleent bü het bereiken en het overschreden hebben van de 55-jarige leeftijd eervol ontslag te verlenen, zonder dat vereist is, dat nog andere voorwaarden zijn vervuld. Als derde grond voor zijn beroep had klager aangevoerd, dat de wer kelijke reden voor zijn ontslag een andere zou kunnen zjSn dan het be- gewapend voor reiken van de 55-jarige leeftijd. Voor het gerecht staat het vast, zo wordt in de uitspraak gezegd, dat de reden van het ontslag is het bereikt hebben van de 55-jarige leeftijd, zo dat het gerecht niet met klager kan meegaan voorzover hij veronderstelt, dat er een andere, werkelijke reden van ontslag zou zijn en dat ook huiten beschouwing blijft dat de andere reden zou zijn ongeschiktheid. Evenwel staat het ook voor het ambtenarengerecht vast, dat het on gunstig oordeel over klagers dienst vervulling en zijn capaciteiten ertoe heeft geleid, dat is overgegaan tot verlening van ontslag wegens het be reikt hebben van de 55-jarige leeftijd. Hieruit Volgt, aldus het gerecht, dat bij gebruikmaking van de bevoegdheid tot ontslag niet een onredelijk of on- oirbaar motief heeft voorgezeten, doch de overtuiging, dat het gemeente belang er door zou zijn gebaat, indien klager werd ontslagen. „Wanneer niet vóór 1 Juli alom in den lande vrijwillig commissies van toezicht op het Ziekenfondswezen worden opge richt teneinde verspilling tegen te gaan, dan zal de overheid niet aarzelen om ln te grijpen". Aldus heeft volgens de „Tel." staatssecretaris Muntendam medegedeeld op de herdenking van het zilveren jubi leum der commissie van toezicht op het Ziekenfondswezen te Den Haag. De minister van Binnenlandse Za. ken, dr Dönges, sloot officiëel het van Riebeeckfeest. Bij de nationale dankdienst in het stadion heeft dr K. H. E. Grave- meijer aan elk der drie kerken, de Nederduits Hervormde Kerk, dé Nederduits Gereformeerde Kerk en dé Gereformeerde Kerk, een Bijbel aan geboden in de nieuwe vertaling, die onlangs is gereedgekomen. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Den Haag, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft gistermiddag een fraai, in zilver uitgevoerd model van de „dromedaris", het schip waar mee Jan van Riebeeck in Kaapstad landde, in ontvangst genomen. Telefonistenstaking in de V.S. 16.000 employé's van de „Western Electric Company" zijn gisteren in staking gegaan voor hogere lonen. Het telefoonverkeer in 43 Amerikaan se staten dreigt stil te komen liggen, aangezien de betrokken vakvereni ging heeft meegedeeld, dat haar 300.000 leden de staking zullen steunen. Ook in andere staten hebben em ployé's van „Bell" maatschappijen het werk neergelegd, zoals in Ohio en in New Jersey, waar 10.000 tele fonisten in staking' zijn gegaan. In Michigan, Nevada en Noord-Califor- nië worden ook stakingen voorbereid. GOESE RAAD VERGADERDE» 60 LANGE SECONDEN. Over records gesproken: de Goesa raad heeft gisteravond precies 00 seconden lang vergaderd en van die 60 seconden ging het ambtsgebed nog af. Het was een spoedeisende verga dering waarin een voorstel aan de orde kwam, n.l. tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-öravenhage. De opbrengst van deze lening zal worden gebruikt voor de financiering van de voor 195!» goedgekeurde woningbouw. De Islamietische godsdienstige ver eniging Nahdatul Ulama heeft in eea Zondag te Surabaja gehouden verga dering in principe besloten uit té treden als buitengewoon lid van de Masjumi. Op het congres van de Nah datul Ulama, dat eind April te Pa- lembang zal worden gehouden, zal dit besluit ter goedkeuring worden voor gelegd. Mede in verband met dit be richt nemen te Djakarta de geruchten toe, dat een splitsing in de Masjumi, de grootste politieke partij van In donesië, aanstaande is. Enkele bladen, zoals „Sinpo" en „Merdeka", hebbert reeds berichten gepubliceerd, afkom stig uit kringen van de Masjumi, dqt het uittreden van de afgetreden mi nister-president, dr Sukhnan, en da voormalige minister van Financiën, mr Wibisono, te verwachten is. FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR VLISSINGSE ARTSEN. De president van de Franse Repu bliek heeft de artsen H. C. A. Detmar en H. P. Veening te Vlissingen onder scheiden met een benoeming tot „Chevalier de l'Orde de la Santé Publique". Op 21 Februari van het vorige jaar kapseisde in de Wielingen de Franss trawler „Duc de Normandië". Op do kiel van het omgeslagen schip wisten zich twee leden van de bemanning ïn veiligheid te brengen. Zij werden op genomen door de „Flying Enterprise". Deze seinde naar Vlissingen om me dische bijstand. De genoemde artsen hebben zich tot Antwerpen met de beide slachtoffers bezig gehouden. En zijn erin geslaagd een hunner te red den. De onderscheiding werd hun gisteren medegedeeld door de consul van de Franse Republiek te Vlissin gen, de heer W. M. van Aller. Jubileum te Middelburg. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. Maas in dienst trad van de fa S. van Eennennaam Zn te Middelburg. De heer Maas heeft eerst gewerkt in deze zaak, toen het pakhuis gevestigd was aan de Veerse- singel, later in de Korte Noordstraat en tenslotte in het pakhuis aan de Korendijk. De jubilaris is gisteren hartelijk gehuldigd door de heer S. van Eennennaam als oudste firmant, die in zijn toespraak heeft gewezen op de verdiensten van de jubilaris. Hij dankte hem hartelijk voor al het geen hij de afgelopen 40 jaar voor de zaak heeft gedaan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Opklaringen. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Overwegend matige wind, draaiend van West naar Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1