qjs 380 jaar geleden schudde Vlissingen het Spaanse juk van zich. VORSTELIJKE TOCHT LANGS DE OEVERS VAN DE HUDSON. Groot enthousiasme voor onze Koninoin. PHILADELPHIA, centrum van handel en industrie. agina ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Op April zes „Een volk, rad ter hand en geneigd het doen aan het dreigen te knopen Zeeuwse Wandelingen LEESTAFEL Zondagsrust op Hijde Park Diepe indruk Voor een stapeltje schuldbekentenissen. iH335I |l!l|lllllll!l!l| CANADA kiIXOSTON stroma Route qp Zstsrdlw.5 April 1952 ATLANTISCHE, Kingston r&v Hyde-F^rk» WestpoimiJll ELEN mogen Neder- uitge- :cht ge le ver- ■t meer wegens inkrijk. :ld, zo lag een indie- •oenten stelling ekerke, een van dr aygens, He, teL in W.- middag door: 1195— nszand, luiden, Dijk te :ant J. duinen jper te nchem. W. naar trecht; e Kol- :ant te -15, per eide i>er 53idem KÖÖI- Uien Gewone lek; 3,60. en 78; 6; 562 kg. 7 kg. ipioma ei Mz., :iuk, J. Cten, J. Sta ve en W. penisse üjk. tegen- anaant l. van tegen- ivud- ep van Ver school werd Adrie Stoel, 1, Uien e Vos, ievens. yen de wer- ng der tai di- tn van lagere oonnjk efenci- neente de tiet ipioma uitge- en op- Kijks- 15254 155 a 11054 141 /4 1754 A ■m ■OA m •A 7554 it 3444 ►4 1+54 +4 45+4 79+4 4 4254 54 <?4 +4 39 '/2 iiu+4 54 2055 74+4 55 73+4 54 11554 +4 8354 ■A 48+4 19+4 H 64 20+4 19J4 Zaterdag 5 April 1952 Op April zesverloor Alva zijn Fles", volgens het bekende rijmpje, dat echter heel wat minder bekend is dan wat er aan vooraf gaat: „Op de eerste April verloor Alva zijn Bril". De verovering van Den Briel op 1 April 1572 is algemeen bekend, maar de meeste geschiedenisboeken zwijgen over wat er op de zesde April gebeurde: Alva's verlies van Vlissingen, waarvan het wapen een fles is. Daarom wil ik deze geschiedenis in onze Zeeuwse krant eens vertellen. Vlissingen was de tweede stad, die zich niet langer wilde onderwerpen aan de tirannie van Alva, die de rechten en pri vilegiën verkrachtte, de burgers ondraag lijke financiële lasten oplegde, meedogen loos de Bloedraad liet vonnissen en de ketters vervolgde. Maar Vlissingen was de eerste stad in Zeeland en van groot belang voor het verdere verloop van de pas begonnen strijd door zijn ligging bij de Scheldemond, die ook in 1944 nog zo belangrijk was, dat hiervoor zelfs Wal cheren onder water gezet moest worden. Bovendien had hier de bevrijding plaats door de burgerij, zonder hulp van buiten. Vooral sinds 1567 was de ontevreden heid onder de bevolking toegenomen. Toen was er n.L een aanslag op Walche ren gedaan, aan welks hoofd Jan van Marnix, heer van Toulouse stond, de broer van de bekende Marnix van Sint Aldegonde. Bij deze aanslag was ook be trokken Pleter Haeck, eens baljuw van Middelburg, maar wegens aanhang van de nieuwe leer afgezet. De aanval werd echter afgeslagen. Alva had streng gevonnist: de baljuws Rollema uit Middelburg en Johan Ypens uit Vlissingen werden afgezet, tal van voorname kooplieden werden afgezet, tal van voorname kooplieden en geestelijken verbannen, velen terechtgesteld en hun bezittingen verbeurd verklaard. Maar de uitgedrevenen hielden In het geheim briefwisseling met de vrienden, die hier waren achtergebleven, en gemeenschap pelijk zon men op wraak. Dit wist Alva heel goed. En hij be greep ook, dat Vlissingen een voornaam punt was doordat het de Scheldemond beheerste. Het was maar een klein zee stadje met zevenhonderd woningen en vier a vijfduizend inwoners, kleiner en ook armer dan Middelburg. Volgens de geschiedschrijver Hooft waren de Vlis- singers „een volk, opgewassen in vrijheid en luttel te verbeuren hebbende, voor namelijk scheepsgrauw, hetwelk altijd oplopend placht te zijn, rad ter hand en geneigd het doen aan het dreigen te kno pen". Vlissingen wordt versterkt. Deze zeehaven met zijn wallen en mu ren zal Alva nu maken tot een onneem bare vesting, tot de sleutel der Wester- schelde. Daarom moet Vlissingen nog beter versterkt worden en zoals hij bij meer andere plaatsen gedaan had (o.a. Antwerpen, Utrecht), liet hij ook hier een kasteel bouwen, tenminste hij begon er mee. De Italiaanse vestingbouwkundi ge Scipio Hampi, een trouw dienaar van hem, had de leiding. Behalve tot bouwen kreeg deze ook nog de opdracht het stads bestuur en de burgerij voor de plannen des konings gunstig te stemmenl Zo'n kasteel kon een dubbele dienst verrichten. Allereerst diende het tot ver dediging der stad, maar het kon ook een goed middel zijn om van hier uit op roerige burgers in bedwang te houden; dat kon voor de Vlissingers wel eens nodig zijn, want Alva vertrouwde ze niet. Toen de muren nog slechts vier voet hoog waren, viel de winter in, zodat het werk gestaakt moest worden, maar in het voorjaar van 1572 zou het met volle kracht hervat worden. Bovendien lagen er al ruim een jaar twee vendels (compagnieën) Walen onder bevel van de Heer van Beauvois in de stad, ongeveer 300 man, die Vlissingen onderdak moest geven. Gewoonlijk wa ren zulke huurtroepen van het minste allooi en als we dan weten, dat ze ook nog een sleep vrouwen en kinderen mee brachten, kunnen we ons wel enigszins de stemming der Vlissingers indenken. En dan komt daar het gerucht bij, dat er bovendien nog drie vendels Spanjaar den in de stad zullen komen, een gerucht dat waar blijkt te zijn: een paar dagen geleden zijn er kwartiermakers in d? stad gekomen om alles voor de inkwar tiering gereed te maken. Onder zulke omstandigheden breekt Pasen aan, de zesde April. Een gewichtige dag voor de Scheldestad met als resultaat: geen opbouw van het kasteel, geen Spaans krijgsvolk in de stad, maar vrijheid van Alva's dwangjuk. Daarover de volgende keer. L. v. W. Vlissingse strand wordt verbeterd. Reeds lang baart de vermindering van het Vlissingse strand de gemeentelijke en waterstaatsinstanties ernstige zorgen. Ge dacht is reeds aan het vernieuwen van het paalhoofd ter plaatse, waarvoor ook reeds op de gemeentebegroting gelden zijn uitgetrokken. Thans zijn de plannen in een vergevorderd stadium om te ko men tot een andere oplossing. De be doeling is het vermagerde talud nabij de laagwaterlijn op te hogen tot een strek dam van speciale constructie en de hier door ontstane inlage tussen Dam en Bou levard vol te spuiten met zand, zodat het huidige strand belangrijk wordt ver breed, „DE WITTE VROUW" door. Jan Mens N.V. Uitg. Mij „Kos- rrios", Amsterdam. Er is weinig bekend over het leven van Wendelmoet Klaasdochter van Monnikendam, de eerste vrouw in Nederland, die om haar geloofsover tuiging de brandstapel opging in da eerste helft van de zestiende eeuw en waarover Jan Mens thans zijn roman „De Witte Vrouw" heeft geschreven. Als de schrijver het tekort aan his torische gegevens aanvult met eigen fantasie, is dat niet zo heel erg. Hij tracht in zijn roman namelijk alleen maar de beweegredenen te schetsen, die haar de dood op de brandstapel deden verkiezen. Wie dit boek gelezen heeft, zal moeten erkennen, dat de schrijver daarin uitstekend is geslaagd. Als een heldin des geloofs, maar ook als een doodgewoon levend mens, die beeft voor God, wordt deze vrouw uitge beeld. En hoe mooi is zij getekend in haar hunkering naar het goede, dat het leven haar kan bieden. Nog een andere figuur speelt in de ze roman een rol; de schout Reyer Jans een man, die zijn overtuiging en zelfs zijn liefde voor Wendelmoet laat varen voor zijn rijkdom en hoge ambt. Tegenover de figuur van deze vrouw personifeert hij als „halve mens" onze eigen zwakheid. Onge twijfeld de beste roman, die Mens ooit heeft geschreven. „Die verhaal van Jan van Rie- beeck", getekend en in het Zuid-Afrikaans verteld door Piet Worm en aangeboden door de Nederlandse Bank voor Zuid- Afrika N.V. Dit boekje in zijn oranje-blanje- bleu kleurig bandje is pretentieloos, maar alleraardigst. Het is een ge schenk van de Ned. Bank voor Zuid- Afrika N.V. en bedoeld om „U enige genoeglijke ogenblikken te bezorgen en daarnaast de culturele en commer ciële banden te versterken". Voor die genoeglijke ogenblikken heeft Piet Worm ongetwijfeld gezorgd door zijn geestige tekeningen. En de versteve- ging van de banden tussen beide lan den moge meer zijn dan een commer ciële wens! Het mooiste gezicht op het mo derne Philadelphia met haar trotse wolkenkrabbers heeft men in het park. Achter dit park ligt Oud-Philadelphia, de wijk met beroemde historische bouwwer ken, waar nu nog volgens vele Amerikanen het hart van de natie klopt. Uk Na de rede van Koningin Juliana Bij de congresleden en in geheel Was hington heeft de rede van Hare Majesteit Koningin Juliana in het Amerikaanse Congres een zeker goede indruk gemaakt. Talrijke leden verzekerden ons, diep ge troffen te zijn door de intensieve wijze, waarop de Koningin zich bezig houdt met de bestaande internationale spanningen, en, wat meer is, zelf naar middelen zoekt deze te doen verminderen. Haar woorden, dat zij niet zo kortzich tig wenst te zijn om de congresleden te vragen in het bijzonder de belangen van Nederland in het oog te houden, zelfs niet die van Europa, doch de belangen van de gehele wereld, hebben de leden door de oprechtheid die er uit klonk, zeer getroffen. Een congreslid zeide: „Wij houden nu eenmaal van mensen, die ons komen ver tellen, dat zij bereid zijn voor de voile honderd procent hun aandeel in de lasten te dragen. Dat heeft uw Koningin ons letterlijk medegedeeld. Wij geloven dit en derhalve zal Nederland na dit bezoek nog meer onze sympathie hebben, dan dit thans reeds het geval is". Brand in korenmolen te Wissekerke Terwijl de brandweer Donderdagmid dag de riolering aan het doorspuiten was bemerkten enige brandweerlieden brand in de korenmolen van de heer M. Ver- hage. Enkele brandweerlieden renden ter stond om handblusapparaten en wisten, ondanks de verstikkende rook, de vuur haard, die zich bü de electromotor be vond, te vinden en de brand te blussen. De brandspuit, die zich aan het andere eind van het dorp bevond was spoedig ter plaatse, maar door het gebruik van twee handblusapparaten hoefde deze geen assistentie meer te verlenen. De zolder in de molen was reeds totaal zwart geblakerd. De heer Verhage, die achter in de mo len vertoefde, had de brand niet opge merkt. Met buitengewoon groot enthousiasme heeft het Amerikaanse volk ons Koninklijk Paar begroet. Direct bij aankomst al op het vliegveld Washing- fon, waar de reis officieel begon, was er een grote menigte op de been en de tocht van onze Konin gin met president Truman naar het Witte Huis (foto boven) was een ware zegetocht. En niet minder groot was het enthousiasme toen H. M. haar rede uitsprak voor het Amerikaanse Con gres. De toespraak duurde 28 minuten en moest herhaaldelijk onderbroken worden door het applaus en de kreten van bijval, die opstegen uit de Con greszaal en uit de galerijen, waar de menigte dicht opeengepakt zat. Op de onderste foto ziet men links achter de vorstin Allen B. Barkley, de vice- president van de Ver. Staten, en rechts de speaker van het Huis, Mr S. Reaburn. (De onderste foto is rechtstreeks via radio en telefoonlijnen van Washington naar het kantoor van Anpfoto te Amsterdam overgeseind. De bovenste foto kwam via Londen.) PHILADELPHIA, de plaats met meer dan 3 millioen inwoners, is de eerste stad, die Koningin Juliana en Prins Bernhard vandaag be zoeken. Deze stad, met haar imposante wolkenkrabbers, de deftige winkels, de theaters en de restaurants is een centrum van handel en industrie. Een brede waterweg, die de stad met de Atlantische Oceaan verbindt, is haar levensader en rijke kolenlagen en vruchtbare grond in de onmiddellijke nabijheid zijn haar bronnen van energie. Die jaloerse Amerikanen vinden de inwoners van Fhilidelphia nog even sloom tn conservatief als hun voorvaderen, die de stad 175 jaar geleden stichtten. Mis schien is hier wel iets van waar al zullen alle rechtgeaarde „Philadelphians" hier onmiddellijk tegen inbrengen dat zi) helemaal niet sloom zijn maar graag de kat uit de hoorn kijken. We zullen met klem betogen dat zj) met hun z.g conser vatieve ideeën toch maar heel wat gepresteerd hebben en Fhiladelphia tot de derde Stad va nAmerika hebben gemaakt, die een leidende rol speelt op het gebied van stad van Amerika hebben gemaakt, die epen, zijn zif in de weer tot 's avonds tien uur, wanneer iedereen onder de wol moet De beroemde Engelse Quaker, William Fenn, was de stichter van de stad. Hij Was het, die van Karei II van Engeland vrijwel het gehele tegenwoordige Penn sylvania kreeg toegewezen ln ruil voor «en stapeltje schuldbekentenissen, dat hij in de nalatenschap van zijn vader had aangetroffen. Snel breidde de stad zich Uit en jarenlang was ze toonaangevend in de V.S. Op 4 Juli 1776 kwamen de ge delegeerden uit de dertien oorspronke lijke koloniën bijeen om de Onafhanke lijkheidsverklaring te ondertekenen. Phi ladelphia was ook de stad waar ook de Amerikaanse grondwet werd opgesteld 3n in 1788 aangenomen. Een tijdlang was e stad zelfs de hoofdstad van de V.S. Oude glorie. Van deze glorie spreekt nog „Oud Philadelphia", de vroegere stadskern, waar nu volgens veel Amerikanen het hart van de natie klopt Het is een rustige wijk met vele gebouwen, die nog aan het koloniale tijdperk herinneren. Bén van de beroemdste historische bouw werken in dit stadsgedeelte is de Inde pendence Hall, waar nog de oude Vrij- heidsklok hangt. Even verder staat Car- pentier's Hall, waar de afgevaardigden der koloniën voor het eerst bijeen kwa men. En dan moeten we niet vergeten het kleine huisje van Betsy Ross, die de «erste Amerikaanse vlag vervaardigde. Inderdaad, in dit stadsgedeelte, waar nog tal van kerken en vergaderzalen staan, gebouwd door de eerste emigranten, leeft nog iets van de geest van de eerst.e pio niers. In het Noordwesten van de stad, waar de fraaie Benjamin Franklin Park way ligt, staat het Rodin-museum, het Stedelijke Museum van Philadelphia, dat Koningin Juliana als eregast zal ontvan gen. Daar zal zij één van de mooiste Amerikaanse schilderijen collecties kun nen bewonderen. West Point. Dan gaat de reis van ons vorstelijk paar verder naar West Point, waar Prins Bernhard een onofficieel bezoek zal brengen aan de Amerikaanse Militaire Academie. Schitterend ligt deze krijgs school aan de oever van de Hudson. De oefenterreinen liggen niet ver van het wijde hooggelegen plateau, dat in de wandeling de „vlakte" wordt genoemd en waar gewoonlijk de kleurige parades worden gehouden. Dit jaar viert West Point haar 150- jarig bestaan en het hoogtepunt van de feestelijkheden, die duren van Januari tot Juli is ongetwijfeld het bezoek van Prins Bernhard. Het leven van de cadetten op de krijgs school is zwaar. Een daverend kanon schot maakt de toekomstige officieren iedere morgen wakker en vanaf dit uur liggen. Kingston. Aan de Westelijke oever van de Hudson ligt Kingston aan de voet van het Catskille gebergte, dat een schit terende achtergrond vormt. In Mei zullen overal in het stadje honderd duizenden tulpen bloeien. Aan de gevel van het voornaamste hotel van Kingston wordt een groot spandoek aangebracht met de woorden „Vrede op aarde" en alle dienstertjes zullen zich deze weken in Hollandse kle derdracht steken. Dan zal de stad vol zijn van vreugde en feestgedruis en het hoogtepunt van de viering van het 300-jarig bestaan zal vandaag zijn, als Koningin Juliana het stadje be zoekt. „Het kan haast niet mooier", zeggen de inwopers van het plaatsje, want bet zijn juist Hollandse kolonisten geweest, die in het jaar 1652 op goed geluk de Hudson opvoerden en stroomopwaarts er gens op de Westelijke oever Kingston stichtten. En vandaag bezoekt Nederlands Koningin dezelfde plaats, waar stoere Hollanders ongeveer 300 jaar geleden zich onder barre omstandigheden een toe komst schiepen.... Ook dit stadje kent een bewogen ge schiedenis. Het „Senaatsgebouw", dat nog zo typisch Hollands aandoet, zag bin nen zijn muren de ondertekenaars van de grondwet van de staat New York. Tijdens de Amerikaanse Vrijheidsoorlog was het stadje de zetel van de staats regering. Rust. Morgen brengen Koningin Juliana en Prins Bernhard de dag in rust door op de villa van mevrouw Roosevelt in Hyde Park. Hyde Park, een prachtig zomerland- goed met golvend heuvelland en dichte bossen is gelegen aan de Hudson ten Noorden van New York. De villa is een eigenaardig gebouw van hout en natuur steen met een brede veranda. De veranda, waaraan talloze Amerikanen dierbare herinneringen bewaren, want hier ont ving President Roosevelt zijn gasten en het was deze veranda waarop hij stond te wachten, toen zijn vrienden en buren hem de verkiezingsuitslag kwamen mel den. In deze villa, waar generatie na generatie de Roosevelts woonden, en waarvan de ramen uitzien op de bossen en de velden tussen het huis en de rivier zal ons vorstelijk paar de Zondag in verdiende rust doorbrengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3