Driejarig bestaan van het Atlantisch Pact feestelijk herdacht TUNESISCHE KWESTIE NIET OP DE AGENDA? 84 miliioen voor de woningbouw SNIPPER NIEUWS Haagse briefbom be vatte trotyl Oriënterende besprekingen thans begonnen installatie van burgemeester Laurense te Oosterland terke l(a 75), PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koninklijk paar drukte 2000 handen Medeleven en medelijden Laat alfred van sprang het K( Koningin bood President Truman het kleine carillon aan Consumenten moeten fruit leren Kennen. instrumentale concerteerde te Middelburg VERRE voor- 1952, uur, in let pen: jin aan a 41e, 139.20 erf en Itje aan Iraat A jc.a. (aarden. 2 ge- chuur- 169. pril, 10 April ten loemde pai 35, Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bfl geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2140 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 5 ATltii, 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.04 u„ onder 19.23 u. Maan op 15.07 u., onder 4.48 u. Hoogwater Zondag 6 April: Vlissingen: 12.09 u. 1.43 m., u. m. Terneuzen: 0.04 u. 1.39 m., 12.34 u. 1.64 m. Wemel- dinge: 1.03 u. 1.05 m., 13.32 u. 1.37 m. Zierikzee: 0.44 u. 0.88 m., 13.19 u. 1.18 m. dan met een lach en een grapje gedaan hebben, toch heeft hij allen die de afgelopen dagen zijn lezing in Middelburg of Goes hebben gehoord, geconfronteerd met de oorlog, de oor log in Korea waar ook Nederlandse soldaten vechten. Hij deed dit niet sen sationeel, niet „vanuit de hoogte van zijn oorlogscorrespondentschap", maar wel met dat tikkeltje bravour, dat on getwijfeld ook het Nederlandse batal jon daar op Korea zal kenmerken. Ech ter, de meesten van zijn hoorders zul len onder die bravour ook de ernst on derkend hebben. Oorlog is geen spel letje en Alfred van Sprang weet dit beter dan de meesten van ons. Hij heeft hun leven geleefd in de schut- tersputten en tijdens de patrouilles, achter het front en ook in de voorste linies. Hij weet wat medelijden is, om dat hij in werkelijkheid medegeleden heeft. En omd'at hij het medelijden kent, kent hjj ook het .medeleven. Neem slechts dit ene voorbeeld: gister avond sprak hij ergens op de Zuid- Hollandse eilanden. In. het plaatsje woont ook een oud Indië.-soldaat, een jongen die gewond is geraakt en nu al jaren niet van zijn bed kan komen. Deze hoorde dat Alfred van Sprang zou komen en hij schreef hem: „Kom alsjeblieft eerst een poosje bij mjj pra ten. Ik kan nu eenmaal niet komen en dat spijt me zo ontzettend!" Alfred van Sprang heeft een kwartiertje bij hem zitten praten: door dit blijk van mede leven heeft een gewonde soldaat zich weer een ogenblik mens gevoeld en geen verschoppeling van de maat schappij. Dat is meeleven! OREA IS VER WEG. We lezen er op het ogenblik weinig meer van in de kranten. We vreten dat er nog oorlog is en dat er nog altijd vredes onderhandelingen aan de gang zijn. Maar hoe het er mee staat weten we eigenlijk niet. Het kan ons trouwens piet schelen want het is'ver van ons bed! En dat Nederlandse bataljon, och... daar maken we ons ook niet erg druk Om. We hebben zo wel eens gehoord dat het niet de allerbesten zijn, die paar Korea trekken, jongens die moei lijkheden thuis hebben of met hun lOieisje of zelfs die op niet al te goede voet leven met de justitie. En op zijn beBt geloven we dat het een stel avon turiers is. Als ze daar opvallen door hun dapperheid en van de Amerikanen een of andere onderscheiding krijgen, dan zijn we er trots op, alsof we die zelf verdiend hebben, maar verder gaat ons meeleven toch meestal niet! Inderdaad, er schuilen vreemde ele menten onder die Nederlanders daar in Korea. Dat is echter geen reden voor ons om wat hooghartig af te keren, er hoogstens wat medelijden mee te heb ben dat is een reden om ons te scha men! Daar in Korea vechten troepen van de Ver. Naties voor onze vrijheid, kereft zij d^ar een agressor, die het ook op ons gemunt heeft. Want niemand make zich illusies: had men het com munisme daar geen halt toegeroepen, dan had dat communisme een ander slachtoffer gezocht, misschien in het Verre Oosten, misschien ook in Europa. Duitsland misschien of Nederland. Dan hadden wij misschien dat intense leed te doorstaan gehad, dat nu de Zuid- Koreanen ondergaan. Naar die strijd, die oorlog ook voor ons, sturen wij soldaten nu ja, die het hier in Nederland toch niet kun nen houden, die in de Nederlandse maatschappij een beetje mislukt zijn. Dat is fout! Nederland heeft een leger ter verdediging van zijn vrijheid. In de tegenwoordige wereld is het nu een maal zo, dat die vrijheid niet maar al leen bedreigd wordt als de vijand aan de grens staat. Die vrijheid wordt ook in Korea bedreigd. Dus is Nederland verplicht alles te doen wat het kan om die vrijheid te verdedigen. Als het goed was zou het daarheen zijn beste troepen moeten sturen, zijn beroeps- personeel, dat immers het best ge traind is naar men mag veronderstel len. JLT DOET MEN het met een'stel vrjj- t n willigers af. Ze doen het uitste kend, daar niet van. Maar op zijn minst zou de legerleiding, zou het ge hele volk, hun dan toch de eer moeten geven die hun toekwam. En daar ont breekt heel veel aan. Als die Korea- soldaten sneuvelen wordt hun vrouw hier met een schamel pensioentje afge scheept, en als ze terugkomen zit men eigenlijk een beetje met ze in de maag. Ze worden hier of daar ondergebracht in de hoop, dat ze zich voortaan zoet zullen houden. En van hun ervaring profiteren dat komt helemaal niet bij de legerleiding op. In dit alles demonstreert zich het verschil tussen medelijden en mede- levén. Na zo'n causerie en vooral na zo'n Korea-film hebben we allemaal wel een beetje medelijden. Maar mor gen zjjn we het weer vergeten en tot medeleven komt het maar zo heel zel den. En zo lang dat niet anders is, zo lang de burgers niet pal achter de sol daten staan zo lang geven we blijk dat we nog niet beseffen in welk ge vaar we verkeren. En van hoe groot belang de strijd van die soldaten op Korea is. Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan Washington bracht gisteren twee hoogtepunten. Daar was allereerst de viering van het 3-jarig bestaan van het Atlantisch Pact, ter gelegenheid waarvan zowel Koningin Juliana als President Truman het woord voerden. Later op de dag vond onder grote belangstelling de aanbieding plaats van het kleine carillon, dat door President Truman werd aanvaard. Tijdens een Donderdag avond gehouden receptie zijn aan het koninklijk paar niet minder dan 2000 personen voorgesteld. Nadien werd op zeer ongedwongen wijze gedineerd in de ambtswoning van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Vrijdag werd o.m. op de Nederlandse ambassade een druk bezochte receptie gehouden voor de Nederlanders. volksliederen op het carillon. Hij werd door H. M. persoonlijk gecomplimen teerd. BIJ DE PERS. Voor het eerst is de Koningin in ge zelschap van de Prins en minister Stikker aanwezig geweest bij de pers conferentie, die een buitengewoon ge animeerd verloop had. H. M. maakte bij die gelegenheid enkele opmerkin gen, die grote instemming verwekten bij de aanwezige journalisten. Minister Stikker beantwoordde na vertrek van het koninklijk paar vele vragen. Van schoolkinderen uit Washington heeft de Koningin tal van brieven meegekregen, bestemd voor de Prin sessen. Vele brieven bevatten invitaties om ook een bezoek aan Amerika te brengen. In haar toespraak in. Constitution Hall, waar het 3-jarig bestaan van het Atlantische Pact werd gevierd zei H. M. o.m., dat zjj de N.A.V.O. slechts met één pact kan vergelijken, n.l. dat van het Romeinse keizerrijk rond de Mid dellandse Zee. De Koningin wees erop, dat de Navo-landen een vrijwillige ge meenschap vormen, hetgeen nooit een bedreiging kan vormen voor de buiten wereld. Het Pact moet niet alleen de vrede bewaren, maar ook de vrede winnen, zo vervolgde H. M. President Truman verklaarde in zijn rede, dat de N.A.V.O. een instrument van de vrede is en dat de aangesloten landen geen nieuwe oorlog willen. Wij willen de oorlog uitschakelen, zo zei Truman en de krachten van de mense lijke vooruitgang vrijmaken. Ook Acheson, Averall Harriman en generaal Omar Bradley voerden het woord. AANBIEDING CARILLON. In Meridia Hill park werd later op de dag door H. M. de Koningin het kleine carillon, dat door een groot ca rillon zal worden gevolgd als dank voor de Amerikaanse hulp aan Neder land, aan President Truman aangebo den. Ook daarbfj hield H. M. een toe spraak, waarin zij opnieuw uiting gaf aan do waardering voor hetgeen Ame rika na de oorlog voor de getroffen landen heeft gedaan. President Truman zei in zijn dankwoord, dat geen ge schenk beter de harmonische betrek kingen kon symboliseren, die altijd be staan hebben tussen Nederland en de V.S. Ook herinnerde de president aan de brief die hij van H. M. de Koningin destijds ontving en waarin zij haar be^ zorgdheid uitsprak over het -Vluchtelin gen-probleem. De Mechelse beiaardier dr Kamiel Lefevere speelde de beide BOUW VAN 3000 WONINGEN VOOR MILITAIREN. Overleg tussen de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting en de staatssecretaris van Oorlog heeft ge leid tot overeenstemming omtrent de bouw van ongeveer 3000 woningen ten behoeve van het personeel van de mi nisteries van Marine en Oorlog, door toepassing van duplex-bouw wellicht op te voeren tot een aantal van 3200. Er zal naar worden gestreefd, het beroepspersoneel met de gezinnen zo veel mogelijk in of nabij de standplaats een woning te verschaffen. De Nederlandse minister van Defen sie, ir C. Staf, en de chef van de gene rale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan generaal Eisenhower in diens hoofdkwartier te Parijs. DE VEILIGHEIDSRAAD WEER BIJEEN. ER WERD NOG GEEN BESLISSING GENOMEN. In de Veiligheidsraad is gisteren gesproken over het al of niet op de agenda plaatsen van de klacht, die Pakistan wil indienen tegen Frankrijk betreffende de Tunesische kwestie. De Amerikaanse afgevaardigde heeft ver klaard zich van stemming te onthouden. Engeland zal zich tegen het plaatsen van de kwestie-Tunis op de agenda verzetten. Waarnemers geloven, dat de Raad de klacht niet in behandeling zal nemen. De vertegenwoordiger van Frankrijk zei, dat behandeling van de kwestie door de raad ernstige gevolgen kan hebben in Tunesië en de aangrenzende gebieden. Hij meende, dat zijn land ge noeg blijk heeft gegeven van goede wil om de kwestie te regelen, inmiddels hebben de twee uitgeweken Tunesische ministers zich tot Zweden, Noorwegen en Nederland gewend met verzoek om dringende steun aan de zaak in de Vei ligheidsraad. De Raad heeft inmiddels SPOEDIGE TOEWIJZING AAN DE GEMEENTEN. In de eerste drie weken van ver krijgbaarstelling is reeds voor een be drag van II miliioen gulden aan rente- spaarbrieven voor de woningbouw ge plaatst. De totale opbrengst van de drie woningbouwleningen is daarmee gestegen tot 84 miliioen. De kaarten, waarop de inschrijvers voorkeur voor bepaalde gemeenten uit spreken, komen thans binnen en wor den gesorteerd. In de eerstvolgende 2 weken zullen de gemeenten bericht ontvangen van het bedrag, dat bij voorkeur zal worden toegewezen. ï'i rj A DALENDE WERKLOOSHEID. Het aantal mannelijke werklozen daalde In Maart van 166.016 tot 145.387. Deze daling hangt samen met het sei zoen. Dit jaar nam de werkloosheid sterker af dan in Maart 1951. Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag heeft zich een gecompliceerde autobotsing voorgedaan. De bestuurder van een personenauto werd zwaar ge wond, terwijl zijn wagen volkomen vernield werd. De geit Sonja van de heer J. Kuiper te Hoorn schonk het leven aan een vierling. Een dergelijke gebeurtenis behoort tot de zeldzaam heden. Met de tunnelbouw bij Vel- zen is gisteren een begin gemaakt. Het werk zal anderhalf jaar duren. Gis termorgen is de Kleidijk langs de Oude IJssel bij Doesburg plotseling bezwe ken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Argentinië zal binnenkort een nieuwe basis vestigen in het Zuidpoolgebied. In Frankrijk zijn vier Israëliërs uitgewezen. In de V.S. zijn 6 communisten tot gevange nisstraf veroordeeld wegens activiteit gericht op het omverwerpen van de regering. In West-Berlijn zijn de af gelopen 24 uur 50 personen overleden tengevolge van de griepepidemie. het debat verdaagd zonder een beslis sing te hebben genomen of deze aan gelegenheid in een volledig debat zal worden besproken. MISLUKTE OVERVAL TE HAAREN. Gistermiddag heeft een individu de omgeving van Haaren en Oisterwijk in rep en roer gebracht door een overval te willen plegen, welke echter door samenloop van omstandigheden is ver hinderd. Bij de vrouw G. vervoegde zich een vreemdeling, die plots voor haar stond en haar met een revolver bedreigde. Op haar hulpgeroep schoot een buur man toe, waardoor de indringer blijk baar zo zeer van zijn stuk werd ge bracht, dat hij wegvluchtte. Na een speurtocht met politiehonden door de uitgestrekte Oisterwijkse bos sen, heeft men een jonge man gearres teerd, die van de overval verdacht wordt. DE ONTPLOFFING TE WALSUM. Vrijdag is in een cellulosefabriek te Walsum in het Ruhrgebied een houder met vloeibaar chloor ontploft. Het gas doodde bijna onmiddellijk vier man nen, die in de nabijheid van de houder werkten. Drie personen worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk al vluchtend in de Rijn terecht gekomen en verdron ken. Bij 200 mensen hebben zich min of meer ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Ruim honderd zijn in het ziekenhuis opgenomen. Acht hunner verkeren in levensgevaar. Wie trad ia Amsterdam als tolk op? De briefbom, bestemd voor het hoofd van de Duitse onderhandelaars met Joodse organisaties te Den Haag be vatte de zware springstof trotyl. De bom was met droge batterij en ontste king zeker ongeschikt om te ontplof fen en zware schade te veroorzaken. Aldus een rapport van pyrotechnische deskundigen van een laboratorium te Delft. Twee Duitse politiedeskundigen zjjn uit Bonn te Den Haag aangekomen om getuige te zijn van het onderzoek hier te lande. De mogelijkheid van verband tussen de aanslag op bondskanselier Adenauer en de Haagse affaire wordt onderzocht. Het onderzoek naar de afzender(s) wordt met volle kracht voortgezet. Merkwaardig is, dat in de briefbom een in het Frans gesteld getypt pamflet mee gestuurd werd, dat woordelijk gelijk is aan de op 30 Maart uit Genève aan vier Parijse dagbladen gestuurde brieven van de „Organisation des Partisanes Juives". In die brief neemt deze organi satie de verantwoordelijkheid voor de aanslag op Adenauer op zich. Een onderzoek te Amsterdam naar de afzender van de briefbom heeft nog niet veel aan het licht gebracht. Een loket-beambte van het hoofdpostkantoor meent zich te herinneren, dat een Frans sprekend man zich Maandagmorgen aan het loket vervoegde en daar postzegels van diverse waarden, alsook een van veertig cent kocht. De loketbeambte verstond deze klant niet. Iemand uit het publiek trad als tolk op en verklaar de later niet te geloven met een Frans man te doen te hebben gehad, „omdat de man zo slecht Frans sprak". De po litie zoekt deze tolk. De gemeenteraadsverkiezingen te Londen zijn een grote overwinning voor de Engelse socialisten geworden. De conservatieven bezetten tot op he den evenveel zetels dan de labourpar- tij. Zij verloren echter 26 zetels, ter wijl Labour ook beslag legde op de ze tel van de enige liberale afgevaardig de. DE R.T.C. MET DE WEST. Gisteren is de tweede plenaire zitting gehouden van de Ronde Tafel Confe rentie met de West. Daarbij zijn de algemene oriënterende besprekingen geopend over het werkstuk. In een communiqué, dat na afloop werd uitge geven, werden enkele bijzonderheden bekend gemaakt. De vice-voorzitter van de Neder landse delegatie mr H. Mulderije, heeft in een uitvoerig betoog het voorlopige standpunt van deze delegatie ten aan zien van het werkstuk uiteengezet. Hij zei, dat Nederland in het algemeen in stemde met de opzet van het werkstuk als basis voor de besprekingen. Mr Mulderije heeft tevens gewezen op de punten, waarop de Nederlandse dele gatie een afwijkend standpunt in neemt. De Surinaamse delegatie is nog bezig haar standpunt te formuleren. De delegatie van de Antillen is van me- Geallieerde stafoefening. Veldmaarschalk Montgomery zal Maandag de grootste stafoefening sinds de oorlog leiden. De tactische oefening zonder troepen omvat de toewijzing van taken en het maken van plannen voor het geval van een aanval uit Oost-Europa. Hoge officieren van alle drie dienstonderdelen uit tien landen, w.o. Nederland, nemen deel aan de oefening, die vier dagen zal duren. ning, dat niet van meet af elk land zijn standpunt moet bepalen, maar dat de opinies gemeenschappelijk dienen te worden gevormd. De Antillen willen gaarne deel uit blijven maken van het Koninkrijk. DRIE DODEN BIJ ONTPLOFFING TE OIRSCHOT Bij het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide zijn gisteren een man en. twee kinderen om het leven gekomen, vermoedelijk doordat een landmijn exploideerde. De slachtoffers zijn de 27-jarige A. de Hommel, de 7-jarige Elisabeth Fruymboom en haar 4-jarig zusje An- tonie. De vader der beide kinderen werd zwaar gewond naar een zieken huis te Eindhoven overgebracht. Allen waren afkomstig uit het woonwagen kamp in de buurt. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaats- examen theologie de heer A. Nagel- kerke te Wolfaartsdijk. Het Zuid-Afrikaanse stadje Middelburg bestaat morgen 100 jaar. De naam werd gegeven door de betrekkingen, die men destijds onderhield met de Zeeuwse hoofdstad. De foto geeft een overzicht van het stadje, zoals het er tegenwoordig uitziet. NIET IN EIGEN KRACHT DE TOEKOMST TEGEMOET. Motorgeronk en paardengetrappel ter verwelkoming. Met een escoi e van daverende motoren, knetterende bromfietsen en trappe lende paarden ueeft de gemeente Oosterland gistermorgen omstreeks half twaalf aan de grens van de gemeente haar nieuwe burgemeester, de heer S. W. A. Laurense en zijn gezin ontvangen. Na hartelijke woorden van welkom zette de fleurig versierde en originele stoet zich in beweging naar het dorp, dat een vlaggenzee was en waarvan de bewoners in feeststemming wachten op de Komst van nun nieuwe burgemeester. Jong en oud, klein en groot hebben burgemeester Laurense in een spontaan en uuoundig feest een onvergetelijke ontvangst bereid. Een nieuwe episode is in het gemeentelijk leven van Oosterland begonnen; een burgemeester con fronteerde zich met een nieuwe gemeente. En het waren de slotwoorden uit zijn instaUatiereue: „Rustig ga ik thans mijn nieuwe toekomst tegemoet! Niet in eigen kraent, maar met de bede en in het vertrouwen, dat God mij wijsheid en Kracnten scnemte om mij aan de belangen dezer gemeente te wijden, aan vaard ik het ambt van burgemeester der gemeente Oosterland", die deze confrontatie de diepste zin gaven. Het hele dorp was samengestroomd op het jn.erkplem, toen de stoet aan kwam. Een gejuich ging op en even later zette het Chr. zangkoor V.Z.O.S. zijn welkomstlied in. INSTALLATIE. Een speld kon men horen vallen, toen het plechtige ogenblik was aan gebroken waarop wethouder C. M. Zeyler burgemeester Laurense zijn ambtsketen omhing. Na de ernstige woorden van wetnouder Zeyler hield de burgemeester een rede, die aller eerst zijn ootmoedige dank jegens God betuigde, die alle dingen bestuurd „en door Wie", zo voegde burgemeester Laurense er aan toe, „ik mij tot het thans te aanvaarden ambt geroepen acht". Na dank gebracht te hebben aan H. M. de Koningin, richtte de heer Laurense zich tot oud-burgemeester A. C. v. d. Have, wiens oom en grootvader gedurende 100 jaar Oosterland be stuurden. Sprekend, tot de raad vroeg de nieuwe burgemeester een goede me dewerking en samenwerking m een uitstekende sfeer. De burgemeester dankte de burgerij voor de uitbundige ontvangst en sprak als zijn overtuiging uit, dat hij zich gedragen zal voelen door het vertrouwen en de sympathie van de inwoners. Daarna spraken, het oudste raads lid, de heer C. J. Zoete, oud-burge- Jubilerende bond van fruithandelaren meent: In verband mei nel Za-jang jubileum heeft de alg. bond van handelaars in groenten en fruit besloten een irunactie ie organiseren, welke actie niet alleen de fruitverKoop zal moeten stimuleren, doch ook het .-Nederlandse publiek op de noogte zal brengen van de verscneidene frunsoorten, die er zoal te koop zijn. Voor een gering bedrag zuilen de Huis vrouwen een album Kunnen kopen waar in plaatjes geplakt kunnen worden van verscneiaene lïuitsoorten. Voor iedere gulden, die een huisvrouw aan groenten of fruit besteedt, krijgt ze een plaatje. Wie het eerst zo'n album vol ledig heeit en het, voorzien van een pak kende slagzin naar een notaris in Den Haag opstuurt, heeft kans een flinke prijs te winnen. De actie wordt gesteund door het Cen traal Bureau v. d. Tuinbouwveilingen, de Ned. Fruittelers Organisatie en de Ned. Heide Mij. Een percentage van het netto- •rendement van deze actie zai afgedragen worden aan het Nederlandsche Koode Kruis. Aan de actie, die van 1 April tot 31 Juli duurt, zullen alle georganiseerde handelaren dus ook Chr. en R.K. kunnen deelnemen. Op een persconferen tie te Goes waar de heer C. Oele boven staande vertelde, was ook aanwezig wet houder A. Buijs, die een gelukwens uit sprak en de jubilerende bond succes met de actie toewenste. Minimumprijzen voor garnalen. Het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft voor garnalen minimum verkoopprijzen voor de vissers vastge steld, welke met ingang van 7 April 1952 zullen gelden. Voor garnalen, bestemd voor export- doeleinden, bedraagt de minimumprijs 60 cent per kg., voor garnalen, be stemd voor het binnenland, d.w.z. han dels- en pellerijgarnalen geldt een mi nimumprijs van 50 cents per kg. De bijdrage van de vissers in het garna- lenvissersfonds, dat is ingesteld om deze minimumprijzen te kunnen hand haven, is vastgesteld op 3 procent van de opbrengst. inecaiti vun uer Have, een familielid, de burgemeester van Bruinisse, de heer Michaëlis, ds Radstaker, namens de kerken, de oud-burgemeester van Brui nisse, de heer W. D. v. d. Berg, namens de vriendenkring van Burgemeesters en Secretarissen, de heer van Oosten, namens de oud-collega's van de nieuwe ourgemeester op het Dep. van Binnen landse Zaken, maj. W. H. v. Balie- gooyen de Jong, commandant van de Rijkspolitie, de heer J. Kwaak, dijk graaf van het waterschap Ooster- en oirjansiand en anderen. Terwijl burgemeester Laurense later de scholen bezocht en men hem in Sir- jansland later een even spontane ont vangst bereidde als in. Oosterland, ver maakten de inwoners van dit dorp zich met hinderwedstrijden voor motoren en bromfietsen, ringrfjderijen op paar den en gymnastiekdemonstraties. 's Avonds werden eveneens feeste lijkheden gehouden. Het was een uitstekend programma dat de Vereniging voor Instrumentale Muziek gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg bracht. Er viel veel goeds te genieten en afgezien van enkele onregelmatigheden slaagde het orkest onder leiding van de heer Joh. H. Caro er m de werken, die allen aezelide geest ademden met elan en overgave uit te voeren. Was er hier en. aaar tijdens het spelen van Symphonie no. 33 (bes groot) van W. A. Mozart onder de orkestleden soms enige aar zeling' te bespeuren, tijdens de uitvoe ring van Concèrt no. 1 op 33 (a klein) van Saint Saens bereikte men een hoogtepunt. Dit concert, waarvan Sa muel Brill de cello^soio speelde is een dynamisch bewogen stuk met sterke spanningen. Van net begm tot het eind waren we geboeid door muziek van noog gehaite. En het is zowel het or-, kest ais de solist, die in een goed even wicht met eikaar speelden, die we lof toe zwaaien. Niet minder indruk maakte het concert in d groot van Haydn. Ook na atioop van du stux was het de cello-soiist, Samuel Brill, die een spontane ovatie in ontvangst moest nemen. Rest ons nog te zeggen dat ae uit voering van de Ouverture van de ope ra: „La clemenza dl Trio van Mozart, een stuk met verrassende tegenstellin gen, en het poëtische Lied aes Sand- mannchens una Aoendségen aus Han sel und Gretel, slechts weinig onder deden voor de reeds genoemue uitge voerde composities. DE NIEUWE ATLANTISCHE RAAD BIJEEN. De op de bijeenkomst van de Noord- Atlantische Organisatie te Lissabon gevormde nieuwe Atlantische Kaan is Vrijdag voor de eerste maal te Londen bijeengekomen. Generaal Gruentlier, Eisenhowers plaatsvervanger verklaarde,, dat hij ge loofde, dat de te Lissabon gestelde cij fers vier duizend vliegtuigen en vijftig divisies tegen het eind van 1952 be reikt zouden worden. DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog weer met nu en dan wolken velden. Zwakke tot matige Zuid-Ooste lijke wind. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1