„Laat het mensdom de boeien van eigen belang en tyrannie afwerpen" Urkers in Argentinië schandalig bedrogen 1 SNIPPER NIEUWS KXJML-ratnp en bomaanslagen het werk van geheime organisatie? Folitiedierenbeschermers congres seren in Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koningin Juliana tot het Amerikaanse congres: Of*** of* Atlantische vrede moet de weg banen voor de wereldvrede Belgische reder een zeer onbetrouwbaar mens Indonesische regering beëdigd Geen directe aanwijzingen, maar toch volgt een onderzoek* Geref. Kerk te Terneuzen weer in gebruik Eindies Chr* Lagere Landbouwschool te Middelburg Tien jaar voor moordenares van Keesje Schreurs. Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor i Goes, L. Vorststi'. 90, Tel. 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2139 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 4 AFajIT, 1952 Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.07 u., onder 19.21 u. Maan op 13.53 u., onder 4.36 u. Hoogwater Zaterdag 5 April: Vlissingen: 11.09 u. 1.22 m., 23.36 u. 1.17 m. Terneuzen: 11.35 u. 1.44 m., u. m. Wemeldinge: 12.27 u. 1.20 m., u. m. Zierikzee: 12.13 u. 1.04 m„ u. m. iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wij kunnen niet hopen op betere tijden, tenzij bet mensdom als geheel zqn boeien afwerpt, niet slechts die van tyrannie en totalitarisme, maar ook die van eigen belang, vooroordeel, tekort aan begrip en gebrek aan ver trouwen. Het is duidelijk, dat de mensheid, wanneer deze vernietigd zijn, het welbehagen van een leven in gerechtigheid en veiligheid zou kunnen uitstralen en een begin zou kunnen maken voor een betere wereld en voor een volledig gemeenschapsleven. De mensheid in nood moet voor een groot deel op uw juist oordeel vertrouwen om uitkomst te krijgen. Laten wij allen ons uiterste best doen. Laat ons de rest aan God overlaten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken om derwille van de goedwillenden en dapper strijden den, die erin wonen. Met deze woorden besloot H. M. Koningin Juliana haar rede, die ze gistermiddag voor het Amerikaanse Congres te Washington heeft gehouden. De Koningin begon met haar dank baarheid uit te spreken voor de harte lijke ontvangst, die het koninklijk paar in Amerika ten deel is gevallen. Het Nederlandse volk herinnert zich met diepe eerbied, aldus H. M., uw dappe ren, die hun leven offerden, overal waar wij zij aan zij hebben gestreden. Zij zei verder, dat men in Nederland dankbaar is voor de wijze, waarop de V.S. na de oorlog begonnen zijn met de hulpverlening aan de getroffen landen. H. M. verzekerde het Congres, dat Ne derland aan Amerika steun wil geven, wellicht in een luttel bedrag aan geld of goed, maar veel in de vorm van goodwill. De Koningin wees op de groeiende kracht en eenheid van het democrati sche Europa en zei, dat slechts een grootse supra-nationale visie eens de uitweg zal vinden uit de algemene angst voor oorlog en vernietiging. BEGRIP EN VERTROUWEN. Ik hoop van ganser harte, zo ver volgde H. M., dat eens de moderne pro ductievermeerdering, nu opgeëist door de herbewapening, omgezet zal worden in één, die tegemoet zal komen aan de eisen van reusachtige ontwikkelings- Er schuilt naar onze mening een uitermate gevaarlijk element in de rede, die Ds R. Dijkstra voor de Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft uit gesproken als voorzitter van de Her vormde Raad voor Kerk en School en ter toelichting van het advies van deze raad in de kwestie-Hardegarijp. Het is het element öf.... öj! „Thans dient de synode uit te spreken zo vroeg hij dat het haar diepe ernst is met de kerstening van het gehele onder wijs öf dat zij zich uitsluitend stelt achter de Chr. school." Deze keuze: öfof, is reeds zo vaak in de geschiedenis gesteld en vele malen was die keuze geen echte keuze, omdat niemand er behoefte aan gevoelde te kiezen. „Mussert of Moskou!'' was eens de leuze, maar men heeft geen van beide gekozen, omdat men geen van beide wilde! Zou men de keuze, waarvoor Ds Dijkstra da spnode stelt, moeten maken, dan kan de beslissing niet moeilijk zijn. Een kerk die zich UITSLUITEND met de Chr. school bezig houdt of laten we het liever breder stellen: een kerk die zich uitsluitend met de Chris tenen bezig houdt, heeft haar roeping misverstaan. Gods Woord bewaren èn Gods Woord uitdragen dat is de taak van de kerk. Het een zowel als het ander. Het bewaren door het bij eenbrengen en het bijeenhouden der gelovigen èn het uitdragen door aan de wereld die God niet kent en dik wijls niet kennen wil, Zijn evangelie, Zijn goede boodschap te verkondigen. Gelukkig behoeft de kerk die keuze, die Ds Dijkstra stelt, niet te maken. Hij weet zelf ook wel dat het niemands bedoeling is dat de Hervormde Kerk of welke andere kerk ook zich enkel en uitsluitend achter de Chr. school stelt. Ook hier moet het èn.... èn in de plaats komen van het öf.öf. Het bewaren èn het uitdragen. Het bewaren van de Chr. levensstijl in de Chr. school èn het uitdragen van het evangelie op de openbare school. Maar.hier schuilt juist de moeilijkheid: die Chr. levensstijl is in het geding. Dat weet Ds Dijkstra ook heel goed en anders had hij het in de toespraak van prof. van Niftrik kunnen horen toen deze na hem sprak over de latente spanningen, die hem brachten tot zijn geruchtmakende re devoering in Utrecht. Het gaat om de vraag: dient een kind van Christelijke ouders opgevoed te worden in een specifiek Christelijk milieu opdat het later, in de nu eenmaal niet Christe lijke maatschappij, zijn roeping als Christen: het uitdragen van Gods blij de boodschap in woord en daad, te beter kan volbrengen? Of is die spe cifiek Christelijke opvoeding niet no digKan men uolstaan met de kinde ren-van de gelovigen tezamen met de ongelovigen op te voeden in een sfeer, die wel kerstenend is, maar niet ge kerstend. Dat lijkt ons de juiste probleem stelling, omdat in deze vraag de ach tergrond van de spanning ligt. Wij hopen dat de synode zich niet ver wart in het öf.öf van Ds Dijkstra, maar dat zij hierover een duidelijke uitspraak doet. OVERWINNING VOOR ADENAUER. Bondskanselier dr Adenauer heeft opnieuw een gemakkelijke overwin ning in de Bondsdag behaald, toen de socialistische oppositie hem in een ze ven uren durend debat ervan wilde betichten, dat hij bij de jongste be sprekingen in Parijs de Duitse wens naar een herstel der Duitse eenheid niet krachtig genoeg had verdedigd. Ofschoon in voorgaande dagen ook woordvoerders van de regeringscoali tie en van Adenauers eigen partij er blijk van hadden gegeven, dat zij zich zorgen maakten over een achterstelling van de Duitse eenheid bij de Europese integratie, bleef ook nu de coalitie de kanselier als één man trouw. De coalitie heeft de overtuiging uit gesproken, dat zowel de nota der Sow- jet-Unie als het antwoord van het Westen belangrijke bijdragen vormden tot het verkrijgen van opheldering over de mogelijkheid om de eenheid te hereiken. De socialisten hadden een voorstel ingediend om de regering te verzoeken slechts zulke overeenkomsten met het Westen te tekenen, die de bondsrepu bliek de mogelijkheid zouden doen be houden ten allen tijde uit zichzelf op het begin van onderhandelingen der vier bezetters over de eenheid aan te dringen. Dit voorstel werd afgewezen. projecten. De algemene instelling van hulpvaardigheid jegens de wereld vindt, zo ergens, dan toch zeker zijn oorsprong in de V.S. Indien deze gees- tesinstelling zijn kans krijgt, zal deze voeren tot goodwill tussen de natiën en mensen en goodwill voert tot begrip en tot vertrouwen. Indien deze geestesinstelling zijn kans krijgt, aldus Koningin Juliana, zal hij uitgroeien tot een Atlantische vre de. Tenslotte sprak H. M. de hoop uit, dat een Atlantische vrede, de weg zal banen voor een wereldvrede. KRANSLEGGINGEN. De rede van de Koningin werd 13 maal door applaus onderbroken. Aan het einde van haar toespraak brachten de Congresleden H. M. staande een ovatie. Voordat H. M. en Z. K. H. Prins Bernhard naar het Congres gingen leg den zij een krans bij het graf van George Washington, nadat de Koningin korte tijd vertoefd had in het huis van Washington. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan het graf van de On bekende Soldaat, waar het kon. paar eveneens een krans neerlegde. Het kon. paar zal vandaag deelne^ men aan de plechtigheid ter viering van het driejarig bestaan van het At lantisch Pact. Zowel de Koningin als President Truman zullen daar het woord voeren. WORDEN RUSSEN IN OOST- DUITSLAND ONTROUW? Wanneer men de verklaringen van een uit Oost-Duitsland naar het Wes ten uitgeweken Russische majoor kan geloven, dan zou het Russische leger in Oost-Duitsland niet meer trouw zijn aan het Sowj et-regiem. Als alle Russi sche militairen wisten, dat de Ameri kanen asyl verlenen, dan zouden dui zenden naar het Westen komen, zo ver klaarde hij. BURGEMEESTER KEYZER TERUG IN ONS LAND. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, is gisteravond na zijn bezoek aan Argentinië op Schiphol aangekomen. De burgemeester werd er opgewacht door een groot aantal Urkers, die naar de luchthaven waren gekomen. Over de Belg van Iseghem zei de burgemeester: Die man heeft ons schande lijk bedrogen, zo vriendelijk als hij op Urk was, zo terughoudend was hij nu. Bij een bezoek aan de Belgische reder, die de 18 Urker vissers naar Argentinië liet komen, bleek de burgemeester, dat de Belg in het gezelschap was van een uitgeweken en ter dood veroordeelde politieke delinquent uit België. Ondanks dit minder gunstige nieuws laat de burgemeester de moed niet zakken. Hij heeft zich in een telegram tot Eva Peron, de vrouw van de presi dent van Argentinië gewend en haar om hulp verzocht. Tegelijkertijd ver stuurde de heer Keyzer een telegram aan Z. K. H. Prins Bernhard, om dit verzoek te willen ondersteunen. SCHANDALIG. De burgemeester vertelde, dat hij de indruk had gekregen, dat van Iseghem een avonturier is, die misbruik maakt van iedereen om zelf aan geld te ko men. De Belg zou zelfs speelbanken beheren. De Belg beriep zich er op, dat de kustvisserij niet lonend was. Wat de Zondagsrust betreft was hjj van oordeel, dat zulks misschien in Urk als conditie kon worden gesteld, maar niet in Argentinië. De burgemeester had SOWJET-UNIE BREEKT MET CUBA. In Donderdag te New York uit Cuba ontvangen berichten wordt gemeld, dat de Sowjet-Unie de diplomatieke be trekkingen met Cuba heeft verbroken. De oorzaak voor dit besluit schijnt te zijn dat ambtenaren van de nieuwe regering-Batista aan twee Russische diplomatieke koeriers, die uit Mexico City naar Havanna waren vertrokken, niet heeft toegestaan Cuba binnen te komen, zonder dat hun bagage tevoren was onderzocht. De koeriers zijn toen met hetzelfde vliegtuig naar Mexico teruggevlogen. Amerikaanse procureur-generaal neemt ontslag. De Amerikaanse procureur-generaal, Howard McGrath, heeft ontslag ge vraagd. Dit is door president Truman aanvaard. Eerder op de dag, heeft McGrath Newbold Morris, die de regering had aangesteld om een onderzoek in te stel len naar beschuldigingen van corrup tie onder Amerikaanse gezagsdragers, ontslagen. Wilopo minister van Buitenlandse Zaken a.i. Gistermorgen is de nieuwe Indone sische regering Wilopo door Fresident Soekamo beëdigd. Uit een voorgelezen verklaring bleek, dat de premier voor lopig het beheer heeft gekregen over het ministerie van Buitenianase Zaken. Wie er voor deze belangrijke functie zal worden gevraagd is nog niet he kend. De naam van de heer Moekarto, lid van de Indonesische delegatie bij de V.N., wordt in dit verband genoemd. MOORDENAAR VAN 18-JARIG MEISJE LEGT BEKENTENIS At' In verband met de moord op het 18- jarige meisje L. van Breda uit Biest- Houtakker, dat zoals gemeld, Maan dagmorgen aan het Wiihelminakanaal werd vermoord, werd aangehouden de 28-jarige los-arbeider J. de W. Een langdurig onderzoek leverde zoveel be wijsmateriaal op, dat de verdachte, die tot dan toe alles ontkende, een beken tenis heeft afgelegd. Als motief voor zijn daad gaf hij roof op. DE DRIEMOGENDHEDENBE- SPREKINGEN OVER TRIëST. Na de openingszitting van de drie- mogendheden-conferentie over Triëst is een communiqué uitgegeven, waarin nadrukkelijk wordt verklaard, dat uit sluitend zal worden gesproken over het plaatselijke bestuur van de onder Brits-Amerikaans toezicht staande zóne en niet over de toekomstige sta tus van het gehele vrije gebied van Triëst. l'k 'j l i t De Franse premier Pinay heeft een vertrouwenskwestie gemaakt van het begrotingsartikel over het tijdelijk be vriezen van honderd milliard francs aan credieten. De stemming erover wordt niet voor heden verwacht. De Zuid-Amerikaanse zakenlieden, die een bezoek aan ons land brengen zijn door de minister van Economische Zaken, prof. van den Brink, ontvangen. Bij een ontploffing aan boord van een Zweeds schip, dat in de Rode Zee voer, is een 24-jraige Nederlander om het leven gekomen. Nederlandse in genieurs hebben een opdracht ontvan gen van de Syrische regering tot ont ginning van een gebied van 60.000 ha. De Oost-Duitse premier Grotewohl is weer eens overspannen en derhalve twee weken met vacantie gegaan. Dit is de tweede maal in drie maanden. Koningin Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburg zullen na de Paasdagen, die zij op het kasteel van Windsor doorbrengen, hun intrek ne men in Buckingham Palace. De Ko ningin Moeder en Prinses Margaret gaan in Clarence House wonen. Prin ses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „150 jaren Rijksarchief" te Delft. De Rot terdamse gemeenteraad besloot tot uit gifte van een premielening van f 10 millioen. De C.H.- en A.R. fracties stemden tegen. Een bedrag van één en een kwart millioen gulden is door de Rotterdamse raad beschikbaar ge steld voor het bouwen van vier radar stations in het havengebied. In Ame rika dreigt een staking het telegraaf- verkeer geheel te verlammen. Ook in de staalindustrie dreigt een staking. trouwens weinig begrip gevonden voor het feit, dat de Urkers de Zondagsrust tot iedere prjjs willen behouden. Een Argentijns journalist vroeg zelfs of de predikant van Urk dan geen onthef fing kon geven. Volgende week zal de heer Keyzer weer een onderhoud hebben met de Argentijnse gezant in ons land. DUITS-JOODSE BESPREKIN GEN IN EEN CRITIEK STADIUM. De Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling, die op kasteel Oud-Wassenaar worden gehouden, blijken zich op het ogenblik in een kritiek stadium te bevinden. De leden van de Duitse delegatie, die na het afsluiten van de eerste faze naar Bonn reisden, teneinde aldaar contact met hun regering op te nemen, zijn terug gekeerd. Van Joodse zijde schijnt men teleur gesteld te zijn over de resultaten welke de leden van de Duitse delegatie uit Bonn meebrachten. Van de zijde der Israëlische delegatie werd dan ook on omwonden te kennen gegeven, dat de besprekingen in een kritiek stadium zijn gekomen. Amerikaanse onderscheiding aan pater v. d. Vrande uitgereikt. De Amerikaanse militaire atteché in Nederland, kolonel Bidwell heeft op de binnenplaats van de Engelbert van Nassaukazeme te Roosendaal de „Bronze Meaal" uitgereikt aan pater Van de Vrande en kapitein Uyidert om hun bijzondere verdiensten bjj het Ne derlandse detachement der V.N. in Korea. Hoewel van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn ver klaard is, dat men generlei aanwijzing heeft, die zou kunnen wijzen op een moge lijke samenhang tussen het vliegtuigongeluk der K.L.M. te Frankfort en de bom aanslagen in München en Den Haag, hebben, zo verneemt de A.N.P.-correspondent te Bonn, de hoogste Duitse politieautoriteiten besloten een onderzoek in te stellen. Er lopen namelijk geruchten, dat het vliegtuigongeluk zou zijn veroorzaakt door een aanslag op de twee Joodse vertegenwoordigers, die zich onder de passagiers bevonden. Zou inderdaad blijken, dat de aanslagen in München en Den Haag het onderdeel vormen van een systematische terreur actie van een geheime organisatie, dan zou de theorie kunnen worden opgesteld, dat het vliegtuigongeluk door een aan slag zou zijn veroorzaakt. Over enige positieve aanwijzing in deze richting be schikt men echter niet. Wel wordt door Duitse politie-autoritei- ten verklaard, dat men, op grond van de onderzoekingen, reeds tot de conclusie is gekomen, dat de bomaanslagen inder daad het werk van een systematische organisatie zijn en niet van eenlingen. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid, dat een neo-nazistische terreur groep hier aan het werk is met de be doeling anti-semietische reacties te wek ken. Ook were, gesproken over een Tsje- cho-Slowaakse groep. Reuter meldde eerder, dat een hoge K.L.M.-functionaris te Bonn de geruchten, dat de ramp met de „Koningin Juliana" het gevolg van sabotage zou zijn, „klinkklare nonsens" heeft genoemd. WAARSCHUWING VAN ADENAUER. Het West-Duitse persbureau D.P.A. be vestigt, dat kanselier Adenauer de frac tievoorzitters van het parlement gewaar schuwd heeft tegen mogelijke aanslagen op regeringsleden en andere politici. De kanselier heeft deze waarschuwing uit- Duitse delegatie dankt Nederlandse politie. De Duitse delegatie in Den Haag heeft haar dank aan de Nederlandse po litie uitgesproken voor haar bemoeiingen wegens de aanslag op de Duitse gedele geerden. „Maandag", zo wordt van de zijde dei delegatie verklaard, „hadden verschei dene leden van de delegatie springstof fen ontvangen. De Nederlandse politie greep echter tijdig in en maakte de brieven vakkundig open, zodat er geen ongelukken gebeurden". In Den Haag is echter tegengespro ken, dat het om meer- dan één pakket ging. Middelburgse gemeenteraad wordt voorgelicht. Op Dinsdag 22 April a.s. zal de ge meenteraad van Middelburg op initia tief van het college van B. en W. een uiteenzetting krijgen over de burger lijke verdediging. Het hoofd van de Burgerlijke Bescherming op Walcheren zal de raadsleden voorlichten. gesproken op grond van inlichtingen, die hem waarschijnlijk van de zijde van de geallieerde inlichtingendiensten zijn toe gekomen. Tevens is bekend gemaakt, dat reeds voor de aanslag in München po gingen gedaan zijn een aanslag op Aden auer te plegen. Zo werd onder andere gepoogd door middel van een motorrijder een springlading aan de auto van de kan selier te bevestigen terwijl deze zich van zijn woning naar Bonn wilde begeven. JEUGD SCHONK DOOPVONT Na maandenlange verbouwingswerk zaamheden is Donderdagavond te Ter neuzen de vernieuwde Geref. Kerk in gebruik genomen. Door de verbouwing is o.m. een der gallerijen vervallen en hiervoor in de plaats is een orgelgal- lerij gekomen. Tevens is de kerk van centrale verwarming voorzien en van een betere verlichting. Ook zijn er nieuwe ramen ingezet, waarin uitge beeld worden de zonen van Jacob. Tenslotte heeft de preekstoel een ver andering ten goede ondergaan. Na de opening van de bijeenkomst heette ds H. Pestman o.m. welkom de burgemeester de heer P. H. W. F. Tel- legen en de wethouder de heer J. den Hamer, benevens de afgevaardigden van de Ned. Herv. Gemeente, de archi tect de heer W. Voogt en de aannemer. Vervolgens vond de overdracht van da kerk plaats door de voorzitter van de Commissie van Beheer de heer L. Michielsen, die de moeilijkheden uit eenzette, waarmee men te kampen had, nadat op 27 Januari 1950 een gedeelte van het oude plafond instortte. Hierna werd door 4 leden van de jeugdverenigingen een vast doopvont van zandsteen aangeboden, als resul taat van een actie door de jeugd van de gemeente op touw gezet. Ds Pest man dankte hierna de sprekers en richtte zich tot de afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk. Hij dankte hen voor het belangeloos afstaan van het kerkgebouw, waarna hij als herinne ring aan de genoten gastvrijheid aan de voorzitter van de kerkeraad ds P. A. van de Vlugt een electrische klok aanbood. Hierna hield ds Pestman een meditatie over 2 Kron. 6 vers 18. NEGENTIEN GESLAAGDEN. DE SCHOOL TELT NU 110 LEERLINGEN. Gistermorgen is aan de Chr. Lagere Landbouwscnool van de Z.L.M. te Middelburg de eindies gehouuen, waar na 19 leerlingen de school met een diploma hebben verlaten. De in de school gehouden bijeen komst stond onder leiding van de voor zitter van de Commissie van Toezicht, de heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande. Deze heette in zijn ope ningswoord o.m. welkom de heer P. Scheele de Putter namens de Z.L.M., ir J. Versteeg, directeur der Land- bouwwinterschool te Goes, enkele bur gemeesters en een aantal ouders der leerlingen. Vervolgens ging het hoofd der school de heer J. K. Voogd over tot het ondervragen van de leerlingen, hetgeen een vlot verloop had. Ook ir Versteeg wendde zich met een aantal vragen tot de leerlingen, alvorens hij de diploma's uitreikte. Hij zei o.m. dat de praktijk altijd van het grootste be lang is en dat men theorie en praktijk gecombineerd moet gebruiken. Hij wees op de rechten, die het behaalde diploma geeft, maar ook op de ver plichtingen, die het meebrengt. Ten slotte wekte hij hen op, zich nog ver der door het volgen van cursussen te bekwamen. Tot het hoofd der school zei ir Versteeg, dat het onderwijs aan de school op een zeer hoge trap staat, dank zij zijn uitstekende leiding. TOESPRAKEN. Namens de Walcherse gemeenten sprak de heer J. L. Dregmans, burge meester van Koude kerke en niggeucr- ke woorden van gelukwens. Hij zei, dat Walcheren steeds meer rijp wordt voor hogere ontwikkeling in de agrarische sector. De heer Scheele de Putter zei, dat het getij in de landbouw keert en dat vooral de jongeren met de ver kregen kennis moeten ijveren om de plaats, die de landbouw na de oorlog neeft ingenomen, te behouden. Aan de DE AFD. WALCHEREN ONTPLOOIT GROTE ACTIVITEIT Dat de jaarlijkse algemene vergadering van de Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren dit jaar op 16 en 17 April a.s. te Middelburg zal worden gehouden, mag worden gezien als een bewijs van waardering voor de grote activiteit van de afd. Walcheren van deze ca. 6000 leden en donateurs tellende landelijke Bond. De algemene vergadering vindt plaats op 17 April in het Schuttershof. Talrijke voorstellen komen daar aan de orde, o.a. een voorstel tot benoe ming van mr dr W. Hugenholtz te Leiden, voorzitter van de Wereldfede ratie van verenigingen voor dierenbe scherming, tot erelid. Op de vooraf gaande dag vindt des morgens in „De Nieuwe Doelen" een hoofdbestuursver- gadering plaats des middags een rond rit over Walcheren, met een ontvangst in het Veerse stadhuis, een. koffiemaal tijd in de Camp veerse Toren en een kranslegging bij het monument voor de oorlogsslachtoffers bij de vuurtoren te Westkapelle. Om vijf uur is er een officiële ontvangst in het Middelburgse stadhuis en daarna volgt een diner in het Schuttershof, terwijl des avonds een gecombineerde vergadering wordt gehouden. HET WERK. Over het werk van deze bond en van de afd. Walcheren hebben de he ren J. Munter, voorzitter en J. C. Wijk- huijs, secretaris, ons het één en ander verteld. Reeds in 1919 werd de afd. Walcheren opgericht, o.m. door de toenmalige hoofdinspecteur uit Vlis singen, de heer J. F. Berkel (die nu leden. nog secretaris is van de landelijke bond) en door de heer J. Fremery Kalff, commissaris van politie te Am sterdam, de huidige landelijke voor zitter, die echter wegens ziekte de a.s. vergadering niet zal kunnen leiden. Grote verdiensten voor de afdeling hadden de heren G. v. Belzen en A. Goedhart. De eerste was 28 jaar secre taris en de laatste 26 jaar bestuurslid. Reeds in 1928 werd in Vlissingen een landelijk congres gehouden. Tijdens de bezetting werd de bond verboden, maar direct na de bevrijding werd weer met het werk begonnen. De heer Munter, die sinds vorig jaar ook hoofdbestuurslid is, werd tot voorzitter benoemd, nadat de heer M. de Valk, die deze functie enige jaren had ver vuld, wegens drukke werkzaamheden moest bedanken. Grote activiteit ont plooit de afdeling. Door haar initiatief is de gehele rechterlijke macht lid of donateur, terwijl' dit jaar in Axel en Oostburg nieuwe afdelingen konden worden gesticht. De meeste Zeeuwse politiemannen zijn eveneens lid. Po gingen om ook in Goes een afdeling te stichten zullen wel lukken, want op de Bevelanden wonen 30 verspreide DAG EN NACHT OP DE BAAN. Van hoe groot belang het werk van deze politienond is, sprmgt in het oog, als men bedenkt, dat de ieden dag en nacht op de baan zijn en, vooral door net deskundig geredigeerde maand blad, volkomen op de hoogte zijn met de wettelijke Bepalingen t.a.v. het dier en tal van richtlijnen daarin vinaen, terwijl zij ook in hun vrije tijd het dier niet vergeten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat 85 pet. van de processen-verbaal tegen dierenmisnan- delaars van politiemannen afkomstig is. Merkwaardig is eenter, dat van de zijde van de burgerij voor het werk van deze bond zo n geringe belangstel ling bestaat, niet in bet minst wat het donateurschap betreft. Het werk (voorlichtend en van preventieve strekking) is dit toch heus wel waard. Overigens bestaat er met de burger lijke verenigmgen voor dierenbescner- ming een uitstekende samenwerking. Dat is niet minder het geval met de justitiële autoriteiten en met de poli tieautoriteiten zelf. Een mooi voor beeld daarvan is wel, dat na een brief van de afd. Walcheren de districtscom mandant van de Rijkspolitie in zee land een uitgebreid onderzoek liet in stellen naar de behandeling van de paarden in de tijd van de bieten. Wat de landelijke bond betreft mag worden gezegd, dat deze is uitge groeid tot een belangrijk adviesüchaam voor de Wereldfederatie, terwijl ad viezen en wensen over onderwerpen, die op de bescherming van het dier be trekking hebben, aan de departemen ten, de colleges van Ged. Staten en de burgemeesters heel vaak goede resul taten opleveren in het belang van het redeloze dier. bes ie leernng, P. J. Lourense reikte hij een boekwerk uit. De heer W. de Buck reikte namens de Kring Walcheren van de Z.L.M. eveneens een boekwerk uit aan de op één na beste leerling J. Meyers. Namens de ouders sprak do heer van Sparrentak te Koudekerke, waarna een van de leerlingen de heer Voogd en de heer Nieuwenhuizen dank bracht voor de lessen. Beide ontvin gen geschenken. De heer Kodde ten slotte dankte de sprekers en feliciteer de de leerlingen. Het hoofd van de school sprak even eens een dankwoord. Hjj zei, dat het leerlingenaantal door vertrek naar de N.O.P. is gedaald tot 98, maar dat door ner groot aantal aanmeldingen per 1 April het aantal weer op 110 is ge bracht. 40 leerlingen meldden zich voor de le klasse aan, doch er is voor slechts 30 plaats. Tenslotte sprak de heer Voogd een woord van afscheid tot de leerlingen, waarna hij de bijeen komst met dankgebed sloot. DE GESLAAGDEN. Geslaagd zijn; f. J. Lourense, Kou dekerke; J. Meyers, Zoutelande; J. de Visser, Aagtekerke; L. Kodde, Bigge- kerke; A. de Visser, Meliskerke; F. de Witte, Zoutelande; J. Arendse, Sou burg; J. Kluyfhout, St. Laurens; H. Mmderhoud, Westkapelle; J. Francke, Grijpskerke; K. van Sparrentak, Kou dekerke; A. Goethart, Ritthem, P. Ovaa, Souburg; M. Bostelaar, Middel burg; C. J .Abrahamse, St. Laurens; A. Vermeulen, Biggekerke; P. de Visser, Zoutelande; A. H. Cevaal, Ritthem; M. Vos, Koudekerke. Permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Raad van Europa. Bij K.B. is een permanente vertegen woordiging van Nederland bij de Raad van Europa te Straatburg opgericht. Mr S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst, thans chef van de directie Europa van het ministerie van Buiten landse Zaken, is bestemd om op te tre den als permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Raad van Europa te Straatsburg. Baron van Voorst tot Voorst zal zijn nieuwe functie op 1 Mei a.s. aanvangen. Johanna G., die is beschuldigd van de moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs te Bergen op Zoom in 1947, is gistermorgen door de Bredasche rechtbank conform de eis veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (een jaar) en ter beschik king stelling van de regering. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Half tot zwaar bewolkt en overwe gend droog weer. Matige en later voor al aan de kust krachtige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere middag- temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1