Weergaloze ontvangst van het koninklijk paar in Washington Alfred van Sprang spreekt net zo als hij schrijft 1 SNIPPER NIEUWSk Goese bioscoopconflict is opgelost Zeeuwse plattelandsvrouwen vergaderden te Kortgene PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het was Netherlands Day'' in Amerika's hoofdstad Aan het staatsiediner namen 1400 mensen deel Noodwet-Drees wordt verlengd en gewijzigd Dc C. P. N. waarschuwt tegen „een Kabinet-Romme" De Middelburgse Schuttershofzaal was gisteravond tjokvol A Meuwe samenstelling van de L. R. Ds A* T* W* de Kluis sprak te Middelburg Uitgave s Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren l Vlissingen i Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen t Dijkstraat 26—28. zeeuwsc;-: dagblad 8e JAARGANG No. 2138 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 3 AF«,jul, 1952 Hoofdredacteur: J. D. XROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinget Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Htiijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- eu ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.09 u., onder 19.19 u. Maan op 12.39 u., onder 4.20 u. Hoogwater Vrijdag 4 April: Vlissingen: 9.45 u. 1.12 m„ 22.25 u. 0.98 m. Terneuzen: 10.10 u. 1.33 m., 22.52 u. 1.20 m. Wemeldinge: 11.02 u. 1.10 m., 23.47 u. 0.90 m. Zierikzee: 10.45 u. 0.94 m., 23.26 u. 0.74 m. Weergaloos is de ontvangst geweest, die gisteren Koningin Juliana en Prins Bernhard te Washington is ten deel gevallen. Duizenden en nog eens duizen den mensen stonden in de straten van de Amerikaanse hoofdstad op deze officieel tot „Netherlands Day" geproclameerde dag, om de intocht van het koninklijk paar gade te slaan. Het gejuich was niet van de lucht. Er waren bijna nog meer Nederlandse dan Amerikaanse vlaggen. Confettidwarrelde uit de honderden vensters op de officiële gasten neer. Enorme foto's sierden de gevels der huizen. De brandweer had de hoogste ladders opgesteld en versierd. De kranten besteedden de grootste aandacht aan de komst van de Koningin en de Prins, kortom, hier was een ontvangst, die alleen maar mogelijk is In de Nieuwe Wereld. Om vier uur plaatselijke tijd landde gistermiddag de „Prinses Beatrix" op het militaire gedeelte van National Airport bij Washington, nadat het vliegtuig nog twaalf minuten extra had rondgecirkeld op verzoek van de autoriteiten, omdat de televisieappara ten nog niet in gereedheid waren ge- bracht. Toen de Koningin en de Prins boven aan de staatsietrap van het vliegtuig verschenen, vuurde de saluutbatterij 21 schoten uit 10 lopen. Op dat ogen blik was alle activiteit op en boven het vliegveld geheel tot stilstand gekomen. DE BEGROETING. De eerste, die het koninklijk paar begroette, was niet de president, maar de met bijna legendarische macht be klede chef van het protocol, John F. Simmons, die de Koningin en de Prins aan president Truman en zijn echtge Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Als gevolg van de voorgestelde wij ziging zullen ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952 tot en met 30 October 1955 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdomsuitkermg in aanmerking kunnen komen, zodra zij die leeftijd bereikt hebben. Na rijp beraad is de regering voorts tot de conclusie gekomen, dat thans een bedrag van f 100.van de inko mensaftrek vrijgesteld kan worden. De minimumuitkering, welke thans f 24.per jaar bedraagt, zal daardoor verhoogd worden tot f 108.per jaar. Voor personen, wier eigen jaarlijks inkomen de thans geldende grenzen enigermate overschrijdt, zullen afzon derlijke, hogere inkomensgrenzen wor den vastgesteld en wei op zodanige wfjze, dat een aflopende uitkermgs- schaal, eindigende op een bedrag van f 24.per jaar, wordt bereikt. .VERWINNING VOOR TAFT De republikeinse Senator Taft heeft bij de voorverkiezingen in de staat Wisconsin het grootste aantal stemmen gekregen en in Nebraska de leiding veroverd, toen drievierde der stem men was geteid. Eisenhower stond in Wisconsin zelf niet op de lijsten. Voor Taft waren daar 24 van de 30 gekozen afgevaardigden. De anderen stonden achter Warren en Stassen, die aanhan gers van Eisenhower zijn. Acheson: Stalins boodschap een reeks algemeenheden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft ver klaard, dat de boodschap van Stalin aan een groep Amerikaanse journalis ten niets anders is dan een reeks alge meenheden, die niets bijdragen tot een verbetering van de internationale toe stand. Hij beschouwde de verklaring dan ook niet als van enige bijzondere betekenis. Naar zijn mening is het werkelijke standpunt der Russische re gering vervat in de nota over Duits land, die onlangs aan de drie Weste lijke mogendheden is gezonden. note voorstelde. De president heette hen hartelijk welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat zijn dochter Marga ret niet aanwezig kon zijn, omdat zij op concerttournée is. Koningin Juliana antwoordde, dat Margaret eigenlijk niet meer haar eigen baas is, waarop Truman repliceerde: „Zelfs Margarets vader is niet meer zijn eigen baas!" Na het wederzijdse voorstellen der autoriteiten werd de erewacht geïn specteerd, die was samengesteld uit eenheden van de vier onderdelen der strijdkrachten. Vervolgens ging het naar de wachtende auto's en even later vertrok de stoet in de richting van Me morial Bridge, de eigenlijke toegang tot Washington. Vanaf dit punt tot het Witte Huis was een cordon gevormd van onderdelen der Amerikaanse strijdkrachten en daarachter stonden de vele duizenden, die het juichen niet moe werden. De ambtenaren hadden vrijaf, de schoolkinderen hadden Ne derlandse vlaggetjes gekregen en niet minder dan 19 muziekcorpsen zorgden voor vrolijke muziek langs de hele route. DE SLEUTELS DER STAD. Bij het stadhuis werd de tocht on derbroken en overhandigde de voor zitter van de raad van commissarissen van het district Columbia, Russel Young, op plechtige wijze de sleutels van de stad aan de Koningin. Even over vijf uur reed de stoet de hekken van het Witte Huis binnen. Direct na binnenkomst werd de thee geserveerd en konden de gasten uitrusten van de vermoeienissen van de reis. Gisteravond bood president Truman het koninklijk paar in het Carlton Ho tel een staatsiediner aan, tijdens het welk Koningin Juliana de grote dank van het Nederlandse volk jegens het Amerikaanse heeft vertolkt en een toast heeft uitgebracht op de eeuwig durende vriendschap tussen beide lan den. Niet minder dan 1400 personen namen aan dit diner deel. DE FRANSE SENAAT RATIFI CEERT HET PLAN-SCHUMAN. De Franse Raad van de Repu bliek, de Senaat, heeft het plan- Schuman met 182 tegen 32 stem men, na een debat, dat de gehele nacht in beslag nanj, geratificeerd. Premier Pinay van Frankrijk heeft Woensdagavond een overwinning be haald, doordat de Nat. Vergadering met 363 tegen 224 stemmen besloot toch één van de voornaamste artikelen der begroting, dat voorziet in een be zuiniging van 110 milliard francs, te bespreken. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft zich in een brief gericht tot de be sturen van de P.v.d.A., de V.V.D., de C.H.U. en de K.N.P. Daarin wordt een beroep gedaan om in de a.s. verkie zingsstrijd ons volk voor een regering „van oorlog, fascisme en armoede, in de gedaante van een Kabinet-Romme, te waarschuwen". „Wij doen een be roep op uw partijen zo gaat de brief verder om datgene op de voorgrond te stellen en op opbouwende zin te richten, wat alle Nederlanders ver enigt, die prijs stellen op de nationale zelfstandigneid van ons land en die de vrede in de wereld wensen. Zulk een politiek zou ons land ook in staat stel len een verder verzwaren van de be wapeningslasten te voorkomen en in tegendeel tot vermindering van die lasten en van de belastingen in het ai gemeen, over te gaan". DE ZEEPPRIJZEN DALEN. Naar de Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten ons mededeelt vertonen de prijzen van verschillende grondstoffen die in de zeepindustrie verwerkt worden, de laatste tijd een dalende lijn. Het ge volg hiervan zal zijn, dat de prijs van huishoudzeep binnenkort verlaagd zal Kunnen worden. Wellicht zou de mening kunnen post vatten, aldus de vereniging van zeep- iabrikanten, dat ook de meest bekende merken toiletzeep en zelfwerkende was middelen in prijs verlaagd zullen worden. Daar in bekende merken toiletzeep in grediënten verwerkt worden, die op de kostprijs een belangrijke invloed hebben en deze geen prijsdaling vertonen, be hoeft een prijsverlaging van deze ^merken niet verwacht te worden. In kringen van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Fontainebleau is uien van mening, dat het Westen eind 1953 een machtsevenwicht met de Sowjet- Unie zal hebben bereikt, mits er geen verslapping komt in de verdedigings inspanning der veertien statenleden van het Noord-Atlantische verdrag. Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer Fedde Schurer, na overleg- met zijn verdediger, mr Abel J. Herzberg, be sloten te berusten ln het arrest van het Leeuwarder Gereohtshof en van cassa tie af te zien. De vacature prof. dr K. Schilder. Curatoren van de Theologische Ho geschool der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen zijn mede in verband met het plotseling overlijden van prof. dr K. Schilder, in vergade ring bijeen geweest. Zij hebben uitge sproken, dat een spoedige vervulling van de door dit overlijden ontstane vacature in het college van hoog leraren gewenst is, opdat de overige hoogleraren niet te zwaar worden be last. Als secretaris van het college van hoogleraren is opgetreden prof. B. Holwerda. Tjokvol was de grote Schuttershof zaal te Middelburg gisteravond met mensen van heel Walcheren, die erg nieuwsgierig waren, of de correspon dent van het Zeeuwsch Dagblad op alle plaatsen in de wereld, waar moeilijk heden zijn, net zo spreekt als hij schrijft. Nu, tegengevallen is dat vast niet! Dat bleek allereerst wel uit de stilte, waarmee de causerie van Alfred van Sprang werd gevolgd en niet min der uit het gulle applaus en de spon tane reacties, waarmede hij tientallen keren werd beloond. Natuurlijk gaan wij geen verslag van de boeiende en heldere uiteenzet ting van onze medewerker geven. Ieder heeft zijn interessante artikelen gelezen en weet dus, hoe het daar in Korea toeging en toegaat, welke ont zettende ellende er bestaat en hoe de strijders voor onze vrijheid daar leven. Maar meer nog dan door artikelen werd het door deze lezing duidelijk, van welk een onschatbare betekenis de strijd in Korea is voor de vrije wereld. Niet ten onrechte wekte Alfred van Sprang dan ook allen op meer belang stelling te tonen voor de mannen, die daar zijn, ook onze Nederlandse man nen. Van de legerleiding komt die be langstelling bepaald niet, zo zei Van Sprang, want die heeft liever niet, dat een soldaat, die in Korea is geweest, in Nederland komt vertellen, hoe het moet en welke fouten hier door de mi litaire autoriteiten worden gemaakt. r r i i i Volgens de West-Duitse politici heb ben onbekenden bij een firma te Ko penhagen orders geplaatst ten bedrage van 76 millioen Mark (ca. 68 millioen gulden) voor militaire overjassen, on dergoed, sokken en handschoenen, die bestemd zouden zijn voor een West- Duits leger. Generaal Eisenhower zegt in een boodschap aan vrienden in zijn Amerikaanse woonplaats, dat hij hoopt tijdig voor de republikeinse na tionale conventie van 7 Juli in Ame rika terug te zijn. De Oostenrijkse regering is voornemens de kwestie van het vredesverdrag voor de V.N. te brengen. Amerikaanse en Britse oor logsschepen zijn Dinsdag voor de kus ten van Oost- en West-Korea een nieuw offensief begonnen. Een Noor se Dakota met 23 passagiers heeft op het strand van Mimizan bij Bordeaux een noodlanding gemaakt. Het toestel brak in tweeën en één der passagiers werd gewond. Na de twee bisamrat- ten, die onlangs in Roosteren werden gevangen, is thans ook in Geleen een bisamrat aangetroffen. Het beest werd door een auto overreden. Gister avond was de Waal te Nijmegen geste gen tot ca. 12.25 meter. De kade is overstroomd en het water is reeds in sommige kelders binnengedrongen. De rivier over de hele lengte van Nijme gen tot Tiel heeft een gemiddelde breedte gekregen van bijna 1000 meter. Korea was dus de hoofdmoot op deze avond. Maar de aanwezigen zouden ze ker geprotesteerd hebben, indien de spreker ook niet wat had verteld over zijn andere zwerftochten. Zij kregen hun zin! Op onderhoudende wijze nam Van Sprang zijn gehoor in gedachten mee naar Tokio, naar Hongkong, naar Xndo-China, naar Singapore, naar In donesië (na een week werd hij eruit gezet!) en toen naar Cairo, waar hij ternauwernood ontsnapte uit het bran dende Shepheard-hotel. „Na Pasen ga ik weer op stap, al weet ik nog niet waarheen. Nu ik hier in Middelburg, mijn geboorteplaats, u allen heb gezien, zal ik, als ik ergens op de wereld zit nog meer mijn best doen op mijn artikelen. Dat is zo'n beetje een wisselwerking tussen schrij ver en lezers", besloot de heer Van Sprang zijn causerie. Een realistische film over de strijd in Korea van de Amerikaanse voor lichtingsdienst werd daarna nog ver toond. En in de pauze had Van Sprang het druk met het zetten van zijn hand tekening in zijn boeken, die werden verkocht en waarvoor grote belang stelling bestond. Laten we niet vergeten te vertellen, dat er heel wat vragen schriftelijk werden gesteld. Pikante vragen zelfs, die hij op geestige wijze beantwoordde. Voor de samenkomst van hedenavond in Goes zijn geen kaarten meer be schikbaar. Wie nog geen toegangsbe wijzen bezit behoeft dus de tocht naar het Goese Schuttershof niet te onder nemen. HARRIMAN CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP In politieke kringen te New York wordt herhaaldelijk de naam van Averell Harriman, de leider van het Amerikaanse programma voor buitenlandse hulpver lening (M.S.A.), als democratisch can- didaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten genoemd. Van welingelich te zijde wordt vernomen dat de moge- hjkneid bestaat dat het bestuur van de democratische partij in de staat New York zal voorstellen Harriman candidaat te stellen. Admiraal Joy krijgt andere functie. Admiraal Robert Briscoe, commandant van de Amerikaanse zevende vloot, zal admiraal Charles Joy vervangen als com mandant van de Amerikaanse marine in het Verre Oosten. Admiraal Joy, die te vens optreedt als hoofd van de V.N.-de legatie bij de Koreaanse bestandsbespre kingen, zal in de zomer naar de V.S. terugxeren, waar hij een functie krijgt aan de marine-academie te Annapolis. Er is nog geen commandant van de ze vende vloot benoemd. Naar souveremiteit van ae boedan Sir James Robertson, burgerlijk secre taris van de Soedan, heeft in de wet gevende vergadering een ontwerp-sta- tuut voor zelfbestuur ingediend. Het voorziet in een geheel Soedanees Ka binet, een gekozen geheel Soeüanese Kamer van Afgevaardigden en een ge deeltelijk gekozen Senaat. De gouver neur-generaal zal volgens het ontwerp grondwettelijk hoofd van het land zijn en, enkele gevallen uitgezonderd, moet hij op advies van de ministers hande len. Een raad van ministers zal tegen over het parlement verantwoordelijk zijn voor alle uitvoerende en admini stratieve regeringsfuncties. Nieuwe rangen bij land- en luchtmacht. Bij de Kon. Landmacht is ingesteld de rang brigade-generaal, liggende tussen kolonel en generaai-majoor. Tot deze rang zijn tnans enige kolonels bevorderd. Bij de Kon. Luchtmacht is de rang van commodore, liggende tussen kolonel en generaai-majoor, ingevoerd. De kolonel J. van der Werff is de eerste, die com modore wordt. (Ingezonden Mededeling advert.) De bestellingen op „HEAVE NO" a 3.50 en „WIJ WERDEN GEROEPEN" ik 15.- van ALFRED VAN SPRANG worden hedenavond collectief bij de uitgever besteld en door de auteur ge signeerd. Geeft U dus voor dit tijdstip op bij BOEKHANDEL VAN BENTHEM EN JUTTING MIDDELBURG Tel. 2630 De Sociaal-Economische Raad Is voor de zittingsperiode 1 April 19521 April 1954 samengesteld als volgt: Leden, benoemd door de Kroon: Mr J. A. Berger, prof. dr H. J. Frietsma, prof. mr W. F. de Gaay Fortman, proi. mr W. G. L. van der Grinten, dr M. W. Holtrop, mr J. H. Kiewiet de Jonge; prof. mr B. C. Slotemaker, prof. dr M. J. H. Smeets, prof. dr J. Tinbergen, prof. dr F. J. H. M. van der Ven, prof. dr J. A. Veraart, prof. dr G. M. Verrijn Stuart, prof. mr F. de Vries, lr H. Vos, prof. dr J. Zijlstra. Leden benoemd door de Christelijke Middenstandsbond: Joh. de Jong (plv. C. C. Hengeveld). Door de hoofdgroep banken: A. A. van Sandick. Door de hoofdgroep verkeer: A. F. Vas Dias. Door de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond: Chr. van den Heuvel (plv. A. W. Biewenga). Door het verbond van Protestants Christelijke werkgevers ln Nederland: A. Borst Pzn (plv. drs J. W. de Pous). Leden, benoemd door organisaties van werknemers: door het Christelijk Na tionaal Vakverbond ln Nederland: K. de Boer (plv. G. Moll), C. J. van Mas- trigt (plv. P. Tjeerdsma), M. Ruppert (plv. C. van Nlerop). E.H.B.O.-ers uit Ycrsekc naar provinciale wedstrijd te Middelburg E.H.B.O.-ers uit Yerseke zullen bin nenkort in Middelburg uitkomen op de provinciale wedstrijd van de Vereni ging voor E.H.B.O. De winnende ploeg op deze wedstrijd zal dan weer uitko men op de landelijke wedstrijd, welke te Vlissingen wordt gehouden. Dit is gisteravond meegedeeld op de laatste districtswedstrijd te Goes. De ploeg uit Yerseke behaalde een gemid delde van 211 punten. bij de opbouw van het leger wordt speciale aandacht besteed aan de tech nische opleiding van officieren, onder-officieren en manschappen. Een leerling van de School Mechanische Uitrusting oefent op de nieuwe bulldozer van de Genie. Hij wordt één der technische specialisten van het leger. Vermakelijkheidsbelasting verlaagd tot 25 pet. De Goese raad heeft gisteravond met 9 stemmen voor en vier tegen besloten de vermakelijkheidsbelasting voor het Grand Theater te brengen op 25 pet. Tegen stemden de leden van de P.v.d.A.-fractie. De heren Van Melle (C.H.) en Knibbe (A.R.) waren af wezig. De heer J. S. Visscher (Arb.), die deel uitmaakte van de bemiddelings commissie, verklaarde uitdrukkelijk niet accoord te kunnen gaan met de voorgestelde verlaging. Hij wilde niet verder gaan dan 27% pet., temeer om dat, zoals hij zei, weer 21 mensen te werkgesteld moeten worden bij de ge meentelijke instelling voor handarbei ders. Zijn fractiegenoot, de heer P. de Munck, had graag eens wat cijfers ge zien betreffende de bioscoop. Hij had gehoord, dat de exploitant slechts f 1700.zou derven en dat was niet doorslaggevend om hiervoor een bios coop te sluiten. Hij vond tevens, dat met deze wijziging onbillijk wordt ge handeld tegenover andere instellingen en verenigmgen, die aan vermakelijk heidsbelasting zjjn onderworpen. De heer Zuidema (A.R.), erop wijzend, dat de raad destijds m.a.s. heeft beslo ten een arbitragecommissie te benoe men, wilde zich nu niet aan de uit spraak van de commissie onttrekken. De heer Ph. Haverhoek (Arb.) kon in het geheel „geen lijn meer vinden". Eerst werd er gesproxen over 27% pet., dan weer over 36 pet., kortom uit de hele gang van zaken bleek hem, dat men de verlaging van de bioscoop- belasting voornamer acht dan het kleuterschooioncterwijs, dat eerst zou kunnen profiteren van de opbrengst, die de 2% pet. verschil zou hebben op geleverd. De heer De Roo (V.V.D.) wees hem er echter op, dat destijds is afgespro ken tot verlaging over te gaan als de middelen er zijn en die zijn er nu. De REDDERS VAN ADENAUER KREGEN EEN GOUDEN HORLOGE. De twee jongens, die de politie van München een voor dr Adenauer bestemd pakket ter hand hebben gesteld, dat een nelse machine bleek te bevatten, zijn Dinsdag door de West-Duitse Bondskan selier ontvangen. Dr Adenauer prees de jongens wegens de door hen aan de dag gelegde tegenwoordigheid van geest en nun instinctief aanvoelen van slechte mensen. Hij gaf beiden een gouden pols horloge ten geschenke. Na de ontvangst door dr Adenauer hebben de jongens, gezeten in de „Mer cedes" van de Bondskanselier, het parle mentsgebouw en de voornaamste monu menten van Bonn bezocht. burgemeester voegde er nog aan toe, dat het met het kleuteronderwijs ook nog wel ln orde komt. Voordat men aan de belasting begon werd nog besloten voortaan de stand plaatsen voor patates-frites kramen te verpachten. De heren De Roo, Ver- maire en Merison hadden hier bezwaar tegen. Zij voelden meer voor uitgave bij toerbeurt. Voorts werd nog besloten de heer J. H. Mennes in vaste dienst te benoemen als onderwijzer aan school B. Voor de Ring Walcheren van de Mannenorganisatie „In Dienst der Kerk" sprak gisteravond in de Bogard- zaal te Middelburg de hoofdlegerpredi- kant, ds A. T. W. de Kluis, vroeger Ned. Herv. predikant te Serooskerko en Vlissingen, over zijn jongste reis naar Nieuw-Guinea. Ds de Kluis, die reeds negen keer een bezoek aan de tropen bracht, be gon met een korte beschrijving van da reis van Schiphol naar Biak. Hij was vol lof over het werk van de legerpre- dikanten, die daar onder zeer moeilijke omstandigheden moeten werken. Ds Jense zag o.m. kans om in de vrije tijd met de jongens een kerkgebouw ta stichten. Het geheim van de legerpre- dikant, aldus ds de Kluis is, dat hij meeleeft met de jongens en naast hen gaat staan in de narigheid. Hij wees erop, dat Nederland een grote taak heeft op Nieuw Guinea, temeer, daar de inlandse bevolking niets van de In donesische regering moet hebben en gaarne met de Nederlanders wil sa menwerken om het land in cultuur ta brengen. Wat het werk van de leger- predikanten betreft, vertelde ds da Kluis o.m., dat ds Jense samen met een vlootpredikant op een enkele Zondag soms 13 diensten moet leiden. Ds de Kluis vertelde verder bijzonderhe den over z\jn bezoek aan de verschil lende plaatsen, daarbij vooral wijzend op de grote moeilijkheden, die men te overwinnen heeft en op de prachtige wijze, waarop de militairen zich door die moeilijkheden weten heen te slaan. Hij merkte o.m. nog op, dat ontspan ningsmateriaal en lectuur van harte welkom zijn. Na de pauze vertoonde hij een door hem zelf van zijn reis op genomen film. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de Ring Walcheren, de heer C. Dronkers te Vlissingen. Eeè presidente nam afscheid, een andere kwam. DRIE GEWONDEN BIJ AANRIJDING. Op de Rijksweg no. 13 heeft zich gistermorgen een aanrijding voorge daan, waarbij drie personen werden gewond. Het waren de 54-jarige voet- kundige J. van der Laan uit Den Haag, de 24-jarige vertegenwoordiger G. L. Baatsen uit Schiedam en de 32-jarige L. F. Anchelon uit Rotterdam. Van der Laan, die een personenauto bestuurde, waarin ook de anderen za ten, wilde, in de richting Den Haag rijdend, twee naast elkaar rijdende auto's passeren. Uit de andere richting naderde een taxi, die nog uitweek. Een botsing was echter onvermijdelijk. De aangereden personenauto werd door midden gereden. Op de „wolkenkrabber van Noord- Beveland", de silo te Kortgene, wap perde gisteren fleurig het rood-wit blauw in de strakke wind als een wel komstgroet tot de honderden platte landsvrouwen, leden van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bond, die in hotel „De Korenbeurs" haar pro vinciale voorjaarsvergadering hebben gehouden met de afd. Noord-Beveland ais gastvrouw. De afdelingspresidente, mevr. L. de Regt, heette hen welkom en de Zeeuw se presidente, mevr. KostenseKraak uit Kruiningen, sprak een openings woord. De ochtend werd geheel gevuld met het afdoen van huishoudelijke za ken. Daarbij gaf mevr. Roose uit Kou- dekerke verslag van de najaarsverga dering te Utrecht en vond ook be stuursverkiezing plaats. Voor de afd. Kruiningen neemt nu mevr. Kakebeeke de plaats in van mevr. Kostense; voor de afd. Axel mevr. De FeijterHermon de plaats van mevr. P. de FeyterDe Regt; voor de afd. St. Philipsland krijgt mevr. v. HoeveNoordermeer de plaats van mevr. StolsZandee; voor de afd. Zd- Beveland-West neemt mevr. Jansen uit s-Heer Abtskerke de plaats in van mevr. Van WilligenEverse uit Goes en voor de afd. West Zeeuwsch-Vlaan deren neemt mevr. RamondtWeyns de plaats in van mevr. van Cruijningen Erasmus. JAARVERSLAG. Uit het jaarverslag bleek, dat de Zeeuwse afdeling 1250 leden telt. Mevr. Van WilligenEverse werd vervolgens benoemd als afgevaardigde naar de al gemene vergadering te Utrecht op 28 Mei. Voor de excursies naar de ten toonstelling „Woning en kleding voor óns" te Utrecht bestaat grote belang stelling. Na ae bespreking van het zomerpro- gramma gaf mevr. DorstVos uit Goes een toelichting op de enquête, gehou den t.g.v. de „woningdag" te Goes. Mevr. Deïst uit Zonnemaire behaalde bij deze enquête de eerste prijs. Tijdens de rondvraag voerde o.m. ook burgemeester A. Schuit van Kort gene nog het woora, die de gehele och tendvergadering had bijgewoond. HET WERK DER VER. NATIES. Tussen de middag trokken de dames het dorp in, waarbij velen een kijkje in en zelfs ook bovenop de silo gingen nemen. Des middags heeft mevr. L. N. Huijs- man—Griep uit Rilland gesproken over „Waar gaan wij heen?" Als vertegenwoordigster van de Zeeuwse plattelandsvrouwen heeft zij op verzoek van de vereniging voor In ternationale Rechtsorde studie mogen maken van het ontstaan der Ver. Na ties en het doel van deze organisatie, teneinde ook bij de Zeeuwse platte landsvrouwen meer begrip te wekken voor het zo ingewikkelde en moeilijke werk der V.N. Dit geenszins gemakkelijke onder werp behandelde zij echter zo bevat- Zij vertelde zo achtereenvolgens over de ontwikkeling van het maatschappe lijk leven in de 19e eeuw, het ontstaan van de eerste wereldoorlog, het werk van de Volkenbond, de economische crises, die leidden tot de tweede we reldoorlog en het ontstaan van de V.N. Zij besprak daarbij uiteraard uitvoerig hetgeen vermeld staat in het Handvest, dat is gegrondvest op de vier vrijhe den het woord, de Godsdienst, vrij waring van gebrek en van vrees die op 6 Januari 1941 door wijlen president Roosevelt zijn genoemd. Na een korte pauze, waarin een aan Ged. Staten gericht telegram werd voorgelezen met het verzoek om een vaste oeververbinding, besprak mevr. Huijsman de haarden van onrust, die thans de wereldvrede bedreigen, om tenslotte in te gaan op de economische maatregelen, die door de V.S. zijn ge nomen, op het werk van de Sociaal Economische Raad en het ontstaan van de Benelux. AFSCHEID MEVR. KOSTENSE. Hierna was het woord aan mevr. Kostense, die mededeelde, dat in de be stuursvergadering besloten was mevr. HuijsmanGriep de presidentshamer te laten hanteren. Mevr. Kostense sprak haar toe en de nieuwe presiden te dankte bewogen. Nadat mevr. Dorst vervolgens dankwoorden had gespro ken tot mevr. Kostense en de plv. secretaresse, mej. H. Mol, werd de bij eenkomst gesloten. DE BILT ZEGT; Toenemende bewolking.- Weersverwachting geldig tot vanavond Toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. Tot vrij krach tig of krachtig toenemende wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelf- têïijk, "dat ieder haar begrijpen kon.de temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1