Alle nationalistische leiders van Tunis zijn nu gearresteerd 18 mijnenvegers voor de ft*JVL Meisje van 18 jaar vermoorde Joego-Slavië wil erkend worden in de kwestie-Triëst* k SNIPPER NIEUWS' A V Joodse partisanenorganisatie stelt zichzelf verantwoordelijk Kefauver wil Stalin bezoeken Aan de Breestraat zullen 24 arbeiderswoningen verrijzen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grote moeilijkheden bij vorming van nieuwe regering Opstand in Amerikaanse gevangenis Burgemeester van Roden geschorst „Laat men zich niet minder sympathiek bij ons maken" Afscheid van de heer Joh* Pilaar Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor Advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen t Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2136 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 1 APRIL, 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: VACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.14 u., onder 19.16 u. Maan op 10.15 u., onder з.27 u. Eerste Kwartier 9.48 u. Hoogwater Woensdag 2 April: Vlissingen: 6.59 u. 1.47 m., 19.26 1.22 m. Terneuzen: 7.27 u. 1.68 m., 19.56 u. 144 m. Wemeldinge: 8.31 u. 1.32 m„ 20.59'u. 1.08 m. Zierikzee: 8.13 u. 1.12 m„ 20.38 u. 0.88 m. De tweede secretaris van de Neo Destoer, Hedi Noeira, is gisteren te Tunis gearresteerd, nadat hij geweigerd had deel uit te maken van de nieuwe Tunesische regering van Salah Eddin Baccoesj. Noeira was de enige natio nalistische leider, die nog op vrije voeten was. Hij weigerde de functie, omdat de regering „onder druk" werd gevormd. De nieuwe premier blijkt grote moei lijkheden te ondervinden bij de rege ringsvorming. Volgens politieke waar nemers zijn de meeste representatieve leiders in Tunis Baccoesj vijandig ge zind. Tijdens het weekeinde hebben sterke poiitie-afdelingen huizen en kantoren Belangrijk Amerikaans-Nederlands contract In de afgelopen week zijn besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van het Amerikaanse departement van Marine met vertegenwoordigers van de ministe ries van Marine en Financiën en van het regerings-conunissariaat voor het econo mische en militaire hulpprogramma. Deze besprekingen hebben geleid tot een voor lopige overeenkomst tot de bouw in Ne derland van IS mijnenvegers voor Ame rikaanse rekening. Deze voorlopige over eenkomst is gisteren om 12.45 uur ge tekend door kapitein ter zee IJ. S. N. Gordon Rule, en vervolgens door minis ter Staf, minister van marine, met zijn handtekening bevestigd. Het type mijnenveger, dat volgens deze voorlopige overeenkomst door de Neder landse scheepsbouw zal worden gebouwd, is het Britse type voor een kustmijnen- veger. Dit type is door de Noord-Atlan tische organisatie aanvaard.De uitwer king van de technische opzet van dit type schip zai door de Koninklijke Marine in samenwerking met de Nederlandse werven ter hand worden genomen. Deze achttien mijnenvegers zullen vermoedelijk een bedrag van ongeveer 26 miliioen dollars voor de Nederlandse economie opbrengen, waarmede een be langrijke steun is verkregen voor de dol larbetalingsbalans van Nederland. Het contract strekt zich uit over een periode van ongeveer drie jaar. Na voltooiing zullen deze schepen aan de Koninklijke Marine worden gegeven voor de ver vulling van taken in het kader van het Noord-Atlantische Verdrag. De bouw van deze achttien mijnen vegers vormt één geheel met de bouw van een veertiental mijnenvegers, die de Nederlandse regering voor eigen reke ning eveneens door de Nederlandse scheepswerven zal laten uitvoeren. Het met deze veertien mijnenvegers Semoeide bedrag van 76,3 miliioen gill ens zal, zoals dezer dagen door de mi nister van Financiën bekend werd ge maakt, worden gefinancierd uit daartoe vrijgegeven gelden van de tegenwaarde rekening. EEN WEEKEINDE OP EEN IJSSCHOTS, Negen mannen, die op een ijsschots 400 mijl van de Noordpool waren ge- Ztrand, zijn door vliegtuigen gered en naar Barrow in Alaska overgebracht, aldus heeft radio-New York gemeld. Zaterdag was hun vliegtuig bij een poging om van het ijs op te stijgen ernstig beschadigd. Zij zelf bleven on gedeerd en hadden voldoende voorra den voedsel en brandstof. van nationalisten en communisten doorzocht. Er zjjn geen arrestaties ver richt TANGER IS WEER RUSTIG. Na de onlusten van Zondag, waarbij volgens de laatste gegevens vier per sonen om het leven kwamen en 157 werden gewond (van wie 17 zwaar) was het Maandag in Tanger rustig. Volgens Marokkaanse kringen te Fa- rijs zouden bij de ongeregeldheden 35 Marokkanen om het leven zijn geko men, terwijl 120 Marokkanen en 15 politiemannen werden gewond. Maandagmorgen is de brandweer van Trenton (New Jersey) begonnen met het pompen van water door de gebroken ruiten van een vleugel van de gevangenis, waar 25 gevangenen zich hebben ingesloten. De moeilijkheden begonnen in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen uit protest tegen slecht voedsel en slechte geneeskundige behandeling een aantal moeilijke gevangenen in de vleugel in opstand kwam. De directeur van de gevangenis heeft meegedeeld, dat 14 gevangenen ongeveer 10 ande ren tegen hun wil vasthouden. Een woordvoerder van de gevange nis heeft verklaard: „Wij zullen ze öf eruit spoelen óf eruit vriezen". De op standelingen hebben de ruiten gebro ken en zich gewapend met losgerukte pijpen van de verwarming. Sedert Za terdagnacht hebben zij geen voedsel meer gehad en de verwarming is se dert Zondag buiten werking. Maandagmorgen hebben bewakers door de ramen traangasbommen naar binnen gegooid, doch aangezien alle ruiten kapot zijn en de gevangenis vleugel goed geventileerd is, had dit geen resultaat. CENTRAAL BEVOLKINGS REGISTER IN BUITENLAND. Om na een eventuele oorlog over een zo groot mogelijk aantal betrouwbare gegevens te beschikken zal bevorderd worden, dat binnenkort op een plaats in het buitenland, waar de kans op vernietiging gering is, een centraal re gister van de bevolkingsadministratie der gemeenten zal worden ingericht en bijgehouden. Bedoeld register zal een duplicaat van elk archiefblad, dat in ons land deel uitmaakt en deel zal uit maken van een archief-register, moe ten bevatten, aldus heeft minister Beel de gemeentebesturen medegedeeld. Gistermorgen omstreeks tien uur werd onder de gemeente Hilvarenbeek langs het Wflhelminakanaal, de achttienjarige dienstbode E. van B. ernstig mishandeld levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was dienstbode te Til burg en begaf zich gistermorgen, zoals gewoonlijk, omstreeks half acht per rij wiel naar haar werk. Daar zij niet op de plaats van bestemming arriveerde, werd bij de ouders om inlichtingen ge vraagd. Een broer van het slachtoffer, die op nader onderzoek uitging, vond het stoffelijk overschot van zijn zuster achter de langs het Wilhelminakanaai lopende dijk. De politie en het parket werden terstond gewaarschuwd. Omtrent de beweegredenen van deze moord is niets bekend, terwijl men omtrent de dader nog volkomen in het duister tast. ONGERUSTHEID IN DE DROGISTENWERELD. In de in. Utrecht gehouden jaarver gadering van de Ned. Chr. Drogisten- bond werden benoemd tot lid van het hoofdbestuur de heren L. Janse de Jonge uit Middelburg en J. de Groot uit Den Haag. Tijdens deze vergade ring heeft de voorzitter uitvoerig ge sproken over de nieuwe wet op de ge neesmiddelen, die in drogistenkringen met grote bezorgdheid wordt tegemoet gezien. Het aannemen van deze wet zal beslissend zijn voor de toekomst van deze groep middenstanders. De drie drogistenbonden zullen gezamen- lijk alles- in het werk stellen hetgeen als onheil wordt gezien af te wenden. De overtredingen van de wederop- ïiouwwet bij fabrieksbouw, welke de laatste tijd in de gemeente Roden zijn begaan, hebben opnieuw tot moeilijk heden geleid. Ged. Staten van Drenthe hebben hierin aanleiding gevonden om de heer H. Helwerda, burgemeester van Roden, te gelasten zijn werkzaam heden als zodanig te staken. De heer P. D. Edel, burgemeester van Peize, is tijdelijk belast met de waarneming van het burgemeesters ambt van Roden. De overtredingen van de wederop- bouwwet hebben geleid tot moeilijk heden, welke bestaan uit onregelmatig heden door de burgemeester buiten de kring van zijn ambtsbezigheden be gaan. ENGELSE KRUISER NAAR ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal de Eng. kruiser „Rodney" hedenmiddag uit Vlissingen naar Zierikzee varen en daar ca. vier uur arriveren aan de ponton van de Prov. Stoombootdiensten. Dit bezoek houdt verband met een speciaal ver zoek van de commandant van deze oorlogsbodem, de kap. ter zee R. Fla vour, aan de Britse Admiraliteit, daar zijn ouders van Schouwse afkomst blij ken te zijn. Een deputatie van het gemeentebe stuur zal ter begroeting aanwezig zijn, waarna de commandant met de offi cieren ten Stadliuize zal worden ont vangen. Des avonds wordt voor de be manning een gezellige samenkomst be legd in de nieuwe graanbeurs met mu zikale medewerking van de „Blue Pi- pers" uit Vlissingen, die aan boord van de kruiser meekomen. De heer Flavour zal zich naar Haam stede begeven, waar de burgemeester hem enkele inlichtingen zal verstrek ken uit het gemeentelijke archief in verband met documentatie over de af stamming van zijn geslacht. Des avonds zal het publiek de oorlogsbo dem kunnen bezichtigen. Het ongeluk met de „Kon. Juliana' De heer Snitslaar, chef-vliegdienst, heeft te Frankfort verklaard, dat aan het wrak van de verongelukte „Kon. Juliana" slechts zeer weinig onderde len van instrumenten zijn gevonden, die opheldering over de oorzaak van het ongeluk kunnen geven. „Mis schien", zo zei hij, „heeft een brand of een zeer belangrijke technische storing de piloten doen pogen zo snel mogelijk te landen". In een bioscoop te Lima, waar een kinderfilm werd vertoond, zag iemand een foto van de muur vallen. Hij riep „aardbeving" en snelde naar de uit gang. Er ontstond een hevige paniek, waarbij talrijke kinderen onder de voet werden gelopen. Tien kinderen kwamen om het leven, 39 werden ge wond, van wie tien ernstig. DRIE SOLISTEN MUSICEER DEN IN MIDDELBURG. Het podium van de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg was gister avond eens niet overbezet met volledig orkest en massaal koor. Slechts drie solisten waren er, die echter, niette genstaande hun kleine aantal, de toe hoorders bijzonder wisten te boeien. Gerard Hengeveld, vleugel, Theo Olof, viool en Carel van Leeuwen Boomkamp, cello, gaven een kamer muziekprogramma, waarbij zij hun meesterschap ten volle ontplooiden. Wij weten niet, wat wij het meeste kunnen bewonderen, het heldere, bril- lante spel van Hengeveld, de prachtige toon van Olofs viool of de nobele klank van de cello van Van Leeuwen Boom kamp. En feitelijk is het ook niet nodig dat te weten. Deze drie, die hun in strument weergaloos beheersten, vorm den tezamen toch de eenheid, die het trio-spel behoort te zijn. Wa3 dat bij Beethovens Es dur Trio al te merken, nog duidelijker kwam dat uit bij dat van Saint-Saëns in F dur, een virtuoos werk in de typische Franse, romantische sfeer, waarbij de meesters volkomen op elkaar waren «gesteld. Het best was o.i. Schuberts Bes dur Trio, verreweg het mooiste van de twee, die Schubert schreef. Een parelende klankenweelde, zo gaaf en brillant uitgevoerd, dat men diep onder de indruk kwam, zowel door de mees ter, die het maakte als door de kunste naars, die het uitvoerden. Hulde aan ae Z.V.U., door wier initiatief dit eve nement mogelijk was. B. Tito waarschuwt het Westen „Het besluit tot het houden van een driemogendhedenconferentie te Londen over de kwestie-Triest door Amerika, Engeland en Italië is een onrechtvaardigheid", zo zei maarschalk Tito in een door luide toejuichingen onderbroken redevoering, welke hü hield voor beide Huizen van het Joego-Slavisch Parlement. „Het Westen moet zich niet verbazen", zo voegde hij er aan toe, „als het door dit optreden zich minder sympathiek bij ons maakt". Tito verzekerde, dat het Westen steeds op Joego-Slavie kan rekenen als factor voor de vrede. Joego-Slavie zal in een geval van een conflict meer bijdragen dan het Westen van iemand, die het thans steunt, hoopt. Evenwel, Joego-Slavie kan nooit in stemmen met een verdeling van de Joego-Slavische zóne van Triest en met een huidige bezetting van de Brits-Ame rikaanse zóne. Tito was bang, dat het Westen in de brei van de Italiaanse eisen zou geraken en toe zou geven aan de fascistische elementen. Hij noemde de driemogendhedenverklaring van 1948 een schande. De maarschalk vreesde, dat Rusland de kwestie-Triest uitbuit om Joego-Slavie te benadelen. RESOLUTIE. Miha Marinka, premier van de Slo veense volksrepubliek, diende een reso lutie in, waarin de Nationale Vergadering uitdrukking geeft aan haar verwachting, dat de federale regering de nodige maat regelen zal treffen tegen alle pogingen om nieuwe offers van het Joego-Slavi- sche volk te eisen. Buiten voor het parlementsgebouw ver zamelden zich studenten en arbeiders met spandoeken. Men eiste ook hier Joego-Slavische medewerking bij een oplossing. In Belgrado is een demonstratie ge houden, waaraan ongeveer 200.000 per- A r' George Kartalis, de (liberale) Griek se minister voor Economische Samen werking, is afgetreden uit protest te gen de terechtstelling van de vier van communistische spionnage beschuldig de Grieken. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjaret, heeft verklaard, dat zijn besprekingen -te Londen de weg geopend hebben voor Britse financiële hulp aan Israël. Tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Moezel zijn tenminste dertig dorpen gedeeltelijk overstroomd. De stad Zeil is door het water geïso leerd. In Malang zijn drie Duitse art sen aangekomen, van wie twee als ge neesheer werkzaam zijn op de burger lijke ziekeninrichting in Slaget. De vier Prinsessen zullen niet op Schiphol zijn, als vanmiddag haar ouders naar de Ver. Staten vertrekken met de „Prinses Beatrix". Tegelijk met aal moezenier pater L. v. d. Vrande zal ook aan de kapitein G. C. Uyldert uit Heemstede, die deel uitmaakte van het N.D.V.N., de Amerikaanse onderschei ding van de bronzen ster worden uit gereikt op Donderdag a.s. Nu Canada en Australië de invoer van duimstok ken hebben gestaakt, heeft de directie van Schuü's Duimstokkenfabriek te Drachten zich genoodzaakt gezien 42 man van het 126 man sterke personeel ontslag aan te zeggen. sonen deelnamen. Men riep bereid te zijn het leven te offeren voor de verdediging van Joego-Slavie's rechten in het vrije gebied. Inmiddels heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de driemogendhedenbesprekingen Donderdag zullen beginnen. Elf doden bij spoorwegongeluk bij Lissabon, Op ongeveer 10 km. van Lissabon is Maandag een aantal rotsblokken, die door de zware regens van de laatste dagen waren losgespoeld, op een per sonentrein gestort, waardoor II reizi gers werden gedood en 42 gewond. De reddingswerkzaamheden werden belemmerd door zware regen en een krachtige wind. Vooral de derde-klas- serljtuigen werden door de stenen ge troffen. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland" Maandag werd te Goes een vergade ring van aandeelhouders gehouden van de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beve land" tot verkiezing van een nieuw lid van de Raad van Toezicht wegens het aftreden per 1 April 1952 van de heer Joh. Pilaar als voorzitter i.v.m. diens hoge leeftijd. .Helaas was de he.;r Pilaar wegens ziekte verhinderd deze vergadering te presideren. Alvorens tot stemming werd overge gaan memoreerde de waarn.-voorzitter de heer A. A. Elenbaas, de grote ver diensten van de aftredende voorzitter voor de Maatschappij. Van 1910 tot 1914 was hjj afgevaar digde ter algemene vergadering voor de gemeente Goes en in 1914 werd de heer Pilaar in de Raad van Toezicht gekozen, waarna in 1933 zijn benoe ming tot voorzitter volgde. Vooral de laatste jaren werd er veel van zijn voorzitterschap gevergd. De interessen van de Maatschappij breid den zich de jaren na de oorlog snel uit, zowel ten Westen als ten Oosten van Zuid-Beveland en de daarmede ge paard gaande problemen vroegen zeer veel van voorzitter en directie. De figuur van de Waterleiding-Maat schappij als een zelfstandige N.V. stond de heer Pilaar steeds voor ogen en altijd wist hij de daarmede verband houdende problemen consciëntieus en critisch te bekijken. De heer Elenbaas besloot met de wens uit te spreken, dat de heer Pi laar spoedig moge herstellen en dat hem nog ettelijke jaren gegeven zullen worden. De heer A. de Roo te Goes werd daarna gekozen als lid van de Raad van Toezicht. Na een korte uiteenzetting van de directeur over de invloed van de hui dige investeringen op de exploitatie rekening der N.V. en het grote belang de nog niet aangesloten percelen tot aansluiting te brengen, werd de ver gadering gesloten. Een dag voordat president Truman zijn onverwachte aankondiging deed, dat hij niet opnieuw de candidatuur voor het presidentschap der V.S. zou aan nemen, keerde hij terug van een vacantie van drie weken in Key West in Florida. Voor de laatste maal nam hij intrek in het Witte Huis. Samen met zijn vrouw betreedt hij zijn ambtswoning. NA DE AANSLAG OP ADENAUER. t tf Slechts een „anti-semietische camouflagetruc", zegt Joods weekblad. De Franse bladen hebben gisteren een copie van een getypte brief ont vangen, waarin verklaard wordt, dat de „Joodse partisanenorganisatie" ver antwoordelijk is voor de aanslag op kanselier Adenauer. De brief is geda teerd in Zürich en gepost in Genève en zegt letterlijk: „Onze kameraden hebben 27 Maart hun eerste actie op Duits grondgebied uitgevoerd". De brief spreekt verder van „het leed, dat de Joden van de zijde van het Duitse volk hebben ondervonden". „De Duitsers moeten weten,, dat er geen vergiffenis voor hun misdaden bestaat. Wij zullen hun alles betaald zetten". Van de zijde van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken is verklaard, dat men niet over inlichtin gen beschikt, op grond waarvan zou kunnen worden verondersteld, dat een Joodse organisatie betrokken is bij de aanslag. Karl Marx, redacteur van het alge mene Joodse weekblad in Duitsland, heeft het bericht een „anti-semietische camouflage-manoeuvre" genoemd. Hij zei, dat onlangs een anti-semietische organisatie, geleid door de Zweed Ei- nar Aberg, West-Duitsland, West-Ber- lijn, Zwitserland en andere landen had overstroomd met anti-Joodse propa ganda. Intussen heeft de politie twee per sonen uit Mttnchen gevonden, die zeg gen gezien te hebben, hoe een man het bewuste pakket met de bom overhan digde aan de twee jongens, die het Maar hij moet eerst president worden. Senator Kefauver, één der pretenden ten voor de democratische candidatuur, heeft in een persgesprek verklaard dat, indien hij tot president zou worden ge kozen, hij bereid zou zijn Stalin waar dan ook te ontmoeten als de mogelijk heid van een werkelijke regeling met de Sow jet-Unie bestond. Hij zou troepen in Europa houden zolang de toestand in de wereld zo bleef als nu. Wat Korea betreft is Kefauver voor stander van een straffere politiek. Hij zou de Noordelijken elke door de Ver. Naties ontworpen regeling willen aan bieden. Als zulk een regeling evenwel niet binnen een bepaalde tijd aanvaard was, zou hij trachten de oorlog door mi litair optreden tot een einde te brengen. Te Amsterdam slaagde voor het can- didaatsexamen Engelse taal en letter kunde de heer F. Veldkamp te Middel burg. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. De St. Barbaragang wordt doorgetrokken. De Middelburgse gemeenteraad heeft gistermiddag, zonder dat het punt op de agenda voorkwam, na een besloten zitting het besluit genomen om 24 arbeiderswoningen in étagebouw te doen verrijzen aan de Breestraat. Hierdoor zai de gehele open ruimte in deze straat worden opgevuld. De woningen zullen drie hoog worden gebouwd en op twee na geschikt zijn voor bewoning door arbeidersgezinnen van zes personen. De huurprijs zai f 6.60 bedragen en de bouwkosten komen op ruim f 10.600.per stuk. Het worden woningwetwoningen. Geruime tijd geleden was reeds een plan aanvaard om 16 woningen aan de Breestraat te bouwen. Dit plan is nu omgewerkt en met het volume voor die 13 woningen zullen er nu 24 ver rijzen. Dit is mogelijk, omdat er niet twee, maar drie verdiepingen komen. De bouwkosten zullen f 225.000.be dragen-, de grondkosten f 10.388.Een tweetal woningen, dat naast de poort wordt gebouwd, die naar de in de toe komst achter de woningen te bouwen garages voor brandweer en reinigings dienst leidt, zijn slechts geschikt voor bewoning door een echtpaar zoader kinderen. De huurprijs daarvan be draagt f 4.20. De heren A. Flipse (C.H.) P. Meliefste (A.R.) en mevr. de Vlie ger (Arb.) drongen aan op woning bouw voor ouden van dagen. Mevr. de Vlieger verzocht de huisvesting van ouden van dagen in duplexwoningen in studie te nemen, hetgeen werd toege zegd. Op een andere vraag werd nog medegedeeld, dat de te bouwen huizen over vier kamers beschikken, nl. een woonkamer en drie slaapkamers. ST. BARBARAGANG. De doortrekking van de St. Barbara gang had tevoren al stof tot discussie opgeleverd, daar de commissie van fi nanciën 'n dergelijke uitgaaf niet ver antwoord achtte en voorstelde het voorstel van B. en W. te verwerpen. Over de verlichting deelde de burge meester mede, dat er drie lichtpunten komen. De wethouder van financiën, de heer J. W. Kögeler, wees erop, dat het plan een uitvloeisel is van het door de raad goedgekeurde herbouwplan. De heer J. M. Wondergem (C.H.) deed een z.i. voordeliger oplossing aan de hand, die B. en W. in overweging na men. De heer M. Wattel (A.R.) meen de, dat de gelden, die aan doortrekking van de gang worden besteed, produc tiever gemaakt kunnen worden. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) was het daarmee eens. Met de stemmen van de heren Wattel, van Empel, Wondergem en Schenk tegen werd het voorstel van B. en W. aanvaard. RAADSLEDEN ONGERUST. Bij de rondvraag wees de heer Wat tel op de overlast, die de bewoners van de Nieuwe Burg ondervinden door het roet uit de schoorsteen van de Was serij Zeeland. De voorzitter zei, dat ook het college deze klachten kent. Men zag niets liever dan dat de wasserij spoedig uit de binnenstad verdwijnt, doch finaneieringsmoeilijkheden ver hinderden tot heden de herbouw. De heer Wattel betreurde verder, dat de bouw van openbare toiletten niet kan doorgaan. Hij vroeg noodvoorzie ningen te treffen voor het naderende zomerseizoen. Mr P. van Empel (C.H.) vroeg weer aandacht voor de zwemin richting, nu ook deze post van de be groting is verdwenen. Beide heren kre gen ten antwoord, dat men moet trach ten uit de begroting 1952 een bedrag te halen om de werken, die nog niet kunnen worden uitgevoerd, toch door te zetten. Wellicht kan er dit jaar van de bouw van de toiletten iets komen, doch een nieuwe zwemschool komt er dit jaar zeker nog niet. Ook wethouder L. J. van 'tWestende zei, dat er voor de zwemschool op korte termijn niets te bereiken is. De heer Schenk vroeg, of ook de verbetering van Klein Vlaan deren wordt uitgesteld. De voorzitter moest dit bevestigen. De heer I. van Loo (Arb.) wees op het in aanbouw zijnde pand naast de melkfabriek, het geen naar zijn mening spot met de aesthetica. De heer Flipse tenslotte wees op de slechte bestrating van Gort straat en Vlissingsestraat. Hij kreeg de toezegging, dat beide straten binnen kort herbestraat worden. later op het politiebureau afleverden. Het is nog niet zeker, of deze man de zelfde is ais de verdachte, die in geheel Europa wordt gezocht. Geslaagde uitvoering van leerlingen van het Goese Lyceum. „HET AVONTUUR VAN AMBROSE APPLE JOHN", een toneelstuk, ge schreven door Walter Hacket, beeldt de spannende geschiedenis uit van Ambrose Applejohn, de typische door zijn nichtje en tante vertroetelde En gelse grootgrondbezitter, die plotseling op een avond de eentonigheid van het huiselijke leven verveelt en niets lie ver wil dan wilde romantiek en ge vaarlijk avontuur. Nu, de komende nacht lust hij er van: gangsters belagen zijn huis en plaatsen hem in de peni- belste situaties. In één klap is hij ge nezen. Het verhaal, hoewel er minder aanvaardbare gedeelten in voorkomen, zoals het slot, zit goed in elkaar. Voor al het spiegelverhaal (de droom van Applejohn) is meesterlijk van opzet en vereist veel van de spelers. Het is in de eerste plaats dit tweede bedrijf ge weest, dat de leden van de schoolver eniging „De Vlam" van het Goese Ly ceum goed ten tonele brachten. De re gie was verantwoord verzorgd, (regis seur J. W. Janitschek), de coulissen waren prima en de spelers haalden uit het stuk wat er in zat. De hoofdrol speler, Karei van Riet, die door zijn overdreven gebaren in het eerste be drijf lichtelijk irriteerde, zat er nu goed in en wist de zaal tot aan het eind te boeien. Bijzonder bekoorde ons het spel van Ans Ossewaarde, die haar be scheiden rol treffend speelde. Ook Gerda Broekhoven vervulde haar moeilijke rol op de juiste wijze. De leden van „De Vlam zijn erin geslaagd met de opvoering van „Het avontuur van Ambrose Applejohn", waarvan de dialogen soms wat te lang waren, de toeschouwers een paar uur te doen leven in een spannende boe- vengeschiedenis, waaraan elke vorm van kitsch vreemd was. Niet minder genoot men van het zangkoor onder leiding van Jan Kouse maker, dat correct en met veel over gave enkele liederen ten gehore bracht. De heer J, Philipse te Middelburg overleden. Te Middelburg is gisteren nog vrij plotseling op 67-jarige leeftijd overle den de heer J. Philipse, oud-directeur van de Coöp. „Eiland Walcheren". De heer Philipse heeft zich door zijn werk als directeur een belangrijke plaats veroverd in de Walcherse samenleving. Groot was zijn belangstelling voor het- openbare leven na zijn aftreden als directeur. Bijna geen gemeenteraads zitting te Middelburg was er, of de enige belangstellende was de heer Phi lipse. Ook de Statenvergaderingen en de bijeenkomsten van de Polder Wal cheren woonde hij op de publieke tri bune bij. O.m. was de heer Philipse in Middelburg bestuurslid van het Ned. Bijbelgenootschap. Hij zal Donderdag morgen om 11 uur in Veere ter aarde worden besteld. Klokgelui voor de uitvoering van de Mattheus-Passion. Tien minuten voordat de uitvoering van de Mattheus-Passion van J. S. Bach door de Goese Oratoriumvereni ging Woensdagavond 9 April aanvangt, zal de klok geluid worden van de Mag- dalenakerk. Gedurende de uitvoering zal het carillon niet spelen. Het ligt in de bedoeling de begelei ding van de recitatieven te doen ge schieden door een pijporgel, zoals Bach dat oorspronkelijk bedoeld heeft. DE BILT ZEGT: Meer wind. Weersverwachting geldig tot vanavond Over het algemeen veel bewolking en later op de dag plaatselijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige en later tot krachtig toenemende N.- Oostelijke tot Noordelijke wmd. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1