TRUMAN GEEN CANDIDAAT BIJ DE KOMENDE PRESIDENTSVERKIEZING Pakistan brengt kwestie-Tunis voor de Veiligheidsraad \k SNIPPER NIEUWSk Brand veroorzaakt grote schade Binnenkort Engels-Egyptische onderhandelingen Europese Betalings Unie blijft voorlopig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onverwachte beslissing bracht opschudding „Ik heb het land lang, doelmatig en eerlijk gediend" Bemanning van de „Venlo" terug Arj< Jeugd van West-Europa kan gemakkelijk reizen. Moeilijkhedcn rood dc kwestie-Triest Ongeval te 's-Heer Hendrikskinderen Electriciteitsstoring in Zuid-Holland 4G: INNEX IAK .70. nen en leve- 4kers op 3 dissel przoeke ÏIMPE bij jienkel- i [voider, beplant Inada's, (De {it aan Nov. jaar). I's-Gra- lo. 147. erpacht |4 Nov. jaar). Jan de groot het 105 onder igezon- lidens), het 210 is ver- ns tot 15— loede- ged. 10.66.30 Bou- voor Dijk sfoord- be- i en 12 Dijk |(Zuid- be- i's en i de Ihoeve "bulens |eg tot etheer voor aar). Iristen- polder, eplant tenen Fends- be- |n es- |is tot aan 1/6.25 onder 1.77.20 ca- I Vrije 1.35.90 lot 24 In J. Baar), ft de ]tegen ten Ivan |oens- na- te van Ivan Uitgave Stichting „Seeuwich Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 9Q, Tel. 3438, bij geen gehoor voor advertenties 2§7t>, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren i Gissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen i Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 2185 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 81 MAARX 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: iACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 0,16 u„ onder 19.14 u. Maan op 9.11 u., onder 2.44 u. Hoogwater Dinsdag 1 April: Vlissingen: 6.05 u. 1.64 m., 18.25 u. 1.46 m. Terneuzen: 6.34 u. 1.83 m., 18.57 u. 1.67 m. Wemeldinge: 7.42 u. 1.42 m„ 20.05 u. 1.25 m. Zierikzee: 7.24 u. 1.20 m., 19.44 u. 1.04 m. „Ik zal geen candidaat zijn voor de herverkiezing. Ik heb mijn land lang gediend en naar mijn mening doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aannemen. Mijns inziens is het niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen." Dat waren de woorden, waarmee President Truman, Zaterdagavond ge heel onverwachts een rede, die hij uitsprak op een diner, dat ter gelegen heid van Jefferson-day werd gehouden en dat door 6900 leiders van de democratische partij werd bijgewoond, onderbrak. Truman deed echter geen aanbeveling over de persoon, die naar zijn mening hem zal kunnen opvolgen. De mededeling van President Truman kwam geheel onverwachts, temeer daar in de tekst van de rede, die tevoren aan de pers was verstrekt, met geen woord werd hierover gerept. nieuw candidaat voor het gouver neurschap is en niet voor het presi dentschap. Uit de reacties op Trumans besluit die uit alle delen van de wereld bin nenkomen, blijkt, dat velen het be sluit van de president betreuren. Anderzijds meent men, dat het heen' gaan van Truman de weg voor gene raal Eisenhower, die als republikeins candidaat een goede kans maakt, zal efenen. Wie wordt opvolger? De gasten, van wie de meesten door deze mededeling volkomen over rompeld werden, riepen in koor „nee, nee". Truman werd tot president gekozen op 12 April 1945 en heeft dus 7 jaar in het Witte Huis gezeteld. Toen ver slaggevers Truman later vroegen of er een mogelijkheid was, dat hij zijn besluit zou veranderen, antwoordde de president, dat dit zeker niet het geval zou zijn. DE TOEKOMST. In zijn rede zei de president nog, dat de democraten altijd indachtig moeten blijven, wat de partij tot stand heeft gebracht, alsmede de hoge ide alen, waardoor zij groot is geworden. Wij moeten trouw blijven aan haar beginselen en haar ten dienste van het volk in de voorste gelederen hou den. Indien wij dit doen, zo zei Tru man, zullen wij er zeker van kunnen zijn, dat in de komende vier jaar een democratische president in het Witte Huis zal zetelen. WIE NU? Over de persoon, die Truman op het oog zou hebben als zijn opvolger is nog niets bekend. Toen aan de gou verneur van Illinois Stevenson werd gevraagd of hij zich candidaat zou stellen, antwoordde hij, dat hij op- Gezagvoerder Creel vertelt Teruggekeerd in Nederland heeft Zaterdagmiddag gezagvoerder J. Creel iets verteld over het ongeluk, waarbij vorige Zondag bij Bangkok de KLM- Constellation „Venlo" verloren is ge gaan. De heer Creel vertelde hoe het on geluk geschied was. „We waren al dichtbij het vliegveld en maakten ons gereed voor de landing", zo zeide hij, „toen er in de rechterbinnenmotor brand uitbrak. Even later brak een van de drie propellerbladen af en en kele ogenblikken daarna viel de hele motor van de vleugel af. We moesten toen een noodlanding maken en daar bij brak een wiel van het landingsge stel, terwijl de rechtervleugel over de grond sleurde. Hierdoor werd de vaart van ons toestel sterk verminderd". Nadat het toestel aan de grond stond verlieten alle passagiers de „Venlo" op de normale wijze. Een van de vrouwelijke inzittenden waarschuwde, dat haar baby zich nog in het vliegtuig bevond, waarop een grond-mechanicien van het vliegveld te Bangkok onmiddellijk de „Venlo" binnenging en het kindje er uit haal de. „Dat was een gevaarlijk werkje", vervolgde gezagvoerder Creel, want kort daarop stond het toestel geheel in lichter laaie. De heer J. J. van Balkom, onder directeur van de K.L.M., deelde voorts mede, dat het nog nooit in de geschie denis van de burgerluchtvaart gebeurd was, dat een propellerblad tijdens de vlucht afbrak. Het bewuste blad is in tussen in Nederland aangekomen en zal hier grondig worden bestudeerd. DE BACTERIOLOGISCHE OORLOG. Volgens radio Peking hebben de Amerikanen hun bacteriologische oor logsvoering thans uitgebreid over ge heel Mansjoerije. De radio noemde de steden, waar slachtoffers zijn gevallen en verklaarde, dat de commissie van de „internationale commissie van de mocratische juristen" bewijzen in han den heeft gekregen van deze oorlog voering. Zoals bekend heeft radio Peking enige tijd geleden de Amerikanen reeds beschuldigd van het voeren van een bacteriologische oorlog in Noord- Korea. Karen-opstandelingen plunderen drie steden. Meer dan duizend Karen-opstande lingen hebben drie steden in centraal Birma geplunderd en in brand gesto ken. Do steden liggen ruim honderd km. ten Noorden van Rangoon. Ver bindingen zijn onklaar gemaakt en stations en gebouwen in de zakenwij ken in brand gestoken. STALIN VERSCHEEN IN HET OPENBAAR. Zaterdag is maarschalk Stalin aan wezig geweest bij de eind-vergadering van de Opperste Sowjet der federatie ve Russische republiek. Naar Reuter seint maakte de 72-jarige premier een gezonde en krachtige indruk. Hij was gekleed als maarschalk van het Sow- 1 et-leger. VERKLARING VAN LAWTON COLLINS. De Amerikaanse stafchef Lawton Collins heeft in een congrescommissie verklaard, dat Amerika betere wapens maakt dan de Sowjet-Unie. Een even tuele Sowjet-aanval in Europa zou be antwoord worden met het gebruik van conventionele wapens van grote vuur kracht en een reeks nieuwe wapens, die zowel tegen troepen als gepantser de voertuigen gebruikt konden wor den. Bovendien waren de tanks aan zienlijk verbeterd. Verder is voor de commissie mede gedeeld, dat de oorlog in Korea het Amerikaanse leger tot het einde van het vorig jaar zeven milliard dollar heeft gekost en mogelijk negen mil liard zal kosten tegen Juni, als de ge vechten voortgang vinden. ONGELUKKEN MET BEL GISCHE MIL. VLIEGTUIGEN. Naar de Belgische minister van Landsverdediging heeft meegedeeld, zijn sedert Juli 1950 in België 31 mili taire vliegtuigen verongelukt. Hiervan waren er 19 van het type Spitfire, 2 van het type Mosquito, 1 van het type Tiger-Moth en 7 reactie-vliegtuigen van het type Meteor Fr-84. Bij deze vliegtuigongevallen werden 26 perso nen gedood en weid een schade van bijna fr. 58 millioen aangericht. BilillWlttilllMlllllWMWlllliMIfflllllillMrotMWIlilllWIIIlffliltniffilllllIHWiiWWMiBWIl HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE V.S. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de V.S. is Vrijdagavond in de Nederlandse ambassade te Was hington een receptie gehouden, waar o.m. enkele korte films over Neder land en de Kon. familie werden ver toond. Zaterdagmiddag vond op paleis Soestdijk de aanbiedirg plaats van een exemplaar van het boekwerk: „Spell of the Netherlands". Tevens werd een exemplaar aangeboden, dat bestemd is voor President Truman. Het boek is uitgegeven in verband met het Kon. bezoek aan de V.S. en heeft tot doel de faam van Nederland in de nieuwe wereld uit te dragen op een wijze, zoals nooit te voren is geschied. Inmiddels is het voorlopige carillon, dat Vrijdag a.s. door H. M. de Koningin aan President Truman zal worden aangeboden, op zijn plaats gebracht in Meridian Hill Park. ATOOMPROEVEN IN NEVADA. In April begint in Nevada een nieu we serie atoomproeven, waarbij ook manschappen van leger en vloot der V.S. zullen worden ingeschakeld. De manschappen zullen leren een aanval te doen in een gebied waar slechts en kele minuten tevoren een atoombom is geworpen. Ongeveer zevenduizend man, waaronder twee gevechtsbatal- jons van het leger en twee van de vloot, zouden aan de oefeningen mee doen. Men wil onder meer de psychologi sche invloed van een atoomontploffing op de militairen onderzoeken, doch de manschappen zouden op het tijd stip van de ontploffing in veilig ge bied vertoeven. HOGERE DEFENSIE UITGAVEN VOOR DE NAVO- LANDEN. De plaatsvervangend directeur der M.S.A., Kenney, heeft te Washington meegedeeld, dat de 12 Europese Ieden- staten van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie en West-Duitsland in het financiële jaar 1952/53 ongeveer 2'7 maal zoveel voor defensie znllen uitgeven als in het jaar voor de oor log in Korea. Deze vergroting van de uitgaven voor de Europese defensie zou alleen mogelijk zijn, als Amerika 1,6 milliard dollar goederen voor de defensie levert. VERDEELDHEID ONDER DE NATIONALISTEN. De Pakistaanse regering heeft haar gedelegeerde in de Veiligheidsraad opdracht gegeven de Tunesische kwestie voor de raad te brengen. De ge delegeerde, Bokhari, zal in April voorzitter van de raad zijn. Inmiddels is bekend gewerden, dat het benoemen door de Bey van Tunis van een nieuwe premier en zijn verwerpen van het optreden van de extremisten, verdeeldheid heeft doen ontstaan onder de Tunesische nationalisten. De gematigden hebben weliswaar critick omdat de Bey voor de Franse eisen gezwicht is, doch zij zijn van mening, dat de Bey onder druk heeft gehandeld. De extremisten zijn van mening, dat de Bey niet had moeten toegeven, hetgeen een ingrijpen van de v.n. tot 'gevolg zou hebben gehad, Zondagmorgen zijn in Athene vier van de acht personen, die begin Maart wegens spionnage ter dood zijn ver oordeeld, terechtgesteld. De andere vier zagen hun doodstraf, waartoe zij eveneens werden veroordeeld, ver anderd in levenslang. r' De douane in Engeland heeft een internationale smokkelorganisatie ont dekt. Koopvaarders en vissers wisten geregeld koffers vol geld en obliga ties te smokkelen. De „Nieuw Am sterdam' is naar New Vork terugge keerd in verband met een machine storing. Op 8 Mei a.s. hoopt het echtpaar Blokland te Fijnaart de dag te herdenken, waarop zij 72 jaar gele den in het huwelijk traden. Nijme gen ondervindt weer grote overlast van het water nu de Waal door de regen en sneeuwval weer een zeer hoog peil heeft bereikt. In Rotter dam is overleden mr F. A. Nelemans, kantonrechter te Rotterdam en raads lid voor de C.H.U. in de Maasstad. Zondagmorgen viel in een dorp bij Maastricht een landbouwersknecht van een hooizolder. Hij kwam op zijn hoofd terecht en overleed onmiddel lijk. Te Maastricht is gistermiddag een boerderij bijna geheel afgebrand. De schade wordt op f 15.000.ge raamd. De lage waterstand was oor zaak, dat de postboot van Ameland Zaterdag de Friese kust niet kon be reiken. Zaterdagmiddag waren H. M. de Koningin en H. K. H, Prinses Beatrix aanwezig bij de huwelijksinze gening van Jkvr. C. C. Th. Hooft Graafland uit Baam met ds W. Dyck- meester uit Vorden. H. K. H. Prinses Wilhelmina zal niet aanwezig zijn bij het vertrek van het Kon. Paar naar de V.S. Of de vier prinsessen mee naar Schiphol zullen gaan is nog niet be kend. Het slechte weer van de laat ste dagen was oorzaak, dat verschil lende schepen in moeilijkheden ge raakten. indien de Fransen tot wegvoering van de Bey waren overgegaan. In Tunis is men trouwens de mening toe gedaan, dat de Bey tot zijn beslissing om de regering af te zetten is geko men onder Franse druk. De Fransen zouden met afzetting gedreigd heb ben. Een tweetal oud-ministers van Tunesië, die zijn uitgeweken naar Egypte, hebben zich Zaterdagavond tot de enige wettige regering van Tunesië uitgeroepen. Zij willen naar New-York gaan om de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Brandewijn met suiker.... Het vermaarde lied „dat gaat naar Den Bosch toe" zal voor wat de op lossing van de vraag betreft, wat daar gedronken zal worden, nadere reali sering krijgen. „Wat zullen we daar drinken, zoete lieve Gerritje, zoete lieve meid?". Het antwoord luidt: „Brandewijn met suiker". In het ver volg zal het gemeentebestuur van Bra bants hoofdstad zijn gasten ten stad- huize inderdaad onthalen op brande wijn met suiker. Voor de eerste maal is zulks Zaterdag geschied by de ont vangst der deelnemers aan de Bel gisch-Luxemburgs-Nederlandse ge meentedag. Men is van plan hiervan een traditie te maken. STAAT VAN BELEG IN TEHERAN. In verband met de incidenten, die zich Vrijdag in de Perzische hoofdstad Teheran hebben voorgedaan, heeft de regering de staat van beleg afgekon digd. De tjjdsduur is voorlopig be paald op een maand. Door deze af kondiging wil men verder incidenten trachten te voorkomen. DE KABINETSCRISIS IN INDONESIË. De kabinetsformateur, mr Wllopo, heeft Zondagmiddag een lijst van namen van leden voor het nieuwe kabinet aangeboden aan president Soekarno. Deze zal er Maandag een bespre king over hebben met de vice-presi dent, drs Moh. Hatta. Naar verwacht wordt, zal de president Dinsdag zyn beslissing bekend maken. De lijst bevat achttien namen. SECRETARIS C.N.V. NAAR NIEUW -GUINEA. De heer K. de Boer, secretaris van het C.N.V., zal voor enkele maanden naar Nieuw-Guinea gaan om daar voorlichting te geven over de opbouw van de Christelijke vakbeweging. Er is reeds een organisatie gevormd, welke aansluiting by het C.N.V. vraagt. Ruim overleg is gepleegd met de Zendings corporaties. Zq hebben een zendeling beschikbaar gesteld, die het gebied kent en de heer de Boer zal bestaan by de vervulling van zyn taak. Zuid-Amerikanen door H. M. de Koningin ontvangen. De Zuid-Amerikaanse zakenlieden, die ter gelegenheid van de Utrechtse Jaarbeurs een bezoek aan ons land brengen, zijn Zaterdagmiddag op pa leis Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. Tevoren was het gezel schap door de Utrechtse Kamer van Koophandel ontvangen. Per 1 April komen speciale rege lingen in werking voor gemakkelijker reizen van gezelschappen van jonge ren in de vyf landen, welke by het Pact van Brussel zyn aangesloten, n.l. Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk en het Verenigd Koninkryk. De nieuwe regeling betreft een ver eenvoudigd uniform collectief paspoort voor reizen in genoemde landen, met voordeliger voorwaarden van uitgifte en gebruik. Zo is de leeftydsgrens voor leden van een op collectief paspoort reizend gezelschap verhoogd van 18 tot 21 jaar. Verder behoeven gezel schappen van jongeren op collectief paspoort, mits alle leden ervan jon ger dan 18 jaar zijn, geen visum meer voor reizen naar Frankryk en het Verenigd Koninkryk. Wanneer er ouderen dan 18 jaar bij zyn (afge zien van de leider van het gezelschap, die een gewoon Individueel paspoort moet hebben en aan de gewone pas poortregelingen is onderworpen) is voor het Verenigd Koninkryk wel een visum vereist, doch dit zal dan gratis verstrekt worden. Volgens de nieuwe regeling zullen gezelschappen van minstens vijf en hoogstens vijftig jongeren in aanmer king kunnen komen voor een collec tief paspoort, te verkrygen by de ge wone instanties, wanneer de reis uit gaat van een school, jeugdvereniging en dergelyke. Twee nieuwe commissarissen der Polder Walcheren gekozen. Als opvolger van de heer A. Sta- verman, die zich niet meer herkies baar stelde, is benoemd tot commis saris van de Polder Walcheren mr W. F. e. Baron v. d. Feltz te Mid delburg. De heer Staverman kwam in 1946 als commissaris in het Polderbestuur. In de plaats van mr P. Loeff, die even eens aan de beurt van aftreden was, is benoemd tot commissaris mr Th. Portheine te Middelburg. Mr Loeff maakte sinds 1938 deel uit van het Polderbestuur. Mr Portheine keert als commissaris in het Polderbestuur te rug. Hij werd in 1945 benoemd tot Raad van de Polder Walcheren doch legde deze functie in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftyd eind vorig jaar neer. Reeds toen werd door de voorzitter van de Polder de ge dachte uitgesproken, dat het wellicht mogelyk zou zyn, dat mr Portheine in het Polderbestuur als commissaris zou terugkeren, omdat deze functie niet aan een leeftijd gebonden is. Beide commissarissen vertegenwoordigen de eigenaren van de ongebouwde eigen dommen. Vergadering C.H.U. te Goes. Hoofdzakelijk ter bespreking van de propaganda en de richtlijnen voor de aanstaande verkiezingen vergaderden Zaterdag in de Prins van Oranje te Goes de Statenkring en Kamerkring van de C.H.U. onder leiding van het C.H. Tweede Kamerlid mr W. F. E. Baron van der Feltz. De bespreking verliep zeer geanimeerd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Uitgeest de koekfabriek van de firma Starreveld en het aangrenzend woonhuis van de directie geheel door brand verwoest. Het fabriekspand besloeg een oppervlakte van duizend vierkante meter. De schade wordt op een kwart millioen gulden geraamd. De foto geeft ten beeld van de afgebrande fabriek. DIPLOMATIEKE BEDRIJVIGHEID TE CAIRO. Engeland zou bereid zijn tot ontruiming van de kanaalzone. Het ziet er naar uit, dat zeer binnenkort de Brits-Egyptische besprekingen over de Suezkanaalzone zullen beginnen. Zaterdag heeft de Britse ambassa deur te Cairo een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buiten landse Zaken. Volgens waarnemers is. gesproken over een basis voor de onderhandelingen. Engeland zou zich bereid hebben verklaard voor de besprekingen in een verklaring het standpunt van de Britse regering mee fe delen. Gisteren zijn opnieuw besprekingen gevoerd door de Egyptische premier, de minister van Buitenlandse Zaken en het hoofd van het kabinet van de Koning. Volgens de minister van Bui tenlandse Zaken zou vandaag nader nieuws over de besprekingen worden gepubliceerd. Hij zei, dat het goed nieuws zou zijn. De Engelse ambassa deur zou verklaard hebben, dat En geland bereid is onderhandelingen te beginnen, die gericht zijn op onmid dellijke evacuatie van Britse troepen, mits Egypte zou verzekeren, dat het de Suezkanaalzone onder zijn bescher- De plaatsvervangende Joego-Slavi- sche minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat zijn land zich nooit zal neerleggen bij de drie- mogendhedenverklaring over een op lossing van de kwestie-Triëst van 1948. Zowel in Joego-Siavië als in Italië zijn in verband met de kwestie- Triëst Zondag betogingen gehouden. De Bossche Paasveetentoonstelling. Woensdag zal in de Bossche vee- hallen de 18e Bossche Paasveetentoon stelling worden gehouden. Het beste slachtvee, dat Nederland kan aanbie den zal dan te bewonderen zijn. Twee honderd dieren zullen worden voorge leid. De expositie zal 's morgens om 11 uur door burgemeester Loeff worden geopend. Ten huize van de Nederlandse am bassadeur in Zuid-Afrika, jhr J. v. d. Berg, zijn Zaterdagavond een aantal geschenken van Nederland aan de Kaapprovincie overhandigd ter her denking van het feit, dat Jan van Riebeeck driehonderd jaar geleden de Kaapprovincie koloniseerde. WERKKAPITAAL MOET AANZIENLIJK WORDEN UITGEBREID. De bestuursraad van de O.E.E.S., die Zaterdag te Parijs bijeen kwam, heeft besloten de Europese Betalings Unie te doen voortbestaan. De E.B.U. was in 1949 voor drie jaar gevormd en deze termijn verstrijkt op 30 Juni a.s. Men is het er over eens, dat het werkkapitaal, dat 350 millioen dollar bedraagt, zal moeten worden uitgebreid tot 620 millioen. De verwachting, dat de V.S. nieuw kapitaal voor de E.B.U. zou verstrekken, is ongegrond, gebleken. De speciale vertegenwoordiger van achteruit beschouwd. Een werkcom- 3tl Jirv.ic.oio, PlTI ("J T*0 O Vl O'PO'PVPTl PGT1 ming paraat zal houden. Aangezien de toestand weer normaal begint te worden zal vanaf morgen begonnen worden met het vertrek van honder den reservisten, die de laatste maan den in de kanaalzone hebben dienst gedaan. De ramp met de „Koningin Juliana" De lichamen van 25 van de 45 slacht offers van de ramp met de „Koningin Juliana" Zijn naar hun vaderland te rug gebracht. Zeventien werden naar Nederland getransporteerd, vyf naar Noorwegen en naar Engeland, Frankrijk en Zwit serland één slachtoffer vervoerd. WEG ZIJPE—ZIERIKZEE GESTREMD. De A.N.W.B. deelt mede, dat de Ryks- weg ZijpeZierikzee tussen de Vis- sersweg en Capelle in verband met de reconstructie van de weg voor allo verkeer zwaarder dan 4000 kg. enige tyd gesloten zal zyn. Dit verkeer zal worden omgeleid over de Vlssersweg, Gatweg en Zwanenburgseweg. het bureau voor wederzijdse beveili ging, William Draper, heeft op de bijeenkomst van de bestuursraad ver klaard, dat de V.S. van mening zyn, dat de werkzaamheden van de E.B.U. moeten worden voortgezet. Men is echter geen voorstander van het ver strekken van nieuw kapitaal, dat voor deze voortzetting nodig is. De V.S. achten de vergroting van het kapitaal een Europese aangelegenheid. EENSTEMMIGHEID. Het besluit om de E.B.U. voort te zetten werd eenstemmig genomen. De terugkeer tot zuiver tweezydige af wikkeling van de betalingen werd door de afgevaardigden als een stap ONGEREGELDHEDEN IN TANGER. Ter gelegenheid van de verjaardag van het Frans-Marokkaanse protecto raatsverdrag is het Zondag in Tanger tot onlusten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar wapens gebruik te maken. Drie personen zyn om het leven gekomen en een betoger werd ern stig gewond. Voorts werd een politie man door een verdwaalde kogel licht gewond. missie werd opdracht gegeven een oplossing te zoeken voor de kwestie der uitbreiding van het werkkapitaal. 78-JARIGE JAC" IT OPZIENER GEDOOD. Zaterdagmiddag is te 's-Heer Hen drikskinderen de 78-jarige gepension- neerde jachtopziener Bruinooge uit Kapelle door een bus van de snel- dienst Goes-Middelburg aangereden en gedood. De man, die by zyn zoon, de post- commandant der Rykspolitie aldaar, op visitie was geweest stond samen met deze bij café „Oranje Boom" te wachten. Het zicht was erg slecht en toen de bus naderde wilden beiden, menende dat het een bus van de zgn. stopdlenst was de weg' oversteken. Door de gladheid kon de bus niet meer remmen en.werd de 78-jarige man te gen het wegdek geslingerd. Zwaar ge wond bleef hij liggen. Hy werd naar het Gasthuis Oostwal te Goes ver voerd, waar hy in de nacht van Zater dag op Zondag is overleden. Kort voor middernacht is Zaterdag avond een storing opgetreden in de electriciteitsvoorziening, waardoor men in enkele Zuidhollandse steden zonder stroom kwam te zitten. Zo kwamen Den Haag en Voorburg vol komen in het duister te zitten. Bovendien reden geen trams meer, zodat grote belangstelling bestond voor taxi's, terwyl ware veldslagen werden geleverd om een plaatsje in de bussen, die bleven rijden. Toen de storing na drie kwartier was verhol pen, bleek dit te danken aan hulp van het Amsterdamse electriciteits- bedryf. Hoewel de trams na het ein de van de dienstregeling bleven door rijden, zagen velen zich genoodzaakt om door net pak sneeuw, dat Zater dag in de residentie is gevallen, de weg naar huis te voet te zoeken. In een hotel bleef een lift met twee personen er in steken. Behalve Den Haag en Voorburg zaten ook Leiden. Leidschendam, Delft en Dordrecht zonder stroom. De oorzaak was een kortsluiting in het landelyk koppel systeem. Hoge militairen confereerden te Salisbury. In Salisbury (Engeland) is een be sloten militaire conferentie gehouden, die vijf dagen heeft geduurd. Hoge officieren van de luchtmacht van 17 landen hebben aap de conferentie met de codenaam „Eenhoorn" deelgeno men. Onder andere werd het gebruik van nieuwe wapenen, de oorlog van de marineluchtmacht en de luchtmacht, bombardementen, luchtbescherming en de bevoorrading besproken. De lan den van het Atlantisch Pact en Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika hadden vertegenwoordigers gezonden. Generaal-majoor Glenn Barcuss (Amerika) heeft een résumé gegeven van de ervaringen, opgedaan in ge vechten met de laatste Sowjet-vlieg- tuigen in Korea. In DE BILT ZEGT: Weinig verandering. het Zuid-Oosten overwegend zwaar bewolkt met plaatselyk enkele regenbuien en aanvankelijk hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Elders zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1