NIEUWE PREMIER IN TUNIS Nog een pakket ontdekt...... maar er zat een tikkende klok in Het wel en wee van de christelijke omroep werd besproken i SNIPPER Een gevaarlijk karwei Vlissingen kreeg twee scholen fg- Veiling luur. Se kok ^PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Souvereiniteit zal worden versterkt De oude dag Verklaring van Schuman voor commissie van buitenlandse zaken Grote Drie binnenkort naar Bonn De aanslag op Adenauer Politie op zoek naar Mario Mirelli NIEUWS r r y t i di Alfred vao Sprang komt ook naar Tholen JJ Caodidateoiijst A.R.-partij WêêëêêêëèëèëêèBèS MmÈKÊÊÈmmmB Provinciale Vergadering N.C.R.V Hoorspelen: gezegend middel tot doorwerking van het Evangelie Gevaarlijke houtbrand te 's-Heer Arendskerke, |0M 52 IREGEN- dubbel. In 39. 15.—kle- dftman, DEVE te |t 1952, op de bat" van Bchenge- Arends- 1RAAK (UUR, prima ar- en Bad- (3, 4x4, |.o. 10 hi 35, 500 |der- en gesch., tm., dik Rib- l, 8500 HolL Steen, ampjes, het- verkoop norgen» Uitgave Stichting „Zeeuws ch Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2134 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. O. TROOSTHEIDE ZATERDAG 29 MAART 1952 Directeur: »ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F, E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J, Laport, Goes; Ds B. G. A, v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.21 u., onder 19.11 u. Maan op 7.41 u., onder 0.35 u. Hoogwater Zondag 30 Maart: Vlissingen: 4.38 u. 1.91 m., 17.04 u. 1.78 m. Terneuzen: 5.08 u. 2.08 m., 17.35 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.25 u. 1.54 m., 18.49 u. 1.51 m. Zierikzee: 6.08 u. 1.28 m., 18.33 u. 1.26 m. OPGAAN, BLINKEN EN VERZIN KEN dat is de gang van ieder mensenleven. De opgang is de jeugd, voor de een vrolijk en zonnig, voor de ander droef en moeizaam. Maar toch voor vrijwel ieder een periode waarin Voor hem of haar gezorgd wordt. Dan 'komt de volwassenheid, de periode waarin men in het volle leven staat, intensief daaraan deelneemt; dan zorgt men voor zichzelf en voor vrouw en kinderen. Tot het ogenblik komt dat men niet meer werken kan, omdat men te oud is. Wie zorgt er voor de mens, als hij oud is? ER LIJKT een logisch antwoord op deze vraag te bestaan, een ant woord dat de natuur als het ware in geeft. Verzamelt niet menig dier in de zomermaanden leeftocht voor de win ter? Zo is het toch ook logisch, dat de mens in de kracht van zijn leven zorgt voor de periode ais hij niet meer wer ken kan. Zo zou het moeten zijn, maar zeer, zeer velen kunnen dat niet! En die on mogelijkheid dateert niet van vandaag of gisteren, die is er al vele eeuwen lang. Is er niet een tijd geweest, dat de arbeider moest werken tot zijn dood toe? En werkte hij niet dan 'stierf hij immers van honger en koui Op het ogenblik is dat wel anders geworden onder de druk van de arbei dersbeweging. Gelukkig! Zo heeft de invaliditeitswet een verlengstuk, de ouderdomsrente. En via de vakbewe ging ontvangt ook menig arbeider een zeer bescheiden pensioen. Maar deson danks zien tallozen met bezorgdheid de dag tegemoet, waarop ze misschien wel na het uitspreken van fraaie rede voeringen met mooie dankwoorden „afgedankt" worden. De periode van verzinken is begonnen, voor velen een periode van armoe. Ze hebben hun Kinderen netjes groot gebracht, ze heb ben fatsoenlijk kunnen leven maar ze hebben geen geld kunnen wegleg gen. Wie moet er nu voor hen zorgen? De kinderen? Die hebben immers ook weer hun kinderen! En is het gezegde, dat één ouder gemakkelijker voor 10 kinderen kan zorgen, dan 10 kinderen voor een ouder!" niet voor de volle honderd procent waar? TS HET DAN de taak der gemeen- schap te zorgen voor haar ouden van dagen? Er schuilt iets aantrekke lijks in deze gedachte; iets als het be talen van een ereschuld aan hen, die ons het leven en mogelijk welstand geschonken hebben. Die gedachte zou ook juist zijn.... als wy leefden in een communistische gemeenschap in de goede zin van het woord. Ais het zo was dat wij allen onze inkomsten In één grote pot deden en daaruit onze uitgaven deden. Nu is dat niet zo. Onze samenleving kenmerkt zich door het „ieder voor zich" en daarbij hoogstens nog „de sterken voor de zwakken". En dat dat zo is ligt aan de mens zelf, aan zijn zondige aard. De eerste discipelen leefden in een communistische samen leving in deze zin maar na korte tijd al was er een Ananias tussen! De leus. „De gemeenschap zorge voor de ouden van dagen" of anders gezegd; „Premievrij staatspensioen voor ieder een!" is in deze maatschappij een holle leuze. In de eerste plaats is dat een valse verwarring van de gemeenschap met de staat en in de tweede plaats is het een onmogelijkheid. Iedereen dat zijn de armen en de rijken. Maar de rijken hebben geen staatspensioen nodig. Hoe moet men dan het onder scheid maken? En bovendien: hoe wil men dat betalen? Er is nog niemand geweest, die dat heeft kunnen voor rekenen en een rechtvaardige verde ling van lasten en baten heeft kunnen uitdenken! OP HET OGENBLIK wordt de ergste nood gelenigd door de noodwet- Drees. Het „trekken van Drees" is voor velen een uitkomst geworden. En dat is goed. Maar heel erg zou het zijn als men daar vrede mee zou hebben! Die kant gaan we op: menigeen, die zonder al te veel moeite in zijn goede tijd zou kunnen sparen voor de oude dag, laat dit nu na, omdat „Drees of zijn opvol ger dan wel voor ons zullen zorgen!" Een verderfelijke gedachte, omdat daarin alle verantwoordelijkheidsbesef de verantwoordelijkheid voor ons zelf en voor ons gezin die ons door God op de schouders is gelegd ontbreekt. Een dergelijke mentaliteit is fnuikend voor de volksgeest. En toch is dat kwaad al diep doorgevreten, veel die per dan men denkt. Ook in kringen waarin men vroeger fel ageerde tegen het premievrij staatspensioen, gaat men nu die gedachte koesteren. „Als een ander het ook doet zouden wij wel dom zijn als wij het aan onze neus voorbij lieten gaan. Wij zeker maar ploeteren voor de oude dag en de an der de centen maar opmaken, omdat er later toch wel voor hem gezorgd wordt! Laten we dan hun voorbeeld maar volgen! „Ziehier het eind van menig principieel verzet: de materie wint het van het principe! AL TE LANG REEDS is de noodwet- Drees in werking. En eindelijk schijnt er gelukkig een einde aan te komen, nu de regering ernst lijkt te maken met een definitieve ouderdoms voorziening. Geen premievrije voorzie ning, maar een met premieheffing. Het is nog te vroeg om een oordeel over de regeringsplannen te vellen de regering weet immers zelf nog niet precies welke kant men uitmoet, ge tuige het vragenlijstje aan de Sociaal Economische Raad, dat wij gisteren publiceerden. Maar van één ding zijn wij overtuigd: hoe sneller de voorzie ning komt hoe beter het zal zijn. Lie ver een wet met kleine tekortkomin gen, dan 'n noodwet die hoe goed en hoe noodzakelijk zelfs ook de Ne derlandse volksdeugden in uitermate snel tempo ondergraaft! De Franse resident-generaal in Tunesië, de Haute-Clocque, heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat de Bey van Tunis, Salah Eddin Bakkoesj tot premier heeft henoemd. Bakkoesj is 69 jaar oud. Hy was premier van 1943 tot 1947. Behorend tot een oude, vooraanstaande Tunesische familie, kreeg by zyn opleiding aan een Franse school in Tunesië. Hy is groot-officier van het Legioen van Eer. wordt uit Fransen en Tunesiërs sa mengesteld. Toenemende vergroting van het aan tal Tunesische ambtenaren. De rechten van Franse ambtenaren, die nu in Tu nesië werken, zouden worden be schermd. (Op het ogenblik bezetten Tunesiërs ongeveer twee-derde van de lagere posten, van de overheidsdienst, deze verhouding is lager voor de ho gere posten). Minister Schuman wilde geen ant woord geven op vragen over het ver- bamien van de Tunesische ministers. Hij zei, dat een volledig debat over Tunesië de volgende week in de Na tionale Vergadering zal worden ge houden. Volgens kringen, die In nauw con tact met de resident-generaal staan, heeft de Bey verklaard het er mee eens te zijn, dat bij de benoeming van een nieuwe Tunesische regering en de aan vaarding van constutionele hervormin gen de door de vorige regering bij de Veiligheidsraad ingediende klacht moet worden ingetrokken. VERKLARING VAN SCHUMAN. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Schuman, heeft gisteren de actie in Tunis voor de commissie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering verdedigd. Hij zei, dat de regering-Tsjenik, afgezien van haar pogen om tegen Frankrijk bij de Ver enigde Naties een klacht in te dienen, haar plicht had verzaakt door niet op te treden tegen de sabotage. Schuman gaf het volgende overzicht van de Franse voorstellen voor her vormingen in Tunesië: De Tunesische souvereiniteit zou worden versterkt naarmate het land geleidelijk tot binnenlandse onafhan kelijkheid zou worden gebracht. Te zelfdertijd zouden de rechten en be langen van Frankrijk en Franse kolo nisten worden ontzien. Tunesische ministers zouden in staat zijn zonder Franse controle van dag tot dag beslissingen te nemen en het aan tal Tunesische ministers zou toene mend worden vergroot. Frans beheer van de verdediging en buitenlandse za ken zou voortduren. Hangende instel ling van een Tunesische wetgevende vergadering zouden twee gekozen raadgevende vergaderingen worden ingesteld: één, uitsluitend uit Tune siërs samengesteld, voor algemene, po- Duitse volk", zo verklaarde Adenauer litieke en economische zaken; de ander in een toespraak te Bonn, De West-Duitse kanselier Adenauer heeft gisteravond bekend gemaakt, dat over zijn regering op het ogenblik met de contractuele overeenkomsten waar de Westelijke Hoge Commissaris on- derhandélt over ongeveer vdjf tot zes weken voor ondertekening ge reed zullen zijn. Adenauer zeide, dat de ministers van buitenlandse zaken der Westerse Grote Drie Aehéson, Eden en Schuman naar Bonn zou den komen voor de plechtige onderte kening. Hun bezoek aan Bonn zou „een ma nifestatie zijn voor de teruggave van gelijkheid van rechten aan de bonds republiek en een grote dag voor het Terwyi alle West-Duitse radiostations gisteren bij herhaling een politie bericht omriepen, waarin een beloning van 5000 mark werd uitgeloofd voor aanwyzingen, die zouden kunnen leiden tot de arrestatie van de man die de aanslag op Adenauer wilde plegen, hield de politie te Bonn zich bezig met een tweetal geheimzinnige, eveneens aan de Bondskanselier geadres seerde, pakketten. In één der pakketten meende men het tikken van een tydbom te koren en het werd dan ook met de grootste omzichtigheid ge opend. Het bleek een antieke klok te bevatten. Het was een presentje van een oude vrouw uit Beieren aan de premier. Zij had gehoord, dat deze antieke klokken verzamelde. Het andere pakket bevat te drukwerk. De politie heeft gisteravond per ra dio de bevolking van Beieren verzocht te helpen met de opsporing van een zekere Mario Mirelli, die men wil on dervragen naar aanleiding van de ont ploffing te München. Volgens de poli tie komt het signalement van de ge zochte overeen met dat van de man, die het pakket aan de twee jongens heeft gegeven om te posten. Mirelli huurde Donderdag een kamer in de omgeving van het centraal station te München. Ais geboorteplaats en -da tum had hij opgegeven: „Rome, 19 No vember 1920". Hij verliet zijn kamer Donderdagmiddag om ongeveer vijf uur met een in kranten gewikkeld pakket. Sindsdien is hij niet meer ge zien. In zijn kamer heeft hij een gloed nieuwe koffer achtergelaten. Kort na vijf uur werd aan de twee jongens het pakket met de bom over handigd. Joego-Slavië zal dit jaar 22 procent van zijn nationale inkomen besteden aan de defensie, aldus heeft de onder minister van defensie in de Nationale Vergadering verklaard. Dank zij de hulp van Engeland, Amerika en Frank rijk was het land in staat om nu iedere aanvaller het hoofd te bieden. Er wer den 37 nieuwe bewapeningsfabrieken voltooid; de uitrusting ervoor was in 't Westen gekocht en stukken goedkoper dan Oost-Europa ze had kunnen leve ren. In Teheran zijn gisteren bij communistische relletjes vijf personen om het levengekomen van wie twee politiemannen. Er is een vijftal arres taties verricht. Amerika heeft over vijf jaar genoeg atoombommen om ieder levend schepsel op aarde om het leven te kunnen brengen, heeft de atoomgeleerde Ridenour verklaard voor leiders van Amerikaanse verzeke ringsmaatschappijen. De Amerikaan se marine heeft binnen enkele maan den de beschikking over drie nieuwe typen geleide projectielen, twee voor verdediging tegen aanvallen uit de lucht en een tegen schepen en doelen op het land. Een kraaiennest was oorzaak dat gisteren in Heelsum twee villa's afbrandden. De felle wind deed de rest. Aan de Zuidkust van Oost- Java zijn eveneens vreemde bodems, meest onderzeeërs waargenomen. Nederland zal in N.A.V.O.-verband moeten zorgen voor de aanleg van twee nieuwe militaire vliegvelden, zo verneemt het A.N.P. Waar, is nog niet bekend. Bondskanselier Adenauer heeft de weduwe van de omgekomen politie- expert Reichert als eerste som 3090 mark gezonden. De twee gewonde po litiemannen kregen kleinere bedragen. Adenauer stuurde verder twee pols horloges naar de twee jongens, die het pakket naar het politiebureau hebben gebracht. Vele organisaties, handelsonderne mingen en particulieren hebben aan geboden het gezin Reichert financieel te steunen. Ongeveer veertien personen zijn voor ondervraging aangehouden, doch in middels weer vrijgelaten. Ongeveer 30 personen zijn als getuigen gehoord. Op de pakketbom, die Donderdag avond in het hoofdbureau van politie te München Ontplofte, stond als afzen der vermeld „dr Berghof, Bernheimer- strasse, Frankfort". Het was voor onze lezers op Tholen een grote teleurstelling dat zij de lezing, die onze oor logscorrespondent Alfred van Sprang Donderdagavond a.s. in Goes zal houden, niet konden be zoeken, daar zij dan de laatste bus niet meer zouden kunnen halen. Op ons dringend verzoek is de heer van Sprang nu bereid ook op Tholen onze lezers te vertellen over zijn reis naar Korea. Ïholenarcn, die iets willen weten over dit „retourtje naar Korea", kunnen Alfred van Sprang horen op Donderdagmiddag 3 April a.s., 's middags om half drie, in Hotel „Hof van Holland" te Tholen. Kaarten ad 50 ets zijn verkrijg baar bij onze hoofdagent, de heer Kurvink, Julianastraat, Tholen en bij de plaatselijke agenten. u kunt ook per postwissel of door giro-overschrijving kaarten bestellen aan ons Hoofdkantoor te Goes, Lange Vorststraat 90, giro 274289 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad, Goes. Vermeld er dan ech ter duidelijk bij: voor Tholen! (Van onze Haagse redacteur) Naar ons wordt medegedeeld zal aan de deputatenvergadering van de A.R.- party welke op Woensdag 9 April a.s. te Utrecht wordt gehouden, ter vast stelling worden voorgelegd de candi- dateniyst voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen. Deze ïyst ziet er als volgt uit: I. Dr J. Schouten; 2. mr A. B. Roos- jen; 3. prof. mr P. S. Gerbrandy; 4 dr J. A. H. J. S. Bruins Slot; 5. A. Sta pelkamp; 6. Chr. v. d. Heuvel; 7. mr J, Algera; 8. mr J. Terpstra; 9. mr dr E. P. Verkerk; 10. A. W. Biewenga Wzn; 11. ds J. Fokkema; 12. ds Chr. V; d. Zaal; 13. dr J. van Baal; 14. H. van Eysden; 15. drs C. P. Hazenbosch; 16. mr dr J. Meulink; 17. dr W. P. Berghuis; 18. mr dr N. G. Geelkerken; 19. W. Noomen; 20. prof. dr L. W. G. Schoften; 21. mr T. A. van Dijken; 22. J. Kmallenbroek; 23. mr J. J. Hangel broek; 24. mr Th. A. Versteeg. Aangezien de in te dienen officiële lijsten slechts 20 namen mogen bevat ten wordt voorgesteld, de nummers 2 Technici van het Amerikaanse leger, gekleed in uniformen van asbest, halen een oud model ballon weg van de plaats der wapenstilstandsbesprekingen te Pan Moen Jon. Deze ballon bevat het gevaarlijke licht ontvlambare waterstofgas. Alle oude ballons worden vervangen door nieuwe ovaalachtige ballons, die gevuld zijn met het veilige helium. De vervanging moest met de grootste voorzichtigheid gebeuren om ontploffingen te voorkomen. r Het ministerie maakte een „vergissing Vlissingen heeft geboft! De heeft inplaats van één nu twee zesklas- sige scholen toegewezen gekregen en daarmee juist zoveel lokalen als men zich gewenst had. De oorzaak heeft wethouder W. Poppe gistermiddag in de raadsvergadering onthuld: „Men heeft zich op het ministerie van Volks tot en met 10 te verdelen over drie i huisvesting, afd. Onderwijs vergist by groepen van lijsten met dien verstan- de toewyzing van één school. De ver- de, dat zij daarop zullen voorkomen op de nummers twee tot en met vier. Nader vernemen wij dat op de num mers twee tot en met vier in de kamer kieskringen in de provincies Noord- Holland, Friesland en Utrecht zullen voorkomen de heren Roosjen, Stapel kamp en Algera. In de provincies Zuid- Holland en Zeeland de heren Ger brandy, Verkerk en Van der Heuvel en in de provincies Groningen, Dren the, Overijssel, Gelderland, Noord-Bra bant en Limburg de heren Bruins Slot, Biewenga en Terpstra. De vaststelling van de volgorde der candidaten op de nummers twee tot en met vier wordt aan de kamerkieskrin gen overgelaten. De aanwijzing van de candidaten welke in de verschillende kamerkies kringen op de nummers 19 en 20 zul len wórden geplaatst wordt eveneens aan de kamerkieskringen zelf overge laten. Onrust in de kanaalzone op handen? De bevelhebbers van de Britse lucht en landmacht in de zone van het Suez- kanaal hebben de troepen gewaar schuwd, dat zij zich ieder ogenblik voorbereid moesten houden op „om vangrijke wanordelijkheden en goed georganiseerde en uitgebreide terroris tische activiteit in de kanaalzone" gissing werd goedgemaakt door de toe wyzing van een tweede zesklassige school. Bij de behandeling van het voorstel om accoord te gaan met het door B. en W. gevolgde beleid stelde de heer Van Poelje (Arb.) vragen. Waarom is tot Maart gewacht met de aanbesteding, terwijl toch in November een school werd toegewezen? En waarom heeft de Vereniging voor Chr. Onderwijs die een vierklassige school beeft gevraagd nu een zesklassige gekregen? DE OPLOSSING. Wethouder Poppe vertelde, dat men destijds had gevraagd om 3 vierklas sige scholen t.w. voor het Geref. On derwijs, voor het Chr. Onderwijs en voor het openbaar onderwijs. Het was duidelijk, dat deze wensen niet allen zouden worden ingewilligd en inder daad werd korte tijd later een toewij zing ontvangen voor één openbare school met 6 klassen. Deze klassen zouden dan over de drie gegadigden moeten worden verdeeld. Uiteindelijk zou deze school worden toegewezen aan de Vereniging voor Chr. Onder wijs. Het bestuur van deze vereniging was het daarmee biet eens en ging op het ministerie praten. Dit had tot ge volg, dat men op het ministerie tot de conclusie kwam, dat er een fout was gemaakt. De toewijzing van de school werd ingetrokken en een nieuwe toe- stad wijzing vond plaats ten behoeve van het Chr. Onderwijs. Toen het gemeentebestuur in Den Haag ging praten werd een compensa tie aangeboden van twee lokalen. Dit werd door het gemeentebestuur van de hand gewezen. Er werd daarna, een nieuw aanbod gedaan, n.l. een nieuwe 6-klassige school. Zodoende heeft Vlis singen toch de 12 lokalen, die gewenst werden geacht. De school, die thans is aanbesteed is bestemd voor het open baar lager onderwas en zal waar- schijniyk in September gereed zijn. De andere school zal voor Ie Vereniging voor Chr. Onderwijs worden gebouwd en in deze school zullen 2 lokalen door de Vereniging voor Geref. Onderwijs worden gebruikt. De heer Van Poelje repliceerde nog met de opmerking, dat hij het vreemd vond, dat het bestuur van de Vereni ging voor Chr. Onderwijs op eigen houtje naar Den Haag is gaan praten. Voorts zei.de heer Van Poelje, dat de afdeling Zeeland voor Chr. Volkson derwijs een brief heeft gericht tot de Prot. Chr. Werkgemeenschap van de P.v.d.A. waarin wordt gezegd, dat het de schuld is van een P.v.d.A.-wethou- der, dat de toewijzing van de eerste school aan de Vereniging voor Chr. Onderwijs niet is doorgegaan. Hij vroeg of er over de gedragslijn, die door B. en W. is gevolgd in dit college onenigheid heeft geheerst. De voorzit ter mr B. Kolff, ontkende dit echter ten stelligste. In de provinciale vergadering van de N.C.R.V., die gistermiddag onder voorzitterschap van de heer i. VV. van 't Hoff uit Sint Laurens in hotel „Noordzeeboulevard" te Vlissingen werd gehouden, hebben de aanwezige leden uit heei de provincie ruimschoots van de gelegenheid gebruik gemaakt hun mening te zeggen over tal van zaken, die met de christeiyke omroep in verband staan. Uitvoerig ontvingen zy antwoord van de hoofdbestuurders, de heren ds Jac. Poort uit Den Haag en D. Pereboom, leider van de afde ling propaganda, alsmede van de heren G. Hoek, omroepleider, J. van Dis, leider afdeling gesproken woord en B. Buddingh, chef van het propaganda- bureau. De meeste onderwerpen, die aan de orde kwamen, waren niet nieuw. Na tuurlijk stond ook nu weer het hoor spel in het middelpunt van de belang stelling. De heer Hoek was van me ning, dat dit programma-onderdeel na de ontspannings-programma's 't meest beluisterd wordt. Het is geen gemak kelijke zaak voor de N.C.R.V. Wat de één opbouwend en verantwoord vindt, acht de ander onwaardig en onaan vaardbaar. Maar ondanks alles blijkt steeds duidelijker, welke .evangelische strekking ervan uitgaat en hoe door de hoorspelen vele duizenden indirect met het Evangelie in'aanraking worden ge bracht. Ook uit België worden daar van steeds weer ontroerende bewijzen ontvangen. VERLANGLIJSTJE. Er werd een heel verlanglijstje inge diend, maar bet merkwaardige was, dat sommige wensen nogal tegenge steld waren, b.v. die over het tijdstip waarop sprekers in vaste rubrieken aan het woord komen. Het éne lid wil de dat wat vroeger hebben, een ander weer niet. Gevraagd werd ook naar uitvoeriger buitenlandse programma's in de Omroepgids, maar de heer Pere boom verklaarde, dat dan op iets an ders moet worden bezuinigd, hetgeen in geen geval op de foto's mag gebeu ren, omdat het overgrote gedeelte dei- luisteraars dit op prijs stelt. „De klok ken van Nederland luiden wel eens te kort", zo werd opgemerkt, maar de heer Hoek stelde daartegenover, dat meestal heel moeilijk de muziek plot seling kan worden afgebroken, als het programma wat langer is dan werd begroot. Op verzoek van één der leden zal worden nagegaan, of de program- mas' van de B.B.C. op Zondagavond, als de n.c.R.V. geen zendtijd heeft, uit voeriger kunnen worden afgedrukt, omdat deze passen in de christelijke sfeer. Verder zal binnenkort 'n schaak- rubriek voor de microfoon worden ver zorgd. Zeer uitvoerig is ds Poort ingegaan op de verhouding met het I.K.O.R. Er is onlangs een bijeenkomst geweest, waarbij vertegenwoordigers van het I.K.O.K., de N.C.R.V. en de V.P.R.O. aanwezig waren en waar uitvoerig op enige ongewenste toestanden is inge gaan. Hoe deze kwestie zich uiteinde lijk zal ontwikkeien is niet bekend, pit hangt ook samen met de nieuwe radio- wet, waarop nu al zovele jaren wordt gewacht. Voordat men begon met de bespre king van de omroepbelangen, vonden enkele verkiezingen plaats, nadat de secretaris, de heer J. Allewijn, de no tulen had voorgelezen. Voor het alge meen bestuur der N.C.R.V. werden candidaat gesteld de heren P. K. Dom misse, Den Haag; J. W. van 't Hoff, Sint Laurens; W. Nauta, SneeK; ds Joh. J. van Petegem, Apeldoorn en dr C. Dekker, Bergen op Zoom. Tot leden van de provinciale com missie werden herkozen de heren S. Caljouw, Middelburg en J. J. Duvekot W. Szn, Goes. Leden van de vereni gingsraad werden opnieuw de heren I, J. van Bortel, Schoondijke; ds J. S. Hartjes, Vlissingen; Joh. Verburg, Kamperland. En in de vacature ds Ze mel, die van Axel naar Enschede ver trok, werd gekozen de heer M. Verha- ge, Goes. Gistermorgen vond een sa menkomst plaats met de corresponden ten in Zeeland. Brandweer had een lastige taak. Gistermiddag- omstreeks één uur ont stond op het opslagterrein van de Fa C. Westdorp uit Goes, gelegen by liet spoorwegviaduct GoesMiddelburg by 's-Heer Arendskerke een gevaariyke brand, die de brandweer van 's-Heer Arendskerke voor een lastige opdracht plaatste. De brand, die in de droge grasberm van de sloot ontstond, vond, aangewakkerd door de harde Ooste lijke wind gretig voedsel in de droge geteerde spoorwegbiels, die op het ter rein lagen opgeslagen. In korte tyd stonden op een 5-tal plaatsen de bout kopen op ket terrein in lichter laaie. Na hard werken gelukte ket de brand weer van 's-Heer Arendskerke, die spoedig ter plaatse was en het vuur met 5 stralen bestreed, de brand te bedwingen. Het schijnt, dat een bewaker van het terrein, die de berm van de sloot schoon wilde branden, op een gegeven ogenblik het aangestoken vuur niet meer kon bedwingen. De heer van Maldegem, die in de buurt aan het werk was, reed naar 's-Heer Arendskerke en waarschuwde de brandweer. Inmiddels trachtte de bewaker het vuur te blussen, waarbij hij brandwonden opliep. Het blussingswerk was aanvankelijk vrij moeilijk, doordat steeds op nieuwe plaatsen vuurhaarden ontstonden. Eerst nadat de brandweermannen on der leiding van de heer G. van Dam me, de hopen uit elkaar hadden ge trokken en 5 slangen hadden ingescha keld, kreeg men het vuur onüer de knie. Het nablussingswerk nam nog geruime tijd in beslag. DE BïLT ZEGT: Veel wind. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de Zuidelijke provincies sneeuw, later wellicht overgaand in regen. Krachtige tot harde, langs de kust tot stormacn- tig toenemende wind tussen Noord- Oost en Oost. Aanhoudend koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1