heden tot productiviteitsverhoging. altljd witif Raadslid van Baarland beschuldigt de politie. AGENT te OOSTDIJK In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt regionaal onderzoek ingesteld* WATERSTANDEN SCHEEPSTIJDINGEN Wat brengt de radio? Slaapt U slecht Felle rede van Algra in de Eerste Kamer. Raad voor Scheepvaart critisecrt kapitein Carlsen. 8 Oct. Secretarie-ambtenaar werd enige uren lang verhoord. Ned. Herv. kerk te Wemel- dinge krijgt een harmonium. Pagina 2 Goes. Uitvoering Mattheus Passion te Vlissingen. Vrijdag 28 Ma^rt 19^2 'ERUWSCH DAGBLAD Minister Albregts heeft in een rede, die by gistermiddag' in Den Bosch hield, bij de opening van het bijkantoor Noord-Brabant van het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting op het gebied van Bedrijfs- en Bestuursefficiëncy (I.O.V.) o.m. gezegd, dat de Nederlandse bedrijven over het algemeen be kwaam worden geleid en dat de scholing en het verantwoordelijkheidsgevoel van het personeel de toets van de critiek kunnen doorstaan, maar dat in de meeste ondernemingen nog belangrijke produetiviteitsreserves aanwezig zijn. In. het merendeel onzer bedrijven zijn tal van factoren aan te wijzen, waarin niet onaanzienlijke verliesper centages zijn verdisconteerd. De minis ter dacht aan nodeloos tijdverlies ten gevolge van storingen, wachttijden, looptijden e.d., aan overbodige, te in gewikkelde en te vermoeiende bewe gingen van de arbeiders, aan de ge brekkige werkinstructie, werkvoorbe reiding en werkmethode, aan een on doelmatige lay-out, routing en plan ning, aan bet gemis van ambitie in het werk tengevolge van het ontbre ken ener juiste werkclassificatie en loontarifiëring, aan tekortkomingen in de productietechniek, die vaak met geringe investeringen zijn te verhel pen, aan een onvoldoende inzicht ir een moderne administratieve tech niek en een behoorlijke kostenanalyse, aan een onjuist personeelsbeleid en personeelsseleetie, aan het ontbreken van. een systematische en goed opge zette marktresearch en aan een on voldoende samenwerking binnen de bedrijven tussen mensen op gelijk of verschillend niveau. „En dan", zo ver volgde de minister, „spreek ik nog niet over een gebrek aan samenwer king tussen de bedrijven onderling, zodat vraagstukken als typebeper king, normalisatie, simplificatie, unifi catie en standaardisatie onvoldoende tot hun recht kunnen komen" EXTRA VERHOGING VAN 10 Het is geen hersenschim, wanneer wordt gesteld, dat de productiviteit in Nederland boven een voor de na-oor Iogse periode als normaal beschouwde jaarlijkse stijging van 4'/i in enige jaren tjjds met circa 10 extra kan toenemen. De ondernemers en hun naaste me dewerkers zijn in de meeste bedrij ven overbelast. De organisatorische roblemen moeten dientengevolge wij en voor de dagelijkse vraagstukken, Bovendien leert de ervaring, dat de mensen uit het eigen bedrijf niet vol doende critisch staan tegenover de organisatie van het eigen productie proces. Dit verschijnsel wordt wel eens aangeduid met de term „be drijfsblindheid". In de meeste Nederlandse bedrijven valt op het gebied van een doelma tige bedrijfsorganisatie nog wel het één en ander te doen. Niet alleen de grote bedrijven, ook de middelgrote en kleine onderne mingen kunnen van organisatie-des kundigen profiteren en wel door mid del van een organisatie-onderzoek op collectieve basis. De gedachte van een collectief on derzoek steunt op de ervaring, dat indien men in tien bedrijven een on derzoek Instelt, ongeveer 80 pet. van Mannheim 6.30 (plus 0.70); Trier 4.24 (plus 0.60)Keulen 5,22. (plus 0.74)Ruhrort 7.27 (plus 0,77)Lobith 12-94 (plus 0.71)Nijmegen 10.46 (plus Cf.63)Arnhem 10.0$ (plus 0.54)Eefde 4.97 (plus 0.49); Deventer 3.84 (plus 0.44)'Namen (1 Plante) 2.22 (plus 0.02)Borgharen 42.83 (plui Od»); Belfeld 14.12 (plus 0.15); Venlo 13.62 (plus 0.15); Grave (ben.) 6.46 (plus 0.39). Da stuw is open te Belfeld. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissïngen aangekomen 26 Maart: TERG- rER van zee; KATHE-RITSCHER van Gent Maart: VALHALL van Antwerpen: HAST van AntwerpenMOTLSKROV van Antwerpen: KAREL van Gent; TAMO van Rotterdam Van Vlissingen vertrokken 26 Maart: PATRIA naar Silloth; TERGNIER naar zee; KATHE- RITSCER naaf zee; Sleepboot ZWARTE ZEE naar Atlantische Oceaan; TAMO naar Buenos Aires. Gepasseerd naar Antwerpen 26 Maart: SER- VUS van Swansi; TWENTE van Par nr Gent ABBEKERK van Hamburg; COEN" van zee naar Terneuzen; MAPIA naar Amsterdam; 27 Maart: WESTPOLDER van Oporto. Gepasseerd van Antwerpen 26 Maart: LUGA- NIE naar Hull; MUIDERKERK naar Amster darn; SUMATRA naar Londen; 27 Maart: DIA NA V. naar Alba; NYENBTJRG naar -Rotter dam; MADO naar New Castels. ZATERDAG 29 MAART 1952. HILVERSUM I (402 M.): VARA: 7.00 Nieuw» 7.18 Oram.; 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgel spel; 8.5Q Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; (9.30 9.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven 11.35 Pianorecital12.00 Gram.12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Metropole - orkest14.10 Filmpro gramma; 14.35 Fries programma; 15.00 Dansmu ziek; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje16.30 Kameroikest17.15 Voor At jeugd18.00 Nieuws1815 VARA-varia18.20 Lichte muziek; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie; 19.00 Artistieke •taalkaart; VPRO: 19.30 „Passapartout", cause rie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd" eauserie; 19.,Deze week", causerie; VARA: iO.OO Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 2L15 Weense muziek; 21.45 Socialis tisch commentaar; 22.00 Accordeonorkest; 22.30 „Onder de pannen", hoorspel22.50 Gram.23.00 Nieuws; 23.10 Orgel; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM 11 (298 M.): KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.0Q Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 1000 Voor de kleu ters; 1015 Strijkkwartet; 10.45 Gram.; 11.00 Voor 12.00 Angelus; 12.03 en tuiubouwmedede- 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 boekbespreking; 14.10 Voor de jeugd; 14.20 En gelse les; 14.40 Jeugdkoor; 15.00 Kroniek van let teren en kunsten; 15.38 Harmonie-orkest; l'G.05 Oram.; 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.50 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gram. 18.45 Buitenlandse correspondenties19.00 Gram. 19.15 Pariementsoverzicht19.25 Metropole orkest en soliste; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gram.; 21.00 „La Traviata", opera (le en 2e acte) (gr. pi.)21.57 Verzoekprogramma22.30 Wij luiden de Zondag In: 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 12.00 Salonorkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Licht Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15, 13.30 en 14.C0 Gram.; 14.30 Pianorecital; 15.00 Gram.; 15.15 Ëthnische muz. 16.00 Verzoekprogramma16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgelconcert18.00 Voor de soldaten; 19.00 Nieuwa; 113Ü Accordepn- Bturiek19.40 Radiofeuilleton; 19.50 Accordeon- atuziek; 20.00 Weense muziek; 20.30 Gram.; 2T.Q0 Actualiteit; 21.15 Omroeporkest en soH«ten; 21.45 Gram.22.00 Nieuws22.15 Jazzmuziek22.45 Gr. I 23.0# Nieuws; 23.05—24.00 Gram. I hetgeen men heeft onderzocht aan alle bedrijven gemeenschappelijk is en. slechts 20 pet. eigen aan de indivi duele ondernemingen. OP!" ERKELUKE RESULTATEN. Opmerkelijke resultaten zijn o.m. geboekt in de vlasindustrie. Hier moest met vele heersende tradities en het bestaande conservatisme op diver- se punten worden gebroken. Dat de productie van deze bedrijfstak in 1951 ongeveer 75 pet. meer bedroeg dan in 1950, kon voor een aanmerkelijk gedeelte worden toegeschreven aan het collectieve onderzoek. In de productiviteitsnota is er op ge wezen, dat het wellicht mogelijk is regionale onderzoeken te doen ver richten in ondernemingen niet beho rende tot dezelfde bedrijfstak. Ook hiervan kan een voorbeeld wor den gegeven en wel van de z-g, kanaal- industrieën in Zeeuwsch-Vlaanderen, Dit regionale collectieve onderzoek heeft betrekking op hoogovens,, super- fosfaatfabrieken, een spïegelglasfabriek, een maizenafabriek, e.cL De resultaten hiervan zijn nog niet bekend, doch de verwachtingen zijn gunstig, aldus de minister. (Ingezonden Mededeling advert.) door rheumatiek, spit ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Ih zijn rede, gehouden in de Eerste Kamer, heeft de heer Algra (A.R.) betoogd, dat de Indonesische regering thans met opzet de voorwaarden voor samenwerking niet wil scheppen. He onwil van de Indonesische regering- wordt ons op krenkende wijze ge demonstreerd. Op de talrijke nota's naar aanleiding van 3e gevangen neming van Nederlanders wordt een voudig niet geantwoord. Dit is op den dunr onduldbaar. Evenmin heeft men ons een bevredigend antwoord ge geven op de nota's welke naar aan leiding van de inbeslaggenomen wa pens zijn gestuurd. Wat doet de regering? zo vroeg de heer Algra. De regering volstaat met het zenden van nota's en constateert, dat deze feiten haar ernstige zorg baren. De afgevaardigde vroeg ant woord op de volgende vragen: a. Is er een staat in de vrije democratische wereld, waarvan onze regering een dergelijke bejegening heeft ondervon den? b. Veroorlooft de republiek zich een dergelijke bejegening ook jegens de regeringen van andere souvereine staten? c. Indien het antwoord op deze vragen ontkennend luidt, is de houding van. de Indonesische regering dan anders te verklaren dan als een bewuste poging om ons volk en de regering te kwetsen? d. Wat denkt de regering hiertegen te doen? De heer Algra hetoogde voorts, dat regering in de kwestie Nieuw-Guinea niet als een regering optreedt, die een standpunt heeft, doch als een make laar, die schippert met verschillende standpunten. Ik wil de minister niet onvriendelijk zijn, zo merkte spr. op, maar hy weet niets af van allé sen timenten en achtergronden der In donesische kwestie. De heer Algra besloot zijn felle rede met een optimistisch geluid. On danks alles achtte hij- samenwerking met Indonesië mogelijk mits ons volk het kleed van defaitisme aflegt en weer getuigt van de deugden der vaderen. De Amerikaanse Raad voor de Scheepvaart, die een onderzoek in stelt naar de ondergang van de „Elying Enterprise", was het Woens dag niet eens met het besluit van kapitein Carlsen om de vrijwillig aan geboden diensten van bemannings leden, om met hem aan boord van het schip te blijven, af te slaan. Hoewel de Raad geen critiek lever de op het besluit van Carlsen, meende hij, dat „mogelijk het verloop der gebeurtenissen anders zou zijn ge weest", als da kapitein hulp- had ge had, toen voor de eerste maal de sleepboot „Turmoil" trachtte een lijn over te brengen. .wr VIR0I!fIA Rumoer over een flobert-geweer. In de gemeenteraad van Baarland zijn scherpe woorden gevallen over een onderzoek, dat de politie onlangs heeft ingesteld. In een boomgaard van een raadslid werd n.I. een fiobert-geweer gevonden en de politie wilde gaarne weten, of daarvoor een machtiging zonder beperking was afge geven dan wei een vergunning voor gebruik alleen voor huis en erf. De heer H. de Vriend bond de kat de bel aan en sprak als zijn mening uit, dat er een blaam is geworpen op de ambtenaar ter secretarie, die uren lang voor een verhoor op het gemeen tehuis werd vastgehouden en die be schuldigd werd van valsheid in ge- schrifte. De heer de Vriend prote steerde ernstig tegen deze manier van onderzoek en noemde het een schan daal, dat er tegenover een mens zó werd opgetreden. Tegen de politieman van Kwadendamme is al een klacht ingediend wegens overtreding van het vloekverbod bij deze,.affaire. De heer de Vriend verzocht de loco-burgemeester klaarheid in de zaak te brengen en de blaam, die door het verkeerde optreden der po litie op de secretarie is geworpen, weg te némen. En daarmee moet niet worden gewacht tot er een nieuwe burgemeester is. De loco-burgemeester, de heer C. J. de Mol, was van mening, dat deze kwestie wel in urde komt. Als er ge straft moet worden, zal dat ook ge beuren, zonder aanzien des persoons. VERENIGEN GS GEBOUW EN GEZINSZORG. De heer de Vriend was nog meer aan het woord in deze vergadering. Zo wilde dit raadslid weten, waarom hy nooit meer ge hoord heeft van de renteloze voor schotten voor het verenigingsgebouw. Wethouder Almekinders bleek hier van niets te weten behalve dan, dat de secretaris, de heer van Rooijen, destijds uit de commissie is weg gelopen zonder daarvan mededeling te doen. Toen de subsidieaanvraag voor de gezinszorg aan de orde kwam (t.b.v. de Stichting voor Maatsch. Werk in de Ring Borssele der Ned. Herv. Kerk) sprong opnieuw de heer de Vriend op de ketting. Hij had gehoord dat B. en W. in principe reeds had den besloten subsidie te verlenen. De loco-burgemeester ontkende dit ech ter. De heer v. Damme maakte aan merking op een clausule, dat ook an dere kerkelijke gezindten gebruik kunnen maken van deze zorg, indien de tijd van de gezinsverzorgster dit AANBESTEDING TE BERGEN OP ZOOM. Als eerste resultaat van de welgeslaag de burgerzinlening, waarmee in Bergen, op Zoom ruim 7% tan is bijeengebracht, werd Dinsdag aanbesteed de bouw van zes winkelpanden en tien officierswonin gen, welke zulleii worden gebouwd aan de waranda, tussen, de montagewoningen en de eerste étagewoningen, welke Ber gen op Zoom sinds ruim een maand rijk is geworden. Hoogste inschrijver was Chr. Vldeler te Bergen op Zoom met 169.000, laagste inschrijver L. A. Soffers te Hoo- gerheida met 157.350, toelaat. Besloten werd voor een jaar subsidie te verlenen op voorwaarde, dat alle, gezindten zonder onderscheid geholpen worden. Er waren twee woningen beschik baar en candidaten daarvoor waren de heren Jac. Murre en Jac. Huissen. Beiden wilden echter het huis C 107 hebben. Na loting bleek Huissen de gelukkige te zijn. Mune krijgt het pand B 58. Het raadslid de Bruijne verklaarde zich in een hoek geduwd: te voelen, daar zijn zoon geen woning is toegewezen. Maar de bazuinen blijven gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling van het comité ter verbetering van de ere dienst te Wemeldinge binnen af zienbare tijd over te gaan tot het aanschaffen van een groot harmo nium met pedaal voor de Ned Herv. Kerk. Op het instrument zal een geluidversterker worden aan gebracht en de harmoniummuziek zal dan, samen met die der bazui nen (welke uitstekend voldoen en daarom gehandhaafd blijven), wel dra de gemeentezang begeleiden. Zoals men weet was in het testament van de Ambachtsvrouw Maria Coo- mans, die in 1787 aan de kerk belang rijke bezittingen vermaakte, de clau sule opgenomen, dat nimmer voor re kening der kerk een orgel ter bege leiding van de gemeentezang mocht gemaakt of opgericht worden. De Ned. Herv. Raad voor Kerk en Overheid heeft thans op het verzoek na te gaan, of er toch mogelijkheden zouden bestaan van een orgel of een harmonium gebruik te maken geant woord, dat naar zijn mening de be treffende clausule niet wil zeggen, dat bij voortduring een orgel buiten de kerk gehouden zou moeten worden. Plaatsing van een orgel zal echter niet mogen geschieden voor rekening van de kerk. Wanneer b.v. een stichting dit instrument in de kerk zou willen plaatsen, kan hiertegen, naar het de Raad wil voorkomen, op grond van de bepalingen van het testament geen bezwaar worden ingebracht. Het plaatsen van een harmonium kan evenmin enig bezwaar opleveren, aan gezien dit instrument geenszins kan doorgaan voor een kerkorgel in de zin van het testament. Een harmonium zou dus eventueel ook voor rekening van de kerkvoogdij kunnen worden geplaatst. Plaatsing van een orgel zal de raad toejuichen. lVllUUeiDuiy. Feestavond D.E.L. Woensdagavond organiseerde de plaat selijke afdeling van het Fonds tot be strijding der t-b.c. en bevordering der volksgezondheid „Draagt elkanders las ten" in het Schuttershof een liefdadig heidsvoorstelling. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer A. Joosse. De propagandist, de heer Nap, hield een toespraak, waarin hij doel en streven van het fonds uiteenzette. Hij herinnerde aan de stichting van „D.E.L." bij het 10- jarig jubileum van het C.N.V. in 1919. Voorts wees hij er op, dat tot de op heffing door de bezetters in de oorlog bijna 1 miilioen was uitgekeerd, een be drag dat de laatste drie jaren eveneens werd bereikt, waaruit de toename van het werk duidelijk spreekt. Hij zei voorts, dat de leden van het C.N.V. recht hebben op hulp, evenals hun huisgeno ten. Tenslotte zei de heer Nap, dat het werk niet beperkt is gebleven tot hulp in verpleging van t.b.c.-patiënten, maar zich ook uitstrekt tot het plaatsen in rusthuizen en het uitzenden van kinderen naar Chr. vacantietehnizen. Men wil nu ook de rheumatiekbestrijding aanvatten, doch daarvoor is nog geen geld beschik baar. Het verdere van de avond werd. verzorgd door de toneelgroep van de Chr. Besturenbond te Vlissingen. De groep voerde op vlotte wijze onder de titel: „Fatsy"' de familieproblemen van de fa milie Harrington ten tonele. Men kan op een. geslaagde opvoering terugzien. Het Campertrio verleende muzikale mede werking aan deze avond. Nieuwe leraar aan de Chr. Kweekschool te Middelburg. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Weeda, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leraar aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg de heer F. N. Verton, thans onderwijzer aan de Hervormde Koningin Wilhelmina- school voor TJ.L.O. te Rotterdam. Zaterdag Singelloop. De traditionele Singelloop wordt in ere hersteld. Voor de eerste maal na de oorlog zal Zaterdag weer een Sin gelloop worden gehouden. Mevr. E. BolkesteinPul heeft zich bereid ver klaard het startschot te lossen. Het slechte wegdek van de Singels maakte het na de oorlog onmogelijk de traditie van voor de oorlog voort te zetten door het organiseren van een Singelloop. Deze werd vervangen door de Molenwaterestafette. De senioren moeten nu een afstand afleggen van poortbrug is. De junioren starten bij 3700 m. en zullen starten op de Blau- wedijk, terwijl de finish bij de Koe- de Griffioen en leggen 1500 m. af. De start vor de junioren is bepaald op 4 uur, de senioren starten om half 5. Een groot aantal deelnemers heeft reeds ingeschreven, o.w. enkele be kende lopers. De organisatie is even als andere jaren in handen van de athletiekvereniging „E.M.M."" Voor direct gevraagd een voor „Zeeuwsch Dagblad" Aanmeldingen Directie „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes Allereerst vertoonde men een film over de onvolprezen Wegenwacht De muzika le omlijsting van dit kleurenfilmpje was vermakelijk, de melodieën werden na melijk gespeeld door middel van auto claxons. Tijdens de pauze verdrong men zich voor de uitgestalde boekwerken en reis gidsen. Met de rolprent „De Horizon Wijkt", een touristische voorlichting, /aarin de deugden en de service nog eens tot uiting werden gebracht, besloot men de avond. Hervormde vrouwen bijeen. De drie ringen van Zuid-Beveland van de Hervormde Vrouwenverenigingen hadden Woensdagmiddag een vergadering belegd in de Prins van Oranje. De presidente van de Ring Goes, mej. Potter, sprak een welkomstwoord tot de geheel gevulde zaal en inzonderheid tot mevr. v. d. Graaff, prov. vertegenwoor digster van het hoofdbestuur. Zij sprak een openingswoord naar aanleiding van een gedeelte uit het Johannes-evangelie. Hierna sprak de heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem over het leven en werk van Albert Schweitzer. De heer Ingerman, die zelf in Lamborene is ge weest, wist zijn aandachtig gehoor te boeien met datgene; wat hij uit eigen beleven en aanschouwen kon mededelen. Hij belichtte inzonderheid het rassen vraagstuk, de arbeidsverhoudingen, de dooi-braak van het Christendom en de medische toestanden. Het geheel werd verduidelijkt met lichtbeelden. Dr. Schweitzer werd ook als musicus belicht, waarbij de muziekweergave zorgde voor de verduidelijking van het gesprokene. De presidente sprak terecht van een zeer geslaagde vergadering in haar dank woord tot de spreker. Mevr. v. d. Graaff sloot de vergadering met dankgebed. Geslaagde propaganda-avond A.N.W.B. In het Schuttershof te Goes hield de Algemene Nederlandse Wielrijders Borid gisteren een filmavond. De consul voor Zuid-Beveland, de heer Kakebeeke, open de deze avond, waarna de propagandist, de heer T. Palstra, een met humoristi sche anecdotes versierd overzicht gaf van het ontstaan van de A.N.W.B. Zo ver telde hij, dat de A.N.W.B. is gegroeid uit de vroegere velocipedeclubs. Hoe meer fietsen er kwamen, hoe groter de Bond werd: ELLEWOUTSDIJK Benoeming concierge. Tot concierge van het M. J. van Hattumhuis werd be noemd het echtpaar J. LooPieterse. s-GRAVENPOLDER Chr. kleuterschool. De chr. kleuter school hield haar jaarvergadering irt het verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven" on der voorzitterschap van de heer M.. A. Slotboom. Van mej. K. Nijsse was een schrijven, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aannam. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. op 't Hof en H. C. J. Nieuwdorp. Gezien de steeds stijgende uitgaven en de aanschaf van diverse leermiddelen zal aan de- gemeen te een verhoogd subsidie worden ge vraagd. HAAMSTEDE „Zeemeeuwen". De sportver. „Zee meeuwen" hield haar jaarvergadering in hotel Bom. De prestaties der 12-tallen en gymnastiekafdeling werden gememo reerd. De jaarverslagen vertoonden een gunstig beeld. In het bestuur weraen ge kozen de heren C. P. Prinse en C. van de Kreeke, alsmede mej. C. van Sluys. Op Tweede Paasdag zullen seriewed strijden gehouden worden. Zo mogelijk zal ook dit jaar een bos en duinwedstrijd worden georganiseerd. Schoolvereniging vergaderde. Onder leiding van de heer A. neeuwe werd de jaarvergadering der schoolvereniging ge houden. Het hoofd der school, de heer J. v. d. Berg, bracht versiag uit over het wel en wee der school. Het leerlin genaantal steeg tot 125 en de leermidde len werden totaal vernieuwd. De meisjes van de 7de en 8ste klas zullen per Sep tember vermoedelijk, kookonderwijs ont vangen. Tot bestuursleden werden geko zen de heren M. C. Hanse Lz., C. Lem- sen; herkozen werd de heer A. MXoo- maas. De voorzitter sprak een hartelijk afscheidswoord tot de heer St. Boot, die vele jaren bestuurslid, was. Met algemene stemmen werd besloten tnt wijziging van de statuten en het reglement der school, zodat het werd Chr. Nationale School. 's-H. ABTSKERKE Raadsvergadering. De raad zal op 1 April a.s. bijeenkomen. Voorgesteld zal o.m. worden aan de gemeente Nisse een kasgeldlening van 12.Q00 te verstrekken en voor gezamenlijke rekening met Nisse aan te stellen een gediplomeerd ambte naar ter secretarie en een leerlingamb tenaar, zulks i.v.m. het vertrek van de heer Wisse. Bovendien wordt voorgesteld de kosten van doorlichting der bevolking, voor zover deze niet door de deelnemers kunnen worden betaald, voor rekening der gemeente te nemen. bleek, dat de vereniging 28 leden telt. Het vliegseizoen begint met Pasen en er zullen plaatselijke kampioensvluchten worden gevlogen. De moederklok blijft bij- de heer P. Hengsdïjk en de vereni- gingsklok werd verhuurd aan de heer A. Snoek te Kattendijke. Stop het lek. De laatste- dagen heeft Kapelle gestaan in het teken van een „Stop het lek"-actie. Deze keer ging het om oud papier ten behoeve van de chr. kleuterschool. Dit is een groot succes ge worden, want er werd 3620 kg oud papier bijeen gebracht helminadorp. Contactavond. De jongens- en meisjes club van de Ned. Herv. gemeente orga niseerde in de Stadswijnkelder een con tactavond. Ds G, van Sehuppen opende de bijeenkomst, waarna verschillende schetsjes en toneelstukjes werden opge voerd. KRABBEN Dl]KE Schoolvergadering. Dinsdagavond hield de Herv. Chr. school haar ledenvergade ring o.l.v. de heer W. P. Gebraad, Uit het verslag over het afgelopen jaar bleek, dat het ledental was gestegen en dat de HEINKENSZAND Leraar landbouwschool. Met ingang van 1 April is aan de chr. lagere landbouw school te 's-Heer Arendskerke benoemd tot leraar landbouwwerktuigkunde de heer N. J. van Biezen alhier. Hoofd ehr. kleuterschool. Mej. Wouters te Middelburg is m.i.v. 1 April benoemd tot hoofd van de chr. kleuterschool. Aanrijding. Het zoontje van de heer Paauwe werd aangereden doorde heer B., die met zijn bromfiets het Clara'spad uit reed en de Dorpsstraat inkwam. Het. kind liep- een beenbreuk op en werd naar het ziekenhuis vervoerd, waarna het naar huis kon terugkeren. KAPELLE Postdtrivenhouders. In café de Veiling werd de algemene vergadering- gehouden van de postduivenyer. „Oost West, thuis best". Besloten werd dit jaar een Paas- vlucht te organiseren naar Capellebrug. Hiervoor zullen ere-prijzen beschikbaar worden gesteld. Uit het jaarverslag, van de- secretaris, d» heer A. A. van. Dtiel, KLOET INGE Jaarvergadering N.C.L.B. Ds N'.C.L.B. hield Woensdagavond de 20e jaarverga dering in de gemeenteherberg onder lei ding van de heer L. Dekker uit Goes. Verschillende sprekers voerden het woord, n.L de heer A. Vingerling als hoofdbestuurder, de heer A. de Lange namens de Besturenbond en de heer Ver maas van Oostdijk als districtsvoorzitter. De avond werd verder gevuld met sa menspraken en voordrachten. KORTGENE Eind les tuinbouwcursus. Dezer dagen werd de eindles gehouden van de tuin- houwcursus 19501952. Aanwezig waren de heren J. A. van Oeveren, voorzitter van de Commissie van Toezicht, C. Zuid- weg, secretaris, alsnede Pr. van Soest, Hij kstuinbouwconsulent. Burgemeester Schuit van Kortgene kon aan de vol gende personen het diploma uitreiken: J. J. Jasperse te Colijnaplaat, M. van Boven te Kortgene, Iz. de Waal te Kort gene, lm. de Waal te Kortgene, A. Züijd- weg te Kats, J. de Looff te Wissekerke, B. Wattet te Wissekerke en M, Verhuist te Kortgene. De cursus stond onder lei ding van de heer CL, Toorenaar te Wil- school een gunstig jaar achter de rug heeft. Tot bestuursleden werden herko zen de heren W. P. Gebraad en H. Kok, terwijl in de vacature J. Engelse werd gekozen de heer C. van Bremen. Het hoofd der school vertoonde tenslotte drie onderwijsfilms. MELISKERKE Eindles landbouwwintercursus. In te genwoordigheid van Ir. Versteeg, Rijks- landbouwconsulent, en de commissie van toezicht, had de eindles plaats van de tweejarige landbouwwintercursus. Acht leerlingen slaagden en twee moesten her examen doen. Geslaagd zijnG. Wijk- huys, C. Davidse en L. Wisse, allen te Meliskerke lz. Geschiere te Grijpskerke, Joh, Cal jé en A. Francke te Biggekerke én C. Koster en R. Jobse te Zoutelande. Ir. Versteeg sprak de leerlingen toe en verzocht burgemeester Huysman de di ploma's uit te reiken. De landbouwonder- wijzer, de heer G, Beukelman, ontving bij monde van L. Wisse de dank der leerlingen en een mooi cadeau. NW. EN ST. JOOSLAND Bomv hoofdonderwijzerswoning. In de gehouden raadszitting werd besloten on derhands aan t« besteden de bouw van. Het is een verheugend verschijnsel, dat de Mattheus Passion, die, naar het scheen vroeger alleen maar in de grote «teden van ons land werd uitgevoerd ook zijn weg heeft gevonden naar kleinere plaatsen. Woensdagavond was Vlissingen het, dat. het voor het eerst waagde dit meesterwerk van Bach ten gehore te brengen. Het woord „wagen" is hier wel op zijn plaats. Immers, Bachs onvolpre zen Mattheus Passion, die nu eens uiterst subtiel, maar soms ook schrij nend realistisch, is, goed uit te voeren, vraagt enorm veel van alle medewer kers. Het spreekt vanzelf, dat we van een. koor, dat voor het eerst dit werk uitvoert en van een orkest, dat voor een groot deel uit dilettanten bestaat, geen vlekkeloze uitvoering kunnen verwachten. Met name in het orkest wrong het zo af en toe. Zo ging, om een voorbeeld te noemen bij de pas sage van de evangelist. Und siehe da, der Vorhang im Tempel zerriss in zwei Stuück waar de begeleiding imiteert, dit effect verloren. Daarte genover werden de koralen gaaf bege leid en was ook het slotkoor bijzonder goed. Ook het orgel bespeeld door de heer Broerse en het cembalo bespeeld door mevr. Maclaine Pont voldeden uitstekend. Het koor wist zich pas na het ope ningskoor los te zingen. Dit overwel digende mooie antiphonaal koor Kommt ihr Töchter, helft mir klagen met als tegenmelodie het door het jongenskoor gezongen O Lamm Gottes unschuldïg kwamen niet al te best af. Daarna ging het in opgaan de lijn en werd veel vlotter en met veel meer overgave gezongen. Ontroe rend was de zang van de solisten. De sopraan Ankie van Wickevoort Crom- melin en de alt Annie Woud (die in viel omdat Ans Stroink verhinderd was) zongen haar partijen practisch feilloos en met grote overgave. Otto Couperus gaf een eenvoudige, maar treffende vertolking van de Christus partij. Ook Jan van der Ree, die de kleine baspartijen zong, voldeed goed. Veel waardering hebben we verder voor Han le Fèvre. Als evangelist be reikte hij juist, wat 't zingen van re citatieven moet zijn: zingend vertellen, zijn zang was zonder opsmuk en vaak indrukwekkend door de eenvoud. Ook voor de opvatting van de dirigent, de heer Jan Kuiler, hebben we respect. Hij bracht geen zware romantiek ten gehore maar hield de uitvoering een voudig en sober. Alleen met sommige onderbrekingen in de koralen kunnen we het niet eens zijn. Jammer, maar vanwege de beschik bare tijd in een avonduitvoering be grijpelijk, waren er tamelijk veel cou pures. Laten we hopen, dat het in Vlissin gen niet bij deze ene keer blijft, maar dat ook hier een jaarlijkse traditie wordt gevestigd.De uitvoering, die in de St. Jacobskerk te Vlissingen werd gehouden, was het ten volle waard enmet Bachs Mattheus Passion gaat het tenslotte om het doel: ook Woensdagavond werden de talrijke aanwezigen geconfronteerd met Chris tus' lijden en sterven, zoals Bach dat zo indrukwekkend en schriftuurlijk heeft weergegeven. B. de hoofdonderwijzerswoning en de daar toe benodigde begrotingswijziging ter goedkeuring aan Ged. Staten voor te leg gen. De heer Janse bracht ter sprake het asphalteren der gemeentewegen buiten de kom. Na breedvoerige discussie werd be sloten de polderbesturen uit te nodigen hierover van gedachten te wisselen. ST. ANNALAND „Elck wat Wils". Het leesgezelschap „Elck wat Wils" hield zijn jaarvergade ring in zaal Rijnberg, o.l.v. de heer Chr, J. C. Boot. In 1951 was ontvangen ƒ684; er was een batig saldo van 128. Uit het verslag van de bibliothecaris, de heer Jb. Gunst, bleek, dat er in het seizoen van 1950—1951 in de zomer 2670 boeken wa ren uitgegeven en in de winter 8670. De volksbibliotheek heeft een batig saldo van ƒ80. Er werd nog over een jeugd bibliotheek gesproken, maar om financi ële redenen zal hiervan wel niets komen. De heer Johs. F. Kaashoek werd als be- stuurslid herkozen. ST. PHIlIPSLAND „Concordia" bestond 50 jaar. Dezer da gen herdacht de muziekvereniging „Con cordia" haar 50-jarig bestaan. Vele ge lukwensen van de zusterverenigingen van het eiland Tholen en Nieuw Vosmeer kwamen binnen, alsmede een viertal bloemstukken. Bovendien werd van het hoofdbestuur der Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelscbappen een jubileummédaille ontvangen, de ee^1® voor een corps in Noord-Zeeland, ues avonds gaf „Concordia" een uitvoering. De opening werd verricht door de voor zitter, de heer van Bendegem, die vanai de oprichting bestuurslid was en aitija nog werkend lid is. Hij gaf een resume van de afgelopen halve eeuw, alsmette van het werkzaam aandeel van de here F P. Feleus, A. I. Clarisse, A. V. Ee^9.. raers, M. A. Stols en A. M. Eeveraers. HO feliciteerde de heer L. C. Clarisse, 1 April a.s. 25 jaar de dirigeerstok nan- teert en bood hem. een vulpen aan. Dere dankte daarvoor en sprak up zijn Demi waarderende woorden tot de voorzin" voor zijn werk in de afgelopen oO.J Benoemd. De heer A. J. van JLack is benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school B te Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2