ARRESTATIES IN TUNIS Premier Sjennik en andere ministers weggevoerd NED. ELFTAL VERSLAGEN (0-1) Prins Bernhard in October naar Mexico Duizenden begeleidden prof. Schilder op zijn laatste gang :n 147, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 27 MAART 1952 \k SNIPPER NIEUWS A'j' lr' Interneringskampen mogelijk in woelige tijden EN >urg iOES FRANKRIJK HEEFT ER GENOEG VAN Laat de schoot wat vieren» Zij mogen het Koninklijk Paar naar Amerika vliegen. Duitse oorlogsmisdadigers in Egypte. Door liefdes-naijver op het dievenpad Nieuwe kans voor Nederlandse industrie S. G» P»-candidatenlijst Burgerlijk Gezag bevoegd verklaard Pagina 6 .ff staat, lestwal 25, Jsaam zijn LAKENS 150 x 240 180 x 240 pn op de 'T ÏN- Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2182 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F, E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Öp- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.25 u., onder 19.07 u. Maan op 6.52 u., onder 23.15 u. Hoogwater Vrijdag 28 Maart: Vlissingen: 3.17 u. 2.17 m., 15.44 u. 2.12 m. Terneuzen: 3.47 u. 2.33 m., 16.14 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.14 u. 1.67 m„ 17.37 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.57 u. 1.40 m., 17.24 u. 1.46 m. IEDER HALF JAAR opent de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht haar poorten en ieder half jaar is dat voor de directeur, Mr J. Milius, aanleiding om tijdens een persconferentie een analyse te geven over Nederlands eco nomisch wel en wee. Mr Milius doet dit in nuchtere, voor iedereen be grijpelijke termen en hij doet dit met grote openhartigheid. En het is zeker daarom dat zijn beschouwingen elk half jaar weer grote aandacht trek ken. Men dient het belang van deze ana lyse ook niet te onderschatten. Mr Milius houdt deze redevoering voor de pers niet als privaat persoon hij staat daar als directeur van de Jaar beurs, als vertegenwoordiger van een lichaam, dat de nauwste contacten onderhoudt met handelskringen in binnen- en buitenland. Men kan hem daar zien als vertegenwoordiger van de handel. Die handel ondervindt niet minder sterk de terugslag van de gebeurtenis sen op nationaal en internationaal ter rein, dan de geldbeurs. Men denke slechts aan de oorlog in Korea, die een zekere mate van schaarste bracht, waarmee gepaard een grote vraag en oplopende prijzen. De golf ging om hoog en Nederland ondervond er de grote nadelen van, omdat ons land nu eenmaal een grondstoffenarm land is. Thans gaat de golf weer omlaag, meer grondstoffen komen vrij en de prij zen vertonen weer een dalende ten dens. Dit is dan maar één, heel spre kend voorbeeld. Maar niet minder de kleinere gebeurtenissen doen hun in vloed gelden: het al dan niet sluiten van de grenzen door bepaalde landen voor sommige producten, de export- politiek in het eigen land en al zulks. Wie met ogen en oren open de Jaar beurs bezoekt, die kan de gevolgen van al zulke gebeurtenissen daar aan schouwen. Voor een man als Mr Milius, die niet alleen het wereldgebeuren volgt met de blik van een bekwaam eco noom, maar die daarnaast de beschik king krijgt door zijn nationale en in ternationale contacten over tal van gegevens, is het aldus mogelijk een vrij helder inzicht te krijgen in de economische stand van zaken. Men mag hem meer ter zake kundig be schouwen dan een ander en daarom Is het goed aan zijn woorden grote aandacht te besteden. HET MOTTO, dat mr Milius dit voorjaar voor zijn rede gekozen had (men heeft het in ons blad van Zaterdag kunnen lezen) was: „Laat de schoot wat vieren!" en Dinsdag heeft hij in een radiotoespraak daarop nog eens de volle nadruk gelegd. Laat de schoot wat meer vieren men kan 't ook anders zeggen: geef de handel wat meer wind in de zeilen. Beschouwt men het economisch ge beuren van de laatste maanden, dan is er sprake van een opmerkelijke ver betering voor wat Nederland betreft. Toen ruim een half jaar geleden de begroting werd ingediend bleek het de grootste zorg van de regering te zijn de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Dat en de defensie-inspan ning waren de grote doelstellingen. Men heeft daarbij de wind mee gehad en in enkele maanden tijds is men b.v. van een der grootste schuldenaars aan de Europese Betalings Unie geworden tot een der grootste schuldeisers. Voor een deel is dit bereikt door invoerbe perking, voor het belangrijkste deel echter door export, door het uitbuiten van de kansen door de Nederlandse zakenlieden. Die kansen werden gebo den door de situatie op de wereld markt voor het feit dat ze benut zijn mag men de Nederlandse zaken man dank weten. Want het doen van zaken is op het ogenblik geen sinecure en de beloning is maar mager. Mr Mi lius heeft dienaangaande voorbeelden genoemd en aangetoond hoe slecht het initiatief beloond wordt, dank zij de enorme belastingdruk. En meen nu niet dat wij pleiten voor een groot privé-inkomen voor de zakenman maar wel zijn wij ervan overtuigd, dat deze man schoon gelijk heeft, wanneer hij klaagt dat het onmogelijk is een zaak op peil te ho'uden. Dat geldt voor de groot-industrieel zo goed als voor de kleine detaillist: er is bedrijfskapi taal nodig om vernieuwingen door te voeren, om mee te kunnen in de strijd tegen concurrenten, om de toekomst van de zaak en van hen die daar wer ken, te verzekeren. Het gaat er maar niet om dat de zakenman genoeg geld moet overhouden om zelf van te kun nen leven het gaat er om dat zijn zaak moet kunnen blijven voortbe staan. Terwille van zijn kinderen, ter- wille van het Nederlandse volk. Hoge belastingen zijn een tijd lang bittere noodzaak geweest het is de mening van mr Milius dat die tijd nu voorbij is. En we hebben aangetoond dat mr Milius op dit punt niet de eerste de beste is. \T ERMINDERING VAN BELASTIN- v GEN is naar onze mening nu een noodzaak, noem het gerust een blijde noodzaak. En dan niet in de eerste plaats van de particulier, hoe moeilijk die het soms heeft. Laten wij allen als particulieren ons nog maar offers ge troostenmaar geef de bedrijven een kans. Zij zijn het die voor Nederland weer een toekomst kunnen veroveren, jnaar dan alleen als hun een behoor- Tj e roate van vrijheid wordt geboden. Mr Milius deed zijn oproep namens de 40.000 ondernemers en de ruim 180.000 detaillisten. Het is voor Nederlands toekomst te hopen, dat de verantwoor delijke instanties de stem dezer dui zenden horen en verstaan. DE TUNESISCHE PREMIER, SJENNIK, en nog drie andere mi nisters zijn gearresteerd en met een legervliegtuig naar het binnenland overgebracht omdat, zoals de Franse resident-generaal In een radio rede tot het Tunesische volk heeft gezegd, «een eind moest komen aan de snode activiteit van het kabinet en een politiek van uitdaging en wanbeheer". Bij de ingangen van de stad Tunis zijn versperringen opgericht, waar de identiteit van de passerenden wordt gecontroleerd en sommigen gefouilleerd worden. Ook is de staat van beleg afgekondigd. Want er zijn wat sabotage daden voorgekomen en enkele aanslagen op Franse politiemannen gepleegd. In zijn radiorede, verklaarde de re sident-generaal, dat het geduld nu op was en dat premier Sjennik, zonder zelfs kennis te nemen van de inhoud der instructies aan de resident-gene raal „onder de soms gewelddadige druk van onverantwoordelijke elemen ten" twee ministers naar Parijs had gezonden, om een Tunesische klacht tegen Frankrijk bij de Ver. Naties in te dienen. Deze vijandelijke houding was niet in overeenstemming met de „vriendschappelijke samenwerking van de laatste 70 jaar en de hechte banden tussen de dynastie van de Bey en de Franse legering". De regering Sjennik werd in Augus tus 1950 gevormd. Naast het wegvoe ren van de drie ministers, Materi, mi nister van Staat, Ben Salem, minister van Volksgezondheid en Mzali, minis ter van Handel en Ambachten, zijn de drie leiders van de Neo Destour, die zich in huisarrest bevonden naar een andere plaats overgebracht evenals enkele aangehouden leiders van de Tu nesische extremistische partij. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond te Parijs ver klaard, dat Frankrijk verstrekkende en gedetailleerde voorstellen voor hervor mingen in Tunesië zal indienen, zodra de Bey een nieuwe premier heeft be noemd, die bereid is „met de Fransen samen te werken". „De voorstellen ko men de Tunesische aanspraken op bin nenlands zelfbestuur zo ver mogelijk tegemoet". IN PARIJS In Parijs waren gisteren de twee mi nisters, Ben Yoessoef en Badra, die een actief aandeel hebben gehad in de on- De bemanning van het K.L.M. DC6 vliegtuig, waarmee Koningin Juliana en Prins Bernhard en gevolg Dinsdag 1 April a.s. van Schiphol naar de Ver. Staten zullen vertrekken, is thans defi nitief als volgt samengesteld: gezagvoer der: H. Groenevelt, eerste bestuurder: L. C. Ackerson, tweede bestuurder: P. C. A. Schüller, eerste telegrafistA. J. I. Lensing, tweede telegrafistJ. Staal, eerste boordwerktuigkundige: J. Boorns- ma, tweede boordwerktuigkundigeL. Mink, eerste steward: C. Wolders, tweede steward: J. M. C. Helder, eerste stewar dess: H. Y. J. Bosman, tweede stewardess: M. C. Kostelijk. Zeer onlangs voltooide gezagvoerder Groenevelt zijn honderdste retourvlucht naar Amerika. Gedurende de oorlog, toen hij bij het West-Indische bedrijf der K.L.M. was gestationneerd, was hij en kele malen de piloot van Prinses Juliana. Het vliegtuig voor de vlucht is nog niet aangewezen. derhandelingen tijdens de zitting der Algemene Vergadering der Verenigde Naties, plotseling uit hun hotel ver dwenen zonder iemand hiervan in ken nis te stellen. Ze zouden hun toevlucht hebben gezocht in de ambassade van, een land van het nabije Oosten. EN IN BRUSSEL. In Brussel heeft het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen gisteren een krachtig protest tegen de jongste Franse maatregelen in Tunis doen horen en de Tunesische vakbon den steun beloofd. De Nederlander Ol- debroek, secretaris-generaal van het verbond, las het protest voor op een persconferentie. «Moordenaar van 5 millioen Joden" Onder de 150 vroegere Duitse officie ren, die thans als instructeurs in dienst z(jn van het Egyptische leger, zouden zich volgens de „Frankfurter Rundschau" twee oorlogsmisdadigers, n.L de generaals Dirlewanger en Eichmann, bevinden. Dirlewanger's commando's hebben vol gens het blad een zodanig schrikbewind uitgeoefend, dat zelfs één van zijn chefs in de S.S. dreigde hem te zullen arres teren. Eichmann zou er zich op beroemd heb ben dat hjj vijf millioen Joden de dood heeft ingejaagd. Het Frankfortse blad heeft van de regering geëist, dat zij de uitlevering dezer twee generaals zal ei sen en dat zij zal weigeren diplomatieke betrekkingen met Egypte aan te knopen voordat aan deze eis is voldaan. Stalin was gisteren niet aanwezig op de openingsbijeenkomst van de op perste raad der Russische republiek. Er werd een begroting van bijna 65 milliard roebel ingediend. Verklaard werd, dat de industriële productie met 15 procent is gestegen in een jaar. Een superfort is gisteren neergestort in Arizone. Acht personen zijn om het leven gekomen. De Neckar is buiten haar oevers getreden. Te Heidelberg en Mannheim ligt de scheepvaart stil. Engeland zal op de bijeenkomst te Parijs van de raad van de organisatie voor Europese Economische Samen werking aandringen op voortzetting van de Europese Betalings Unie na 30 Juni a.s. 800.000 dollar betaalden de Ver. Staten voor de vrijlating van 12 gearresteerde Amerikanen uit China. Slechts vier zijn er vrijgelaten. De communisten waarderen de Amerika nen dus blijkbaar hoger dan deze het zelf doen. Uit de Waal is gisteren het lijkje van een omstreeks achtjarig onbekende jongen opgedregd. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. In Blerick werden er gisteravond echter twee gesignaleerd. En dus.... Drie en zestig duizend toeschouwers hebben de ontmoeting tegen het En gelse B-team bijgewoond, welke door het Nederlands elftal met slechte 10 verloren werd en waarbij het enige doelpunt met een strafschop werd ge scoord. Het was een aardige levendige strijd tussen twee teams, die elkaar in kracht niet veel ontliepen. Het spel van de Oranje-hemden was bewegelijk en paste zich goed aan bij het Engelse dribbelspel. In de le helft zat de Nederl. voor hoede er goed op maar het effect werd maar al te vaak door slecht plaatsen bedorven, vooral bij de uitstekende Engelse dekking. Het tempo was hoog en het bleef vaak zoeken naar goede combinaties. In de 24e minuut van de tweede helft nam Engeland B de leiding. Mitchell, de linksbuiten was doorgebroken en kwam naar binnen zwenkend, geheel vrij voor het Nederlandse doel, terwijl Terlouw en De Jong voor vermeend buitenspel bleven staan. Hij had de bal voor het inschieten, maar de vleugel man van Luton Town wilde het kenne lijk te mooi en te rustig doen en zo kon Albers er nog tussen komen. De blonde Vitesse-back probeerde met een sliding het dreigende doelpunt te voor komen, maar hij kon er alleen nog met de hand bij. Mitchell zelf kreeg de ge legenheid om zijn verzuim goed te ma ken en onhoudbaar voor Landman ko gelde hü in de rechterbenedenhoek. Enkele minuten later kreeg Lenstra een kans toen hij op de rand van het beruchte gebied een strafschop mocht nemen. Hij loste een keihard, droog schot, maar de snel reagerende Ash- croft had zich op hetzelfde moment als een tijger op de bal geworpen. In de 38e minuut van de eerste helft renden de Engelse linksbuiten Mitchell en de Nederlandse speler Odenthal te gen eikaar op waardoor de laatste met een hersenschudding moest worden weggedragen. De Krijgsraad te velde West, heeft gisteren de soldaat A. van der G. uit Rotterdam tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld wegens desertie, diefstal, verduistering en inbraak. Dit alles deed hij om geld te vergaren voor een meisje. Een welgestelde boeren zoon dong naar haar hand en "Van der G. dacht nu dat hij met geld haar hand wel zou kunnen winnen. Hij kreeg ruim 3600 gulden bij elkaar. Op 7 De cember 1951 verdween hij uit zijn gar nizoen waar hij op Tweede Kerstdag gevankelijk weer terugkwam. Voor dien had hij al geld verduisterd. Tij dens zijn desertie pleegde hij enkele inbraken in Den Haag. Hij werd ge arresteerd in Amsterdam, ontsnapte daar, pleegde nogmaals een inbraak in Dordrecht en werd toen ten tweede male gegrepen. Poging op rijdende tram te springen met de dood betaald. Gistermorgen is da 44-jarige Haarlem mer van S., filiaalhouder te Amsterdam, op het plein voor het C.S. te Amsterdam, bi) een poging op de rijdende motor wagen van lijn 5 te springen, onder de bijwagen geraakt. Zijn beide benen wer den verbrijzeld. Een uur na aankomst in het Binnengasthuis is hij overleden. Het marktplein van Culemborg, dat in Kaapstad aan de voet van de Tafel berg ia opgetrokken, is een van de grootste attracties van de Jan van Rie- beeckfeesten. Ook het Amsterdamse draaiorgel, dat zijn lustige wijsjes doet klinken, trekt aller belangstelling. Opnieuw een goodwill-reis Frins Bernhard zal, waarschijnlijk in de eerste helft van October, naar Mexico reizen om een grote Nederlandse tentoonstelling van industriële en agrarische producten te openen, welke in Mexico-City zal worden gehouden. De Prins kreeg hiertoe een uitnodiging van de Mexicaanse president, Miguel Aléman, en heeft hem geantwoord deze uitnodiging gaarne te aanvaarden, in verband met de grote betekenis, die de Nederlandse regering aan deze tentoonstelling hecht.. MEER RUIMTE OP LUCHTBRIEVEN. Maar zij worden duurder. Mede in verband met de door het pu bliek uitgeoefende aandrang heeft de P.T.T. besloten, met ingang van 1 Mei a.s.. het beschrijfbare oppervlak van de luchtbrieven te vergroten. De prijs zal met ingang van diezelfde datum worden verhoogd. Het initiatief tot deze veertiendaag se expositie is genomen door het Ne derlandse bedrijfsleven, dat heeft er varen, dat de reis van Prins Bernhard naar Argentinië in 1950 de belangstel ling voor het Nederlandse product, zo wel als de afzetmogelijkheden daarvan in dit land, aanzienlijk heeft vergroot. De Mexicaanse regering heeft in het hart van haar hoofdstad 6000 vierkante meter tentoonstellingsruimte, waarvan de helft met stands bezet kan worden, ter beschikking van het Nederlandse bedrijfsleven gesteld. Tal van Neder landse bedrijven hebben reeds inge schreven en de helft van de beschik bare ruimte is reeds bezet. In het land Mexico bestaat veel be langstelling voor kapitaal-goederen, zoals landbouwmachines en zuivel- werktuigen alsmede voor electro-tech- nische artikelen, vervoermaterieel, ha ven- en baggermateriaal, visserij- en kustvaartuigen, ambulance's, vracht auto's, vuilnis- en brandweerwagens De Staatkundig Gereformeerde Par tij hield gisteren zijn algemene verga dering in „Tivoli" te Utrecht onder presidium van de voorzitter, ds P. Zandt Nadat deze een rede had uitgespro ken werd mededeling gedaan van de vastgestelde candidatenlijst voor de Kamerverkiezing. Deze lijst luidt als volgt: 1. Ds P. Zandt, Delft; 2. ir C. N. van Dis, Den Haag; 3. D. Kodde, Zoutelan- de; 4. Ds J. van Dijk, Gameren; 5. Ds C. Smits, Sliedrecht; 6. Ds P. J. Dors man, Schelluinen; 7. mr J. de Heer, Piershii; 8. Ds M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel; 9. A. J. Kersten, Rotter dam; 10. A. J. Schot, Middelburg; 11. W. Otten, Rijssen; 12. ir H. Fokker, Eindhoven; 13. Ds E. du Marchie van Voorthuijzen, Leersum; 14. A. de Re delijkheid, Ouderkerk aan de IJssel; 15. P. van Woerden, Akkrum; 16. Ds D. van der Ent Braat, Opheusden; 17. A. Vlasblom, Delft; 18. D. Dekker, Epe; 19. T. de Jong H. Azn, Leerbroek; 20. F. de Bruyn, Hardinxveld. De periodiek aftredende hoofdbe stuursleden Ds J. van Dijk en ir C. N. van Dis, secretaris, werden als zodanig herkozen. en rijwielen en -onderdelen. Belang rijk voor Mexico zijn ook producten van de chemische industrie en grond stoffen voor de pharmaceutische in dustrie. Ook pootaardappelen en zaai zaden alsmede geconserveerde levens middelen, chocolade, biskwie, likeuren, bier en andere dranken zouden kansen op de Mexicaanse markt kunnen heb ben. Mexico behoort tot de dollarlan- den. Op leveranties naar deze markt krijgt de exporteur recht op de tien percent exportbonus. Souburgs burgemeester met ziekteverlof. Bij het begin van de gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft de waarnemend burgemeester, de heer M. A. van de Putte, meegedeeld, dat de burgemeester, de heer A. H. S. Ste- merding op zijn verzoek 6 weken ziek teverlof heeft gekregen. Voorts werd medegedeeld, dat van de Herverkave lingscommissie bericht was ontvangen, dat binnenkort met de verbetering van de Noordbeekseweg zal worden begon nen. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 244.000 met de Bank van Nederlandse Gemeenten werd aangenomen, alsmede het voor stel tot het aangaan van de rekening courant-overeenkomst tot een bedrag van f 250.000. Middelburgs meisje weer terecht. De politie heeft gisteren de 16-jarige C. F. van de Kreeke, die sinds Dins dagmorgen spoorloos uit Middelburg was verdwenen, bij haar ouders in de Sint Pieterstraat teruggebracht. De politie vond het meisje in Bergen op Zoom. Indrukwekkende plechtigheid Op waarlijk indrukwekkende wijze heeft gistermiddag in Kampen de uit vaart van de diep betreurde hoogleraar prof. dr K. Schilder plaats gevonden. Bij duizenden hebben de leden van de Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. hun geliefde voorganger op zijn laatste gang begeleid. Treinen, autobussen, auto's zonder tal, voerden de belangstellenden tot uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Kam pen waar het politiecorps zeer uitge breide ordemaatregelen genomen had. Aanvankelijk was het de bedoeling dat slechts aan het sterfhuis alleen een rouwdienst zou worden gehouden voor familie en intieme vrienden, maar ten slotte zijn toch twee rouwdiensten be legd, namelijk in de Nieuwe Kerk voor de belangstellenden en in de aula van de theologische hogeschool voor de ge nodigden, n.l. de hoogleraren en lecto ren der school, het stichtingsbestuur, de curatoren, de senaat van F.Q.I., het personeel enz. In de Nieuwe Kerk ging ds G. Visée, in de aula ds C. H. Lindeboom en in het sterfhuis de wijkpredikant, ds O. W. Bouwsma voor. Alle voorgangers gingen in hun toespraak uit van psalm 103. Hierna werd de gang naar de do denakker gemaakt. Achter de zeven rouwauto's van de familie volgde een veertigtal wagens met genodigden en daar achter schaarden zich in rijen van Zwaar geschut in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) Na een debat dat nog bijna drie en een half uur duurde heeft de Tweede Kamer gisteren het ontwerp om het burgerlijk gezag in woelige tijden bui tengewone bevoegdheden te geven aangenomen met 615 stemmen. Te gen waren de communisten en de heer Weiter. Het bewuste artikel over de internering nam maar liefst drie uur in beslag, hetgeen te wijten was aan de communisten die ook nu weer hef tig te keer gingen. Ook ontwikkelde zich een fel debat tussen de socialist Burger en de heer Weiter. Eerstgenoemde liet zich ont vallen, dat de heer Weiter de commu nisten aan argumenten helpt. Bijna briesend stapte de vitale Weiter uit zijn bank. „Ik vecht voor mezelf. Als u een vent bent neemt u die woorden terug". Dit misverstand werd later weer bijgelegd. Ook op andere momenten zaten deze twee afgevaardigden elkaar in het Burger zich erover, dat de heer Weiter bleef spreken van concentratiekampen als er interneringskampen worden be doeld. Daar is geen sprake van, zo zei- de de socialist. „U gaat ze zeker in Huis ter Duin opsluiten", zo antwoord de de heer Weiter zeer gevat. De bron van moeilijkheden vormde artikel 24, waardoor men iedere per soon kan interneren tegen wie ernstig vermoeden bestaat, dat hij de open bare orde, rust of veiligheid in gevaar zal brengen. Dat de communisten tegen waren behoeven we niet te betogen. De heer Welter was evenwel zeer afwijzend, omdat hij vreesde, dat alle macht in handen van mensen gemakkelijk tot misbruik ïeidt. Op zijn leeftijd de heer Welter is 71 jaar had hij geen angst meer voor internering. „De so cialisten kunnen er wel eens eerder in het kamp zitten dan ik". Dit is een ontwerp, waarvoor wü ons misschien later schamen. zoeningsprocedure uitgebreider te ma ken leverde aan het eind van de mid dag nog een zeer goede rede van prof. Gerbrandy op. Elke poging om de echtscheiding minder gemakkelijk te maken kon de A.R.-afgevaardigde waarderen. Maar men moet het kwaad bestrijden met het middel dat daar voor past. Elk andere middel is een lapmiddel. Het behoeft dus geen be toog, dat dit ontwerp door prof. Ger brandy als een lapmiddel wordt ge zien, want het maakt de grote leugen niet onmogelijk. Daarover heeft hij een amendement ingediend, dat hij krachtig verdedigde. De christelijke traditie in ons volk is zo sterk, zo zei- de hij. Practisch iedereen gaat uit van de onontbindbaarheid van het huwe lijk. Dus niet alleen de rooms-katholie- ken en de Bijbelgelovige protestanten. Dat komt omdat er een heimwee is naar gezag. Men wil loskomen van de autonome moraal. Men ziet hoe ver woestend het is, dat de mens maatstaf van alle dingen wordt. Geen wonder, want de mens is onderworpen aan zijn Heer. Zijn amendement, zo betoogde prof. Gerbrandy, pakt het kwaad in zijn hart aan. Tussen hem en de mi nister bestaat geen verschil van inzicht over de betekenis van het huwelijk. „U hebt de kans van uw leven", zo riep hij minister Mulderije toe". U ver dedigt hier een wetsontwerp, waarvan u iets heel goeds kan maken. Maak I mijn amendement een stuk van uw U7Pf. i vijf enkele duizenden die de lange tocht naar de begraafplaats te IJssel» muiden maakten. De stoet maakte een omweg door de gehele stad en in dê Tweede Ebbingestraat sloten de ge nodigden zich bij de stoet aan. Bij de school werd twee minuten stilte in acht genomen. Twaalf studen ten droegen de kist naar de groeve. Om vier uur zonk zij onder doodse stilte in het graf. Overeenkomstig de wens van de ont slapen hoogleraar las ds Bouwsma Joh. 17 en bad hij het Onze Vader. De oud ste zoon mr P. A. C. Schilder van As sen sprak hierna namens zijn moeder een kort woord van dank. Op de be graafplaats en in de rouwdiensten ga ven tientallen predikanten van de vrij gemaakte kerken van hun belangstel ling blijk. Op het kerkhof waren on dermeer de burgemeester van IJssel- muiden, de heer G. A. van Engelen, de wethouders van Kampen, de heren D. van Dijk, H. J. Broek en A. Schol ten alsmede prof. dr D. H. Th. Vollen hoven, rector magnificus van de Vrije Universiteit, de directeur van de N.V. Oosterbaan en Le Cointre te Goes, de heer J. Smit en de speciale vrienden van prof. Schilder, ds F. A. den Boeft, K. C. van Spronsen uit Goes en dr Bast uit Meppel aanwezig. RONDE VAN ZEELAND IN AUGUSTUS. In Augustus zal voor wieleramateurs een Ronde van Zeeland worden geor ganiseerd. Het wordt een tweedaagse wedstrijd in vier etappes. De eerste dag wordt vanuit Tholen over Bergen op Zoom naar Goes gereden en vanuit Goes over 's-Heerenhoek, Middelburg en Vlissingen weer naar Middelburg. De tweede dag vindt de start te Bres- kens plaats en loopt de eerste etappe geheel door West Zeeuwsch-Vlaande ren met finish te IJzendijke en van daar weer door Oost Zeeuwsch-Vlaan deren tot het eindpunt Hulst. De totale lengte van de ronde bedraagt 280 km, de totale waarde van de prijzen onge veer 1000 gulden. Mijnuitkijkdienst langs de Nederlandse kust. Binnenkort zal worden begonnen met de werving van mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers voor de z.g. mijnenuitkijkdienst waarvoor posten zullen worden opgesteld langs de Schelde, Nieuwe Waterweg, Noordzee kanaal en Marsdiep. Het personeel, dat binnen een straal van 10 km van de uitkijkpost moet wonen, zal in militair verband worden opgenomen en dus ook uniformen verkrijgen. DE ECHTSCHEIDINGS PROCEDURE. Het ontwerp om lichtvaardige echt- wet dan bewijst u daarmee het Neder- vaarwater. Zo verwonderde de heer scheidingen tegen te gaan door de ver- landse volk 'n ontzaggelijke weldaad" DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met nog enke le verspreide sneeuw- of hagelbuitjes. Overwegend matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. In de ochtend bijna overal lichte vorst. In de loop van de dag temperatuur even boven het vriespunt

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1