PINAY VERTROUWT OP FRANSE SPAARZIN DE Het leven in het land van Marianne wordt goedkoper Benelux-overeeokomst geschonden Rode obstructie in de Tweede Kamer „Het is toch maar voor het vat" mag niet langer gelden rr Retourtje Korea 1 SNIPPER NIEUWS Twee jubilarissen op de Veiling Walcheren tfROTEStANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Red de Franc-politiek" ALFRED VAN SPRANG Boter ia Denemarken gekocht Glosfcer Meteor neergestort A', Kans op bijeenkomst „Grote Vier" gering Geheimzinnig gedoe in Indonesische wateren De vliegramp te Frankfort Zes mensen kwamen om bij hotelbrand. De lichtvaardige echtscheidingen yitgav» Stichting „fceeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488, bij geen gehoor voor Advertenties 2970, voor redactie 5435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg i Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347| Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 2181 Abonnementsprijs j' 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 26 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: «ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6,27 u., onder 19.06 u. Maan op 6.36 u., onder 21.50 u. Hoogwater Donderdag 27 Maart: Vlissingen: 2.36 u. 2.26 m., 15.05 u. 2.26 m. Terneuzen: 3.09 u. 2.44 m., 15.36 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.37 u. 1.75 m„ 17.01 u. 1.82 m. Zierikzee: 4.20 u. 1.46 m., 16.51 u. 1.54 m. MET EEN TICKET van twee me ter lengte vertrok destijds onze oorlogscorrespondent naar het Verre Oosten. ZONDER jas en bagage kwam hij terug; die bleven achter in bran dend Cairo. Over dit „retourtje naar Korea" vertelt hij in Middelburg op 2 April a.s. in het Schuttershof, 8 uur Goes op 3 April in het Schutters hof, 8 uur. Zijn causerie wordt verlucht met twee films over Korea en Hong kong. EEN TOEGANGSBEWIJS kunt U vanaf vandaag nog kopen aan on ze kantoren te Middelburg, Korte Noordstraat 35 en te Goes, Lange Vorststraat 90. Prijs ƒ0,50. U kunt óok kaarten telefonisch bestellen (Goes 2438) mits U ze vóór de dag van de uitvoering af haalt. Ook per postwissel of per giro 274289 Zeeuwsch Dagblad, Goes en, indien voorradig, aan de zaal. (I.M. adv.) VOORTVLUCHTIGE AUTO VERHUURDER VERDUISTER DE NOG 30 BROMFIETSEN. De voortvluchtige Amsterdamse autoverhuurder H. G., die sinds de Vorige week door de politie wordt ge zocht, omdat hij 18 auto's en 30 brom fietsen zou hebben verduisterd, heeft nog meer op zijn kerfstok. Na de publicatie is bij de Amster damse recherche aangifte gedaan dat G. op een ander adres ook nog 30 bromfietsen voor een waarde van bij na f 10.000 heeft gehuurd en deze later weer heeft verkocht, voordat zij ge heel waren afbetaald. De politie heeft het vermoeden, dat de garagehouder en zijn echtgenote zich buitenslands bevinden. Door het in werking treden van een nieuwe fase van de anti-infla tiecampagne van de Franse premier Pinay is de Franse huisvrouwen Dinsdag een aangename verrassing bereid. De prijzen van een aantal eerste levensbehoeften zijn vastgelegd op het peil van 1 Maart en dus verlaagd. Onder deze maatregel vallen o.m. chocolade, koffie, aardno- tenolie, vetten, spiritus, vermicelli en pharmaceutische artikelen. Bij een voorgaande fase van de campagne zijn de prijzen van fruit, groenten, boter, melk en kaas reeds verlaagd. Voorts heeft een aantal fabrikanten er in toegestemd vrijwillig hun prijzen te verlagen op o.a. banden voor fiet sen en motorfietsen, verschillende huishoudelijke goederen, schoenen, Franse kaas en kousen. In de meeste gevallen betreft het hier een prijsver laging van vijf procent. Franse fabrikanten van kunstmest hebben er mee ingestemd hun zomer - prijzen met ingang van 1 April van kracht te laten worden, hetgeen in sommige gevallen een verlaging van tien procent betekent. Per 1 Mei en 1 Juni zullen de prijzen voor meststof fen opnieuw worden verlaagd. Maatschappijen voor wegvervoer hebben besloten hun voorgenomen ver hoging van de vrachtprijs niet toe te passen. Premier Pinay heeft Dinsdagavond via de radio een beroep gedaan op het Franse volk om meer te sparen, ten einde hem te helpen bij zijn „Red-de- franc" politiek. De „weg van het vertrouwen", die hij had gekozen, was geen gemakke lijke", aidus Pinay. „In tegenstelling tot belastingheffing vertegenwoordigt sparen de echte geest van soberheid. Het is vrijwillig. Terwijl belasting tot uitdrukking komt in de prijzen, ver mindert het sparen het verbruik". Pinay verklaarde er zeker van te zijn, dat zijn vertrouwen in het Franse volk zal worden beloond en dat de franc zal worden gered. Op het gebied der investeringen moet tot een gezonde financiering wor den overgegaan. „Ik heb bij de keus tussen belastingheffing en vertrouwen, vertrouwen in de Franse spaarzin ge kozen. Belgische regering ging buiten haar boekje. De Belgische boteraankoop in Dene marken is in strijd met de Benelux- overeenkomsten, zo heeft minister Mansholt geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Droe- sen (K.V.P.). Het voornemen tot dezev aankoop (groot 500 ton) werd, kort voordat de desbetreffende beslissing door de Bel- Piloot gedood. Omstreeks half twaalf gistermorgen is een Gloster-Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe op het schiet- terrein „De Vliehors", aan de West zijde van het eiland Vlieland, veron gelukt. Bij een schietoefening op de grond- schijf raakte de vlieger met grote snel heid de grond, waar het vliegtuig weer opsprong en vernield in zee terecht kwam. De vlieger, de 23-jarige reserve-ser geant-vlieger L. Engelsman uit Borger vond daarbij de dood. Hij was onge huwd. Zijn lichaam is inmiddels ge borgen. 15.000 gulden voor arts, die officier van gezondheid wordt. Bij ministeriële beschikking is be paald, dat aan artsen, die zich verbin den om gedurende tien achtereenvol gende jaren als officier van gezond heid bij de K.L. te dienen, een pre mie van 15.000 gulden wordt uitge keerd. De loonbelasting over dit be drag komt ten laste van het Rijk. Tot deze overeenkomst met premie-rege ling is besloten, omdat bij de K.L. op korte termijn dient te worden voor zien in de behoefte aan beroepsoffi cieren van gezondheid. RELLETJES IN ROME EN NAPELS. In Rome werden gisteren 48 perso nen gewond, onder wien 18 politie mannen toen een menigte van onge veer 5000 studenten voor de Ameri kaanse ambassade demonstreerde. Men zong „Triest voor Italië" en poogde 'n politiecordon te doorbreken. De studenten weigerden uit elkaar te gaan en de politie moest traangas gebruiken om hen uiteen te drijven. Honderd dertig studenten werden ge arresteerd. In Napels was hét al even rumoerig. Hier werden 4 personen ge wond en 100 studenten achter de tra lies gezet. Dinsdag is op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken opnieuw een bespreking gevoerd tussen minister Eden en de Italiaanse ambassadeur in Londen, Brosio. Diplomatieke kringen in Londen me nen, dat Brosio voorstellen indiende om de toestand in Triëst te verbeteren, van Schiphol vertrokken gische regering werd genomen, door middel van een telefoongesprek, na mens de Belgische minister van Land bouw kenbaar gemaakt aan de plv. di recteur-generaal van de voedselvoor ziening. Daarbij werd evenwel niet de vraag gesteld of Nederland de bedoelde hoe veelheid geheel of gedeeltelijk zou kunnen leveren. Van Nederlandse zijde is uitdrukke lijk te kennen gegeven, dat met dit voornemen niet kon worden ingestemd en dat de desbetreffende hoeveelheid uit Nederland zou kunnen worden be trokken. De Nederlandse regering heeft ter stond na het bekend worden van deze aankoop te Brussel 'n nota doen over handigen, waarin zij haar teleurstel ling heeft uitgesproken over het feit, dat de Belgische regering nagelaten heeft overleg met haar Nederlandse Benelux-partner te plegen, en waarin zij op grond van het boven gestelde protest heeft aangetekend tegen het geen naar haar mening een inbreuk is op de gemaakte afspraken. Antwoord op deze nota, die op 13 Februari door H.M. ambassadeur werd overhandigd, is nog niet ontvangen. A Bloemendaal heeft f 3000 ingezameld voor het carillon in Amerika. Voor zo ver bekend is dat het hoogste gemid delde namelijk 15 cent per hoofd. Te Wassenaar is overleden prof. dr P. J. S. Cramer, oud-hoogleraar van de tropische landbouw aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Prins Bernhard zal Vrijdagmorgen de jaarbeurs bezoe ken. Zaterdag wordt in het Olym pisch stadion te Amsterdam een voet balwedstrijd tussen twee juniores-elf- tallen van Blauw-Wit door de televi siestichting uitgezonden. Het is een proefneming. Engeland heeft de in voer van levend pluimvee en broed- eieren uit Nederland met ingang van Donderdag a.s. opgeschort in verband met de pseudo-vogelpest. Acht Am sterdammers die verdacht worden be trokken te zijn geweest bij de diefstal van koperdraad, dat als z.g. „bliksem- draad" was gespannen boven de hoog- spanningnetten AmsterdamUtrecht, zijn gisteren na „intensief" speurders- werk gegrepen. - Frankrijk heeft het aftreden van de Tunesische regering geëist. In Aoxota in Mexico zijn bij relletjes, die zich tegen de gouverneur daar richten, 7 personen gedood en 34 gewond. De opbouw van de lucht- doelartiilerie maakt goede vorderin gen, zo heeft de generaal-majoor G. van Nijnatten, die commandant is van de luchtdoelartillerie verldaard. De opleiding draait op volle toeren. Met de DC-6 „Marijke" is gistermiddag de Nederlandse delegatie, die op uit nodiging van Zuid-Afrika de Jan van Riebeeck-herdenking zal bijwonen, De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs hebben Dinsdag op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken de nota's overhandigd, die een antwoord vormen op de Russische nota over het Duitse vraagstuk. De Westerse Grote Drie hebben het Kremlin geantwoord niet te kunnen instemmen met het tot stand komen van een verenigd Duitsland, indien dit een eigen leger, vloot en luchtmacht zou mogen hebben. In Franse diplomatieke kringen wor den de kansen op een bijeenkomst van de „Grote Vier" in de nabije toekomst „klein" geacht. Volgens deze kringen sluit de Westelijke nota niet de deur voor onderhandelingen, doch „Weste lijke diplomaten menen, dat de Sow- jet-Unie met haar nota slechts heeft getracht de Duitse publieke opinie te winnen". Het feit, dat de Sowjet-Unie de Ver. Naties-commissie voor Duits land geen veriof heeft gegeven naar de Sowjet-zone te komen „laat niet veel hoop, dat de Russen positief op de Westelijke nota zullen reageren", aldus deze kringen. Volgens onbevestigde berichten wer den vorige week Vrijdag aan de Zuid kust van West-Java vreemde zeebo dems, twee onderzeeërs en een ander schip gesignaleerd. De twee onderzeeboten zouden vol gens de kustbevolking Vrijdagmid dag om 16.00 uur bij de monding van de rivier Tjihurang zijn opgedoken. Zij voeren geen vlag of een ander ken teken van hun nationaliteit. Om 17.00 uur diezelfde middag werd een groengeverfd schip gesignaleerd, dat uit Westelijke richting de Wijn koopsbaai binnenvoer naar de mon ding van de Tjimandiri. Het type van het schip kon niet geïdentificeerd worden. Volgens berichten, die cor respondenten van Aneta ontvingen, werden vier sloepen gestreken, terwijl het schip ongeveer drie kilometer bui ten de kust bleef. De sloepen zouden naar de wal gevaren zijn, doch daar de bevolking er niet op af durfde gaan, is niet bekend of men uiteindelijk #an wal gegaan is. Zaterdag is de regent van Sukabumi in Pelabuhan Ratu aangekomen om deze kwestie te onderzoeken. Eenhe den van leger en politie hebben een onderzoek in het kustgebied inge steld. De mededelingen van de kust bewoners kwamen van plaatsen, die uiteen liggen, en werden ®nafhanke lijk van elkaar gedaan. Begrafenis begin volgende week. Naar wij vernemen zullen hoogst waarschijnlijk begin volgende week de stoffelijke overschotten van de Neder landse passagiers en van de leden der bemanning van de „Koningin Juliana" in ons land ter aarde worden besteld. Volgens een mededeling van het hos pitaal te Frankfort vertoont de toe stand van de Nederlandse stewardess Truus Gautier voor het eerst merkbare tekenen van verbetering. In de loop van de nacht is zü na 48 uur buiten bewustzijn te zijn geweest zo nu en dan bijgekomen. De andere vrouwelijke overlevende, Ruth Horn, blijft vooruitgaan. De toestand van dr Schaumberg, de derde overlevende der ramp, wordt ernstiger. Behalve zijn vele verwon dingen lijdt hij nu ook aan longontste king. Hij verkeert in een diepe coma. Dinsdagavond hadden de dokters wei nig hoop, Bij een grote brand in het St. Geor ge Hotel te Los Angelos zijn gisteren zes personen om het leven gekomen, terwijl vele personen verwondingen opliepen. De brand ontstond in de vroege morgen door nog onbekende oorzaak op de derde verdieping, van waar het vuur zich snel verspreidde naar de vierde en vijfde etage. Het'merendeel van de ongeveer 150 gasten sliep nog toen het alarm werd gegeven. In pa niek vluchtte men in nachtgewaad of in haastig aangeschoten kleding over de gangen, waar een verstikkende rook hing, naar de uitgangen. De brandweer rukte uit met al het beschikbare materiaal. Met magirus- ladders wisten brandweerlieden in de bovenverdiepingen door te dringen. Enige gasten wisten hun leven te red den door in de vangzeilen van de brandweer te springen. Vele geredden hebben ernstige brandwonden opge lopen of vertonen vergiftigingsver schijnselen tengevolge van de zware rook. GASBUIS SCHEURDE EN 5 METER HOGE VLAM SCHOOT NAAR BOVEN. Een vijf meter hoge vlam zette Maandagavond om half tien plotse ling de Anjelierstraat te Goes in een spookachtige gloed, toen een hoofdlei ding van het gasbuizennet doorbrak en het ontsnappende gas door een bran dende lantaarn of een weggeworpen sigarettenpeuk vlam vatte. 'n Aannemer men is in deze straat bezig met werkzaamheden wegens de aanleg van riolering waarschuwde de politie. Door aan beide zijden wa ter in de gescheurde buis te laten lo pen wist men het vuur te doven waar na de leiding werd afgesloten. Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag. (Van onze parlementaire redacteur) De communisten pleegden gistermid dag weer eens op ergerlijke wijze ob structie in de Kamer. Het was daar door niet mogelijk, om het ontwerp „Buitengewone bevoegdheden burger lijk gezag" af te handelen. Bjj ieder artikel kwamen twee of drie commu nisten aan het woord zodat wij aan het eind van de middag niet minder dan 35 communistische redevoeringen had den beluisterd. Dit was voor de overige afgevaardig den aanleiding om zo weinig mogelijk het woord te voeren. Zes keer achter een was er hoofdelijke stemming no dig. Aan het belangrijkste punt, de in ternering, is men echter nog niet toe gekomen. De grote vraag is, of de be palingen van het ontwerp niet in strijd zijn met het verdrag van Rome, waar in de rechten van de mens en de fun damentele vrijheden staan omschre ven. In de avondvergadering hield de Ka mer zich bezig met de tere kwestie om de lichtvaardige echtscheidingen zo veel mogelijk tegen te gaan. Een echt genoot, die een vordering tot echt scheiding wil instellen, moet daarvoor verlof vragen aan een gezinsrechter. Deze zal nagaan, of verzoening niet mogelijk is. Hij wordt bijgestaan door een gezinsraad, die de verenfgingspo- gingen voortzet voor het geval dat de gezinsrechter geen succes heeft gehad. Z(jn alle pogingen mislukt, dan wórdt verlof verleend tot het instellen van een eis tot echtscheiding. Het grote punt in dit debat zal wel zijn 't amen dement Gerbrandy, over „de grote leugen". Dit amendement gaat ervan uit dat de bekende echtscheidingsgrond, bewezen dient te worden. Tot nu toe bepaalde het debat zich tot algemeen heden. De heer van der Feltz jjC.H.) con stateerde dat de waardering van het huwelijk is gedaald hetgeen komt om dat de heiligheid ervan wordt ontkend. Hij begreep niet dat de regering het vraagstuk van „de grote leugen" niet aandurft uit vrees dat er ernstige toe standen zullen ontstaan. Als laatste spreker was ingeschreven mevrouw Ploeg (Arb.) die liever „de grote leu gen" handhaafde, dan het overspel te laten bewijzen. De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen de secretaris-penning meester van de V.A.R.A., de heer J. W. L., die in de V.A.R.A.-gids critiek had geleverd op d ebrochure „De dic tator van de radio-omroep" wegens eenvoudige belediging ten aanzien van ir A. Dubois en wegens smaadschrift ten aanzien van mr A. M. Enserinck, een geldboete van f 150 opgelegd, subsidiair een maand gevangenisstraf. VIJFTIG jonge stieren, afkomstig uit verschillende delen van Nederland en geleverd door de N.V. Vee-export en Handelsvereniging van de leden van het Nederlands Rundveestamboek, zullen per vliegtuig naar Milaan worden vervoerd. De dieren worden in vijf groepen van tien stuks in een speciaal daartoe ingericht vliegtuig van de "Silver City Airlines" te Londen overgevlogen. Het eerste tiental is gistermorgen van Schiphol vertrokken. Voorzitter en secretaris gehuldigd. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heren B. Koole en L. Joziasse, resp. voorzitter en secretaris van 't bestuur van de Coöperatieve Veiling Walche ren te Middelburg hun bestuurstaak aanvaardden. Beiden zijn gistermiddag gehuldigd voor het veie werk, dat zij voor de veiling en daarmee voor de Waicherse tuinoouw hebben gedaan. Dit geschiedde tijdens de gecombi neerde bijeenkomst van bestuur en raad van toezicnt. De 2e voorzitter van de veiling, de heer W. J. de Schipper, sprak hen toe. Namens de leden bood hij de heer Koole een gouden horloge ketting aan, terwijl de heer Joziasse een autoschijnwerper cadeau kreeg. De heer A. de Jager, voorzitter van raad van toezicht, bood beiden een foto van het veilingcomplex aan. Ook de direc teur, de heer W. Kweidam, voerde het woord, waarna de heer J. Hooitman, namens het personeel beide jubilaris sen een zakagenda aanbood. T^dens de receptie wera nog gesproken door de heer A. Prins, voorzitter van het C.B. MEISJE VERMIST TE Middelburg. De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van de 16- jarige Cornelia b'rancina van de Kree- ke, wonende Sint Pieterstraat 54, al daar. Signalement: lang ongeveer 1.70 me ter, stevig postuur, blanke gelaats kleur, dikne lippen, zwarte ogen, don kerbruin krullend haar. Zij is bloots hoofds, gekleed met donkermauwe ja pon en lichte Egyptisch linnen regen jas met capuchon, witte sokjes, grijze lage schoenen, araagt snoer witte imi tatie parels, is licht debiel. Gistermorgen omstreeks 10.30 uur heelt zij m nerveuze toestand de ouüerlijKe woning verlaten. Een onge luk wordt gevreesd. MEVROUW ROOSEVELT IN INDONESIË. Mevrouw Roosevelt is gistermiddag op het vliegveld Kemajoran bij Dja karta uit India aangekomen. Zij zal gedurende twee dagen in Indonesië verblijven, waarbij zij een vrouwen congres in Djakarta zal toe spreken en eregaste zal zijn aan een diner ten pa- léize van president Sukarno. Op het vliegveld waren de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Su- bardjo, de ambassadeur der Verenigde Staten, Merle Cochran, en vele be langstellenden aanwezig. Ontvoeringspoging van Bao Dai van Vietnam ontdekt. De politie te _igon maakt bekend, een samenzwering tot ontvoering van Bao Dai, hoofd van Vietnam, te heb ben ontdekt. Men had Bao Dai willen ontvoeren tijdens een pleziertocht op zijn jacht. Negen leden der bemanning zijn gearresteerd. De samenzweerders waren vaste contribuanten van een organisatie der Vietminh in midden Vietnam. VOORLICHTINGSAVOND TE KRABBENDIJKE Wanneer de fruitkweker over klein fruit spreekt bedoelt hij daarmee aardbeien, frambozen, bessen en bramen. Vooral van de eerstgenoemde pro ducten is de prijs de laatste jaren erg hoog geweest en het is dan ook geen wonder dat er grote belangstelling voor bestaat. Het was daarom een goede gedachte van de veiling K.Ë.O. te Krabbendijke om een voorlichtingsavond te organiseren over de teelt, afzet en verwerking van klein fruit. Drie bij uitstek deskundigen hebben hierover hun mening naar voren ge bracht. De heer W. H. Kemmers, van het C.B. van de Tuinbouwveilingen be handelde uitvoerig het product aard beien. Hij vertelde, dat in de toekomst rekening zal moeten worden gehouden met steeds grotere aanvoer. In 1946 werd in ons land 6000 ton aangevoerd en in 1951 23.000 ton. Dat zegt dus wel iets. Van deze aanvoer wordt twee derde in de fabriek verwerkt en wel 't grootste deel hiervan tot aardbeien- pulp. Engeland is een goede afnemer van dit product. Bij stijgende aanvoer moet echter met toenemende afzet- moeilijkheden gerekend worden. Eis is derhalve kwaliteit en nog eens kwali teit. De directeur van de Mij „De Betu we" te Tiel, de heer W. van Uden, die de verwerking van klein fruit besprak, legde hier eveneens de nadruk op. Hij ging uitvoerig na, hoe er de uiterste zorg aan de producten besteed dient te worden. Betreffende de zwarte bessen pleitte hij voor de uitbreiding van de late rassen. Vroege soorten zijn er meer dan genoeg. Kruisbessen zijn voor de binnenlandse markt niet meer interessant. De heer A. van Oosten, hoofdassis tent van de Rijkstuinbouwvoorli'ch- tingsdienst, voerde een pleidooi voor de spreiding van het sortiment en waarschuwde om niet te veel bramen aan te planten. Het is een erg specula tief gewas, dat nog geen vast afzetge bied heeft. Ook hij pleitte voor betere kwaliteit. „Het gezegde „het is toch maar voor het vat" moet definitief de wereld uit", zo besloot hjg. van Tuinbouwveilingen in Nederland, die beide jubilarissen dankte voor de prettige samenwerking. RECEPTIE. Er volgde 'n druk bezochte receptie, waarbij de jubilarissen o.m. werden gecomplimenteerd, door de wnd. Com missaris der Koningin, de heer C. Phi- lipse, door de burgemeester van Mid delburg mr dr N. Bolkestein, door de directeur van de Accountantsdienst van het Centraal Bureau, de heer D. Thoma. De Kamer van Koophandel was vertegenwoordigd door de heren A. S. de Jonge en B. J. van de Berg, terwijl namens het gemeentebestuur van Souburg de wnd. burgemeester, de heer M. A. v. d. Putte en de gemeente secretaris aanwezig waren. Voorts merkten we nog op de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van da L.C.C., ir W. van Soest, de Rijkstuin- bouwconsulent in Zeeland, de heer Hoogendijk, oud-directeur van de vei ling Walcheren, directeuren en be stuursleden van andere veilingen in Zeeland, bestuursleden en directeuren van zusterverenigingen en vele ande ren. Het jubileum werd gisteravond besloten met een diner. UNIEKE BOEKENEXPOSITIE TE GOES. Speelsheid en zwier naast soberheid en rust. Boekdrukken is kunst. Wie hiervan niet overtuigd is, moet vanavond een kijkje gaan nemen in het hotel „De Korenbeurs" te Goes, waar de 56 best verzorgde Belgische boeken uit de ja ren 19401950 en de best verzorgde 50 In Nederland verschenen exempla ren uit het jaar 1950 liggen geëxpo seerd. Deze unieke tentoonstelling, welke een resultaat is van het Belgisch Nederlands Cultureel Accoord en ge organiseerd is door de Commissie voor Propaganda van het Nederlandse Boek, geeft een duidelijk beeld hoe het met de Nederlandse en Belgische boek drukkunst is gesteld. Onmiddellijk valt dan op een in het oog lopend onderscheid tussen de Bel gische en Nederlandse expositie. Ken merken de Nederlandse boeken zich veelal door rust en soberheid, voort bouwend op een degelijke traditie, on der de Belgische uitgaven troffen we enkele charmante boeken aan, waarin speelsheid en luchtige zwier tot uiting komen. De producten van de Belgische drukkers zijn gewaagder en origineler uitgevoerd. En het is deze gewaagd heid geweest, die soms tot kitsch leid de helaas. Evenwel, het moet gezegd worden, dat we onder de Belgische boeken enkele zeer fraai uitgevoerde exemplaren aantroffen, waarnaar we onder de Nederlandse expositie tever geefs zochten. Een bewijs, dat de Bel gische boekdrukkunst haar achterstand voor een groot deel heeft ingelopen. De Nederlandse expositie biedt min der variatie dan de Belgische en het zijn de Hollandse mediaeval en ander geijkte lettertypen, waarin de boeken hoofdzakelijk gedrukt zijn. Het lijkt ons, dat een beetje meer durf in de uit voering van de uitgaven, het Neder landse boek geen schade zal doen. want het is nu een keer zo, dat veel boekkopers een saai uitgevoerd boek een saai boek vinden en een aardig uitgevoerd boek een aardig boek vin den. Bijzonder attractief waren uitge voerd „Tante Tor is jarig", geïllus treerd door Nelly Bodeheim en het boekje van Uitgeverij van Breda „Ple zier met Papier". De Veerse tekenaar Dirk van Gelder illustreerde twee uit gaven van de 50 beste verzorgde Ne derlandse boeken in 1950. Ter gelegenheid van de opening van deze expositie gisteravond hield de heer H. Pieters, bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek een interessante in leiding over de geschiedenis van de boekdrukkunst. Veerdienst Vlissingen—Breskens gestremd. In verband met te verrichten werk zaamheden aan de fuik te Breskens zullen Zaterdag, Zondag en Maandag en zonodig nog langer, geen auto's kunnen worden vervoerd op het veer VlissingenBreskens. Wel zal op die dagen volgens de gewone thans gel dende dienstregeling worden gevaren. DE BILT ZEGT: Kouder. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen en kovAer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1