BINNEN TIEN |AAR EEN TWEEDE MAAN Ook in Amerika kent men strijd tussen openbaar en christelijk onderwijs. 010 mat ZEELAND DOOR WATER EN VUUR De jongelui houden wedstrijden in het ver slaan van preken. Merkwaardig gebouw hersteld* De Prins filmde op de Keukenhof* Colliers publiceert een fantastisch project, dat 4 billioen dollar zal kosten. Maandag 24 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Schrijven uit Amerika r =J Bakermat van chr. onderwijsorganisaties. ROEKELOZE VERSPILLING VAN BRANDSTOFFEN 'n VERLIEFD HART ORANJEBOOM BIER Ford introduceerde nieuwe tractor. MARNIX D'HONTENISSE KORTE BERICHTEN Zes maanden geëist wegens diefstal van fiets. Een kwestie van tijd en geld. Krachtens de aard. van mijn werk hier, kom ik zij het eenzijdig met een andere zijde van het Amerikaanse leven in aanraking, dan de meeste be zoekers van Amerika. De vele zakenlui, die ik hier ontmoet, tref ik aan in C.J. M.V .-verband. De Amerikaanse begrippen omtrent godsdienst en Christe lijk leven, zouden inderdaad menige vormelijke Christen in Nederland de haren ten berge doen rijzen. Doch om zo maar de opmerking de wereld in te slingeren, zoals meerdere malen is gebeurd, dat de Amerikanen geen hoede Christenen zijn, is voorbarig en onbillijk. Hetzelfde geldt voor het godsdienstig leven in dit deel van Amerika. Het Christendom heeft een be langrijke invloed op het maatschappelijk leven van alle dag. DE KERKEN. Er zijn hier nog wel predikanten, die korter of langer tjjd aan een Neder landse universiteit theologie studeer den. Dit is echter niet doorslaggevend en men kan aan hun prediking niet meer merken of ze de Vrjje Universi teit of de Leldse hogeschool bezochten. De gemeenteleden, de ouderlingen en diakenen immers bepalen het karakter van het kerkelijk leven. Er wordt veel en goed gegeven voor de kerk. Als een parochie boven de 200 ge zinnen gaat groeien, dan wordt door de zakenlui spoedig een fonds gesticht om straks een nieuwe kerk met pastorie te bouwen. Door de hogere levensstan daard Is zo'n bedrag van enige hon derdduizenden dollars In enige jaren bij elkaar. De Reformed en Christian Re formed Church, de Baptisten, Methodis ten en Presbyteriaanse kerk zijn hier de grote Protestantse kerken. In alle diensten wordt veel, vlug en goed ge zongen. Er zjjn een 50-tal liederenbun dels van verschillende Inhoud In ge bruik. Een paar bundels genieten de voorkeur voor kerkelijk gebruik. De psalmbundel zoals wij deze gebruiken is hier onbekend. De psalmen zijn er wel jn te vinden, maar tevens alle moge lijke andere geestelijke liederen. De me lodieën zijn heel anders dan onze psalm wijzen. DE JEUGD IN DE KERK. Behalve onder de collecte wordt In de kerken staande en rhythmisch gezon- HET ONDERWIJS. Dit alles brengt me ongemerkt op een ander punt, dat lk wilde aanroeren: het onderwijs. Ook hier is een schoolstrijd gaande tussen de openbare en de Christelijke school. Maar de verschijningsvorm van deze strijd is heel anders dan In Neder land. De meeste ouders met kinderen van de genoemde kerken zenden hun ldnderen naar de Christelijke scholen, Alleen de neutrale scholen en hun leer krachten worden door de regering be taald. Dit heeft tot gevolg, dat de ouders van de kinderen, die naar de Christelijke schooi gaan, dubbel school- 'geld en méér moeten betalen. Immers vla htm belastingbiljet dragen ze by tot Instandhouding van de openbare schooL Daarenboven bekostigen ze samen alle onkosten van hun Christelijke school. Bij mijn studies betreffende het on derwijs ontdekte lk, dat zelfs In de Highschool (onze H.B.S., gymnasia en lycea) practisch geen huiswerk wordt meegegeven. Op school wordt het mees te van de studies afgedaan. Toch ge loof lk niet, dat de kinderen hier, zon der dat huiswerk veel dommer zijn aan het einde van hun studies. Op alle scho len wordt door de C.J.M.V. clubwerk verricht en met goed succes. GEMEENSCHAPSKAS, Er Is in Iedere plaats van betekenis ln Amerika een z.g.n. Community Chest, een gemeenschapskas, zou men gen. Tijdens de preek ziet men de jon gens en meisjes van 14 tot 18 jaar aantekeningen maken. Zij moeten n.l. 's Maandags een uittreksel inleveren op school van beide preken. Denk nu niet, dat de jongelui dit vervelend vinden, of dat ze zich daarmee in een dwangbuis gestoken achten. O, neen, ze vinden het juist prettig, want de school looft prijzen uit om dit te ani meren. De besten worden ln de krant ver meld, met de foto van de jongen of het meisje er bij. Dat alleen is al een hele eer. Als prijzen krijgen zij ook wel een fototoestel, een zwemabonnement of een filmvoorstelling ln de school voor al len, die preken hebben verslagen. DE VERKIEZINGEN IN MINNESOTA Volgens de uitslagen van 3.608 van de 3.769 kiesdistricten in Minnesota, heeft de officiële candidaat Stassen 128.605 stemmen op zich verenigd. Ei senhower heeft thans 106.946 stemmen behaald. Senator Hubert Humphrey van Min nesota, de officiële candidaat van de democraten, heeft 99.199 stemmen ba haald. Bijzonder geschenk voor Kaapse baby. Met het K.L.M.-vliegtuig dat Dinsdag a.s. met de genodigden van Schiphol naar Kaapstad vertrekt, zal een geschenk van het Nederlandse zuivelbureau worden vervoerd. Dit cadeau is een zeer grote Goudse kaas, die bestemd is voor die ouders wier baby wordt geboren op een tijdstip dat het dichtst ligt bij het ogen blik waarop dit speciale K.L.M.-vlieg tuig de bodem van Zuid-Afrika op het vliegveld bij Kaapstad raakt. Aan de bur gemeester van Kaapstad is verzocht deze kaas aan te bieden. Drie grote Amerikaanse maatschappijen, de viegtuigindustrie Consolidated Vultee, de autofabriek Kaiser Fraser en de Hol- dingscomp. Atlas, die financiële meerder heid in de consolidated Vultee bezit, gaan waarschijnlijk fusiëren. Begin Februari vertrok de heer J. C. Gordeau, districtssecretaris van het Chr. Jonge Mannen Ver bond voor de Zuidelijke provin cies op uitnodiging van de Y.M. C.A. voor zes maanden naar Amerika. In een brief, die we van hem ontvingen, schrijft hij o.m. het volgende: Als gastsecretaris van de C.J. M.V. ben ik hier momenteel op genomen in de staf van de Grand Rapids, Michigan C.J.M.V. De staat Michigan ligt ongeveer midden in de Noordelijke helft van de U.S.A. Grand Rapids is één van de grote steden, die voornamelijk door een uitge breide meubel- en autoindustrie leeftocht verschaft aan de 180.000 inwoners. het kunnen noemen. Iedere Inwoner van de plaats wordt daarvoor aangespro ken. Men mag zijn bijdrage Ineens ge ven, maar men kan het ook in meer dere termijnen doen over het lopende jaar. Als ge bedenkt, dat hier ln Grand Rapids door die 180.000 Inwoners samen een bedrag wordt bijeengebracht van een twee mlllioen gulden, dan kunt ge begrijpen hoe goed er gegeven wordt. Instellingen e.d. die ten algemene nut te werk verrichten, kunnen een beroep doen op de geldelijke steun van deze kas. Een kerk, die bijv. een sociale werkster aanstelt, maar dit uit eigen fondsen niet kan betalen, krijgt sub sidie van deze kas. Het plaatselijke Leger des Heilswerk evenzeer als de padvinderij, de C.J.M.V., het biblio theekwezen enz. profiteren hiervan. On nodig te zeggen, dat men daarmee te vens verlost Is van allerlei collectes, verlotingen e.d. J. C. GORDEAU. (Van een onzer redacteuren). Op de Mariaplaats te Utrecht staat een groot gebouw dat om zijn plompheid nogal de aandacht trekt. In de voorgevel zit een gedenksteen waarop vermeld staat, dat ln 1845 de toenmalige burgemeester van Utrecht de eerste steen van dit bouwwerk heeft gelegd. Het draagt de nogal aanmatigende naam „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen". De tegenwoordige burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Racitz heeft dezer dagen het gebouw opnieuw geopend nadat het een uitgebreide restaura tie had ondergaan, waarvoor de gemeente Utrecht een half millioen gulden had uitgetrokken. (Ingezonden Mededeling advert.) Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zoudt u alle ramen opengoelen en uw dure kachelwarmte verspillen? U raakt er de bestorven tabaksgeur immers evenmin door kwijt als de hard nekkige lucht van gebakken vis, ge stoofde kool en onze typisch-HolIandse wlntergerechten. Zelfs met hermetisch gesloten vensters, zonder tocht en zon der warmteverlies zal de nieuwe Ame rikaanse vinding Alr-Wlck u van alle hinderlijke geuren verlossen. Alr-Wlck camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Alr-Wlck een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air- Wick f 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke omgeving enhet is te merken als u vergeet de Alr-Wlck open te zetten! Nadat Prins Bernhard Vrijdag de nationale bloemententoonstelling „Keu kenhof' te Lisse officieel Had geopend, maakte hij tijdens een rondwande ling menige opname met zijn smalfilmapparaat van de bloemenweelde. (Ingezonden Mededeling advert.) Opnieuw zal dit gebouw voor „K. en W." dienst kunnen doen als vergader centrum voor organisaties van landelijke aard. Wij zouden van dit feit, dat misschien wei iets meer dan locale betekenis heeft, toch niet uitgebreid melding maken wan neer er niets meer bij te verteilen viel. Dat „K. en W." gerestaureerd is, zal niet alleen de Utrechters deugd doen maar zal inzonderheid de leden van christelijke organisaties op onderwijsge bied tot genoegen zijn. Immers, het in 1845 verrezen bouwwerk, gelegen op kor te afstand van het Centraaf Station, heeft in de geschiedenis van het christelijk on derwijs een rol gespeeld en doet dat nog. Op 14 October 1854 werd in dit gebouw de Vereniging van Christelijke Onder wijzers opgericht. Weinige jaren later begon de in 1860 gestichte Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in „K. en W." te vergaderen; zij heeft dat volgehouden tot op deze dag. Op 23 Januari 1878 had in dit gebouw de oprichting plaats van de Unie „Een School met de Bijbel", welke er verder al haar vergaderingen hield. Later kwam de Schoolraad voor Scho len met de Bijbel tot stand. Ook dit or gaan komt telkenjare in „K. en W." bij een. Steeds blijft „K. en W." het christelijk onderwijs trekken. Alleen de Vereniging van Chr. Onderwijzers (de Grote) is er uit gegroeid althans met haar jaarverga dering, die zij wanneer dat in Utrecht gebeurt in „Tivoli" belegt. Binnen de muren van „K. en W." heb ben alle voormannen van het christelijk onderwijs hun stem laten klinken. En zij niet alleen. Want in dit gebouw Is ook opgericht de Geref. Zondagsschoolvereni ging Jachin (14 Nov. 1871) en vermoede lijk diverse organisaties op het terrein van de kerken, de vakbeweging e.d. Hier komt jaarlijks de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk bijeen; hier vergadert steeds het Chr. Gymnas- tiekverbond; hier belegt het Centraal Comité van A.R. kiesverenigingen zijn samenkomsten. Eens, in de dertiger jaren, heeft de Ned. Chr. Radio-Vereniging overwogen om „K. en W." aan te kopen voor de ves tiging van haar studio. Was dat gebeurd dan zou het gebouw nog meer in de be langstelling van christelijk Nederland zijn gekomen. Maar dan ware het als vergaderruimte van de hierboven ge noemde verenigingen niet langer bruik baar geweest. Het is niet zonder zin, dat de traditie der verbondenheid van „K. en W." en de christelijke onderwij s-organisatie» kan worden voortgezet. Voor 1845 stond op de plaats van „K. en W." de Mariakerk, een belangrijk ro- maans gebouw, dat helaas gesloopt Is. Op dezelfde plek waar eenmaal de lof van God werd gezongen, vergaderen nu (al bijna een eeuw) de organisaties die de lof van God ook door de daad willen verkondigen. Op een bijeenkomst te Amsterdam heeft de N.V. Nederlandse Ford Auto mobielfabriek de nieuwe Fordson Major tractor by de vertegenwoordigers van dagblad- en vakpers geïntroduceerd. Deze tractor ls het resultaat van de onderzoekingen, die door de Fordfabriek (Engeland) zijn verricht. Het gehele proces la te zien ln een film, getiteld „A tractor ls Bom", waarin men de bouw van deze tractor volgt vanaf het mo ment, dat de ontwerpers van de fabriek hijeen komen om hun ervaringen, op gedaan met vorige modellen, samen te voegen tot het ogenblik, waarop het eerste prototype de fabriek verlaat om een serie zware proeven te ondergaan. Over het nieuwe product werd voorts medegedeeld: Deze tractor kan worden uitgerust met drie verschillende typen 4-cyllnder kopklepmotoren, te weten een benzine-, een petroleum- of een dieselmotor van eigen Fordfabrikaat. Met deze tractor kunnen alle landbouw- en transportwerkzaamheden worden verricht. De wielbasis ls verstelbaar van 127 cm. minimum tot 187 cm. ma ximum. De tractor wordt nu onmiddel lijk ln de handel gebracht. (Ingezonden Mededeling adv.) 27. Maar ]jp weigerde- Kom jó, vader wil bidden, zei ze. Nee! ik kom niet, wat helpt bidden? We hebben al zoveel gebeden! Het geeft allemaal niets. Ik bid niet meer. Verslagen ging ze terug. En die avond werd het gebed zonder Wim gedaan. Het was wel heel moeilijk nu te zeggen: „Uw wil ge schiede!" Nederland onder dat vreselijke regime. Wat hing öns boven het hoofd? Zou het allemaal net worden als het in Duitsland gegaan was? Jodenvervolging, predikan ten in concentratiekampen, vergiftiging van de jeugd. Neerslaan alles wat het Nazibeginsel in de weg treedt? Zijn stem stokte Ook deze nacht werd er weinig geslapen. Woensdagmorgen kwamen er nog enkele groepen Hol landse soldaten uit het Oosten. Ze vertelden, dat de Duitsers al in Bergen op Zoom waren en de Fransen de waterlinie bij het kanaal betrok ken hadden. Yerseke en de andere dorpen tussen Brabant en het kanaal waren geheel geëvacueerd. Er werd bij Yerseke zwaar gevochten- Een engels oorlogsschip was de Schelde op gestoomd en bestookte de Duitse linies met zwaar geschut. De kerk van Yerseke lag al in puin. Charbon, de Franse officier was die morgen nerveus weggegaan. De burgemeester van het dorp was druk in de weer. De eenvoudige man, die in zijn ambt geheel op de ge meentesecretaris steunde, wist niet goed meer, wat hij doen en laten moest. De gemeentesecretaris wilde het gehele dorp laten eva cueren. Maar de Franse autoriteiten hadden het niet nodig geoordeeld. Vele gezinnen waren echter al uit eigen be weging naar het Westen gevlucht. Het gedreun van de zware batterijen nam toe. De Duitse vliegtuigen verschenen in vlugger tempo en in groter aantal. De sirene loeide bij tussenpozen de gehele dag door. Dominé Versendaal kwam nog even aanlopen- urëT Wat zullen wü doen, dominé, vroeg mevrouw De Wilde, moeten we ook niet vluchten. Mijn man wil thuis blijven. Wat doet u zelf? Mijn werk is hier. Ik kan niet weglopen. Wanneer iemand naar de pastorie wil komen, moet hij niet de deur gesloten vinden. Ik weet niet wat ik u raden moet. Mijn vrouw wil per sé bij mij blijven. Ik zou haast zeggen: blijf rustig thuis. U heeft immers een flinke schuilkelder ge bouwd in de tuin achter 't huis? Welnu, waarom zoudt u dan weggaan. Met die vliegtuigen is het nergens veilig. - We blijven thuis, vrouw, zei De Wildej dominé heeft gelijk. In de middag werd het drukker- Het schieten nam steeds toe en werd al dichterbij gehoord. Soms dreunde alles op heel Beveland van een zware slag, een barstende bom of het springen van een weggedeelte of een brug. De Duitse bommenwerpers en jachtvliegtuigen hingen als reusachtige roofvogels in de blauwe lucht. Wanneer ze hun prooi zagen, schoten ze met angstwekkend geloei er op af en lieten op geringe hoogte hun bommen als inktdruppels vallen of knetterden met hun mitrailleurs het dodenlood in de verkrompen lichamen der onbe schermde Franse soldaten. En het kwam al maar dichterbij en dichterbij, van uur tot uur.... Zoals het noodweer uit een lood-zwarte don- derlucht dichterbij komt schuiven, onafwendbaar en mens en dier fascinerend, zo kwam dit naderbij, almaar nader bij. En steeds meer burgers vluchtten weg uit hun huizen. Een schamel beetje bezit voerden ze mee op hondenkarren, kruiwagens, kinderwagens en fietsen. Ze vluchtten in boomgaarden, in polders, in schuren. En het waren juist deze vlulchtelingen waaronder de meeste slachtoffers val len zouden. In de namiddag verscheen met een verschrikt, bleek gelaat dominé Beekman uit de naburige plaats in de pas torie van Versendaal. Het zweet droop langs zijn gezicht, zo hard had hij gefietst. Verwonderd keek Versendaal zijn collega aan- Wat brengt jou hier? vroeg hij. Ik kom eens praten, wat we moeten doen. Is het wel verantwoord hier te blijven. Iedereen raad je aan te vluchten. Zouden we niet beter naar Walcheren kunnen gaan? Ze zeggen, dat dit goed verdedigd wordt. We zouden op de fiets met onze vrouwen en kinderen het nog kunnen wagen. De Duitsers zitten nog achter het kanaal, zeggen ze. Versendaal trok de schouders op. (Wordt vervolgd De gemeenteraad van Reutlingen (Wür- temberg) heeft eenstemmig besloten aan de gezinnen van de vier op 24 April 1945 te Reutlingen door de Fransen gefusil leerde gijzelaars tienduizend mark per gezin beschikbaar te stellen. De vier in woners werden destijds doodgeschoten, omdat een Franse soldaat tengevolge van een aanslag om het .even zou zijn ge komen. Later was echter gebleken, dat de soldaat bij een motorongeluk het leven had verloren. Het vleesrantsoen van de Londenaars dreigt in gevaar te komen, doordat slach ters van een groot depftt in Noord-Lon- den hebben geweigerd vee, dat afkomstig is uit Manchester, waar 2000 slachters in staking zijn, te slachten. Te Raltur (Tirol) zijn zeven arbeiders om het leven gekomen, toen de barak, waarin zij met acht collega's waren, door een lawine werd getroffen. In Burgsteinfurt (Westfalen) is een bijeenkomst gehouden van Nederlandse en Duitse bibliothecarissen. Er is een uit wisselingsprogramma opgsteld. Later zal een grotere conferentie te Munster plaats hebben. Volgens een zojuist ln Engeland ver schenen boek, getiteld „Militaire vlieg tuigen van de Sowjet-Unie", heeft Rus land een nieuwe straaljager gebouwd, die kleiner en meer gestroomlijnd is dan de Mig-15. De snelheid zou ongeveer 1020 km per uur zijn 30 km minder dan die van de Mig-15. Voor de rechtbank te Middelburg ls 8 maanden met aftrek en onvoorwaar delijke ter beschikbaarstelling geëist tegen de Axelse timmerman G. P. E. T. wegens diefstal van een herenfiets te Hulst. Wegens dronkenschap achter het stuur ls tegen de 45-jarlge aannemer P. V. uit Breskens 2 weken gevangenis straf geëist met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor de t(jd van 6 maanden. Wegens een dubbele verkeersovertre ding was de 45-jarige landbouwer M. L. de V. uit Wissenkerke door de Kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 2 geldboeten van f75 of 2 x 20 dagenf waarna h(j in hoger beroep ls gegaan. Verdachte reed op 9 Augustus van het vorig jaar met zijn luxe wagen langs de Stadsschuur te Middelburg, Toen hij echter vanuit deze straat de Nieuwe Haven opreed, maakte hij de bocht naar rechts zo ruim, dat hjj bijna een aanrydlng veroorzaakte. Als reac tie op deze manoeuvre haalde hij hierna zo ver naar rechts uit dat hij tegen de gevel van een gebouw terecht kwam. Tegen deze verdachte, die ln hoger beroep terecht stond, die ter zitting het hem telastegelegde feit toegaf eiste de Officier van Justitie een gelijke straf aan die welke de Kantonrechter had opgelegd, dus bevestiging van het be roepen vonnis. Uitspraak in al deze zaken op April a.s. RADIO-ACTIEVE REGEN BOVEN PARIJS. Volgens vier Franse technici is tussen de Are de Triomphe en de Place de la Bastille radio-actieve regen gevallen en wel 15 dagen nadat ln de herfst in Ne vada een atoombom tot ontploffing was gebracht. De vier deskundigen hebben rapport uitgebracht aan de Franse academie van wetenschappen. De vier deskundigen hebben met een geiger duidelijke sporen van radio-actieve besmetting waargeno men. pr N Enige weken geleden startte op de roefterreinen van White Sands in ieuw Mexico een raket met vier levende apen aan boord. De raket bereikte een hoogte van 130 kilo meter boven de aarde nog door geen levend wezen bereikt en de apen kwamen in feite ongedeerd uit deze hoge sferen terug! Maar de Amerikaanse „ruimte- vaart"-experts zijn nog tot meer in staat: Hoe ongelooflijk het ook is, het schijnt wetenschappelijk en tech nisch reeds mogelijk te zijn een ruimte-station" te vestigen op niet minder dan 1730 kilometer boven onze aarde. Het Amerikaanse weekblad Colliers, dat onlangs zulk een opzienbarend nummer vrydde aan het verloop van een eventuele volgende oorlog, geeft thans gedétailleerde gegevens over een ruim te-station. in een vyftal realistische en met prachtige kleurenillustraties ver luchte artikelen beschryven hier 's we relds leidende experts op welke wyze het uitvoerbaar moet zqn zulk een satel liet te bouwen, ln onderdelen naar zijn standplaats te brengen en er het leven voor een grote bemanning met een uit gebreide apparatuur mogeiyk te maken. zy zien deze kunstmatige maan als een enorme ring van nylon en plastic materiaal, die in gedeelten door raket ten naar boven gebracht wordt. Door de enorme snelheid daarvan duurt een der gelijke tocht slechts 56 minuten, waar- by de raket-motoren niet langer dan v(jf minuten werken. Daar de geprojecteerd plaats van de satelliet natuurlijk ver buiten het be reik van de aantrekkingskracht van de aarde zal zijn,-bestaat er geen zwaarte kracht. Hoewel de moeilijkheden daar van op zichzelf wel oplosbaar zijn, ls het eenvoudiger de „ring" een draaien de beweging te geven, waardoor kunst matig een zekere zwaartekracht wordt opgewekt. De temperatuur en atmos feer in de verschillende compartimen ten waarin het station op de wyze van een duikboot verdeeld ls, kunnen geheel worden beheerst. Sluizen maken het mogeiyk de satelliet binnen te gaan of te verlaten ln een soort duikerpak. Be mande ruimtescepen om Mars, de maan en eventuele andere hemellicha men nader te verkennen, zoal niet te bezoeken, zyn ln het gedurfde ontwerp opgenomen. In Colliers van 22 Maart wordt dit alles op uiterst knappe wijze ln beeld gebracht en beschreven door o.a. Wllly Ley en Chesley Bonestell. In dit werk beschrijven belde experts de mogelijk heden en uitvoering van ruimte-vaarten Lava-bandjirs in Oost-Java. Door de hevige regens van de laatste dagen zyn de koude lahar (gestolde lava) massa's, die na de jongste uitbarsting van de Kloet, in Oost-Java, op de hellingen van de vulkaan waren achtergebleven, in beweging gekomen. Grote hoeveelheden afgekoelde lava, boomstammen en ste nen werden door het snelstromende wa ter meegesleurd. Een aantal sawahs werd bedolven. Op enkele plaatsen moest het verkeer worden verlegd. en het bezoeken van andere hemellicha men; een fantastisch onderwerp, dat door de boelende tekst en uiterst ver rassende foto's op geloofwaardige wyze behandeld wordt. De andere medewerkers van dit num mer van Colliers zijn eveneens alle leidende Amerikaanse deskundigen, zo als Dr Wernher von Braun, Technical Director of the Army Ordnance Guided Missiles Development Group, Dr Fred L. Whipple, Chairman-Dept. of Astro nomy van de befaamde Harvard Uni versity en Dr Joseph Kaplan, profes sor ln de physlca met wereldreputatle. Met nog enkele andere onderzoekers is dit team, dat de publicatie ln Col liers gedurende zes maanden voorbe reidde, tot de conclusie gekomen, dat de bouw van hun Sntestlsch object on geveer tien jaar nee *ergen en dat het c.a. vier billioen £attar zou kosten (ter vergelijking: voor het ontwikkelen van de eerste atoombom werd indertyd on geveer 2 billioen dollar uitgetrokken). Deze foto, genomen naar een tekening, laat een ruimteschip boven de maan zien. Volgens de schrijvers in het Amerika nse blad „Colliers" is het nog maar een kwestie van geld en tijd, voordat we in ons blad een werke lijke foto kunnen afdrukken van een ruimteschip, die een kunstmatige sate- liet, de maan of de planeet Mars aandoet.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3