VAL DA Critiek van Middelburg en Vlissingen wordt besproken „Zevibel" welluidende naamvoor nieuwe Zeeuwse visserijvereniging Feestelijk Arnemuiden haalt burgemeester J. v. d. Bos in Uit TjaeJUmdi &t&de.n. YLLeuw-tfti tuut a&le Eitcuiden. üc brengtu Pagina 2 Minister Staf naar Vlissingen, Hij werd meteen erevoorzitter van „Arne1s Genoegen" Neem een doos echte VERKOUDHEID Middelburg Goes. 7 erneuzen. AANBESTEDINGEN Maandag 24 Maart 1952 Jaarvergadering V.V.V. Jhr mr A. F. C DE CASEMBROOT TOT ERE VOORZITTER BENOEMD. In de jaarvergadering van de Prov. V.V.V., die Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van mr J. Moolenburgh in hotel „Noordzeeboulevard" te Vlissmgen werd gehouden, heeft men zich geruime tijd bezig gehouden met de door de V.V.V.'s te Middelburg en Vlissingen geuite critiek op en met de ingebrachte bezwaren tegen de werkwijze van de Prov. V.V.V. Tot twee maal toe kwam deze kwestie aan de orde. Tenslotte ging men ermede accoord, dat de gecombineerde V.V.V.-besturen van genoemde plaatsen in overleg met het dagelijks bestuur van de Prov, V.V.V. een samenkomst zullen beleggen, waarin alle critiek, bezwaren en grieven zullen worden doorgesproken. De vergadering benoemde voorts, op voorstel van de voor zitter, de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, tot ere-voorzitter. Byna direct na de opening, waarin mr Moolenburgh wijlen jhr mr J. W. Quarles van Ufford, oud-ere-voorzitter der Prov. V.V.V. herdacht, kwam de kwestie met Middelburg en Vlissmgen ter sprake. Er waren n.l. twee brieven ontvangen. In de eerste werd mede gedeeld, dat met medewerking van de hotellerie besloten was een werkcomi té te installeren, dat moet nagaan, of door bundeling van krachten meer propaganda en reclame voor 't vreem delingenverkeer op Walcheren moge lijk is. In de tweede brief werd gezegd, dat de Prov. V.V.V. de propaganda te weinig met uitgesproken commerciële doeleinden voert, in haar werk te amb telijk optreedt en onvoldoende beseft, dat bij vervoersondernemingen in bin nen- en buitenland doeltreffende actie noodzakelijk is om vreemdelingen te trekken. DE BEDOELING. In antwoord op vragen van de voor zitter omtrent ae bedoeling van het eerste schrijven werd door de Vlissing ge afgevaardigden, de heren A. Korte weg en A. Mets, gezegd, dat men de beschikbare gelden zo goed mogelijk wil gebruiken, dat de hotellerie be zwaar had tegen de gang van zaken, met name bij de Prov. V.V.V., dat een bedrag van f 15.000 globaal nodig zou zijn voor heel Walcheren, maar dat misschien geld beschikbaar komt door hotelreserveringen, dat men uiteinde lijk wil komen tot een zelfstandig bu reau en wellicht zelfs tot een eigen di recteur voor Walcheren, maar dat men het contact met de Prov. V.V.V. geen geval wil verbreken. Gezegd werd nog, dat men de papieren propa ganda in binnen- en buitenland wil laten volgen door bezoeken van admi nistrateur of eventuele directeur. De heer L. Verwer te Goes merkte in dit verband op, dat hij alle activi teit van Walcheren toejuicht, maar er niets voor voelt, dat de Prov. V.V.V. alleen voor Walcheren gaat werken, Over de tweede brief ontstond een Veel uitvoeriger discussie. De voorzit ter bestreed de juistheid van de uitge brachte critiek en wees er met nadruk op, dat voor de uitvoering van het daarin gestelde programma nog een paar directeuren nodig zouden zijn, maar dat de geldmiddelen daartoe ab soluut ontbreken. Hij was van mening, dat de inhoud niet goed doordacht was en betreurde het, dat men zo vaag was gebleven. Bovendien mag nooit de ldeëele zijde van het V.V.V.-wezen uit het oog worden verloren. OPENHARTIG BESPREKEN De heren Kortweg en Mets verdui delijkten de bedoeling van het schrij ven en wezen er o.m. op, dat de di recteur der Prov. V.V.V., de heer E Smit, door zijn functie veel te veel ge bonden is. Op de opmerking, dat het trekken van Amerikaanse bezettings troepen naar Zeeland via de Prov. V.V.V. is mislukt, antwoordde de heer Smit, dat juist de Prov. V.V.V. de zeer moeilijke contacten in Neurenberg heeft gelegd. Op voorstel van de heer P. van Be veren uit Zierikzee, die daarin werd bijgevallen door de heer W. Brand uit Domburg werd uiteindelijk besloten, dat alles „wat er zit" door de betrok ken besturen openhartig zal worden besproken. DE JAARVERSLAGEN, Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Houtekamer, bleek o.m. dat de mogelijkheid werd onderzocht (op verzoek van de A.N.V.V.) een z.g, radiotrein door Nederland te doen lo pen en dat op verzoek aan de Neder landse legatie in Venezuela Zeeuwse adressen, waar boerinnencostuums kunnen worden gekocht, werden ver- DINSDAG 25 MAART 1952. HILVERSUM I (402 M.): AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvToirw9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.: Dra W. J. Bladergroen: Psychologie der puberteitsjaren: „Puberteit"; 11.30 Voor de zie ken; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.40 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmu ziek; 13.30 Mededelingen of gram.; 13.35 Piano duo; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.15.30 Onze Ameri kaanse buren; 16.00 Exquise muziek; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.30 Sopraan en piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 R.V.U.: Dr C. van Rijsinge:. Verleden, he den en toekomst van het Nedrlandse landschap; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Pianospel; 19.15 Pa ris vous parle; 19.20 Fanfare-orkest; 19.45 Cau serie over de Internationale Voorjaarsbeurs 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Vragenbeantwoording21.30 Promenade-orkest; 22.05 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Klein koor; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nws en weerberichten; 8.15 Gram.; 8.55 Hoogmis; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuiitibouwmede- delingen); 12.55 Zonnewijzer13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amu sementsmuziek; 14.00 Viool en piano; 14.30 Gr. 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: J. A. vatt Beuge: „Het werk van de zending in Nieuw- Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje18.30 Amusementsmuziek; 19.00 Gr. 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Lichte muz. 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone maft20.15 Gram.; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Radio Philh. orkest, groot koor en solisten; 22.15 Gram; 22.25 Kamerorkest en solisten; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws 23.15 „Gezond gezin",, causerie; 23.2524.00 Gr. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 11.45, 12.34 en '3.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianospel; 14.0015.30 Schoolradio17.00 Nieuws17.10 Gram.17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbe spreking; 18.00 Gram.18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Voor de mid denstand; 20.00 Hoorspel; 20.40 Gram.; 21.15 Om roeporkest; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. VARA-TELEVISIEUITZENDING. 20.15—2L45 L De schoonheid van het glas; 2. strekt. De directeur meldde o.m., dat in 1951 in totaal 1.918.000 buitenlan ders in beide richtingen de grens tus sen Zeeland en België passeerden. Op de plannen voor dit jaar komen we nog terug. De penningmeester, de heer A. van Maale, meldde een batig slot over 1951 van f 1313,17. De begroting voor 1952 sluit op een bedrag van f13.475 met een post onvoorzien van f 875. Tot bestuursleden werden herkozen de heren P. van Beveren te Zierikzee, J. L. Borgmeijer tes Renesse, P. J. Priester te Breskens en G. van Oor schot te Sluis. Gekozen werd de heer S. Ludikhuize te Vrouwenpolder. ZEEUWSCH DAGBLAD (Ingez. mededeling, adv.) Beëdiging le luit. Joh. J. Minnaar, Zaterdagochtend vond in besloten kring op het Distr.-Bureau der Na tionale Reserve Zeeland te Goes de beëdiging plaats van le luitenant Joh. J. Minnaar uit Goes, die is belast met de vorming van een verzorgingspelo ton. Onder de genodigden bevonden zich mevr. Minnaar, de secretaris van S.W.G. in Zeeland, de heer P. de Kam, de pelotonscommandanten de luite nants Antheunisse en D. Kloosterman en de vaste staf van het district. Na voorlezing van het K.B. door kapt. P. Kloosterman legde de nieuwe officier de eed af in handen van de Overste W. K. de Feyter. Na het offi ciële gedeelte, waarin enkele toespra ken werden gehouden volgde nog een gezellig samenzijn. MOND ACCORDEON - FESTIVAL TE WEMELDINGE? Donderdagavond werd te Wemeldinge een vergadering gehouden om te komen tot oprichten van een comité om aan het 20-jarig bestaan van de mondaccordeon- vereniging „Concordia" een feestelijk cachet te geven en te trachten een festi val van Accordeon- en Mondaccordeon- clubs te orgapiseren. De dagelijkse leiding werd in handen gesteld van de heren B. W. Alink, voor zitter; J. Burger Fzn, secretaris; H. M. van Stel, penningmeester; Joh. Felius en P. de Groene Mzn, leden. Bereids kon mededeling worden gedaan dat de heer K. P. L. Dominicus toegezegd heeft dat zijn voor dit doel uitstekend geschikt ge legen boomgaard „Het Zoete Slagveld" gebruikt mag worden, iets wat op hoge prijs werd gesteld. Aan verschillende personen zal worden gevraagd om als ere-lid in het comité zitting te wiiien nemen. Getracht zal worden om op Donderdag 22 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een festival te organi seren, waarvoor verschillende gezel schappen uit ons land en uit België uit genodigd zullen worden. Inzake de contributie werd besloten, dat het bestuur een begroting zal op stellen om naar verhouding van 't aan tal opgegeven vaartuigen te berekenen hoeveel per jaar zal moeten worden betaald. Dooc, een der aanwezigen werd gepleit voor de botvissers, die lage besommingen maken. Drs Lockefeer sloot de vergadering met een opwekkend woord om de Zeeuwse visserijstand gézond en sterk te maken al kost het dan soms een offer. ONDER DE WELLUIDENDE NAAM „Zevibel" is Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes een nieuwe Zeeuwse visserijvereniging geboren, waar mede aan het werk van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen die in 1948 te Middelburg het levenslicht zag, een eind is gekomen. De nieuwe vereniging, opgericht „tot bevordering van de belangen der Zeeuwse vissers", zal op eigen benen moeten staan en kan niet meer rekenen op de financiële steun van gemeenten en provincie zoals de vorige stichting dat kon. De morele steun ontbreekt echter niet. Want in bet nieuwe bestuur van de „Zevibel" hebben nu zitting de leden van de vroegere adviescommis sie onder voorzitterschap van drs A. L. S. Lockefeer te Hulst, die voorzitter was van het dagelijks bestuur der vroegere stichting en onder applaus „ge dwongen" werd op zjjn zetel te blijven zitten. Het dagelijkse bestuur der vroegere stichting is adviescommissie geworden. De rollen zijn dus eenvoudig omgedraaid. Het was een zeer geanimeerde ver gadering; drs Lockefeer noemde haar een voor de visserij belangrijk mo ment. Velen hebben zich door de be taling van de contributie reeds lid verklaard van de nieuwe vereniging en hij wekte de andere op thans lid te worden omdat het belang van de Zeeuwse vissers een zo hecht moge lijke organisatie eist. De statuten besprekend (deze zijn ontworpen door mr A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen) wees de voorzitter erop, dat ieder in dividueel lid is van de vereniging zon der plaatselijk verband. Gejvone leden zijn de dragers van eigen bedrijfsrisico, de ondernemers dus. Bijzondere leden zijn personen, die als deelvissers bij gewone leden werkzaam zijn. Ze heb ben weliswaar geen stemrecht maar mogen wel aan de discussies deelne men. Hierna volgde de candidaatstelling van het nieuwe bestuur. Het bestaat uit de heren D. v. d. Berg, Bruinisse; B. W. Schot, Zierikzee; Bal te Tholen; J. v. d. Heyde te Nieuw Namen; J. Barbé te Philippine; Bom te Yerseke; P. de Baere te Breskens en J. van Bel- zen te Arnemuiden. Drs Lockefeer, die vervolgens als voorziter werd herko zen moest vele gelukwensen in ont vangst nemen. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke die eveneens gekozen werd als secr.-penningmeester nam de be noeming aan onder de voorwaarde, dat zo spoedig mogelijk in een nieuwe vacature voorzien zal worden. De ver volgens benoemde adviserende leden, bestaande uit oud-burgemeester W. v. d. Berge Dz. van Bruinisse, J. P. d' Hooge te Philippine, mr A. J. v. d. Hoeven van Tholen, P. J. Notebaert van Breskens, L. P. van Oorschot te Vlissingen en J. L. van Leeuwen te Vlissingen zullen zitting hebben tot de eerste vergadering in 1953. De verga dering machtigde het bestuur desge wenst de adviescommissie uit te brei den. Onthulling monument 4e commando De onthulling van het monument voor het 4e Commando te Vlissingen zal wor den bijgewoond door de minister van oorlog en van marine, Ir C. Staf, die tevens de regering zal vertegenwoordi gen. Van Britse zijde zullen onder meer de volgende officieren aanwezig zijn; Bri gade-generaal Leicester, die het bevel had over de Commando-brigade, waar toe het 4e Commando en de commando's die bij Westkapelle geland zijn behoor den; brigadier-generaal Lord Lovat, die het bevel heeft gehad over het 4de Com mando en de commando-brigade, totdat hij ln Normandlë werd gewond, en ko lonel Chardes Vaughan, die de leiding heeft gehad van de opleiding van alle commandosoldaten gedurende de oor log. Door de Britse Admiraliteit ls de torpedobootjager Opportune beschik baar gesteld voor het overbrengen van de uit Engeland en Schotland komende oud-commando-soldaten. De heer W. Nieuwdorp uit de Dreef te Kloetinge bezit een bijzondere kip. Dit beestje legde n.l. in de afgelopen week twee maal een ei van 122 en een van 123 gram. ZATERDAGVOETBAL Wemeldinge versloeg Rilland (4-0). Het is voor de voetballers weer geen drukke Zaterdagmiddag geworden. Er zjjn slechts een vijftal wedstrijden ge speeld. Wemeldinge ging naar Rilland en schoot uit zijn slof om de neder laag van een week geleden tegen Nieuwdorp goed te maken. Het werd een 40 overwinning voor de Wemel- dingse gasten, die nu weer de 6e plaats bezetten. 2e klasse B. Nieuwdorp HV.C.K. II 01. Wemeldinge HRillandia II 33. Colijnpl. Boys HKrabbendijke H 24 Deze uitslagen brachten geen ver andering in het klassement. 2e klasse D. V.S.C. I'sH. Arendskerke H 26. Junioren: Groep A H. Vlissingen HGoes H 70. Groep B Hl. Wemeldinge IGoes I 50. De andere wedstrijden werden afge last. Eerste knobelrit op Noord- Beveland. Voor het eerst werd op Noord-Beve land een knobelrit gehouden, georgani seerd door de Motor- en Autoclub „In- ter-Scaldis". Het succes was onver wacht, want er verschenen niet minder dan 62 deelnemers aan de start. Na afloop werd in de „Stadswijnkelder" te Kortgene de prijsuitreiking gehou den, waarna men nog geruime tijd bij een bleef. De uitslag was: 1. C. Verburg, Kam perland, 143 p.; 2. P. J. Verburg, Kort gene, 138 p.; 3. P. de Bruyne, Kats, 135 p.; 4. C. Janse, Colijnsplaat, 135 p.; 5. Th. Briefjes, Goes, 134 p.; 6. P. de Looff, Kortgene, 132 p.; 7. A. Evers- dijk, Goes, 124 p.; 8. Mevr. Weststrate, Kattendijke, 123 p.; 9. M. Filius, Kort gene, 123 p.; 10. J. Boone, Goes, 117 p. De raadszaal van Arnemuiden leek Zaterdagmiddag na afloop van de in stallatie van burgemeester J. v. d. Bos een bloementuin. Uit al die bloemen en uit de toespraken, die werden ge houden, bleek duidelijk de genegen heid van de bevolking voor de nieuwe burgemeester. Heel Arnemuiden was op de been en vrolijk wapperden de talrijke vlaggen in de straffe wind. Bij de Arnebrug werd de burge meester opgewacht door een erewacht te paard. De voorzitter van de feest commissie de heer J. C. v. d. Graaff hield een korte toespraak, waarin hij de heer v. d. Bos en zijn vrouw ver welkomde. Twee meisjes in kleder drachtboden bloemen en babbelaars aan. Direct daarop ging het naar Kle- verskerke, waar ook bloemen en bab belaars werden aangeboden en de burgemeester ook in dat deel der ge meente werd verwelkomd. Na Kle- verskerke ging het naar Arnemuiden, waar de stoet werd voorafgegaan door „Arne's Genoegen". Op de Markt werd halt gehouden en de daar opgestelde schoolkinderen zongen het Wilhelmus en het Zeeuwse Volkslied. INSTALLATIE, Ondertussen was de raadszaal vol gestroomd met genodigden, die de in stallatie bijwoonden. De raadsverga dering, die door de wnd. burgemeester de heer J. Polderdijk werd geleid, werd geopend met gebed. Nadat het K.B. was voorgelezen werd de nieuwe burgemeester met zijn vrouw door de gemeentesecretaris de heer J. J. Huijs- sen en het raadslid de heer J. L. Joos- se binnengeleid. In zijn installatierede herinerde de wnd. burgemeester, aan de vorige jaar overleden burgemees ter Langebeeke. Hij wees op de moei lijke taak, die de heer v. d. Bos aan vaardde, alsmede op de bronnen van bestaan, waarbij hij aandacht besteed de aan de huidige moeilijkheden in het visserijbedrijf. Hij vroeg aandacht voor de agrarische gemeenschap Kle- verskerke. De heer Polderdijk sprak de wens uit, dat God de burgemeester de kracht zou geven zijn werk te doen, Hij dankte de wethouders en raadsle den voor de steun bij de waarneming van het burgemeestersambt, -waarna de heer Polderdijk de burgemeester de ambtsketen omhing en hem de voor zittershamer overhandigde. (Ingezonden Mededeling advert.) PASTILLES TEGEN Opvoedingsmoeilijkheden, De oudercommissie van de U.L.O.- school voor meisjes belegde in het school gebouw aan de Dwarskade een ouder avond. Na opening door de voorzitster der oudercommissie, mevr. A. L. Storm van 's Gravenzande- van Teijlingen, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, hield dr A. de Vletter, oud-rector van het Kennemer Lyceum een lezing over het onderwerp: „Moeilijkheden bij de opvoeding van meisjes tussen 12 en 17 jaar". In zijn inleiding besprak hij de opvoeding van meisjes een 150 jaar ge leden, toen dit geheel ingesteld was op de toekomst als huisvrouw. Hij gaf daar na een overzicht van de veranderingen die in de 18e, 19e en 20e eeuw hadden plaats gevonden om met vele voorbeel den uit zijn jarenlange practijk de moei lijke puberteitsjaren te behandelen. Na de pauze ging dr de Vletter dieper op dit onderwerp in en citeerde o.a. ge deelten uit dagboeken van pubescenten. „Concordia' gaf een feestavond. „Concordia", de Rijkskweekschoolver eniging, gaf Vrijdag haar jaarlijkse feest avond in het Schuttershof. Het was, als steeds, een best programma, dat pittig werd afgewerkt. De voorzitter, de heer L. van Boven, verwelkomde directeur en leraren, de inspecteur van het L.O. en de vele ouders en dat was ongeveer het eni ge, wat „officieel" op deze avond moest worden gezegd. Het kweekschoolkoor („honderd leerlingen en één mijnheer Schijve") kwamen met enkele mooie zangnummertjes de reeds alom bekende bijzondere kwaliteiten van deze groep nog eens bevestigen en het dubbel-kwar- tet van heren gaf een gave uitvoering van twee wiegeliedjes. De hoofdmoot van de avond was het stuk „Verdeeld kamp" in drie bedrijven, door Arie van der Lugt. Een stuk, waarin van begin tot eind een bijna dramatische spanning heerst en waarin het leven van de zigeuners (hier in Hongarije) uit de jaren rond 1920 op indringende wijze wordt weergegeven. Het werd voortreffe lijk gespeeld onder de regie van mej Minderhoud, die voor een zeer goede rol bezetting had gezorgd. Het Kruisleger bestaat een jaar, Het Kruisleger zal in begin van April een jaar gevestigd zijn in Middelburg, Het plan bestaat ter gelegenheid hiervan een reeks van bijzondere samenkomsten te houden, waarin verschillende officie ren, ook Commandant de Koning en de chef-secretaris van het Kruisleger, zullen spreken. Op 1 en 2 April zal een bazar worden gehouden waarvan de opbrengst ten bate komt van het werk in Zeeland. In het afgelopen jaar werden 617 men sen met raad en daad bijgestaan en er werden 157 samenkomsten gehouden. Het plan bestaat binnenkort een zuster aan te stellen voor het z.g. slumwerk. Padvinders op de planken. De uitvoering, die de welpen en ver kenners van de „Hertog van Beijeren- groep" Zaterdagavond in het Schut tershof hebben gegeven was uitste kend verzorgd en de talrijke ouders en genodigden hebben zich dan ook best geamuseerd. De welpen brachten in het schetsje „De sneeuwbal" tot uiting, hoe onbetrouwbaar een ge rucht is en in het schetsje „Niet zó maar zó", hoe de jongens zich bij de padvinderij op eerlijke en onge dwongen wijze amuseren en ontwik kelen. De hoofdmoot van de avond vormde het, door Vaandrig W. Sinke geschreven, en door de verkenners op gevoerde stuk „De legende van de blauwe bloem". Een droom van vier kamperende verkenners, compleet met ruïnes en ridders in volle wapenrus ting, waarvan de zaal smulde. Spel en décors waren uitstekend. De vervaar- Uitspraken van de Middelburgse Rechtbank, Door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd Vrijdag uitspraak ge daan in op 7 Maart 1.1. behandelde straf zaken. C. J. M. B., bakker te Schoondijke werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering met jaar proeftijd. Hij had op 18 Juli 1.1. te Waterlandkerkje uit een woning een geldsbedrag van f230 weggenomen. C. de J., timmerman te Vlissingen, die eind vorig jaar een hoeveelheid lood had gestolen, toebehorende aan de gemeente Vlissingen, kreeg hiervoor 9 maanden ge vangenisstraf, waarvan 5 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en aftrek van de voorlopige hechtenis. P. T. O., sjouwerman te Terneuzen kreeg wegens openbare dronkenschap, tweemaal gepleegd, in hoger beroep, twee maal 2 weken hechtenis met 2 jaar proef tijd. Het beroepen vonnis werd met uit zondering van de straf bevestigd. De landbouwer J. F. B. uit Sint Anna- land werd wegens overtreding van de Rijtijdenwet veroordeeld tot f2 of 1 dag, Weeroverzicht3. Film; 4 „In kleuren en geu- Het beroepen vonnis werd hierbij ver ren"; Pauze; 5. Kunstzwemmeu. nietigd. ANNA JACOBAPOLDER Contactavond Nat. Reserve. De Natio nale Reserve heeft een contactavond ge- houdfen in de christelijke school aan de Lageweg. Deze avond was georganiseerd door de plaatselijke vereniging „Steun Wettig Gezag". Overste de Feijter sprak een opwekkend woord. Instructeur Quist wekte ieder, die er voor in aanmerking kwam, op zich te voegen bij de Natio nale Reserve. Hierna werd de film „In donker Afrika" vertoond. COLIJNSPLAAT Vergadering Weegbrug. Ten huize van de heer J. Verburg hield de weegbrug vereniging „Landbouwbelang" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer C. J. Kole. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat in het afge lopen jaar was gewogen de volgende hoe veelheden: 2.952.304 kg suikerbieten; 9.088.464 kg aardappelen; 434.668 kg hooi en stro; 1.125.592 kg uien; 319.820 kg pulp; 2.127.997 kg diversen; 92 stuks vee. Het weegloon werd wederom op de oude tarieven vastgesteld. De aftredende bestuursleden C. J. Kole en C. de Regt Mzn werden herkozen. 's-H. ARENDSKERKE Raad komt bijeen. De raad dezer ge meente, die Woensdag a.s. des avonds om half acht zal vergaderen, heeft op de agenda staan o.m. een benoeming van een gemeente-werkman en een bespre king van het ontwerp-uitbreidingsplan. Oranjevereniging. In de onlangs gehou den ledenvergadering van de Oranjever eniging te 's-Heer Arendskerke werd be sloten op 30 Augustus a.s. een kinder feest te organiseren. Herbenoemd werden de aftredende bestuursleden de heren Butler, Polderdijk en Schipper. KOUDEKERKE Jaarvergadering C.M.B. De Chr. Me- taalbewerkersbond hield haar jaarverga dering in het verenigingsgebouw. De se cretaris, de heer J. de Witte leverde een jaarverslag, terwijl de penningmeester zijn boeken sloot met een klein voorde lig saldo. Aan de heer M. C. Abrahamse werd het gouden bondsinsigne uitgereikt, voor 25 jaar lidmaatschap. Het bonds- bestuurslid, de heer B. Roolvink, sprak over: „Christelijke vakbeweging, juist nu". De afdeling telt thans 60 leden. Notabel Ned. Herv. Kerk. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk te Koudekerke, werd in de vacature van de heer Chr. Schipper, gekozen de heer Jac. Wisse. KRUININGEN Eretekenen uitgereikt. Dezer dagen reikte de burgemeester van Kruiningen weer een aantal eretekenen voor „Orde en Vrede" uit, t.w. aan de heren M. van de Berge, P. Boone, B. Dek, J. Nieuwen- huize en M. Paauwe, allen te Kruiningen en G. Augusteijn, P. J. Jansen en A. Wij- nands, allen te Hansweert. LEWEDORP Jaarfeest J.V. en M.V. Onder leiding van de voorzitter der J.V., de heer D. van Sluys hielden de Geref. J.V. en M.V. Vrij dagavond in de chr. school hun jaarver gadering. R. Hamminga leverde een in leiding over: „De gelijkenissen van het Koninkrijk der hemelen". Verder werd de avond gevuld met jaarverslagen, zang, toneelstukjes en voordrachten. Ds H. Wiersinga sloot deze geanimeerde verga dering met dankgebed. ST. ANN ALAND Mond- en klauwzeer. Onder de vee stapel van de heer P. Fase, wonende op de boerderij „Encora Inparo" is mond- en klauwzeer geconstateerd. ST. LAURENS Chr. Kleuterschool. Vrijdagavond ver gaderde de vereniging Chr. kleuterschool o.l.v. de heer J. v. d. Bosse. Uit het jaar verslag van de secretaris, de heer Jac. Pieterse, bleek dat de vereniging 75 le den telt en 63 donateurs. 46 leerlingen bezoeken de school. Het financieel ver slag toonde aan dat de toestand niet roos kleurig is, de rekening 1951 wees een te kort aan van f656,41 zodat de reserve werd teruggebracht van f 1533,53 op f877,12. Tot bestuursleden werden herko zen mevr. Koeijers-Bustraan en de heer Jac. Pieterse. Terwijl in een bestaande vacature werd gekozen mevr. Kalkman. Een concept-statuten en een idem huis houdelijk reglement werden aangenomen. WOLPHAARTSDIJK A.R. kiesvereniging. De A.R. kiesver eniging hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Vede. Deze avond was tevens een familie avond. Voor de pauze werden de versla gen uitgebracht. De secretaris vertelde dat er 74 leden zijn op onze vereniging De heer D. Sandee bracht verslag uit van de centrale Goes. Na de pauze sprak mevr. van Donk-v. d. Velde uit Goes over: „Een nieuwe taak voor de vrouw in de politiek". Deze avond werd door de heer J. Verschuure met dankgebed ge sloten. Een collecte voor het Militair Te huis te Middelburg bracht f8,46 op. Ned. Bijbel Genootschap. Het Ned. Bij bel Genootschap, afdeling Wolphaartsdijk, kwam in jaarvergadering bijeen. Ds Pon steen kon in zijn openingswoord mede delen, dat het ledental van ruim 100 tot 225 gestegen was. De heer J. Knuit, be heerder der penningen, deelde mee, dat er enkel maar inkomsten waren, en dat er f288,50 aan het genootschap kon wor den afgedragen. De heer J .de Kam werd als bestuurslid herkozen en het bestuur werd uitgebreid met twee nieuwe leden n.l. de heren J. Slootweg en L. Dekker. Dr Stam uit Goes sprak over „Het grote aanbod". DE ÈURGEMEESTER SPREEKT. De heer v. d. Bos bracht dank aan H. M. de Koningin voor zijn benoe ming en sprak de hoop uit, dat God hem zou bekwamen voor zijn taak. Hij herdacht eveneens burgemeester Langebeeke en zei, dat zijn werk zaamheid hem tot voorbeeld zou zijn. Hij dankte de heer Polderdijk en sprak de wens uit, dat er een goede samen werking zal zijn met wethouders, raadsleden en secretariepersoneel. Hij zei toe, dat Kleverskerke zijn speciale aandacht zal hebben en kon digde aan, het woningprobleem met de volle inzet van zijn persoon te bestrij den, opdat iedere inwoner een behoor lijke woning krijgt. De heer v. d. Bos hoopte, dat spoedig met de bouw van een zuiveringsinstallatie kan worden begonnen. De burgemeester betreurde de achteruitgang bij de visserij en zei, alles in het werk te zullen stellen, dat de vissers de plaats weer krijgen, die ze in het economische bestel behoren in te nemen. Eveneens wilde de heer v. d. Bos vestiging van industrie aan moedigen. Tot de burgerij zei de burgemeester, dat hij de inwoners met vertrouwen tegemoet wilde treden. De heer B. J. La Soe bood namens de raad gelukwensen aan, waarna da gemeentesecretaris de heer J. J. Huijs- sen sprak. Ook de per 1 April benoem de gemeente-secretaris, de heer J. Ge luk, voerde het woord. Nadat de bur gemeester hen had bedankt, ging h(j in dankgebed voor en sloot de raads vergadering. TOESPRAKEN. Niet minder dan 29 sprekers voer den hierna het woord. Velen deden hun toespraken vergezeld gaan van bloemen, er was zelfs een toespraak op rijm. De burgemeester zag zich eveneens tot erevoorzitter benoemd van „Arne's Genoegen". diger van het stuk ontving uit handen van Hopman Van Dijk een geschenk, De avond, waarin ook door een sport school nog een demonstratie Jiu Jitsu werd gegeven, werd besloten met het zingen van het le couplet van het Wilhelmus. Hengelsport. De Eerste Goesse Hengelsportvereni ging (E.G.H.V.) hield Vrijdag haar al gemene vergadering in „Slot Ostende" te Goes. Meer dan 104 leden bezochten deze vergadering. Door de algemene vergadering werd het aantal bestuurs leden uitgebreid met 2 en derhalve ge bracht op 9, zodat het nieuwe bestuur als volgt werd samengesteld: voorzit ter de heer A. C. Rinkhoud; secretaris de heer G. J. J. Neels; penningmeester de heer P. Hoogesteger; leden de heren A. Merison, P. de Bruine, H. J. van Noorden, C. J. Tilroe, F. L. J. van Vredegem en H. Verhoef, waarvoor de functies alsnog zullen worden ver deeld. De afgetreden voorzitter, de heer P. W. Bliek, werd onder dankzeg ging voor diens verdiensten benoemd tot ere-voorzitter. Grootse feestviering op 5 Mei. Naar de jeugdraad mededeelt, belooft ook dit jaar de viering van de bevrij dingsdag een hoogtepunt van het jaar te worden. Na de gebruikelijke reveille en vlag- hijsen door alle plaatselijke jeugdorgani saties, zullen op de Markt de leerlingen van alle scholen samenkomen voor een gezamenlijke zang onder leiding van da Harmonie. Vervolgens zal in het nieuwa Veilinggebouw door 58 leden van diversa jeugdgroepen de kinderoperette „Repel steeltje" worden opgevoerd. De middag zal gevuld worden met volksspelen voor de leeftijd van 12100 jaar, waarbij o.a. ook een wielerkoers voor ouderen zal wórden ingelast. Het hoogtepunt zal echter om plm. half zeven komen met het historisch spel: De intocht van Koningin Victoria, waarbij 1852 zal herleven, wanneer Koningin Vic toria met een sloep aan land komt en via diverse stadsgedeelten bij „De Leeuw tjes" aanbelandt. Na deze groots opgezette historie zal een gondelvaart door de Midden- en Oostkanaalarm gehouden worden, terwijl een brandweerdemonstratie met lichtef- lecten aan een der havenhoofden de dag zal besluiten. Brug in West-Zeeuwsch- Vlaanderen aanbesteed. Vrijdag werd door Ged. Staten aanbe steed het bouwen van een brug van ge wapend beton in de weg Nieuwvliet Sluis met bijkomende werken. Hiervoor kwamen de volgende inschrij vingen binnen: J. Vos, Tholen f 110.500; L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissmgen 105.338; L. J. Dekker, Vlissingen f104.000; A. v. d. Straaten Jr, Hansweert 103.990; Fa Lindenbergh, Vlissingen 103.875; Kortewegs Bouw Mij N.V., Bre da f 102.500; Aannemers Mij „Zeeland", Middelburg f 101.800; A. J. Blijlevens, Breda f96.500; Fa A. Verhagen, Breda "93.945; P. J. v. d. Sande en H. A. den Exter, Breskens f89.900; N.V. Aanne mersbedrijf v/h van Dongen en van Ho ven f89.000; J. H. v. d. Ven, Vlissingen 88.800; H. E. Deest, Gouda f88.200; Ph. en Th. P. Cambier, Breskens f83.845; J. en K. P. de Oude, Biervliet f78.675. WONINGBOUW TE TERNEUZEN. Voor de woningbouwvereniging Werkmansbelang" te Terneuzen werd Zaterdagmiddag aanbesteed de bouw van 72 etagewoningen aldaar. Hoogste inschrijver was de Fa F. J. Lensen te Axel met f 790.000. Laagste de Fa Gebrs van der Poel te Terneuzen met f 748.700. De gunning werd aangehou den. C.N.V. kadervergadering te Middelburg. Onder voorzitterschap van de heer P. Meliefste werd Zaterdagmiddag te Mjddelburg een kadervergadering ge houden van het Chr. Nat. Vakverbond voor de afdelingsbestuurders van Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De penningmeester van het C.N.V. de heer C. Moll hjeld een rede, waarin hij sprak over de werkloos heid, werkgelegenheid, industrialisa tie en emigratie.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2