Mr MILIUS TOT DE OVERHEID t „LAAT DE SCHOOT WAT VIEREN JODEN EN DUITSERS AAN DE' CONFERENTIETAFEL Regering wijzigt voorstellen inzake internering /SNIPPER NIEUWS' Sowjet Unie krijgt antwoord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 58 ste Jaarbeurs in zicht Christelijk sociaal Economische positie aanzienlijk verbeterd, maar er zijn moeilijkheden in het verschiet Duitsland belangrijkste exposant it „Retourtje Korea Prins Bernhard opende „Keukenhof" Middelburgse en goese kuupliëden veroordeeld de bilt ZEGT Uitgave Stichting „Zeeuwech" Dagblad". Hoofdkantoor i Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noord&traat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2X28 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. 9. TROOSTHEIDE ZATERDAG 22 MAART 1952 Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hemmes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.37 u., onder 18.58 u. Maan op 5.45 u., onder 16.04 u. Hoogwater Zondag 23 Maarti Vlissingen: 12.22 u. 1.99 m., u. m. Terneuzen: 0.16 u. 1.91 m., 12.50 u. 2.19 m. Wemel- dinge: 1,31 u. 1.40 m„ 14.03 u. 1.72 m. Zierikzee: 1.12 u. 1.17 m., 13.51 u. 1.48 m. JiiiliF riM 1 J ii. HET IS niet teveel gezegd wanneer men het zo stelt, dat de vele so ciale en maatschappelijke problemen van vandaag dringend om een onder zoek vragen, een onderzoek dan bij 't licht van Gods Wbord, en dat het in de verwarring der geesten meer dan nodig is dat richtlijnen opgesteld wor den, waarlangs naar Christelijk sociaal denken de maatschappij geleid moet worden. Al enige jaren geleden is dan ook uit het Convent van Christelijk Sociale Organisaties de gedachte opge komen een derde Christelijk Sociaal Congres gelijk van opzet en van allure als die van 1891 en 1919, te organise ren. Maar het sociale en maatschappe lijke leven van vandaag beperkt zich niet zomaar tot de vakorganisaties, daarin spreken ook de kerken, en met name de diaconieën, en tal van organi saties die zich met maatschappelijk werk en met gezinszorg bezighouden, een woordje mee. En dus heeft men gezocht naar een zo breed mogelijk op gezet congrescomité, waardoor allen die op het Christelijk sociale en maat schappelijke erf werkzaam zijn zich vertegenwoordigd konden voelen. Dat comité is tot stand gekomen en men heeft een basis kunnen vinden, een geloofsbelijdenis die tevens een doelstelling was, waarmee allen zich konden verenigen. Men nam n.l. de formule over die gold voor het congres van 1919, n.l. dat allen zouden kunnen deelnemen, die „Christus' Koningschap alom erkennend, bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord zoeken naar de oplossing der maatschappelijke vraagstukken". Men werd het ook eens over de te be handelen onderwerpen en men vond elkaar by de keuze van spi-exers. Al les leek goed te gaantot in het najaar van 1951 de moeilijkheden kwa men, die er tenslotte toe geleid hebben dat het derde Christelijk Sociaal Con gres moest worden afgelast en vervan gen door een „Christelijk Sociale Con ferentie 1952", zoals de officiële bena ming thans is. Een congres dat door iedereen als een noodzaak gevoeld zal worden, kon toch niet doorgaan. Is dat met vreemd? jPxEZELFDE VRAAG stelden wij gisteren aan het slot van. ons ar tikel. Wjj kunnen niet anders dan ant woorden dat het vreemd i s en dat het voor ieder een reden tot droefheid moet zijn. Het gaat niet aan hier pu bliekelijk al die moeilijkheden tentoon te stellen; daar zou meer schade dan baat uit voortkomen. Uit het door het Congres-comité uitgegeven communi qué blijkt dat allen wel de basis kon den onderschrijven maar dat deze basis toch niet deugde. Want de for mule van 1919 bleek onderschreven te kunnen worden door hen die Chr. or ganisatie als een onmisbare noodzaak zien èn door hen, die ook al zijn ze dan geen directe tegenstanders van een dergelijke organisatie die nood zaak met klem bestrijden en aan neu trale organisatie de voorkeur geven. Het is met moeilijk uit deze zinnen te destilleren waarom het gaat: orthodoxe en doorbraak-Christenen stonden hier tegenover elkaar. Het gaat evenmin aan, hier de schuld vraag te stellen; van weerszijden zijn jinnder prettige woorden gesproken en het ontijdig door een der weekbladen gepubliceerde bericht over deze moei- hjKheden heeft zeer veel kwaad ge daan. Zo is men gekomen tot de oplossing van een Chr. sociale conferentie, waar dezelfde onderwerpen zullen worden behandeld en waar vermoedelijk de zelfde referenten zullen spreken. Wat 13 dan het verschil, zal men vragen. Dit: op en congres spreekt men met elkaar tot het gehele Nederlandse volk en houdt men door een eendrach tig getuigenis dat volk de weg voor die het dient te gaan op een confe rentie spreekt men slechts tot e 1- k a a r 1 Een conferentie geeft slechts de mogelijkheid tot bezinning tot getuigen komt men voorshands niet. Een congres is een manifestatie van eenheid - een conferentie dient slechts om die eenheid te zoeken. Want hierin precies schuilt de oorzaak waarom dit Derde Christelijk Congres te elfder ure werd afgelastmen wilde niet een schijn van eenheid wekken, terwijl die eenheid in werkelijkheid niet aanwe zig zou zjjn. Een congres waarop men tot het volk wil spreken kan niet met meerderheids- en minderheidsrappor ten werken; wat voor waarde zou het immers hebben, indien de een in Christus' naam de ene weg zou wijzen, terwijl een ander een andere weg zou aangeyen. Dan immers zou het getui genis kapot zijnl NJU DEZE BESLISSING hoe droef 1 die ook is gevallen is, kan men slechts één ding hopen: dat de confe rentie tot een dusdanige eenheid zal leiden, dat het Congres spoedig toch fehouden kan worden. En laten we at niet alleen hopen, laten we er ook om bidden! Want het gaat hier om een zaak die de Christen wel heel na aan het hart mag liggen: de eenheid in Christus. De kerkelijke verdeeldheid in ons vaderland is bedroevend en het meest bedroevende is dikwijls dat men er in het geheel geen droefheid om voelt, ja zelfs dat men er soms trots op is. Het zich op de borst slaan en het spreken van „Here, ik dank U, dat ik niet ben gelijk die tollenaar" is in ons midden geen onbekende klank! Moet die scheidslijn ook gaan door werken op maatschappelijk en sociaal terrein? Een terrein toch, waar tot dus verre eendracht geheerst heeft? Het moet toch zo zijn, dat twee mensen, die Christus' Koningschap ook op het Op de 58ste Utrechtse Jaarbeurs, die Dinsdagmorgen wordt geopend, speelt Duitsland bijna de eerste viool. Van de 4336 deelnemers komen er bijna duizend uit dat land (Oost-Duitsland 14. West-Duitsland 968). Alleen Nederland komt er met 1404 directe en 239 vertegenwoordigen de inzendingen nog bovenuit. Dit deelde de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr, J. M i 1 i u s mede in zijn Vrijdag gehouden beschouwing voor de opening van de beurs. terrein van de buitenlandse handel was geraakt, goeddeels zijn verdwe nen. De directeur van de Jaarbeurs lichtte dit uitvoerig toe. Zijn con clusie was dat Nederlands econo mische positie sinds het midden van 1951 een aanzienlijk opgewekter beeld te zien geeft. Als exempel diene de maand Janu ari 1952. Verwacht werd dat in die maand de Invoer de uitvoer wederom aanzienlijk zou overtreffen. Maar de cijfers hebben uitgewezen, dat voor het woord aanzienlijk allerminst plaats is. Het dekkingspercentage van 93 kon worden bereikt. Dat de gunstige ontwikkeling zich zal voortzetten valt overigens te be twijfelen. Berichten aangaande de eco nomische toestand in Engeland en Frankrijk maken het althans een waagstuk om te veronderstellen dat ten aanzien van onze export naar de ze wijken van een crescendo sprake zal kunnen zijn, In November voerden wij voor 106 millioen uit naar Engeland en voor 35 millioen naar Frankrijk; in December waren de cijfers resp. 87 en 34 milli oen. Respectabele bedragen (op een totaal exportcijfer van November: 738 millioen, December: 618 millioen), al dus mr Miïius, waarachter in de ko mende maanden een vraagteken moet worden geplaatst. Men dient echter niet te gauw be nauwd te zjjn. Een nieuw Engels-Ne derlandshandelsverdrag schijnt op sta pel te staan en er blijven altijd kansen over in nieuwe gebieden. Bij mogelijke tegenslag, zo adviseer de de directeur van de Jaarbeurs zijn gehoor, hoedé men zich' voor overdrij ving (b.v. ten opziehte van de werk loosheid, toegenomen noodzaak om te importeren e.d.). Belastingen te zwaar. De heer Milius bleek van mening te zijn, dat het bedrijfsleven nog lang niet altijd efficiënt genoeg werkt. Inzonder- Hij herinnerde er aan, dat Neder land de grootste afnemer van Duitse industrieproducten is, terwijl ons land na de Verenigde Staten als de grootste leverancier aan Duitsland fungeert. Daarom behoeft het niemand te ver bazen dat de Nederlandse Jaarbeurs de grootste exportbeurs van de Duitse industrie is. In totaal zullen op deze Voorjaars- beurs producten van 4000 firma's wor den geëxposeerd, afkomstig uit 31 lan den. Het maximale tentoonstellingsop pervlak omvat 50.000 vierkante meter netto. Na Duitsland volgt Engeland met 492 inzendingen. De heer Milius ver klaarde deze grote deelneming uit de noodzaak welke thans voor Groot-Brit- tannië geldt om een exportoffensief op vele buitenlandse markten te openen. België en Luxemburg met 206, Frankrijk met 202, Zwitserland met 188 en de Verenigde Staten met 143 deelnemers volgen op Groot-Brittan- nië. Bij de groepen van minder dan hon derd inzendingen neemt Zwecten de eerste plaats in; dan Italië, Joego-Sla- vië en Oostenrijk. Voorts betekenen Denemarken en Tsjecho-Slowakije nog wat. Slechts met één inzending zijn op de proppen gekomen: Indonesië, Curasao, Ierland en Zuid-Afrika, allemaal lan den waarvandaan meer had kunnen komen. De verwachting is gewettigd dat evenals vorige keren de bezoekers af komstig zijn uit meer dan zestig lan den. Opgewekter beeld. De heer Milius, die zijn mededelingen over de Jaarbeurs gebruikte als aan loop om tot een uitvoerige economi sche beschouwing te komen, stelde ver volgens vast dat de moeilijkheden waarin Nederland vorig najaar op het heid waar het de administratieve kant van het zakenleven betreft, de service, de publiciteit, £.d. Dit zijn kwesties die van binnenuit geregeld moeten worden. Een gans an dere druk dient van buitenaf te wor den verlicht, en wel de belastingdruk. De algemene klacht uit het bedrijfs leven is dat de zware heffingen depri merend werken. Bij de huidige belastingtarieven moet de particuliere onderneming tot 82 lts aan inkomstenbelasting aan de fiscus afdragen, van de bezuinigingen in naamloze vennootschappen gaat ca. 52 van de winst naar de fiscus, van de overblijvende winst aan de aandeel houders uitgekeerd, wordt wederom tot 75 inkomstenbelasting aan de schatkist afgedragen. Dit wordt te erg. Het bedrijfsleven is wel bereid een offer te brengen, maar wanneer dit offer ieder jaar op nieuw wordt gevraagd, dan vormt het een gevaar voor de onderneming. Meer armslag, of in zeemanstermen gezegd: „laat de schoot wat meer vie ren", is de algemene roep van het be drijfsleven. Namens de 40.000 ondernemers, leiders van productiebedrijven en namens de ruim 180.000 detaillisten kan op de daarbij betrokken instan ties geen beter beroep worden ge daan, dan door het verzoek tot het verlenen van groter vrijheid en het verschaffen van de mogelijkheid tot meer armslag. Daardoor zullen de initiatieven zich kunnen ontplooien, die momenteel in de sfeer van on zekerheid te zeer worden geremd, aldus eindigde de heer Milius zijn rede. SCHADELOOSSTELLING HEEFT SLECHTS SYMBOLISCH KARAKTER Op kasteel Oud Wassenaar zijn gisteren vertegenwoordigers van de staat Israël en de Westduitse Bondsrepubliek bijeen gekomen om te spreken over de schadeloosstelling, die door Westduitsland aan Israël zal worden betaald in verband met het optreden van het Hitlerregiem tegenover de Joden. Li een door de Israëlische delegatie afgelegde verklaring wordt van de fe derale republiek een schadeloosstelling gevraagd van 1000 millioen dollars, terwijl de Oostduise republiek 500 millioen dollars zou moeten betalen. In de verklaring van de Israëlische delegatie wordt voorts gezegd, dat de Westduitse bereidheid tot het betalen van een schadeloosstelling gunstig is ontvangen. Israël kan zijn aanspraken alleen baseren op de uitgaven met be trekking tot de verplaatsing en her nieuwde vestiging van Joodse immi granten uit de landen, die voorheen onder Nazi-controle stonden. Hun aan tal wordt geschat op 500.000 Indien verdeeld over een periode van jaren en gedeeltelijk overgemaakt in de vorm van goederen, zou een be taling van dit bedrag de mogelijkheden „DOOR DE EEUWEN TROUW" PROTESTEERT Naar aanleiding van het bericht, dat Nederlandse militairen en politie hij het eiland Misool zijn opgetreden te gen een expeditie van de heer Lokollo, naar Ceram, heeft de Stichting „Door de eeuwen trouw" een protesttelegram aan H.M. Koningin Juliana gezonden. maatschappelijk erf belijden, samen tot één getuigenis kunnen komen! Let wel: wij willen zeker niet be pleiten, dat men tot elke prijs el kaar moet vinden. Als Christus' Ko ningschap of als de door God in Zijn Woord gegeven lijnen worden aange tast, dan is ook de laagste prijs nog te hoog; Maar dit kan alleen door samen- spreking vastgesteld worden. In een conferentie, een gesprek met elkaar, in een pogen tot bezinning. De tijd om tot een getuigenis te komen blijkt niet rijp te zijn. Men heeft hiertegen ingebracht dat zij, die wel de Chr. organisatie als een noodzaak zien, dan maar tezamen een Derde Christelijk Sociaal Congres had den moeten houden, met uitsluiting van de andersdenkenden. Naar ons ge voelen zou dit een onvergeeflijke fout zijn geweest. Wie heeft het recht die andersdenkenden, die toch ook Chris tus als Koning belijden, uit te sluiten zonder een uiterste poging tot eenheid te hebben gedaan? Het gaat hier niet om kerkelijke kwesties, het gaat hier om maatschap pelijke problemen, die dringend, drin gend om bezinning en om een getui genis vragen. Laat ons nogmaals: zonder ook maar een tittel of jota van Gods Woord af te doen toch naar eenheid zoeken. Tot Gods eer en tot ons aller heil. voor het Duitse volk niet te boven gaan. Uitdrukkelijk wordt tenslotte gezegd, dat de schadeloosstelling ge zien wordt als minimaal van afmeting en symbolisch van karakter. Maandag komen de delegaties weer bijeen. EGYPTISCHE REGERING TREEDT NIET AF De Egyptische premier, Hilaly Pasja heeft Vrijdag met klem ontkend, dat de regering voornemens zou zijn af te treden. Via de radio heeft de premier ge zegd, dat de regering geen duimbreed zal toegeven wat de nationale eisen betreft, zoals de evacuatie van de Brit se troepen en eenheid van het Nijldal. De regering zal binnenkort bekend maken, welke stappen genomen zullen worden om de nationale verlangens spoedig te verwezenlijken. EUROPEES KOLENTEKORT IN 1956 OVERWONNEN? Jaarlijks wordt door de Westeurope- se landen een bedrag van 700 millioen dollars besteed aan de invoer van ko len. Na 1956 zal dit bedrag echter be spaard kunnen worden, daar volgens de commissie voor de kolenproductie van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, in dat jaar het kolentekort in Westeuropa over wonnen zal zijn. De ministers, die deel uitmaken van deze commissie, zullen aan de raad der O.E.E.S. aanbevelingen voorleggen, die beogen de Westeuropese landen in staat te stellen hun koleninvoer dit jaar te beperken tot 17 millioen ton. Zij verwachten, dat door de uitvoering van deze voorstellen de kolenproductie langzamerhand zal stijgen, waardoor in 1956 de invoer geheel overbodig zal zijn. Motie van afkeuring tegen de Belgische regering verworpen De Belgische Kamer van afgevaar digden heeft een door de oppositie partijen ingediende motie van afkeu ring tegen de regering van Houtte ver worpen. Voor stemden de liberalen, socialisten en communisten. De motie verweet de regering toestemming te hebben verleend tot de aanleg van een Britse bevoorradingsbasis in de buurt van Antwerpen zonder in deze kwestie het parlement te hebben gekend. De één koestert het in het ver borgen, de ander bekent het openlijk, maar in bijna ieder mens leeft toch de drang naar romantiek. Men benijdt die men sen, die verre reizen kunnen ma ken, die de gewoonten en leef wijze van andere, voor ons mys terieuze volken met eigen oog kunnen aanschouwen en bestu deren. Slechts een enkeling lukt het aan dat verlangen te voldoen en dat is maar goed ook! Zulk een enkeling is Alfred van Sprang, de journalist wiens reis- ea oorlogsverhalen U vele malen hebt kunnen lezen In ons blad. Alfred van Sprang vertoeft nu enkele weken in ons land om wat op zijn verhaal te komen na zijn laatste omzwervingen en om zijn reisbagage weer aan te vul len, die vrijwel geheel in de vlammen zijn omgekomen bij de jongste relletjes in Cairo. Wij hebben van deze gelegen heid gebruikt gemaakt en heb ben hem uitgenodigd eens voor ons in Zeeland te komen vertel len van zijn belevenissen. Om ons eens mee te nemen op zijn tocht naar Korea en het Verre Oosten. Om ons die ooriogsver- schrikking duidelijk voor ogen te stellen en toch tegelijkertijd onze drang naar romantiek te bevredigen, die immers ook in dat soldatenleven, in die woelin gen in het Verre Oosten, te vin den is. Op Woensdag 2 April komt hij in Middelburg en op 3 April in Goes. Voor verdere bijzonderhe den mogen wij U verwijzen naar de advertentie op bladzijde 7. TWEEDE KAMER DEBAT OVER DE BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN GESCHORST (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van het ontwerp „buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag" is gistermiddag plotseling geschorst tot Dinsdag a.s. Minister Beel had op verschillende punten vooral waar het ging om de internering wijzi gingen in het regeringsvoorstel gebracht. Dit was voor de communist Gortzak aanleiding om schorsing van de beraadslaging te vragen, daar ue wijzigingen naar zijn mening zorgvuldig moeten worden bestudeerd. Zijn partijgenoot Haken maakte de opmerking, dat de minister zijn redevoering nog eens goed in de handeling moest nalezen, daar de bestrijding daarvan nergens naar leek. Voorzitter Kortenhorst vond het voorstelGortzak alleszins redelijk. Vooral omdat de Kamer zich zodanig had beperkt bij de algemene beschouwingen, dat er tijd over was. Na twee uur vergaderen konden de Kamerleden dan ook naar huis gaan. Het belangrijkste van deze middag was de redevoering van minister Beel. Hij had horen spreken, zo zeide hij „van Hitlerpractijken, fascisme, Ka tholieke reactie, terreur, oorlogsvoor bereiding, concentratiekampen en Mid deleeuwse Griekse en Spaanse toestan den". Aan dergelijke kwalificaties gaat de regering voorbij. Zij zal daaraan geen aandacht schenken. Wel ver klaarde de kaalhoofdige minister Beel, dat „zijn haren tijdens de debatten ten berge waren gerezen". De regering wenst machtiging té hebben om op te kunnen treden tegen de ondergravers van ons staatsbestel. Dat is de enige bedoeling. Dit ontwerp strekt zich daarom niet uit tot elke staking of or deverstoring. De gezagshandhaving on der buitengewone omstandigheden moet zo lang mogelijk in handen wor den gelegd van de civiele organen. Mi nister Beel was het met de heer Rit meester (V.V.D.) eens, dat er een ze kere tragiek in zit wanneer goede de mocraten maatregelen moeten nemen, die ons niet liggen. Maar meent ie mand nu werkelijk dat in ons demo cratisch en parlementair bestel con centratiekampen mogelijk zijn? Wan neer het onverhoopt zover mocht ko men dan zal de minister van Binnen landse zaken moeten uitmaken wie er geïnterneerd dient te worden. De heer Weiter onderbrak hier de minister met te zeggen: en dat is het hem nu juist. In u neb ik vertrouwen, maar wie zal dan minister van Binnenlandse Zaken zijn? Hierop antwoordde de newinds- man, dat de heer Weiter vertrouwen Geen Australische maatregelen ten aanzien van de Zuid-lVioiukken Australië zal geen maatregelen ne men op het verzoek om steun aan de Zusd-iViOiukse opstanaeïingenregering, zo heen, ae Austransehe minister van Buitenlandse Zaken te Darwin ver klaard. Hij zeide dit in commentaar op de verklaring, die P. Lokollo heeft afge- legd. Be minister deelde mede, dat de kwestie van de wensen aer Züid-Mo- lukken inzake onaiftankeiijkheid zui ver van binnenlandse aard was voor Indonesië. moet hebben in het Parlement. DE INTERNERING. De belangrijkste wijzigingen van de minister zijn wel, dat een proces-ver baal wordt opgemaakt van elke inter nering. Binnen 48 uur wordt dit ver baal, waarin de gronden voor de inter nering. zijn vermeld, medegedeeld aan de minister van Binnenlandse Zaken, aan de rechtbank en aan de geïnter neerde. Als het belang van de Staat er mee gemoeid is, dat de redenen der inter nering niet worden vermeld, krijgt de geïnterneerde deze niet te horen. Men kan echter een bezwaarschrift indie nen. De rechtbank geeft daarover zo spoedig mogelijk een oordeel aan da minister van Binnenlandse Zaken, die onverwijld moet beslissen. De lammerensterfte in de Noord Oost Polder Dezer dagen zijn ongeveer veertig lammeren en enkele schapen In de Noord Oost Polder gestorven. De directie van de Noord Oost Pol- derwerken deelt ons thans mede, dat de lammerensterfte te wijten is aan onvoldoende zorg door de herder. In deze tijd van het jaar moeten de schapen worden bijgevoerd om op krachten te blijven. Dit is niet in vol doende mate geschied, waardoor de lammeren op hun beurt te weinig melk kregen en in vrij groten getale stierven. De sterfte onder deze kudde schapen, die op de dijk ten Noorden van Urk graast, is dus niet zoals som mige geruchten willen, veroorzaakt door de muizentarwe waarvan onlangs zo vele ganzen het slachtoffer wer den. De drie Canadese stafchefs zullen binnenkort naar Parijs gaan om een algemene bespreking tussen militaire vertegenwoordigers van de N.A.V.O.- landen en generaal Eisenhower bij te wonen. ROTTERDAMSE ZEEMAN TE VLISSINGEN ONDER DE TREIN De Rotterdamse zeeman de Jonge wilae gisteravond naar zijn schip in de buitennaven te Vlissingen gaan. Door onbekendheid geraakte hij op het ter- rem van de Spoorwegen en liep door de rails ter hoogte van het Havendorp bij Wachtpost 66, toen de trein, die om 22.12 uur te Vlissingen aankomt, pas seerde. boewei de bestuurder krachtig rem de kon hij niet voorkomen, nat ue zee man werd gegrepen. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld, terwijl zijn scnoenen 20 meter werden geslingerd. Dokter van ivooten, die eerste hulp verleende, liet de man overbrengen naar het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen. NAAR DE BOLLEN l VOLGEND JAAR NOG GROTER EXPOSITIE Na het prachtige voorjaarsweer van het begin van deze week was de nati onale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse reeds gisteren, de dag van de officiële opening, een ware lusthof. Duizenden narcissen staan in volle bloei, terwijl vele kleine bolbloemen ook reeds volop bloeien. Er bestond voor de offieiële opening, die door Z.K.H. Prins Bernhard werd verricht, grote belangstelling. Volgend jaar, zo werd meegedeeld, zullen de tentoonstelling „Flora 1953" en „Keukenhof" zich verenigen tot een nationaal bloemenfestival, waardoor het jaarlijkse evenement in de bollenstreek nog uitgebreider zal worden. In oen toespraak noemde Prin3 Bern hard de expositie een levende demon stratie van grote betekenis voor het bloembollenbedrijf. De Prins zei, met eerbied vervuld te zijn jegens allen, die hebben meegewerkt om de export tot meer dan 130 millioen gulden op te voeren. Onder hilariteit verklaarde de Prins, dat hij liever niet meer sprak over het feit, dat de bloembol zich in geval van nood ook nog laat eten. Z.K.H. sprak de wens uit, dat opnieuw velen onder de indruk zouden komen van de door bekwame mensenhanden geleide natuurproducten. Het bestuur wenste de Prins toe, dat men op de in geslagen weg zou voortgaan om te ko men tot gestadige verbetering en uit bouw. De voorzitter van de Stichting „Keu kenhof", de heer T. van Waveren, gaf hierna een overzicht van de vele tech nische verbeteringen, die in de afge lopen winter zijn aangebracht. Hij zei voorts, dat de stichting in een groter verband waarschijnlijk onder auspiciën van de Bloembollenvereni gingen zal worden voortgezet. Na de opening maakte de Prins en de vele hoge gasten een rondwandeling over de terreinen. Vorig jaar werd de tentoonstelling door 300.009 bezoekers Aan voedselvergiftiging lijden twaalf inwoners van het plaatsje Neuss bij Dus- seldorp. Ze hebben waarschijnlijk meel genuttigd dat door vermaling van slecnt schoon gemaakt graan was verkregen. bezocht, waarvan 80.UOO buitenlanders. naar schatting r r i i A Voor de kust bij Petten is gister middag een motorbotter uit Urk in brand geraakt. De bemanning slaagde er in de kust te bereiken, maar het vaartuig ging verloren. De „Sibajak" is in Rotterdam aangekomen na een reis om de wereld. Het schip heeft emigranten naar Nieuw Zeeland ver voerd en bracht thans 650 repatrieren- den naar ons land. De Rotterdamse douane heeft aan boord van een olie tanker vier pond verdovende middelen in beslaggenomen. In Amsterdam zal Vrijdag de vijfde na-oorlogse Huis houdbeurs worden geopend. Onder overweldigende belangstelling heeft burgemeester Oud te Rotteruam een nieuw modehuis van C. A. geopend. Indien er voldoende belangstelling voor bestaat zal door het bedrijfsleven een Nederlandse tentoonstelling in Brazilië worden gehouden. •- Nog steeds bevinden zich 250 bewoners in het Franse dorpje Tignes, die weigeren het dorp te verlaten. In Frankfort is men eindelijk begonnen met het op grote schaal opruimen van zeven jaar oude puinhopen. In Berlijn heerst 'n klndergriep-epidemie. Er zijn ongeveer 63.000 slachtoffers. De ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland, Frankrijk, en Ame rika hebben hun goedkeuring gehecht aan de tekst van het antwoord op de Sowjet-voorstellen over het houden van een vredesconferentie voor Duits land. De definitieve tekst is Vrijdagmid dag door deskundigen opgesteld en do ministers hebben telefonisch hun goed keuring aan de tekst gehecht. Kanselier Adenauer heeft bij zjjn terugkeer te Bonn verklaard, dat da drie ministers en hij volledige over eenstemming hebben bereikt. Het ant woord zou bmnen enkele dagen over handigd worden. Koopman uit Vrouwenpolder pleegde verduistering Door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg is gisteren de zaak be handeld tegen de koopman M. J. uit Vrouwenpolder. Deze verdachte, die verstek liet gaan, had in Juli en Au gustus j.l. een bedrag van ruim 500 verduisterd. Hij ontving dit bedrag voor een reclamebureau te Middelburg waarvoor hij als colporteur werkzaam was, doch droeg niets af. De eis luidde negen maanden gevangenisstraf, uitspraak op 4 April a.s. De 24-jarige Middelburgse koopman F. A. C., die samen met D. J. J., koop man te Goes eind November 1951 tij dens een autorit van Goes naar Rot terdam een dronken mede-reiziger van meer dan 1000,hebben beroofd, zijn gisteren door de Arrondissementsrecht- oank te Middelburg veroordeeld. C. kreeg andernalf jaar gevangenis straf met aftrek, terwijl J. veroordeeld werd tot één jaar met aftrek. Wagen met meel kantelde op schip Gistermiddag is op ae A. J. Kade te Goes een bestelwagen van de seheeps- bevrachtingsdienst J. Rooze van de xade gereaen en op een schip gekan teld. Men was bezig met het veriaden van zakken meel uit het schip op de wagen, toen deze van de rem afscnoot en doordat de kade ter plaatse flauw afhelt, op het schip schoot. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De teelt, afzet en verwerking van klein-fruit. Over de teet, aizet en verwerkig van klein-lruit zuilen drie deskundige spre Kers Binsdag a.s. het woord voeren in net afmijniOKaai van de veiling te rurab- bendijke waar de veilingsvereniging K. E.O. een vooriicntingsav oud organiseert, ueze sprekers zijn W. van Uden, direc teur van de IViij „Be Beiuwe" te Tiel, W. li. Kemmers, van het C.B. van de 'i'uin- Douwveilingen en A. van Oosten, de noold-assistent van de Rijkstumoouw- vooriiclitingsdienst te Kapelle. Weersverwachting geldig tot van avond. Regen of motregen. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen, ivrachtige tot harde Zuid westelijke wind. Over het algemeen iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1