T Wet op afzonderlijke vertegenwoordiging voor de kleurlingen is ongeldig Bijzondere bevoegdheden voor het burgerlijk gezag iSNIPPER Ari 1 Vi NIEUWS1' Tien jaar met aftrek geëist tegen vrouw uit Zierikzee Taft geen candidaat in New jersey „Ondergronds gewroet was oor' zaak dat dagelijks bestuur aftrad'' H1 IV V Christelijk sociaal Hooggerechtshof van Zuid-Afrika beslist Premier Malan* „De ontstane toestand schept onzekerheid en chaos" Amerikanen voeren reeds een jaar bacteriologische ooriog jk Uitgave Stichting „Zaeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor i Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlisslngen i Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg i Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen i Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2137 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.83 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 21 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.39 u., onder 18.56 u. Maan op 5.29 u., onder 14.32 u. Hoogwater Zaterdag 22 Maart: Vlisslngen11,18 u. 1.72 m., 23.47 u. 1.70 m. Terneuzen: 11.46 u. 1.93 m., u. m. Wemel- dinge: 0.10 u. 1.22 m., 12.54 u. 1.51 m. Zierikzee: 12.39 u. 1.29 m., u. m. igels n k geloof? i hao acht, T-KERK. om kwart (208 M)? x. [EEFT GODS WOORD ons iets te zeggen met betrekking tot de he dendaagse maatschappelnke vraag stukken en zo ja, wat heert dat Woord ons dan te zeggen? Zie hier een vraag die wel de moeite van het overdenken waard is, sterker die een Christen moet overdenken. En daarom dan ook is die vraag tweemaal het onder werp geweest van een Christelijk So ciaal Congres in Nederland, congressen die beide gehouden zijn in een tijd van grote sociale spanningen, waarin het meer dan anders geboden was zich te bezinnen en te getuigen. De eerste maal gebeurde dit in 1891, de jaren waarin de arbeidersbeweging veld begon te winnen. De arbeidende massa ontwaakte en trachtte zich te ontworstelen aan de greep van het li beralisme. Men kwam in verzet tegen uitbuiting, tegen kinderarbeid, tegen een mensonwaardig bestaan. En het was toen dat heel Christelijk Neder land zich in een groot congres ging bezinnen over de vraag, welke weg Gods Woord aanwees als de enige juis te. Op dat eerste Christelijk Sociaal Congres zijn meningen tegen elkaar gebotst maar men is tot een getui genis gekomen en Nederland heeft er een Talma aan te danken gehadl Het tweede Christelijk Sociaal Congres werd gehouden in 1919, het vredesjaar na een wereldoorlog, eveneens een tijd van grote sociale spanningen. Het „nooit meer oorlog" deed opgeld en vertroebelde de geesten. De arbeiders, eenmaal ontwaakt, eisten de macht voor zich op in de vaste overtuiging dat de leuze „Arbeiders aller landen, verenigt U!" ook het recept betekende voor een betere wereld, vrij van on derdrukking en vrij ook van oorlogs rampen. Verwarring der geesten, ook toen. En ook toen een congres om zich op Gods Woord te bezinnen en van het resultaat van die bezinning te ge tuigen. VANDAAG, heeft het vandaag zin een derde Christelijk Sociaal Congres bijeen te roepen? Leven we vandaag in een tijd die zo vol maat schappelijke en sociale spanningen is als in de negentiger jaren en kort na de eerste wereldoorlog? Ongetwijfeld! Zo het ooit zin heeft gehad zich te beraden op al die vraagstukken die voor het maatschappelijke en sociale leven van de mens van groot belang zijn, dan wel nu. Zie slechts om U heen en aanschouw de verwarring der geesten. En bedenk eens hoe de maat schappelijke structuur in een eigenlijk veel te kort tijdsbestek bezig is te ver anderen. Voor iedereen, niemand uit gezonderd, is het aanzien der wereld finders gewordende grond waarop jnillioenen voor de oorlog zo vast meenden te staan, Is gaan wankelen dis bewogen door een aardbeving. En dat heeft niet nagelaten de geestelijke Instelling van de mens radicaal te wij zigen. De geest van „alles is betrek kelijk dus wat zal ik me druk maken" of van „nu ja, je moet natuurlijk wer ken voor de kost, maar waarvoor je werkt weet je eigenlijk niet meer; morgen kan Immers de atoombom wel vallen en dan is het toch gebeurd!" die geest heeft de mensheid bevangen. En die geest laat niet na zijn Invloed te doen gelden. In alles. In de instel ling van de mens ten opzichte van zijn medemens, ten opzichte van de gehele samenleving, ten opzichte van zijn werk. Hebben nog evenveel mensen dezelfde liefde voor hun werk als vroe ger? Het is niet in procenten uit te drukken, maar het percentage is zon der twijfel aanzienlijk gedaald. Na tuurlijk, ook andere factoren hebben daar schuld aan: denk aan de mecha nisering, aan de omstandigheid dat de arbeider in de fabriek maar een num mer geworden is, die het geheel niet meer kan overzien, die eigenlijk het nut van zijn eigen werk niet eens be palen kan. En is er nog hetzelfde gemeenschaps leven als vroeger? Iedereen weet be ter! Wie maakt zich tegenwoordig nog druk voor een vereniging, voor een gemeenschappelijk doel? Och ja, als de aartsbedelaar voor de radio een ac tie ontketent om „in te haken" of „het lek te stoppen", dan doet men wel wat omdat men het doen kan van uit een luie stoel maar op pad gaan, zich inspannen voor de gemeenschap, dat bestaat nauwelijks meer. We zouden kolommen kunnen door gaan met deze opsomming het is niet nodig, want U weet het allen zelf. De mensheid is door de laatste oorlog heel sterk veranderd. Gaat zij de goe de kant op? Of de verkeerde? Dat is een vraag, waarop men zich toch wel mag bezinnen! Waarop de kerk zich moet bezinnen en ook de vakbeweging en andere maatschappelijke organisa ties. Een vraag, waarbij Gods Woord op tafel moet komen. Er moet een richtlijn worden uitgestippeld en die moet het Nederlandse volk weer wor den voorgehouden. Zoals na 1891 en 1919. P N DAN is men met dit sociologische ■Lj en sociaal-psychologische onder zoek nog lang niet klaar. Want die ver anderde geestesgesteldheid heeft ook tal van maatschappelijke en sociale vraagstukken van practische aard op geroepen. Vraagstukken, die sterk ge accentueerd zijn door de economische en sociale omstandigheden van de laat ste jaren. Noem maar dat ene begrip dat U allen kent: geleide economie Hoe dient de verhouding tussen staat en maatschappij geregeld te zijn? Dient de staat de loonpolitiek te be palen en de productiepolitiek? En weer geheel andere vragen: welke dient de positie te zijn van de arbeider in de onderneming? Is het juist dat de ar beider medezeggenschap krijgt in het bedrijf? En is het juist dat hij deelt in de eigendom der investeringen? Als de baas een nieuwe machine koopt, is die toch ook gekocht met behulp van de werkkracht van de arbeider heeft hij dus recht op een deel óf niet? En weer een geheel ander vraagstuk: hoe ligt de verhouding tussen de soci ale zekerheid en de persoonlijke ver antwoordelijkheid? Moet de staat of e door de staat gecontroleerde maat- Het hoogste Hof van de Unie van Zuid-Afrifaa te Bloemfontein heeft gis teren de door het parlement met eenvoudige meerderheid aangenomen wet op afzonderlijke vertegenwoordiging voor de kleurlingen ongeldig verklaard. De wet voorzag in een afzonderlijke vertegenwoordiging voor de kleur lingen in het staatsbestuur, een onderministerie om kleurlingenbelangen te behartigen en een gekozen adviserende raad om als schakel tussen kleur lingen en regering te dienen. Bij deze wet ging het dus niet om het op aparte kiezerslijsten plaatsen van de kleurlingen, want deze aparte lijsten bestaan reeds sedert jaren, maar om voorzieningen voor plaatsing in de Senaat (Eerste Kamer) van een blanke Senator, door de gouverneur-generaal te benoemen, om de kleurlingen te vertegenwoordigen, zoals de acht mil- lioen Bantoe's reeds vier Senaatsver tegenwoordigers hebben. In de Volks raad (Tweede Kamer) zouden de kleur lingen vier blanke vertegenwoordigers kiezen, waarbij de mogelijkheid werd open gelaten van latere vermeerde ring. ARGUMENT ILLUSOIR. Bü het bekendmaken van de uit spraak zei de opperrechter over het door de regering aangevoerde argu ment, dat de wet de kleurlingen geen rechten ontnam, daar zij hun een be tere vertegenwoordiging in het parle ment verschafte, dat dit argument il lusoir was. „De Zuid-Afrika-wet be vatte waarborgen van omlijnde rech ten, niet van gelijkwaardige rechten. Het argument van de regering zou in houden, dat een dief mij straffeloos van mijn eigendom mag beroven, wan neer hij maar bereid is mij daarvoor iets gelijk- of meerwaardigs terug te geven". „ONAANVAARDBAAR 1» De Zuid-Afrikaanse premier Malan heeft gistermiddag in de Volksraad ge zegd, dat de uitspraak een constitutio nele toestand heeft geschapen, die niet kan worden aanvaard. „Nóch het parlement, nóch het volk van Zuid-Afrika", aldus Malan, „zul len bereid zijn te berusten in het feit, dat de wetgevende souvereiniteit van de wettig en democratisch gekozen volksvertegenwoordigers wordt gene geerd en de rechterlijke macht het De veiligheid van de Staat iii gevaarlijke tijden VRIJ GROTE GERESERVEERDHEID IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Bij de grondwetsherziening van 1948 is een initiatief-voorstel van de vijf voorzitters der grootste fracties aangenomen, waarin werd bepaald, dat bij wet zai worden geregeld hoe ter handhaving van de in- of uitwendige veilig heid in buitengewone omstandigheden de grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag t.o.v. de openbare orde en politie geheel of ten dele kunnen overgaan op organen van ander burgerlijk gezag. Een wets ontwerp hieromtrent kwam gisteren in de Tweede Kamer aan de orde. De wet is bedoeld voor tijden, waar in oproerige bewegingen en onlusten voorkomen. Tot nu toe is het zo, dat wij een bijzonder militair gezag heb ben bij staat van oorlog en staat van beleg. In beide gevallen trekken dus de militairen aan de touwtjes. Door dit wetsontwerp krijgt het burgerlijk gezag bijzondere bevoegdheden. Er kan nu ook een toestand ontstaan „van ver hoogde waakzaamheid" en „een bur gerlijke uitzonderingstoestand". In het ontwerp worden ingrijpende bevoegdheden gegeven aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, de Com missarissen der Koningin en de bur gemeesters. Het briefgeheim kan wor den opgeheven, samenscholingen kun nen worden verboden en huisarrest kan worden opgelegd. Tijdens de bur gerlijke uitzonderingstoestand kan zelfs internering plaatsvinden van „voor de openbare orde gevaarlijke personen". Zowel de toestand van ver hoogde waakzaamheid als de burgerlij ke uitzonderingstoestand kunnen in De Amerikaanse Senaat heeft het Japanse vredesverdrag, dat officieel een eind zal maken aan de oorlog met Japan en dit land volledige souvereini teit zal hergeven, met 66 tegen 10 stemmen geratificeerd. De strijd krachten der Franse unie hebben in het district Nam Dinh (Indo-China) 2.000 man gearresteerd, die ervan ver dacht worden geïnfiltreerde commu nisten te zijn. Uit goedingelichte Vietnamese bron is vernomen, dat ze ven leden van de bemanning van het jacht van Keizer Bao Dai zijn gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd lid te zijn van een spionnagegroep der Vietminh. Een krijgsraad heeft drie Egyptenaren, die hadden deelgenomen aan het in brand steken van de sport club van de „Shell" in Cairo, tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. We gens zijn gunstige positie in de Europe se Betaiings Unie heeft West-Duitsland de liberalisatie van zijn invoer m.i.v. 1 April tot 75 verhoogd. Gister middag arriveerde met een Dakota van de luchtmacht op Schiphol de gewonde Korea-vrijwilliger, soldaat le kl. A. H. van Riemsdijk uit Amsterdam. On der grote belangstelling is gistermid dag mr dr C. Prinsen, in leven burge meester van Breda, te Roosendaal be graven. Op de Mathenesserweg te Rotterdam is gisteren de 11-jarige An- thonius C. de Jongh bij een auto-onge val om het leven gekomen. In Blerik bij Venlo is gisteren een coloradokever gevangen. Deze kevers worden in het algemeen in het laatst van April of begin Mei in ons land gezien. schappij inderdaad voor de arbeider zorgen „van de wieg tot het graf"? Dat zijn zo maar een paar vragen en ze zijn nog met tientallen aan te vullen. Vragen die zeker verdienen beantwoord te worden bij het licht van Gods Woord. En daarom: zo er ooit een Christelijk Sociaal Congres nodig is geweest, dan toch zeker nu. Toch zal dit congres, in tegenstelling tot de gemaakte plannen, niet gehou den worden. Er zal slechts een Chris telijk sociale conferentie worden be legd; wel de bezinning maar niet de zekerheid of het tot een getuigenis zal komen. Is dat niet uitermate vreemd? Op deze vraag hopen wij morgen terug te komen. vredestijd worden afgekondigd. Om te voorkomen, dat de regering rare sprongen zou doen, is daarvoor echter de goedkeuring van het parlement no dig. HET DEBAT. Dat de communisten op heftige wijze ageerden tegen dit voorstel, zal nie mand verwonderen. Maar ook de heer Weiter trok fel van leer. Hij vreesde, dat ook de loyale oppositie de dupe van deze wet zal worden. Het instellen van concentratiekampen in vredestijd was voor hem onaanvaardbaar. Naar zijn mening zal de glibberige B.V.D. een grote plaats krijgen bij de uitvoe ring van deze wet. De socialist Burger vond dit een demagogisch verhaal. Het wetsontwerp brengt volgens hem niets nieuws. De maatregelen, die vroe ger door militairen werden genomen, kunnen nu in handen gelegd worden van het burgerlijke gezag. Evenals de heer Beeraink (C.H.) vond hij de positie van onze geheime dienst onduidelijk en beiden bepleitten met klem, dat er een Kamercommissie zou worden gevormd, die toezicht moet houden. Hoewel de andere sprekers zich met de strekking van het ontwerp wel ac- coord konden verklaren, bestond er in de Kamer vrij grote gereserveerdheid. Eén van de grote punten, waarover amendementen zijn ingediend, betreft de internering. De heren Beernink en Ritmeester (V.V.D.) stelden verschil lende vragen en waren van mening, dat deze kwestie uitputtend in de wet moet worden geregeld, waardoor de rechtszekerheid zal worden verhoogd. Een ander moeilijk punt is de positie van de burgemeesters en de Commis sarissen. Een groot deel der Kamer vreesde, dat zjj een verlengstuk zou den worden van het hogere gezag. Vanmiddag zal minister Beel van repliek dienen. laatste woord heeft. De nu ontstane toestand schept onzekerheid en chaos". „Het Hooggerechtshof is nu terugge komen van zijn in 1937 genomen be slissing", aldus de premier, „en over enige tijd, bij een andere samenstel ling van het Hof, zal misschien weer een andersluidende uitspraak worden gedaan. Ook is het gevaar niet langer denkbeeldig, dat prestige en gezag van het Hooggerechtshof zullen lijden bij het doen van uitspraken over politiek- constitutionele kwesties van fundamen teel belang". Chinese beschuldiging. Bet nieuwsbureau van het communis tische China „Nieuw China" heeft Ame rika er van beschuldigd gebruik te ma ken van Japanse en Duitse specialisten bij het doen van proeven met bacterio logische wapens. Zeven laboratoria in Canada, aldus de beschuldiging, zijn eveneens hij het project betrokken. De eerste bacteriologische aanval in Korea was in de winter 19501951 uitgevoerd. Volgens het nieuwsbureau hebben ge- neraar-majoor Bullen, hoofd van de che mische afdeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie, en andere Ame rikaanse officieren, toegegeven, dat de „chemische dienst" sinds vier Juli 1950 in Korea actief is geweest. Deze officieren hadden zich uitgespro ken voor het voeren van een bacteriolo gische oorlog, daar dit de goedkoopste wij ze was om een vijand te onderwerpen. In 1946 was in Detrick, bij Frederick in Maryland, een speciale organisatie in het leven geroepen, om het bacteriologische wapen verder te onderzoeken. Deze or ganisatie bouwde in de laatste periode van de tweede wereldoorlog grote labo ratoria en fabrieken en had 4000 perso nen in dienst. In Pascagoula (Missisippi) en Dugway (Utah) waren teststations gevestigd en in Vigo (Indiana) bevond zich een grote faoriek voor massaproductie, aldus de beschuldiging van het Chinese persbu reau. HEVIGE SNEEUWVAL IN DE V.S. In het Oostelijke gedeelte van mid- den-Californie zijn ongeveer duizend personen door zeer hevige sneeuw van de buitenwereld afgesneden. 125 per sonen zijn ongeveer 300 km ten Oosten van San Francisco, waar de sneeuw tot vijftien meter hoogte ligt, inge sneeuwd. Nederlands geschenk aan het Duitse Rode Kruis De president van het Ned. Rode Kruis, baron van Tuyli van Seroos- kerken van Zuylen, heeft in Düssel- dorf aan het Duitse Rode Kruis dekens en kinderkleding ter waarde van 5.200 overgedragen. Eén en ander is bestemd voor Duitse vluchtelingen. Voorts wer den overgedragen tien bibliotheken met 250 nieuwe boeken en verschillen de gereedschappen. Het Ned. Rode Kruis heeft 30 Duitse vluchtelingen families „geadopteerd". Prins Bernhard brengt bezoek aan Philips Telecommunicatie. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Philips telecom municatie N.V. v/h Nederlandse Sein- toestellenfabriek te Hilversum. Tijdens dit bezoek werden aan de Prins de mo derne telecommunicatiemiddelen, ook voor de navigatie, getoond De Oost-Berlijnse burgemeester Ebert heeft zijn West-Berlijnse collega Reu ter voorgesteld* besprekingen te voeren over de hereniging van de stad op ba sis van de Sowjet-nota. Reuter achtte besprekingen niet nodig. De stad kan onmiddellijk herenigd worden, indien de mogelijkheid er is democratische en vrije verkiezingen te houden. De Franse minister van Binnenland se Zaken heeft een vervolging inge steld tegen drie Parijse communisti sche bladen, die ervan beschuldigd ■worden een vals bericht te hebben ge publiceerd, volgens hetwelk een Ame rikaanse korporaal te Melun met zijn legerauto op een groep demonstreren de stakers was ingereden, waardoor één staker gedood werd. Dit is de Amerikaanse soldaat John J. Lukasik, die dienst doet in het voor* uitgeschoven kamp te MoesanNi ta» Korea. Hij streept de datum op de ka lender af. Zijn linkerhand rust op de stapelofficiële verslagen van de wapenstilstandsbesprekingen in Korea, welke nu sinds Juli 1951 voortduren. Gemengde commissie voor het Saargebied Een Duitse woordvoerder heeft me degedeeld, dat Frankrijk en West- Duitsland het eens zijn geworden over de instelling van een gemengde com missie om ervoor te zorgen, dat de toe stand in het Saargebied het houden van democratische verkiezingen in da herfst van dit jaar toelaat. Artsen krijgen hogere vergoeding voor fondspatiënten De Ziekenfondsraad heeft een circu laire aan de algemene ziekenfondsen doen toekomen omtrent de tussen de organisaties van algemene ziekenfond sen en de landelijke huisartsenvereni ging gesloten overeenkomst inzake een verhoging voor de praktijk en kosten van de huisartsen. Het basishonorarium van 5,per ziel per jaar wordt verhoogd met een bedrag van 0,46 per ziel per jaar. Deze verhoging gaat in voor de ver plichte verzekering op 1 Juli 1951 en de verplichte verzekering op 1 Januari 1952. Zij geldt slechts tot een maximum van 3000 zielen per huisarts. DE MOORD OP KEESJE SCHREURS „Haar hele persoonlijkheid was door de leugen aangetast" De Officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft gisteren tegen Johanna G. H. uit Zierikzee, die ervan verdacht wordt op 26 Augustus 1946 de landbouwer Keesje Schreurs uit Baarland te hebben vermoord, tien jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering geëist. Johanna G. H. heeft van 1942 af tot vorig jaar in het pand te Bergen op Zoom, waar de moord werd gepleegd, gewoond. Haar man, een wachtmeester van de Rijkspolitie, overleed enige we ken nadat Schreurs was verdwenen. De Bergen op Zoomse recherche had toen reeds een onderzoek ten huize GESCHROKKEN VAN EISENHOWERS OVERWINNING „Een rechtvaardige strijd is niet meer mogelijk" Senator Robert Taft heeft besloten zich te laten schrappen van de lijst der republikeinse candidaten in New Jer sey, waar de kiezers 15 April a.s. de kiesmannen zullen afvaardigen naar de democratische en republikeinse partij conventies in Juli a.s., waar de defi nitieve candidaten der beide partijen voor de komende presidentsverkiezin gen zullen worden aangewezen. Taft gaf als reden op, dat de gouver neur van New Jersey, Driscoll, zijn woord heeft gebroken door zich aan de zijde van generaal Eisenhower te scharen. Volgens hem is nu geen recht vaardige strijd meer mogelijk. Politieke waarnemers zijn echter van mening, dat Taft's besluit werd inge geven door het onverwacht grote aan tal stemmen, dat Eisenhower op de in New Hampshire en Minnesota gehou den voorverkiezingen op zich wist te verenigen en door het feit, dat de om zwaai van Driscoll Taft's nederlaag tot een bijna volslagen zekerheid maakt. In zijn eerste officiële commentaar op de resultaten van de voorverkiezin gen in New Hampshire en Minnesota heeft Eisenhower verklaard: „De re sultaten dwingen mij mijn persoonlijke positie en in het verleden genomen be sluiten opnieuw te overwegen". LENING VAN WERELDBANK VOOR K.L.M. De Wereldbank heeft de K.L.M. een lening verstrekt van zeven millioen dollar ter gedeeltelijke financiering van de aankoop van 23 nieuwe vlieg tuigen, w.o. negen Super-Constellati- ons. Met de herziening van de luchtvloot zou 33 millioen dollar gemoeid zijn, zodat dus ongeveer 20 hiervan met behulp van de lening bekostigd zal worden. De rest komt voor eigen re kening. VOORZITTER NEDERLANDSCHE TREKPAARD VERKLAARTi Ook in België wordt een dergelijke actie voorbereid De unfaire manier waarop de afdeling Limburg haar voorzitter, notaris mr F. M. A. Haffmans ais hoofdbestuurslid heeft weggewerkt en niet het rumoer, dat ontstaan is over het beheer van fondsen, is oorzaak, dat het dagelijks bestuur van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" is afgetreden. Dit heeft de algemeen voorzitter, jhr J. van Vredenburch, ons gisteren me degedeeld op een persconferentie te Goes, waarbjj tegenwoordig waren twee andere afgetreden leden van het Dagelijks Bestuur, de heren Ch. M. Reinders Folmer uit Haamstede en A. Aernoudts, de oud-burgemeester van Sluis en te vens voorzitter van de Provinciale afdeling, alsmede de heer Van Hootegem, Zeeuws bestuurslid en de secretaris, de heer A. Cappon. Het was een door vijf personen ge organiseerde revolutie, aldus Jhr van Vredenburch. Wat de achtergrond precies is begrijpt hij en de andere leden van het dagelijks bestuur niet- In België is hetzelfde aan de gang. Ook daar is in het stamboek onrust gezaaid, zodanig zelfs, dat men zich in bevoegde kringen ongerust gaat ma ken. Trouwens ook in Nederland wordt geageerd in andere sectoren, in het vee kweekwezen, onder de pluimveetelers en de rundveehouders en ook in het Centraal Bureau van de veilingen zjjn er moeilijkheden, aldus Jhr van Vre denburch. Over het aftreden van het D.B. wilde hij vooral dit zeggen. Het be sluit om het mandaat ter beschikking te stellen, was al genomen voor de vergadering begon. Want men wilde notaris Haffmans niet alleen laten staan. Wat daar in Limburg is ge beurd, is een schande. Want hoe liggen precies de zaken? De gelden, door de exportvereniging „Eximpa" ter beschikking gesteld, mocht het dagelijks bestuur en dat is door de voorzitter van de financiële sectie der Eximpa, de heer P. Dekker te Axel, zelf medegedeeld naar eigen goeddunken gebruiken mits er maar reclame voor de export in zat. Het beheer van de gelden ging dus alleen de Eximpa en het dagelijks bestuu aan. Maar de vijf ontevrede nen maakten er gebruik van. Toen er nadien een commissie werd benoemd om uit te zoeken of er ook een be leidsfout was gemaakt, werd men het eens in het hoofdbestuur. Men dacht dat toen de zaak uit de wereld was- Doch toen is pas de actie begonnen. Een lid der commissie en een vroeger lid van het bestuur bevorderde in Lim burg een, wat de heer Haffmans in zijn afscheidsbrief aan het hoofdbe stuur noemt „subversieve actie" met voor ontevredenheid rijp geachte per sonen. En zo werd de heer Haffmans gewipt. Dit is in Valkenburg op de fokdag door een Limburgs bestuurs lid toegegeven, aldus Jhr van Vre denburch. Ook in Zeeland en Gelderland is op een dergelijke manier actie gevoerd. Wat er zal gebeuren kon men niet voorspellen. Er moet natuurlijk uit het hoofdbestuur een nieuw dagelijks be stuur worden gekozen, terwijl het hoofdbestuur moet worden aangevuld. Wat er t.a.v. de Zeeuwse afdeling valt te verwachten is evenmin bekend. De nationale tentoonstelling ver keert eveneens nog in het ongewisse- Ze leverde een jaarlijks tekort op van f 20.000 en dit tekort werd gedekt door de gelden van de Eximpa. De meer derheid van het hoofdbestuur vindt nu, dat de tentoonstelling ook zonder die Eximpa-gelden wel kan doorgaan. Dit zal echter niet mogelijk zijn. De geruchten, dat de vereniging er fi nancieel zo slecht voor staat, werden eveneens ontkend. van G. ingesteld en G. had toegezegd zijn vrouw over deze zaak te onder vragen. Voor hij kans kreeg om zijn bevindingen aan de politie voor te leggen, overleed hij plotseling. Met deze wetenschap en de aanvankelijke verklaring van de verdachte, dat zij het boertje had vermoord, een verkla ring, die zij later weer heeft ingetrok ken, moest de rechtbank deze zaak on derzoeken. De getuige-rechercheur Spruijt sprak als zijn overtuiging uit, dat de man van de verdachte niet bij de moord aanwezig is geweest. Deze verklaring kwam vrij goed overeen met wat de vroegere groepscommandant van wachtmeester G., de opperwachtmees ter S. uit Halsteren vertelde. Deze liet n.l. weten, dat G. op het tijdstip van de moord tengevolge van zijn dienst niet in Bergen op Zoom kon zijn ge weest. Een groot aantal getuigen sprak waarderend over de persoon van Kees je Schreurs. ZEER ONGUNSTIG. Een reclasseringsrapport wierp een zeer ongunstig licht op de figuur van Johanna G. Tegenover de ambtenaar van de re classering had zij verklaard, dat haar overleden man de moord had gepleegd. Deze verklaring trok zij tijdens de zit ting weer in door te zeggen, dat zy tijdens het samenzijn van haar man en Keesje Schreurs niet in de kamer was geweest. In de middagzittipg kwamen twea getuigen-deskundigerf aan het woord. De psychiater, dr G. Janssens, ver klaarde, dat de vrouw hem haar mis daad had bekend en dat hij de stellige indruk had, dat zij toen de waarheid had gesproken. Ook dr Sinnighe, die een psychiatrisch rapport had uitge bracht, meende, dat de hele persoon lijkheid van de verdachte door de leu gen was aangetast. Hij achtte haar ze ker niet in staat om uit offerzin tegen over haar man een levenslange gevan genisstraf te riskeren door zichzelf te beschuldigen. De Officier van Justitie achtte po ging tot moord of doodslag zeer aan nemelijk, maar niet bewezen. Volgens mr Tenmink was uit de verhoren ko men vast te staan, dat de vrouw het boertje de slag had toegebracht met de gummiestok. Bewezen noemde hij ook de diefstal van het horloge en de verberging van het lijk. De verdediger, mr van Ginneken, betoogde, dat de vrouw nooit heeft ver klaard, dat het boertje na de slag met de gummieknuppel dood was. Mishan deling achtte hij nog het meest be wijsbaar. In verband met. de omstandigheid, dat de effectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart a.s. zal verschijnen, is de inzen ding van de aangiftebiljetten inkom sten- en vermogensbelasting tot 29 April opengesteld. DE BILT ZEGT Nn en dan zon. Vrijwel overal droog weer met nu en dan zonneschijn. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1