TERS Conferentie tussen Sowjet-Unie en de Westelijke geallieerden 1 Het ziekenhuis Oostwal zal verdwijnen Truman geen candidaat „West-Duitsland volgt de oude Hitleriaanse praktijken" Rechter toetst Nederlandse wet aan internationale overeenkomst SNIPPER A'j NIEUWS 1 Europese iandbouwconferentie te Parijs begint op 25 Maart a*s* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ERHEID mm NAU Ter bespreking van verdrag met Duitsland „Perzië wil met iedere partij onderhandelen Commissie van drie zal gaan bemiddelen Versterking van de Neder landse luchtmacht. zware aardbeving in INDuinESiE Goese raad nam belangrijke beslissing Prot. Chr» Streekziekenhuis m.a.s, aanvaard Pagfna 3 Uitgave t Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor t Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2126 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 20 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: 1ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.41 u., onder 18.55 u. Maan op 5.06 u., onder 12.59 u. Hoogwater Vrijdag 21 Maart: Vlissingen: 9.50 u. 1.48 m„ 22.36 u. 1.43 m. Terneuzen: 10.17 u. 1.69 m., 23.04 u. 1.64 m. Wemel- dinge: 11.15 u. 1.35 m., u. m. Zierikzee: 11.01 u. 1.16 m., 23.51 u. 1.02 m. Illllllllllllltiillllllllllll: URG KUSSENS. 'ERS, THEE- in naaiwerk, kte Mutsjes. SIERBAND. IS. erbaar. jishoudmg- ilp en geraak artikelen van Middelburg OP: falfkoeien en 3% jarig in- cpaard. Don- ddelburg. K. vurens. IEN: ie markt te nt partij Eng. van 14.50 nu nu 12.Zo- strekt. 't In- grote maat Intbijtlakens, kt van 19.50 nmer werd u aangeboden. extra zware n met ruime 19 nu 11.95. Extra zware 65 ct. nu 45 is. ickhuis voor dan heelt u allerlaagste gen u Trel- een levens- 't InterlocK- cens 150 X 240 1.95, 180 x 240 1.50, rijk ge- 10 16.95, 160 x 240 f 8.95. thuis. :y-Overhem- kken in cel- 3 alle maten orgen op de jrg. 't Inter- Een woordvoerder van bet Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het zeer aannemelijk is, dat er een vergadering van vertegen- worden over de Sowjet-nota, waarin voorstellen voor een Duits vredes- woordigers van de Sowjet-Unie en de Westelijke geallieerden gehouden zal verdrag worden gedaan. Deze conferentie zou dan gehouden worden door plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken of de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland enerzijds en de Russische opperbevelhebber in Duitsland, gene raal Tsjoeikof, anderzijds. In gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn is verklaard, dat de Weste lijke geallieerden in hun antwoord aan de Sowjet-Unie zullen zeggen, dat zij op bepaalde voorwaarden met het Sowj et-voorstel voor besprekingen ac- coord gaan. Tot deze voorwaarden zouden be horen: 1. De Sowjet-Unie zou duidelijk moeten maken, welke omvang zij voor een nationaal Duits leger op het oog heeft. 2. Zij zou haar verklaring met be trekking tot een ev. Duits lidmaat schap van de V.N. nader moeten toe lichten. 3. De Sowjet-Unie zou moeten ver klaren, of de bepalingen, volgens wel ke West-Duitsland nagenoeg afhanke lijk zou worden en de bezetting aldaar zou eindigen, ook van toepassing zou- Dinsdag heeft president Truman be sloten zich uit de op 3 Juni a.s. te hou den voorverkiezingen in Califomie te rug te trekken. Mogelijk zal Senator Kefauver de enige democratische can didaat bjj deze voorverkiezingen zijn. Aanhangers van de president in Washington zien in de stap van Tru man een duidelijke aanwijzing, dat de president zelf zijn politieke strategie gaat bepalen. Het is bekend, dat deze van gevoelen is, dat hij zijn naam bui ten een verkiezing moet houden, waar voor hij niet zelf actief heeft geijverd. Franklin Mckinney, de voorzitter van de democratische partij, heeft me degedeeld, dat de president zijn be sluit, of hij zich al dan niet candidaat zal doen stellen bij de komende presi dentsverkiezingen, zal grondvesten op het al dan niet vinden van een be vredigende oplossing voor het Kore aanse geschil. den zijn op een verenigd Duitsland. De Westelijke geallieerden zouden er niet op aandringen, dat de Sowjet- Unie onmiddellijk aan de commissie der V.N. voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming zal verlenen de toestand in Oost-Duitsland te onder zoeken, als bewijs van goede wil voor dat de besprekingen beginnen. De veertien leden van het ministers comité van de Raad van Europa heb ben gisteren vergaderd over het Brit se voorstel om de Raad politieke vol machten in het plan-Schuman en de Europese defensiegemeenschap te ge ven. Een beslissing werd niet geno men. f* Mossadeq verklaarde De Perzische premier, Mossadeq, heeft tegenover een delegatie van de Perzische Senaat verklaard, dat Perzië bereid is met iedere partij onderhande lingen te voeren over een voor Perzië aanvaardbare oplossing van de olie kwestie. De voorstellen van de Inter nationale Bank waren onaanvaardbaar gebleken. Mossadeq zei verder, dat de „Anglo Iranian" en haar agenten in het bui tenland alles in het werk stelden om te voorkomen, dat anderen naar Perzië zouden komen om te helpen de kwes tie op te lossen. De Senatoren vroegen de premier, hoe hij zich voorstelde de veiligheid en de economische toestanden van het land te verbeteren. Mossadeq ant woordde, dat de veiligheid niet gerin ger was dan voorheen. De moeilijkhe den waren te wijten aan het optreden van de „Anglo Iranian" FRANSE AMBASSADEUR IN HET SAARGEBIED Duitse beschuldigingen aan Frankrijk zijn leugens De Franse ambassadeur in het Saargebied, Gilbert Granval, heeft in een toespraak voor de Anglo American Press Ciub te Parijs verklaard, dat West- Duitsland de oude Hitleriaanse praktijken volgt van het uitoefenen van druk op het Saargebied. Mocht West-Duitsland in zijn opzet slagen, dan zou het plan-Schuman en het denkbeeld van de Europese een heid in gevaar komen. Duitse beschul digingen, dat Frankrijk zich mengde in de democratische vrijheden in het Saargebied, noemde Granval leugens. In 1951 riep Duitsland om gelijke rech ten en thans eist het het Saargebied op. De Franse politiek was gericht op de verdediging van Europa tegen een opleving van de pan-Germaanse idee. In, economisch opzicht had Frankrijk het Saargebied nodig. Frankrijk was er echter vast van overtuigd, dat het po litiek onafhankelijk diende te blijven. Granval beschuldigde West-Duits land ervan te streven naar de vorming DORP IN MALAKKA VERNIETIGD Veiligheidstroepen hebben een dorp in het district Koeala Selangor, op Ma- lakka, waar een hoofdkwartier van de communisten gevestigd was, met de grond gelfjk gemaakt. De 250 inwo ners, voornamelijk Chinezen, werden geëvacueerd. TWEEDE KAMER AANVAARDDE GRONDWETS WIJZIGING Regering nam verschillende amendementen over (Van onze parlementaire redacteur). Met 72 tegen 10 stemmen aanvaardde gistermiddag de Tweede Kamer de grondwetswijziging betreffende het buitenlands beleid. Tegen waren de communisten, de S.G.P. en de heer Weiter. Ds Zandt zei in een korte ver klaring, dat dit voorstel geen grotere medezeggenschap geeft aan de Staten- Generaal en dat het streven naar internationalisme in strijd is met Groen van Prinsterer. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat de eindstemming spannender zou wor den, want het befaamde amendement Serrarens over het toetsingsrecht door de rechter (dat inmiddels weer ge wijzigd was) werd aangenomen met 4640 stemmen. Dit was te danken aan de zeven socialisten, die het niet met de regering eens waren. Daarte genover stonden echter drie K.V.P. - ers, o.w. voorzitter Kortenhorst, die hun fractievoorzitter Romme afvie len. De rest van de K.V.P. werd ge steund door de A.R. en de heer Weiter. Ook deze middag lagen weer de no dige amendementen te wachten. Uit de inhoud daarvan bleek duidelijk, dat z(j haar ontstaan aan onderling over leg hadden te danken. Verschillende strijdpunten werden anders geformu leerd, teneinde een meerderheid te verkrijgen. Een voorbeeld daarvan was het amendement Bruins Slot, waardoor een vijfde van het aantal leden van één der Kamers een uit spraak over een overeenkomst kan uitlokken. Oorspronkelijk wilde de A.R.-af gevaardigde dit recht toekennen aan tien Kamerleden, Een poging van de heer Oud (V.V.D.) om het woord „verdragen" weer in de grondwet op te nemen werd verworpen met 5726 stemmen. Voor waren: de V.V.D., A.R. en C.H. AAN VERLANGENS WERD VOLDAAN. De regering had een nota van wij ziging ingediend, waardoor werd vol daan aan tal van verlangens van de meerderheid in de Kamer. De toe stemming van het parlement voor een oorlogsverklaring is niet vereist, wan neer het overleg met de Staten-Gene- raal tengevolge van de oorlogstoestand niet mogelijk is. Ook worden de Ka mers gehoord bij beëindiging van de oorlog. Hierdoor werden de amende menten van de heren Burger en Bruins Slot overgenomen. In buitengewoon dringende gevallen kan de regering overeenkomsten sluiten zonder het parlement daarin te kennen. De Ka mer had daar bezwaar tegen, want zij vreesde, dat er dan van haar medezeg genschap niet veel overblijft. Als het echter beslist noodzakelijk is kan de regering de overeenkomst sluiten on der het voorbehoud, dat zij opgezegd moet worden, als de Kamer een ander standpunt inneemt. Indien het belang van het Koninkrijk zich beslist verzet tegen dit voorbehoud en zou de Ka mer toch haar goedkeuring onthouden, dan geldt de overeenkomst voor de ïur, waarvoor deze is aangegaan. Dit was het compromis, dat de Kamer met de regering sloot. Een amendement Bruins Slot, dat een overeenkomst al leen maar in strijd mag zijn met de grondwet, wanneer de ontwikkeling van de internationale rechtsorde dit vordert, werd z.h.s. aangenomen. V.N. -commissie krijgt volledige medewerking in W.-Duitsland De West-Duitse regering heeft de commissie van de V.N. voor verkiezin gen in geheel Duitsland volledige di plomatieke privileges krachtens het volkenrecht verleend. De regering zal 'o spoedig mogelijk de nodige wetgevende maatregelen treffen om de commissie haar werk zaamheden in Duitsland mogelijk te maken. De geallieerde Hoge Commissie in West-Duitsland heeft de commissie verzekerd, dat alles in het werk zal worden gesteld, dat de door haar ver zochte faciliteiten worden genoten. De Zuid-Afrikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat een comité is ge vormd, dat voor de officiële vertaling in het Engels van het Afrikaans volks lied „Die Stem van Suid-Afrika" moet zorgen, zodat dit lied nog tijdens de Van Riebeeckfeestelijkheden tweetalig kan worden gezongen. Op de hellin gen van de Etna zijn tengevolge van een aardschok verschillende huizen in gestort. Minstens twee personen kwa men om het leven en een vijftigtal werden gewond. Het Griekse hof van cassatie heeft vier gratieverzoeken van personen, die op beschuldiging van spi- onnage ter dood waren veroordeeld, van de hand gewezen. In Noorwegen zijn verschillende maatregelen tegen mond- en klauwzeer opgeheven, omdat de situatie thans aanzienlijk verbeterd is. De handelsbesprekingen tussen Engeland en Nederland, die te Londen werden gevoerd, zijn opgeschort en zullen m April worden voortgezet. De Canadese ambassadeur in ons land en deken van het corps diplomatique, Pierre Dupuy, is benoemd tot ambas sadeur van Canada te Rome. - De Koningin en de Prins hebben gister morgen op Soestdijk het bestuur en een aantal leden van de buitenlandse persvereniging in Nederland ontvan gen. van politieke partijen in het Saarge bied, die slechts cliques zijn, teneinde propaganda te verspreiden en de open bare mening te beïnvloeden. Het Goese bioscoopconflict Drie raadsleden zuilen in Goes gaan bemiddelen om tot een oplossing te komen van, hetgeen men zo langza merhand wel kan noemen, het „bïos- coopconfiict". Hiertoe is, uiteraard na zeer veel vijven en zessen, besloten in de gistermiddag gehouden raadsverga dering, waar de heer W. J. J. M. Vroo- me (K.V.P.) dit probleem tijdens de rondvraag aan de orde stelde. Hij had vernomen, dat er middelen gevonden waren om te komen tot ver laging van de vermakelijkheidsbelas ting en herinnerde nu B. en W. aan de in de vorige raadsvergadering gedane toezegging. De burgemeester, die toegaf, dat er gelden zijn, ondermeer doordat de co- kesvoorraad van de gasfabriek is mee gevallen, verklaarde echter, dat B. en W. er niets voor voelen om onder dwang van de bioscoopeigenaar tot verlaging over te gaan. Dit wordt dus een prestigekwestie, zo constateerde de heer A. de Roo (V.V.D.die de hou ding van B. en W. ten scherpste af keurde en deze een ingrijpen in het particuliere zakenleven noemde. De heer M. J. Bakker (K.V.P.) stelde voor, dat de raad B. en W. opdraagt de mogelijkheid tot verlaging van de belasting te onderzoeken. Hij kreeg slechts hiervoor de steun van zijn twee fractiegenoten, de.heren J. Roose en W. Vroome, de heer A. de Roo en de beide middenstanders, de heren A. Vermaire en J. Merison, zodat 't voor stel sneuvelde. Een motie van de heer Visscher, „dat de raad het gewenst acht dat er een einde komt aan het conflict, dat de bioscoop zo vlug mogelijk dient ge opend te worden opdat direct na de opening het probleem bekeken kon worden" vond evenmin instemming. Tenslotte sprak de heer de Roo het verlossende woord en ging men ac- coord met de benoeming van een com missie. Hierin hebben zitting de heren A. de Roo, mr. J. Sepers (C.H.) en J. S. Visscher (P.v.d.A.). MIJNENUITKIJKDIENST IN OPRICHTING Bij de Kon. Marine zijn plannen in voorbereiding voor het instellen van een mijnenuitkijkdienst langs zeegaten en haventoegangen, zoals IJmuiden, Hoek van Holland, de Schelde enz. De taak van het personeel van deze dienst zal zijn in tijd van oorlog of oorlogsgevaar deze watergebieden voortdurend te observeren, teneinde de plaats van afgeworpen of gelegde mijnen te kunnen vaststellen en mel den. Het ligt in de bedoeling hiervoor vrijwilligers aan te trekken, wonend binnen 10 km van de plaats, waar de dienst moet worden verricht. Zij zul len buiten de diensturen in hun eigen woning kunnen verblijven. In aanmerking zullen komen, voor lopig, mannen van 18 tot 50 jaar, die kunnen dienen tot hun 60ste jaar. Zij moeten echter de eerste militaire oe fening bij één der krijgsmachtonder delen hebben volbracht en mogen geen militaire mobilisatiebestemming heb ben. Twintig nieuwe Thunderjets Een twaalftal nieuwe Thunderjet- toesteUen bestemd voor de Nederland se luchtstrijdkrachten is vorige week uit Amerika in Kopenhagen aangeko men, Deze week zullen er in dezelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De straaljagers werden met Ameri kaanse en Deense schepen naar Ko penhagen vervoerd. Gelijk met de Ne derlandse zending waren er toestellen, bestemd voor Denemarken, Noorwe gen en België aan boord. De nieuwe toestellen voor Nederland zijn alle van het type F 84g. Eerder ontving ons land Thunderjets van het type F 84e. De toestellen zullen door Nederland se vliegers worden overgevlogen en op Volkel gestationneerd worden. In de nabije toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht. Alle toe stellen zijn aan Nederland toegewezen uit hoofde van het „Mutual Security Program". Een auto vloog in brand. VIER PERSONEN EN NEGEN KOEIEN GEWOND Op een kruispunt van wegen aan de Orthenseweg te 's-Hertogenbosch is gistermorgen omstreeks half acht een veewagen uit Geffen, beladen met negen koeien, door tot nu toe on bekende oorzaak omgeslagen en in brand gevlogen. In de cabine bevon den zich vier inzittenden, die ter nauwernood uit de vlammen konden worden gered. Twee hunner, een 17- jarige jongen en een veekoopman, liepen ernstige brandwonden op en zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De andere twee inzittenden werden eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De koeien werden op de weg gesmakt en wer den alle gewond. Eén moest worden afgemaakt, terwijl de andere door burgers en politie in bedwang werden gehouden. Nederlandse schooljeugd schonk blindengeleidehonden. De Vereniging voor Veilig Ver keer heeft een landelijke actie ge voerd onder de schooljeugd om gel den in te zame'en voor de aankoop van twee blindengeleidehonden. Met centen is een grootbedrag door de schoolkinderen bijeengebracht bin nen twee maanden tijds. Gistermiddag heeft de waarnemend voorzitter van de vereniging, mr H. P. Beets, de twee jonge Duitse herders, die van het bijeengebrachte geld zijn gekocht, overgedragen aan mej. dr J. W. de Stoppelaar, secretaresse van het blin dengeleidehondenfonds. Deze plechtigheid geschiedde in de opleidingsschool van het fonds aan de Middenweg te Amsterdam. De honden werden door twee schoolkinderen voorgeleid, geëscorteerd door een aan tal Amsterdamse verkeersbrigadier- tjes. In Kaapstad is het grootste feest van Zuid-Afrika, t.g.v, de Van Riebeeck- feesten, door de Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika, dr E. G. Jansen, officieel geopend. Het glanspunt is het nauwkeurig nagebootste marktplein van Culemborg, waar in 1618 Jan van Riebeeck werd geboren. Wij zien hier op het marktpleintje van links naar rechts: Mr M. A. van den Berg, de Nederlandse ambassadeur, mr M. A. van den Marie, voorzitter van het Nederlandse Van Riebeeck-comité, Mevrouw van den Marie, Mevrouw van den Berg en dr E. G. Jansen. Zeventien landen nemen aan de besprekingen deel Zeventien landen, alsmede Triëst, hebben de uitnodiging van de Franse regering aanvaard om deel te nemen aan. de Europese iandbouwconferentie, welke 25 Maart a.s. te Parijs zal beginnen. Op deze conferentie zal het Franse plan worden besproken om tot nauwere samenwerking te komen wat betreft de afzet van landbouwproducten in Europa. Een woordvoerder van de Franse regering heeft medegedeeld, dat Bel gië, Nederland, Luxemburg, Engeland, West-Duitsland, Italië, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Zweden de uitnodiging der Franse regering heb ben aanvaard en dat de overige landen hebben medegedeeld de uitnodiging in beginsel te aanvaarden. De conferentie neeft ten doel in de eerste plaats over de organisatie van de markten voor graan, melkproduc ten, suiker en wijn te onderhandelen. De Foronam-umversiteit ie New ïork neeft Woensdag resp. om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving gere gistreerd, waarvan liet epicentrum uaar men vermoedt in Indonesië ligt. i>e aistand van ae twee scnokken be- utoeg ongeveer veertiënauizend k.m. van New Vork. In Parijs wordt aangenomen, dat de rechtstreekse pogingen om het geschil over net Baargeoiea tot een oplossing te brengen zijn gestaakt na de bespre- Kingen, die Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zanen Dms- uag nennen gevoera. Adenauer zou ge weigerd heboen net Duitse memoran dum over net saargebied van de agen da van het mmisierscomite van de naad. van Europa at te voeren. Een Beneiux-kantoor te Retrancnement? Vreemdelingen, die van België uit bij Retrancnement ons land binnenkomen, Krijgen van iMederland wel een zeer scha mele indruk. De huisvesting van de grensamntenaren is aller oeuroevenclst. Den noK bij de weg, met een ongeverfde tafel, dito stoel, zonder verwarming en zonder verlichting vormt de grenspost, riet „noofdgenouwis eigendom van de ousonaerneming uok dit gebouw voldoet beslist niet aan de eisen, die men aan een douanepost moet stellen. Er is geen telefoon en geen electrische ver- ncnting meer. iNaar we vernemen, bestaan er plannen, om aan deze onbevredigende toestand 'n emde te maken, fiet Kijk heeft de be- uoehng het S.B.lVi.-gebouw over te ne men en om het te verbouwen tot een waardig verblijf voor de grensambtena- ren. Ook de Belgische douane zou dan zijn intrek kunnen nemen In dit gebouw. De gemeenteraad van Goes stond gistermiddag voor een belangrijke beslissing, namelijk het al of niet aanvaarden van de gemeenschappe lijke regeling inzake de oprichting van een Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes, De regeling werd aanvaard en wel met algemene stemmen, Dit betekent dus de liquidatie van het ziekenhuis aan de Oostwal. De heer J. S. Visscher (Arb.) sprak van een „historische beslissing" en hij wijdde er een uitvoerige beschouwing aan. Met de stichting van een nieuw streekziekenhuis was hij het eens, doch dat het nu speciaal een protestants christelijk moest zijn, kon hij niet in zien. De destijds door G.S. ingestelde commissie was van mening, dat er een streekziekenhuis moest komen en het stond dan ook in 1949 al op de urgen- tielijst. Men was al lang aan het bou wen geweest, als er maar geen „krach ten" waren opgetreden, die een Prot. Chr. ziekenhuis wensten, zei hij. De vertraging, die hierdoor ontstaan is, betreurde hij, maar desondanks is zfjn fractie bereid aan de totstandkoming mee te werken, mits er aan enkele practische bezwaren tegemoet wordt gekomen. Hij noemde deze op. Zo ont brak een artikel, dat de verhouding tussen de overeenkomst en de statuten regelt. De statuten mogen niet in strijd zijn met de bepalingen in de overeen komst. Voor het te stichten bestuur acht hfj het een eretaak het personeel van het ziekenhuis Oostwal over te nemen en de verkregen rechten te handhaven. „Pijnlijk getroffen" was hij over hetgeen in de statuten is be paald t.a.v. de tewerkstelling van het personeel. Hij zei „geen greintje waar dering te kunnen koesteren voor zulk een z.g. principiële houding van zulke lieden". De heer A. de Roo, die zich grotendeels met het betoog van de heer Visscher kon verenigen, wees erop, dat de Prov. commissie destijds niet verder kón gaan. En een algemeen ziekenhuis stichten bleek niet mogelijk. De heer W. Vroome (K.V.P.) noemde de bouw van het nieuwe ziekenhuis wel nood zakelijk, maar achtte de manier, waar op de opzet is gepleegd, onjuist. Hij voorspelde, dat de toekomst nog vele moeilijkheden zal brengen. Desondanks zal de K.V.P. „de sprong mee maken". ONGEWENSTE COMBINATIES? De heer R. Zuidema (A.R.) kon niet spreken over vroegere kansen. Hij was niet bij de voorbereidende besprekin gen geweest. Hij betreurde de uitlatin gen van de heer Visscher en had be zwaar tegen het feit, dat een financiële commissie aangewezen moet worden om zich uit te spreken over ev. wijzi ging van de statuten. Dit immers kan tot ongewenste combinaties aanleiding geven. Verder wilde hij erop wijzen, dat bij het ziekenhuis St. Joanna wordt volstaan met de bepaling, dat rekening en begroting moeten worden ingediend, terwijl bij het Prot. Chr. Streekzieken huis een andere regeling zal gelden. Hij zag niet in waarom met twee ma ten gemeten moet worden. De heer A. Vermaire (Mst) vond het begrijpelijk, dat de door de heer Visscher gelaakte bepaling inzake de tewerkstelling van het personeel in de statuten is ver meld. Trouwens hij geloofde, dat hier mee heus wel soepei zal worden ge werkt. Mr J. Sepers was het met de heer Zuidema eens, dat de financiële commissie de statuten alleen mag be oordelen op financiële mérites. Wethouder J. Roose kwam in het geweer tegen de door de heer Zuidema gemaakte opmerking over het met- twee-maten-meten. flij zei, dat dit „ge mengde huwelijk" tussen kerkelijKe en burgerlijke gemeenten voor hem principieel onaanvaardbaar was, maar hij wifde dit offer wei brengen. Nadat in tweede instantie nog ver scheidene sprekers- het woord hadden gevoerd, besloten B. en W. de voorge: stelde wijziging t.a.v. de statuten terug te nemen en werd het voorstel ten slotte aanvaard. Ook de andere voorstellen, die voor dien. werden behandeld, gingen z.h.s. onder de hamer door. De heer Haver- hoek (Arb.) had nogal wat te vragen. Hij vond de huur van de te bouwen woningen aan de Bergweg 75,te hoog. Maar de burgemeester vertelde hem, dat zich prompt na de publicaties in de pers over deze bouw al enkele gegadigden hadden aangemeld. Wanneer op deze voorbereidende con ferentie overeenstemming wordt be reikt, zullen in Juni de eigenlijke on derhandelingen over het stichten van een Europese landbouwgemeenschap beginnen. Te Brussel heeft men zich beraden over de mogelijkheid om, ondanks verschillen in structuur en beleid van de landbouw in ce Beneluxlanden, toch als een een heid op te treden. In hoeverre zulks mo gelijk zal zijn, staat nog niet geheel vast, aangezien een waarlijke synthese tussen de integratieplannen van Pfimlin, Mans- holt en anderen slechts door het overleg te Parijs tot stand zou kunnen komen. Wel kan, naar het oordeel van deskun digen, verwacht worden, dat een zo groot mogelijke eenheid van optreden van de reeds ten dele geïntegreerde Benelux landen waarschijnlijk is. Britse admiraal voerde besprekingen in Vlissingen In verband met de voorbereiding van de mijnenveegoefening in internatio naal verband, welke van 2430 Maart gehouden zal worden, had gistermiddag in Vlissingen een bespreking plaats tussen de commandant van de Britse marinebasis Porthmouth, admiraal Sir Arthur Power en de commandant zee macht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. De admiraal, die met de mijnenve ger „Bramble" uit Antwerpen kwam, werd aan boord begroet door Schout bij Nacht Slot en de Commandant Ma ritieme Middelen Vlissingen, kapt. ter zee J. G. Broekhuysen. De admiraal keerde gisteravond naar Porthmouth terug. MIDDELBURGSE STUURMAN VERMIST De Middelburgse politie verzoekt de opsporing van de 33-jarige stuurman Jacobus Coenraad Stijger, die in de avond van 17 Maart de ouderlijke wo ning Zusterstraat 55 te Middelburg verliet. Hij gaf te kennen, dat hij op bezoek zou gaan bij kennissen. H\j is daar niet aangekomen en is sindsdien spoorloos verdwenen. Hij was zwaar moedig, zodat een ongeluk niet uitge sloten is. Hij is 1.75 meter lang, heeft een flink postuur en is breed van schouders, heeft donkerblond haar en was gekleed in bruin costuum, beige overhemd, lage zwarte schoenen, don kergroene overjas of donkerblauwe re genjas en mogelijk met alpino. we nu-.s' d y winkel- sJ- '-g op nan" -norgen Gisteravond hielden èn de Chr. Mid denstandsvereniging Goes en Omstre ken èn „Handelsbelangen" in „De Prins van Oranje" haar jaarvergade ringen. Bovendien was ook het bestuur van de R. K. Middenstandsvereniging in vergadering bijeen. Op elk van deze vergaderingen ging het over de vraag, weike ochtend of middag het meest in aanmerking komt voor de verplichte winkelsluiting, die per 1 October zal ingaan. De Chr. Middenstanders zijn met dit vraagstuk niet klaargekomen, daar te weinig leden aanwezig waren om een beslissing te kunnen nemen. Men heeft nu besloten een enquête onder de le den te houden over de vraag of men het verzoek om op Woensdagmiddag te sluiten zal terugkomen en dan de Maandagmorgen zal aanbevelen. Ook op de vergadering van „Han delsbelangen" bleek eveneens no'gal verschil van mening te bestaan. Ten slotte is echter het voorstel van het be stuur om de Maandagochtend ais zo danig te doen aanwijzen, met 25 tegen 15 stemmen en 5 blanco aangenomen. Daar ook de R. K. middenstanders voor de Maandagochtendsluiting zijn, mag men aannemen, dat het meren deel der Goese middenstanders achter dit voorstel staat. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond. Zuidelijke wind. In de vroege ochtenduren plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de namiddag in het Westen van het land kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1