„Amerika's bondgenoten moeten meer troepen leveren voor Korea' Toeristenklasse van K.L.M. dertig procent goedkoper. HuishoucUrobot" zuigt stof en maalt koffie k SNIPPER NIEUWS1 Grootste klok ter wereld komt in Geertruidenberg Meeste Middelburgse winkeliers voor sluiting op Dinsdagmiddag protestants christelijk blad voor zeeland Minister Acheson verklaarde Op hulp aan het buitenland mag niet worden bezuinigd Eisenhower wil zich candidaat stellen, Eén dode en een zwaar gewonde bij auto-ongeluk 1951 was een goed jaar. /k 1 i i'l Minister Mansholt en Stichting voor de Landbouw waarschuwen Fcdde Schurcr voor het gerechtshof Uitgave i Stichting „ZeeuwseH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2070, voor redactie i486. Giro 274289. Kantoren Vlistlngen t Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347j Ter- neuzen i Dijkstraat 25—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2125 WOENSDAG 19 MAART 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: YACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.44 u., onder 18.58 u. Maan op 4.33 u., onder 11.29 u. Hoogwater Donderdag 20 Mrt.l Vlissingen: 8.15 u. 1.43 m„ 20.58 u. 1.29 m. Terneuzen: 8.40 u. 1.64 m., 21.26 u. 1.51 m. Wemeldinge: 9.35 u. 1.37 m., 22.23 u. 1.17 m. Zierikzee: 9.17 u. 1.20 m., 22.03 u. 1.00 m. Minister Acheson heeft voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen verklaard van oordeel te zijn, dat de wapenstilstands onderhandelingen in Korea succes zullen hebben. Hij waarschuwde echter voor optimisme of pessimisme in het huidige moeilijke stadium. Amerika is voortdurend bezig zijn bondgenoten ertoe te brengen meer troepen voor Korea te leveren, doch tot nog toe zonder succes. Acheson noemde de toestand in In- do-China zeer ernstig. Dit zou zo blij ven, totdat de Fransen een grote ge oefende strijdmacht van inheemsen in het veld zouden kunnen brengen. Volgens de minister is het Noord- Atlantische leger van vijftig divisies, waartoe men op de conferentie te Lis sabon besloot, meer dan een leger op papier en zal dit spoedig een leger zijn van vlees en bloed. Acheson was het niet eens met Se nator Green, dat de V.S. de buiten landse hulp aan Europa afhankelijk zouden moeten stellen van een groter streven naar eenwording van Europa. Volgens hem zijn hiertoe reeds grote stappen genomen en zal dit zo voort gaan. „Mijns inziens zal het sneller en spontaner gaan, indien wij geen voor- Verklaring van Hoffman: Een van de voornaamste figuren in de campagne voor „Eisenhower als Presi dent", Paul Hoffman, heeft gisteren ver klaard, dat generaal Eisenhower zich werkelijk geroepen voelt om zich candi daat te stellen voor het presidentschap. „Wij willen echter niet, dat hij zelf een campagne voert in de staten waar hij is ingeschreven voor de verkiezingen", al dus Hoffman. „Doch zodra de voorver kiezingen voorbij zijn willen wij, dat hij naar de V. S. gaat, wellicht zes weken voor de republikeinse conventie in Juli". Hoffman is van plan zijn functie bij de Ford-stichting tijdelijk neer te leg gen om zich geheel aan de campagne voor Eisenhower te kunnen wijden. KABINETSFORMATEURS GEVEN HUN MANDAAT TERUG. De kabinetsformateurs, Prawoto en Sidik, hebben gisteravond hun mandaat aan president Sukarno teruggegeven, na dat zij met hun partijen hadden verga derd. De president heeft de beschikbaarstel ling van het mandaat aanvaard. Hij zal vandaag de toestand met de vice-presi dent, drs Moh. Hatta bespreken, waarna een nieuwe formateur of meerdere for mateurs zullen worden aangewezen. De leiding van de Masjumi was juist voor het bezoek van Prawoto en Sidik aan het paleis tot het oordeel gekomen, dat Prawoto tot het uiterste gestreefd heeft naar de vervulling van de opdracht. De leiding van de P.N.I. was reeds tot het zelfde oordeel gekomen. waarden stellen". Verder was Acheson het niet eens met de veronderstelling, dat de om vang van het Amerikaanse tekort het volgend jaar zou leiden tot inflatie. Indien de begroting besnoeid zou moe ten worden, zou de hulp aan het bui tenland hiervoor niet het eerst in aan merking komen, „omdat West-Europa bij het uitbreken van een oorlog in de frontlinie zou liggen". Koppeling tussen vrachtauto en aanhangwagen schoot los Op de Rijksweg AmsterdamAmers foort onder Eemnes is gistermiddag 'n ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een Amsterdammer om het leven is gekomen en een inwoner van Haarlem zwaar werd gewond. Uit de richting van de hoofdstad kwam een vrachtauto met aanhang- agen van een expeditiefirma uit En schedé. Op ongeveer 200 meter afstand van de nieuwe wegsplitsing schoot plotseling de koppeling tussen de auto en de aanhangwagen los. Deze schoof naar het linker weggedeelte toe, waar juist uit de richting Baarn een Austin naderde. De personenauto werd door de aanhangwagen, die met 4% ton goederen geladen was, volkomen ver nield. Eén der inzittenden, de 44-jarige mr H. G. Wittebol, overleed kort na het ongeval. De tweede inzittende, de 51-jarige heer A. Scharroo, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Baarn overgebracht. NEDERLANDS TEGOED IN DE E.B.U. STEEG WEER Nederland had in Februari j.l. een betalingsoverschot van 62,4 millioen dollars in de Europese Betalings Unie, vergeleken met een overschot van 98,7 millioen dollars in Januari. Het Ne derlandse tegoed steeg hierdoor tot 138 millioen dollars. Engeland had in Februari een be talingstekort van 62,6 millioen dollars, vergeleken met een tekort van 151,4 millioen dollars in Januari. De Engelse schuld bedraagt nu 926 millioen dol lars. DIRECTE TELEVISIE UITZENDINGEN BEGINNEN In grote lijnen heeft de Nederlandse Televisiestichting thans haar voorbe reiding gereed voor de eerste directe uitzendingen, die overdag op het tele visiescherm zullen verschijnen. 30 April, Koninginnedag, is men voorne mens in de vroege middag een repor tage uit te zenden van het défilé, dat voor de Koningin voor het Paleis Soestdijk zal worden gehouden. De tweede directe reportage geschiedt in de middag van de nationale feest dag, 5 Mei, en wel van de feestelijke gebeurtenissen op het Binnenhof in Den Haag. Koninklijk bezoek aan Amerika voor de televisie De Nederlandse Televisie-stichting heeft besloten in de televisie-uitzen dingen bijzondere aandacht tij wijden aan het bezoek van de Koningin en de Prins aan de V.S. Waarschijnlijk zal de heer D. Simons binnenkort naar Amerika vertrekken. Het is de bedoeling reportages van het bezoek gedeeltelijk op te nemen in de Dinsdag- en Vrijdagavonduitzendingen en zo mogelijk in enige extra-uitzen dingen. Dinsdag a.s. zal een uit drie repor ters bestaande staf van de Nederlandse Radio Unie per vliegtuig naar de V.S. vertrekken. Het zijn Paul de Waart, die de équipe leidt, Herman Felderhof en Frits Thors. IDEAAL VAN IEDERE HUISVROUW WERKELIJKHEID De communistische onderhandelaars te Panmoendjon hebben bezwaar ge maakt tegen het gebruik door de V.N. van hun luchtbasis te Taegoe als één van de voorgestelde vijf „toegangsha vens" na de ondertekening van een wapenstilstand. Een te Den Haag gevestigde electro- technische industrie is erin geslaagd, een combinatie van steelstofzuiger, handstofzuiger, meubel- en vloerwrij- ver en -polijster, groentensnijder, cocktailshaker, koffiemolen, slagroom' en eierklopper, haardroger, verstuiver, ventilator, en enige andere huishoude lijke hulpmachines te fabriceren. Deze „huishoud-glamour-robot" is gisteren aan autoriteiten, pers en radio in de Marijkezaal van Hotel Central te Den Haag voorgesteld. De constructeurs van deze „mooie robot" zijn uitgegaan van de gedachte, dat met behulp van één kleine, sterke motor tal van werkzaamheden in de huishouding verricht kunnen worden. Grote investeringen in 1952. De K.L.M. zal deze zomer van 1 Mei af 3 toeristendiensten per week uitvoe ren op het traject van Amsterdam naar New York en van 8 Juni af vier, De tarieven z\jn voor de toeristen 80 pCt lager dan voor de „Stan- daard''-relzgers. Bepaald is evenwel dat alleen thee, koffie, kauwgom en z.g. „hard candy" gratis aan de gebruikers van de toe ristendiensten mogen worden ver strekt. De toeristen kunnen tijdens de vlucht hun eigen boterhammen eten- De toeristenklasse wordt aanvanke lijk met „Constellations" gevlogen. La ter vervangt de K.L.M. deze machines door D.C.-6 toestellen. Onze nieuwe Douglas-producten ma ken het mogelijk om drie klassen In één vliegtuig in te stellen, een novum in de burgerluchtvaart. Gemiddeld zes keer per dag vliegt de K.L.M. deze zomer over de Noord- Atlantische Oceaan- CIJFERS. Gedurende de zomer zal de K.L.M. <an luchtnet hebben van ruim 190.000 Jtjaa. (1951: 153.000 km). In 1951 werd 225 millioen ton/km geproduceerd. De Maatschappij verwacht dit jaar 260 millioen ton/km te kunnen produceren. Met de nieuwe DC-6's mee zal de K.LM. 73 vliegtuigen hebben. Zestien andere nieuwe toestellen worden in 1953 verwacht. Het jaar 1951 was een gunstig jaar, aldus verklaarde dr Plesman, niet al leen bij ons, maar bij vele luchtvaart maatschappijen. Wanneer er zich geen tegenslagen voordoen, dan zal 1952 ook een gunstige uitkomst te zien ge- Ven. Dr Plesman zeide verder, dat de investering van 1952 de grootste Is uie de K.L.M. tot dusverre heeft ge kend. Het volgende jaar 1953 zal een belangrijk grotere investering te zien geven. De toeristenklasse heeft attrac tie meer nog voor Amerikanen dan voor Europeanen door het verschil 'n geldswaarde. Zij is ingesteld om een nieuwe markt aan te boren en dat kan een zeer belangrijke markt worden- In hoeverre de toeristen- vluchten passagiers uit de stand- daardklasse zullen halen, moet nog worden afgewacht, maar dat zal wel gebeuren. Men ziet in het luchtver keer langzamerhand een spreiding van de markt. Wij beginnen in ons bedrijf duidelijk te onderscheiden het duur dere en goedkopere vervoer, aldus dr Plesman. Bü Dallas (Texas) is een trans portvliegtuig van de Amerikaanse ma rine in brand gevlogen en neergestort. De 22 inzittenden wisten het toestel met valschermen te verlaten. Twee hunner werden daarbij gedood. De Franse ministerraad heeft het voorstel van Pinay tot oplossing van de Franse financiële moeilijkheden goedgekeurd. Het plan zal de volgende week in de Nationale Vergadering worden behan deld. Spanje heeft als eerste land de Cubaanse regering van generaal Batista erkend. De Siamese regering is op de eerste bijeenkomst van de pas gekozen nationale vergadering afge treden. De Duitse agrarische export is in 1951 meer dan verdubbeld. Hij bedroeg in 1950 195 millioen mark en in 1951 490 millioen. Vijfhonderd Noorse jongens tussen 15 en 18 jaar zullen deze zomer per opleidingsschip een reis naar Amerika maken. De reis zal dertig a veertig, dagen duren. Dertien personen uit drie gezinnen zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag dakloos geworden, doordat een uit slaande brand hun woningen in Vee- nendaal grotendeels verwoestte. Een huis brandde geheel af en van twee belendende percelen brandde het dak af. Omtrent de oorzaak der brand tast men nog In het duister. In het hoofd bureau van politie te Rotterdam zijn gistermiddag opgesloten de 17-jarige wevef M. L. M. uit den Haag en de 21-jarige chauffeur-monteur J. A. van P. uit Voorburg, die een auto hadden gestolen. De ontwikkeling van de „robot" duurde enige jaren. Het succes is zo danig, dat reeds voor grote bedragen aan buitenlandse orders werd geboekt. Zeven wereldpatenten zijn aange vraagd. De oplossing van het probleem om een stofzuigermotor voor diverse pro blemen geschikt te maken werd ge vonden door de as van de motor zo danig te construeren, dat deze als aan drijving kan dienen. Belastingdienst behoeft niet alles in te zien (Van onze pari. redacteur). Tijdens de behandeling van het wetsontwerp „Vervanging van het fiscale noodrecht" nam minister Lief- tinck gistermiddag in de Tweede Ka mer twee amendementen van de com missie van voorbereiding over, waar door werd vastgesteld, dat de belas tingplichtigen slechts die boeken en bescheiden aan de belastingdienst be hoeven over te leggen, die van belang zijn voor het vaststellen van de feiten. Evenmin behoeven adviezen en corres pondentie van belastingconsulenten e.d. ter inzage verstrekt te worden. De middagvergadering was nog ge heel gewijd aan de grondwetswijziging. Voor de derde maal werd er een debat gevoerd over het toetsingsrecht. Vandaag zullen de amendementen worden behandeld. Een fraaie kleurenfilm over de oes terteelt in Frankrijk zal hedenavond gedraaid worden in het Schuttershof te Goes. Zij werd vervaardigd door de Franse bioloog dr 1' Anglet. De bioloog van het Instituut voor Visserij-onder- zoek, dr Korringa, zal haar van toe lichting voorzien. ADMIRAAL POWER VANDAAG NAAR VLISSINGEN Admiraal Sir Arthur Power, bevel hebber der geallieerde vloetstrjjd- krachten in het Kanaal en de Noord zee, die Dinsdag besprekingen heeft gevoerd met Belgische marine-autori teiten, wordt vandaag in Vlissingen verwacht. Admiraal Power deelde op een pers conferentie te Brussel mede, dat de verdediging van de Europese havens en hun onmiddellijke toegangen ver zorgd moet worden door de landen, die deze bezetten. „Het zou geen zin hebben convooien van duizenden kilometers her te laten komen, indien zij na aankomst niet ge lost kunnen worden", aldus de admi raal. Het dreigende voedseltekort Minister Mansholt en de Stichting voor de Landbouw hebben zich in ver band met de dreigende veevoederte kort in een gemeenschappelijke be kendmaking tot de boeren gewend, met de mededeling, dat zij zich niet verantwoord zouden achten, indien zij niet met klem zouden aandringen op het onverwijld treffen van maatrege len, welke ertoe kunnen leiden, dat op de Nederlandse landbouwbedrijven in meerdere mate producten werden ge wonnen, welke in de plaats treden van gelijksoortige importproducten. Ge noemd worden de verbouw van ge wassen, die de verdere intensivering van de bedrijfsvoering bevorderen en het scheuren van grasland. Op initiatief van de Stichting heeft de minister een commissie benoemd, die moet nagaan, of bijzondere maat regelen kunnen worden getroffen, ten einde de grote gevaren, die op het ter rein van de veevoedervoorziening drei gen, het hoofd te kunnen bieden. POLITIEK GEZAG VAN DE RAAD VAN EUROPA? Men verwacht, dat de veertien mi nisters van Buitenlandse Zaken, die het ministerscomité van de Raad van Europa vormen, vandaag hun goedkeu ring zullen hechten aan een voorstel van de Engelse minister Eden de Raad van Europa politiek gezag te geven over het Europese leger en het jÏÏan Schuman. Indien dit doorgaat, zal En geland voor het eerst direct verbonden zijn met het plan—Pleven en het plan- Schuman. Frankrijk, Italië en Duitsland heb ben zich reeds bereid verklaard het politieke gezag over deze twee ge meenschappen in handen te leggen van twee organen, samen te stellen uit de consultatieve vergadering en het mi- nisterscomité. Voor het gerechtshof te Leeuwarden diende Dinsdag onder zeer grote belang stelling de zaak Fedde Schurer in hoger beroep. Bij de aankomst aan. het gerechtsgebouw begroet Fedde Schurer (tweede van links) de talrijke belangstellenden. Links naast hem zijn verdediger, mr. Abel Herzberg. De heer Schurer moest terecht staan, omdat hij de kantonrechter te Heerenveen zou hebben beledigd, die weigerde een getuige de eed te doen afleggen in het Fries. Fedde Schurer schreef daarover een artikel in de Hee- renveense Koerier, waardoor de kan tonrechter zich beledigd achtte. De Leeuwarder politierechter veroordeel de de heer Schurer tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en nu diende de zaak in hoger beroep. De heer P. Wybenga, die als getui- ge-deskundige was opgeroepen, werd niet gehoord, omdat hij weigerde de eed in het Nederlands af te leggen. Op een vraag van de president, of de heer Schurer zich niet beledigd zou hebben geacht door een artikel als hij zelf te gen de kantonrechter had geschreven, antwoordde deze: „Nee, maar ik zou met een beter artikel hebben geant woord!" .De advocaat-generaal, mr. Besier, eiste bevestiging van het von nis en mr Herzberg concludeerde tot vrijspraak. Op 27 Maart volgt de uit spraak. Ver. van Burgerlijke Armbesturen op de Bevelanden vergaderde In de op 18 Maart gehouden alge mene ledenvergadering van de Ver. van Burgerlijke Armbesturen op Zuid en Noord-Beveland te Goes, werd de rekening 1951'52 en de begroting '52 1953 goedgekeurd. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid W. v. Strien (Goes) werd herbenoemd. In de plaats van het afgetreden bestuurs lid A. de Putter (Yerseke) zal door het Burg. Armbestuur van Kruiningen een nieuw bestuurslid worden aangewezen. Minutenwijzer loopt meter per minuut Over enkele weken zal op de gevel van de nieuwe Amercentrale van de P.N.EJH. te Geertruidenberg een klok worden aangebracht die waarschijnlijk de grootste ter wereld is. Zij is vervaardigd bij de firma Eijsbouts te Asten. en wijzers zullen electrisch verlicht De wijzerplaat heeft een middellijn van 10 meter en de minutenwijzer is 6,4 meter lang. De lengte van punt tot as is dus 5 meter, doch om een contra gewicht te kunnen aanbrengen, moest er een „staart" van 1,4 meter gemaakt worden. Daartegen is een blok beton bevestigd van 150 kg, waardoor de wij zer keurig uitgebalanceerd is. Daar zulke wijzers een abnormale winddruk kunnen vangen, moesten speciale voorzieningen worden getrof fen. Met eenvoudig gebogen wijzers was men er hier niet. Aan de achter zijde van de wijzers is dan ook een stalen buizenconstructie aangebracht, die voldoende stevigheid waarborgt. De uurwijzer, die 3,5 m lang is, meet op zijn breedste kant 90 cm. Wat zulk een lengte betekent, komt het best uit, wanneer men bedenkt, dat de minutenwijzer per minuut met zijn punt langs de cijferring snelt met een snelheid van 52'A m per minuut. De „cijfers" op da eigenlijke wijzer plaat bestaan uit ronde schijven met een middellijn van 65 cm. Wijzerplaat DE WINKELSLUITINGSWET Koopavond, op welke dag ook, afgewezen In de gisteravond gehouden verga dering van de afdeling Middelburg van de Chr. Middenstandsbond heeft de voorzitter, de heer W. P. J. Baars, een referaat gehouden over de nieuwe Winkelsluitingswet. Met voldoening merkte hij op, dat in grote mate rekening is gehouden met de wensen der uit de Midden standsbonden gevormde vaste commis sie en dat de arbeidersorganisaties eveneens haar wensen ruimschoots in gewilligd zagen. Voorts betoogde de voorzitter dat de wet zo soepel is ge houden, dat men er alle richtingen mee uit kan. Met betrekking tot de koopavond zei de heer Baars, dat in dit geval wel is gestreefd naar een oplossing, die alle partijen bevredigt, doch dat deze niet werd bereikt. De voorzitter kantte zich sterk te gen het voorschrijven van verplichte vacantie door de gemeenteraad. Hjj vond dit een ernstige inbreuk op de vrijheden van de middenstand. Op dit punt is bepaald geen rekening gehou den met de wensen van de vaste com missie. Voorts wees de heer Baars nog op het belang van een krachtige organi satie van de middenstand. Dit klemt plaatselijk te meer, daar aan de ge meenteraden en B. en W. grote be voegdheden zijn toegekend, vooral met betrekking tot de halvedagsluiting en de vaststelling van de koopavond. Tijdens de discussie kwam de on langs gehouden enquête over de halve dagsluiting en koopavond ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat deze enquête geslaagd was, daar van de 400 formulieren er 880 ingevuld terug kwamen. De grote meerderheid was voor Dinsdagmiddagsluiting en tegen een koopavond op welke dag dan ook. De uitslag van deze enquête is ter kennis van het gemeentebestuur ge bracht. B. en W. willen nu een nieuwe enquête instellen, waarbij ook het win kelpersoneel en de consumenten wor den gepolst. worden. Op de grote wijzer alleen al staan 48 lampjes van 10 cm lengte. Deze monsterklok wordt niet gedre ven door een uurwerk, doch door een motor, die geregeld wordt door een moederklok. Zowel de cijfers als wijzers zijn ver guld met echt bladgoud van 23 karaats goud, waarvan bijna 9 vierkante me ter „verlegd" is. De heer J. J. v. d. Ende, die be noemd was verklaard tot raadslid te Zierikzee in de vacature J. de Vries, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans is benoemd verklaard de heer S. J. bij de Vaate. „LA SERVA PADRONA" EN „MAISON a VENDRE" Uitvoering te Goes voor de Z.V.U. Onder auspiciën van de Z.V.U. werd gisteravond in het Schuttershof te Goes een uitvoering gegeven van „La serva Padrona" („Haar meesters mees teres") van Pergolesi (17101736) en „Maison a venüre" („Huis te koop") van Dalayrac, door Camerata. Hieraan werkten mee Erna Spooren- berg, sopraan, Jeanne v. d. Rosière, alt; Wiebe Drayer en Henk Meyer, beiden tenor; en Otto Couperus, bas. De begeleiding verzorgde het Camera- ta-Kamerorkest. Beide werken werden uitgevoerd in een Nederlandse vertaling, die verras send goed was. „La serva Padrona", na „Stabat Ma ter", wel Pergolesi's meest beroemde werk, is, hoewel reeds van de aanvang der achttiende eeuw daterend, nog steeds bekoorlijk. Het doet soms nog typisch antiek aan (b.v. door het cembalo in de be geleiding), maar geeft juist daardoor een prachtig beeld van de kunst der Napoiitaanse school, die het uitvoeren nog steeds waard is. Romantischer en daardoor wat moderner aandoende, is het werk van Dalayrac. De toehoorders werden hier verrast door 'n schat van prachtige melodieën, die de vindingrij ke Franse componist hierin geeft. Voor de uitvoerenden (allen solisten van naam) en de verzorgers van de omlijsting, niets dan lof. Zij maakten het geheel tot een avond van muzikaal genot van hoog gehalte, waarop de Z.V.U. met voldoening kan terugzien. Vanavond vindt deze uitvoering te Middelburg plaats. B. Middelburger kreeg koninklijke onderscheiding In de conferentiezaal van het kan toorgebouw der Vitrite Fabriek te Miduelburg heeft burgemeester Bolke- stein gisterenmiddag het bronzen ere kruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer P. Hendrikse, die op 10 Maart j.l. 50 jaar in dienst van de Vitrite was. Vorige week vond reeds een huldi ging plaats. De burgemeester wees erop, dat een vijftigjarig dienstverband tot de uit zonderingen behoort en op het per soonlijk element, wanneer de band met een bedrijf zolang bestaat. Hij bracht hulde aan de jubilaris en zei, dat de heer Hendrikse zich met hart en ziel aan het bedrijf heeft gegeven. Namens de gemeente wenste hij zowel hem als de werkgever geluk. De werkgever moet, aldus mr Bolkestein, de sfeer en de arbeidsvoorwaarden zo hebben ge maakt, dat de werknemers zich lange tijd kunnen verbinden. De burgemeester speldde de onder scheiding hierna de jubilaris op de borst. Namens de directie sprak de heer B. A. Hesselink. De heer Wester weel wees er als voorzitter van de Personeelsraad op, dat het gehele per soneel verheugd is over het toekennen van deze onderscheiding, daar de heer Hendrikse met ieder in kameraad schappelijke geest heeft omgegaan. Ook mevrouw Hendrikse deelde in deze hulde. Mutaties bij de Inspectie der Belastingen te Middelburg Met ingang van 1 April a.s. is over geplaatst van de inspectie der Belas tingen te Amsterdam naar de inspectie te Middelburg de inspecteur P. J. v. d. Berg, die zal worden toegevoegd aan het hoofd van de inspectie. De heer v. d. Berg volgt de heer W. L. Schenk op, die onlangs werd overgeplaatst naar Breukelen. Mot ingang van dezelfde datum is van Amsterdam overgeplaatst naar de inspectie Middelburg de con troleur A. J. C. Constandse. Tenslotte is de schrijver ter inspectie Middel burg, de heer J. C. Meerman, met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1951 benoemd tot schrijver A. Pand aan Grote Markt te Goes verkocht voor ƒ11,000, Onder zeer grote belangstelling is gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes door Notaris H. Jonkers pu bliek verkocht het pand Grote Markt 8. De inzet was 10.133,Het pand werd na enig bieden tenslotte verkocht voor 11.000,aan de heer F. J. van Hese, patatesfrites-bakker, 's-Heer Hendrikskinderendijk 109 te Goes. BEGIN VAN BRAND TE ZIERIKZEE Dinsdagmiddag was de heer J. J. M. K. in de keuken van zijn woning aan de Nieuwe Haven te Zierikzee bezig uit een blik benzine over te schenken in de nabijheid van een brandend gas stel. Plotseling vatte de benzine vlam en ontstond een begin van brand. De heer K. wist het brandende blik naar buiten te schoppen. Hoewel de brand weer was gealarmeerd, behoefde deze niet uit te rukken, daar het brandje in de kiem kon worden gesmoord. gaat Film „De Rode Schoentjes" niet door. Tengevolge van het belastingconflict tussen de directie van het Grand-Theater en de gemeente zal de vertoning van de film „De Rode Schoentjes", onder aus piciën van de Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes niet doorgaan. Deze film, bewerkt naar het bekende sprookje van Andersen, zou ge draaid worden in het Grand-Theater. BENELUX EN DAMESHOEDEN De Ned. Ver. van Détailhandel in Dameshoeden hield in „De Koren beurs" te Goes een vergadering in Be- neluxverband, daar ook Belgische vak genoten tegenwoordig waren. Voor het eerst werd in Nederland de film vertoond over de fabricatie der haarviltstompen. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond: Oostelijke wind. In de ochtenduren hier en daar mist, overigens veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige Oostelijke wind. In het Zuiden van het land iets lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1