Wel een christelijk-sociale cbnferentie in het najaar van 1952 krijgt Noord-Holland rivierwater. Ontwerp vestigingswet bedrijven bij dé Tweede Kamer ingediend Het geloof in de kracht van het gebed Zeelands Proeftuin gaat uitbreiden protestants christelijk blad voor zeeland Het Nijverheidsonderwijs en het plan-Rutten. Derde christelijk'sociaal congres gaat niet door Gezocht zal worden naar een gemeen" schappelijk getuigenis Nieuwe Stadhuisvleugel te Middelburg dit jaar in gebruik v SNIPPER NIEUWSk A.-R. partij vaart een vaste koers. King öorsselc der Ned. Herv. AerK heelt gezinsverzorgster Pagina 4 dagen; A. M. nnis G. z.v. J.v. J. P. v ttheus, z.v. faria E. R. t., ;as; Boukje J.t en C. Gun- M. da Keizer, erpenisse, 21 n van J. HeiJ- s J., z.v. Ph. Berbera, d.v, bylle A. J. d.v. Pan; Geert T.t Johannes M de Leitser; G. R. Hiel. :n M. A. den ed. van M. de itiën n bekend, dat St. Janstraat Janstraat 50, 26951371 eeit nes te mogen n ten openbare ie ter Inzage de Caltex Pe- ST.V.) om ver een gemengde 1 Rotterdamse al bekend sec- voormiddaga om bezwaren in te brengen toe te lichten. bezwaren lieb- ;en, vóór het der gemeen- ingekomen n hieromtrent mden ver^ade- onderscheident deze gemeente p de leden van ;aties om zich lenen van me- s-aan-huisactie Woningbouw- melden bij df :1de verenlglfi* i zodra moge- ring volgen, an Vlissingen. 5LDER. ur van 's-Qi wederopbi dd. 6 ouw en volkS' o"SS& 8 Matf dit plan vanè en ieder op ai ge ligt. >f WEI- no. 14 T, Mld- )ER. ke. tegen- TMEIS- of dag IIERSE, ingen. ISJE v. ening. Vlis- uur. ruims 5 ka- Oude in stad Brieven a dezer Uitgave Stichting .Zeeuws ch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang van Zon en Maan. 7e JAARGANG No. 2124 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 18 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: .ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Woensdag: Zon op 6.46 u., onder 18.51 u. Maan op 3.45 u„ onder 10.09 u. Laatste Kwartier 3.40 u. Hoogwater Woensdag 19 Maart: Vlissingen: 6.58 u. 1.58 m., 19.32 u. 1.41 m. Terneuzen: 7.23 u. 1.81 m„ 20.01 u. 1.63 m. Wemeldinge: 8.22 u. 1.50 m„ 20.59 u. 1.33 m. Zierikzee: 8.04 u. 1.31 m., 20.38 u. 1.15 m. Nadat in Maart van het vorige jaar overeenstemming was bereikt inzake het houden van het derde congres en een programma was opgesteld, open baarden zich in het najaar van 1951 moeilijkheden in enkele van de in het Convent samenwerkende organisaties en wel, omdat zich in het congres-co mité en onder de referenten personen bevonden, die niet geacht konden wor den te behoren tot de chr. sociale be weging in engere zin, hoewel zij de grondslag van het congres konden on derschrijven. Onderzoek van deze moeilijkheden heeft het congres-comité, zij het node, tot de overtuiging gebracht, dat een derde chr. sociaal congres thans niet goed mogelijk is en dus werd besloten tot de organisatie van een minder groot opgestelde conferentie, welke een meer bezinnend een gedachten uitwisselend karakter zal hebben, mede ter verken ning van wellicht enigszins van elkan der afwijkende standpunten. De uit slag der conferentie zal dan kunnen doen zien, of de ontmoeting wellicht t.o.v. sommige vraagstukken toch kan PLAN ONTWIKKELD VAN 30 MILLIOEN GULDEN. Een groot project, dat op 30 mlllloen gulden geraamd wordt, zal waarschijn lijk over ongeveer een jaar in uitvoe ring komen. Het wordt een grote ri- vierwaterlelding met bijbehorende pomp- en zuiveringsinstallaties en ge bouwen van de Lek bjj Jutphaas naar de duinen bjj Leiduin en Castricum. De capaciteit van deze 80 km. lange leiding van anderhalve meter tot een meter doorsnede zal zeer groot zijn, aangezien alleen al voor aanvulling van de duinwatervoorraad in Noord- Holland in 1954 twaalf millioen kub. meter nodig zal zijn. Daarnaast zal de leiding, die in 1954 gereed moet zijn, de waterbehoefte van de industrie complexen bij IJmuiden (hoogovens) moeten aanvullen. Niet slechts voor de voorziening van drinkwater en industriewater is dit plan van belang, maar ook voor het behoud van de duinrand, de vegetatie aldaar en voor de strijd tegen de ver- zilting van de achter de duinen gele gen land- en tuinbouwgebieden. Door het te sterk onttrekken van zoet wa ter aan de duinvoorraden kwelt zee water op vaak verontrustende wijze het Nederlandse polderland binnen. Ook de daar gelegen industrieën on dervinden daarvan hinder, omdat brak water voor de productieprocessen na delig is. leiden tot èen gemeenschappelijk ge tuigenis. Het dagelijks bestuur van het confe rentie-comité bestaat uit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, voorz.; mr. dr. J. van Bruggen en H. Diemer, onder voorzitters; dr. J. C. C. Rupp en M. Ruppert, leden; G. Moll, penningmees ter en ds H. Visser, secretaris. Zeeuwse leerkrachten bepaalden hun standpunt. Het Nederlands Verbond van Directies en leerkrachten bi) het Nijverheidsonder wijs heeft besloten zijn standpunt te be palen ten aanzien van het Onderwijsplan van minister Ratten. Het technische on derwijs neemt in dit plan een belangrijke plaats in, temeer daar door toenemende industrialisatie de vraag naar technici eerder toe dan afneemt. Zoals elders in het land werd Zaterdag door genoemd Verbond in Goes een ver gadering belegd voor leerkrachten uit 't nijverheidsonderwijs in Zeeland teneinde eens een beeld te krijgen van de mening der aangesloten leden. Lta neer Esmeyer.trad hier op ais eer ste spreker en gaf een uiteenzetting van het plan in het algemeen en daarna van het technisch onderwijs voor jongens in het bijzonder. Mevr. Wilzen Bruins besprak vervol gens het plan t.a.v. het Nijverheidsonder wijs voor meisjes. Uit de discussie bleek, dat, hoewel men de meer uitgebreide algemene vorming toejuicht, méér tijd voor zuiver technisch onderwijs gewenst zal zijn. Verder zal het E.V.O. Eenvoudig Voortgezet Onder wijs een zwak punt blijven want 't biedt gelegenheid aan verschillende scholen te worden gekoppeld waar het geen eigen bestaansrecht heeft. Het resultaat is: ge vecht om de leerling. Men was evenwel van mening, dat de a.s. technici hun E. V.O. het best aan de technische scholen kunnen krijgen. De selectie der leerlin gen door het personeel der lagere school werd onvoldoende betrouwbaar geacht. Men zag hier liever een psychotechnisch onderzoek. Nadat door beide sprekers nog diverse vragen waren beantwoord, sloot de heer J. C. H. Meijer de verga dering. Het dagelijks bestuur, aangewezen door het congres-comité ter voorbereiding van een derde christelijk sociaal congres, heeft besloten tot de organisatie van een christelijk-sociale conferentie in het komende najaar. BURGEMEESTER VAN BREDA OVERLEDEN Op 56-jarige leeftijd is gistermiddag te zijnen huize overleden mr dr Clau dius A. Prinsen, burgemeester van Breda. In 1932 'werd mr Prinsen benoemd tot burgemeester van Roosendaal, welk ambt hij gedurende tien jaar uitoefen de, totdat hij in Februari 1942 door de Duitsers werd ontslagen. Geduren de vijf maanden werd hij in gijzeling gehouden. Onmiddellijk na de bevrijding her vatte burgemeester Prinsen zijn ambt en gaf hij de stoot tot de verdere uit bouw zijner gemeente en het herstel van de industrieën. Toen in 1947 aan de burgemeester van Breda, de heer van Slobbe, eervol ontslag werd verleend, werd mr Prin sen tot burgemeester van de Baronie- stad benoemd. V.N.-commissie voor verkiezingen in Duitsland aan het werk De West-Duitse kanselier, Adenauer, heeft gisteren de commissie van de V.N. voor verkiezingen in geheel Duitsland het witboek van zijn rege ring over haar pogingen om de een heid van Duitsland te herstellen, over handigd. Hiermede werd het onderzoek V£in de commissie, die Zondag in W. Duitsland is aangekomen, naar de mo gelijkheid van vrije en democratische verkiezingen in geheel Duitsland, in geluid. De commissie gaat na, of de auto riteiten van Oost- en West-Duitsland faciliteiten en garanties willen verle nen voor een later te verrichten vol ledig onderzoek. Indien men Oost- Duitsland niet zou kunnen bezoeken, zou aan de V.N. verslag worden uit gebracht over hetgeen men had kun nen doen en wat niet. Burgemeester van Stavenisse zond telegram aan minister en G.S. Door de burgemeester van Stave nisse is aan de minister van Econo mische Zaken en aan Ged. Staten van Zeeland een telegram verzonden van de volgend inhoud: „De Raad der gemeente Stavenisse in vergadering bijeen, verzoekt U dringend maatregelen te treffen, of te doen treffen, welke tot uitbreiding der werkgelegenheid op het eiland Tholen zullen kunnen leiden, opdat de werkloosheid spoedig beperkt worde." Naar wij vernemen ligt het in de be doeling reeds dit jaar de nieuwe vleu gel van het Stadhuis te Middelburg in gebruik te nemen. De gemeentesecretarie zal in de laatste dagen van Juni worden over gebracht van de Wagenaarstraat naar het nieuwe Stadhuis, zodat de officiële overplaatsing op 1 Juli a.s. geschied zal zijn. Het overbrengen van het Ont vangerskantoor, dat thans is onderge bracht in een noodgebouw aan de Nieuwe Wal, zal in Januari 1953 ver plaatst worden, zodat aangenomen mag worden, dat deze dienst op 1 Februari 1953 de definitieve bestemming zal hebben gekregen. Ditzelfde geldt voor de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, thans ge vestigd in het gebouw van de Nuts- spaarbank aan de Bogardstraat. Daar mee zal zijn bereikt, dat het nood- gemeentehuis aan de Wagenaarstraat als zodanig kan worden gesloten. De uitwendige restauratiewerkzaamheden zullen echter nog geruime tijd in be slag nemen, doch dit vormt geen be letsel om de diensten hun definitieve huisvesting te geven. De gemeentelijke diensten zullen dan, behoudens Gemeentebedrijven en Gemeentewerken, in het Stadhuis zijn ondergebracht. Eisenhower blijft in de komende maanden in Europa Maandag is te Washington de inhoud van een brief bekend gemaakt, die generaal Eisenhower vóór de kortge leden in New Hampshire gehouden verkiezingen voor de aanwijzing van kiesmannen naar de „nationale con venties" der democratische en republi keinse partijen heeft geschreven. In deze brief zegt de generaal o.m.: „Het schijnt mij toe, dat ik in de eerst komende maanden geen belangrijker taak kan vervullen dan de thans door mij beklede functie". POLITIE BEZETTE TIGNES Aan de inwoners van het Franse dorpje Tignes is medegedeeld, dat zij nog twee weken hebben om hun hui zen te ontruimen. Hierna zal dit zo nodig met geweid geschieden. Er is niet medegedeeld, wanneer de laatste zluisdeur zal worden gesloten. Politieversterkingen, met machine pistolen gewapend, hebben het raad huis, de kerk, het postkantoor en an dere strategische posities in Tignes be zet, terwijl posities ingenomen werden op de hoofdweg naar het dorp. Op het dorpsplein keken de nog ach tergebleven 70 inwoners zwijgend toe, de mannen somber, de vrouwen hui lend. Maandagmorgen vroeg is een bull dozer begonnen met sneeuwruimen op de weg, die naar het kleine dorpskerk hof leidt. Uit Parijs was een speciale ploeg grafdelvers overgekomen om de kisten over te brengen naar een ander dorp. Middelburgse raad consolideert geldleningen De Middelburgse gemeenteraad was gisteravond enkele minuten in spoed eisende vergadering bijeen ter behan deling van het voorstel van B. en W. «en geldlening aan te gaan van 1673.000,De lening is bestemd voor de financiering van de bouw van 55 middenstandswoningen aan de Nieuwe Viissingseweg en de Piet Heinstraat. Het voorstel werd. z.h.s. aangenomen. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) vroeg hoe groot het bedrag is, dat nu nog te consolideren valt. De wethouder van financiën, de heer J. W. Kögeler, ant woordde, dat de gemeente nog 5*A millioen z.g. kort geld te leen heeft, hetgeen nog moet worden geconsoli deerd. Daarvan moet dan bovenstaand bedrag nog worden afgetrokken. VERGUNNING VOOR ALLE BEDRIJVEN NOODZAKELIJK Eisen voor bedrijfsuitoefeningcredietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp vestigingswet bedrijven, die een ruimere werkingssfeer zal hebben dan de vestigingswet kleinbedrijf 1937 en waarbij de uitoefening van een bedrijf gebonden zal zijn aan een vergunning. De wet zal van toepassing zijn op alle bedrijven met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bank-, het verzekerings- en het vervoer bedrijf. Het vestigingsbesluit als uitvloeisel van de wet wordt slechts vastgesteld op verzoek van het betrokken bedrijf schap of van één of meer representa tieve verenigingen van de betrokken ondernemers en bij ontstentenis daar van het betrokken product- of hoofd bedrijfschap, terwijl de bedrijfsvergun ning, die uiteraard niet overdraagbaar is, zal worden verleend door de Kamer van Koophandel of het product-, hoofd bedrijf- of bedrijfschap. De vestigingseisen kunnen slechts betrekking heb oen op credietwaardig heid, handelskennis en vakbekwaam heid. Aan de eerste eis moet worden voldaan door de ondernemer, aan de tweede door de bedrijfsleider en aan de derde door de beheerder, terwijl voor de la/ ,ste ook eisen van handels kennis kir.inen worden gesteld. Volgens de Beierse radio is het W.- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken wat zijn leidende functionaris sen betreft voor 85 uit voormalige nazi's samengesteld, een aantal groter dan onder Hitier. -• De Franse kardi nalen en aartsbisschoppen hebben alle christenen aangespoord zich te verzet ten tegen „de golf van immoraliteit, die de reinheid van de Franse jeugd, de huwelijkstrouw en de openbare ze den bedreigt". - De Prawda, het or gaan van de communistische partij in de Sowjet-Unie, heeft de tegenspraak door minister Acheson van de beschul digingen inzake bacteriologische oor logvoering in Korea „onzin" genoemd. Hij was een „ijverig voorstander" van het gebruik van bacteriën, aldus het blad. De Amerikaanse minister van Defensie, Lovett, heeft verklaard, dat de Noord-Koreanen door de Russen van materiaal worden voorzien om de oorlog te kunnen voortzetten. Acht mijnwerkers, drie blanken en vijf in heemsen, zijn omgekomen en vijf in heemsen werden gewond bij een steen storting in een goudmijn te Odendaals- rust (Oranje-Vrijstaat). Na de Bel gische eerste minister van Houtte heeft thans ook de voorzitter van de Senaat Struye gepleit voor een beperking der militaire uitgaven. Over ongeveer een jaar zal in Emmeloord het eerste post-, telefoon- en telegraafkantoor van de polder gereed zijn. De genoemde drie eisen worden niet gesteld, als de weduwe of wettige min derjarige kinderen an de vergunning houder, die tevens bedrijfsleider of be heerder was, de vergunning hebben aangevraagd uitsluitend met het oog op diens vervanging als zodanig door zijn weduwe of één zijner kinderen. Ook in bij de wet omschreven gevallen kan ontheffing worden verleend. Mr A. B. Roosjen te Wemeldinge: Vrijdagavond vergaderde de A.R- kiesvereniging onder leiding van de heer J. Hoogerheide in de Geref. Kerk. Spreker was het Tweede Kamerlid mr A. B. Roosjen, over „De stembus 1952". Met vreugde had mr Roosjen gecon stateerd, dat op het ogenblik onder de jongeren en de vrouwen een toene mende belangstelling bestaat voor de A.R. beginselen. En dit is op het ogen blik zeer nodig. Aan de hand van het regeringsbeleid der laatste 7 jaren ging spr. de houding van verschillende partijen na. Uit hun houding blijkt, dat ze een vaste koers missen. Hun politiek is een politiek van „pappen en nat houden". De A.R. daarentegen vaart een vaste koers. Want zij staat nog op het zelfde fundament van 100 jaar gele den. Vervolgens gaf spreker zijn mening over het nieuwe plan der P.v.d.A. ge titeld „De weg naar de vrijheid"- Tref fend is volgens Mr Roosjen, dat dit plan voorbijgaat aan hetgeen in de laatste jaren door deze partij is tot stand gebracht in de regering van ons land. Als groot bezwaar der regeringspar tijen noemde mr Roosjen ook, dat zij over geestelijke waarden maar heen huppelen. Dit blijkt duidelijk uit hun houding bij de behandeling van de verhoging der arbeidsproductiviteit. Daartegenover moeten wij als Chris tenen pal staan. Spreker besloot zijn rede met de opwekking, dat elke A.R. kiezer dit jaar bij de stembus 1952 twee kiezers brengt. Ook de vrouwen moeten hierin werkzaam zijn. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen maakten enkelen ge bruik. Mr Roosjen zeide in zijn ant woord onder meer, dat er van de zijde der P.v.d-A. zoveel verkeerue voorlichting is. Hij wist niet of dit op zettelijke verdraaiing der feiten of onkunde was. Ook zag spr. graag dat de Chr. partijen zeer nauw gingen sa menwerken. Op 't ogenblik ziet het er wat dat betreft jammer genoeg niet zo rooskleurig uit. Grote belangstelling voor lezing van de heer F. A. Stroethof te Goes Buitengewoon groot was de belangstelling gisteravond voor de bijeenkomst van de Herv. organisaties „De Jonge Kerk" en „In Dienst der Kerk", welke in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden en waar de heer F. A. Stroethof, directeur van de vereniging „Tot heil des Volks" uit Amsterdam, de aanwezigen heeft geboeid met een beschrijving vgn de „Erweckung", de geestelijke opwekking, zoals die op het ogenblik in Rheinland en Westfalen wordt aangetroffen en tot ver huiten de Duitse landsgrenzen de aandacht trekt. Deze beweging waarover wij niet zo lang geleden uitvoerig hebben ge schreven is ontstaan op de puinho pen van het Derde Rijk en wordt ge leid door Herman Zaiss, een fabrikant te Solingen, die velen weer tot het ge loof heeft mogen brengen, want hij is, zo vertelde de heer Stroethof, geladen van Gods Geest. Het meest wonderlijke is wel, dat velen zich in zijn samen komsten niet alleen hebben bekeerd, maar dat ook zij, die door ziekten en kwalen waren aangetast, plotseling genazen. Het geheim van deze gehele opwek kingsbeweging noemde de heer Stroet hof het geloof in de kracht van het gebed en het feit, dat de mensen voor elkaar willen leven als in de eerste Christengemeente. Hij vertelde van de vele genezingen, liet zelfs de getuige nissen horen van hen, die genazen en wier getuigenis hij op een wire-recor der had vastgelegd. Hij herinnerde voorts aan hetgeen in de Bethelkerk in Den Haag is geschied. Ook hier vond een gebedsdienst plaats, waar de pre dikanten Drost, Valenton, Elderen- bosch, Plug en Van Leeuwen aan de handoplegging deelnamen. Na een pauze konden er vragen wor den gesteld. Hierbij getuigde een be kend organist te Goes van een wonder bare genezing, die hij persoonlijk reeds voor de oorlog in Möttlingen had mo gen ondervinden en waaruit hij nog dagelijks kracht put. De bijeenkomst, die onder leiding stond van drs A. P. Cornet, werd door de heer Stroethof met gebed gesloten. Brits-Nederlandse mijnenveeg oefening te Vlissingen Gedurende de week van 2430 Maart zullen in de omgeving van Vlis singen geallieerde mijnenveegoefenin gen worden gehouden, waaraan Britse en Nederlandse schepen zullen deel nemen. Deze oefeningen staan onder leiding van de commandant zeemacht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. Van Britse zijde zullen deelnemen de „Opportune", 4 mijnenvegers van de Algerine klasse, een 5-tal motor- mijnenvegers van 105 voet, een 5-tal mijnenvegers type ML en een aantal motortorpedoboten. De Britse mijnenvegers en enige motortorpedoboten zullen 21 en 22 Maart in Zeeland arriveren, terwijl de „Opportune" en de overige motortor pedoboten 22 Maart te Rotterdam zul len binnenlopen. De Nederlandse deelnemende een heden, bestaande uit de mijnenvegers „Putten", „Goeree", „Schiermonnik oog", „Schouwen", „Walcheren", „Borndiep", „Hollandsdiep", „Mars diep", „Ooster-Schelde", „Texelstroom" „Volkerak" en „Wester-Schelde" zul len 20 en 21 Maart in Zeeland aan komen. 'Tijdens hun verblijf in de Ver. Staten zullen Kouingin Juliana en Prins Bernhard drie dagen in New York vertoeven, van 7 tot 9 April. Daar zullen zij hun intrek nemen in het grootste hotel ter wereld, het Waldorf Astoria- hotel, dat een geheel blok beslaat en feitelijk „een stad in een stad" is. Een nieuwe school en meer grond. Afscheid van dr Mulder. De Stichting Zeelands Proeftuin te Wilhelminadorp gaat belangrijk uit breiden. Dit is Maandagmiddag mede gedeeld in de algemene ledenvergade ring, die gehouden is in de Prins van Oranje te Goes. Met algemene stemmen werd een voorstel goedgekeurd om voor deze uitbreiding 75.000 te lenen. De. uitbreiding bevat o.m. de bouw van een nieuw schoolgebouw voor de fruitteeltvakschool. Het krijgt twee verdiepingen, boven twee leslokalen en gelijkvloers een bergplaats voor machines, alsmede een ruimte voor het onderricht in mechanica. Voorts zal men in de toekomst de proeftuin met 5 ha vergroten. Nog dit jaar hoopt men te beginnen met de aanleg van 2 ha. Dat hierbij van de nieuwste plantme- thodes, types en rassen gebruik zal zaterdagmiddag had in het vereni gingsgebouw te 's-Gravenpolder de officiële verwelkoming plaats van de gezinsverzorgster mej. J. J. Kesteloo, benoemd door de Stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging in de Ring Borssele der Ned. Herv. Kerk. Aanwezig waren diverse preantan- ten, contactvrouwen, wijkverpleegster zuster B. Bossert, de adjunct-consulent voor Soc. Bijstand, de heer J. S. Vis- scher, en verschillende diakenen der 10 bij de Ring aangesloten gemeenten. De voorzitter der Stichting, ds H. Zunneberg te Ellewoutsdijh, opende de bijeenkomst met Schriftlezing en wees erop, dat de Kerk evenals Ifaar Heer ten dienste moet staan van het zwakke en behoeftige. De gezinszorg als onder deel van het kerkewerk is dan ook een taak van chr. barmhartigheid. Hij zette uiteen, hoe het werk der gezinszorg in de Ring Borssele is totstandgekomen en vertelde iets van de taak der ge- zinsverzorgster, die te onderscheiden is in gezinszorg en gezinshulp. Of schoon thans nog maar met één kracht kan worden gewerkt, is het de hoop der Stichting, dat spoedig meer ver zorgsters kunnen worden aangesteld. Burgemeester J. D. Jansen wenste de Stichting geluk met de benoeming en zegde de medewerking van de plaatselijke overheid toe. De heer Vis- scher sprak de hoop uit op een goede verstandhouding met de overheid en deelde mede, dat men hem steeds om raad kan vragen. Verder werd nog het woord gevoerd door ds S. J. M. Hulsbergen, ds H. G. Beneder en mevr. Vrijlandt. Enkele vragen der aanwezigen werden door ds Zunneberg beantwoord. Visserijpolitie krijgt een nieuw schip Door het bestuur der Visserijen op de Schelde en Zeeuwse Stromen is opdracht gegeven aan een werf in Zuid-Holland om een schip te leveren voor de Visserij-politie. Het schip zal een copie zijn van de voormalige Raaf, die door oorlogsgeweld is verwoest. Het schip zal voorzien worden van een 100 P.K- Bolnes en moet om streeks October klaar zijn. Het schip zal te Tholen worden gestationneerd onder opziener van Gilst. De Russische bestuurscommissie in Oost-Duitsland heeft de leiding van partijen en grote organisaties opge wekt een onderzoek in te stellen naar de mening der bevolking over de poli tiek, die door de Russische bezettings- autöriteiten is gevoerd en over de toe standen in Oost-Duitsland. worden gemaakt, spreekt welhaast vanzelf. De vergadering, die onder leiding stond van voorzitter A. Minderhoud, directeur der W.P., kon gunstige resul taten beluisteren over het afgelopen jaar. De kas heeft een saldo van ruim 3000,De opbrengsten in detuin waren goed en de fruitprijzen even eens. Men nam voorts afscheid van de phytopatholoog, dr Mulder, die binnen kort de proeftuin gaat verlaten wegens zijn benoeming aan het Instituut voor Plantkundig Onderzoek te Wagenin- gen. Voordat men hem echter de hand drukte, hield hij nog een lezing over schurftbestrijding, waarbij hij ervarin gen met kwik en koper opgedaan be kend maakte. De Z.L.M, nam afscheid van de heer H, C. v. d, Zande In een vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. is gistermiddag in Hotel „Centraal" te Goes afscheid ge nomen van de heer H. C. v. d. Zande uit Nieuwerkerk, die wegens het be reiken van de 59-jarige leeftijd heeft bedankt als kringvoorzitter van Schou- wen-Duiveland en tevens als lid van het dagelijks bestuur. Hij wordt in beide functies opge volgd door de heer A. M. Geluk uit Schuddebeurs. De heer v. d. Zande, die 4 Juli 1929 het kringvoorzitterschap aanvaardde, heeft 23 jaar lang de Z.L.M. op de beste manier gediend. De kroon op zijn werkzaamheden vormde de opening van het landbouwproefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Het was de heer v. d. Zande, die de stoot gaf tot oprichting van dit mooie bedrijf. De koninklijke onderscheiding, die hem in hetzelfde jaar 1951 werd verleend, vormde een bewijs van de waardéring voor zijn werk. Hij werd gisteren van alle kanten lof toegezwaaid Achtereenvolgens voerden het woord de voorzitter, ir. M. A. Geuze, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, ir. J. D. Dorst uit Goes, ir. van Beekom, de Rijksland- bouwconsulent uit Kruiningen, na mens het college van consulenten, en de heren A. Haak te Axel, W. Koster te Axel en Klompe uit Wolphaartsdijk. Werkloosheid op het eiland Tholen teruggelopen. Eind Februari waren op het bijkan toor van het Gew. Arbeidsbureau te Tholen 688 mannelijke werklozen ingeschreven, waarvan er 520 tewerk gesteld waren bij de D.U.W. en 129 opgenomen in de Rijkssteunregeling. Vorig jaar waren het er 585, waar van 450 werkzaam bij de D.Ü.W. en 78 in de Rijkssteun. Eind Januari stonden er 702 personen ingeschreven, zodat het aantal werklozen iets is te ruggelopen. Mosselverzending vorige week minder. Door de aanvoer van 350 tonnen Waddenzeemosselen, was de verzen ding van Zeeuwse mosselen, voor zo ver verzorgd door Bruinisser kwekers, deze week iets minder. Deze bedroeg n.l. 700 tonnen. Nog steeds blijft de kwaliteit van hen die leveren, en dat zijn alleen zij die over mosselen van 18 kg. visgewicht beschikken, buiten gewoon goed. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond. Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere middagtempera- turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1