Uit Z&elancb iPJtedea. Prot. Chr. Streekziekenhuis kost Goes 5000 guld en Heinkenszand ging druk aan 't bouwen Mieuwtjes van alle eilanden IN WE HET Rl ZE DO Wemeldinge door Nieuwdorp onder de voet gelopen 7 er neuzen. F Eerst Ex ZEEUWSCH DAGBLAD Woningbouw te Goes Gemeenteraden. Q* roplakt brandt Middelburg. Op 28 Maart wordt er een badhuis geopend MAARTSE BUIEN.... ORANJEBOOM BIER! Goes Zierikzee. Uitbreiding vaartiaboraj Maandag 17 Maart 1952 Pagina 2 B. en W. van Goes hebben de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven tot het maken van een plan voor de bouw van een viertal ruime midden standswoningen aan het begin van de Bergweg. Deze woningen krijgen een in houd van 375 m3. Volgens een gemaak te berekening bedragen de bouwkosten daarvan f 65.100.De kosten van de benodigde grond bedragen f 16.600. Door het Rijk wordt hierin een bedrage verleend van f 16.400.zodat de totale kosten voor de gemeente bedragen f 65.300.De huur zal worden vast gesteld op f 75 per woning per maand. B. en W. stellen de raad voor tot de bouw van deze woningen te besluiten. Er zullen nog meer woningen worden gebouwd en wel aan de M. D. de Groot straat en de C. de Graafstraat. De lan delijke woningstichting, gevestigd te Bussum, wil hier 6 blokken met in to taal een veertigtal bescheiden midden standswoningen neerzetten, indien een gedeelte hiervan wordt verkocht, vóór met de bouw wordt begonnen. Om de verwezenlijking van dit plan mogelijk te maken is het nodig, dat nog 8 wo ningen worden verkocht. Aangezien de gemeente, zo zeggen B. en W., Indien de ze bouw niet tot stand zou komen, zelf met plannen voor de bouw van kleine middenstandswoningen zou moeten ko men, achten B. en W. het maar het bes te om een blok van 8 woningen te ko pen, en wel het middenblok aan de M, D. de Grootstraat, bevattende 2 hoek woningen met garages en 6 middenwo ningen. De koopsom van de middenwo ningen bedraagt f 10.300 per stuk en van de hoekwoningen f 12.800. De huur van de middenwoningen bedraagt f 52.50 en van de hoekwoningen f 62.50 per maand. B. en W. stellen de raad nu voor tot aankoop van dit blok over te gaan en hiervoor een credtet van f87.400.te verlenen, onder beding, dat de bouw van het gehele plan van 40 woningen door gaat. Voorts zal in de raadsvergadering van Woensdag a.s. een voorstel worden behandeld tot medewerking aan een gewijzigd bouwplan voor 40 arbeiders woningen van de woningbouwvereni ging „Ons Streven" en een evenredig deel van de geldlening ad ƒ500.000, voor dit bouwplan te bestemmen. Tenslotte stellen B. en W. voor in ?rlnclpe te besluiten tot de bouw van 8 woningen aan de J. D. van Melle- straat, waarvan 6 simplex- en 12 du- plexwoningen en tot het aanvragen van een premie voor de simplex- en finan ciering ingevolge de woningwet voor de 12 duplexwoningen. De inhoud van de woningen wordt 290 m3. De kosten per woning zonder de grond, worden geschat op ongeveer f 12.000.—. -by verkoop de helft te kunnen krijgen, de andere helft wil men in 10 jaar af schrijven, hetgeen neerkomt op een jaarlijkse last van f4100. De kosten die de gemeente heeft te dragen door de liquidatie worden op f24.100 ge steld. Afgaande op door de vereniging van burgemeesters en secretarissen, uitgebrachte rapporten schatten B. en W. de tekorten an het nieuwe zieken huis op f60.000 per jaar. Het aandeel van de burgerlijke gemeenten hierin bedraagt 40 pet. of f24.000, zodat Goes ongeveer f 5000 zal moeten betalen. Woensdag zal de raad hierover be slissen. Kosten van liquidatie van ziekenhuis Oostwal berekend Gerekend naar de huidige tekorten van het Gasthuis brengt het aanvaar den van de gemeenschappelijke regeling inzake de stichting van een Prot. Chr. Streekziekenhuis voor de gemeente Goes een meerdere uitgaaf mede van ongeveer f5000. B. en W. van Goes hebben thans de raad voorgesteld deze meerders uitgaaf te aanvaarden. In een daartoe strekkend voorstel wordt het probleem besproken, dat verbonden is aan het aanvaarden van deze regeling namelijk de liquidatie van het ziekenhuis aan de Oostwal. Hierover is een berekening gemaakt naar de toestand per 1 Januari 1952. Deze berekening valt uiteen in drie onderdelen, n.l. het personeel, de vaste goederen en de inventaris. Wat het personeel betreft menen B. en W. dat 80 pet. van het verplegend personeel wel elders werk zal kunnen vinden. 20 pet. van het verplegend personeel alsmede het niet verplegend personeel zou dan op wachtgeld ko men hetgeen de gemeente zo'n f 15.000 zou gaan kosten. Daarnaast vormt ook de handhaving van de pensioensaan spraken van het thans in dienst zijnde personeel van het gasthuis, dat wordt overgenomen een belangrijk punt. De ze kwestie is met de Pensioenraad be sproken en hierbij is gebleken, dat het mogelijk is de statuten zodanig te re digeren, dat het nieuwe ziekenhuis onder de pensioenwet valt. Hierop zal dan ook worden aangedrongen. Betreffende de vaste goederen, te onderscheiden in de drie huizen, de barakken en de overige vaste goede ren wordt gezegd dat de drie huizen, die een boekwaarde hebben van f 29.000, met enige kosten weer in be woonbare staat zijn te brengen en te verhuren. De barakken zijn op het moment dat het nieuwe ziekenhuis tot stand komt, afgeschreven. De overige gebouwen van het ziekenhuis dus niet het gasthuis hebben een boek waarde van f 150.000. Bij eventuele verkoop zal wel 50 pet. van de boek waarde worden gehaald, aldus B. en W. Indien de overige 50 pet. over 15 jaren wordt verdeeld betekent dit een jaarlijkse last van f 5000. De inventaris heeft een boekwaarde van f 82.000. Ook hiervan schat men Wat brengt de radio? DINSDAG 18 MAART 1952. HILVERSUM I (402 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.VPRO7.50 DagopeningAVRO8.00 Nieuws8.15 Gram.9.00 Morgenwijding9.15 Gram.; 9.25 Vtfor de huisvrouw; 9.3Q Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 yoor de zieken; 11.30 Winnaars Rotterdams Ly fceum12.10 Gram.12.30 Land- en tuinbouwme- fledelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano- duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.14.40 Schoolradio15.00 Gram.15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.00 Pianorecital; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.30 ik.lt, altviool en piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram. 8.30 R.V.U.dr A. L. Constandse: „Het huidige apan"; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Pianospel; 9.15 „Paris vous parle"; 19.20 Jazzmuziek; 19.43 „Ranke in het licht van de katastrophe", cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Ge varieerd programma; 21.15 Gram.; 21.25 AVRO- allerlei21.30 „Ik weet, ik weet wat U niet weet" 21.45 Theaterorkest; 22.15 Discogram; 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Nws. HILVERSUM II (298 M.): KRO: 700 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram 900 Voor de huisvrouw p.35 Gram.9.40 „Lichtbaken", causerie10.00 yoor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws (*n katholiek nieuws; 13.20 Nieuws van de lucht macht: 13.25 Gram.; 14.05 Pianorecital; 14.35 Gr.; Ï3.0Ö Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 yoor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de feugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: mr C. E. J. Maitland: „In drukken van Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac- iualiteiten; 1820 Sportpraatje18.30 Lichte muziek; W00 Gram.19.40 „Dit is leven", causerie19.50 yram.20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Gram.; 20.30 Lijdensmeditatie; jft.30 Gram.j 21.50 Viool, clavecimbel en strijkor kest t 32-10 Actualiteiten; 22.20 Blazersensemble; 33.45 Avondgebed en liturgische kalender23.00 Nieuw?23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.35— 24.00 Maastrichts Stedelyk orkest. Kring West-Zuid-Beveland der Z.L.M. vergaderde fe Goes. In de algemene ledenvergadering van de Kring West-Zuid-Beveland der Z.L.M., Zaterdagmiddag in hotel „Cen traal" te Goes gehouden onder voor zitterschap van de heer J. M. Klompe, heeft de vice-voorzitter, de heer T. de Groene, een vrij technische uiteenzet ting gegeven over 't koelen van aard appelen met buitenlucht. Hij begon met op te merken, dat ook consumptie aardappelen geschikt zijn voor bewa ring. Deze mogen echter niet te lang bewaard worden, daar ze dan een zoe te smaak krijgen. Vervolgens gaf hij enkele indrukken weer over de koel cel. De heer de Groene liet enkele voor- en nadelen van kuilbewaring en koelhuisbewaring de revue passeren, daarbij tot de conclusie komend, dat voor pootgoed luchtkoeling noodzake lijk is. Tenslotte noemde hij de gemak kelijkste bewaring: direct van de akker naar de koelcel. Op dit onderwerp volgde een uitgebreide discussie. In deze vergadering heeft de heer O. H. Wegner een inleiding geleverd over 't Zeeuws Instituut voor voorlichting op verzekeringsgebied. Tevoren werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. De secretaris-pen ningmeester, ir A. E. Bruijning, legde rekening en verantwoording af over 19511952. De totale inkomsten be droegen f 315, uitgaven f 236,04, alzo een kassaldo van f78,62. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Mol Jr, P. S. Nooteboom en P. Buysrogge. De voor zitter werd als zodanig bij acclamatie herkozen. Tenslotte werden enkele films ver toond, o.a. over de bestrijding van de runderhorzel en de Z.L.M. journaal film. BRUINISSE. Lening van f 200.000, Donderdagavond kwam de raad der gemeente in spoed-eisende vergade ring bjjeen, onder voorzitterschap van burgemeester Michaelis- Het punt waarvoor de vergadering is bijeenge roepen n.l. machtiging tot het aangaan van een kasgeldlening groot f200.000 tegen een rente van 1% werd door de raad aanvaard. Door de leden werd hulde gebracht aan de burgemeester aan wie het is gelukt deze kasgeld lening af te sluiten. Het geld zal wor den gebruikt om de rekening courant overeenkomst met de Bank van Ne derlandse Gemeenten af te lossen. Voor deze rekening courant wordt 4,5 pCt rente betaald, zodat het voor deel voor de gemeente zeer belang rijk is. Bij de rondvraag, wees de heer Ju- melet er op, dat bij het afgraven van de grond rond de nieuwe Ned. Herv. Kerk, vele graven zijn blootgekomen. Onder zeer grote belangstelling ls met militaire eer de motorordonnans A. Bou- ma uit Amsterdam, die bij een ongeluk om het leven is gekomen uitgeleide ge daan door het regiment Cornwerderzand uit Bergen op Zoom, bij welk regiment de overledene diende. Mosselzaadbanken worden gesloten. Met ingang van 29 Maart worden de mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen weer voor de publieke visse rij gesloten. Er was dit jaar weer zo goed als geen zaadval in Zeeland en de slui ting zal dan ook door niemand worden bemerkt. Om te voorkomen, dat bij eventuele mosselzaadval het zaad te vroeg zou worden opgevist, is deze jaarlijkse echter noodzakelijk- De ope ning zal vermoedelijk weer eind Augustus of begin September plaats hebben. Jong geluid. LITERAIRE AVOND TE BIEZELINGE. Op de Donderdagavond gehouden samenkomst van de Chr. Culturele Actie „Jong geluid', heeft de heer R. Dieleman gesproken over hedendaagse dichters. Hij gaf allereerst een uit voerige levensbeschrijving van Ber- tus Aafjes en Michiel v. d. Plas. Hierna behandelde hij „De voet reis naar Rome" van Bertus Aafjes. Van de 24-jarige dichter van de Plas werd gedeclameerd uit zün bundel „De Schelp". (Ingez. mededeling, adv.) SO f£0 •p Vergadering Geref. Ver. voor Drankbestrijding, Donderdagavond vergaderde de afd. Middelburg van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding o.l.v. de voorzitter de heer G. M. Feij, die in zijn openings woord er op wees dat ook het werk van de strijd tegen het alcoholisme moet geschieden uit liefde tot Jezus en we om Zijns Naam wil vaak smaad- heid moeten lijden. Voorts werd gesproken over de ac tie voor Plaatselijke Keuze. Besloten werd tot aankoop van propaganda-ma- teriaal, voort te gaan met adverteren en mee te doen met de BlauweWeek- Actie die vooral dit jaar in het teken zal staan van een op te richten Zeeuws ZATERDAGMIDDAGVOETBAL 's-Heer Arendskerke won met korfbalcijfers Het onberekenbare in het voetbalspel is Zaterdag in Nieuwdorp weer eens duidelijk gebleken. Neen, wij hadden Wemeldinge geen kans op de over winning gegeven, maar de 60 nederlaag, welke zij in Nieuwdorp te slikken kreeg, was toch groter dan wij hadden verwacht, Kloetinge deed het zowaar tegen Rillandia nog minder en moest met een 70 nederlaag tevreden zijn. Kapelle zorgde voor de verrassing door in Colijnsplaat, zij het ook met de hakken over de sloot (10), de beide punten weg te kapen. V.C.K. kon het tegen Krabbendijke inderdaad niet hijsen en ging met 41 ten onder. Het heeft in de wedstrijd Nieuw dorpWemeldinge niet aan spanning ontbroken, vooral niet in de eerste helft. Rechtsbinnen A. J. Dommisse gaf na 14 minuten spelen met een kei hard schot Nieuwdorp de leiding (10). Er werd door Nieuwdorp ver scheidene malen tegen de lat gespeeld en zo ging de rust in zonder dat er meer punten werden gescoord. Na de rust kwamen de beide voor hoedes goed opzetten en golfde het spel regelmatig heen en weer. Na 5 minuten spelen bracht eerst de links buiten C. de Kok de stand op 20. Pas na 25 min. lukte het daarop A. Dom misse weer de voorsprong te vergro ten tot 30. Toen was het hek van de dam en brachten de linksbuiten J. Dekker, A. Dommisse en tenslotte mid- voor La Grand achtereenvolgens de stand op 60. 2e klasse B. Kapelle IIColpl. Boys H 21; Ril landia HKloetinge II 54; Arnemui- den IIWemeldinge II 42; V.C.K. n ■Krabbendijke n 52. Het leidende Arnemuiden liet zich door Wemeldinge niet intimideren en hield de beide punten thuis. De Boys van Colijnsplaat moesten met lege han den naar huis en zijn de dragers van de rode lantaarn geworden. De reser ves van Rillandia deden voor hun eer ste elftal niet onder, al waren de cij fers niet zo groot, en klommen een plaatsje op de ranglijst. V.C.K. zag irang om Krabbendijke een nederlaag toe te brengen en heeft nu evenveel punten als Krabbendijke. 2e klasse C. Wolfaartsdijk IIMevo Hl 21. .De enige wedstrijd in deze klasse is door de kleine overwinning van Wol faartsdijk enigszins tegengevallen. Kloetinge III liet zijn gasten in Zie- rikzee tevergeefs wachten, wat wel eens een paar puntjes kan kosten. 2e klasse D. R.C.S. IV—V.S.C. I 6—1; Nieuwland I's-Heer Arendskerke II 211. De leiders van 's-Heer Arendskerke waren in Nieuwland slechts met korf balcijfers tevreden, ofschoon ook R.C. S. een royale overwinning op V.C.K. boekte, dat daardoor nog vaster op de onderste plaats werd genageld. 2e klasse F. Spui IIHoek II 24; Kruiningen HI—A.Z.V.V. II 4—6. Hoek heeft zijn kampioenskansen weer vergroot door Spui op eigen ter rein een nederlaag toe te brengen. A.Z.V.V. verbeterde zijn positie door met de volle buit terug te keren. De eserve-Beren lieten ook op zich wach ten, wat hen ook duur te staan kan komen. Zij staan daardoor wel defini tief op de onderste plaats. UITSLAGEN JUNIOREN. Junioren A, Groep I. Schoondijke IArnemuiden I 14; R.C.S. I—Zeelandia I 4—1; R.C.S. II— Vlissingen I 17; Walcheren ISe- rooskerke I afg. Groep H. Goes IIVlissingen II 02; Krab bendijke IKapelle I 10. Junioren B, Groep I. E.M.M. INieuwland I 13; Mid delburg IVlissingen I 80; Oostburg IZeeuwen I uitg.; Walcheren I Vlissingen II 13. Groep H. Middelburg IIIBreskens I 06; Zeeuwen IIIGoes I afg.; Middelburg IIR.C.S. I 12; Vlissingen IVV.C. K. I afg.; Vlissingen IIIZeeuwen II afg. Groep III. Goes IIWemeldinge I 14; 's-Heer Arendskerke IRobur I 03. Groep IV. Zierikzee IBurgh I 93; Renesse IMevo I 81. Groep V. Axel ITern. Boys I 42; Hoek I— Corn. Boys I 05; Zaamslag ISluis kil I afg. Nagekomen Advertentiën Heden overleed In volle ver zekerdheid des Geloofs onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader JACOBUS DE WOLF, weduwnaar v. Jacomina Coppoolse in de ouderdom van 85 jaar en 5 maanden. Grijpskerke (Z.) W. DE WOLF. T. DE WOLF— GESCHIERE. C. DE WOLF. Serooskerke (W.): JOH. DE WOLF. L. DE WOLF— GESCHIERE. Grijpskerke (Z.) JAC. DE WOLF. JOHa. DE WOLF— GESCHIERE. Oosterend (F.): M. N. DE WOLF. Wa. DE WOLF— HOOGENBOEZEM. JOHANNA WATTEL, (huisgenote). De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 19 Maart a.s. om 12 uur op de begraafplaats te Grijps kerke (Z.). Consultatie Bureau voor Drankzuchti gen. Belastingambtenaren op de planken. De Walcherse belastingambtenaren waren Vrijdagavond enkele uren de wetten, aanslagbiljetten en kohieren vergeten, toen men in het Schutters hof de jaarlijkse feestavond van de Personeelsvereniging van de Belas tingdienst op Walcheren bijwoonde. Ze vergaten al die zorgen door de keu rige opvoering, die hun collega's brach ten van het blijspel „Patsy" van Ed. J. M. Terlingen. De uitblinker in dit stuk was ongetwijfeld de heer J. C. A. L. Wever, die met overgave zijn rol vertolkte. Hij vond In Mevr. P. A. KroedersCauwels een goede tegen speelster. Ook de anderen, waarvan de dames allen debuteerden weerden zich goed, alhoewel het spreken over het algemeen te zacht was, waardoor het spel nadelig beïnvloed werd. De regie berustte ditmaal bij de heer P. Bou- wense. De heer A. K. Louws, die bij het begin van de avond de talrijke aanwezigen, w.o. de superieuren, had verwelkomd, dankte aan het eind van het stuk alle medespelenden en de re gisseur. De dames ontvingen bloemen en de heer Bouwense werd een boek werk aangeboden. De Ambonese band verleende deze avond muzikale mede werking. Bestuurswijziging Stichting „Rusthuizen Walcheren". In de vacature, ontstaan door het aftreden van Jhr Ir. H. L. Boogaert, is op grond van de gehouden stem mingen in de colleges van B. en W., door het Dag. Bestuur van de Stich ting „Rusthuizen Walcheren" benoemd verklaard, Burgemeester P. Dregmans van Serooskerke (W.). In de vacature van Mr H. v. d. Schuur is benoemd verklaard burge meester F. G. Sprenger van Oostka- pelle. Door de Classis Goes van de Geref. Kerken is als vertegenwoordiger bij het bestuur van de Stichting „Rust huizen Walcheren" aangewezen, de heer J. Dekker te Goes. Door de Classis Goes van de Her vormde Kerk zal spoedig een perma nente vertegenwoordiger worden aan gewezen. Eindles Alg. Tuinbouwcursus te Middelburg. Op de eindles van de Alg. Tuinbouw cursus te Middelburg kon aan 13 leer lingen het einddiploma worden uitge reikt. Het zijn de heren: D. Kaljouw te O.- en W.-Souburg, J. I. van Soelen te 0.- en W. Souburg, H. Francke te Oost- kapelle, A. Wagenaar te Grijpskerke, I. de Bree te Vlissingen, M. de Rijke te Oostkapelle, A. A. de Wilde te Middel burg, P. den Hollander te Oostkapelle, L. Theune te O.- en W. Souburg, A, A. A. Lingler te Vlissingen, T. de Leeuw, P, Geldof en H. Geuze, allen te Middel burg. Van de 23 leerlingen, waarmede de cursus werd begonnen, passeerden er ten slotte 13 de eindstreep. Na het ge bruikelijke examen, dat door de heren J. K. Voogd, hoofd van de cursus, A. de Jager, leraar fruitteelt en M. Wattel, leraar groenteteelt, werd afgenomen, reikte Ir W. van Soest, Rijkstulnbouw- consulent, de diploma's uit. De consulent wees op de grote waar de van het diploma, mits (Je cursisten het beschouwen als het begin vaon hun studie. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer L. Jozlasse van Serooskerke, complimenteerde de leer lingen met het behaalde resultaat en prees hen gelukkig, dat ze de gelegen heid tot studie hadden aangegrepen, een gelegenheid, die het tegenwoordige ge slacht heeft en vroeger werd gemist of slechts in zeer primitieve vorm kon ge noten worden. Namens de leerlingen sprak de heer 1. de Bree, die mede aan de leraren een stoffelijk blijk van grote waardering overhandigde. Met voortvarendheid is ook de gemeente Heinkenszand na de oorlog aan de nieuwbouw begonnen. Het vriendelijke dorpje, dat ligt temidden van het wijdse polderlandschap en dat voordien bestond uit twee langgerekte straten, krijgt thans aan de Westzijde een geheel nieuwe wijk met moderne woningen. Vrjjdag 28 Maart des middags om 1 uur, zal in deze wijk met enig officieel vertoon een nieuw badhuis worden geopend. Dit badhuis behoort tot een com plex van 12 woningen, die bestemd zijn voor ouden van dagen. Ouden van dagen krijgen nieuwe woningen. Want, zo heeft de raad van Heinkens zand gedacht, als we de ouden van dagen ieder een eigen, niet te grote woning ge ven, waarin zij rustig hun levensavond kunnen genieten, dan komen andere meestal grotere woningen vrij, om andere gezinnen te kunnen huisvesten. En dat gebeurt nu ook. Er moest in het begin wei wat, begrijpelijke weerstand worden overwonnen, maar nu zijn zij er geheel tevreden mee. Met genoegen toonde men ons een wo ning van een blok van zes, die reeds zijn bewoond. Een kleine gang, met links daarvan een gezellig woonkamertje, daar achter een^ aardige slaapkamer en naast de slaapkamer en achter de gang een ge zellig keukentje met een bruynzeel- aan recht en een diepe .kelderkast vormen de beneden-verdieping. Boven heeft men de beschikking over een klein portaal en een kleine slaapkamer. Ruimte genoeg dus voor twee mensen op leeftijd en ze zijn er bést tevreden mee. Men vindt het een voordelige ruil want een groot huis be wonen kost extra werk ook. Het gehele complex, waarvan de zes andere woninkjes in Mei zullen worden opgeleverd, is een ontwerp van de heer J. Buddingli, districtshoofd van de Cen trale Dienst Bevelanden. HET BADHUIS. Het badhuis zal, zo vermoedt burge meester Funk, zeker druk bezocht wor den. Hij verwacht een 200-tai personen per week. Dat is 100 per dag, want voor lopig zal het alleen maar 's Vrijdags en Zaterdags geopend zijn. Aan beide zijden van de ingang be vinden zich wachtkamers. Tegenover de ze wachtkamers zijn zeven doche-celien gebouwd, die van alle gemakken zijn voorzien. Achterin het badhuis bevindt zich de stookinrichting, met een cokes kachel, die een enorme hitte kan produ- De nieuwe woningen voor de ouden van dagen te Heinkenszand In het midden, op de hoek, het badhuis. ceren. Het badhuis wordt centraal ver warmd. De woningen kosten ƒ7000,per stuk, waarvan het rijk ƒ3000,— voor zijn re kening nam en de rest door middel van leningen in de gemeente bijeen werd ge- oracht. „Mijn doel is", zo vertelde burgemees ter f unk, „om in deze gemeente een centrum te vormen". Hij is daar wel in geslaagd. Want bij het gemeentehuis aan net begin van het meuwe bouwplan wordt als het ware een piein gevormd. Er kwam een nieuw postkantoortje, men bouwde er een gezellige muziektent, de brandweergarage staat er en er kwam een plantsoen. Aan de nieuwe straat ligt ook nog het oude kerkhof. Men wil dit enigszins aan de voorzijde inperken, zo dat ook hier een plantsoen zal ontstaan. Heinkenszand bouwde na de bevrijding een 54-tai gemeente-woningen, terwijl met de particuliere bouw erbij, het wo- ningcontmgent vergroot werd tot 60 a 70 woningen. De aanleg van een brede straat met hier en daar wat beplanting zal de nieuwe wijk, waar ook een 12-tal woningen van het Plan Valk is gebouwd, binnenkort voltooien. KORFBALWEDSTRIJDEN OP HEMELVAARTSDAG. De Middelburgse korfbalclub „Swift" zal ook dit jaar op Hemelvaartsdag de traditionele seriewedstrijden organise ren. Bovendien zal het 35-jarige be staan van de Zeeuwse Korfbalbond worden gevierd. Voorts bestaat de mo gelijkheid, dat er 2 Hollandse bonds- ploegen naar Zeeland komen. (ingezonden Mededeling adv.) Grootse uitvoering van „Excelsior". Vele belangstellenden hebben Vrij dag en Zaterdag weer kunnen genie ten van de jaarlijkse uitvoering van 't Goesse Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" en „Jong Excelsior". Het begin was direct al goed, toen Excelsiors pijpers met enkele num mers onder leiding van de heer Tam- minga het publiek tot 'n langdurig ap plaus noodden. Ook „Jong Excelsior", onder leiding van de heer P. G. Rijn, bracht het publiek in verrukking. Dit werd nog groter, toen de junioren- kampioenen 1952, de pijper Kees Smol ders en de trommelslager Jan Mieras, voor het voetlicht kwamen. Beiden mochten uit handen van de voorzitter, de heer J. de Kok, een wisselbeker in ontvangst nemen. Het hoogtepunt vormde het optre den van de drumband van „Excelsior". Met machtig tromgeroffel en trompet geschal toonden zij hun kunnen. Maar er was niet enkel muziek: „Excelsior" beschikt ook over goede toneelspelers. Zij brachten enkele vrolijke schetsjes naar voren en de junioren deden hier bij niet voor de ouderen onder. Verder was er nog samenzang met'accordeon begeleiding. Benoeming lid gasthuisbestuur. Ter voorziening in de vacature van lid van het gasthuisbestuur, ontstaan door het aan de heer J. de Kruijter verleende ontslag, is een aanbeveling opgemaakt. Op de aanbeveling zijn ge steld de heren C. van Zweden en Ir. P. J. 't Hooft. Jaarvergadering Geref, vrouwen. Donderdagavond kwam de Geref. Vrouwenvereniging „De lampen bran dende" in jaarvergadering bijeen on der leiding van haar vice-presidente mej. G. den Boer. Mej. Berrevoets- Boot hield een inleiding over Matth. 141-12 Een tableau, een „vaste burcht", zang en declamatie vulden het verdere deel van de avond' Een jeugdige dief. Sedert enige tijd miste de winke lier van D. uit de Noordstraat telkens geld uit de winkelkassa. Bij het hier naar ingestelde onderzoek bleek een raam in de kelder niet geheel gesloten (een propja papier was onder dit schuifraam aangebracht). Enkele politiemannen hebben zich hierop verschillende avonden in het winkelpand laten insluiten, hetgeen ook Woensdagavond gebeurde. Op de binnenplaats zagen ze in schim iemand op het kelderraam toe- sluipen, hoorden ze het raam open schuiven en even later stond de dader reeds bij de kassa. Zijn bewegingen waren zeker hij was hier blijkbaar thuis. De handen graaiden in de kassavoor het laatst! Een felle lichtbundel toonde de agenten de dader: de 15-jarige Th. D. uit Terneuzen. Op heterdaad be trapt zijnde hielp geen ontkennen- Dit kleine boefje heeft sedert Januari 1952 kans gezien zich op deze wijze plm. f150 toe te eigenen. Koperdiefstal bij Scheepsbouw maatschappij. Tot tweemaal toe werd een partij koper (in totaal 63 kg) bij opkopers ontdekt, die na onderzoek afkomstig bleken te zijn van diefstal, gepleegd bij de N.V. Scheepsbouw-Maatschappij in Terneuzen. De daders, zekere J. B. uit Terneuzen en A. V. uit Biervliet, hebben inmiddels bekend. AAGTEKERKE Zanguitvoering. Donderdagavond werd een gecombineerde zanguitvoering gege ven door Con Amore van Meliskerke ea Nut en Genoegen van Aagtekerke. O.l.v. de heer F. Bakker werd een programma bestaande uit een 24-tal zangnummers in vlot tempo afgewerkt, afgewisseld met solozang. Er was weinig belangstelling. Moederweelde. Een schaap van da landbouwer A. Bosselaar bracht dezer dagen zes lammeren ter wereld, die het allen zeer goed maken. KAPELLE Geslaagd. Op het te Kapelle gehouden examen voor het diploma E.H.B.O. werd het diploma behaald door de dames: L. de Groot, B. v. d. Weyde, A. Zuidweg, K. Zuidweg, N. de Roo en L. Francke en door de neren M. Gelok, G. N. Zegers, J. Geelhoed en C. Maliekote. Afgewezen werden twee cursisten. De cursus stond o.l.v. dr Risseeuw en het examen werd afgenomen door dr Griep te Goes. NISSE Zanguitvoering, m ae Ned. Herv. Kerk te Nisse gaf het Chr. gemengd koor van Nisse een uitvoering die onder leiding stond van mej. van Westen uit Borssele, waaraan ook aan medewerkte de mu ziekvereniging „Ons Uenoegen". Zowel de zang- ais de muzieknummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Aan het einde van deze uitvoering sprak ds J. v. Oyen een dankwoord. O.- EN W.-SOUBURG 60-rig bestaan Geref. J.V. Vrijdagavond werd in een overvolle zaai van „De Zwaan'' het 60-jarig bestaan gevierd van de Geref. J.V. „Repos Ailieurs". In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer JB. Koole, speciaal welkom de ere voorzitter, ds J. v. d. Berg, de consulent ds Vetschoor en de afdelingsvoorzitter, de heer Jacq. de Smit. Uit het jaarver slag bleek, dat de vereniging uit twee afdelingen bestaat, met resp. 24 en 19 le den. De penningmeester meldde een ba tig saldo. Na een korte toespraak van ds v. d. Berg leverde de heer P. Koole een historisch overzicht. Het was een duide lijk verhaal, waaruit bleek hoe vooral in de eerste jaren van het bestaan der J.V. er hard gewerkt moest worden. Vervol gens sprak de heer Jacq. de Smit een feestrede uit, waarin hij met name wees op de geloofsmoed onzer ouders en voor ouders, die, onder vaak moeilijke om standigheden, alles hebben ingezet voor Kerk, school, staat, en maatschappij. Ook net Gerei, jeugdwerk is een der heer lijkste vruenten van deze arbeid. Ver- scmilende algevaardigden brachten hun gelukwensen over. Na de pauze werd ge speeld „Vlammende vleugels". Voor de wijze, waarop dit stuk werd vertolkt, hebben wij de grootste bewondering. Zo wel de keuze der spelers als het spel zelf was uitnemend, in deze samenkomst is het bewijs geleverd, dat onder goede leiding en bij een ernstig oefenen, iets goeds en moois bereikt kan worden. Ds J, v. d. Berg sloot deze avond tnet dank zegging. ST. LAURENS Jaarvergadering Geref. J.V. O.l.v. de heer A. C. Simonse hield de Gerei'. J.V. Vrijdagavond haar 57e jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dal vereni ging 15 leden telt, er een batig saldo was, terwijl voor de blibliotheek werden aan gekocht een aantal deeltjes van de korte verklaring der H. Schrift. Een der leden hield een inleiding over: „Gereformeerd levensbesef", voorts zorgden enkele bij dragen en een Bijbelse vragenweusirijd voor de nodige afwisseling. Ds C. Boon eindigde met dankgebed. Maandag 17 Maart De discussies ove neutraliteit worden is nu een punt vanl heid der Sowjet-Un| toetssteen zijn voor verschillen van inzid vraag in hqeverre d> voortzetting van de zou mogelijk maken. Uit het regeringskaml nomen, dat de Europe! afgezien van een Ru noodzakelijk zou zijn. kan zij, zo meent men, tooid. In een regering| gezegd, dat Duitsland ii Itandigheden niet in stj alleen tegenover de R; handhaven. Ook zou er liteit in deze periode vej ningen in strijd zijn Duitsland tot het West| een gedwongen isolerii vensvatbaar zou zijn. Bd Duitse volk de drang na heid zo sterk, dat hij kan worden onderdrukt, se regeringsbulletin. Hier komt weer de ol Adenauer om de hoekl neutraal Duitsland door' nomische druk snel irf water zou moeten bela de regering op het inzics tische oppositie. De sta land tot het Westen will heeft deze nooit bestred! waarop de aansluiting j leger, de kolen- en wordt voltrokken, word listen funest genoemc, van Europees standi Vliegtuigbouw in zich thans ont De regering heeft tbafl ring gehecht aan de dooi Stichting „Nationaal Lu rium" het vorige jaar stellen en besloten de beschikking te stellen vl der uitbreidingswerkzaaf Dit besluit heeft grotj de ontwikkeling van luchtvaart, in het bijzond tuigbouw hier te lande.! Over enige jaren za| luchtvaartlaboratorium over een zeer moderne ken met name voor| wmdtunnelproeven ter dan voorneen de z<l nodige technisch-weten kan verlenen aan de wikkelende vliegtuigindi] Nederrandse militaire vaart. De uitorciaing van heü vaartlaboratorium te Ah in hoofdzaak de afbouv snelheidstunnel voor het ven aan vliegtuigmodellë; tot aan die van het geit van een kleinere super^ geschikt voor metingen de geluidssnelheid te bd Als onderdeel van del plannen der regering ned industrie een belangrijke! Het is niet waarsch\jnl de Kanaal-marathon, gec de „Daily Mail", zal dooi de bedragen, welke gewojj wedstrijd beschikbaar overgemaakt zijn aan hj pische Comité. De Perskade, die was het opspuiten van het n| terrein aan het Amster(> te Tiel, is vermoedelijk I het vernielende werk v; plotseling doorgebroken, kante meters land zijn deze doorbraak met md bedekt, terwijl alle slota omgeving geheel opniei| moeten worden. 21. Hoe komen ze verbaasd. De man trok mistroostl verraad, mijnheer, zei hij,! de mijnenvelden op kaa^ waar de mijnen lagen en ze die dingen er zelf had dat zo precies weten als h troepen kregen steeds ma| je moesten terugtrekken. Duitser gezien.Tussen Dei) Fransen ontmoet en die va Worden. De burgerij had 11 om de stad te verlaten. Zq België. Heb je niets van de ben, gehoord, vroeg De Vï De man schudde het ho dat Mill al spoedig in han Ze hadden daar nog een i in de lucht laten vliegen. 1 slechts kort. Wat gaf het zenuwachtig aan zijn onge gaf het allemaal? De Duit zen, ze joegen golven ver elke neergeschoten Duitser En dan, ze hebben een bommen laat regenen op over je hoofd heen en lati dat je er soms gek van wor weer tegen die helse ding' geweer tegen die monsters' Heb je geen Engelse Wilde. Engelse, mijnheer? gee De man was verbitterd e zaak in de steek lieten. I gauw bij. Dat waren kerel: front tegemoet gingen en ten afvuren,- staken ze dood

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2