Over vier maanden vlagt Oost-Vlaanderen in Middelburg. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR de loupe npringen Wie toetst de Nederlandse wet aan een internationale overeenkomst MESSEN tin AR* S .»"co AK (0.60 11.25 10.12 Laatste Grondwetswijziging aan de orde Dc Staten-Generaal en de oorlogsverklaring* Zuivere huid Trekken de Sow jets zich terug uit Albanië WAtï II H rooi Vnto^eaand0e7JeelPor^^eS Dé culturele gebeurtenis van het jaar Expositie en kunstmanifestaties zullen duizenden trekken* IDEALE LUIERS MARNIX D'HONTENISSE Onder Voor f 1400 eigenaar van een woning. Het Leger des Heils gaat grote inzameling houden. Pagina 4 Zaterdag 15 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 MIDDELBURG in elk gewenste saste gordijnen VAN WER- inkenszand, zal 8 April 1952, 7 uur in „De ranje" te Goes, 1223 B.W., verkopen: EN WINKEL- t erf, aan de Hendrikskinde- hoek Dijkstr. Kad. Sectie D gr. 1 A 29 cA. vestigd de ma- izaak van de van Wel. irden bij de he erlijk 8 Mei a.s. dienen zich nden tot B. en m toestemming zoning te ver- ichtingen ten de Notaris, >rte Kerkstraat VERHAGEN zal op Maart 1952, >aar verkopen: es nam. 2 uur migingsgebouw ven": 1EZINSWOON- de Weverstr. 76 cA. ƒ156. 13,64. West-Souburg ur in het Ver- ,De Zwaan": IEZINSWOON- de Nieuwe veg 191, groot ebruik. 24,61. en betaling op lasten van 19 voor rekening n daags vóór ran 1012 en ip de verkoop- 2 uur. ihtingen ten voornoemde risstraat 97 te 1. K 1184-2299. or irkt 25 1 OP ZOOM sen teVEG DG Doops- Ned. Prot. emeente; WH EL Evang. Railwaymen plaats staan- ïeeft verklaard conflict met de ;r.de herbewa- Overeenkomsten in strijd met onze hoog ste wet moeten echter worden aangeno men met tweederden der uitgebrachte stemmen. Wie beoordeelt echter of een overeenkomst in strijd is met de Grond wet? Veronderstel, dat de regering van mening is, dat er van strijd geen sprake is, maar dat de Kamer een andere me ning heeft? Of dat de Eerste en Tweede Kamer een verschillend standpunt inne men? Dat waren problemen, waarmede bijna alle sprekers worstelden. WAT NIET IS VOORGESTELD. De Grondwetscommissie had voorge steld vast te leggen, dat de bepalingen van internationale overeenkomsten voor rang hebben boven de Nederlandse wet telijke voorschriften. Een wet echter die later gemaakt wordt dan de internatio nale overeenkomst mag met de laatste niet in strijd zijn. Maar als dit wel het geval is of erover twijfel bestaat, wie beslist dan: de wetgever of de rechter? Dit moeilijke, staatsrechtelijke probleem vormde het hoogtepunt in deze debatten. Mr Oud was van oordeel, dat de re- (Ingoj„ „reuedeiing aov zacht, soepel, gaaf en intens gezond. Purol of Purolin (dit laatste in witte crème vorm). In dozen 41 en 77 ct. (Van onze parlementaire redacteur). ae Tweede Kamer is Donderdagmiddag uitvoerig gedebatteerd over het laatste voorstel van de regering tot wijziging van de Grondwet. Hierin worden verschil lende bepalingen over onze buitenlandse betrekkingen op de helling gezet, hetgeen voor de kenners van het staatsrecht in onze volksvertegenwoordiging aanieiding was uitgebreid te spreken over de groei van de internationale rechtsorde. Nu wij onze neutraliteitspolitiek hebben laten varen en toegetreden zijn tot tal van inter nationale organisaties, moeten er maatregelen worden genomen om de volksver tegenwoordiging meer medezeggenschap te geven bi) het bepalen van de buiten landse politiek, terwijl tevens een aanpassing moest worden gevonden aan de gewijzigde omstandigheden met name wat betreft het totstandkomen van inter nationale verdragen. De enige spreker, die een afwijkende houding aannam, was de heer Weiter, die niet begreep, dat juist ons land de eerste moet zijn om deze moeilijke materie in onze hoogste wetgeving te regelen. Er is geen land, zo zei hij, dat meer geleden heeft dan juist Nederland onder de internationale rechtsorde. Overigens moest hij toegeven, dat verschillende regelingen noodzakelijk kunnen zijn. Een Uer voorstellen van de regermg weken van de bepalingen der Grondwet, heeft betrekking op de oorlogsverklaring. „De Koning verklaart het Koninkrijk niet in ooriog met een andere mogend heid dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal. De toestemming is niet vereist, wanneer het Koninkrijk door een andere mogendheid wordt aan gevallen of tengevolge van de nakoming van zijn internationale verplichtingen in ooriog geraakt. De Staten-Generaal be- raaosiagen en besluiten terzake in ver enigde vergadering", zo luidt de voor gestelde renaetie, die sterk afwijkt van de nuiaige Bepalingen in de Grondwet. De socialist 'Burger constateerde, dat de medezeggenschap van de volksvertegen woordiging door deze redactie niet ver groot, maar juist verkleind wordt. Waar om moet men het Parlement uitsluiten? Een voorstander van deze bepaling was de heer Bruins Slot (A.R.), die erop wees, dat een oorlogsverklaring tegen woordig niet meer is dan een constate ring van een feit. De beide Kamers heb ben niets meer te overwegen. Hij had eenter een amendement, dat mede onder tekend was door de V.V.D. en waar ook de heer Burger veel voor voelde, luiden de, dat „de Koning geen oorlog kan be ëindigen dan na voorafgaande toestem ming door de Staten-Generaal". Als wij worden aangevallen zal dat waarschijnlijk het gevolg van onze internationale ver- glichtingen zyn, zo zei de heer Bruins lot. Die verplichtingen zijn door de Staten-Generaal aanvaard, zodat er geen speciale toestemming van de völksverte- {[enwoordiging meer nodig is om de oor- og te verklaren. Het beeindigen van de Jtaat van oorlog kan echter wel in het Parlement worden besproken. Denk slechts aan het vredesverdrag, dat nog steeds met Duitsiand moet worden ge sloten. De heer Oud (V.V.D.) hechtte aan de oorlogsverklaring in de Grondwet weinig waarde. JbLEX SLUiiuii VAN OVEREENKUhjloTEN. Deze aangelegenheid was overigens lang niet het belangrijkste punt in dit debat. Belangrijker waren de voorstellen over het sluiten van overeenkomsten. De regermg nad voorgesteld, „dat overeen komsten met anaere mogencineden en met volkenrechtelijke organisaties worden door of met machtiging van de Koning gesioien en, voor zover de overeenkomst zuiks eist, uoor de Koning bekrachtigd". Deze overeenkomsten moeten zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal worden overgelegd. Eerst na goedkeuring kun nen zy in werking treden, 'lot nu. toe was het zo, dat de volksvertegenwoordiging alleen verdragen goedkeurde. .Dit zjjii overeenkomsten, die plechtig worden ge sloten. Alle andere overeenkomsten wer den slechts aan de Staten-Generaal me degedeeld. Bijna alle sprekers hadden er bezwaar tegen, dat het woord „verdrag" uit de grondwet gaat verdwijnen. Het is natuurlijk uiterst moeiüjk om de Kamer aiie overeenkomsten te laten goedkeuren via een uitvoerige senrifteiijke behande ling. Daarom neeft de regermg voorge steld, dat de goedkeuring is veneend, ais de Kamer niet binnen uertig dagen een debat wil uitlokken. BUITENGEÏHJNT. uZVALLUi Er zat echter een addertje ouder het gras. Goedkeuring van de Staten-Gene raal zou ook niet nodig zijn, „indien in buitengewone gevallen van dringenue aard het belang van het Koninkrijk eist, dat de overeenkomst zonder verwyl van kracht wordt". „Hier zit een lek", aldus de heer Burger. „Wat is buitengewoon, wat is dringend?" zo vroeg de heer Bruins Slot. Een grotere beperking yan deze bepaling is nodig volgens de heer Oud (V.V.D.) en de lieer Serrarens (K.V.P.) wilde „dit poortje niet aan de regering overlaten, tenzij er een wachter wordt bijgezet". Hij diende een amende ment in, waarin wordt gezegd, dat een overeenkomst als bedoeld slechts zal mo gen worden aangegaan onder het voor behoud, dat deze wordt beëindigd als de Staten-Generaal geen goedkeuring ver leent. Een andere moeilijkheid was, dat in het belang der ontwikkeling van de in ternationale rechtsorde kan worden afge- De correspondent van de „Daily Gra phic" in Triëst verklaart, dat de Russen zich uit Albanië terugtrekken. De cor respondent zegt, dat Albanië, de enige voorpost van de Sowjet-Unie aan de Middellandse Zee, zijn strategische waar de verloren heeft, daar de vooruitzichten op een terugwinnen van Joego-Slavië ge ringer zijn dan ooit en de hoop om het heft in Griekenland in handen te kunnen nemen, vervlogen is. Albanië is voor de Sowjet-Unie slechts te bereiken door de lucht en over het water en het laatste staat onder gealli eerde controle. Volgens de correspondent heeft Rusland een einde gemaakt aan de economische hulp aan Albanië, waardoor onmiddellijk een gebrek aan levensmid delen intrad en de prijzen in de sluik handel „astronomische afmetingen" aan namen. Thans worden de Sowjet-deskundigen teruggetrokken. In de plaats komen O. Duitse technici en vele Duitse officieren oefenen bij de Albanese politie. Te Klaaswaal zal dr G. P. van Itter- zon, Ned. Herv. predikant te 's-Graven- hage en voorzitter van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, op Woensdag' 19 Maart a.s. een rede uit spreken, getiteld: „Schoolvragen van nu", waarin opnieuw de kwestie te Har- degarijp ter sprake zal worden gebracht. gering geen wet zal maken die strijdt met een internationaal verdrag. Daarom zal men uitsluitend de wetgever mogen toet sen, of de nationale wet in strijd is met de overeenkomst. De heer Bruins Slot nam een radicaal ander standpunt in. Hij beklaagde zich erover, dat de regering dit probleem niet heeft aangepakt. Zij wil de internationale rechtsontwikkeling afwachten. Maar het is juist haar taak deze te bevorderen. De wetgever kan dit doen door een bepaling in de grondwet op te nemen. Anders zet men de belang rijkste drijfveer van de rechtsontwikke ling de wetgeving op dood spoor. De wet Goederenvervoer Binnen scheepvaart b.v. is in strijd met een in ternationale overeenkomst, n.l. met de Acte van Mannheim. De regering en het Parlement kunnen dus fouten maken. De heer Serrarens was het daar roerend mee eens. Daarom vond hij het met de heer Bruins Slot beter, dat niet de wetgever, doch de rechter het toetsingsrecht zal verkrijgen. De heer Schmal (C.H.) meende, dat deze belangrijke vraag wel beslist zal kunnen worden bij de gehele herziening van de Grondwet. (Ingez. mededeling, adv.) een 1% oduct van en0T waarva" d® (60%ai=o^c TengevcA9 ?tepara°SerdtsgeV** siecMs Q lO Hormonen onver<"\ tden v°° A lOVtfcAb l0CH[M ygpPUCl n* NN- vi.dt"''"9' 1 R0 „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg". Over vier maanden zal deze kernachtige leuze werkelijkheid zijn geworden. Het vlagvertoon van de aan cultureel bezit zo rijke Vlaamse provincie in de weken van 12 tot 26 Juli zal dé grote culturele gebeurtenis in Zeeland van dit jaar zijn. Óp een massaal bezoek wordt gerekend. Aan de voorberei dingen wordt druk gewerkt, niet in het minst op de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, en reeds is het mogelijk een voorlopig overzicht te geven van hetgeen de tentoonstelling in de Sta tenzaal, het Stadhuis, het Schuttershof en het Kunstmuseum zal bieden, alsmede van de belangrijkste manifestaties, die rondom deze expositie zijn gegroepeerd. Verwacht geen droge, zakelijke op- hoeve" gegroepeerd zijn, zodat de be somming en weergave van al hetgeen op Oost-Vlaanderen betrekking heeft, maar een weloverwogen, verantwoor de en aantrekkelijke, volkomen re presentatieve keuze uit de rijkdom en de schoonheid der eeuwen, waarvan Oost-Vlaanderen en Gent zo vol zijn, Deskundig gerubriceerd en gegroe peerd zullen de duizenden voorwerpen de bezoekers een uitnemend over zicht verschaffen van de Vlaamse schatten in verleden en heden. Daar zullen zijn miniaturen en handschrif ten, documenten van grote histori sche waarde, oude gildezegels, oude geografische kaarten, nog nimmer ge- exposeerde, unieke wiegedrukken enz. SCHILDERKUNST EN KANTWERK- De schilderkunst zal met doeken van beroemde oude meesters en van moderne kunstenaars, o.m. van de Lathemse en de Dendermondse school, een belangrijke plaats op de tentoonstelling innemen. Tal van zeer interessante folkloristische ge gevens zullen apart rondom „de Ingezonden mededeling PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT GOES BAASN SIWM II 20. Het wordt Zaterdagavond vóór Pinksteren.... Onder het avondeten zegt Wim: Wanneer ik in Rotter dam gebleven was, zou ik zeker meegevochten hebben. Ik maak me sterk, dat de andere studs van onze school in Dordt of bij het vliegveld van Rijswijk meevechten tegen de Moffen. Daar moet je maar niet op rekenen, zegt zijn vader. Dat zou franctireurswerk zijn, die sturen de boel in de war en het zou gevaarlijk zijn ook, zo maar op eigen houtje te gaan vechten. Je zou er misschien meer kwaad dan goed mee doen. Maar dit is geen gewone oorlog, dit is sluipmoord, zegt Wim verbeten. - Wanneer niet heel ons volk paraat is, gaan we er aan. We zijn in Gods hand. God, God.herhaalt Wim schouderophalend. Wat zeg je daar? vraagt zijn vader verwonderd. Och niets, laat me maar, zegt Wim. Zijn moeder kijkt hem onderzoekend aan. Hij slaat de Ogen neer. Hij wil haar niet verraden, wat er in deze laatste dagen, allemaal in hem overhoop geworpen ligt. HOOFDSTUK IV. Pinksterzondag De lucht is strak blauw. De zon doorzindert de vroege morgen. Er is geen smetje aan de hemelkoepel te be kennen. De Wilde staat al vroeg in de tuin voor zijn woning, en hfj vraagt zich verbaasd af in deze Zeeuwse rust, hoe het mogelijk is, dat ons landje op dit zelfde ogenblik bezig is een strijd op leven en dood te voeren. Het zijn de weinige Franse soldaten, die in een boomgaard onder een groep bomen bezig zijn hun wapens te inspecteren, waardoor hij de wrede werkelijkheid weer gaat zien. Het zal vanmorgen kerkdienst zijn. Dominé Versendaal wil per sé, dat de gemeente in een korte dienst samenkomt. Wanneer we nu niet samenkomen, wanneer dan wel? heeft "U gevraagd. En de gemeente kwam tarnen. Na een inleiding van slechts enkele minuten gaat de domme over tot een aangrijpend gebed. En dan spreekt mi kort over Pinksteren, de dag waarvan voorspeld was, dat hij komen zou in „bloed en v..ur en rookpilaren. Nadat de zegen is uitgesproken, speelt het orgel twee coupletten van het Wilhelmus, het oude „Troostlied" en heel de gemeente zingt spontaan mede. De zo rustig en vredig begonnen Pinksterdag werd echter al onrustiger. Hij eindigde onder groot rumoer. Tegen de middag kwamen er kleine groepjes Hollandse soldaten uit het Oosten afzakken. De jongens waren ge broken. Ze sleepten zich voort, en overal klopten ze aan om brood en rust. En er kwamen er steeds meer, tenslotte werd het een onafgebroken stroom. Er kwamen er ook op de fiets, of met motorrijtuigen, of wagens met paarden bespannen. En allemaal hadden ze hun verhalen. Ze vluchtten voor de opdringende vijand. Ze moesten naar Walcheren De Fransen hadden echter hun plaatsen ingenomen en die zouden ze wel tegenhouden tot de Engelsen met hun vliegtuigen zouden komen; want daar werd nog steeds op gewacht. Wim vroeg er de Franse officier naar, die bij hen was in gekwartierd. De man trok zijn schouders op: jullie sol daten kunnen niet vechten, zei hij. Je bent pas soldaat als je een paar dagen en nachten in het vuur geweest bent en je hebt je kameraden zien neerschieten. Jullie zijn geen oorlog gewend. Die jongens moesten niet teruglopen anders dan gelijk met onze mannen. Wim schaamde zich een beetje. Bijna de gehele middag en avond had de familie in de voortuin doorgebracht steeds uitkijkend of Henk niet onder de troepen meekwam. Maa, Henk was er niet bij geweest. De bleke, ontzette, ongeschoren gezichten, de moeie ogen, die naar rust zochten, de trieste verhalen, het bracht de stemming op het dorp tot het diepste laagtepunt. Heel de tweede Pinksterdag ging het maar door; al maar terugtrekkende troepen. Ze kwamen om eten en drinken vragen en deden de zon derlingste verhalen. Het waren jongens uit de Peel. Heel de dag zat het huis vol soldaten. Een sergeant vertelde aan De Wilde dat heel de Peel al door de Duitsers bezet was. (Wordt vervolgd.) zoeker een goede vergelijking zal kunnen maken tussen de Vlaamse en de Zeeuwse boerderijtypen. Daarbij zullen bovendien volksvermaken en volksgebruiken getoond worden. De sierkunst zal worden gedemonstreerd aan het interieur door een ceramiek- verzameüng en door koperslagwerk. BEELDHOUWKUNST EN ONDERWIJS. Op de binnenplaats van het Schut tershof zal een beeldengroep worden opgericht. De beelden zijn vervaar digd door de beste oude en moderne Oostvlaamse beeldhouwers. Ook in de diverse tentoonstellingsruimten zullen beelden worden geplaatst. De letter kunde zal in het middelpunt der be langstelling worden gebracht door een beeld te geven van enkele topmomen- ten uit de Oostvlaamse litteratuur- Het onderwijs, dat zal worden be licht vanuit het technisch onderwijs, zal als middelpunt de haven van Gent hebben (waarvan een grote ma quette naar Middelburg komt) en gegevens over de Oostvlaamse econo mie bevatten. DAG VAN HET TECHNISCH ONDERWIJS". Natuurlijk is bovenstaande opsom ming allerminst volledig. Zij geeft slechts een zeer oppervlakkige indruk van hetgeen te genieten zal zijn. Daarnaast zullen talrijke manifestaties worden georganiseerd, die deze Oost vlaamse tentoonstelling nog aan trekkelijker zullen maken. Zo zal op 14 Juli een „dag van het technisch onderwijs" worden belegd, waar een Belgische en een Nederlandse spre ker zullen optreden en waarna ge legenheid zal bestaan tot het maken van excursies, waarschijnlijk naar „De Schelde" en de Vitrite Fabriek. Op de avond van deze dag zal er een literaire samenkomst zijn, waar een bekende Vlaamse auteur over de li teratuur van zijn land zal spreken. Deze samenkomst vindt plaats in de Concertzaal of in de Confreriezaal van het Schuttershof. GEMEENTEBESTUURDERS KOMEN SAMEN. In de tentoonstellingsperiode zal de jaarvergadering van de afd. Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeen ten worden gehouden. Deze zal een in ternationaal karakter dragen, doordat een Belg en een Nederlander redevoe ringen zullen houden. Uiteraard zullen tal van Belgische magistraten worden uitgenodigd. Voorts worden besprekin gen gevoerd over de organisatie van een Belgisch-Vlaamse juristendag en reeds is bekend, dat de Rotaryclubs van Middelburg, Goes, Gent, Aalst en Breda te Middelburg een z.g. inter-city-mee- ting zullen beleggen. Een speciale landbouwdag, waar over volgende week tussen vertegen woordigers van de Belgische en de Zeeuwse landbouworganisaties be sprekingen worden gehouden, zal ongetwijfeld zeer vele landbouwers naar Middelburg trekken. Deze dag is vastgesteld op 21 Juli- Dan zullen ook enkele gecostume'erde fanfare corpsen uit Gent en Oudenaerde door de stad trekken en zal men zich kun nen verbazen over de zo bekende Oostvlaamse reuzen uit Aalst. ACADEMISCHE ZITTING. De opening der tentoonstelling zal qp 12 Juli geschieden in een acade mische zitting in de Concertzaal, ge volgd door een rondgang over de ex positie. Des avonds zal in de Concert zaal het Nationaal Orkest van Bel gië een concert van klassieke werken verzorgen. Op 17 Juli is er des avonds een vocaal concert door de Gentse Oratorium Vereniging o.l.v. Marcel de Paauw en op 22 Juli zal het Belgische Nationaal Toneel uit Antwerpen in de Schouwburg Shakespeares „Getemde feeks" opvoeren. Op Zaterdag 19 Juli zullen duizenden mensen getuige kunnen zjjn van een in Zeeland niet vaak vertoond schouwspel, als op een groot podium voor het Stad huis te Middelburg Vlaamse vendel- zwaalers en kruisboogschutters de monstraties zullen geven. Twee muziek corpsen zullen het geheel opluisteren. Voor het bezoek aan de vier gebou wen, waarin de tentoonstelling (die des Zondags gesloten zal zijn) zal wor den gehouden, zal een toegangsprijs van 50 cent worden gevraagd, terwijl voor schoolkinderen en gezelschappen reductie zal worden gegeven. In de Groene zaal van het Schuttershof zullen doorlopend films worden ge draaid, waaronder de op de Biennale te Venetië bekroonde film „Vlaande ren Welig Huis" Wat het bezoek van officiële per sonen betreft staat vast, dat dc Com missarissen der Koningin van de ver schillende provincies een bezoek aan de tentoonstelling zullen brengen. Verder zal de Commissaris der Ko ningin zijn jaarlijkse receptie aan boord van de „Mecklenburg" ook in de tentoonstellingsperiode houden. Tot deze receptie zal een honderdtal Oost Vlamingen worden uitgenodigd. GROOTSCHEEPSE RECLAME- In samenwerking met de A.N.V.V. en de Prov. V.V.V. zullen niet minder dan 40.000 folders worden verspreid, waarvan 10.000 in het Engels in En geland en 20.000 in België en Neder land. De rest blijft bewaard voor de dagen zelf. Deze folders, die aan Zee land zijn gewijd, zullen worden voor zien van een inlegvel, dat speciaal op de tentoonstelling zal zijn gericht. Met de reisbureaux zijn afspraken gemaakt tot het opnemen van dag tochten naar Zeeland in hun program ma's. Het spreekt wel vanzelf, dat tydens het Oostvlaamse vlagvertoon Middel burg zelf zich niet onbetuigd mag la ten. De Belgen komen met zeer vele vlaggen en de Oostvlaamse kwekers met bloemen en planten, maar de Mid delburgse bevoking mag niet achter blijven. De middenstand, die ongetwij feld goede dagen zal beleven, zal voor de aankleding van de winkels en de straten moeten zorgen, de officiële ge bouwen moeten des avonds in flood light baden, met belichting is ook van de bolwerken en plantsoenen veel te maken, kortom: als Oost-Vlaanderen vlagt mag Middelburg de vlaggen niet binnenhouden iTOÜL» AUt'! In de loop der tijden hebben we al veel onder de loupe genomen, hebben wij onze instemming betuigd rrcet of onze afkeuring uitgesproken over be paalde gebeurtenissen. Nooit uias daar de brandweerman bij om de eenvou dige reden dat men (gelukkig!) de brandweerman zo weinig aan het werk ziet. Tijden- de brand die gisternacht in Goes woedde hebben we daartoe de gelegenheid gehad en nu willen we niet nalaten dit stukje op te dragen aan de brandweerman en U allen toe te roepen: hoed af voor deze mannen! Brand is een vreemd en fascinerend iets. Als in de nacht plotseling de si renes loeien en het duister verscheurd wordt door de rode gloed van vlam men, dan bevangt huivering de mens. Het liefste zou hij onder de dekens kruipen om de ellende die een brand met zich brengt, niet te zien. Maar de nieuwsgierigheid wint het meestal en dus gaat hij kijken. Dan echter is de brandweerman al aan het werk. Slechts de eersten van de toeschou wers hebben gisternacht gezien hoe gevaarlijk deze brand in die smalle winkelstraat wel was en hoe soms de vonkenregen tot over het stadhuis heen sloeg wie later kwamen heb ben slechts de glimmende gestalten gezien van die mannen, die tegen hun ladders aangedrukt en met het spuit- stuk in hun handen geklemdde brand bestreden. Door tactisch ing ijpen was het gevaar al spoedig bezworen. Niemand zal die brandweerlieden benijd hebben: het was een heel koude nacht eh het water was koud. Maar rustig en bedaard deden zijhun werk, luisterendnaar de bevelen van hun commandant en zonder enig spoor van bravour dan wel van vermoeidheid- Geen hinderlijk optreden jegens het publiek dat wel eens al te kijklustig was (dat compliment verdient trou wens ook de politie), maar ook geen zich laten afhouden van het werk, dat toch ook niet hun dagelijks werk is! We hebben alle waardering voor deze mannen en menen dat de ge meente Goes trots op hen kan zijn. Waarbij we graag in het midden laten of deze mannen ook zo trots zijn op hun, voor een stad Goes misschien wel wat al te nietig materiaal. Maar het oordeel hierover laten we graag aan bevoegden over in het vertrou wen dat niemand de brandweerman op pad zal sturen met ontoereikend materiaal. Daarvoor offert de man toch te veel op! (Ingezonden Mededeling adv.) De gemeente Culemborg heeft weder om een plan opgezet om de woningbouw op gang te helpen. Op 1 September van het vorig jaar werd in deze stad al be gonnen met de bouw van 20 „vrije tijds- woningen", welke bouw uitstekend vor dert. B. en W. hebben de raad thans het volgende plan voorgelegd: Het Architectenbureau Dionisius heeft een woning ontworpen, welke op zeer voordelige wijze kan worden gebouwd, zonder dat de kwaliteit en de bruikbaar heid eronder lijdt. De stichtingskosten van deze woning, welke beneden een grote woonkamer, keuken en hal en bo ven drie slaapkamers met dochecel be vat, worden geraamd op 9500,De Rijkspremie, welke a fonds perdu wordt uitgekeerd zodra de woning gereed is, bedraagt ƒ3.800,Op deze woning kan een hypotheek worden gevestigd van on geveer 4300,Als iemand dus 1400,— eigen geld heeft, zal voor zijn rekening een dergelijke woning worden gebouwd. De gemeente vraagt hiervoor de Rijks premie aan en zorgt voor de aanbeste ding en ook zal zij de bouw vóór-finan cieren. Ieder, die 1400,in de gemeen tekas stort, kan zulk een woning laten bouwen, welke dan zijn eigendom wordt en waarop een hypotheek rust van ƒ4300. Culemborg heeft een beroep gedaan op de plaatselijke industrie om op deze wijze voor haar personeel te bouwen. De Amerikaanse Senaat heeft zonder debat de benoeming van George Kennan als ambassadeur in Moskou en van Wil liam H. Draper als speciaal ambassa deur in Europa voor de buitenlandse hulpprograms goedgekeurd. Voor Zuid-Holland en Zeeland is f 100.000 nodig. Het Leger des Heils heeft van de au toriteiten vergunning gekregen om van Maandag a.s. af zijn jaarlijkse huis-aan- huis-eollecte te houden. Elke cent, die deze inzameling opbrengt, zal worden be steed voor de instellingen van het Leger des Heils. Voor de divisies Zuid-Holland en Zeeland zal deze collecte alleen reeds 100.000 moeten opbrengen. (De vorige inzameling braent ruim j 75.000 op, doch in verband met de zich steeds uitbrei dende werkzaamheden van het Leger is voortdurend meer geld nodig). Voor het gehele land wordt gehoopt op een bedrag van 300.000. Het Leger heeft dit geld o.a. nodig voor zijn tenuizen: inrichtin gen voor mannen, jeugdtehuizen en het buitencentrum in Lunteren, waar kinde ren uit de allerarmste gezinnen een heer lijke vacantie wordt bereid. Dit bui tencentrum wordt voor het eerst in Au gustus gehouden. Uit Engeland zullen waarschijnlijk 600 jongens komen. Jonge boeren, die in Amerika verbleven, houden reünie. De jonge Nederlandse boeren, die naar de V.S. werden uitgezonden in 1949, 1950 en 1951, zullen Donderdag a.s. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht bijeen komen. O.m. zullen spreken minister Mansholt, Clarence Hunter, hoofd van de Nederlandse missie van de Mutual Secu rity Agence en de leiders van de drie groepen, resp. dr ir C. W. C. van Beekom, de heer P. Houter en ir J. de Geus.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5