7 N smachins IRENISCHE REDEVOERINGEN IN COMMISSIE VOOR ONTWAPENING Gekooide gevangenen Men verlangt naar de oorlog om bevrijd te worden ling Benjamin Cohen dient nieuw vredesvoorstel in Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen het laatste voorstel Eiland dat tot bloei kwam, vechtend tegen het water* SNIPPER NIEUWS1 „Ik beschuldig Wij kunnen niet aan de gang blijven met het schenken van geld |1.98 .47 .75 1.95 1.50 >.30 !687 G.V. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Te jong! Wij mogen niet [alen' Pagina 6 en s /oordelig. 5t slecht* ijken? aat 39-50 Jen VUL- aodel nr. lentiekos- ien. InL Kanaal- Uitgave l Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dvjkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2122 Abonnementsprijs s 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 15 MAAKT 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Katelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.53 u., ond'ner 18.46 u. Maan op u., onder 7.56 u. Hoogwater Zondag 16 Maart: Vlissingen: 4.34 u. 1.89 m., 16.56 u. 1.86 m. Terneuzen: 5.03 u. 2.07 m. 17.24 u. 2.05 m. Wemeldinge: 6.17 u. 1.64 m„ 18.38 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.39 m.,18.19 u. 1.42 m. TN ALLERLEI GEMEENTEN in ons land bestaat de bepaling, dat twee trouwlustige jonge mensen, om voor een woning in aanmerking te komen, samen een bepaalde leeftijd bereikt moeten hebben. Het gemeentebestuur stelt die leeftijdsgrens vast en dus kan deze variëren al naar gelang men van mening is, dat de huizennood een hogere of lagere grens wettigt. Dit kan tot de meest zonderlinge conse quenties leiden. Zo kennen wij het geval van een verloofd stel dat, na een lange wachtenstijd, eindelijk de minimum leeftijd bereikt had en dus serieuze trouwplannen kon maken. Het bleek echter toch niet serieus genoeg te zijn, want kort voor het huwelijk raakte de verloving uit! De jongeman, die inmiddels 28 jaar was geworden, treurde niet lang en na enkele maanden verloofde hij zich opnieuw, ditmaal echter met een meisje van 21 lentes. Het gevolg? Dat hij nu weer enkele jaren zal moeten wachten want de jeugdige leeftijd van zijn verloofde staat hem in de weg! Naar ons gevoelen gaan de gemeen telijke overheden hiermee buiten haar bevoegdheden, ook al is deze bepa ling nog zo begrijpelijk in verband met de woningschaarste. Als een jon gen en een meisje beiden de leeftijd bereikt hebben, die door de wet daar voor is gesteld, dan mogen zij^ trouw plannen maken en dan is het niet de taak van de gemeenten om tot hen te zeggen: „Wacht nog maar wat! Jullie zijn te jong!" Men kan hiertegen natuurlijk in brengen, dat de gemeente dat niet zegt. Inderdaad, maar zonder die ge dachte uit te spreken, handelt de ge meente er wèl naar! Want om een eigen gezin te stichten heeft men een eigen „home" nodig ook al is dat home nog zo klein. En een gemeente mag zeker niet dat recht op een eigen home afwijzen onder het motto, dat de trouwlustigen te jong zijn. Laat men dan ook deze bepaling schrappen! Als er in een gemeente woonruimte tekort is en die is er in elke gemeente immers dan is het de taak van de gemeente, die allen in te schrijven, die voor een huis in aanmerking willen komen. En verder is het de taak van het ge-, meentebestuur, daarin bijgestaan door de uit de inwoners gevormde huis vestingscommissie telkens opnieuw te beoordelen wie het dringendst 'n huis nodig heeft. En daarbij zou het kun nen voorkomen let wel: kunnen, al zal het een uitzondering zijn dat twee trouwlustigen, die de leef tijdsgrens niet halen, voorrang ver dienen boven een paar dat die grens wel haalt! OALS GEZEGD, wij vinden het begrijpelijk, dat men in sommige gemeenten tot deze maatregel is over gegaan. En wij zouden er dan ook niet de aandacht op gevestigd hebben, als er geen sterker argumenten tegen pleitten dan de hierboven genoemde, min of meer juridische redenen. Wij menen echter, dat er door deze gang van zaken veel afbreuk wordt gedaan aan de geestelijke volksgezondheid en dat het vooral de verhouding tussen de op huwbare leeftijd gekomen jon gens en meisjes nodeloos vertroebelt. Wie zijn ogen niet dicht heeft, weet dat er in de laatste jaren heel veel veranderd is in de verhouding tus sen jongens en meisjes. Er is een veel vrijere omgang tussen die beiden ge komen. Deze verandering heeft zeer zeker grote gevaren: vrijheid is al tijd een bezit, dat alleen ten goede komt aan diegenen, die die vrijheid waard zijn. Er zijn er altijd die van vrijheid misbruik maken en tot los bandigheid komen. Voor zulken is de vrijere omgang tussen jongens en meisjes een groot gevaar, dat al tot velerlei misstanden heeft geleid. Maardie verandering heeft ook haar goede zijden. Zij heeft in vele gevallen tot gevolg, dat men elkaar beter gaat begrijpen en beter gaat waarderen. Een jongen van 14 of 15 jaar zal dan misschien nog wel eens vol minachting zeggen: „Het is maar een meid!", maar de rijpere jeugd heeft meer waardering voor elkaar. Men heeft eikaars deugden en eikaars zwakheden leren kennen en aldus is de grondslag gelegd voor een goed en harmonisch huwelijk. Onderschat dit niet! Wanneer men het cijfer van echtscheidingen ontleedt, dan zal men tot de conclusie komen, dat dit kwaad meer onder ouderen dan onder jon geren voortwoekert, meer onder „voor oorlogse" dan onder „na-oorlogse hu welijken"! P)IT BETERE BEGRIP op betrek- kelijk jeugdige leeftijd leidt bij velen tot een verlangen naar het hu welijk. En menselijkerwijs gesproken tot een goed en verantwoord huwe lijk. Ouderen kunnen soms met êen zekere minachting zeggen: „Die jeugd van nu is veel te vroeg wijs!" Men kan die minachting gerust achterwege laten, want de jeugd is inderdaad eerder „wijs" dan vroeger. Menige jongen van twintig is inderdaad beter in staat te beoordelen of een meisje bij hem past dan menige man van dertig vroeger; want die man van dertig had waarschijnlijk minder er varing in de omgang met meisjes dan de twintigjarige nu! Wat is nu echter het gevolg van deze gemeentelijke bepalingen? Dat men de jonge mannen en vrouwen dwingt pas op een latere leeftijd te trouwen dan waarop ze eigenlijk recht hebben. We weten het wel: deze bepalingen vinden hun oorzaak in het woningtekort en daarmee zijn we dan weer in de cirkel terug, maar we vragen ons af of zij die tot taak heb ben de woningen rechtvaardig te verdelen, er wel voldoende van door drongen zijn dat die jeugd inderdaad „wijzer", vroeger trouwlustig is ge worden dan voorheen. En daar moet men van doordrongen zijn. Anders werkt men een geestelijke volksziek te in de hand. Natuurlijk willen we niet zeggen, dat men nu maar aan iedere jeugdige trouwlustige een wo ning moet toewijzen met voorbijgaan van andere gevallen maar hen al leen maar met de botte weigering „te jong" af te wijzen, lijkt ons een even ernstige fout! „De angst der volken heeft de wapens doen vermenigvuldigen en de vermenigvuldiging der wapens heeft de vrees weer aangewakkerd. Alle volkeren van de wereld hebben hun hoop op de ontwapenings commissie gevestigd en verwachten van haar, dat zij een weg zal vin den om dit proces in omgekeerde richting te doen verlopen: Het be reiken van een evenwicht door de strijdkrachten in te krimpen en de bewapening te verminderen en niet omgekeerd. Wij dragen daarom een reusachtige verantwoordelijkheid en wij mogen niet falen." Benjamin Cohen, de Amerikaanse afgevaardigde in de nieuwe ontwape ningscommissie der V.N., die gisteren deze woorden sprak, had in de ver gadering van deze commissie tevoren een nieuw voorstel ingediend. Dit voorstel bestaat uit de 5 vol gende punten: 1. De ontwapeningscommissie moet plannen bestuderen, die voorzien in een aanhoudende en steeds verder voortschrijdende bekendmaking van alle strijdkrachten en hun uitrusting ter wereld. Er moet een internationaal toezichtstelsel worden georganiseerd om de verstrekte gegevens op hun juistheid te toetsen. 2. De commissie moet bepalen op welke wijze voor alle strijdkrachten en oorlogsmateriaal grenzen zullen worden gesteld, welke niet overschre- STAKINGEN IN BELGIE. In Brussel en vrijwel alle omrin gende gemeenten heeft het gemeente- personeel gisteren het werk neer gelegd. Ook in de andere grote steden zoals Antwerpen, Luik, Charleroi, Gent en Verviers sloot het personeel der gemeentebedrijven zich bij deze 24-uur-staking aan. Het verkeer door de tunnel van Antwerpen is geheel geblokkeerd. Hier zijn stakingsposten opgesteld, die de honderden auto's de doorgang be letten. Ook bij rlle haveninstanties der Antwerpse gemeente heeft het personeel het werk neergelegd. Het volledige onderwijzend personeel in Antwerpen, Luik en Charleroi is even eens in staking. Op iedere zes klas sen is echter iemand van het onder wijzend personeel aanwezig om op de kinderen te petten. De emigratie naar Nieuw-Zeeland. Naar aanleiding van het bericht uit Nieuw-Zeeland, dat aldaar strenge voorzorgsmaatregelen zijn getroffen ter bestrijding van het overbrengen van mond- en klauwzeer door Neder landse immigranten, vernemen wij, dat op de passagiers van het eerste vliegtuig, dat naar Nieuw-Zeeland vertrekt, een volledige ontsmetting wordt toegepast. Het laat zich aanzien, dat voor de emigranten naar dit land eveneens ontsmettingsmaatregelen van kracht zullen worden. Middelburg leent f 673.200 voor woningbouw. De gemeenteraad zal tegen Maan dagavond a.s. in spoedeisende verga dering bijeen komen. B. en W. stel len de raad voor om een geldlening aan te gaan van f 673.200 ten behoe ve van het financieren van de bouw van 55 middenstandswoningen aan de Nieuwe Vlissingseweg en de Piet Heinstraat. den mogen worden. Zij moet aangeven hoe een doelmatig internationaal toe zicht op de atoomkracht zal worden ingesteld en zij moet maatregelen be ramen, strekkende tot het uitschake len van alle wapens voor vernietiging op grote schaal. 3. Alle staten moeten, onder goed keuring der ontwapeningscommissie, onderling onderhandelen om hun strijdkrachten en uitrusting tot be paalde grenzen te verminderen. 4. Er moet een internationaal or gaan van toezicht worden ingesteld, dat moet zorgen voor het tot stand komen van de waarborgen, nodig om een juiste uitvoering van het ontwa peningsprogramma te verzekeren. 5. De ontwapeningscommissie moet een tijdsschema opstellen, dat zal gel den voor het uitvoeren van de ont wapening. „Wanneer wij tesamen arbeiden, geleid door het geloof in de mense lijke rede en door de wil het mens dom te bevrijden van de vrees, welke ook zijn voorvaderen gevangen hield, zullen wij slagen. Dit is de vurige hoop der Franse delegatie", aldus voegde de Franse afgevaardigde, Moch, aan de woorden van Benjamin Cohen toe. MALIK. Malik verklaarde op zijn beurt, dat de Sowjet-Unie nooit iemand heeft bedreigd en dat ook nu niet doet. De Sowjet-Unie wenst geen gewapend conflict met de Verenigde Staten of welk ander land ook. Hij beschuldig de evenwel de V.S. van bacteriologi sche oorlogvoering in Korea. Sir Gladwyn Jebb (Engeland), die voor Malik sprak, verklaarde, dat het minimum aan vertrouwen tussen alle landen, dat noodzakelijk is als men overeenstemming over ontwapening wil bereiken, op het ogenblik zeker niet bestaat. Hij beschouwde het werk van de commissie echter niet als hope loos en hij meende, dat een vroeg tijdig sluiten van een bestand in Korea een belangrijke stap naar ver mindering van de spanning zou be tekenen. WIJZIGING VAN DE GRONDWET MINISTER BEEL: WE MOETEN VEEL VAARWEL ZEGGEN, WAARMEE WE VERTROUWD ZIJN (Van onze parlementaire redacteur.) „Wij gaan andere landen op het gebied van de Internationale rechts ontwikkeling voor, omdat we reeds moeilijkheden met onze Grondwet ondervinden, bijv. met de Europese Defensie Gemeenschap. De nationale staat als typisch- product van de 17de eeuw schiet momenteel tekort. Twee wereldoorlogen hebben de onderlinge verhoudingen verstoord. De generatie van thans heeft de zedelijke plicht zich in te zetten voor een nieuwe rechts orde, die gebasseerd is op vertrouwen. Wij zullen veel vaarwel moeten zeggen, waar we levenslang mee vertrouwd zijn geweest. Wij zullen behoed zaam tewerk moeten gaan, maar daarom zijn deze vraagstukken niet be stemd voor de studeerkamer. Integendeel, zij moeten zyn rauwe realiteit", aldus sprak gistermiddag minister Beel in de Tweede Kamer toen hy het laatste regeringsvoorstel tot wijziging van de Grondwet verdedigde. De regering was in een gemoede lijke bui. Tegen tal van amendemen ten had zij geen bezwaar, al werden er ook nog enkele ontraden. Maar deze waren juist belangrijk. De minis ter van Binnenlandse Zaken zei, dat het uitdrukkelijk de bedoeling van de regering is om het Parlement zo mo gelijk bij iedere oorlogsverklaring te raadplegen. Ook als de Staten-Gene- raal niets anders meer hebben te doen, dan een formaliteit te vervullen, om dat we reeds zijn aangevallen. Het wijzigingsvoorstel van de heer Bruins Slot (A.R.) om de beide Kamers te kennen in de beëindiging van de oorlog ontmoette ook al geen bezwaren. Tegen het voorstel van de zelfde afgevaardigde, dat 1/10 van het aantal leden van een der Kamers een uitspraak over een gesloten over eenkomst kan verlangen, had minis ter. Beel redactionele bezwaren en verder wilde hij liever het vereiste aantal leden terugbrengen tot 1/5. Zwerftocht over Noord-Beveland Het oude Noord-Beveland, met zijn rijke maar bewogen geschiede nis, ging in 1532 ten onder in de harde, verbeten worsteling tegen het water, toen de aanstormende, kokende golven stad en land verzwol gen en duizenden de dood vonden. Dat was het einde van een eiland, waarop in de 15de eeuw een bloeiende plaats als Kortgene was ge legen. ommuurd en voorzien van wallen en dat, evenals Vlissingen, Goes en Reimerswaal, een oorlogsschip moest uitrusten voor de strijd tegen de zeerovers. En was Wisse kerke de stad die dit jaar het 500-jarig bestaan hoopt te vieren niet een plaats die ook toen al vele inwoners telde! Het trotse eiland, waarop in de 14de eeuw de heren van Kats huisden, die op weinig democratische wijze tol vroegen van de voorbijvarende schepen en haven- en bakengelden van de binnen komende schepen dat eiland werd toen door de niets ontziend* zee opgeslokt. De geschiedenis van dit oude eiland is een geschiedenis van een lange strijd tegen het water. Reeds in de 13e eeuw telde het verschillende dorpen, maar de vloed verzwolg ze allen en zelfs de namen zijn nauwelijks meer bekend. Vandaag nog stuit men bij graafwerkzaamheden op resten van fundamenten. Hoe machtig de burcht en ambachtsheren ook waren en hoe goed ook de strijd tegen de zee werd georganiseerd door het aanleggen en onderhouden van dijken herhaal delijk luidden de klokken ramp en ontij over deze lage landen. Na die rampzalige dag in 1532 waar over wij bonen spraken, heeft het oude land 66 jaar braak gelegen, chaotisch als de aarde voor de schepping in al haar ongereptheid. Tot 1598, het jaar dat een keerpunt betekende- Toen is de opmars tegen het water begonnen, een opmars, die begon bij de indijking van de Oude Noordbevelandpolder in 1598, die eeuwen duurde en die ein digde in 1856, toen de indijking van de Spieringpolder gereed was. Zeven en twintig polders waren toen ver rezen de kaart toont ze U alle en daarmee was de opmars naar het Wes ten uoltooid. President en mevrouw Truman zullen op 4 April de gasten zijn van Koningin Juliana en Prins Bernhard by een diner in de Nederlandse am bassade te Washington. GEVLUCHTE ROEMENEN VERTELLEN: Luitenant Dumitru Piturka, waarnemend commandant van een eenheid van de Roemeense luchtmacht, heeft gisteren op een persconferentie in Belgrado verteld, dat er actief verzet bestond tegen de Roemeense regering door verzetsgroepen in de bergen. Piturka is samen met twee andere officieren en twee onderofficieren in een tweemotorig vliegtuig Donderdag uit Roemenië gevlucht en heeft de Joegoslavische autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Op vragen over de betrekkingen tussen het Roemeense leger en het Russische leger, antwoordde een van Piturka's metgezellen, dat deze te ver gelijken waren met die tussen „een kat en een muis". Russische vliegers in Roemenië kregen 11.000 calorieën per dag tegen hun Roemeense col lega's 4000. De Russen verdienden tien keer zo veel als de Roemenen. Een der Roemenen zeide, dat de Roe menen niet zozeer een nieuwe oorlog vreesden, doch van mening waren, dat deze hen zou kunnen bevrijden van hun juk. Men was van gevoelen, dat een oorlog onvermijdelijk was. Volgens Piturka was de meerder heid van de leden der Roemeense arbeiderspartij bestaande uit com munisten en vroegere socialisten A Een officier van politie, als getuige gehoord voor de Egyptische krijgsraad by de behandeling van de zaak tegen een aantal vermoedelijke hoofdschul digen aan de ontlusten, welke op 26 Januari in Cairo hebben plaats gehad, wyst naar een van de verdachten in de „kooi" in de rechtszaal. Tot dus ver zijn vyf Egyptenaren veroordeeld tot straffen van acht tot twaalf jaar dwangarbeid voor hun aandeel in de onlusten. De openbare aanklager verklaarde, dat er een samenzwering was om de hoofdstad te doen afbranden. De be schuldigden vielen het land in de rug aan: zij handelden als beesten en trachtten een opstand te doen uit breken onder het voorwendsel van vaderlandsliefde. Ongeveer achthonderd personen, die na de onlusten in arrest werden ge steld, wachten op berechting. HERVERKAVELINGS COMMISSIE WALCHEREN VERGADERDE. De herverkavelingscommissie Wal cheren, die gistermiddag onder voor zitterschap van mr A. J. v. d. Weel te Middelburg vergaderde, heeft een voor sommige boeren belangrijke be slissing genomen, die erop neerkomt, dat een tegemoetkoming in de meer dere kosten door de herverkavelings commissie zal worden verleend, in dien een noodboerderij, welke in een definitieve boerderij kan worden om gezet, op een andere plaats in het belang van een goede herverkaveling der gronden dient te worden her bouwd. De H.V.C. besloot eveneens een be gin te doen maken met de aanleg van het weglichaam van de nieuwe uit valsweg tussen de Middelburgse Seis- buitenbrug en het abattoir. De directie van de firma Ringers te Alkmaar heeft aan een veertigtal meest jongere mannelijke personeels leden ontslag aangezegd, ingaande na Pasen. Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde gisteren de 47-jarige chauf feur W. J. Veraar uit Den Haag we gens het opzettelijk zonder redelijk doel letsel toebrengen aan een dier tot een week gevangenisstraf. V. zou volgens getuigen een konijn de ogen uitgestoken hebben en het dier gevild hebben, toen het nog niet helemaal dood was. Burgemeester Schokking heeft de heer J. H. A. K. Qualtherie van Weezei, tot voor kort de com mandant van het korps commando troepen te Roozendaal, gisteren op het hoofdbureau van politie geïnstalleerd als hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Engelands 700.000 nUjnwerkers hebben gisteren loons verhoging geëist. Leiders van de vak bond van mynwerkers, die te Londen bijeen kwamen, verklaarden, dat de nieuwe begroting neerkomt op een loonsverlaging. Vijf schepen zijn gisteren in het Suez-kanaal aan de grondgelopen. De scheepvaart werd volkomen gestremd door een woe stijnwind met een snelheid van 80 km per uur, die de schepen uit de koers dreef en het licht tot enkele meters reduceerde. tegen Anna Pauker, da minister van Buitenlandse Zaken, daar zij een pro- Russische politiek voerde. Te Den Bosch ls levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 73-jarige C. K„ en tegen zijn 36-jarige zoon J. K„ wegens het medeplegen van moord op de 37-jarige echtgenote van genoemde zoon, J. Huyboom, in Juli 1951 te Leempde. In die eeuwen is uit het water het nieuwe land verrezen, het tegenwoor dige Noord-Beveland, dat ook van daag nog zijn strijd tegen het water kent. Want nog altijd knaagt de zee aan de dijken en nog treden dijknal- len op, die de ernstigste gevolgen kun nen hebben. De strijd tegen het water gaat door en het uiterste wordt ge ëist van de grondeigenaren in de zee- werende polders. Vandaag een bijzondere reportage. Over dit laatste vertelt één onzer redacteuren U in het artikel, dat U op pagina 3 vindt afgedrukt. Het is het eerste van een serie over dit eiland. Want meer nog willen wij U vertellen van die 27 polders, die zo haar eigen gemeenschappe lijke moeilijkheden hebben en van die nijvere, veelal landbouwend* bevolking, die van veel markten thuis is. In de komende weken hopen wij U op onze zwerftocht over het eiland mee te nemen. BESTUURSLEDEN VAN „HET NEDERLANDSE TREKPAARD" TREDEN AF. Gaat September-tentoonstelling In Den Bosch niet door? Tydens de huishoudelijke vergade ring van de Konlnkiyke Vereniging; „Het Nederlandse Trekpaard" in Den Haag, zqn moeiiykheden ontstaan, dl* zo hoog opliepen, dat het dageiyks bestuur behoudens de vice-voorzitter, met ingang van 1 April zal aftreden. De moeiiykheden zijn ontstaan over beheer van fondsen, die door de ex port- en importorganisaties van de paardenhandel ter beschikking waren gesteld van de vereniging voor pro paganda in het buitenland. Deze fond sen zyn besteed zonder dat daarbij het gehele hoofdbestuur betrokken is geweest. Tijdens deze vergadering werd medegedeeld, dat het nog lang niet zeker is of de nationale tentoonstel ling in Den Bosch in September door zal gaan. De financiële toestand is van die aard, dat de vereniging deze tentoonstelling niet alleen zal kunnen financieren. De hoop is gevestigd op bijdragen uit de export, doch het is zeer wel mogelijk, dat men de vol gende tentoonstelling eerst in 1953 kan houden. CRITIEK VAN AMERIKAANSE SENATOR De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat is gisteren begonnen met de behandeling van Trumans bood schap, waarin hij het Congres verzoekt in het nieuwe belastingjaar een bedrag van 7900 millioen dollar toe te staan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. „Wij kunnen niet aan de gang blij ven met het schenken van grote be dragen aan Groot-Brittannië, Frank rijk en andere landen, indien deze niet tot zelfverdediging bereid zijn", riep de democratische senator en voorzit ter van de commissie, Tom Connally, bij de behandeling van de boodschap geprikkeld uit. Averell Harriman, directeur van het programma voor de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland, deelde de commissie mede, dat van het aan gevraagde bedrag van bh'na acht mil liard dollar twee en een half milliard zal worden gestort In fondsen ter be vordering van de militaire paraatheid van met de Verenigde Staten verbon den landen. Frankryk en Groot-Brit tannië ontvangen hiervan verreweg het meeste. „Het is mijn weloverwogen oor deel", aldus Harriman, „dat de Ame rikaanse hulpverlening aan het bui tenland tevens ten zeerste in het be lang is van de Verenigde Staten zelf, daar hierdoor bevriende landen ge holpen worden zich militair sterker te maken. In antwoord op critiek over de Europese inspanning verklaarde Harri man, dat hij gedurende zijn jongstö bezoeken aan Europa „ten zeerste be moedigd" was door de vastberaden heid van de regeringen om voort te gaan met haar militaire krachtsinspan ningen. Verdacht scheepsbrandje te Sas van Gent. Gisteravond om ongeveer half tien is aan boord van het 140 bruto regis ter ton metende m.s. de „Dieu Donne", liggende te Sas van Gent, brand uitgebroken. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur snel te blussen. De schipper, M. de S. is in bewusteloze toestand uit de machinekamer gehaald. In verband met een erfeniskwestie lag het schip aan de ketting. Op vermoeden van brandstichting is S. door de politie in arrest gesteld. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Zonnig en droog weer met een zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Hogere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1