Als ons Koninklijk Paar Amerika bezoekt. °"d*' de loupe popent DOODT R/dTOO3^90ct/,S ZEELAND DOOR WATER EN VUUR F* P* FUYKSCHOT als „sociaal evangelist" naar Canada* Uitvoer van bloembollen naar Engeland loopt ernstig gevaar* Bevroren Bot Centrale (B* B* C*) wordt in Mei geopend* Verdrinkingsdood bedreigt Frans bergdorpje* Hij zal de christelijk-sociale beweging daar op gang helpen. Contactorganisatie voorHerv. Geref» onderwijsmensen. MARNIX D'HONTENISSE HIER Inwoners weigeren te vertrekken» f Vrijdag 14 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Afscheid van een C. N. V.-bestuurder. (Van onze speciale verslaggever). Op een zeer druk bezochte sa menkomst te Utrecht heeft de chris telijk-sociale beweging in Neder land afscheid genomen van de heer F. P. Fuykschot, 2e voorzitter van het C.N.V., die naar Canada gaat om daar de leiding van een bureau der Protestants-Christelijke Arbei. ders Internationale op zich te ne men. De heer Fuykschot, die secretaris was van de P.C.A.I., bereisde reeds enkele malen het Amerikaanse continent en was dus de aangewezen man om deze nieuwe, belangrijke functie te vervullen. Hoe belangrijk deze werkkring is, werd duidelijk gemaakt door de heer M. Rup- pert, voorzitter van het C.N.V. Meer en meer wordt in Noord-Amerika en Canada gevraagd naar de concrete betekenis van et Evangelie voor het leven in beroep en bedrijf. Toen de heer Fuykschot terugkeerde van zijn jongste reis door het Ameri kaanse continent, verklaarde hij „dat er een man naar toe moest" om de christe lijk-sociale beweging daar op gang te helpen. Nadat de P.C.A.I. een beroep op hem Ïiad gedaan om zich beschikbaar te stel en, bleek de heer Fuykschot bereid om voorlopig voor twee jaar de functie in Canada te aanvaarden. De heer Ruppert wees op de bete kenis van dit ojfer, want dat is het inderdaad. Iemand die al in de vijftig is, die er nagenoeg 25 jaar als bezol digd bestuurder in de christelijk-soci ale beweging op heeft zitten, begeeft zich met zijn gezin naar een vreemd land om daar een niet overzienbare arbeid te beginnen. Als geschenk van de P.C.A.I. overhan digde de heer Ruppert de vertrekkende bestuurder een fraaie, door de schrift- kunstenaar G. J. Haalboom uitgevoerde oorkonde. ANDERE SPREKERS. De heer E. Bangerter, voorzitter van bet Schweizerisches Verband Evangeli- Scher Angestellten, vertolkte de dank van deze in de P.C.A.I. verbonden organisatie «n schonk als herinnering een Zwitsers polshorloge. Alle bij het C.N.V. aangesloten orga- pisaties brachten hun dank aan de schei dende bestuurder bij monde van de heer p. Kapinga te Rotterdam, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. De heer Kapinga, die tevens herinnerde aan het werk van da heer Fuykschot als president-commissaris van de C.N.V.- drukkerjj Edecea te Hoorn, bood een twintigtal boeken aan als „werkmateri aal" in Canada. Als spreker namens de medewerkers op het verbondskantoor en het Fonds Draagt Elkanders Lasten, richtte de heer J. van Rheenen te Utrecht zich tot „de man op ae valreep". Het I.C.V. had zioh laten vertegenwoor digen door de heer C. van Isterdael. Voorts spraken de heren T. Cnossen te furmer, directeur van de Chr-. Emigratie- gantralei J. Roos te Utrecht, commissaris Van de Coöp. Ver. „Ned. Verbruikscoöpe raties"; H. J. Vermeulen te Amsterdam, Voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden (waarvan de heer Fuykschot elf jaar secretaris Was); K. Kruithof, ere-voorzitter van het C.N.V. en voorzitter van de Chr. Psych. Centrale voor School en Beroep waarvan de heer Fuykschot een tijdlang secretaris was. INTERNATIONAAL WERK. Eindelijk kwam de heer Fuykschot zelf nog aan het woord. Hij begon met 'te verklaren, dat hij het een pijnlijke zaak vond, afscheid te moeten nemen van een werkkring, die hem lief was. De opgang van de christelijk-sociale beweging na 1927 en opnieuw sedert 1945 maakte hij mee. De laatste jaren had zijn werk een in ternationaal aspect gekregen, waardoor hij almeer losraakte van de nationale ar beid, die hem oorspronkelijk was opge dragen. Als vanzelf kwam hij voor de keus te staan: hier blijven of definitief in het internationale werk. Hij meende, dat de „sociale evangelisatie" de voorkeur moest hebben. Met het offer zou het wel meevallen, achtte de heer Fuykschot. Er zijn in ellt geval offers, die men graag brengt en daarvan is dit er één. Nadat de heer Fuykschot de verschil lende sprekers een woord van dank had toegevoegd, besloot men de vergadering met het gemeenschappelijk zingen van „Ach, blijf met Uw genade". De Vereniging tot Verspreiding der Heilige Schrift. De Vereniging tot verspreiding der Heilige Schrift hield vorige week haar Jaarlijkse ledenvergadering in haar ge bouw, Keizersgracht 470 te Amsterdam, Onder voorzitterschap van ds den Boer te Den Haag. De accountant van de Ver eniging, de heer Bekkering, wees erop, dat de Vereniging nog steeds in bloei toeneemt. De aftredende leden, prof. v. Haaften en ds v. Heest, werden herkozen. Het aantal leden en begunstigers be droeg ruim 100.000. Aan Bijbels en Jeugd bijbeis werden gratis verspreid: 9141, aan Evangeliën en Evangelisatieboekjes 132.39, aan Paraphrases 2824, aan Kerst en Paasboodschappen 572.504, aan kalen ders 140.002, aan Psalmboekjes 4536, aan wandteksten en overig Evangelisatie materiaal 748.864 stuks. Gasten in het Witte Huis of in Blair House 1 In Washington zijn de voorbereidin- n voor de ontvangst van Koningin liana en Prins Bernhard, die op S April a.s. in de Ver. Staten zullen a ikomen, In volle gang. Het staat e. liter nog steeds niet vast waar de minklijke gasten tijdens hun drie- ags verblijf in Amerika's hoofdstad ilen wonen. De restauratie van het 1 itte Huis (foto links), de officiële identic van president Truman, is n.l. nog steeds niet voltooid, al wordt er met man en macht gewerkt om dit histo rische bouwwerk nog tjjdig gereed te krjjgen. Als dat lukt zal ons Koninklijk paar daar de eerste nacht vertoeven en zullen zjj gedurende de rest van hun verblflf In Blair House (foto onder), de tjjdel(jke woning van de president, wonen. Lukt het niet, dan zullen zjj de eerste nacht In Blair House doorbren gen en de overige dagen in een hotel. Een strop voor de Nederlandse exporteurs. Britse kwekers verontrust over de concurrentie» Ofschoon men ln kringen van Nederlandse bloembollen-exporteurs nog geen zekerheid heeft over de vraag, in hoeverre de export naar Engeland zal wor den gelimiteerd als gevolg van de afgekondigde invoersbeperlsingen, verheelt men niet, dat de gevolgen van deze hernieuwde contingentering voor de bloembollenexport zeer nadelig zullen zyn. De stopzetting van de invoer, die door de Engelse regering in aansluiting op de begrotingsrede van minister But ler is aangekondigd, vormt de inleiding tot beperkingsmaatregelen in het kader van een nieuw contingenteringsstelsel voor verschillende Europese goederen. Op het ogenblik gaat de afgifte van uitvoervergunningen in Nederland ge woon door, doch te verwachten valt, dat spoedig een andere regeling zal moeten worden vastgesteld overeen komstig de beslissingen van de Engelse instanties. Zou de invoer geheel worden stopgezet, dan zou dit een einde ma ken aan de voorjaarsinvoer, die wel niet zo belangrijk is als de najaarstnvoer, doch niettemin een belangrijk kwantum uitmaakt. BELANGRIJKE EXPORT IN HET NAJAAR. De grote slag voor de Nederlandse exporteurs komt echter in de nazomer, wanneer de eigenlijke, voornaamste ex port begint. Dan moet men immers weer een contingentering tegemoetzien, die onaangename herinneringen wekt aan de jaren voor 1951, Engeland schafte deze contingente ring in 1951 af en was sindsdien de be langrijkste bloemboilenafnemer. Het De heren M. Noteboom te Hilver sum, voorzitter van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Ger. Grondslag en A. van Eek te Stellen dam stellen pogingen in het werk om te komen tot een contact-organisatie van Hervormd-Gereformeerde onder wijzers en schoolbesturen. Zij hebben daartoe aanleiding gevonden in de po sitie, waarin de Hervormden van Ge reformeerd beginsel zich bevinden ten opzichte van de schoolpolitiek van de Hervormde Generale Synode en haar Raad voor Kerk en School (de zaak- Hardegarijp). Zij stellen zich voor te zijner tijd in Utrecht een vergadering te beleggen. voerde ln 1951 een recordgewicht aan bloembollen in, nadat in 1950 reeds, on danks de contingentering, voor ruim 20 miliioen gulden was afgenomen. Men had voor 1952, dat reeds als topjaar voor de export was aangemerkt, een uitvoer geraamd, die alle vorige jaren verre zou overtreffen. De totale uitvoer was in 1950 100 miliioen gulden, ln 1951 120 miliioen. Engeland had daar bij, zoals gezegd, het leeuwendeel. Men moet thans afwachten hoe de regeling zal worden, doch men rekent reeds op een belangrijke verlaging. Naar wij ver nemen worden ln Engeland door orga nisatie-vertegenwoordigers uit bloem bollenkringen onderhandelingen ge voerd. Men kan aannemen, dat de beperking van de bioemboileninvoer mede veroor zaakt is door aandrang van Engelse kwekers, die verontrust waren over de concurrentie. Zjj hebben ook geageerd tegen de liberalisatie van 1951. Indonesiërs naar economische conferentie in Moskou. Naar A.F.P. meldt zal een niet-offi- ciële delegatie van 17 Indonesiërs de economische conferentie te Moskou bezoeken. Onder de gedelegeerden bevinden zich vertegenwoordigers uit industrie en landbouw. De delegatie zal onder leiding staat van Soeschjar Tedjasoe Kamana, voorzitter van de Indonesische vereniging van kooplie den. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer bedroeg in de week van 2 tot en met 8 Maart 195239 runderen, 126 kalveren, 246 biggen, 23 varkens en 2 schapen. De Egyptische ministerraad heeft een nieuw crediet van honderdduizend pond goedgekeurd voor steun aan de inwoners van de kanaalzöne, die schade hebben ondervonden van de incidenten, welke zich in dit gebied hebben voorgedaan. De bladen van Tel Aviv melden een zuivering in de rangen der Israëlische communistische partij, teneinde Tito- istisch-Sionistische elementen, die in de laatste tijd in de partijgelederen gedrom gen zijn, te verwijderen. V VERBITTERD. Prof. Dr F. C. Gerretson schijnt wel de minst begrepen man in het Neder landse parlement te zijn. Als hij ver telt dat minister Stikker en zijn amb tenaren naar San Francisco gegaan zijn „met een kleine selecte harem" en als minister Stikker daarop ant woordt dat hij dergelijke „borrelpraat" maar beter voor zich kan houden, dan beklaagt hij zich dat men zijn „humor" niet begrijpt. En als hij met weinig kiese woorden wijlen minister Maar- seveen in de herinnering terugroept en deswege van alle zijden wordt aan gevallen, dan constateert hij „met te leurstelling en grote verontwaardi ging" dat zijn uitlatingen verkeerd zijn begrepen. Hebben onze senatoren dan zo wei nig gevoel voor humor? Of hebben zij zo weinig begrip dat zij niet de bedoelingen van een spreker uit zijn redevoering kunnen halen? Of schuilt de fout misschien bij de Hooggeleerde zelf? Men kan niet aannemen dat deze professor in de geschiedenis die te vens een bekend literator is, niet in staat zou zijn de draagwijdte van een woord of een zin te peilen. Professor Gerretson weet zelf heus wel, dat zijn „humor" geen humor is, maar een nare, kleinzielige insinuatie. Waarom hij dan toch zulke dingen zegt? Wij geloven dat minister Stik ker het bij het rechte eind had, toen hij deze afgevaardigde verbittering verweet, een verbittering die inder daad een objectief beoordelen van zaken onmogelijk maakt en die deze afgevaardigde ongeschikt maakt tot het deelnemen aan het constructieve werk, dat men van een parlement ver wacht. Professor Gerretson was een vurig voorman in de „Rijkseenheid"-bewe ging; cfe souvereiniteits-overdracht heeft hem danig dwars gezeten eh zit hem nog danig dwars. Dat is begrijpe lijk. Het is inderdaad zo dat Neder land èn Indonesië nog steeds wrange wichten plukken van een verkeerd beleid. Maar.... gedane zaken nemen geen keer. Men moet ergens een streep onder durven en kunnen zetten. Er worden in deze wereld duizend en één fouten gemaakt die verbittering wekken. Maar de ergste fout is die verbittering te blijven koesteren en de ogen gesloten te houden voor het feit dat men verder moet. Prof. Ger retson is stil blijven staan bij dat on gelukkige jaartal 1949; dat beheerst nog zijn denken en handelen. „Toen is het Koninkrijk ineengestort", zo re deneert hij en mokkend blijft hij rond dolen over die puinhopen, overal zijn „humor" en zijn onkiese critiek spui end. Wij betreuren deze houding zeer. Prof. Gerretson is ongetwijfeld een zeer begaafd mens die een waarde volle bijdrage zou kunnen leveren voor het herrijzen uit dat puin. Maar daarvoor is liefde nodig, liefde voor dat verarmde land en liefde voor die niet meer zo heel zuivere democratie. Echter, als in een hart de verbittering komt wonen, dan is er voor de liefde geen plaats meer! Nieuwe setvice van het Rode Kruis. Zoals bekend heeft het Nederlandse Roode Kruis technische hulp ver leend voor het oprichten van een centrale beentransplantatiedienst in Ne derland. Dr W. C. Meys, orthopaedisch chirurg te 's Gravenhage, die namelijk kalverbeenderen en delen daarvan in een diepvriesinstallatie ten behoeve van het inzetten van beenstukken bij operaties conserveerde, kreeg zoveel aanvragen van chirurgen, dat nader voorzieningen nuttig bleken. Deze „Beentransplantatiedienst'' van van der Plaats, bacterioloog van de (Ingez. mededeling, adv.) 19. Onder het ontbijt blijft de radio aanstaan. Steeds meer wandaden van de vijand worden doorgegeven. Hij maakt gebruik van Nederlandse uniformen, aan de Limburgse grens worden gevangen genomen Nederlandse soldaten voor de Duitse troepen uitgedreven, zodat onze jongens hlet op de vijand konden schieten zonder hun eigen kame raden te raken Moeder grijpt naar het hart en kijkt naar vader. Doe het toestel dicht, Wim! gebiedt deze. Het is een ogenblik stil in de kamer. Het eten blijft onaangeroerd staan. Moeder gaat naar haar kamer en de meisjes ruimen zwijgend en met ver starde gezichten de tafel af. De Wilde is door een razende onrust bezeten. Het lot van zijn jongen is hem geen ogen blik uit de gedachte. Hij overweegt de onzinnigste inval len. Hij wil de auto nemen en proberen door Brabant heen te komen. Maar terstond verwerpt hij het idee weer. Er Is natuurlijk geen sprake van, dat het zou lukken. Wie zal zeggen, welk een chaos het daar is? En waar moest hij zijn jongen zoeken? Je kimt rondlopen op je erf, je kunt de radioberichten beluisteren, die de onrust verhevigen, je kunt het dorp in lopen en de gekste praatjes en geruchten horen verkon digen, wat helpt het allemaal? Je ziet Duitse verkennings vliegtuigen als zwarte stipjes hoog in de lucht en dan hoor je de sirene weer loeien, die je waarschuwt naar huis te gaan of in een schuilkelder te kruipen.. Verder kim je als burger niets doen. Het lot van je land ligt op 't ogen blik op de punt van het oorlogszwaard en het zwaard, dat het sterkst en het scherpst gewed is, zal het lot bezegelen. Je weet, dat heel je land een hel is vandaag; dat er overal bloed vloeit; dat er overal gebeden en gevloekt wordt; er overal stervenden zijn, badend in hun bloed, in alle Ziekenhuizen de gewonden- worden binnengedragen; dat (laar Duitsers en Hollanders, naast elkaar komen te liggen; nat hun graven straks naast elkaar zullen zijn, dat ze beiden met „militaire eer" zijn ter aarde besteld, en een helm op hun graf krijgen; dat ze in de dood weer kame raden zullen zijn; jonge levens, die in één beslissend tijds gewricht elkander voor het éérst ontmoet hebben, te voren nóóit van elkanders bestaan hebben afgeweten, maar in die ene korte crisis elkander met blikken vol vlammende ®aat hebben aangezien en de dood hebben ingejaagd. Dat is de krankzinnigheid van de oorlog, die je vroe ger alleen maar ver af wist, héél ver buiten de eigen grenzen, maar die nu in helse felheid woedt op eigen bodem, over de zo bekende Brabantse hei, over de vredige stromen van Nederlandse rivieren, op onze graanakkers en groene weiden, in onze stille, verdroomde provincie stadjes en rondom de welvarende dorpen.... Dan loop je weer naar het radiotoestel en hoor je be richten over het bezetten van particuliere woonhuizen in het hartje van Dordrecht en Den Haag, door Duitsers. Ze schijnen overal tegelijk te zitten, in pakhuizen, in hotels, in schepen. Steeds meer komen er uit de lucht naar be neden. Ze worden bij tientallen doodgeschoten, terwijl ze nog ln de zelen door de lucht fladderen. Krimpend van pijn en doodsangst naderen ze "de bodem, waar ze als vodden blijven liggen. Maar voor de tientallen komen er honderdtallen anderen, duizenden en die komen onze jongens in de rug bestoken en de burgerlijke autoriteiten terroriseren. Zaterdagmiddag komt dominé Versendaal even aanfiet sen. Hij is overal te vinden. Elk lid zoekt hij op, maakt een kort praatje, spreekt een bemoedigend woord en is al weer vertrokken. Tegen moeder De Wilde zegt hij: U ziet er uit of u in geen week rust of eten gehad hebt, dat gaat niet goed, u moet op krachten blijven. Wie weet wat er nog komt. Waar is het dappere verpleegstertje van vroeger? vraagt hij. Ze knikt en zegt: Onze arme jongen, dominé.... Ik weet er alles van. Ik heb al vaak aan hem ge dach. Maar het komt er op aan vertrouwen te hebben. We moeten nu tonen, dat we christenen zijn. De wereld let nu op onze gedragingen in dit uur van gevaar Aan dit woord richt zij zich op. U hebt gelijk. Er wordt op ons gelet, ook door onze eigen kinderen.zegt ze. Hij drukt haar de hand. Hij geeft ze allen de hand en zegt: Sterkte dan maar, alles ligt in Gods hand, dat geeft rust Hij zit al weer op de fiets en rijdt naar een volgend adres. Maar in moeder De Wilde heeft er een merkwaar dige verandering plaats na dit korte gesprek. Ze heeft haar oude veerkracht herwonnen. Ze pakt energiek het werk in het gezin aan en ze zet ook de beide meisjes aan de arbeid. Het leven moet doorgaan. En de stille kracht die er van haar uitgaat, plant zich over op vader De Wilde. Er wordt weer gewoon en op tijd gegeten en De Wilde bespreekt met zijn meesterknecht het werk, dat de vol gende week gedaan moet worden. (Wordt vervolgd.) het Roode Kruis, die op 10 Januari 1952 voorlopig is gestart, zal nu in Mei on der de naam „Bevroren Bot Centrale (B.B.C.)" officieel geopend worden. Tot hoofd van de dienst is benoemd drs G. G. A. Mastenbroek, hoofd van de sectie moedermelkcentrale van het Nederlandse Roode Kruis. Het uit voerend orgaan van de dienst is de centrale commissie, welke de dage lijkse leiding delegeerde aan een werk-commissie. Hierin werden be noemd dr M. J. Kingma, chirurg van het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam, drs G. G. A. Mastenbroek en dr W. C. Meys voornoemd, dr A. B. J. en over de grenzen Volgens een schatting van het Ameri kaanse tijdschrift „Aviation Age" zijn er een 85-tal vliegtuigfabrieken in de Sow- jet-Unie die in 1951 22.000 vliegtuigen hebben afgeleverd, waarvan de helft ja gers. De bouw van zware bommenwer pers zou zeer beperkt zijn. Woensdag zijn de twee bovenste van een uit drie verdiepingen bestaande spin nerij te Pfullingen (bij Stuttgart) inge stort. Acht personen zijn om het leven gekomen, één arbeider wordt nog ver mist en zes vrouwelijke arbeiders zijn met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis overgebracht. Men meent, dat het gewicht van nieuwe grondstoffen, opgeslagen op de bovenste verdieping, de oorzaak van de ramp is. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens in de maand Juni van dit jaar een tweedaags bezoek te brengen aan Alkmaar, West- Friesland en de Wieringermeer. Acht Italiaanse vissers zijn gisteren omgekomen en twee zwaar gewond door de ontploffing van een torpedo, die de vissers in hun netten hadden gekregen. De kleine boot, waarop zij zich bevonden, brak in tweeën en zonk onmiddellijk. De boot bevond zich enkele mijlen buiten de haven van Syracuse. Elsevier N.V. heeft VVoensdag 'n nieuw gebouw in de Spuistraat te Amsterdam officieel in gebruik genomen. Radio-Warschau 'heeft medegedeeld, dat de Poolse regering Italië een nota heeft doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat Polen bereid is in te stemmen met een herziening van het Italiaanse vredes verdrag, onder voorwaarde, dat Italië af ziet van deelneming aan het Atlantisch Pact. De persdienst van de Duitse Partij, de meest rechtse der drie Duitse regerings partijen, heeft medegedeeld, dat de ver eden jaar in Noord-Wesi-Duitsland (Britse bezettingszone) gehouc.en gealli eerde manoeuvres voor een bedrag van zeven miliioen Mark schade he jben aan gericht. Volgens één der Bond dagleden van de partij is een groot ge.l .elte der sqhade veroorzaakt door zorj .oos en achteloos optreden en in bepaa i -■ geval len ook door opzettelijke han\ enngen. G. G. D. te Amsterdam, dr R. H. Veenstra, directeur van het gemeen telijk slachthuis te Amsterdam en jhr G. M. Verspyk, directeur van het Nederlandse Roode Kruis, secretaris der commissie. Bij het slachthuis te Amsterdam worden twee vertrekken gebouwd, die gehuurd zullen worden voor de dienst. Daarin zullen de kalveren worden geslacht en uit de spanen stukken bot bereid worden. Er worden twee stan daardmodellen beschikbaar gesteld, namelijk flessen met twee spanen van ongeveer 15 cm, plus snippers (spon- giosa) en kleine flessen met alleen snippers. Ook kunnen op aanvraag van de standaardmodellen afwijkende spanen worden verstrekt. De spanen worden bewaard in de diepvriesruim ten van het Centraal Laboratorium van het Roode Kruis bloedtransfusie dienst te Amsterdam. Zij worden op de grondslag van „geen winst", ge distribueerd door de moedermelkcen trale, zoals de moedermelk. Deze een- trale verzorgt tevens de administratie. Aanvragen voor transplantaatmate- rieel uit de „B.B.C." moeten door chirurgen aan haar gericht worden. Ook België zal van deze dienst ge bruik kunnen maken. enueJGa De Japans—Chinese besprekingen. Overeenstemming over Chinese souvereiniteit. Te Tokio is verklaard, dat de ge delegeerden van Japan en het natio nalistische China overeenstemming hebben bereikt over de formulering van de kwestie der Chinese sou vereiniteit. De Chineze a zouden de volgende formule hebben aanvaard: „De sou vereiniteit van de nationalistische Chi nese regering over de gebieden, welke zijn thans bestuurt, en die over welke zij in de toekomst het bestuur zal verkrijgen". De jurisdictie van de regering op Formosa strekt zich thans uit tot For mosa en de Pescadoren. De Unie „Een school met de Bijbel" De 73ste algemene vergadering van de unie „Een schooi met de Bijbel" zal Dins dag 15 April a.s. in Utrecht in K. en W. onder presidium van prof. dr K. Dijk worden gehouden. In de morgenvergade ring komen de huishoudelijke zaken aan de orde, benevens de propaganda-actie. In de middagvergadering treedt als refe rent op ds H. van Niel, Ned. Herv. pred. te Sneek, met het onderwerp: „Kerk- school-ouders". De Schoolraad voor da scholen met de Bijbel houdt Woensdag 16 April a.s. eveneens in Utrecht in K. en W. de 59ste algemene vergadering onder leiding van dr G. P. van Itterzon te Den Haag. De morgenvergadering is bestemd voor de huishoudelijke zaken. In de middagvergadering zal spreken de heer L. v. d. Zweep, Rijks-inspecteur L.O. te Amsterdam over het onderwerp: „De interne bouw van de Chr. school naar eigen beginsel". Volgens de statistieken zijn er thans in West-Duitsland 94.000 buitenechtelijke „bezettingskinderen". Drie duizend van hen zijn halfbloeden. In Engeland zou het aantal buitenechtelijke kinderen van Amerikaanse vaders 70.000 zijn. Burgemeester doet beroep op regering» In de Zuidelijke Franse Alpen is het bergdorpje Tignes ten dode op geschreven. Het ligt in een diepe vallei waarvan de Franse regering een stuwmeer wil maken om de tur bines van een electrische centrale aan te drijven. De bewoners hebben het bevel gekregen te evacueren naar een naburig dorp waar hen nieuw onderdak is geboden. Maar Tignes verzet zich tegen verdrin king en honderd bewoners hebben „gezworen", dat zij met het dorp onder zullen gaan. De burgemeester van Tignes, Lèon Bloch is naar Parijs gegaan, aldus Reuter, om president Auriol en de As- semleé te bewegen ten gunste van Tig nes tussenbeide te komen. Het zal wei een vergeefse reis wor den, want men heeft de reusachtige stuwdam, die het dal afsluit, niet voor niets gebouwd. Wel staat vast dat het ministerie van openbare werken, dat deze dam heeft doen bouwen en de 15e Maart als offi ciële datum voor het sluiten van de dam had vastgesteld, dit plan niet zal kunnen uitvoeren. Woensdag verzamelden de honderd dorpelingen, die het water willen trot seren, zici» verontwaardigd rond het kerkhof teneinde bulldozers te beletten de sneeuw weg te ruimen, die de graven bedekt en zij bedreigden de mensen die gekomen waren om de doden naar een andere rustplaats over te brengen. Vo rige week verhinderden zij de poging van de regering om de archieven uit het gemeentehuis weg te voeren. Om incidenten te voorkomen werd alles toen maar gelaten zoals het was. De perfect van Savoye heeft thans iedere weigeraar persoonlijk bericht ge stuurd dat Tignes, „met levenden en doden" zal worden ontruimd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5