EISENHOWER OP WEG NAAR HET PRESIDENTSCHAP VAN DE VS. Enorme militaire manoeuvres deze herfst in Duitsland A V 2aStfI - X Militaire achterstand is te wijten aan het buitenland Truman (democraat) en Taft (republikein) verslagen Militairen van de Genieschool sloegen een brug* Controverse tussen Adenauer en de socialisten verscherpt 1 SNIPPER J NIEUWS' A Reductie schoolgeld voor het lager onderwijs voorgesteld protestants christelijk blad voor zeeland Voorverkiezingen in New Hampshire Uitwerking van de Russische nota in West Duitsland Nog geen appels naar Frankrijk, rJ Keuringsdienst Zeeland (NAK) over het dieptepunt heen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2120 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 13 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.58 u., onder 18.42 u. Maan op 22.31 u., onder 7.23 u. Hoogwater Vrijdag 14 Maart: Vlissingen: 3.25 u. 1.99 m„ 15.45 u. 2.03 m. Terneuzen: 3.51 u. 2.15 m., 16.12 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.16 u. 1.60 m., 17.34 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.59 u. 1.33 m„ 17.21 u. 1.48 m. Bij de voorverkiezingen voor het presidentschap van de V.S., giste ren gehouden in New Hampshire, heeft de republikein generaal Eisen hower zijn belangrijkste republikeinse rivaal Taft met 46.497 tegen 35.820 stemmen verslagen. De republikein McArthur kreeg slechts 2974 stemmen. In het democratische kamp versloeg Kefauver de tegenwoordige president, Truman, met 20.147 tegen 16.298 stemmen. Toen 180 van de 297 kiesdistricten geteld waren, had Eisenhower 20.203 stemmen gekregen, tegen senator Taft 16.700. De andere twee republikeinse candidaten, Harold Stassen, oud-gou verneur van Minnesota, en William Schneider, een advocaat uit St. Louis, hadden respectievelijk 2532 en 83 stemmen. Bij de democraten had senator Ke fauver, toen de uitslagen in 188 dis tricten geteld waren, met 12.339 stem men de leiding. Op president Truman waren toen 10.223 stemmen uitge bracht. ISMAY SECRETARIS GENERAAL DER N.A.V.O. De Raad van plaatsvervangers van het Noordatlantische Verdrag heeft de benoeming van de Britse minister voor Gemenebestbetrekkingen, Lord Ismay, tot secretaris-generaal van de N.A.V.O. goedgekeurd. Lord Ismay is 64 jaar, in de afge lopen oorlog was hij stafchef van het Britse leger, plaatsvervangende secre taris van het Britse Kabinet en staf chef van Churchill. Verwacht wordt, dat Lord Ismay de volgende maand, voor de georgani seerde Baad het nieuwe permanente hoofdkwartier te Parijs zal betrek ken, zijn nieuwe functie zal aan vaarden. Statcn-Gcneraal inviteren het Britse Parlement. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer hebben namens deze Kamers een uitnodiging gericht aan het Britse Parlement voor een be zoek aan Nederland. Zoals men weet heeft een delegatie van het Neder landse Parlement in het voorjaar 1951 een bezoek aan Londen ge bracht. De delegatie van het Britse Parlement is uitgenodigd tegen de tweede of derde week van October. De geslaagde woningbouw leningen. TOEWIJZINGEN AAN GEMEENTEN BEGIN APRIL. Naar de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten mededeelt zijn voor de beide leningen tezamen inge schreven voor een totaal bedrag van 73.100.000 gulden. Dit is samengesteld uit: a. 69 millioen gulden voor de 25- jarige 4% pCt lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een bedrag van 20 millioen gulden genoemd; b. 4.100.000 gulden voor de 22-jarige 0-5-10 pCt. lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een be drag van 5 millioen gulden genoemd, zodat op deze lening alle inschrijvin gen ten volle worden toegewezen. De gemeenten zullen met de op brengst der leningen heel spoedig kunnen gaan bouwen. Zodra de voor keur, welke voor de gemeenten zal worden uitgesproken, vastgesteld is en dat zal begin April zijn zal het naar stellig verwacht wordt mogelijk zijn, deze voorkeursgelden aan de gemeenten toe te wijzen. Ook de gelden, waarvoor geen voorkeur wordt uitgesproken, zullen spoedig worden toegewezen aan de gemeen ten, welke daaraan voor de woning bouw het meest behoefte blijken te hebben. In Texas is een Amerikaanse bom menwerper type B29 neergestort. De acht inzittenden zijn om het leven gekomen. Generaal Eisenhower schijnt meer stemmen op het platteland te hebben gekregen dan ln de steden. Met sena tor Taft is het omgekeerde het geval. De plattelandsdistricten worden over het algemeen als meer conservatief beschouwd. Senator Kefauver verklaarde, dat zijn voorsprong op president Truman niet beschouwd moet worden als een protestuiting tegen de president. De meeste democratische waarnemers zijn echter een andere mening toe gedaan. Aanhangers van senator Taft ver klaarden, dat generaal Eisenhower door alle 14 afgevaardigden van New Hampshire naar de partij conventie ge steund zal worden. De voorzitter van de „Taft club" in de staat Johnston, verklaarde: „Wij feliciteren generaal Eisenhower met zijn overwinning". Paul Hoffman, oud-administrateur van de E.C.A., heeft verklaard, dat Eisenhowers overwinning de candi- daatstelling en verkiezing voorspelde van „een man, die de wereld langs de weg naar de vrede kan voeten". In sommige kringen Is Hoffman voorgesteld als algemeen leider Van de campagne voor Eisenhower. Bij aankomst in Parijs uit Frank fort heeft generaal Eisenhower gis teravond verklaard diep onder dé in druk te zjjn van het voor hem gun stige resultaat van de voorverkièzln- gen In New Hampshire. „Iedere Ame rikaan zou trots zijn als bleek, dat zijn medeburgers zo'n gunstige me ning over hem hadden", aldus Eisen hower. Op de vraag van een verslaggever of hij, als gevolg van de gunstige uit slag, langer in Europa zou blijven, antwoordde Eisenhower: „Die kwestie hangt niet van mij af. Men kan s' ?hts gissen". EINDUITSLAGEN. De definitieve officiële uitslagen van de in New Hampshire gehouden voorverkiezingen luiden: Republikeinen: Eisenhower 46.497 stemmen Taft 35.820 Stassen 6.549 McArthur 2.974 Overigen 385 Democraten: Kefauver 20.147 Truman 16.298 Overigen 321 De Westduitse regering heeft zich gisteravond bij monde van Jakob Kaiser geuit over de Russische nota inzake het vredesverdrag met Duitsland. „Duitsland en de Westelijke mogendheden zullen nauwkeurig moeten onder zoeken of in de verhouding tussen Oost en West werkelijk een keerpunt op komst is", zei Kaiser. Daarbij moest Duitsland zich volgens hem houden aan drie punten: De versterking van Duitsland en de vrije wereld moet worden voortgezet, geen mogelijkheid mag worden verzuimd om tot een heid en vrede te komen. In de beoordeling van de Sowjetnota tekende zich een controverse af tussen het inzicht van dr Adenauer en dat van de socialistische oppositie. De socialistische partij heeft het door Adenauer steeds verworpen plan voor een neutraal Duitsland een verleidelijk voorstel genoemd en de stelling verkondigd, dat zulk een Duitsland een deugdelijke grendel zou kunnen schuiven tussen de wereidrivalen. Ook de liberale leiders hebben zich verzet tegen een geheel negatieve be oordeling der nota, doch zij stellen de pogingen tot vestiging der Euro pese eenheid voorop. Of de Weste lijke gealliëerden al dan niet beslui ten zullen zich met Moskou aan een tafel te zetten, in elk geval moet het nauwe contact van de bondsrepubliek met de Westelijke mogendheden on verzwakt behouden blijven, zo heeft de leiding der C.D.U. verklaard. De Sowjets zouden naar de opvatting van de Duitse liberalen alle reden kunnen hebben voor een werkelijke koerswijziging. „Zij bemerken de groeiende nadelen die zij door hun agressieve machtspolitiek hebben op gelopen", aldus Euler. In Bonn be schouwt men zulk een wijziging als een succes van de doelbewuste Wes telijke politiek en van het buiten landse beleid der bondsregering. „Het Westen zou zich het antwoord te gemakkelijk maken indien het niet alle mogelijkheden zou aftasten, die tot hereniging van Duitsland kunnen leiden", zo liet het partijbestuur van de S.D.P. zich uit. „Een mogendheid, die deze moge lijke kans tot ontspanning van de toestand zou verzuimen, en daardoor de splitsing zou bestendigen, zou de hooïdschuld dragen aan de zich ver diepende verscheuring van Europa en de wereld, waarvan niemand de ge volgen kan overzien." Niettemin blijft ook in Duitsland Maandag is te Bad Nauheim bij Frankfort een conferentie van hoge gealliëerde officieren begonnen om bepaalde vraagstukken op te lossen, waarvoor men tijdens de militaire oefeningen in de komende herfst ge steld zou kunnen worden. Dit zullen de grootste manoeuvres ïljn, die de gealliëerden na de oorlog in Duitsland houden. Generaal Eisenhouwer heeft de conferentie gisteren bijgewoond. Uit het grote aantal hoge officie- yen, dat de conferentie bijwoont, ma ken militaire waarnemers de gevolg trekking, dat bij de komende manoeu vres het grootste gedeelte der strijd krachten van de betrokken landen, voorzover deze zich op het vasteland bevinden, betrokken zullen zijn. C.N.V. HEEFT 174.750 LEDEN. Blijkens de kwartaalstaat per 1 Januari 1952 hadden de bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond aangeslo ten organisaties op die datum tezamen 174.750 leden. In het laatste kwartaal beliep de groei van het ledental 2354 leden, waaraan 22 organisaties deel hadden. 4 organisaties zagen hun ledental dalen met 159 leden. Generaal Eisenhower heeft ver klaard, dat de conferentie gewijd is aan het bestuderen van details van voorbereidende manoeuvres op papier, die geleid worden van zijn eigen hoofdkwartier uit en de volgende maand zullen beginnen. Eisenhower voegde er aan toe, dat aan de herfst- manoeuvres alle strijdkrachten In de Midden-Europese sector onder zijn commando zullen deelnemen. Vol verwachting kijkt de Nederlandse fruitteler uit naar het ogenblik dat een nieuw contingent appels voor invoer in Frankrijk zal worden vrijgegeven. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat dit spoedig het geval zal zijn. De financiële moeilijkheden in Frankrijk en bovenal de ongunstige betalingsbalans zijn hiervan de oorzaken. Toen een maand geleden 3000 ton voor invoer werd vrijgegeven had men goede hoop dat de volgende 3000 ton half Maart zou komen. Frankrijk heeft echter geen deviezen en zou ons fruit met goud moe ten betalen. Daarom bestaat er helemaal geen zekerheid dat het restant spoedig zal worden afgenomen en mag hierop zeker niet vast worden gerekend. bij al deze overwegingen de over tuiging op de voorgrond, dat het de Sowjet-Unie er slechts om te doen Is de eenheid van Europa en in het bijzonder de aansluiting van de bonds republiek bij een Europees leger te verhinderen. Veel aandacht heeft ln de beschou wingen het voorstel der Sowjet-Unie om een neutraal Duitsland een eigen leger te geven. Men merkt op, dat Moskou daarmee niet alleen tegen de eigen propaganda handelt, doch ook de Fransen kopschuw moet maken. Anderzijds wordt opgemerkt, dat hier door Adenauers vrees, dat een neu traal Duitsland noodzakelijk ook weer loos zou zijn, enige argumenten wor den ontnomen. Ook in de Duitse pers dringt bij alle reserves de wens naar voren de situatie diplomatiek grondig te peilen. Een eenvoudige afwijzing zou bij ons niemand begrijpen", aldus de „Frank furter Allgemeine Zeitung". In de maand Januari zijn in Zee land 83 woningen voltooid tegen 106 woningen in Januari 1951. Voor de politierechter te Zutphen stond giste ren terecht de metselaar Tj. J. uit Deventer, wegens belediging van een bevriend staatshoofd. Hij zou in een rede tij dens een communistische mee ting op 20 Juli 1951 te Zutphen de volgende woorden hebben gebezigd: „Wij zien nu dat de Amerikaanse ambassadeur naar Spanje is vertrok ken en een verdrag heeft gesloten met de beroepsmoordenaar Franco". De beide hulzen van het Britse Parlement hebben gisteren dr Bave, voormalig opperrechter, tot president gekozen. Het ministerscomité van de Raad van Europa zal de volgende week Woensdag in Parijs bijeen komen. Een vrachtauto met voor malige inwoners van Noord-Oost-Bra- zilië, die uit dit gebied wegtrokken, is in de buurt van Bahia in botsing gekomen met een autobus van een lijndienst tussen twee steden in de Braziliaanse staat Bahia. 33 inzitten den van beide motorvoertuigen zijn om het leven gekomen en veertig gewond. De autobus is in brand ge vlogen. Het 3-jarig dochtertje van de familie van de Hengel te Achter veld is ernstig verbrand toen de kle ren van het kind vlam vatten, toen het met een lucifer speelde. Het twee jaar oudere zusje wist haar mede te slepen naar de werkplaats van haar vader. Deze slaagde er met veel moeite in de brandende kleertjes te doven. Van 15 tot en met 25 April a.s. zal op de Hemelbergh te Schaars- bergen by Arnhem een ontmoeting tussen jongelui uit verschillende West-Europese landen worden ge houden. 111111& r ffc: - Militairen van de Genieschool hebben in de omgeving van Nieu- werkerk aan de IJssel een brug- slagoefening gehouden. Ongeveer 350 man namen er aan deel. Shermantanks rijden over een Baileybrug, die door de mannen in een week werd geslagen. Zij is 210 meter lang en er is 100 ton materiaal in verwerkt. Gemeentesecretaris van Koudekerlce neemt afscheid. Wegens zijn benoeming tot ge meentesecretaris van Veendam zal mr H. v. d. Schuur, thans gemeente secretaris van Koudekerke, in een buitengewone raadsvergadering op 24 Maart a.s. in het Verenigingsgebouw te houden, afscheid nemen van het gemeentebestuur. Onmiddellijk na af loop van deze vergadering zal afscheid worden genomen van de heer v. d. Schuur in zijn hoedanigheid van secretaris, penningmeester of be stuurslid van een aantal plaatselijke verenigingen en stichtingen. De gemeenteraad van Koudekerke, die Maandag a.s. bijeenkomt, zal een nieuwe gemeente-secretaris benoe men. Daartoe is de volgende aanbeve ling door B. en W. opgemaakt: 1. L. A. van Splunder, hoofdcommies ter secretarie te Mijdrecht en 2. C. K. Kaan, tweede ambtenaar ter secre tarie te Koudekerke. Jaarvergadering te Goes. Op de jaarvergadering met de deelne mers aan de gewassenkeuring heeft de directeur van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K., Ir. J. D. Dorst, medege deeld, dat het afgelopen jaar niet onbe vredigend verlopen is. De dienst is thans over het dieptepunt heen. Het voorjaar was vrij druk met veel bemonsteringen; het aantal monsters was groter dan het jaar tevoren. De aangifte van de met aardappelen beteelde oppervlakte is teruggelopen van 6000 ha. in 1946 tot 1200 ha. in 1950, doch steeg in 1951 weer tot 1500 ha. De ge plombeerde hoeveelheid steeg van 5 ton m 1948 tot 12 ton in 1950. Wat de granen betreft werd in 1948 de hoogste aangifte gedaan, n.l. 15000 ha. Dit getal daalde tot 4200 ha. in 1950, doch steeg in 1951 weer tot 5900 ha. Werd in 1948 slechts 900 kg. geplombeerd, ook het afgelopen jaar vertoonde een stijging en wel tot 1950 kg. per ha. De aangifte voor het vlas was het laag ste ln 1947, n.l. 1050 ha. In 1951 was de aangifte echter gestegen tot 3700 ha. De plombering was het laagst in 1948 n.l. 370 kg. per ha. en steeg tot 710 ha. in 1950. De aangifte voor peulvruchten was het hoogst in 1949 en wel 2783 ha. Ze is gedaald tot 1695 ha. ln 1951. De geplom beerde hoeveelheden waren het laagst in 1948 namelijk 700 kg. per ha. In 1950 werd er 1600 kg. per ha. door de dienst geplombeerd. Nadat Ir Dorst had gespro ken, vertelde de bedrijfsleider van het landbouwbedrijf te Wilhelminadorp, de heer Wiskerke een en ander over de ras- sehkeuze en de ziektebestrijding. Ver scheidene nieuwe rassen zijn naar voren gekomen. Hij wekte de leden op 's zo mers eens een kijkje op het bedrijf te komen nemen, om eens een Indruk te krijgen van hetgeen hier wordt gepres teerd. Algta in de Eerste Kamer: DEINING NA DE FELLE REDE VAN PROF. GERRETSON (Van onze parlementaire redacteur.) „In de internationale gemeenschap zal Nederland behandeld moeten worden als een volwaardig partner, want het gaat om onze rechten en om onze eer. Als een oud-minister van Oorlog in het Engelse Parlement ver klaart, dat wij waarschijnlijk niet meer dan een brigade kunnen opbrengen, dan zal de regering daartegen een duidelijke verklaring moeten afleggen. De achterstand, die we momenteel hebben, is te wijten aan het buitenland", zo zei gisterochtend de heer Algra in de Eerste Kamer, waar de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde waren. Evenals de andere sprekers had de heer Algra grote waardering voor het beleid van minister Staf. verleend, dat hij is heengegaan, voor dat hij de ruïne van zijn levenswerk mocht aanschouwen". Er waren kamerleden, die dit bui tengewoon onkies vonden, maar voor zitter Jonkman greep niet in. Dit deed hij ook niet toen hij sprak van dé kleine selecte harem, die de ministeB en zijn hoge ambtenaren hadden mee genomen naar de conferentie van San Francisco over het Japanse vredesverdrag. Hij had net zo goed een rubberstempeltje kunnen zenden. Minister Stikker, die zich tijdens de lange rede van de grijze professor meer dan eens zat te ergeren, vroeg zich af of deze namens zijn fractié of zichzelf had gesproken. Was dit laatste het geval dan had zjjn rede een felle bestrijding van het Indië- beleid slechts academische waarde. In wezen bestond de kern van deze redevoering, aldus de minister, uit verbittering en defaitisme, die mij ernstig hebben verontrust. Prof. Gerretson had zich laten ontvallen, dat ons volk wel goed is, maar dat de leiding niet meer deugt. Nu zit de hoogleraar zelf in de leiding, zo ver volgde de heer Stikker, maar denkt hij door zo'n rede daarin verbetering te brengen? Sterk betwijfelde hij of deze C.H. afgevaardigde wel de no dige objectiviteit aan de dag heeft gelegd. Tijdens de replieken zei pater Beaufort dat minister van Maarseveen hard heeft gewerkt in het belang van ons land. Daarvoor heeft hij offers gebracht van allerlei aard. Ondanks verdachtmakingen en laster is hij tot het laatste op zijn post gebleven. Toen kwam de hoogleraar zelf aan het woord. Deze had met teleurstelling en grote verontwaardiging geconstateerd, dat zijn uitlatingen verkeerd waren begrepen. Hij begreep niet hoe men in goede trouw zo iets laags uit zijn reda had kunnen peuren. De term „grota genade" had hij ernstig bedoeld. Steeds heeft hij van Maarseveen op zakelijke wijze bestreden. Voor zijn persoon had hij grote eerbied. HU zeide, dat het hem lief ware geweest ook niet de ontbinding van het ko ninkrijk te moeten meemaken. Met deze uiteenzetting werd dit pijnlijke debat gesloten. Een debat, dat een opeenstapeling van misverstanden was. Het voornaamste punt in dit debat was wel de positie van het humanis tisch verbond. De heer Algra sprak daarover op zeer bewogen wijze. Hij wees er op, dat de veldpredikers en de aalmoezeniers sinds de oorlog ook in de vuurlinie staan. Zij staan daar bij zwaargewonden en stervenden. Op het laatste moment kunnen zij nog de boodschap van het Evangelie brengen Wie deze boodschap niet brengt, kan men niet het laatste woord tot onze jongens toevertrouwen. De humanist de Dreu (Arb.) wilde een gelijkstelling van het humanis tisch verbond met de Kerk omdat dit verbond de belangrijkste stroming is onder de buitenkerkelijken. Naar zijn mening is hier een stukje kabinets- politiek in het geding. De heer Wen delaar (V.V.D.) nam een milder standpunt in. Wel wilde hij huma nistische geestelijke verzorgers in de militaire tehuizen. Hij begreep echter, dat de staat zeer voorzichtig moet zijn, want een ernstig diepgaand ge loofsleven is onmisbaar voor de mensen. Ook op andere punten was de rede van de heer Algra oorzaak van een debat. Hij had zich verzet tegen de propaganda zoals die door „de derde weg" wordt gevoerd en die hij ge vaarlijk en ondermijnend had ge noemd. Daarna wees de heer Algra op de plicht van. de overheid om de vrijheid van het volk te verdedigen. Het gaat om de toekomst van onze kinderen en daarom moeten we on verbiddelijk hard zijn. Geen wonder, dat tal van jonge mensen niet weten waar ze moeten staan. In de Ned. Herv. Kerk b.v. zijn door kerkeraden bijeenkomsten belegd waar eerst een anti-militairistische dominee het woord voerde en later een spreker, die het nut van een sterke defensie wel in zag. „De jeugd staat in de mist", zo zei de heer Algra. De heer Vixseboxse (C.H.) reageer de op deze uiteenzetting met de op merking, dat het niet de taak van de politicus is om de Kerk de weg te wij zen. Deze heeft alleen verantwoorde lijkheid jegens haar Heer. Vanmorgen is minister Staf aan zijn antwoord begonnen. BUITENLANDSE ZAKEN. Tijdens de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken heer ste in de Eerste Kamer nogal enige verontwaardiging over uitlatingen van het kamerlid Gerretson. Zo had de hoogleraar gezegd, „dat wijlen minis ter van Maarseveen grote genade is VERMINDERING VAN 25 VOOR 2 EN VAN 50 VOOR 4 KINDEREN In een ontwerp van wet betreffende het l.o. wordt voorgesteld het verschuldigd bedrag voor het l.o. te verminderen met een vierde deel, indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin bij de aanvang van het tijdvak, waarover het schoolgeld is verschul digd, leerling zijn van een school voor lager onderwijs-kweekschoolonderwijs, daaronder begrepen nijverheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, voorberei dend hoger onderwijs of hoger onderwijs in Nederland, voorzoveel het onder wijs buiten de avonduren wordt verstrekt. Na goedkeuring zal de wet voor het eerst toepassing vinden op het schoolgeldjaar, dat op 1 Januari 1951 is aangevangen. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat het namelijk gebleken is, dat het ontbreken van een reductie in de huidige regeling voor de grote gezinnen een zware druk betekent. Bovendien zal, nu bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in een soortgelijke reductie is voorzien, ten aanzien van de andere takken van onderwijs een zelfde gedragslijn moeten worden gevolgd. Daarom wordt overwogen schoolgeldreductie bij het lager onderwijs in te voeren. Concert voor D.U.W.-arbeiders. In de concertzaal te Middelburg werd gisteravond een concert gegeven door het Nederlands Kamer Sympho- nie-orkest onder leiding van Sam Swaab. Dit concert was voorbereid door een commissie voor cultureel werk onder D.U.W.-arbeiders in Zee land. Uitgevoerd werden composities van Schubert, Mozart, Grieg, Volkmann, Puccini, Svendsen en Bizet. Sam Swaab gaf bij elk uit te voe ren werk een kortetoelichting. Be halve enige solo's van enkele orkest leden werkte aan deze avond mede mevr. Troelstra-Romein, die enkele sopraansolo's zong, n.l. Aleluia van Mozart, Solvejgslied van Grieg en een aria uit La Boheme van Puccini. Als we een vergelijking trekken tussen dit concert en het concert dat het vorige jaar in Vlissingen werd gegeven, dan moeten we constateren, dat de prestaties van het orkest toen op een hoger plan stonden en dat bij dit concert het contact tussen musici en luisteraars niet zo groot was. DE BILT ZEGT: Overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Meest mati ge wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1