Elke dagzie je mtór CABALLERO f^oken ZEELAND DOOR WATER EN VUUR ZELFS DE ATOOMBOM KAN MEN OVERLEVEN Radio-amateur in Bandoeng hoorde stem uit Holland! Amerikanen overdreven de uitwerking van het monsterding, de a-bom Dr Schumacher's hoop de bodem ingeslagen II De Burgerlijke Verdediging (II) Zo'n ordinaire brandbom is het gevaarlijkste wapen RH EIJMIN MARNIX D'HONTENISSE Vijf en twintig jaar geleden Koningin sprak tot landgenoten-overzee Het parkeren in Nederland Adenauer krijgt 50 zetels Konioklijk huis schrijft in op woningbouwleningen Dinsdag 11 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD LN 115)4 142)4 1754 4654 5054 1144 5154 72 5344 1354 47 8354 4254 654 4054 113 2054 105 7944 4954 1934 9 Paqlna 3 (Van een onzer redacteuren). „Je begrijpt wel, dat waar ik me ook druk over kan maken, het nooit zoiets als de burgerlijke verdediging zal zijn. Wou je ons soms vertellen, dat je tegen een atoombom iets met een bakje zand en een schop begint? Wanneer je zo'n ding op je dak krijgt, vertel je dat heus niet meer na, evenmin als je tante, die een half uur verder woont". In deze trant kan men dag in dag uit de mensen horen praten, wan neer een eventuele oorlog het onderwerp van het gesprek gaat uit maken. Betekent een oorlog tussen Amerika en Rusland zo al niet het einde van de wereld, dan zal het er in elk geval toch bar veel van weg hebben, denkt men. Natuurlijk kan er wel een prachtig apparaat voor de bescherming van de bevolking worden opgebouwd dat kan er van onze belastingcenten ook nog wel af maar eigenlijk is het apekool. Kankeraars spoedig be keerd „Deze wijdver breide gsdachten- aang zal ook wel 5e oorzaak zijn, dat velen van de bngeveer duizend cursisten, die sinds Februari '51 op de stafschool te Barneveld hebben vertoefd, in het begin nogal eens kankerden". Aldus vertelde ons de heer mr F. R. Mijnlieff, die als raadsadviseur tn algemene dienst van het Ministerie van Binnenlandse Zaken belast is met de afdeling Openbare Orde en Veiligheid. Men meende z'n tijd beter dan in Bar neveld te kunnen besteden. „Maar", zo voegde mr Mijnlieff er aan toe, „op het ge kanker volgde meestal spoedig de bekering". Want de docenten op „De Schaffelaar" mogen dan over atoombommen, ra ketten enz. even gemoedelijk spre ken als over zacht gekookte eitjes, wat zij te zeggen hebben, is zeker overdenking waard. Wat zij in de eerste plaats doen, ls het wegnemen van het gevoel, dat de bevolking in een eventuele derde wereldoor log weerloos is. „Wie denkt, dat de eerste de beste (atoom) bom op zijn hoofd valt, kun je het zuiverst vergelijken met iemand, die bij elk lotje op de honderdduizend re kent", aldus de heer K. Rijpma, onder directeur van de school. De kans bestaat, maar hij is uiterst gering. En zo is het ook met de atoombom. Uiteraard kan men nooit zeggeneen - toombonmis pertinent voor ons land uit- Atoomgeleerden hebben enkele vernuftige apparaten ont worpen, waarmee de leden van de organisatie Bescher ming Bevolking kunnen worden uitgerust. Een ervan is de „dosimeter", een vulpenvormig instrument, dat slechts een tientje kost, waardoor degenen, die hierover de be schikking hebben, na kunnen gaan door hoeveel radio active deeltjes zij besmet zijn. (Ingez. mededeling, adv.) gesloten, maar onwaarschijnlijk, dat een vijand er één (of meer) boven Nederland over boord zal zetten, is het in elk geval wel. Een atoombom is voorlopig nog slechts in zulke kleine aantallen te ver vaardigen, dat men er zeer zuinig mee zal moeten zijn. En de overgrote meer derheid van degenen, die in militair- wetenschappelijke hoogheid zijn gezeten, gelooft niet dat er op dit ogenblik doelen m Nederland zijn, die een atoombom waard zijn. Maar niettemin zal men er toeh reke ning mee houden, want men kan zich vergissen. In 1939/'40 dacht iedereen, dat gas hèt wapen van Wereldoorlog II zou zijn. Doch wat er kwam, geen gas Overdreven voorstellingen Niemand zal beweren, dat de atoom bom geen verschrikkelijk wapen is. Wel kan men echter zeggen, dat de Amerika nen in hun publicaties over de uitwer king van de A-bom schromelijk hebben overdreven. Zij konden dit doen toen zij het „alleenvertoningsrecht" van dit mon sterwapen hadden, maar nu ook de te genstander er de beschikking over heeft zingen zij een toontje lager. Het was wel aardig om een eventuele aanvaller te suggereren, dat tegen de nieuwe' bom geen kruid gewassen was, maar de keer zijde van de médaille was, dat men ook de eigen bevolking de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Bij een niet lang geleden enquête in Engeland bleek een derde van de bevolking van mening te zijn d.w.z. dat een atoombom wel voldoende is om een stad als Londen of een gebied als Wales van de aardbodem weg te vagen. Een voorstelling, die ver bezijden de waarheid is. Hoe catastrofaal een atoombomaanval ook genoemd kan worden, van volstrekte weerloosheid is geen sprake. Tegen de hittestraling, die slechts enige duizend sten van een seconden duurt, biedt een gebouw al wat bescherming en zelfs kle ding, wijd en van lichte kleur, vermin dert de straling. Op onbeschermde per sonen heeft de hitte echter een zeer ern stige uitwerking. De radio-actieve stra ling duurt enkele seconden, terwijl de luchtdruk volgt wanneer de straling vrij wel is uitgewerkt. Wanneer tijdig alarm wordt gegeven en de bevolking heeft dekking gezocht, eist de atoombom 15.000 doden, een zelfde aantal zwaar- en het dubbele aantal lichtgewonden. Getallen, die meer dan verschrikkelijk zijn, maar die toch heel wat lager liggen dan de cij fers van honderdduizend en meer do den, die de Amerikaanse publicaties vermeldden. In elk geval is men van mening, dat een atoombomaanval met niet minder succes kan worde roorstaa -an de „biitz" in" ie4. Anu^ie jcrijdmidclelen van, ut atoombom redelijkerwijs niet te verwachten, ook het gebruik van ra ketten is niet zeer waarschijnlijk. Zij kunnen niet zo precies worden gericht, in ent geval is het veel efficiënter om per vliegtuig een brisantbom van 1000 kg naar het do.ei te gaan brengen althans wanneer dit doei niet zo ver afligt. En nederiand ligt niet zo ver af van een mogelijke agressorVoor Amerika zouden zij eventueel beter „geschikt" zijn. Over ae mogelijkheid van chemische en biologische oorlogvoering kunnen wij niet veel meedelen. Wij volstaan er daar om mee met te zeggen, dat gasaanvallen in een zeeklimaat lang zoveel effect niet sorteren als in een droog, windstil land klimaat. En een biologische oorlogvoe ring is op dit ogenblik nog niet te ver werkelijken. Mocht het al zo ver komen, dan zijn in elk gevai O» ziekteverwek kers bekend. land horen zeggen ,en desnoods maar wat minder dood kisten, dan zouden we heel wat meer hebben kunnen redden". De les, die de Engelsen toen hebben ge leerd, is nog niet vergeten. Breekt er wat God verhoede op nieuw een wereld oorlog uit, dan zal de brandbom, ge zien het effect in de laatste oorlog, waarschijnlijk weer veel worden gebruikt. Daarom werkt de Londen- se brandweer aan een plan om over geheel de stad 11.767 waterreser voirs aan te leg gen met een ge zamenlijke inhoud van ruim twee milliard liter! En overal ziet men de affiches, die dienstneming bij de hulpbrandweer moeten bevorde ren. Brand is een af schuwelijk spook, maar voor water slaat het op de vlucht. Een uit breiding van de brandweer ln het kader van de Bur gerlijke Verdedi ging is dan ook een eerste vereis te. Ook de zeer gevoelige Geïger-teller is een apparaat voor de registratie van radio-activiteit. De modaliteit in de Ned. Herv. Kerk. Nu de wijkkerkeraden onder de nieuwe kerkorde geheel zelfstandig deze zaken kunnen behandlen,' heft dr W. Aalders, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, de kansel in zijn wijkkerk de Mara- nathakerk te 's-Gravenhage voor een beurt afgestaan aan zijn collega, ds J. F. Kruyt, een der voorgangers van de Ver. van Vrijz. Herv. ter plaatse, die ook ge heel achter de nieuwe kerkorde staat. In December j.l. heeft dr Aalders een beurt afgestaan aan zijn Rem. collega ter plaat se, dr H. J. Heering. Beide handelingen, waartoe dr Aalders besloot met instem ming van de gehele wijkkerkeraad, heb ben in de kring der gemeenteleden geen reacties gewekt. Maar wel in die van de centrale kerkeraad van 's-Gravenhage ên onder zijn collega's. De centrale kerke- raadscommissie heeft in haar Donderdag gehouden vergadering een motie van af keuring aangendfiien tegen dit optreden van dr Aalders. Een jaar gratis water krijgt als dertig- duizendste abonné van de Stichting „Streekwaterleidingen Gelderland" de heer W. M. Eibers te Groesbeek bij Nij megen. Ook de aansluiting geschiedt gra tis. Trein in Cambodja verongelukt door sabotage. In Cambodja is op de lijn Pnom PenhBattambang een trein tengevolge van sabotage in een ravijn gestort. 85 personen kwamen om het leven en 23 werden gewond. Reddingsploegen hebben de lijken van vier van de acht inzittenden van de Amerikaanse Dakota gevonden, die Vrijdag op de helling van de Jungfrau verongelukte. Het onderzoek naar de overige slachtoffers wordt voortgezet. (Ingezonden Mededeling, adv.) Brand; vijand no 1 rijaeiis ons bezoek aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen waaronder de Burgerlijke Verdediging evenals bij ons grotendeels valt zagen wij een propagandafilm, getiteld: „Fire is the enemy" Brand, dat is de vijand. Spreekt men met leidende personen uit de B.B.-organisatie dan hoort men hen niet zozeer spreken over atoombommen, raketten of wat voor andere akelige wa pens ook nee, zij praten het meest over brand en de grootste veroorzaker daarvan: de doodgewone, ordinaire brand bom. En dat is helemaal geen wonder, wanneer men weet dat tachtig procent van alle schade uit de laatste oorlog aan brand te wijten is geweest! De binnenstad van Rotterdam werd op 14 Mei 1940 in de as gelegd door middel van een heel licht, bombardementje van niet meer dan tachtig ton brandbommen. De brandweer was onvoldoende op een dergelijke ramp voorbereid, de burgers vluchtten in paniek de stad uit en lieten de vlammen op hun kosten uitbundig feestvieren. Tijdens de grote slag om Engeland van de Luftwaffe, braken er op één avond tweeduizend branden uit en ook de Duitse steden werden groten deels door vuur verwoest. De brandbom, of hij nu 1 of 125 kg weegt, fosfor bevat of met, is het wapen bü uitnemendheid Hadden we maar een betere brandweer organisatie gehad", zo kan men in Enge- (Gewetens) geld is tijd. De gemeente Tienhoven (Z.H.) bij Ameide heeft een meevallertje. Van de ontvanger der be lastingen werd bericht ontvangen, dat aan gewetensgeld aan deze gemeente ƒ10.575,zal worden uitgekeerd. Het college van B. en W. zal nu de raad voorstellen een uurwerk voor de toren aan te schaffen met verlichte wij zerplaten. De Belgische premier van Houtte heeft op de slotvergadering van de Christelijke Volkspartij verklaard, dat België zich genoopt zal zien de tegenwoordige dienst tijd van 24 maanden te verkorten tot 19 maanden „indien de Europese leden van de N.A.V.O. tegen Augustus niet hun ver plichtingen betreffende de diensttijd zijn nagekomen". 16. Maar hij zwijgt. Hij wil de laatste sprankelen van hoop aan zijn gqzin niet ontnemen. Hij kijkt naar zijn vrouw. Hij merkt, dat» ze zich enigermate hersteld heeft. Ze ziet er bleek uit, maar er ligt een vastberaden trek om de ge sloten lippen. Met de beide meisjes verricht ze het Vrij dagse werk en over Henk spreekt ze niet meer. De Wilde tracht telefoonverbinding te krijgen met Hol land, maar Zeeland is voor het particulier verkeer ge sloten. Ze zijn aangewezen op de radioberichten, die echter wel de ondragelijke spanning telkens nog verhogen, maar geen geregeld overzicht van de algemene toestand geven. Was ik maar in Rotterdam gebleven, zegt Wim. Daar kun je tenminste wat doen. Kind, wees blij, dat je bij je vader en moeder bent, zegt zijn moeder. Ik zou willen vechten, net als Henk. Licht dat ik ook nog een paar van die schurken afmaak! Jongen, wat bezielt je! Je weet niet wat je zegt! ant woordt ze. Theo ziet hem verschrikt aan. Zou jij een Duitser kunnen doodschieten? vraagt hij. Henk werpt een verachtelijke blik naar zijn vriend. Natuurlijk, ik zou heel de dag achter elkaar moffen kun nen neerpaffen. Hoe meer hoe liever. Wat wou jij dan? Je vecht toch zeker voor je land! Ik hoop, dat Henk er een massa kapot maakt, het zijn niet anders dan ploerten, schurken De Wilde zwijgt. Moet hij zijn jongen verbieden? Hij kan het niet. In zijn hart denkt hij er precies zo over. Hij weet op dit ogenblik nog niet of deze haat geoorloofd is of niet. Maar hij begint er wel iets van te begrijpen hoe het mogelijk is, dat een mens in één nacht een goed soldaat kan worden, dat wil- zeggen, in staat wordt gemaakt zoveel mogelijk medemen sen te vermoorden. Wim en Theo zijn op de fiets naar de stad gegaan om nieuws op te vangen. Ze lezen een bulletin, waarin de Ko ningin verklaart, dat Nederland met Duitsland in oorlog 1®! dat Duitsland zonder de minste waarschuwing des nachts ons land is binnengevallen, waartegen Zij een vlam mend protest laat horen en nu van ons volk vraagt zijn plicht te doen. De radio geeft intussen al meer berichten over het dalen van parachutisten en het belegeren van strategische punten, voornamelijk vliegvelden. Wim heeft geen rust. Hij is al weer naar de stad, maar komt een uur later weer binnenstuiven met de sensationele mededeling, dat de Fransen al in Zeeland zijn en door zullen trekken naar Brabant. De Wilde kan het bericht bijna niet geloven. Hoe zou den ze nu al hier kunnen zijn? Maar om vijf uur trekken de eerste kolonnes werkelijk door het dorp. Ze zijn uit Zeeuws Vlaanderen via Bres- kens en Vlissingen Walcheren binnen gekomen. Alle dorpelingen staan langs de kant van de dorpsweg de intocht te aanschouwen. Het is een moedgevend gezicht. Geen jonge broekjes, maar grimmige gezichten van kerels tussen de dertig en veertig jaar. Ze hebben allemaal al met de Duitsers kennis gemaakt in de Maginotlinie. Ze zijn goed gewapend. Ze hebben lichte tanks bij zich en motorvoertuigen, snelle kanonnen van tamelijk zwaar kaliber en de kerels, die op de motor met zijspan het dorp binnentrekken zijn tot de tanden gewapend. De Franse lelie is op elk voertuig ge schilderd. Een vreemd gezicht in het hartje van het vredige Zeeuwse land. Een paar officieren stappen het gemeentehuis binnen. Een detachement zal in het dorp blijven en er moet kwartier worden gemaakt. Intussen heeft de bevolking al vriendschap met de zuide lijke buren gesloten. Er worden repen chocolade, sigaretten en sigaren uitgedeeld en een dikke Zeeuwse boerin komt met een grote emmer melk aanschommelen. Haar goed moedige lach vertolkt de beste bedoelingen. De soldaten, die blijkbaar dorst hebben, willen op de melk aanvallen, maar er schiet plots een officier naar voren en beduidt de boerin, dat ze eerst zelf van de melk moet drinken. Ze begrijpt het niet goed en kijkt hulpeloos en met een ver legen gezicht naar de omstanders. Wim komt naderbij en vertolkt, dat de officier wil hebben, dat ze zelf eerst drinkt. (Wordt vervolgd.) In de nacht van elf op twaalf Maart 1927, nu dus vijf en twintig jaar geleden, ondernam men in het Philips Natuurkundig Laboratorium de eerste poging om met een zender van 25 kilowatt op een golflengte van 30,2 meter ra- diotelefonisch in contact te komen met Neder- lands-Indië en andere overzeese landen. Deze proef slaagde wonderwel en betekende in feite het begin van de kortegolf-wereldomroep. Het was de radio-amateur A. C. de Groot te Bandoeng, die deze stem uit Holland voor het eerst hoorde. Hij had de hele nacht geluisterd, maar het was hem niet gelukt met de een of andere amateur in het moederland in contact te komen. Het liep al tegen half vier, dat is half elf Nederlandse tijd en de heer De Groot wilde zich eindelijk maar eens naar bed begeven, toen opeens glashelder de woorden klonken: „Hier een experimentele uitzending van het Philips labora torium in Eindhoven, Holland, 30.2 meter". De Groot kneep zich in armen en benen om te voelen of h() droomde of waakte. En toen hij ge constateerd had dat hij klaar wakker was, werden de zenuwen hem haast de baas door ontroering en emotie. Want dat was iets ongehoords, iets for midabels, dat was geen radiotelegrafie, maar radio telefonie, helemaal vanuit Holland en van uitste kende kwaliteit. Ruim 20 jaar lang heeft ons land, via de zender te Huizen, draadloos contact gehad met Indië. Het was Koningin Wil- helmina, die, vandaag 25 jaar geleden, tijdens de eerste uit zending het behulp van experimentele korte-golfzender een woord, richtte tot de landgenoten overzee. Wat toen een evenement was, is nu doodgewoon. Radio Nederland Wereldomroep beter bekend als de P.C.J.) beschikt nu in hopik over een zender, die met één-druk-op-de-knop verbinding met Indonesië maakt. Deze zender werd op 21 Juli 1949 door Koningin Juliana in bedrijf gesteld. %=-. Doodmoe ging hij naar bed. Vier uur later was hij echter al weer klaar wakker. Het wonder van die nacht stond hem weer helder voor de geest. Maar toen bekroop hem de twijfel Was dit nu wel echt radiotelefonie uit Holland geweest, of was het een grap jas, die een amateur eens fijntjes bij de neus had willen nemen? Toch volgde De Groot zijn eerste impuls. Hij ging naar het postkantoor en verzond het volgende telegram „Philips Eindhoven. Uw kortegolftele- foon schitterend. De Groot, Ban doeng". Toen bleek al gauw, dat het wonder inderdaad werkelijkheid was. Ook in het Laboratorium was men dolgeluk kig. Men was op de goede weg en dat de zaken energiek en met voortvarend heid werden aangepakt, blijkt wel uit het feit, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana reeds op 1 Juni van het zelfde jaar achtereenvolgens een toe spraak tot West- en Oost-Indië hiel den. De vorstelijke personen moesten daarvoor naar Eindhoven komen. Terecht toonde de Nederlandse per? zich enthousiast over deze gebeurte nis; de kranten uit die dagen bevatten uitgebreide reportages, maar spreken- „Moet kosteloos kunnen geschieden" vinden sommige Kamerleden. De last en de overlast, die de automobilist in Nederland ondervindt, moet op de vreemdeling wel een dwa ze indruk maken, zo is het oordeel van sommige Kamerleden, blijkens het voorl. verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigen-belas tingwet. Zij doelen hi§r op de heffing van parkeergelden en met name op het vrij innen van deze gelden. Dit euvel moet verdwijnen, zo vinden zij. Want dit wilde en gemakkelijke beroep van autobewaren wordt vaak uitgeoefend door personen, die heus wel wat productiever werk zouden kunnen doen. In het algemeen moet het parkeren kosteloos kunnen ge schieden. Andere leden zouden het op prijs stellen, indien de regering goede par keerplaatsen inricht. Zij waren van oordeel, dat het enkel aanbrengen van een lijn op de openbare weg lang nog geen parkeerplaats vormt. Heffing van enig recht daarop ach ten zij in strijd met de precario- gedachte. Dat door gebrek aan ga rageruimte vele autogebruikers ge noodzaakt zijn hun wagen 's nachts op straat te parkeren, achtte ook zij geen reden tot het heffen van parkeer gelden. der nog zijn de verhalen in de kranten uit Oost- en West-Indië. Het Bata- viaasch 'Nieuwsblad uit die dagen schreef; „De ontroering in de zaal was heel sterk. Vele dames schreiden, toen het Wilhelmus doorkwam en ook me nig man schaamde zich zijn tranen niet. Diep onder de indruk van dit histo risch gebeuren ging men te half twee uiteen." Er ging een schok door de wereld, dit" had men niet voor mogelijk ge houden. De Wereldpers besteedde grote aandacht aan dit evenement, kortom men begreep dat een nieuw tijdperk zijn intrede had gedaan. Overigens kwam in menige krant uit den vreem de onverholen afgunst tot uiting en de „Daily Mail" stelde de vraag waarom de Engelse Koning ook niet het woord tot zijn onderdanen in verre streken kon richten. De herziening van de uitvoerings organisatie der sociale verzekering en het personeel. De inwerkingtreding van de werk loosheidswet met ingang van 1 Juli a.s. zal een vermindering van de werkzaamheden met zich brengen voor de gemeentelijke sociale diensten. Daarnaast zal de herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale ver zekering een belangrijke verschuiving betekenen van de thans bestaande uit voeringsorganen der ziektewet en kinderbijslagwet naar de nieuwe ver plichte vakbedrijfsverenigingen. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer het betreffende wetsontwerp aanvaard en naar verwacht mag worden, zal deze herziening binnen afzienbare tijd haar beslag krijgen. De West-Duitse coalitiepartijen hebben een ruime overwinning behaald bij de Zondag gehouden verkiezingen in de nieuwe Zuidwest-Duitse staat, ont staan uit een samenvoeging van Zuid-Baden, Wiirttemberg-Baden en Würt- temberg-Hohenzollern. Hiermee is de hoop van de socialisten onder dr Schumacher om meer steun te krijgen voor hun verzet tegen West-Duitse herbewapening onder de huidige omstandigheden de bodem ingeslagen. gen voor het West-Duitse parlement in 1949, De Sociaal-democraten wis ten hun stemmenaantal met ongeveer 4 procent te vermeerderen. In Würt- temberg-Hohenzollern echter kregen zij ongeveer 21 procent van het aan tal stemmen tegen 8.9 procent in 1949. De vluchtelingenpartijen, bestaande uit de twee groepen binnen het „Block der Heimatvertriebenen und Entrech- teten" (B.H.E.) namen in dit gebied voor het eerst aan de verkiezingen deel. Het stemmenpercentage van de communisten daalde van ongeveer 6.4 procent in 1949 tot 4.35 procent. In Zuid-Baden en Württemberg-Hohen- zollern kregen zij geen zetel. In Würt- temberg-Baden kregen zij echter 4 zetels. De stemming ging over de samen stelling van een vergadering, die een grondwet moet opstellen, een hoofd stad voor de nieuwe staat moet kie zen (waarschijnlijk Stuttgart) en een regering zal samenstellen, die aan het bewind zal blijven tot een gewoon parlement is gekozen. De thans gekozen vergadering komt uiterlijk 25 Maart bijeen om haar werkzaamheden te beginnen. Voor 25 April moet zij met gewone meerder heid van stemmen een minister-pre sident kiezen, die uiterlijk 9 Mei de door hem gevormde regering aan de vergadering moet voorstellen. Dit zal tegelijk de geboorte van de nieuwe staat betekenen. Wanneer de consti- uerend vergadering de grondwet heeft afgekondigd, komen de grondwetten van de drie staten, waaruit de nieuwe staat is samengesteld, te vervallen. De officiële uitslagen luiden: Christen-Democraten 50 zetels 982.464 stemmen; Sociaal-Democraten 38 ze tels 764.858 stemmen; Vrije Democra ten 23 zetels 491.587 stemmen; Vluch telingenpartijen 6 zetels 170.551 stem men; Communisten 4 zetels 119.631 stemmen; Socialistische Rijkspartij geen zetel 65.766 stemmen; Overige partijen geen zetel 51.191 stemmen. De Christen-democraten en de Vrije democraten hebben dus een meerder heid van 25 zetels ten opzichte van de overigie partijen. De coalitie-partijen kregen 54 pet. van het aantal stem men tegen 57 procent bij de verkiezin- Teneinde het welslagen van de woningbouwleningen te bevorderen is er van de zijde van het Koninklijk Huis voor een aanzienlijk bedrag in geschreven. De vaart op de Wadden is weer nor maal. De drie Amelandse beurtschepen, die Vrijdag j.l. door de uitzonderlijk lage waterstand op het Wad zijn vast gelopen, zijn weer losgekomen en op het eiland gearriveerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3