Het Engelse goud smelt in grote hoeveelheden weg Rumoerige vergadering van Het Nederlandse Trekpaard BEWEGINGSVRIJHEID VAN RUSSISCHE DIPLOMATEN BEPERKT Staatsgreep in Cuba De Nationale Unie of slavernij van het communisme Zoeloe's en Basoeto's bestreden elkaar met stenen en stokken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tegenmaatregel van 5 N.A.V.O.-landen Gromyko overhandigt Amerika, Engeland en Frankrijk een nota Lawine nam huis mee 1 SNIPPER Ari' i Vi NIEUWS11 Pagina 4 j., echtg. van l ter H. L., s. an der Sl^en; vl. Neve; Ma- os tdijk; Jacg- pel en C. W. [ruiningen en te Krabben* Traas 27 j. té 21 j.; A. C. 23 j. j., wed. van 74 j., .echtg. z. v. T. z. V. T. d. v. C. Bijl P. M. Opree J. C. Quaak, ot, 46 j. R. J., z. v. ngevelde; Ca- C. Lensen: tel en H. A. elands en H- na en A. A. de Bruyne C. Geensen J. van Doe- j. en J. J. VI. van Hoeve, 'ieleman, 26 echtg. van tg. van P. J. echtg. van W. de Buck G. Bak- Jozinus, z. v. v. J. Cor- W, z. v. J. Schoe, 24 j. echtg. van :lia, d. v. J. oba, d. v, C. J. Adriaanse, Janse, 32 j. Melis, 78 j. lina J., d. v. Maatje L., d. se; Maria A., Elisabeth P., Jan C., z. v. rie W., z. v. Jieternella W., 'ijk; Krijn A., hanse. 1 te Voorburg usse, 28 j. en idenC. Die- brahamse; I». in der Moeréj Ringelberg; van H. Meu- I» Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang va» Zon en Maan. 7e JAARGANG No. 2118 z.on en Maan. Woensdag: Zon op 7.03 u., onder 18.39 u. Ma&n op 19.53 u., onder 7.01 u. DINSDAG 11 MAART 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Hoogwater Woensdag 12 Maarts Vlissingen: 2.26 u. 1.91 m„ 14.49 u. 2.02 m. Terneuzen: 2.54 u. 2.09 m., 15.12 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.16 u. 1.54 m., 16.35 u. 1.75 m, Zierikzee: 4.01 u. 1.26 m„ 16.26 u. 1.46 m. Naar aanleiding van de in Hongarije, Roemenië en de Sowjet-Unie bestaande voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse di plomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogelijk wordt gemaakt om in grote delen van genoemde staten te reizen zon der daarvoor tevoren toestemming te hebben gevraagd bij de betrok ken autoriteiten, heeft de Nederlandse regering in overleg met andere Westerse mogendheden besloten, gelijksoortige maatregelen te nemen ten opzichte van de diplomaten en het verdere personeel der missies van genoemde landen in Nederland. Als uitvloeisel hiervan werden gisteren nota's aan de Sowjet-Russische, Hongaarse en Roemeense vertegenwoordigers te 's-Gravenhage overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoofden der genoemde missies en hunne staven, alsmede de Tasscorrespondent in Nederland en de leden van de Sowjet-Russische handelsmissie te Amsterdam met ingang van 10 Maart slechts vrij zullen zijn te reizen in de provincies Zuid-Holland en Noord- Holland, ten Zuiden van het Noordzee-kanaal, terwijl het ministerie van Buitenlandse Zaken steeds tenminste 48 uur te voren op de hoogte dient te worden gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder opgave van het doei en de verdere details van de reis. In deze nota's wordt door de Ne derlandse regering tevens medegedeeld dat zij gaarne bereid zal zijn, deze maatregel weer in te trekken, zodra mocht blijken, dat de Nederlandse diplomaten in de betrokken landen wederom dezelfde vrijheid van be weging wordt toegestaan als de diplo maten en het verdere personeel der Sowjet-Russische, Hongaarse en Roe meense missies hier te lande tot dus verre genoten. In het totaal hebben vijf van de veertien leden-staten der Noordatlan- tische Verdragsorganisatie tot nog toe bekend gemaakt, dat de bewegings vrijheid van Sowjet-Russische diplo maten, ambtenaren en journalisten beperkt wordt. Deze vijf landen zijn de V.S., Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland. Soortgelijke maatrege len worden nog van de andere Navo- staten verwacht. De beperking der bewegingsvrij heid in deze anden is een antwoord op de beperking, waaraan de diploma ten van deze landen in de Sowjet- Een lawine heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag op een eiland in Finmarken (Noord-Noorwegen) een compleet huis van zijn plaats geveegd en een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners, twee volwassenen en twee kinderen, die lagen te slapen, werden uit hun bed den geworpen en op de een of an dere manier de ramen uitgeslingerd. Daar kwamen ze zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs over kwam. In November van dit jaar zal er over al ter wereld waar onderdelen van de Royal Air "Force gevestigd zijn een grootse evangelisatie-campagne wor den gehouden onder de manschappen van dit legeronderdeel. Koning Gustaaf ivonir.gm Eliza beth zullen twee dagen Noorwegen bezoeken. Gedurende het afgelopen weekend is te Assen ingebroken in een woonwagen van de kermisexploi tant A. H. te Peeloo. Er werd een bedrag van f 10.C00, juwelen en gelds waardige papieren ontvreemd. In verband met de komende Paasdagen bestaat van 10 tot en met 22 Maart gelegenheid tot het verzenden van kleine pakketten uit Nederland aan opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren. Vandaag wordt er op de verschillende scholen door het gehele land door 90.000 kinderen schriftelijk verkeersexamen gedaan. Gisteren heeft de Britse minister van Bevoor rading, Sandyss, in het Lagerhuis ver klaard, dat Pontecorvo, de verdwe nen Britse atoomgeleerde, niet direct bü herhaalde projecten betrokken was, toen hij aan het Britse centrum voor atoomonderzoek in Harwell verbon den was. De Westduitse minister Van Binnenlandse Zaken, Robert Lehr, heeft verklaard het plan te hebben de Westduitse grenspolitie spoedig van 10.000 op 20.000 man te brengen. Unie sedert enige tijd onderworpen zijn. De Sowjet-Russische diplomaten in de hoofdsteden van deze landen mo gen zich nog slechts in de stad, waar in zij hun ambt uitoefenen, en in een bepaald gebied daaromheen be vinden. Voor verdere reizen hebben zij een toestemming nodig van de regering. In Engeland geldt deze beperking van bewegingsvrijheid ook voor het diplomatieke personeel en de ambte naren van Roemenië en Bulgarije, in Nederland ook voor dat van Honga rije en Roemenië. Alle vijf staten hebben tevens te kennen gegeven, dat de beperkingen zullen worden opgeheven, wanneer de Sowjet-Unie haar beperkingen opheft. SCANDENAVIË. De kwestie van beperking der be wegingsvrijheid van diplomaten uit Oosteuropese landen in Scandinavië zal op vijftien Maart te Kopenhagen op een bijeenkomst van de Scandinavi sche ministers van Buitenlandse Zaken worden besproken. De Deense minister van Buiten landse Zaken deelde mee, dat de Deense regering haar standpunt nog niet bepaald beeft. Italië zal de bewegingsvrijheid van de Sowjet-Russische diplomaten met ingang van 1 April beperken. RUSSISCHE NOTA, Gisteren heeft de Sowjet-Russische plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko de Ame rikaanse, Britse en Franse diplo matieke vertegenwoordigers in Mos kou een nota en een memorandum overhandigd. DAGELIJKS VERLIES VAN 2 MILLIOEN POND VANDAAG BESPREEKT HET LAGERHUIS DE „ZWARTE" BEGROTING VAN BUTLER Het Britse Kabinet heeft gisteren vergaderd ter goedkeuring van de be groting, die vandaag door de Britse minister van Financiën, R. A. Butler, in het Lagerhuis zal worde» inge diend. De moeilijkheden, waaraan Enge land het hoofd zal moeten bieden en waarvoor de begroting een gedeelte lijke oplossing zal moeten brengen, zijn de volgende: 1. Het pond sterling dreigt ineen te storten want elke dag verliest de Bank van Engeland bijna twee mil- iioen pond sterling aan goud en bui tenlandse valuta. Het nadelige saldo op de internationale betalingsbalans voor het op 31 Maart a.s. eindigende begrotingsjaar beloopt volgens offici- euse ramingen 500 tot 600 millioen pond sterling. 2. Sedert een jaar reeds blijven de prijzen van grondstoffen, als rubber, tin, jute, enz., die door de sterling- zone worden uitgevoerd, dalen. De prijzen der levensmiddelen, waarvoor Engeland van het buitenland voor 55 procent afhankelijk is, geven echter geen enkele aanwijzing, dat zij zullen dalen. 3. De bewapening zal dit jaar, vol gens de reeds gepubliceerde begro tingsramingen 250 pond sterling meer kosten dan verleden jaar. 4. De textielindustrie, de belang rijkste exportindustrie wordt getrof fen door een verkoopscrisis in Austra lië. De eerste afnemer van Engeland heeft dit land zo juist een buiten gewoon zware slag toegebracht door een vermindering van zijn iqvoer met 80 procent aan te kondigen. 5. De nationale productie, die in elk der jaren 1948 tot en met 1950 met 8 procent toenam, vermeerderde in 1951 slechts met 8 procent en werd na de tweede helft van het vorige jaar kleiner. Aangezien de begroting 1952/53 vele weken voor het einde van de lopen de dienst wordt openbaar gemaakt, is het zeer moeilijk voorspellingen te doen omtrent de plannen van de mi nister van Financiën. De financiële redacteur van Reuter schrijft: De taak van de Engelse mi nister van Financiën, die vandaag zijn begroting in het Lagerhuis zal indie nen, is niets minder dan het vertrou wen van de wereld in het pond ster ling te herstellen. De vrees bestaat, dat het wegsmel ten van de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied niet tot staan wordt gebracht. ONVEILIGHEID IN WEST-JAVA. Nederland zou marionettenregering in Indonesië willen vormen. „Het is niet uitgesloten, dat lan den als Amerika (inclusief Neder land) en Rusland rustverstorende elementen in dit gebied brengen of deze elementen beïnvloeden met de bedoeling, dat zij, indien later een derde wereldoorlog zal uitbre ken, in staat zullen zijn marionet- staten In dit land te bezitten, die hun wil kunnen verwezenlijken. Men dient niet te vergeten, dat Nederland van Irian uit in staat is een marionettenregering te vormen, die onderworpen is aan de wil van Nederland". Aldus luidt een passage uit een hoofdartikel, opgenomen in het maandblad „Peneragan Daerah", het officiële orgaan van de voorlichtings dienst voor de provincie West-Java. Een vroegere president, generaal Fulgencio Batista, heeft zich gisteren in alle vroegte zonder bloedvergieten van de macht op Cuba meester ge maakt. Kolonel Batista, Chileen van af komst, is 51 jaar oud. Hij heeft zich van kappersbediende tot president opgewerkt en een leidende rol ge speeld in tal van revoluties. Toen hij bij de revolutie van 1933 de macht overnam, liet hij de meeste officieren van leger en marine arresteren. Als president placht hij zijn auto te doen 'begeleiden door auto's met machinegeweren bewapend. PRESIDENT GEVLUCHT, De president van Cuba, Carlos Prio Socarras, is uit zijn paleis te Havan na gevlucht nadat het tot schietpartij en was gekomen bij de staatsgreep. De president zou per vliegtuig naar Miami vertrokken zijn. Batista heeft verklaard, tot zijn op treden gedwongen te zijn, omdat hij uit goede bron vernomen had, dat president Prio met het oog op een dreigende nederlaag bij de verkiezin gen op 1 Juni van plan was op 15 April een revolutie te ontketenen. REORGANISATIE BEDRIJFS LEIDING N.V. „DE SCHELDE" Voor Donderdag a.s. is bijeengeroe pen een vergadering van commissa rissen van de N.V. „De Schelde" Vlissingen. De agenda vermeldt o.a. een reor ganisatie van de bedrijfsleiding. Algemene dankdag in Zuid-Afrika Alle kerken in Zuid-Afrika zullen op Zondag 6 April in dankdiensten herdenken dat Jan van Riebeeck drie eeuwen geleden voet aan wal zette in de Tafelbaai, waarbij hij het Chris tendom overbracht naar het uiterste zuiden van het zwarte werelddeel. In de oude, Hervormde kerk te Kaap stad zal tegelijk met de dankdienst een bijzondere doopdienst worden ge houden, waarbij naar schatting om streeks vijftig kinderen gedoopt zul len worden. URKER VISSERS DOOR ARGENTIJNEN VERVANGEN De Urker vissers in Argentinië, die weigeren op Zondag te werken, zijn door Argentijnse vissers vervangen. De directeur vande maatschappij waarvoor de Urker vissers werken, van Iseghem, heeft meegedeeld, dat een aantal Nederlanders echter on danks de houding van hun kameraden, aan het werk is gebleven. Een moeilijkheid Is, dat de vissers gebrek hebben aan ijs. Per week heb ben zij ongeveer 60 ton ijs nodig, ter wijl slechts 20 ton beschikbaar is. Een andere moeilijkheid is de kleur van de Argentijnse wateren, die veel lichter is dan de kleur van het water in de Noordzee. Langzamerhand ge wennen de Urkers zich aan de ge wijzigde omstandigheden. T EIT Alternatief van de Gaulle HET EUROPESE LEGER IS EEN MONSTRUM Generaal de Gaulle heeft gisteren op een druk bezochte persconferentie in sombere kleuren de niet te stuiten ondergang van Frankrijk geschilderd. Slechts een werkelijke Nationale Unie boven de partijen zou snel een tegen gestelde ontwikkeling teweeg kunnen brengen. Er waren in feite slechts twee werkelijke oplossingen. Ten eerste het communisme, dat de slavernij van Frankrijk met zich zou brengen en ten tweede de Nationale Unie. De Gaulle zei bereid te zijn zich met alle bekwame mannen, van wel ke richting ook, In verbinding te stel len, teneinde de grondwetswijziging die het uitgangspunt van elke weder opbouw van Frankrijk moest zijn, aan te vatten. De generaal verklaarde, dat hij zich voor overleg beschikbaar stelde, indien een werkelijk nationale of internationale noodtoestand zich zou voordoen. Hij gaf te kennen, dat hij noch zijn partij zouden deelnemen aan een regering op de huidige grondslagen. Een afgevaardigde van zijn partij, die tot een dergelijke regering zou toe treden, zou niet langertot de partij behoren. Naar de mening van generaal de Gaulle was het Atlantisch Pact niet afdoende. In de eerste plaats was het geen werkelijk bondgenootschap, doch louter een verzekering van plannen. In de tweede plaats omvatte de organisatie slechts een beperkt gebied. De verdedigingsorganisatie zou de ge hele wereld moeten omvatten. De Gaulle stelde vervolgens vast, dat de politiek van de grote mogendheden in het verbond, vooral In Afrika, het Midden-Oosten en in Azië niet slechts De Vicomtesse was zoek. §e Belgische en Nederlandse politie ruk op zoek geweest naar een Bel gische vicomtesse, die Zaterdag met de Basel Express van 14.44 uit Brus sel vertrok. „Vicomtesse Julienne de Monge, roepnaam „Penki", werd ge boren te Wenen op 16 April 1915 en woonde te Hamois (België)", zei het uitgebreide politiebericht waarin ver meld werd dat zij „donkerblond haar en blauwgrijze ogen had en opvallend knap was". Zij zou naar Gramsbergen reizen, doch was daar gisterochtend niet aangekomen, zodat een ongeluk werd gevreesd. Later bleek, dat zij in Utrecht uit de trein was gestapt en in een hotel had gelogeerd.... verschillend was doch dikwijls ten enenmale tegenstrijdig. Het Europese leger achtte de Gaul le een „monstrum". Dit leger zowel als het plan-Schuman zouden niet bij dragen tot het uit de weg ruimen van de Frans-Duits tegenstelling, doch deze veeleer bestendigen en verscherpen, Het tot klaarheid brengen van de geschillen zal kunnen geschieden door rechtstreekse onderhandelingen tussen beide landen. In kasteel Oud Wassenaar is Zaterdag de door de president van de V.S. van Amerika verleende onderscheiding van de „Legion of Merit, Degree of Legionnaire, aan de oud-commandant van het N.D.V.N., Luitenant-Kolonel W. D. ff. Eekhout, uitgereikt. De Amerikaanse militaire attaché, Kolo nel Bruce W. Bidwell, speldt Luitenant-Kolonel Eekhout de hoge onder- scheiding op de borst. ER WAS GEEN WOORD FRANS BIJ De buitengewone algemene vergadering van de Afd. Zeeland van de Kon. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", welke gisterenmiddag te Goes, in „De Prins van Oranje" werd gehouden, is rumoerig verlopen. Er stond slechts één punt op de agenda, namelijk bestuursverkiezing. Ont stemming onder de leden over de door Zeeland ingediende amendementen voor de landelijke algemene vergadering van Vrijdag a.s., was oorzaak, dat men bijna drie uur nodig bad om tot overeenstemming te geraken. De gemoederen waren zo verhit, dat de provinciaal voorzitter, de heer A. F. J. Aernoudts, meende de vergadering te moeten verlaten, de voorzittershamer in handen latend van de heer P. A. Stallaert uit Lamswaarde. Er is waarlijk geen woord Frans algemene stemmen (de afgevaardig- gesproken in deze vergadering waar- den van de kring Tholen waren reeds in allereerst de heer J. A. Stols uit weg) aangenomen. St. Philipsland met algemene stem- De vergadering werd bijgewoond men weer tot bestuurslid werd geko- door de algemeen secretaris, de heer zen. Zoals men weet, moest deze op Bom en de adviseur dr de Groof. de algemene vergadering van 11 Jan. zijn zetel afstaan aan de heer C. J. de Wilde te St. Maartensdijk, die ech ter later bedankte. De voorzitter tilde reeds de hamer op om de bijeenkomst te sluiten, toen de heer L. J. Boone, teruggrijpend op hetgeen zich in de vereniging heeft afgespeeld heftige critiek uitte op de heer A. van Hootegem, deze van „valse voorlichting" betichtend. Hij eiste diens royement. De voorzitter wilde hierop niet ingaan en evenmin op het voorstel van de heer C. H. Stols uit St. Maartensdijk om de amendementen van Noord-Brabant over te nemen. Hierin wordt voor gesteld de leeftijdsgrens voor bestuurs leden te stellen op 70 jaar. Toen de heed Boone de voorzitter verwijten maakte, besloot deze, dat men dan maar zonder hem moest beslissen en hij verliet de vergadering. Lang en breed Is er toen gediscus sieerd over de vraag of men nu staan de de vergadering, de Zeeuwse amen dementen nog mocht herzien. In deze amendementen wordt o.m. voorgesteld een zesde bestuurslid uit Zeeland in het hoofdbestuur en hiervoor schijnt weinig kans te zijn. Heftig is er gesproken. De heer Boone wilde een algehele reorganisatie van de hele Nederlandse vereniging. Alles aftreden en dan van onder af weer gaan kiezen „om van het gerod del af te komen". Het Zeeuwse amendement terug trekken bleek reglementair niet mo gelijk en of men nu al klaagde, dat het „een janboel" was en zelfs met de vuist op tafel sloeg, het blééf zo het was. Toen sprak de heer J. A. Stols het verlossende woord. De afgevaardigden gaan met een bindend mandaat naar de vergadering en dan kunnen zij niet anders doen dan de Zeeuwse amen dementen steunen. De heer J. A. Stols stelde nü voor het hoofdbestuur te verzoeken het Zeeuwse amendement het eerst ter tafel te brengen. Wordt het verwor pen, dan is dat jammer, maar daarna hebben de afgevaardigden de vrije hand en kunnen ze naar hartelust het Brabantse voorstel inzake de leef tijdsgrens steunen. Dit voorstel werd tenslotte in stemming gebracht en met Neger-slagveld in Zuid-Afrika DE „RUSSISCHE BENDE" GING TOT DE AANVAL OVER In het Zuidafrikaanse plaatsje Newclare, in de buurt van Johannesburg, zijn Zondag en gisteren geveohten geleverd tussen mannen van de Basoeto- stam en leden van de kortgeleden gevormde Afrikaanse burgerwacht, die hoofdzakelijk uit Zoeloe's is samengesteld. De negers gingen elkaar met stokken te lijf en gooiden elkaar met grote stenen. Volgens officiële mede delingen zijn acht personen gedood en velen werden gewond. Noord-Koreanen gebruiken Russische wapenen. Het gealliëerde hoofdkwartier te Tokio heeft gisteravond een verkla ring uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat de Noordkoreaanse en communistische strijdkrachten irt Korea Russische wapens gebruiken. Het gealliëerde hoofdkwartier heeft de communisten er reeds eerder van beschuldigd in Korea Russische wa pens te gebruiken. Dit is echter da eerste maal dat een gedetailleerde op gave is verstrekt. Waarnemers zijn van mening, dat de verklaring ten doel heeft de gealliëerde argumenten in de wapenstilstandsbesprekingen tegen het opnemen van Russische vertegenwoordigers in een commissie van neutrale landen, die toezicht zou moeten houden op de naleving der wapenstilstandsbepalingen, te onder strepen. Honderd jachtbommenwerpers der Verbondenen hebben gisteren een spoorwegverbinding ten Noorden van Pjongjang gebombardeerd. Zal de Engelse voetbalstijl veranderen? „verrassende Britten verleerden het schot". In een gedachtenwisseling tussen de technische commissie van de Football Association met een aantal oud-inter nationals en club-officials, waarbij de speelwijze van de nationale Engelse teams het onderwerp van bespreking vormde, is de wenselijkheid naar vo ren gekomen om veranderingen in de Engelse voetbalstijl aan te brengen. Een der conclusies was, dat het ver schil tussen de Engelse en de conti nentale stijl tegenwoordig het tegen overgestelde is van dat wat het vroe ger was. De Engelse teams van da laatste jaren demonstreren gewoonlijk een superieur spel op het middenveld, doch de kunst van het schieten, in het bijzonder het spontane verrassende schot in het strafschopgebied hebben de Britten verleerd. Volgens de tech nische commissie van de F.A. is dit laatste te wijten aan de vrees van de spelers voor het misnoegen van het publiek wanneer een schot mislukt. Toen de Basoeto's in de nacht van Zondag op Maandag tot de aanval overgingen, renden honderden Ba- soeto-vrouwen, onder het slaken van door merg en been dringende kreten, achter hun mannen aan, om hen tot de strijd aan te zetten. Terwijl de mannen der uit inheem sen samengestelde „Afrikaanse bur gerwacht" zich tegen de aanstormen de Basoeto's teweer stelden, verschan sten hun vrouwen en kinderen zich in hun huizen. Kleine jongens ver zamelden grote hopen stenen, die als amunitie in de strijd werden gebruikt. Na de gevechten waren de straten van Newclare bezaaid met stokken, stenen en gebroken flessen. Sterke politie-eenheden bezetten alle bruggen over de spoorweg, die door Newclare loopt. Snel verplaatsbare politie-eenheden werden van het ene punt van de strijd naar het andere gezonden. Een aantal Basoeto's heeft een ben de gevormd, de z.g. „Russische ben de", die zich met misdadige practijken bezig houdt. Reeds enige tijd bestond er grote spanning tussen de nieuwe, uit Inheemse samengestelde burger wacht en de leden van de „Russische bende". DE BILT ZEGT: Vrij zonnig en zacht. In de ochtenduren plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer mes veranderlijke bewolking en flinke op klaringen. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Vooral in de kustgebieden zachter dan gisteren. Ring Zeeland der Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen te Goes bijeen. De ring Zeeland van de Chr. zang en Oratoriumver. heeft Zaterdag in zaal „Bustraan" te Goes 'n vergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer J. J. v. d. Velde. Hij her dacht het overlijden van de heer Kor- suize te Colijnsplaat. De heer H. Wol zak dankte voor de belangstelling, getoond bij zijn 70e verjaardag. Het concours van de ring zal gehouden worden te Goes in de boomgaard van de heer Karelse aan de 's-H. H.dijk op Hemelvaartsdag. Als juryleden zullen fungeren de heren A. de Braai uit Arnhem en Meindert Boekei uit Hilversum. Besloten werd een regen verzekering te sluiten voor het con cours. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mej. J. Manny te Noord- gouwe. Voor het organiseren van een directeurencursus zullen eerst nadere gegevens worden gevraagd. HET AUTO-ONGEVAL TE MIDDELBURG. Rechtzetting. Om misverstand te voorkomen vestigen wij er de aan dacht op, dat in het verslag over het auto-ongeval bij Middelburg waarbij een Goesenaaï gewond raakte, niet de gebroeders de K. betrokken waren, doelt twee ncefs de K.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1