ZEELAND DOOR WATER EN VUUR IN BARNEVELD SPEELT MEN EEN LUGUBER SPEL Richtlijnen voor pacht prijzen niet bindend Van V olksschri jfmachines gekleurde bromfietsen tot Naar een nieuwe bestuursvorm in de grote gemeenten? De Burgerlijke Verdediging (I) Wiskundige formules zijn nodig om het aantal doden bij een bombardement te berekenen r J Het opnemen van Ambonezen in de K. L Ds v* d* Zaal contra de communisten Tweede Kamer doet in Voorlopig Verslag belangrijke suggesties* Bestuursraad in plaats van Provinciale Staten HIER „Turf in je ransel DE ^ADIO brengt u Maandag 10 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 hun pres te laten •bij bege- iren P. de L. Hart- musicus lijke taak de naar :erste ge- >t tweede gehou- ig te ko- :de in de ezet door ister uit aan zijn morgen- el hij be- met een 27. Na eente ds ster in- t en des Jln beide gekozen, gs werd Ier C. J. II, op Psalm goddienst namens bn woord J werd ds |ngen. Ds ïde het 5tst ge- waarna llkestein gente ds Ie volle leentebe- vanneer de Chr. ds D. oespraak ëerst tot Imp, die ïop deze [otte tot Jen ge- fde de oriënte- feen af- P1 deel- louter- 1 strf. Kodde |8. I. de Parent Ipier 14; ïsser 17; '?erg 19; 26; 19. B5. ■tart 1952: |dein stek Van Sint |,75; idem 20 ton. uit fcsenaar aanlei- Ide mi- lat aan ifdoen- lare si- Idat de |e door ont zag en ke ma at, het Jerdam veg te an op Ypen- of al- t_Lei- last op Thans ïen van yereni- EL D. vorden LUCHTALARMEen man in een blauwe battle-dress draait aan een knop en vlakbjj begint een sirene te huilen. Gespannen wachten we op de dingen, die gaan gebeuren. Dan dringt het aanzwellende gebrom van de eerste vijande lijke bommenwerpers tot ons door. Het gevaar is er in zjjn volle omvang. De brisantbommen suizen omlaag' om op de grond hun verwoestend werk te doen. In een van de kamers van de stafschool Burgerlijke Verdediging geves tigd in een kasteel hjj Barneveld maken we een luguber spel mee, dat in een bittere ernst kan ontaarden. We staan bjj een maquette ter grootte van de ■tad Utrecht. In een hoek bevindt zich een soort radiotoestel met een aan tal knoppen, waaraan men maar behoeft te draaien om het lawaai van een bombardement te voorschijn te toveren. Op het obenbllk dat de bommen ontploffen stjjgen uit de speelgoedfabriekjes en de miniatuur woonblokken de rookwolkjes op en het mankeert er alleen nog maar aan, dat de gebouwen instorten. Weer draait die man in blauwe battle-dress aan de knop en het bombardement is voorbij. WRAVGE CIJFERS. Terwijl een ventilator de rook ver drijft, neemt de docent, luit.-kol. der Artillerie K.N.I.L. b.d. M. Ch. de Reede, een aanwijsstok benevens een krijtje en begint met een stem, die de militair verraadt, te spreken. „En dit, mijne heren, was een bombardement van plusminus zoveel ton. Uit diverse delen van de stad zijn bij het Hoofd B (eschermin) B (evolking) de be richten binnengekomen; hjj heeft zijn vuistregels bij de hand en kan dus gaan rekenen. Zoveel ton bommen, dat geeft.... even rekenen.... kans op zoveel doden, zoveel zwaar- en zoveel totaal vernielde woningen enz. Hij zal dus ongeveer nodig hebben zoveel brandbluseenheden, zoveel man geneeskundige dienst, zoveel voor de opruimings- en reddingsdienst enzovoort enzovoorts". Het is een wat weerzinwekkende ge waarwording om in wiskundige formu les voor te horen rekenen hoeveel land genoten bij een bombardement als het geïmiteerde de dood in kunnen worden 0"p.ja o rrfl ZIN VOOR REALITEIT. Het is nog maar zo betrekkelijk kort geleden wat zijn zeven jaar? dat aan het verschrikkelijk tempeest van de Tweede Wereldoorlog een ein de kwam. Aan de lijve ondervonden we wat het gevaar uit de lucht bete kende. In weinige ogenblikken werd de binnenstad van Rotterdam in een vuurzee herschapen, het Bezuiden- houtkwartier in Den Haag onderging hetzelfde lot en er zijn maar betrek kelijk weinig plaatsen, waar niet eens een verdwaalde bom neerkwam of een vliegtuig neerstortte. Alleen Anna Paulowna, het dorp met de zoetvloei ende meisjesnaam in Noord-Holland, kreeg al vijfhonderd brisantbommen te verduren. Natuurlijk zou men bij de burgersector bordjes met „Verbo den Toegang" kunnen plaatsen, maar het is zeker, dat de moderne oorlog zich daar geen syllabe van aantrekt. De oorlog is totaal geworden en bur gers en militairen staan bijna aan even grote gevaren bloot. In de afge lopen oorlog stierven in Engeland ten gevolge van bombardementen 60.000 personen, in Duitsland niet minder dan 260.000 en in Japan, ten gevolge van de atoombomaanvallen op Hi roshima en Nagasaki, zelfs 270.000! Waarom hieraan herinnerd? Moeten we vandaag de dag al weer aan nieuwe oorlog denken een oorlog, die nog weer verschrikkelijker dan de Op de stafschool te Barneveld, die goed een jaar geleden werd, geopend, zijn reeds duizend per sonen, die in de organisatie B(escherming B (evolking) een leidende functie zullen bekle den, in de geheimen van de bur gerlijke verdediging ingewijd. vorige zal zijn? Inderdaad. Hoezeer bij kans de hele wereld hunkert naar vre de op aarde, blijft het oorlogsvuur door- smeulen en laait het dan hier, dan daar op. En een ieder weet, dat er niet zo heel veel behoeft te gebeuren of we zitten weer in een grote wereldbrand. Men kan het verzwijgen en als de struisvogel doen, die de kop In het zand steekt en denkt, dat hij dan ongezien bekijken. Daartoe in staat gesteld door de Stichting Bevordering Be scherming Be-uolking en het Cen tral Office of Information heeft één van onze verslaggevers een bezoek gebracht aan de Staf school te Barneveld en de Staf school te Sunningdale (Gr. Br.), waarnaar de Barneveldse school werd gecopieerd. In enkele arti kelen schrijft hij over verschil lende vraagstukken, die de Bur gerlijke Verdediging betreffen. blijft. Maar beter doet men om de situ atie, waarin wij verkeren, nuchter en eerlijk onder ogen te zien en te zorgen op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. HET VIERDE WAPEN. Is op het bovenstaande en niet in de laatste plaats in ons blad herhaaldelijk gewezen, uiteraard had men daarbij vooral het oog op de mi litaire paraatheid. Deze is evenwel, hoe belangrijk ook, niet voldoende. Naast de militaire verdediging behoren we, als volkomen gelijkwaardig, de bur gerlijke defensie in ons gezichtsveld te betrekken. Burgerlijke en militaire verdediging zijn beide onmisbaar en vullen elkaar aan. Want militaire kracht op zichzelf is ontoereikend om een oorlog te winnen, wanneer het maatschappelijk leven en de oorlogs economie in het achterland instort, er een chaos ontstaat en de bevolking door voortdurende luchtterreur aan morele inzinking ten prooi valt. Om dit te voorkomen dient naast de vloot, de land- en luchtmacht de burgerlijke verdediging als een vierde wapen te worden aanvaardt. In navolging van Engeland, dat ons reeds een stuk vooruit is, is men thans ook in Nederland bezig een Burgerlijke verdedigingsorganisatie waarvan de bescherming van de bevolking zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt op te zetten. Op papier is alles reeds in kannen en kruiken, zodat het tijdperk van uitvoering thans aanbreekt. Het is daarom, dat wij in enkele artikelen de Burgerlijke Verdediging, althans voor zover het de bescherming van de bevolking betreft, nader zullen „Een hekel aan alle mannen Zij zei geen woord, maar stak haar tong uit. En dat in de Haag se Spuistraat tegen twee agenten. Zoizts kan nu eenmaal niet en daarom gingen die twee agenten met hadr op stapnaar het bureau. Daar bekende de ongeveer 20- jarige jongedame, waarom ze haar tong tegen de agenten uit stak: „Ik heb een hekel aan alle mannen". Een hekel aan mannen of niet, haar eigen vader heeft haar moeten afhalen. Alweer zo'n man. Vragen van dr Bruins Slot. Het lid van de Tweede Kamer de heer Bruins Slot (A.R.) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de regering op 4 Maart 1952 van plan was, ingeval de Centrale Raad van Beroep in het proces-Saptenno de staat in het on gelijk zou stellen, alle Ambonese oud- K.N.I.L-militairen, wier tijdelijke dienstverrichting bjj de K.L. op 23 Maart 1951 eindigde, opnieuw in de gelegenheid te stellen tijdelijk bij de K.L. dienst te nemen, voornamelijk ln bepaalde vredesdiensten. 2. Zjjn de ministers eveneens van mening, dat het de voorkeur verdient onafhankelijk van de uitspraak van de administratieve rechter de Am bonese K.N.I.L.-militairen, die in Ne derland vertoeven, een werkkring aan te bieden, welke bjj hun aanleg, op leiding en ambities past, en dat daar om alsnog voor hen de weg moet wor den geopend van tijdelijke dienstver richting bij deK.L.? 3. Indien de vragen 1 en 2 beves tigend worden beantwoord, zjjn de ministers dan bereid de plannen tot militairisering van de Ambonese oud- K.N.I.L.-militairen, zoals die op 4 Maart 1952 op het punt van uitvoe ring stonden, opnieuw in overweging te nemen of t<> bevorderen of alsnog op korte termijn tot uitvoering te brengen en van deze plannen in ieder geval nadere mededeling te doen? Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De visserjjwet bracht Vrjjdag in de Tweede Kamer nog een vrjj uitvoerig debat over een communistische amen dement om het vissen met één hengel niet te verbinden aan een vergunning, die 50 cent kost, voor mensen van 65 jaar en ouder. In de wet was vastge steld, dat personen beneden de vijftien jaar kosteloos met één hengel kunnen vissen. Later wenste de heer Hoogcars- pel (comm.) nog, dat ook degenen, die onder de ongevallen- en invaliditeitswet vallen geen bjjdrage behoeven te beta len. Ds v, d. Zaal vond dit amendement zeer kapitalistisch. Ook rijkaards boven de 65 jaar zouden geen 50 cent moeten betalen. „Pluk de armen, spaar de rij ken" noemde deze a.r. afgevaardigde dat. Beter vond hij het om dit amende ment alleen te laten gelden voor dege nen, die trekken van de Noodwet-Drees. Maar dan alleen voor mannen, want de vrouwen vissen toch niet. Toch vond ds v. d. Zaal ook deze oplossing niet Ideaal, want als je een hengel en een sim kunt kopen, kunnen de 50 centen er ook nog wel af. Men moet een communist zijn om dit te bestrijden. De ouden van da gen krijgen hengel en sim op verjaar dagen. Tenminste als zij deze noodzake lijke voorwerpen nog niet bezitten. Maar de meesten van hen vissen al van hun jeugd af, zo zelde de heer Hoog- carspel. De v.v.d.-er de heer den Hartog voel de ln principe wel Iets voor de sugges tie van de communisten. Hij diende een amendement ln, dat later weer werd In getrokken. Minister Mansholt kwam nl. met een wijziging voor de dag. Nu is het zo geworden, dat hjj voor bepaalde groepen ontheffing van de bijdrage kan verlenen. Welke deze groepen zullen zijn deelde hij nog niet mede. Ook hier gaat het slechts om het vissen met één hen gel. De communist Hoogcarspel hand haafde zijn amendement, dat echter bij zitten en opstaan werd verworpen. De indiener en zijn fractiegenoot Borst wa ren de enigen die zich van hun zetel verhieven. Dit alles vindt men op de Jaarbeurs Mosterd in potjes van Delfts blauw, augurken en uitjes in pliofilm i.p.v. glas, een uit plaatijzer geperste, geheel opvouwbare kinderdriewieler met spaakwielen, een aangeklede looppop zonder mechaniek en een goedkope (Duitse) „volksschrijfmachine" zijn enkele nieuwtjes die te zien zullen zjjn op de Voorjaarsbeurs, welke van 25 Maart tot 3 April in Utrecht ge houden wordt. Een nieuw kolenspaarfornuis geeft volgens de fabrikant 40 pCt minder brandstofverbruik en een uit Zwitser land afkomstige petroleumkachel moet op 1,5 liter olie elf uur volop verwar ming geven voor een normale kamer. Men vindt dit alles op het Vreden- burg. Ook op het Croeselaan-terrein wor den nouveauté's tentoongesteld. Bij voorbeeld een houtbewerkingsmachine die niet minder dan tien installaties in zich verenigt zoals boor, zaag, po- lijstmachine en draaibank. Verder is er een passer waarmee niet alleen een cirkel doch ook een elips en elke gewenste veelhoek getekend kan wor den. Een Nederlandse steenfabriek heeft een nieuw procédé, waarmee pleisterwerk mechanisch is aan te brengen. En dan is er nog de gekleurde brom- grjjs. Iets nieuws voor Nederland. Dit is ook het geval met de verende voor- en achtervork. Deze bromfietsen wor den ln ons land geassembleerd en ver kocht. De productiemogeljjkheid voor 1952 omvat 52.000 stuks. Loopt de Kroningssteen weer gevaar? John Maccormick, leider van de Schotse nationalistische beweging, heeft te Edinburgh de waarschuwing doen horen, dat de Kroningssteen, die naar de Westminster Abdjj te Londen is teruggebracht en weer in de zetel geplaatst, wel eens voor de tweede maal met geweld weggehaald zou kun nen worden, indien hjj niet aan Schot land werd teruggegeven. VRESELIJKE WRAAKOEFENING. Een dertigjarige fabrieksarbeider uit Oslo heeft het huis van zjjn schoonvader in Hamar in de lucht laten vliegen, waar schijnlijk om zich te wreken op zijn vrouw, die echtscheiding had aange vraagd. Bjj de explosie kwamen de dader zelf, zijn 29-jarige vrouw en hun éénjarig zoontje om. De schoonvader moest in een - - ziekenhuis worden opgenomen. Het huis tiets, in zwart, rood, groen, blauw en werd totaal verwoest. MARNIX D'HONTENISSE 15. O God man, onze jongen! snikt mevrouw De Wilde. Hij wil haar kalmeren, maar de woorden verstikken in zjjn keel. Nederland :.i oorlog met Duitsland. De Duitsers zjjn de frenzen over gerukt en zijn jongen staat in de eerste linie, angt de eerste stoot op. Misschien is hijal.... "oodMisschien ligt hjj verminkt in het veldmis- ichien is hij gevangen genmen.misschienEr zijn dentallen misschiens. De onzekerheid aangaande het lot van je kind heeft je besprongen als een beest en het laat je niet meer los. Het grijpt je aan, dan fiier en dan daar. De Wilde probeert telefoonverbinding te krijgen met het naburige stadje, maar de verbinding schijnt verstoord. Ook de meisjes zijn nu het bed uitgekomen, ze beven en de dodelijke angst over het lot van Henk houdt hen allen bevangen. Dan kleedt De Wilde zich aan. Hij gaat naar buiten. De gemeentesecretaris weet hem te vertellen, dat de Duitsers om drie uur de grens zijn over gekomen, ook in Limburg. Ze zijn Brabant al binnenge drongen Jouw jongen staat immers ook aan de grens? vraagt een boertje, die met zijn melkkar naar het land gaat om de koeien te melken. Hij knikt stom. Hij hoort beschouwingen over de Peel, die reusachtig versterkt moet zijn. Daar komen de Duitsers zo nog maar niet door heen. En aan de IJssel staat ook een sterke ver dediging. En dan heb je de waterlinie immers nog. Eer ze daar zijn hebben we al lang versterking van de Fransen en de Engelsen. De gemeentesecretaris is een lange, magere kerel met lenzen in zijn bril, zó dik, dat je er niets anders dan een blauw, waterig reuzenoog achter ziet. Hjj geeft zijn be schouwingen ten beste en de mensen knikken toestem mend. Zoo zal 't wezen. Maar de man heeft geen zoon aan het Limburgse front staan. De Wilde keert het groepje de rug toe en op zijn weg naar het dorp ziet hij dominé Versendaal. Hij komt de pastorie uitdraven. Zijn lange haren wapperen over zijn loge voorhoofd. Ook hij is nerveus. Jouw jongen staat in de voorste linie, zegt hij en grijpt met beide handen de rechterhand van De Wilde. God spare hem, en Hij spare al onze dappere jongens. Dat meeleven doet De Wilde goed. Het maakt iets los in zijn keel en zijn ogen worden vochtig. Wat zullen we belevenzegt hij. Niet meer en niet minder dan God over ons besloten heeft, zegt Versendaal gedecideerd. De Wilde knikte. Het komt er nu op aan, wat wij van ons geloof be houden hebben en aan de mensen laten zien, vervolgt Versendaal. Dan haast hij zich weg, het dorp in. Hij wil weer gauw bij zijn vrouw en kinderen zijn. _De Wilde gaat ook maar weer naar huis. Je voelt dat daar op 't ogenblik je plaats is. Om acht uur geeft het A.N.P. met de vertrouwde stem de nieuwsberichten door. Heel Nederland staat aan het toestel en luistert ademloos. Een groot aantal Duitse vliegtuigen zijn boven ons land verschenen in de afgelopen nacht en hebben het voorna melijk op de vliegvelden voorzien. Er wordt op verschei- denen plaatsen hard gevochten. Overal laat - de vijand parachutisten neer. Velen in Neder lans uniform. Daar heb je die smerige uniformkwestie, zegt Wim, schor van woede. Zijn vader wenkt hem te zwijgen. Er wordt verder be richt, dat de inundatie zich volgens het vastgestelde plan voltrekt. Het water stijg op de landerijen Holland achter de waterlinie. Dat geeft enigermate een gevoel van veiligheid. Maar in Brabant moeten onze jon gens de barbaren tegenhouden. Ze vechten daar tegen een overweldigende overmacht. Van het ontbijt wordt niets aangeroerd. Wim zegt, dat Engeland en Frankrijk nu wel spoedig zullen komen helpen. Maar De Wilde is niet zo zeker van die hulp. Wat hebben zij gedaan, toen Polen onder de voet werd gelopen? Wat deden zij toen Duitsland Noor wegen binnenviel? (Wordt vervolgd,) Utrechts annexatieplannen een principiële zaak. In een zeer uitgebreid Voorlopig .Verslag (het telt 30 pagina's) heeft de Tweede Kamer haar beoordeling aan de Regering doen kennen over het ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht. Dit Voorlopig Verslag is een boeiend stuk, omdat de Kamerleden zich niet tot' de Utrechtse plannen alleen bepaald hebben maar het gehele probleem van de annexatie en speciaal die door de grote steden, in behandeling heb ben genomen. Utrecht en de deze stad omringende gemeenten zijn hierdoor tot een toetssteen geworden voor tal van andere in de grote steden levende plannen. De voornaamste suggestie uit het Verslag is door een Staatscommissie t- doen onderzoeken in hoeverre het juist is dat gemeenten van 80 tot 100.000 inwoners als de best bestuurbare moeten worden beschouwd, zodat de wetgeving eerder gericht moet z(jn op een daarmee overeenkomende rege ling dan dat gestreefd moet worden naar zeer grote gemeenten. slag is gevoegd. Critiek levert men ook op de zeer eenzijdige voorlich ting die verstrekt is door Ged. Sta ten van Utrecht. In het slot van het betoog wordt dan nog opgemerkt: De grote steden in ons land prijzen zich niet gelukkig wat het contact van de gemeentelijke autoriteiten met de burgerij betreft: de burgemeester wordt te veel alleen een representa tieve figuur, de wethouders en de hoofden van dienst zijn voor een een voudig burger moeilijk te benaderen; hun ontbreekt de tijd voor persoon lijk contact. De grote gemeente is voor het merendeel harer burgers geen levend begrip meer: 'het individu is een nummer zonder meer, de bur gerzin wordt niet ontplooid. Men tracht de bezwaren op te vangen, zo als in Rotterdam met wijkraden, maar aan deze ontbreekt regeermacht. INTERPELLATIE OVER PACHTPRIJZEN. Onlangs hebben de ministers Mans- holt en Mulderjje richtlijnen gegeven voor de pachtprijzen. Zij wensten het beleid van de Grondkamers te coördine ren, daar er nogal verschil van mening bestaat over de hoogte van de pacht sommen. In deze richtlijnen gaf de Re gering de gemiddelde prijs in verschil lende streken aan, terwijl tevens de hoogst toelaatbare prijs werd vermeld. De heel v. d. Heuvel (A.R.) interpel leerde belde ministers over deze richt lijnen. Naar zijn mening heeft deze be schikking grote beroering gewekt bij de Grondkamers. Hjj bepaalde zich zuiver tot de technische vraagstukken. Over de samenhang met het loon- en prijsbe leid werd dus niet gesproken. De interpellant zelde, dat de Regering beter de Nederlandse Pachtraad tot meer activiteit had kunnen brengen, dan deze maatregelen te nemen. „Zijn de genoemde bedragen slechts een leidraad voor de Grondkamers zo vroeg hij aan de ministers. Blijven deze bevoegd en verantwoordelijk voor het, goedkeuren of vaststellen van de pacht- prestaties Dat waren wel de hoofdvragen ln dit debat. Minister Mulderije erkende, dat de Beschikking slechts een leidraad is. De Grondkamers hebben deze richtlijnen te volgen, maar kunnen daarvan ln bij zondere gevallen afwijken. Deze afwij king dient dan gemotiveerd te worden. Hij begreep dus wel, dat men „richtlij nen" niet op één lijn kan stellen met wettelijke voorschriften, die bindend zijn. Wat ls de betekenis van de enige malen ln de Beschikking voorkomende uitdrukking „hoogsttoelaatbare pacht prijs"?, zo vroeg de heer v. d. Heuvel ook nog. „Door deze term wordt de co- ordinerende en uniforme werking der Beschikking tot uitdrukking gebracht", aldus de Minister van Justitie. Minister Mansholt wees er nog eens op, dat de coördinatie inderdaad het grote doel van deze Beschikking is, maar de heer v. d. Heuvel vreesde, dat juist hierdoor een verlaging van de prij zen voor de goede gronden in de hand wordt gewerkt. En dat zou onjuist zijn. De bewindsman van Landbouw kon de stelling van de heer v. d. Heuvel om de Pachtraad tot activiteit te brengen wel onderschrijven, maar was van oordeel, dat deze toch niet in de plaats van de Beschikking zou kunnen treden. Alle bedragen, die hierin worden genoemd, zijn afkomstig uit de door de Grond kamers verstrekte gegevens. Hij was bereid deze rapporten aan de Kamers over te leggen. In zijn laatste (elfde) vraag vroeg de heer v. d. Heuvel of de Regering niet beter had kunnen wach ten op het advies van de S.E.R. De Grondkamers hebben ruim tien jaar „leidraadloos" gewerkt, daar zouden nog wel enige maanden aan toegevoegd kutmen worden. Minister Mansholt zei- de, dat de S.E.R. alleen het loon- en prijsprobleem bekijkt. Aan de replieken is men deze middag niet meer toegekomen. Voorzitter Kor- tenhorst vond het welletjes. De finale van deze Interpellatie dan zal moeten blflken wat er uit komt zal morgen worden gespeeld. In steden te weinig contact tussen overheid en burgerij. Verschillende Kamerleden zijn zelfs nog verder gegaan en zij hebben de vraag aan de orde gesteld of men voor de grote steden niet zou moe ten komen tot een wijziging in de thans bestaande bestuursvorm. Men denkt hierbij aan: a. een regeling voor de grote stad- gemeente, die anders is dan voor de andere gemeenten; b. eenzelfde regeling voor alle ge meenten ten aanzien van het hoogste gezag, maar met een onderverdeling in sub-gemeenteraden met een be slissende bevoegdheid, waarbij het historische aspect van groot belang zou kunnen zjjn; c. gemeenteraden op dezelfde level als die welke de gemeentewet nu kent en wel voor de wijken en dan met een overkoepelend orgaan tussen provincie en gemeenten in. Uit het gehele voorlopig verslag blijkt, dat men niet van zins is Utrecht haar zin te geven. Men is zelfs gekomen met een geheel nieuwe indeling en men heeft daarvoor een kaart laten maken, die bij het ver- Advies Zuiderzeeraad. Spoedige instellingen van gemeenteraden. Uit het advies van de Zuiderzeeraad dat 23 December 1950 is uitgebracht blijkt, dat de Zuiderzeeraad geen en kele voorkeur uitspreekt, noch voor indeling van de Noordoostpolder en de Zuidelijke polders, met inbegrip van de daarin opgenomen eilanden bij de aangrenzende provincies, noch voor de vorming van het twaalfde gewest. De raad kwam eenstemmig tot de con clusie, dat de definitieve beslissing over dit vraagstuk kan en moet word- den aangehouden tot het tijdstip, waarop de droogmaking en kolonisa tie der polders ver genoeg zijn gevor derd. De raad beveelt de volgende overgangsmaatregelen aan: 1.De Zuiderzee-kiezers kiesrecht te verlenen voor de provinciale staten in een der bestaande provincies om daardoor hun kiesrecht voor de Eer ste Kamer te regelen. Bij het verlenen van kiesrecht in de volkrijke provincie Gelderland wordt het gevaar, dat de extra-kiezers een storende invloed zullen uitoefenen op de samenstelling der staten dier provincie waarmee zij verder niets te maken hebben, betrek kelijk gering geacht. 2. De provinciale taak op te dragen aan een bestuursraad, aanvankelijk te benoemen door de kroon. De bestuurs raad moet worden bijgestaan door een Raad van Advies. 3. De instelling van meer normale gemeentebesturen in de drooggelegde polders zoveel mogelijk te bespoedi gen en daarbij aan de gemeenten nor male afmetingen te geven. Hulp aan kolonisten in Nieuw-Guinea! De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft ter vertrouwelijke kennisneming door de leden der Tweede Kamer een verslag aangeboden van een bezoek van één der ambtenaren van zijn ministerie aan de kolonisatieterreinen om Manokwari op Nieuw-Guinea. Met de gouverneur van Nieuw-Guinea wordt overleg gepleegd over de wijze, waarop en de mate, waarin door de over heid hulp zou kunnen worden geboden aan daarvoor in aanmerking komende kolonisten. en over de grenzen Volgens het Belgische blad „Le Soir" is er geen sprake van, dat België nieu we credieten zal verlenen aan Frankrijk, zelfs niet ln het kader van de E.B.U. België dringt aan op vermindering van het crediet, dat het reeds heeft moeten verlenen. Op 1 Juli zullen talrijke met vervoers diensten belaste afdelingen van de Duit se dienstorganisatie opgeheven worden. De omvang zou daardoor van 40.000 op 30.000 man worden gebracht. Het En gelse leger betrekt uit deze organisatie chauffeurs, personeel voor het onder houd en gewapende wachtposten. De ontbinding houdt verband met wijzigin gen in de organisatie van het Rijnleger. Het Prof. Interk. Thuisfront heeft bijkans twee ton bijeen. Naar wij vernemen heeft het Prot. In terkerkelijk Thuisfront in het afgelopen jaar bijna twee ton bijeengebracht voor de geestelijke verzorging van onze Prot. militairen. Er is n.l. in 1951 binnengeko men als resultaat van de landelijke col lecte een bedrag groot ƒ154.77.19, terwijl de kerken bijeengebracht hebben een be drag van 43.897.70, maakt totaal 24.801.76 uit de kring van de Geref. kerken gekomen en 17.761.77 uit die van de Ned. Herv. kerk, terwijl de diverse andere kerken ƒ945.56 bijeenbrachten en nog een bedrag van ƒ290.95 bijeen kwam uit een gecombineerde Ned. Herv./Geref. collecte. Defileermarscn vastgesteld. Bij ministeriëele beschikking zijn de hieronder genoemde marsen erkend en vastgesteld als de defileermarsen van de daarachter vermelde regimenten: „Grenadiers" (turf-in-je-ransel) Gar deregiment Grenadiers en Jagers, „Prinses Irene Brigade" Garderegi ment" Prinses Irene", „Het Comman do"; regiment stoottroepen, „Steeds vooraan"; R. I. Johan W!,lem Frisco", '„Manoeuvremars'; R. I. Limburgse jagers, „Le Courageu"; R. 1, Oranje Gelderland, „Defileermars"; Regiment zware infanterie Chassee, „Huzaren- mars"; Regiment huzaren van Boreel, „Heemskerk van Beestmars"; Eerste regiment genietroepen.- „De verbin- dinstroepen", Eerste regiment verbin dingstroepen. DINSDAG 11 MAART 1952. HILVERSUM 1 (402 M.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.40 Voor de huisvrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital12.00 Gram.12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13,15 Mededelingen of gram.; 1320 Dansmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.15.30 Onze Amerikaanse buren16.00 Gram.16.30 Voor de kleuters; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.30 Vioolduo; 18.00 Nieuws; 18.15 Promenade-orkest; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Kamerkoor; 19.50 „Auto en fiscus", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten 20.15 Gevarieerd programma21.15 „Ik weet, ik weet wat u niet weet"; 21.30 AVRO- allerlei; 21.35 Gevarieerde muziek; 22.05 „Dit is uw land, uw volk", klankbeeld22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmuziek; 23.45 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 School radio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.30 Angelus12.03 Gram.(12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer13.<10 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actu iliteiten 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Zang en piano; 1425 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben ie zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenluf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: C. Ooft: „De conferentie Nederland—Suriname Nederlandse Antillen"; 18.00 Nieuws; 18.15 Actu aliteiten; 18.20 Sportpraatje18.30 Gram.;, 18.40 Instrumentaal septet en soliste; 19.00 Sopraan en piano; 1925 Gran.19.40 „Dit is leven", cau serie; 19.50 Amusementsmuziek; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Blaas- kwintet; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Radio Philh. orkest en solist; 22.15 Klein koor en ka merkoor. (In de pauze: vraaggesprek); 22.40 Gram.22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", cause rie; 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 M.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 13.45 Gram; 14.00 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.;^Z-15 Vc/or de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking18.00 Jeugd en Muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19.30 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoorspel; 20-.50 Pianorecital; 21.15 Omroeporkest; 21.45 Actuali teit; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. V.A.R.A. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45 1. Tcldrisie-gezelschapsspel; 2. Weeroverzicht3. Fil»; 4 Modeshow; Pauze; 5. „Moany's kind ma| niet huilen"» spek

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3