BELANGRIJKE WINSTEN VAN DE SOCIALISTEN Vliegtuigramp eist 8 doden A'i Auto-ongeluk te Middelburg liep vrij goed af Dappere mannen gehuldigd PINAY VORMT EEN NIEUWE FRANSE REGERING Drastische beperking van de Australische import Domburg bereidde mr W. J. E. Crommelin een onvergetelijke ontvangst Communisten lijden aanzienlijke verliezen k SNIPPER i Vi NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Adenauer haalt het in Zuid- West-Duitsland Weer loos alarm in Vlissingen De nieuwe burgemeester bleek een goed ringrijder te zijn Uitgave i Stichting „Zesuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor tdvertenties 2970, voor redactie 435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2117 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 10 MAART 1952 Hoofdredacteur; J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.05 u., onder 18.37 u. Maan op 18.38 u„ ondet 6.52 u. Volle Maan 19.14 u. Hoogwater Dinsdag 11 Maartl Vlissingen: 1.59 u. 1.83 m., 14.22 u. 1.95 m. Terneuzen: 2.27 u. 2.02 m., 14.45 u. 2.14 m. Wemeldinge: з.45 u. 1.52 m., 16.04 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.29 u. 1.26 m., 15.54 1.43 m. Bij de verkiezingen in Zuidwest-Duitsland voor een grondwetgevende vergadering van de toekomstige Zuidwestelijke staat, heeft de Christelijk- democratische unie van bondskanselier dr Adenauer, volgens de uitslagen van 40 van de in totaal 74 kieskringen 37 van het uitgebrachte stemmen- aantal behaald tegenover de socialisten 26 De vrije democraten (libera len) hebben in genoemde kieskringen 19 van de stemmen behaald. De communisten en de socialistische rijkspartij hebben slechts 3 van het stemmenaantal op zich kunnen verenigen. Naar schatting is 60 tot 70 van de kiezers opgekomen. In de 40 kieskringen zijn ongeveer 1,5 millioen stemmen uitgebracht, die als volgt verdeeld zijn. Christelijk-democraten (regerings partij): 570.000; vrije democraten (re geringspartij): 249.000; sociaal-demo craten: 390.000; vluchtelingenpartijen: 173.000; communisten: 44.000; neo- nazistische socialistische rijkspartij: 40.000; splintergroepen: 8.900. VERKLARING VAN ADENAUER. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft Zondag op een open bare vergadering te Hannover ver klaard, dat West-Duitsland het ver drag voor de Europese verdedigings gemeenschap tegelijk met de contrac tuele overeenkomsten ter vervanging van het bezettingsstatuut zal ratifi ceren. Adenauer zei, dat persberich- Zaterdagmiddag hebben vier Zwitserse alpengidsen het wrak van een Dakota der Amerikaanse lucht macht, die Vrijdagavond op een helling van de Jungfrau in een sneeuwstorm verongelukte, bereikt. Van de acht inzittenden heeft men geen sppor kunnen ontdekken. Men vermoedt, dat de lijken van hen zich bevinden onder de dikke sneeuwlaag, die de wrakstukken overdekt. Vrijdag en in de afgelopen nacht is in Berneroberland n.l. veel sneeuw gevallen. Zaterdagmorgen vroeg gin gen Zwitserse reddingploegen in het gebied van de „Jungfrau" op zoek naar het vermiste Amerikaans leger vliegtuig en zijn 18 Amerikaanse vliegtuigen opgestegen. Vredesverdrag tussen Japan en India? Waarschijnlijk zal midden April 'n vredesverdrag tussen Japan en India worden getekend. Waarnemers menen, dat een 9 arti kelen omvattend ontwerp tegen het einde van Maart gereed zal zijn en begin April bij de twee regeringen ter goedkeuring zal worden ingediend. BEWEGINGSVRIJHEID VAN DIPLOMATEN VAN OOST-EUROPESE LANDEN. Besluit van het Atlantisch Pact? In diplomatieke kringen te Parijs is Zondagavond verklaard, dat de Franse regering de bewegingsvrijheid van Sowjetrussische diplomaten in Frankrijk aan banden zal leggen. Vol gens deze -kringen is over de beper kingen in beginsel overeenstemming bereikt door de 14 landen van het Atlantisch Pact te Lissabon. Deze maatregelen gelden als repre sailles voor de beperking van de be wegingsvrijheid van Westerse diplo maten in de Sowjet-Unie en andere communistische landen. Dezelfde be perkingen zouden toegepast worden op diplomaten van andere Oost-Euro- pese landen, die de bewegingsvrijheid van Westerse vertegenwoordigers had den beperkt. Admiraal Mc.Cornick, de 56-jarige opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, is Zaterdagmiddag op Schiphol aangekomen voor een be zoek van enkele dagen aan ons land. Zondagmiddag heeft hjj op het paleis Soestdijk geluncht met het koninklijke gezin. Op een boerderij bij Zwam- merdam heeft een'schaap 5 lammeren ;ekregen. Moeder en kroost maken et goed. Op het gemeentehuis van erdam bevindt zich een ooievaars nest. Merkwaardiger is, dat er nu reeds een ooievaar, die uit het Zuiden is gekomen, het nest bewoond. Za terdagavond heeft de politie in Am sterdam invallen gedaan in bekende besloten speelclubs. Verscheiden spe lers werden op heterdaad betrapt. In een van de clubs, die de politie be zocht, werd juist een lezing gehouden. De delegatie van de Nederlandse Antillen voor de April te houden R.T.C. is vastgesteld. Twee Ameri kaanse senatoren willen het door Truman gevraagde bedrag van 9700 millioen dollar voor het buitenland met 2000 millioen dollar verminde ren. De waterstand in de Wadden zee is sedert tien jaar niet zo laag geweest als Zaterdag het geval was. Ameland en Schiermonnikoog zijn dan ook geruime tijd. geïsoleerd geweest. In Den Haag is Zaterdag overleden Jhr F. C. M. H. Michiels van Verduy- nen, oud-gezant te Wenen. Jhr Mi chiels van Verduynen bereikte de leeftijd van 67 jaar. ten, volgens welke de commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag had geëist, dat West-Duits- land het eerstgenoemde verdrag na de totstandkoming van de contractuele overeenkomsten zou tekenen, onjuist waren. De Bondskanselier verklaarde voorts te hopen, dat in de zomer van 1953 ongeveer 40.000 tot 60.000 Duitse vrij willigers de eerste divisies van een Duits verdedigingscontingent zouden vormen. Daarna zou een vorm van dienstplicht volgen waarbij de Ame rikaanse methode van selectie zou wórden toegepast, een methode, die waarschijnlijk in geheel Europa als voorbeeld zou worden genomen. De uitslagen tonen, dat de aanhang der sociaal-democraten steeds blijft groeien. De socialisten hebben vrijwel in alle delen van de Bondst: at win sten geboekt door hun campagne tegen Adenauers ijver voor deel neming aan een Europees leger. Zij hebben ongeveer 100.000 stemmen meer behaald dan bij de verkiezingen in 1949. De C.D.U. moest ongeveer 100.000 stemmen prijs geven, waarvan het merendeel naar de nietgevormde par tij der vluchtelingen ging. De in de kringen der regering- Adenauer te Bonn gekoesterde vrees, dat de socialisten een zodanige winst Nieuwe Vietnamese regering. Premier Tran van Hoe heeft Vrij dag een nieuwe Vietnamese regering gevormd, waarvan hij opnieuw de lei ding zal hebben. Hij zal bovendien de portefeuilles van Defensie en Fi nanciën beheren. Krachtige houding van Unie- Verkeer. C.A.O. VAN HAVENWERKERS TE R'DAM EN A DAM OPGEZEGD. Zaterdag hebben in Den Haag de vakgroepbestuurders en vertrouwens mannen in het havenbedrijf van de drie transportarbeidersbonden, die te zamen de Unie-Verkeer vormen, na melijk de Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf, de Nederlands Rooms-Katholieke Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius" en de Christelijke Bedrijfsgroe pencentrale, besloten per 1 Maart en per 1 Mei 1952 de collectieve arbeids overeenkomsten, zowel voor de haven arbeiders als voor de toezichthouders, op te zeggen. De geschilpunten be treffen met name wat Rotterdam be treft een afschaffing van de samen voeging van de ochtend- en de avond taak, benevens de loon- en arbeids voorwaarden der schuitenvoerders. Voor beide havens kon geen over eenstemming worden bereikt omtrent löon- en arbeidsvoorwaarden voor het opzichthoudend personeel in de havens. Men sprak de hoop uit, dat het alsnog in de komende weken mocht gelukken, zo mogelijk via de Stich ting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars, een voor de arbei ders aanvaardbare oplossing te be reiken. zouden boeken, dat zij in de Bonds raad de vertegenwoordiging der deelstaten in de 'bondsrepubliek het heft in handen zouden krijgen, is niet bevestigd. Het aantal communistische stemmen is gedaald van 176.000 tot 120.000, on danks een grote gevoerde campagne. Het sterkst waren zij vertegenwoor digd in de industriecentra van Mann heim en Stuttgart. De niet-officiële einduitslag is als volgt: C.D.U.: 982.000; Sociaal-Democraten: 765.000; Vrije Democraten (liber.): 492.000; Vluchtelingenpartij: 174.000; Communisten: 120.000; Socialistische Rijkspartij: 66.000; (Katholieke) Cen trumpartij: 23.000; Onafhankelijken: 22.000; Deutsche Gemeinschaft (uiterst rechts): 5.000. Zondagmorgen werden er noodsei nen opgevangen, die afkomstig waren van het Noorse schip „Tötta", dat ter hoogte van de boei H.K. 3 ten Westen van Vlissingen op een mijn zou zijn gelopen en in zinkende toestand zou verkeren. De schepen van het Neder landse en Belgische loodswezen voe ren uit om hulp te bieden. De sleep boot „Zwarte Zee" van P. Smit en Co., de reddingboot „V. J. Wiersma" uit Breskens, de Belgische sleepboot „A. Letzen" op weg van Antwerpen naar Oostende, trokken er heen. Spoe dig werd vanaf de gesignaleerde plaats gerapporteerd dat niets te vinden was Bij onderzoek bleek, dat het genoem de schip niet voorkwam in Lloyds- register. Dit geval toont overeenkomst met het loos alarm op 20 Februari van de „American Church" op dezelfde plaats, Wel bleek het Noorse schip „Tercia" in de buurt met een tros in de schrbef te zitten. De bemanning hoopte even wel dit spoedig te kunnen verhelpen. B. en W. van Stavenisse hebben besloten het sehooljaar voor het open baar lager onderwijs voortaan op 1 September te doen aanvangen. Een overgangsmaatregel, welke voor het eerste jaar zal worden getroffen, wordt binnenkort bekend gemaakt. GOESENAAR WERD IN HET ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Gisteravond even na half acht had op de Nieuwlandseweg bij de Alg. Be graafplaats te Middelburg een auto ongeluk plaats, dat zeer ernstige ge volgen had kunnen hebben. De heer Geluk uit Goes moest gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Drie andere inzittenden, de gebr. de Kok en O. allen uit Goes, kwamen met de schrik vrjj. De bestuurder de Kok beweert door een tegenligger verblind te zijn ge weest, waardoor hij te laat de scherpe bocht in de Niewl.weg bij de Begraaf plaats kort voor de overweg,, had be merkt. De wagen moet met grote snel heid dwars door de afzetting van hout en betonnen palen zijn gereden, want het voertuig kwam een tiental meters verder over de kop tegen de berm vlak bij de spoorbaan terecht. De klap was zo hevig aangekomen, dat een betonnen paal in de auto was gedron gen. Het is een raadsel, dat slechts een der inzittenden letsel heeft be komen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. De assistent van dok- SOBERE PLECHTIGHEID BIJ „DE WOESTE HOEVE". In de buurtschap „De woeste Hoe ve" aan de Rijksweg Apeldoorn-Arn- hem, werd Zaterdagmiddag de jaar lijkse herdenking gehouden van de 117 slachtoffers bijna alle verzets lieden van de Duitse terreur die daar zeven jaar geleden werden ge fusilleerd als represaille voor de aanslag op Rauter. Apeldoorns burgemeester, mr A. L. des Tombe, legde namens het gemeen tebestuur en krans van sparregroen met rode tulpen aan de voet van het eenvoudige houten kruis. Kransen werden eveneens gelegd door majoor A. J. F. M. Egter van Wissekerke, namens het garnizoen Apeldoorn, de heer L. M. Muller, voor de Ned. Ver eniging van Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd en enkele deputaties van de buurtschap Woeste Hoeve. Daarna kwamen ook vele particu lieren naar voren, om door het leggen van bloemen, de gevallenen te eren. Tenslotte sprak ds P. Visser, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn. Hij bracht de nabestaanden onder het oog, dat zij him troost slechts kunnen vinden in Jezus Christus. ter Peeck de heer Koert, verleende eerste hulp. De auto, een huurwagen van de fa. C. Jonker uit Goes, werd zwaar beschadigd. De politie heeft de wagen weggesleept en in beslag ge nomen. Nader vernemen we nog, dat de inzittenden tijdens de rit van Goes naar Middelburg café's hebben aange daan. Men vermoedt dat het gebruik van alcohol niet vreemd is aan dit ongeluk. Vandaag zal de politie het onderzoek voortzetten. Tsjechoslowaaks millionnair naar Oostenrijk uitgeweken. De voormalige Tsjechoslowaakse millionnair Ludevit Ollarek is met zijn vrouw en drie kinderen en een vriend naar de Amerikaanse zone van Oostenrijk uitgeweken. Ollarek was oorspronkelijk eigenaar van de bekende „Ollarekmachine- fabriek" te Bratislava. In 1949 werd het bedrijf echter door de communis ten genationaliseerd. De waarde werd toen geschat op 35 millioen kronen, of 750.000 dollar. In het kantoor van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam zijn Vrijdag medailles uitgereikt aan de bemanningen van de reddingboten „President Jan Leis" te Hoek van Holland en „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam, die zich o.a. bij de reddingen van de „Radmar", de „Ganges", de „Witte Zee" en de „Merope" hebben onderscheiden. De uitreiking ge schiedde door de directie van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot het Redden van Schipbreukelingen. V.l.n.r.: de heren Murk Leis, president-directeur van de K.Z.H.M.R.S.; A. J. Drenth, inspecteur van de K.Z.H.M.R.S.; W. van Seters, schipper van dp „President Jan Leis", opvolger van de verongelukte schipper Brinkman en A. de Jager, schipper van de Koningin Wilhelmina", die de gouden medaille kreeg. De veerdienst Vlissingen-Breskens weer normaal. Zondagavond omstreeks negen uur is de veerdienst VlissingenBreskens geheel normaal hervat. Met man en macht hééft men ge werkt om de aanlegfuik te Breskens te repareren. Aanvankelijk was ge dacht, dat de herstelwerkzaamheden nog enkele dagen in beslag zouden nemen. NAGENOEG ALLE MINISTERS HADDEN ZITTING IN HET KABINET -FAURE. Zaterdagmorgen heeft Antoine Pinay bekend gemaakt, dat hij er in geslaagd was een nieuwe Franse regering te vormen. Behalve de Gaullistische „rebellen" zijn leden van alle partijen die voor Pinay's investituur hebben gestemd, in het Kabinet opgenomen. De nieuwe regering, die het hoofd zal moeten bieden aan de zwaarste economische crisis sedert de oorlog, bestaat uit gematigd-conservatieven, radicalen, links radicalen en volksrepublikeinen. De ex-premiers Pleven en Queuille worden in het nieuwe Kabinet vice- premiers. Pleven (links-radicaal) krijgt tevens de portefeuille van landsverdediging, Queuille (radicaal) is vice-premier zonder portefeuille. Robert Schuman is minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft deze post in verscheidene Franse regerin gen bezet. Pinay zelf is behalve premier tevens minister van Economische Zaken. SCHUMAN EEN STRUIKELBLOK? In politieke kringen in Parijs ge looft men, dat het opnemen in de regering van Schuman als minister van Buitenlandse Zaken, Pinay een aantal van de 27 Gaullistische stem men, waardoor hij bij de investituur een meerderheid van 11 stemmen kreeg, zal kosten. De voornaamste tegenstanders be vinden zich onder Pinay's partij geno- Met het oog op de achteruitgang van de monetaire reserves van het sterlinggebied is Australië er toe overgegaan zijn invoer uit de gehele wereld met gemiddeld 50 te beperken. De invoerbeperkingen varieren van 20 tot 80 in vergelijking met 1950/51. Onder de invoerbeperking van 80 vallen o.m. wasmachmes, koelkasten, keukengerei, aardewerk, motorrijwielen, bier en andere alcoholhoudende dranken, tabaksartikelen, bepaalde levensmiddelen, textiel, kleding, schoei sel, bijouterieën, speelgoed, toiletartikelen en muziekinstrumenten. De Australische premier, Menzies, heeft medegedeeld, dat de invoer beperkingen geenszins van blijvende aard zullen zijn, doch dat zij nood zakelijk zijn om te voorkomen, dat Australië dit jaar een invoer overschot zal hebben van 480 millioen pond sterling. De nieuwe burgemeester van Domburg, mr W. J. E. Crommelin, die Zaterdagmiddag tijdens een plechtige raadszitting in zaal „Wilhelmina" is geïnstalleerd, heeft op onverwacht spontane wijze met zijn echtgenote de genegenheid van vele Domburgers met één slag veroverd. Immers, na de plechtigheid in de raadszitting en het défilé der plaatselijke verenigingen ging de burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, kijken bij de ring- stekerij met sjezen in de Dorpsstraat. Onder grote bijval van het talrijke publiek besloot de burgemeester met zijn vrouw een rondje mee te rijden, waarbij hij toonde het ringsteken even vaardig te beoefenen als de talrijke deelnemers. Zaterdagmorgen werden ter gelegen heid van het „burgemeesterfeest" de Domburgse schoolkinderen in zaal „Tramzicht" getracteerd en werden enkele films vertoond. Om één uur werd de burgemeester met zijn echt genote opgewacht even buiten de dorpskom door een groep van 32 rui ters op versierde paarden, die de ere wacht vormde. Zodra de burgemeester die in een open rijtuig was gezeten, was aangekomen en toegesproken door de commandant van de erewacht, de heer "A. Francke, ging de tocht naar het gemeentehuis met de mu ziekvereniging „Apollo" voorop. Bij het gemeentehuis werden agn mevr. Crommelin door twee leerlingen in Zeeuws costuum gekleed van de kleu terschool bloemen aangeboden. Tevens werd de'' burgemeester welkom ge heten door de voorzitter van het feest comité, de heer W. Brand, die o.m. zei, dat de bevolking van Domburg met welwillendheid het optreden van mr Crommelin tegemoet ziet. Hierna zongen de schoolkinderen o.l.v. de heer Steur enkele welkomstliederen. Voorafgegaan door „Apollo" ging de stoet vervolgens naar zaal „Wilhel mina", waar de plechtige raadsverga dering werd gehouden. De burgemees ter werd er verwelkomd door het ge meentebestuur. De zaal was door de Domburgse leden van Horecaf smaak vol versierd. DE INSTALLATIE. Om half 8 werd de burgemeester en zijn echtgenote binnengeleid door de wnd. burgemeester, de heer J. de Visser. Nadat do gemeentesecretaris, de heer Goedbloed, het K.B. had voor gelezen, sprak de wnd. burgemeester mr Crommelin toe. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat het burgemeesterloze tijdperk wee. andere eisen stelt. Voorts wees de heer de Visser op het huisvestings probleem en de bunkerbewoning, de recreatie en de badplaatsbelangen. Een zware taak wacht u, aldus de heer de Visser en hij zegde de steun van B. en W. en de raad toe. Hij dankte allen, die hem tijdens het waarnemen van het burgemeesters ambt hadden terzijde gestaan en sprak tenslotte de hoop uit, dat God mr Crommelin zou zegenen en hem een lange ambtsperiode zou schenken. Ook de wethouder, de heer P. Brand, wees op de zware taak, terwijl hij verder enkele wensen en verlangens die men in Domburg koestert, met name noemde. De heer L. Dourleyn sprak als oud ste raadslid woorden van welkom, waarna de gemeentesecretaris namens het gemeentepersoneel alle steun toe zegde. Namens de kring Walcheren van B. en S. sprak de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koude- kerke en Biggekerke. Burgemeester J. Bosselaar van Aag- tekerke sprak namens de grens gemeenten, de heer J. D. P. de Smit namens Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, maj. W. H. van Ballegoyen de Jong als districtscommandant van slechts kort heeft geduurd. Hij wees de Rijkspolitie. Vervolgens spraken op de talrijke problemen, die Dom-1 nog de heren Steur, hoofd der OJL,. burg als badplaats kent, terwijl ander- school, ds G. H. van Willenswaard, zijds de agrarische sector van het dorp Ned. Herv. predikant en ds J. G. Pontier, Geref. predikant. In zijn dankwoord zei mr Cromme lin, dat hij met Gods hulp en alle krachten zijn ambt wil aanvaarden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat een langgekoesterde wens, het burgemeestersambt te mogen bekle den, in vervulling is gegaan. Hij ging na, wat de taak van de burgemeester in het algemeen en voor Domburg in het bijzonder betekent. Hij wees erop, dat Domburg als vacantieoord de stil te van de natuur moet behouden, als mede de eenvoud en de rust. Velen, die jaren achtereen Domburg bezochten in hun vacantie, aldus mr Crommelin, feliciteerden mij met de benoeming. Tenslotte zei mr Cromme lin, dat hij zich wilde stellen onder Gods leiding, Wiens dienst hem een diep verlangen is. FEESTELIJKHEDEN. Na de installatie volgde het défilé der plaatselijke verenigingen. Een veertigtal mannen en vrouwen had den in versierde sjezen reeds een be gin gemaakt met het ringsteken. De burgemeester reikte aan het einde van de ringrijderij de prijzen uit, alsmede de prijzen voor de versierde sjezen en paarden. Voorts werd een druk bezochte receptie gehouden, waur velen kwamen kennismaken. In de avonduren werden in zaal „Wilhelmina" en „Tramzicht" feeste lijkheden georganiseerd, waaraan werd meegewerkt door muziek-, zang-, gymnastiek- en -jeugdvereni gingen alsmede door de „Strandjut ters". De burgemeester en zijn vrouw waren daarbij aanwezig. Aan het slot van deze feestdag bracht de heer W. Brand alle medewerkers dank en deel de hij mee, dat de burgemeester hem had gezegd, dat hij zeer getroffen was door de vriendelijke en onge dwongen ontvangst, die Domburg hem heeft bereid. ten (gematigd conservatieven). Velen van hen menen, dat Schuman, die on afgebroken sedert 1948 minister van Buitenl. Zaken is geweest, uitgeput is. Voorts menen zij, dat een krachtiger hand dan de zijne nodig is met het oog op de technische kwesties. De radicalen zijn voorstanders van Rene Mayer als minister van Buiten landse Zaken. Mayer volgt de Euro pese politiek van Schuman, doch is voorstander van een „krachtiger" po litiek in Noord-Afrika. Gaullisten en verscheidene gematigd conservatieven keureiP liet plan voor een Europees leger in de huidige vorm af. Zij menen, dat Frankrijk een na tionaal leger in Europa dient te be houden. Ook zijn zij voorstander van grotere Franse onafhankelijkheid bin nen de N.A.V.O. Behalve -de minister van Defensie, Pleven, en de minister van Arbeid, Garet, hadden alle nieuwe ministers zitting in het Kabinet-Faure, dat op 29 Februari aftrad. Pinay's Kabinet omvat slechts ze ventien ministers tegen het na-oorlog- se recordaantal van 26 in de regering- Faure. Communisten en Gealliëerden beschuldigen elkaar. AMERIKANEN ZOUDEN BACTERIOLOGISCHE OOR LOG VOEREN. Bij de bestandsbeprekingen te Pan- moendjon hebben de Geallieerden er de Noordelijken van beschuldigd, dat zij minstens duizend gealliëerde krijgs gevangenen te Charbin in Mandsjoe- rije hebben geïnterneerd. Schout-bij nacht Libby verklaarde op de bijeen komst, dat een gevangen genomen communistische luitenant heeft mee gedeeld, dat hij in Juli j.l. aanwezig is geweest bij een transport van 200 gealliëerde gevangenen naar Charbin en dat daar toen reeds duizend geal lieerde gevangenen waren geïnter neerd. De correspondent in Korea van het Franse communistische blad „Ce Soir" schrijft: „De Amerikanen hebben in Korea zoveel bommen met ziektekie men laten vallen, dat de mogelijkheid bestaat van ernstige epidemieën in Azië en zelfs in Europa. URKER BURGEMEESTER GAAT NAAR ARGENTINE. De burgemeester van Urk vertrekt Woensdag naar Argentinië. Hij heeft van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij „Aerolineas Argentinas" het aanbod gekregen voor haar rekening naar Mar Del Plata te vliegen om persoonlijk de moeilijkheden ter plaatse op te lossen. Vandaag zal het lid der Tweede Kamer, de heer van der Zaal, de Argentijnse zaak met de gezinnen op Urk bespreken. De burgemeester kreeg Zaterdag reeds van verscheidene zijden aanbie dingen om een landelijke actie te be ginnen voor steun aan de gezinnen der Urkers. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Wes telijk» tot Noordwestelijke wind. On geveer dezelfd» middagtemperatuur als giatwwk

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1