Dit jaar waarschijnlijk meer dan 55.000 emigranten Urker vissers behoeven op Zondag niet te werken 1 SNIPPER NIEUWS A'i Otto Ernst Remer heeft nog niets geleerd Speeltuin aan de Bergweg te Goes wordt op 5 Mei geopend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indien er heen tegenslagen komen Naar oplossing der moeilijkheden met Canada wordt ernstig gestreefd Roepend in de woestijn» Televisiesfraalzenders in drie grote steden. Adenauer up het verKiez-mgspad t fNationale Raad Weizijn iViilitairen geïnstalleerd Amsterdamse Pyromaan ter beschikking gesteld, Veerdienst Vlissingen- Ëreskens gestaakt een Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor t Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen i Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2116 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 2Q cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. ÏROOSTHEIDE ZATERDAG 8 MAART 1952 Directeur: lACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Joes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.10 u., onder 18,33 u. Maan op 16.10 u., onder 6.30 u. Hoogwater Zondag 9 Maart: Vlissingen: 0.59 u. 1.55 m„ 13.22 u. 1.74 m. Terneuzen: 1.27 u. 1.76 m., 13.48 u. 1.94 m. Wemeidinge: 2.37 u. 1.34 m., 14.56 u. 1.57 m. Zierikzee: 2.18 u. 1.11 m„ 14.44 u. 1.32 m. Ir Mr B. Haveman, commissaris voor de emigratie, heeft medegedeeld, dat, in dien geen bijzondere stagnaties optreden en als de tijdelijke moeilijkheden met Canada zijn opgelost, het aantal emigranten dit jaar de 55.000 kan over schrijden. Voor het vervoer en de ontvangst in de immigratielanden bestaan daartoe de mogelijkheden. Met betrekking tot de moeilijkheden, welke er door het uitbreken van mond en klauwzeer in Saskatchewan (Cana da) voor de emigratie zijn ontstaan, deelde ir Haveman mede, dat er geen aanleiding bestaat zich hierover zeer ongerust te maken. Van weerskanten wordt op het ogenblik naar een op lossing gestreefd. De Nederlandse re gering is bereid alle waarborgen te verschaffen, die door de Canadese re gering worden gevraagd. Ter voorbereiding van deze garan ties zijn reeds besprekingen gaande, waarbij o.a. medische en veterinaire deskundigen zijn betrokken. Het is de bedoeling na te gaan welke ontsmet tingsmethoden dienen te worden toe gepast. DRIE BESCHULDIGINGEN heeft De Telegraaf in de artikelen die wij in de afgelopen week enige ma len hebben geciteerd, aan de A.R.- jongeren in de mond gelegd. In de eerste plaats, dat de. beginselen van de partij met niet genoeg overtuiging door de Kamerleden worden uitge dragen; vervolgens dat de Kamer leden te oud zijn en in de derde plaats dat de zaak is vastgeroest in die zin dat de ouderen zo stijf op hun stoel blijven zitten, dat er voor de jongeren geen kansen overblijven. Die beschuldigingen houden ten nauwste verband met. elkaar: de tweede is de schakel tussen de eerste en de derde. Over het algemeen moet gezegd worden dat ouderdom eerder een voor- dan een nadeel is in de politiek. Hoe ouder de mens wordt, hoe wijzer hij wordt, daar het leven immers iedere dag de méhsheid leert. Die ouderdom wordt pas een nadeel als de hersenen niet meer naar be horen functionneren; als het inzicht gaat verduisteren en men die intense belangstelling voor zijn omgeving, die nodig is voor een juist begrip, gaat missen. En als dat zo is dan begrijpt men ook de jongeren niet meer. Dan gaat men inderdaad geloven, dat het verkeerd zou zijn zijn taak aan jon geren over te dragen, omdat die die taak niet naar behoren zouden kunnen vervullen. En dan gaat men zich in derdaad aan zijn stoel vastklemmen, omdat men meent, dat dat in het be lang is van de partij en van het land. T" AAT ONS een ogenblik aanne- men dat die critiek inderdaad onder de a.r.-jeugd leeft. En laat ons zelfs eens aannemen dat die critiek meer is dan een critiek in de periode van candidaatstelling; want wij heb ben al eerder uiteengezet, dat critiek dan vanzelfsprekend is, omdat door ve len dan een klein aantal mensen moet worden uitgekozen, waarbij nu een maal altijd verschillen aan de dag tre den. Jan vindt candidaat A nu eenmaal geschikter dan candidaat B, terwijl Piet precies de tegengestelde mening is toegedaan. Dat is beider goed recht en het zegt nog weinig over de werkelijke kwaliteiten van de candidaten. Als die critiek er echter inderdaad is, critiek dus op het doen en laten van de A.R. fractie, waarom wordt die cri tiek dan niet geformuleerd? Inderdaad kan men uit de A.R.-kring wel eens het geluid horen, dat er van de fractie zo weinig uitgaat. Maar ligt dat aan die mensen of aan de omstandigheden? Een fractie van 13 mensen die slechts ten dele gesteund wordt door fracties, van welke men zou mogen veronderstellen, dat ze schouder aan schouder zouden staan in verschillende principiële mis standen, zjj kan strijden voor zaken die zij principieel juist oordeelt, maar als haar stem is als een stem des roe penden in de woestijn, dan kan zij dat betreuren maar niet veranderen. En dan kan men een zucht slaken en zeg gen: „Als we dr Colijn nog gehad zou den hebben, zou het toch wel anders zijn gegaan!" maar daarmee doet men dr Schouten en de zijnen onrecht. Na tuurlijk, dr Schouten is zich ook ter dege bewust dat hij de staatsmans gaven van een Colijn mist. En hij zou de eerste zijn om terug te treden als de partij een tweede Kuyper of Colijn naar voren kon schuiven. Maar daar mee is nog altijd de beschuldiging niet waar gemaakt, dat de fractie haar be ginselen met te weinig overtuiging uit draagt. Naar ons gevoelen is die be schuldiging dan ook onwaar. Wij ge loven dat de fractie de grootst moge lijke overtuigingskracht aan de dag legt, waarover zij beschikt dat die niet Voldoende is ligt voor een groot deel daaraan, dat de stem „in de woestijn" weerklinkt! D EST DE VRAAG of de A.R. Party v inderdaad uit haar gelederen een Kuyper of een Coiyn naar voren kan schuiven. Of laat ons minder hoog grij pen: of er inderdaad onder de jongeren mensen schuilen die over grote staats manskwaliteiten kunnen beschikken dan een of meerderen van de huidige Kamerleden. Op die vraag is geen ant woord te geven. Men kan alleen zeg gen, dat men denkt dat die of die over die kwaliteiten beschikt. Bij de candi daatstelling zyn vele van zulke na men genoemd; wanneer in een kleine omgeving iemand is die met kop en schouders boven anderen uitsteekt dan is men immers snel geneigd te menen, dat hy dat ook in iedere andere kring zal doen. Als dezulken werden voor gedragen door een kiesvereniging dan is door het Centraal Comité aan hen gevraagd of zij bereid waren een even tuele candidatuur te aanvaarden. En "tina allen hebben hierop met neen geantwoord, ook diegenen, die door zeer vele kiesverenigingen gewenst werden. Wy weten niet waarom zij ge weigerd hebben maar kan men an ders doen dan die weigering respecte ren? Dat heeft ook het Centraal Co mité gedaan en zo is men met een vrij wel ongewyzigde ontwerp-candidaten- lyst te voorschijn gekomen. Naar onze mening terecht. Als er geschikte jon geren waren dan hadden zij moeten accepteren nu ontnemen zij ten volle het recht op critiek. Als er ge- critiseerd moet worden dan moeten zij Voor directe reportages Om directe uitzendingen van enige af stand buiten de studio te Bussum te kun nen verzorgen, zal de Nederlandse Tele visiestichting binnenkort de beschikking krijgen over enkele straalzenders. Wan neer voldoende apparatuur beschikbaar is, zullen proeven met de zenders worden genomen in de drie grote steden. De eer ste straalzender wordt waarschijnlijk op gesteld in Den Haag. De wens van de Nederlandse Televisie Stichting om directe uitzendingen van enige afstand buiten de studio te Bussum te kunnen verzorgen, noodzaakt tot het hebben van transportmiddelen van het opgenomen T.V.-beeld naar de centrale zender te Lopik. Hiertoe is in de eerste plaats een re portagewagen gebouwd, die een wer kingssfeer heeft van circa 4 km en die dus binnen die afstand van de studio te Bussum kan opereren. Vervolgens zal een systeem van straal verbindingen worden toegepast om het operatie-centrum van de reportagewagen te kunnen verplaatsen b.v. naar de grote steden. Hiertoe zal in de eerste plaats waar schijnlijk 's-Gravenhage in aanmerking komen, mede in verband met de daar ge vestigde laboratoria der P.T.T. De eerste straalzender, die door de Nederiandse industrie wordt gebouwd, hoopt men me dio Maart op de fabriek klaar te hebben. Daarna wordt de zender opgesteld, ver moedelijk op de gebouwen van het hoofd bestuur der P.T.T., waarna een periode van beproeving volgt. Ook in de beide andere grote steden zullen, zodra er voldoende apparatuur beschikbaar is, proeven worden genomen. De administratieve procedure betref fende de voorbereiding tot emigratie naar Canada zal normaal voortgang kunnen vinden voor hen, die niet wer ken op met mond- en klauwzeer be smette bedrijven. De procedure van hen, die werken op besmette bedry- ven, is voorlopig gestaakt. Van deze categorie mag niemand zich in persoon melden by enige Canadese instelling hier te lande. Zy, die zich melden of opgeroepen zyn, dienen voorzien te zyn van een deugdelijk gewaarmerkt bewys, dat zy niet op een besmet be drijf werkzaam zijn. Goudlagen in Arabië ontdekt. In het centrum van Arabië zyn rijke goudlagen ontdekt. Geologen van de regeringsdiensten van Saoedi Arabië hebben langs de weg, die Mekka ver bindt met de hoofdstad van Saoedi Arabië lagen goudhoudend kwarts ge vonden. PINAY WENST GEEN KABINET ZONDER DE M.R.P. De nieuwe Franse premier, Antoine Pinay, heeft verklaard zijn pogingen tot vorming van een regering te zullen opgeven, als de M.R.P. geen zitting in de regering wenst te nemen. „Ik wens slechts een regering te vor men, waarin alle groepen vertegen woordigd zyn, die hun stem aan myn investituur hebben gegeven". Pinay was bereid de portefeuille voor Financiën en Economische Zaken te aanvaarden, daar zijn program ge baseerd is op een financieel hervor mingsplan. Ook had hy het plan het aantal ministers te verkleinen, maar liever een aantal vice-premiers om zich te willen verzamelen. Duizenden daklozen te Saigon. Volgens de eerste berichten zijn in de Chinese wijk van Saigon 6.000 men sen dakloos geworden door brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het omvallen van een rituele lamp, gebruikt bij de voorvaarderver- ering. Het vuur breidde zich snel uit onder de van bamboe opgetrokken huizen. BURGEMEESTER G. KEYZER VAN URK VERZEKERT: Officiële verklaring gaat naar Argentinië. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, heeft verklaard, dat de Belgische reder Isighem uitdrukkelijk heeft verzekerd, dat de Urkers op Zondag niet behoefden te werken. Nu deze verzekering klaarblijkelijk niet gestand is gedaan, zal de heer Keyzer een officiële verklaring over dit punt doen toekomen aan de Argentijnse advocaat, die de belangen der Urkers behartigt en aan de Nederlandse gezant. de overtocht voorcfeden, blijken niet Volgens de burgemeester hebben de gezinnen der vissers in ieder geval recht op uitkering van het overeenge komen bedrag tot 24 Februari, maar bovendien gedurende de tyd, die con tractueel overeengekomen was (één jaar), daar de reden van ontslag z.i. niet in orde is. Op 4 Februari ontvin gen de gezinnen de laatste uitkering. ACCOORD NOG MOGELIJK? Vrij algemeen wordt te Oostende aangenomen, dat alle bruggen nog niet zijn opgeblazen en de mogelijkheid van een accoord nog. steeds bestaat. Men is ervan overtuigd, dat het ook in Argentinië mogelijk moet zyn de vis vangst zodanig in te richten, dat op Zondag een haven kan worden binnen gelopen. De incidenten, die zich tijdens STEEDS MEER EUROPEES GOUD NAAR AMERIKA. De Amerikaanse goudvoorraad gaf in de week per Woensdag jl. de groot ste stijging voor een weekperiode te zien sinds de capitulatie van Frankrijk in 1940. De stijging bedroeg 180 mil- lioen dollar tot 23.290 millioen dollar. Het schijnt, dat het buitenland een grote hoeveelheid goud aan de V.S. moest verkopen i.v.m. het aanhouden de tekort aan dollars. TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN WEST -DUITSLAND. Bondskanselier Adenauer heeft in een verkiezingsrede over de Zuid-West- Duitse radio verklaard, dat de politiek van zijn regering gebaseerd is op de volgende beginselen: „Vrijheid, voorspoed en veiligheid". Volgens hem zullen de huidige onderhandelingen met de Westelijke geallieerden leiden tot politieke vrijheid in het binnenland en samenwerking met het buitenland. Adenauer gaf enige cyfers over het geen zijn regering in de dertig maan den van haar bewind tot stand had gebracht. De industriële productie was van 88 van het peil van 1936 ge stegen tot 141 er was werkgelegen heid geschapen voor 1.250.000 personen en er waren in twee jaar 720.000 hui zen gebouwd. In de begroting voor 1952 is meer dan een derde van het to taal van 21.000 millioen mark uitge trokken voor sociale voorzieningen. j k De vakbond der Britse metaalarbei ders (meer dan twee millioen leden) heeft om een loonsverhoging van een pond sterling per week verzocht. Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben een overeenkomst gesloten ter bescherming van de stand van kreef ten, krabben en in diep water levende garnalen. In Zürich is een met de hand geschreven partituur voor piano ontdekt, die volgens de directeur van het Mozarteum, Paumgartner, een compositie van de jonge Mozart uit 1776 is. De Officier van Justitie te Alkmaar heeft J. P. en J. H., die deze week in de affaire „Stad en Land" werden gearresteerd, op vrije voeten doen stellen. De Hilversumse kan tonrechter heeft de 36-jarige fotograaf F. H. uit Naarden, aan wie ten laste was gelegd, dat hij zonder toestemming een aantal luchtfoto's had vervaardigd en verspreid tot zes weken hechtenis veroordeeld. In een garage aan het Victorieplein te Amsterdam is gisteren, doordat hij onder een kantelende auto geraakte, de 35-jarige monteur B. om het leven gekomen. In het pension St. Jozef te Amersfoort is Amersfoorts oudste inwoner, de heer A. Pronk, in de leeftijd van ruim 101 jaar overleden In de komende weken moeten in vijf kieskringen in West-Duitsland nieuwe verkiezingen worden gehouden, daar sedert het begin van dit jaar reeds vijf leden van de Bondsdag zijn overleden. Deze verkiezingen worden met grote belangstelling tegemoet gezien, aange zien zij kunnen dienen als graadmeter voor de stemming onder het volk over de Europese politiek van Adenauer. Zondag zullen in Zuid-West-Duits- land verkiezingen worden gehouden voor een grondwetgevende vergade ring, die de geboorte zullen inluiden van de Zuid-West-Duitse staat, die door samenvoeging van Württemberg- Baden, Württemberg-Hohenzollern en Zuid-Baden is ontstaan en waarvan de officiële naam later zal worden vast gesteld. De grondwetgevende vergade ring zal een minister-president kiezen, een grondwet opstellen en een hoofd stad kiezen, vermoedelijk Stuttgart. uitsluitend veroorzaakt te zijn door het feit, dat de Urkers op Zondag geen en kel karwei wilden verrichten. De ver standhouding was uitstekend by het vertrek uit Oostende, doch de lange en moeilyke reis zou een slechte invloed hebben gehad op de zenuwen van som mige vissers en hun familieleden. Nu en dan schijnt het tot ernstige woor denwisselingen gekomen te zijn en er blijken zelfs klappen gevallen te zijn. Volgens een brief van een Oostenüse visser zou zelfs op het nippertje een messengevecht voorkomen kunnen zijn. De man, die het complot tegen Hitier onderdrukte. NOG DEZELFDE NAZIMANIEREN ALS IN 1944. Vrijdag is voor een gerechtshof te Brunswijk het proces begonnen tegen de voormalige generaal-majoor van het Duitse leger, Otto Ernst Remer, die zich bekendheid verwierf door in Juli 1944, toen hij bevelhebber van het Berlijns garderegiment was, een tegen Hitier gerichte samenzwering de kop in te orukken. ttemer is onder-voorzitter van de noemen, doch hij weigerde dit. Ook „Socialistische Rijkspartij" die natio- naalsocialistische tendenzen vertoont. Hij ondergaat thans een gevangenis straf van vier maanden wegens bele diging van de West-Duitse regering. Remer is door een groep Duitse ver zetsstrijders, o.w. de huidige West- Duitse minister van Binnenlandse Za ken Robert Lehr aangeklaagd wegens laster. JKemer, die bij net afleggen van zijn verklaring in siramme houding stond, zei op zeiiverzekerae wijze mei te heb ben oeaoeia, dat allen, die aan de sa menzwering van juli 1944 heouen deel genomen, als verrauers moeten worden Descnouwd. „Ik bescnouw slechts hen ais zodanig, die oetrekkingen onder hielden met staten, waarmee Duits land in oorlog was". GETUIGENVERKLARING. Ben der getuigen was dr Otto John, die deelnam aan de samenzwering van 1944 en thans hoofd is van het West- Duitse federale kantoor voor de be scherming van de grondwet. John ver klaarde nauw te neoben samengewerkt met overste Graat van Stauttenberg, de man, die de actetas met de bom, waaraoor Hitjpr om het leven had moeten komen, in het vergaderlokaal in Hastenburg, waar de aanslag is ge pleegd, achterliet, en met admiraal Canaris, het hoold van de voormalige Duitse contra-spionnagedienst, die bei den na het verijaeien van het complot weraen terechtgesteld (Canaris eerst in April 1945). Jonn zei in Madrid als scuakei te hebDen gefungeerd tussen de Duitse verzetsgroepen, die de aanslag van 1944 pleegden en een Spaanse diplomaat, die recntstreeks toegang had tot de toenmalige geallieerde opperbevelheb ber, generaal Eisenhower. De verdediging drong erop aan, dat John de naam van deze diplomaat zou EEN BRUG TUSSEN VOLK EN STRIJDKRACHTEN. t, Prins Bernhard nam het voorzitterschap op zich. Minister Staf heelt gistermiddag in de Julianakazerne te Den Haag de Nationale Raad Welzijn Militairen geïnstalleerd. De installatiered.e van de minister, waarin deze de noodzaak en het doel van de Raad uiteenzette, werd beantwoord door Prins Bernhard, die het voorzitterschap op zich heeft genomen. Minister Staf memoreerde de zware lasten, welke op ons volk rusten voor de vergrote militaire en maritieme in spanning. Naarmate deze lasten groter worden, stijgt het gevaar voor versto ring van het evenwicht tussen militaire en private belangen. Het is de plicht van de overheid, zo zei de minister, daartegen tijdig maatregelen te tref fen. Tot deze maatregelen behoort ook een goede welzijnsverzorging voor de militairen. De minister deelde mede, dat er thans op het ministerie van Oorlog een zorgvuldig overwogen programma is opgesteld, dat een deugdelijk funda ment kan vormen voor een goede wel zijnszorg. De opbouw van het ambte lijke apparaat, dat dit programma zal moeten uitvoeren, is practisch voltooid. De Raad beschouwde de minister als de brug, die volk en strijdkrachten moet verbinden. In dit trefpunt zullen de betrokken militaire en burger-amb telijke instanties in vertrouwvol be raad samen kunnen komen met de ker ken, de maatschappelijke organisaties in het bedryfsleven. PRINS BEKHARD ANTWOORDDE. Prins Bernhard herinnerde in zyn antwoordrede aan de analyse, die ge neraal Eisenhower eens heeft gegeven van het begrip militaire kracht, nl. het product van drie factoren: geestelijke kracht, economische kracht en puur- militair potentieel. Indien één van deze' Voorlopig afdelingsbestuur naast voorlopig comité. het slachtoffer zijn en als zij meen den te moeten weigeren om redenen binnen de party gelegen, dan hadden zij die redenen openbaar moeten ma ken. Op deze wijze wordt alleen maar een stemming gekweekt, die voor de partij nadelig is en die een krant als De Telegraaf gelegenheid biedt het zaad van twijfel in de gemoederen te strooien. Wat onder deze omstandig heden, nu de christeiyke partijen meer dan ooit pal moeten staan voor hun be ginselen omdat de vervlakking dreigt, uitermate gevaariyk isl Nu er plannen bestaan om op 5 Mei de speeltuin, die geprojecteerd is op het terrein tussen de Koninginneweg, de Heernisseweg en de Bergweg te Goes, te openen, heeft zich gisteravond in een vergadering in de Prins van Oranje een voorlopig afdelingsbestuur van de speeltuinvereniging gevormd. Daarin namen zitting de heren ir J. Versteeg, A. Klap en J. Kloet. Wegens te geringe belangstelling is het in deze vergadering, uitgeschreven door het voorlopig comité, niet gekomen tot de oprichting van een speeltuinvereniging in plan-Oost en plan-West. Het voor lopig comité zal zijn werkzaamheden blijven verrichten naast het gevormde voorlopige afdelingsbestuur. De heer Potter, voorzitter van het voorlopig comité, deelde mede, dat er zich reeds 136 leden hadden opgege ven, die een contributie van f 0.15 per week betalen. Het streven van het co mité is op vier punten van de stad een speeltuin aan te leggen. Men beschikt reeds over een terrein van 75 by 25 m. by het nieuwe Chr. Lyceum. De prijs van deze grond, die beschikbaar is ge steld door de gemeente, bedraagt ruim f 3000.Deze speeltuin zal toeganke lijk zijn voor kinderen van 412 jaar en zal 's Zondags gesloten zijn. Er zul len afzonderiyke gedeelten zyn voor1 de grote kinderen en voor de kleuters. De gasfabriek heeft buizen beschik baar gesteld, waarvan men de verschil lende toestellen hoopt te construeren. Door de medewerking van anderen (de woningbouwvereniging „Ons Streven" heeft gratis een wip beschikbaar ge steld) is het mogelijk voor een niet al te hoog bedrag een alleszins aanneme lijke speeltuin aan te leggen. Door „So ciale Zorg" wordt voor elke speeltuin per jaar een bedrag van f 150 beschik baar gesteld. De heer Potter betreurde het, dat het voorlopig comité niet overal de ge wenste medewerking heeft verkregen, maar, zo verzekerde men: „De speel tuin zal 5 Mei geopend worden, al moeten wij het zelf met eigen handen aanpakken". factoren nul zou zijn, dan wordt het gehele product nul. Deze analyse doet duideiijK het vfak uitkomen, waarm de Raad werkzaam zal zyn, net „zeer moeilijke" vlak van de geestelijke kracnt. De Trins deed een dringend beroep op ne teuen en adviseurs om door een- dracntig werk ae wegen te vinden, waaruoor aeze geestelijke kracnt van onze militairen zou kunnen worden vergroot. Hij waaischuwue voor al te noge verwacntingcn gezien het uitge strekte, gecompuceerue en gevoeuge terrein, waarop ae Raad zien zal be wegen. Opbrengst van Japanse oorlogsbuit wordt verdeeld. In Japan is oorlogsbuit verkocht, af komstig uit negen landen, die in de af gelopen oorlog door Japan bezet wa ren. De verkoop heeft 3.500.000 dollar opgebracht. Daarvan krygen: Frankryk acht, Ne derland twaalf, Groot-Brittannië twaalf, Australië acht, Birma twaalf, China twintig, India acht, Pakistan acht en de Philippynen twaalf procent. Rechtbank Middelburg. 1 wee aronKemannen Bestalen uronKeii „vriend „Twee nescnonkeiien", aiuus mr P. van Empel, wna. president van de reentbank te Miaaenourg, „oestaien ae meest oescnonkene". Dit zei hij van ae Goesse koopman D. J. J., uie met ae iviiuueiDurgse koopman F. A. C. tijuens een autorit van uoes naar rtotleruam ae meue-inzitienue S. B. hatl be stolen. xie dronkemannen wisten zien niet eens te nerinneren, noeveei er nu eigenlijk wel gestoien was. we Otlicier van justitie, aie net geval een zuivere beroving noemue, eiste tegen beiaen zware gevangemsstralfen. Up 20 Novemiier j.l. ging ae Middel burger C. naar Goes, uaar bezoent hij een met best bekend staana catè en ontmoette er B. en J., dronk mnk wat (met b. en J.) en stelde toen voor een autoritje naar Rotterdam te maken. De taxionaernemer b. H. te iNieuwiana was bereid het aronken stel naar Rot terdam te brengen. In Rotterdam moest worden afgere kend. C. vroeg, oi B. wilde betalen en die was zo aom op te merken: „Rak myn portefeuille maar". Van die gele genheid hébben U. en J. georuik ge maakt inpiaats van de f 52.ou, die de rit de heren kostte, zo'n slordige 11UUU te grypen. J. kreeg van C. een aandeel van I 270.Op een vraag van oe pre sident, hoeveel er precies was gestolen, vertelde C. wet driemaal, dat ny net niet wist, want dat ze beschonken wa ren. Het stratbtad van de beide ver dachten was verre van scnoon, zo bleek ook nog. C. had drie veroordelingen achter de rug, J. al 10! De Officier van justitie, mr J. L. An- dreae, zei in zyn requisitoir, dat niet was na te gaan hoeveel er gestolen was, omdat de bestolene het zeil met precies wist. Dat J. ook gestolen heelt achtte hij niet bewezen. Wel wilde nij hem heling ten laste leggen. C. heelt bekend de dietstai te heooen gepleegd. Voorts was niet na te gaan, of de taxi chauffeur H. meer heeft ontvangen dan het hem toekomende. Wat C. betreft merkte mr Andreae nog op, dat hij blijkbaar niet voor ver betering vatbaar is. Tegen J. werd 1 jaar met aftrek geëist; tegen C. VA jaar met aftrek. Mr M. Vlaming vroeg voor J. een deels voorwaardelijke straf en mr P. C. Adriaanse voor C. eveneens. werd John door de verdediging aan een kruisverhoor onderworpen, waar bij hem scherpe vragen over de mo tieven voor zijn optreden werden ge steld. Zo werd gesuggereerd, dat John de vijand in Duitsland had willen brengen. Hij antwoordde op felle toon: „Wij wensten het Nazibewind zelf ten onder te brengen. Wij wilden Duitsland spa ren voor de puinhopen en vernietiging, die 1945 bracht". In hoger- beroep heeft het Amster damse Gerechtshof gistermorgen de 34- jarige kellner T. van M., die wegens het moedwillig in brand steken van auto's in Amsterdam de bijnaam van „Pyromaan" kreeg, wegens een brand stichting in December 1949 in een loge ment aan de O.Z. Achterburgwal, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek en met ter beschikkingstelling van de regering. Voor de brandstichting in de auto's legde het Hof de verdachte bovendien nog 1 jaar met aftrek op. In eerste in stantie had de rechtbank hem in Met van het vorig jaar wegens gebrek aan bewijs hiervoor vrijgesproken, doch hem voor enkele kruimeldiefstallen 6 maan den met aftrek opgelegd, die hij toen reeds had ondergaan, zodat hij meteen In vryheid werd gesteld. MISLUKT ALS VERSTEKELING Duitse jongen probeerde op de „Abbedijk" te komen. De portier van de Holland Amerika Lijn zag eergisternacht, dat iemand probeerde langs één der achtertrossen aan boord te komen van de „Abbedijk" die aan de Wilhelminakade lag. Hy waarschuwde de rivierpolitie, die een jongeman op de kade aantrof, nog half nat, omdat zijn klimpartij mislukt was en hij met de benen door het water had gesleept. Hij gaf op Ernst Mauer te heten, 17 jaar oud te zijn en in Mei- ningen (Thüringe'n) te wonen. Drie maanden geleden zou hij de Russische zónegrens gepasseerd zijn en Zaterdag jl. clandestien over de Nederlandse grens zyn gekomen. Hij wilde naar Amerika, maar de vreemdelingendienst brengt hem vandaag naar Duitsland terug. LAGE WATERSTAND OP DE WADDEN. De waterstand op de Wadden was gistermorgen zó laag, dat drie uit Har- lingen naar Ameland vertrokken beurtschepen op het Wad zijn vastge lopen. Met een amphibievaartuig kon den 25 passagiers en ook de post van het eiland de vaste wal bereiken. Het vaartuig heeft de tocht viermaal vice versa gemaakt. De reddingboot „Insulinde" is gister avond met circa 25 passagiers van Schiermonnikoog naar het vasteland vertrokken. Zelfs deze reddingboot kon in Schiermonnikoog niet bij de lan dingssteiger komen, zodat de passa giers op het wad moesten instappen. WIJZIGING PACHTREGELING. De regering heeft de Tweede Kamer in de Memorie van Antwoord doen weten dat het niet waarschijnlijk is, dat op 15 Februari 1953 een nieuwe pachtwet in werking zal treden. Een hernieuwde verlenging van het pacht- besluit zal ongetwyfeld noodzakelijk zyn. Nochtans kan de regering in de omstandigheden geen aanleiding vinden om tot een incidentele wyziging van het pachtbesluit een voorstel te doen. De werkzaamheden aan een incidentele herziening van het pachtbesluit, zou den de indiening van het ontwerp van een nieuwe pachtwet vertragen. Rijbrug te Breskens viel op de „Prins Bernhard". De veerdienst Vlissingen-Breskens is sedert half tien gisteravond gestaakt. Toen de veerboot „Prins Bernhard" uit de havenfuik wilde vertrekken, is de brug, die van de wal op het rijdek van het schip wordt neergelaten, op het puntje van het schip gevallen, doordat de electrische reminstallatie door schoot. De agent van de Prov. Stoom bootdiensten, die er vlak bij stond, kon zich gelukkig nog net op het laatste ogenblik in veiligheid brengen. Het gevolg van dit mankement was, dat de brug niet meer omhoog was te krijgen en dat de „Prins Bernhard" door de opkomende vloed steeds vaster onder de brug werd gekneld. Was de brug gevallen, nadat het schip uit de fuik was, dan was zij in het water te rechtgekomen. Met mankracht is direct begonnen de brug op te vy zelen, Het geen aan het begin van de .nacht nog voortduurde. De passagiers van de „Prins Bern hard" zijn op een vissersboot overge stapt en hebben daarmede de reis naar Vlissingen gemaakt. DE BILT ZEGT: Enige neerslag. Zwaar bewolk't met op de meeste plaatsen enige neerslag. Krachtige tot matige wind hoofdzakelyk tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1