VAL DA °"der de loupe „Wij weten in Nederland zelfs niet hoeveel arbeiders er onder de ziektewet vallen!" D.D.D. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Voorlopig Nederlands elftal—Bolton- Wanderers. Landgoederen van Prins Starhem berg komen onder beheer* Urker vissers zouden ontslag hebben uitgelokt* L Bijna 8 milliard voor militaire en economische hulp In het meubileringsbedrijf loopt het wat beter* ing. Prof. Albregts op „statistische dag Statistiek is onmisbaar voor opvoering van productiviteit en kwaliteit* Tweede Kamer aanvaardde emigratiewei Socialisten beschuldigden hem van hoogverraad. ONVERBETERLIJK ORANJEBOOM BIER! Voor Europa 5.889 millioen dollar HIER De Chr. Middenstandsbond verdient meer steun. 3agina 4 Vrijdag 7 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Be 39.- \e 51.- »e 67.- ddelburg. Water- lamiteuze (der zal |l 1952, 111 uur, taal „Dé |e Kort- 2 der goed- Staten Jt open- anvullen berm en Irhouden 553, der andere genoem- oider. lanaf 10 ring ten jcretaris- |ene, bij exem- (s. Beta ken op en op Ja.s, tel- |ags van Directie- Elt geen rnoemd, lorzitter. ivanger. leverde Istigd te Tien Ma- iPitman- liie kon Iriaanse, trabben- les, mej. Jen, dhr. fj. L. G. [houwer, lie, mej. J-p, dhr. üipse, les, mej. Idhr. F. 1 A. A. Ir Jagt, is, mej. ke, mej. W. C. 1 C. va» tj. J. N. Leen- Maris, lenberg, Meijer, |le, dhr. ihilipse, Tcapelle, J Schip- I, Kloe- tiej. S. SI. Veer- I. Vliet, liploma jari 1.1. pan de aagden .and en eren P. 's-Gra- Op de jaarlijkse statistische dag van de Vereniging voor Statistiek, giste ren te Den Haag gehouden, heeft de minister zonder portefeuille, prof. dr A. H. M. Albregts, in zjjn openingswoord de productiviteit een levensvoor waarde voor het Nederlandse volle genoemd. Tal van vragen echter, zo zei de minister, welke in verhand staan met de productivteit, kunnen slechts beantwoord worden aan de hand van een nauwkeurige analyse der cijfers en een grondig statistisch onderzoek. Als een van de meest sprekende voor beelden noemde minister Albregts de toeneming van de duur en de frequen tie der ziektegevallen. „Hoe bitter weinig weten we van dit verschijnsel af!" aldus de minister. „In ons land bestaat niet eens een behoorlijke ziektesta tistiek. Wij weten zelfs niet hoeveel arbeiders onder de ziektewet vallen. Kan het u verwonderen, dat wij in het duister tasten inzake de vraag welke ziekten en in welke omvang deze ziekten aansprakelijk moeten worden ge steld voor het verzuim? Niettemin staat vast, dat het aantal verloren pro ductiejaren en de uitgekeerde geldbedragen wegens ziekteverzuim aanzien lijk zjjn toegenomen. Pas aan de hand van een aangepaste statistische ana lyse zal het mogelijk zjjn middelen te vinden om de stijging te drukken en de uitkeringen te doen afnemen." aandacht op de waarde van kwaliteits beheersing. „Hogere productiviteit be tekent niet slechts een grotere goe derenstroom bij een gegeven hoeveel heid productiemiddelen. Hogere pro ductiviteit houdt tevens in hogere kwaliteit der voortgebrachte goederen. Ook langs deze weg wordt een groter nuttig effect van de gebruikte produc tiemiddelen bereikt. Het is dit aspect van de productiviteitsverhoging, dat maar al te vaak uit het oog wordt verloren. Ons land zal zjjn Internationale po sitie en daarmee ook zijn werkgelegen heid des te beter weten te handhaven naarmate het kans ziet naast de hoe veelheid ook de qualiteit zijner voort brengselen te verhogen. Naar mijn mening liggen er op het gebied van de kwaliteitsverhoging nog belangrijke mogelijkheden, waarbij de statistiek goede diensten kan bewijzen. Immers, het vraagstuk van de kwali teitsbeheersing draagt een overwegend statistisch karakter. De Verenigng voor Statistiek zal door haar activiteiten er toe kunnen bij dragen, dat dit belangrijke element van de -productiviteitsverhoging een meer centrale plaats zal gaan Innemen." Dit dringt des te meer, indien men bedenkt, dat het wegblijven van een bepaalde arbeider door ziekte niet al leen het verlies van zijn eigen pres taties meebrengt, doch dikwijls een veel grotere teruggang in de arbeids prestatie tot gevolg heeft, omdat hij b.v. in ploegverband werkt en derhalve de arbeidsprestatie van de hele groep wordt gedrukt. ARBEIDSONGEVALLEN. Hetzelfde geldt, naar minister Al bregts' mening, voor het verschijnsel der arbeidsongevallen. Na de oorlog is het aantal ongevallen sterk toegeno men. De tijd, die hierdoor verloren gaat, alsmede de geldelijke bedragen, die ermee zijn gemoeid, zijn aanzien lijk. Maaropnieuw tasten wü in het duister wat betreft de oorzaken, waardoor die stijging kan worden ver klaard. Doen zich nog altijd de scha delijke gevolgen van de oorlogsmen taliteit gelden? Speelt soms de onver schilligheid een grote rol? Is de vei ligheid in de jongste jaren ten achter gebleven? Is die stijging misschien mede een gevolg van de verschuiving, welke in de gemiddelde leeftijd van de bij het productieproces betrokken werknemers heeft plaats gevonden? Ligt aan die toeneming misschien mede ten grondslag het feit, dat een ge deelte van het verouderde productie apparaat nog niet kon worden vervan gen en hernieuwd? Het ,ijn alle vragen, die onbeantwoord moeten blijven. Slechts een grondig statistisch onder zoek kan aan deze onzekerheid min of meer een einde maken en wellicht mid delen aangeven, waardoor het aantal arbeidsongevallen belangrijk kan wor den teruggebracht. TWEEDE BRON VAN WEL VAART: KWALITEIT. Vervolgens vestigde de minister de Chinees persbureau meldt: AMERIKANEN VOEREN BACTERIOLOGISCHE OORLOG. Het Chinese communistische persbu reau Nieuw-China verklaarde Woens dag in een bericht: de bevolking van Noord-Korea voert thans, onder leiding van deskundigen in de bestrijding van epidemische ziekten, met succes strjjd tegen door Amerikaanse vliegtuigen uit geworpen insecten, die als bacillendra gers worden gebruikt. Nleuw-Chlna meldt ook nog, dat vaten, waarop U.S.A. stond, zijn gevonden, die bacillen bleken te bevatten. Radio-Peking riep Woensdagavond om, dat de „Wereldvredesraad" (onder communistische leiding) een pamflet heeft gezonden aan de vredescomité's ln de verschillende Westerse landen, waarin geprotesteerd wordt tegen de „door de verbondenen in Korea bedre ven oorlogvoering door het verspreiden van bacillen". (Ingezonden Mededeling adv.) Neem een doos echte PAS TILLES V00RK0MINGVAN GRIEP (Van onze parlementaire redacteur). Het ontwerp op de emigratie-organei is door de Tweede Kamer z.h.s. aangt nomen. Alleen de communisten waren tc gen. De ingediende amendementen wei den door minister Joekes overgenomei Daardoor werd in de wet vastgelegd, d; de aanmeldings-organen een geldelijk vergoeding zullen krijgen (hetgeen do> de heer van Koeverden Ck.v.p.) we; voorgesteld) en dat de personen, die de Emigratieraad zitten namens partic liere of kerkelijke organisaties, benoen. geschorst en ontslagen worden door de verenigingen en niet door de Kroon. L was een amendement de Kort (k.v.p. dat evenals het vorige amendement doi alle fracties, uitgezonderd de communi ten en de socialisten, was ondertekep, De bewindsman kwam nog met een nota van wijziging, waardoor werd geregeld, dat de voorzitter van de Emigratieraad door de Kroon benoemd zal worden uit een drietal, dat Raad is vastge steld. DE ARRESTATIE VAN DE DIRECTEUR DER LEIDSE ONDERWIJSINSTELLINGEN Mevrouw Fortanler-de Wit heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van de op grond van vermoedens van malversaties gedane arrestatie door de Leldse politie van de directeur van de N.V. Maatschappij tot bevordering der Leidse Onderwijsinstellingen 2. Is de minister niet van mening, dat de in de eerste vraag aangeduide ge beurtenis nog weer eens de noodzake lijkheid in het licht stelt van een wette lijke regeling, die voorziet in het toe zicht op particuliere onderwijsinstellin gen, zowel wat betreft het financieel be heer als wat de deugdelijkheid van het onderwijs aangaat? 3. Indien de sub 2 gestelde vraag be vestigend wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid op korte termijn de in diening van een desbetreffend wetsont werp te bevorderen? Beslissing van de Oostenrijkse volksvertegenwoordiging De Oostenrijkse volksvertegenwoordiging heeft met 142 stemmen tegen 1 stem, bjj 21 onthoudingen, twee compromis-voorstellen goedgekeurd, die betrekking heb ben op het eigendomsrecht op de 82 landgoederen van de voormalige Oostenrijkse Prins Rüdiger Starhemherg, indertijd leider van de „Heimwehr", een zeer rechts- gezinde organisatie, die door de Oostenrijkse arbeiders wordt beschuldigd van „moord op de werkers". De landgoederen van Prins Starhem-1 burg zullen door van regeringswege aan gewezen beheerders worden beheerd. Wanneer deze beheerders in functie zijn getreden, kan teruggave der landgoede ren slechts geschieden, indien de rege ring hieraan haar goedkeuring hecht en zij niet in strijd is met het openbaar wel zijn. Prins Starhemberg zal zijn bezittingen niet terugkrijgen, voordat een onderzoek is ingesteld naar de al dan niet gegrond heid der in 1947 bij de openbare aankla ger voorgebrachte socialistische beschul diging, dat Starhemberg zich aan hoog verraad zou hebben schuldig gemaakt. Indien de Prins, die thans in Argen tinië verblijft, naar Oostenrijk zou terug keren, zal een proces tegen hem worden geopend. Een overdracht van zijn bezittingen aan zijn zoon of aan een derde zal door de Oostenrijkse regering niet worden erkend. Nederland heeft geheel voldaan aan de in internationaal verband aangega ne verplichtingen en gemaakte afspra ken t.a.v. de aanleg van vliegvelden, aldus heeft minister Staf geantwoord op vragen van het lid der Tweede Ka mer Goedhart (Arb.) i.v.m. de aanleg van vliegvelden voor de West-Euro- pese defensie. In de loop van April zal de Contact groep Opvoering Productiviteit een tour- née door verschillende provincies begin nen met een tweetal binnenschepen van het type „Kempenaar", die zijn Ingericht als tentoonstellings- en bioscoopschip. Naar „Het Volk" van gister morgen bericht, zouden de Urker vissers in Argentinië zelf hun ont slag hebben uitgelokt. Het blad verneemt in Oostendse vissers kringen, dat de Urkers het werk waarvoor zij waren aangeworven reeds spoedig beu waren en hier op gretig het argument van de Zondagsrust zouden hebben aan. gegrepen om ontslagen te worden en winstgevender werk in Argen tinië te aanvaarden. De mogelijk heid van een verzoening is vol gens het blad dan ook uitgesloten (Ingez. mededeling, adv.) ïï*1*ïf4- Krabben en peuteren -Hf maakt de kwaal steeds llUClan erger. De helder vloeibare UllCMWJ D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN MARNIX D'HONTENISSE 13. Op Hemelvaartsdag, een dag van rijke zonneweelde, maakt de familie De Wilde een autotocht door Beveland in de richting van Brabant. Ze hebben plannen beraamd om, wanneer Henk met Pinksteren niet thuis kan komen een toch naar Mill te maken. Wellicht kunnen ze hem dan even spreken. Voor je genoegen maak je anders zo'n tocht niet meer. Beveland ziet er droevig uit. Honderden hectaren zijn voor inundatiegebied aangewezen. Verscheidene boerderijen zijn geëvacueerd. Geen kip of geit is er meer te zien. Alles Staat in het teken van oorlog en oorlogsdreiging. Prikkel draadversperringen, betonblokken, kazematten met schild wachten, bordjes met „verboden-militair gebied", het wijst alles naar de spanning, die er is en die je borst en keel beklemt. Ze zijn hier dan ook op een strategisch punt. De hals tussen Beveland en Brabant zal tot het uiterste ver dedigd moeten worden, wanneer de nood aan de man komt. Want hier ligt de toegangspoort naar Vlissingen, dat weer een uitvalspoort vormt op Engeland. Eén telegrafisch be richt en al dit rijke, vette land wordt aan het brakke zee water prijs gegeven. Slechts een smalle buitendijk langs Yerseke zal behouden blijven, in de veronderstelling, dat die gemakkelijk te verdedigen zal zijn. En wanneer de Vijand ooit zóver mocht komen en Beveland bezetten, dan staat hy straks toch weer voor de Sloedam, de smalle verbinding tussen Zuid-Beveland en Walcheren, een smalle weg met spoordijk, die beide eilanden verbindt en ook hier zal het niet moeilijk vallen de vijand lang bezig te houden, zo hij er al ooit overheen mocht komen. Water is nu een maal een kwade partij voor een aanvaller. Neen, ze zitten zó nog maar niet in Vlissingen. Van dat alles vertelt De Wilde, wanneer ze naar huis jijden. Maar het werkt er niet veel toe mee, mevrouw De Wilde op haar gemak te brengen. De plastische wijze, waarop haar man de dingen vertelt, schildert haar de Oorlog in al zijn verschrikkingen voor ogen en haar ge dachten gaan weer uit naar Henk, daar ergens aan de Limburgse grens. Wanneer Duitsland eens mocht aan vallen, moet haar jongen de eerste stoot opvangen. Hoe- velen zullen levend uit die hel te voorschijn komen? Wanneer het even kan, gaan we tweede Pinkster dag toch onze jongen opzoeken, hèï vraagt za, wanneer de auto het hek binnenrijdt. Hij knikt en begrijpt wel, waarom zijn vrouw zo stil is. Hij kijkt, wanneer de wagen in de garage staat nog even zijn tuin rond. Wat ziet het er allemaal angstwekkend rustig en mooi uit. Je kunt dat wel eens hebben, dat je bang bent voor het goede en mooie, dat je geniet. Dat het je zo totaal vreemd is, alsof het geen werkelijkheid is, maar een fan tasie, als op een doek verfilmd, terwijl je zelf in de groot ste narigheid zit. Die Hemelvaartsdag is té mooi geweest, te bladstil, t« roerloos Met een zware druk op zijn borst komt hij de kamer binnen. Toch brengt de week vóór Pinksteren nog weer ont spanning. Op 7 Mei bevatten de bladen de geruststellende mededeling onder het officiëlle nieuws, dat een groot deel van de Duitse troepen van de Belgische grens is terug getrokken en naar onbekende bestemming is verplaatst. Dus had Duitsland blijkbaar toch geen aanval op Ne derland en België in de zin. Maar wanneer je de volgende avond de radio aanzet en je hoort weer voor de zoveelste maal de waarschuwing in geval van nood alléén naar de nieuwsberichten van de „drie bekende en vertrouwde stemmen" te luisteren, dan ga je weer met een onbehagelijk gevoel naar bed, en je vraagt je af: strooit Duitsland ons geen zand in de ogen met zijn geruststellende verklaringen. Wat heeft hij Polen niet beloofd en Noorwegen? Donderdag 9 Mei De Wilde heeft een wandeling gemaakt door zijn boom gaarden en de stand van het gewas geïnspecteerd. De knechts zijn druk bezig met het bespuiten van vrucht bomen. Het belooft een goed kersenjaar te worden. Wan neer hij het hek ingaat komt Wim op hem af met Theo achter zich. De jongens zullen de Pinksterdag op „My Home" komen doorbrengen. Er is bericht gekomen, dat er enige kans bestaat, dat Henk ook thuis komt. Dat kan dan een gezellige Pinksteren worden. De Wilde verheugt zich op de komende dagen en opnieuw bespreken ze het plan, om, wanneer Henk niet zou kunnen komen, een autotocht te maken naar Mill. Ze zouden in Den Bosch kunnen dineren. (Wordt vervolgd.) De Woehsdag in het Feyenoordstadion te Rotterdam gespeelde voetbalwed strijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Eerste Engelse Divisie- club Bolton Wanderers, is in een 22 gelijk spel geëindigd. Een moment voor het Nederlandse doel. V.l.n.r. doelverdedlger Landman, Fanger, de Engelsman Holden en de Jong, die de bal wegkopt. (Ingez. mededeling, adv.) Jruman vraagt Congres: President Truman heeft gisteren het congres officieel verzocht een bedrag van 7900 millioen dollar te voteren voor militaire en econo mische hulpverlening aan de bondgenoten van de V.S., voor het be lastingjaar eindigend 30 Juni 1953. Truman sprak met lof over de vooruitgang, welke door de Noord-Atlanti sche landen is gemaakt bjj het opbouwen van reusachtige strijdkrachten onder de Noord-Atlantische opperbevelhebber in Europa, generaal Eisen hower. Hjj zei: „Deze strijdkrachten zullen binnen ons bereik brengen het tijdstip, waarop zelfs de meest drieste man in het Kremlin geen openlijke aanval zal durven wagen." gelden, oftewel 4070 millioen dollar aan rechtstreekse militaire hulp en 1819 millioen aan verdediglngssteun. „Europa is in de laatste vijf jaar dichter bij integratie gekomen dan in de vijf eeuwen daarvoor", zei de pre sident, die vervolgde: „Behalve de gel den voor de landen van het Noord-At lantisch verdrag en West-Duitsland zijn in het program voor wederzijdse be veiliging beperkt bedragen opgenomen vöor Joego-Slavië, welks trotseren van de Sowjet-Unie moed geeft aan onge telde miilioenen achter het ijzeren gor dijn, voor Oostenrijk, waar voortdu rende economische bijstand nodig is om de economische stabiliteit te handha ven, gezien de bezetting van een ge deelte van het land door Sowjet-Rus- sische troepen, en voor vergemakke lijking van de emigratie uit Europa volgens internationale regelingen." Wapenpröductie wordt aanzienlijk versneld De president, die erkende dat er ver tragingen zijn opgetreden bij de Ame rikaanse productie en aflevering van wapens (n.l. voor krijgsbehoeften in Korea) zei, er zeker van te zijn, dat de productie thans aanzienlijk wordt versneld. Order is gegeven, om de af leveringen aan de verdedigingsmach ten van het Noord-Atlantisch verdrag ten zeerste te bespoedigen. De 7900 millioen dollar, ter beschik king te stellen op grond van het pro gram voor wederzijdse beveiliging, zou den streeksgewijze en in afgeronde cij fers als volgt verdeeld worden: Europa: 5889 millioen dollar. Nabije Oosten en Afrika: 802 mil lioen dollar. Azië en de Pacific: 1019 millioen dol lar. Latjjns-Amerika: 84 millioen dollar. Bovendien zouden gelden worden uit getrokken voor kosten van vervoer, administratie en andere. De volgens het program van weder zijdse beveiliging benodigde gelden zijn in twee algemene categorieën onder te brengen. De eerste is: bijstand bij het opbouwen van de militaire kracht der bevriende volken, en de tweede omvat economische en technische bijstand, voornamelijk voor ten achter gebleven gebieden. Het grootste gedeelte van de recht streekse militaire hulp en verdedigings- steun zal gebruikt worden om de ver dediging van de vrije volken van Euro pa te versterken. Deze militaire hulp maakt volgens de president ongeveer 90 pet. uit van het totaal der gevraagde en ovei de grenzen De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de 31-jarigë klerk van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij, J. A. A. M. B., conform de eis veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf voor het feit, dat hij ongeveer f 10.000 heeft verduisterd uit de kas van de maatschappij. De nieuwe reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandse redding maatschappij, de „Prins Hendrik", zal in de buitenhaven van Den Helder offi cieel worden overgedragen aan de com missie van plaatselijk bestuur der Kon. N.Z.H.R.M. te Den Helder. P. W. Bot, schipper van de thans te Den Helder gestationneerde motorred dingsboot Dorus Rtjgers, wordt met het bevel over de „Prins Hendrik" belast. Geld voor Europese studenten. Het bureau van de M.S.A. in Washington heeft bekend gemaakt, dat Europese studenten ln Amerika, die er niet ln ge slaagd zijn tijdelijk werk te vinden, ten einde ln hun levensonderhoud te voor zien, voortaan zes dollar per dag zullen kunnen ontvangen. De Italiaanse senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, volgens hetwelk de 2000 bordelen, die een vergunning van de staat hebben, binnen zes maan den na het van kracht worden van de wet moeten worden gesloten. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen ln Nederland bedroeg op 1 Maart j.l. 1.649.775 tegen 1.634.846 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 484.620 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet, tegen 484.230 op 1 Janu ari 1952. Vandaag zal te Chorley in Lancashire een nieuwe politieke partij worden op gericht door een onafhankeljjk-conser- vatleve candldaat, die in 1950 bij de al gemene verkiezingen verslagen werd. GEVAARLIJK VERKLEUREN Er was een tijd dat rood ook inder daad rood was; niet zo tegen oranje aan, niet rose, maar rood. Dat was voordat het woord „doorbraak" in de mode kwam. Toen ieder nog voor zijn beginsel stond en men eikaars begin selen respecteerde, ook al was men het er dan niet mee eens. Dat was voordat men tot de conclusie was ge komen dat eenheid een soort mengel moes is van alle mogelijke beginse len: van alles een beetje in de pot, wat roeren en dan heeft men de sa menwerking, die zozeer in het lands belang is! Toen rood nog rood was hadden de socialisten ook socialistische beginselen, was de socialistische partij ook een arbeiderspartij en geen partij van de arbeid. Toen geloofde men dat de eenheid der arbeiders ook de we reldvrede garandeerde. Van die gedachte is men al lang afgestapt; na twee wereldoorlogen moest men er wel vanaf stappen! Toen is de kentering gekomen en is de arbeiderspartij een burgerlijke partij geworden, die net als elke an dere partij de noodzaak van een sterk leger inziet en die zelfs inziet dat in geval van nood lijfsbehoud zwaarder weegt dan een hele reeks van sociale wenselijkheden. Echter hoe gevaarlijk dat verkleu ren is is nu weer gebleken uit het debat in het Engelse Lagerhuis. Een debat dat had moeten gaan tussen Attlee en Churchill, tussen een socia list en een conservatief.maar dat in werkelijkheid een krachtmeting was tussen Attlee en Bevan, tussen het verburgerlijkte socialisme en het rode socialisme. Bevan gelooft nog in de macht van de arbeider om een oorlog te voorkomen. Misschien ziet hij in Rusland wel een dreiging, maar toch niet een zodanige dreiging, dat hij er het voor een deel door hem gebouw de sociale paradijs aan wil opgeof ferd zien. En Bevans woorden vinden weerklank bij de Engelse arbeiders. Natuurlijk vinden die weerklank: als men opgeuoed is in de gedachte dat alle arbeiders ter wereld eikaars broe ders zijn, die samen moeten vechten tegen de overheersing van het kapi taal en vóór betere toestanden, dan is het uiterst moeilyk om plotseling te moeten gaan geloven dat het arbei dersvolk bij uitnemendheid, Rusland, de oorlog wil en dat men de boter dus maar moet gaan opofferen aan de kanonnen! Het eerste wil men nog wel geloven, moet men wel geloven als men Ruslands gedragingen nuch ter beschouwt. Maar het tweede, dat brengen van een offer waarvoor men juist zo fel gestreden heeft dat nu wel nodig? Zouden er in Nederland ook niet velen zijn, die zo denken? Speciaal onder de oude S.D.A.P.-ers die nu in de P. v. d. A. zitten? Met andere woor den: heeft de P. v. d. A. voldoende innerlijke kracht om het communisme te weerstaan? Zij heeft die niet! Zij kan die niet hebben omdat het hechte fundament van het beginsel ontbreekt. Dat verkleuren, dat dooreenmengen van allerlei politieke tinten, heeft de principiële gedachte verzwakt. Een man als Bevan speelt Stalin in de kaart. Nederland heeft geen Bevan: de sterke man in de linkervleugel van de P. v. d. A. ontbreekt, zoals trou wens in de hele P. v. d. A. Als er echter zo'n man zou opstaan, laat nie mand zich dan illusies maken. Dan zou een groot deel van die partij een prooi zijn van die man en zodoen de een prooi van het communisme. Want rose of oranje-rood, de hoofd kleur is rood! Naast moeilijkheden ook mogelijkheden. (Van onze correspondent.) Op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Chr. Bond van Patroons in het Meubeleringsbedrijf, heeft de voorzitter, de heer E. van Tellingen te Zeist, met verheuging geconstateerd dat de zorgen in het meubilerings- en stofferingsbedrijf iets zijn verminderd. Natuurlijk heeft men altijd zorgen, aanvankelijk omdat men het werk niet af kon en later omdat er niet genoeg te verdienen viel. Nu er weer meer te doen is in de branche, meende de heer Van Tellingen dat men niet te veel acht moet geven op het „econo misch geschrjjf", dat soms te somber, soms te optimistisch is. Tenslotte, al dus de spreker, zijn menselijke be rekeningen maar van betrekkelijke waarde, 'tis God die de klanten in de winkel brengt. De heer A. Oudhof, de vergadering toesprekende als hoofdbestuurslid van de Chr. Middenstandsbond, ging hier op door. Uit de besprekingen con stateerde hij, dat er naast moeilijk heden toch ook mogelijkheden zijn. Wat dat betreft zijn de meubilerings- patroons wel bevoorrecht. De Chr. Middenstandsbond, waar van de heer Oudhof penningmeester is, staat er minder goed voor. Daar heeft men eigenlijk alleen moeilijk heden. Hoe die ontstaan zjjn? Door de pas sieve houding van de middenstanders, zei de heer Oudhof. Als middenstands organisatie komen wjj eigent jjk handen te kort om de middenstanders om de oren te slaan. Deze „gewelddadige" methode is wel nodig om de middenstanders wakker te houden. De slapende vakgenoten, zo ging de heer Oudhof voort, maken het ons onmogelijk voldoende dub beltjes bijeen te krijgen. Als penning meester van de C.M.B. kan ik wel verklaren, aldus de spreker, dat we als organisatie van ons verlies leven. ZITTEN OP TWEE STOELEN. Krachtig ageerde de heer Oudhof tegen de middenstanders die „op twee stoelen" willen zitten. Daarmede be doelde hij de branchegenoten, die de totaliteit van het christendom niet aanvaarden. Deze mensen zijn wel lid van een plaatselijke christelijke mid^snstandsvereniging maar als vakvereniging prefereren zij een neutrale organisatie. Zij beseffen blijkbaar niet, dat Christus „Baas in hun zaak" is. Be seften zy dit wel, dan zouden de or ganisaties de touwtjes ook beter aan elkaar kunnen knopen. De heer Van Tellingen herinnerde er aan, dat de Chr. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf indertijd als eerst herrezen organisatie duizend gulden had geschonken om de C.M.B. overeind te helpen. Aangaande de toestand van de eigen organisatie vertelde de heer Van Tellingen, dat de Bond nu 500 leden telt (wat een vierde deel is van het totaal der woninginrichters hier te lande). Het ledental vertoont maar een geringe stijging. Dit ligt zeker niet aan de activiteit van de heer C. Brouwer te Vlaardin- gen, die al zijn krachten geeft aan het secretariaat van de organisatie. In het afgelopen jaar bezocht hij 115 plaatsen in het belang van de Bond. Het orgaan „Onze Woning" zal wor den uitgebreid; liever had men zo als dat o.a. ook bij de bakkers, krui deniers en slagers gebeurt een or gaan in federatief verband, maar de r.-k. organisatie voelde daar niet voor. Onder een menigte van huishou delijke stukken was een voorstel van de afdeling Groningen, waarin ver goeding werd gevraagd voor de ad ministratie van de loonbelasting. Het bestuur besloot deze zaak onder de aandacht van de Chr. Middenstands bond te brengen. Ter vergadering sprak men de wens uit, dat er binnen afzienbare tijd een nationale vakschool voor het meubileringsbedrijf mag komen. De heer J. A. Haasdijk Jr. te Rot terdam besprak enkele actuele vraag stukken. De zomervergadering van de Bond wordt dit jaar in Leeuwarden gehouden. J

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5